Praktijken der wapenindustrie Ook Nederland erbij betrokken Kantooropleiding STÊNO-TYPEN-taTEN DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA Pleidooi voor grooter Amerikaansch leger DE VEERTIGJARIGE STADSSCHOUWBURG De oud--kapit einder->zee Paul Koster zou een merkwaardige rol hebben gespeeld Washington. Voor de senaatscom missie tot onderzoek naar de wapen industrie is de beschuldiging geuit, dat de Electric Boat Company in het ge heim een aantal oorlogsschepen heeft verkocht aan Italic in 1916, toen de Ver. Staten nog een neutrale houding hand haafden. De maatschappij had op indirec te wijzo gebruik gemaakt van regeerings- instanties voor den verkoop van een on derzeeër aan Italië in 1923 en kans gezien vlootinstanties te gebruiken voor een po ging tot verkoopen in 1928 van een onder zeeër aan Turkije. Verder werd voor de commissie getuigd, dat twee Spaansche vlootofficieren op de marinewerf te Char- lestown onderzeeërs hadden geïnspecteerd en dat in 1912 een Japansch admiraal ge tracht had een munitiefirma aan munitie- orders uit Tokio te helpen. Washington, 7 September (V.D.). De senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie heeft van daag Louis Driggs gehoord van de Driggs Ordannance Engineering Company, welke gespecialiseerd is in de vervaardiging van snelvuurkanonnen. Getuige verklaarde zaken te hebben ge daan met Denemarken, Turkije, Grieken land, Litauen, Venezuela, Columbië, Gua temala en Polen. De maatschappij onder vond steun van het departement van oor log, waardoor in 1928 van de regeering der Vereenigde Staten een order werd ontvan gen voor de levering van 174 kanonnen, waarvan 100 zijn vervaardigd in Amerika en do overige in Polen In een op 9 Juli 1931 gedateerden brief verklaart Driggs, die toen in Polen ver toefde, dat groote moeilijkheden moesten worden overwonnen om een order te ver krijgen van 500 kanonnen, zulks vanwege de Fransche concurrentie. In Januari 1932 heeft Polen Driggs 70 stuks luchtafweergeschut besteld van drie duim tot een prijs van 182.000 dollars Senator Pope onthulde, dat de vroegere „commandant" Strong in 1932 den consul- generaal van Columbië te New York de plannen heeft laten zien voor de fortifi catie der havens van Columbië en Driggs bij die gelegenheid als geschiktste leveran cier heeft aanbevolen. Driggs probeerde de voorlezing van de zen brief tegen te gaan. Hij verklaarde, dat deze brief is geschreven in een tijd, dat de betrekkingen tusschcn de Vereenigde Staten en Columbië gespannon waren in varband met het Letitia-conflict. Washington, 7 Sept. (V.D.). Bij het gisteren voortgezette onderzoek van de se naatscommissie, die een onderzoek instelt naar de A'merikaansche wapenindustrie, hadden de verhooren, nadat deze den vo- rigen dag de Zuid-Amerikaansche staten betroffen, betrekking op Europa. Bij het voorlezen van brieven uit de par ticuliere archieven van do Electric Boat Company kwamen ter sprake de pogingen om zaken te doen in Spanje, Italië, Roe menië, de Balkan en andere Europeesche landen, welke pogingen niet altijd succes hadden. Bij deze pogingen werd de aan dacht gevestigd op een markies, dio zooals de heer Carse verklaarde, „als een prins rondliep" en op een te Parijs wonenden Nederlandschen officier, die op zeer listige en vernuftige wijze zijn diensten verlconde (Bedoeld wordt de oud-kapitein- Ier-zee Paul Koster). Bij de verdere verhooren kwamen ter sprake wapenleveranties aan Duitschland. In 1934 heeft de lieer Spear van de Electric Boat Company den Parijschcn agent van deze maatschappij geschreven over de ves tiging van een agentschap voor het zgn. Davis-luchtafweer-geschut Zooals deze agent in een antwoordbrief mededeelde, was hij echter niet in staat zijn persoon lijke aandacht aan deze zaak te geven, daar hij reeds agent was van de Berg- mann Gcsellschaft te Berlijn, welke derge lijke wapens kon fabriceercn en welke in derdaad al of niet in strijd met het ver drag van Versailles geschut voor onderzee booten voor de Duitscho regeering vervaar digde. In 1929 had deze zelfde agent een verontwaardigden brief geschreven aan den hoer Carse, waarin hij mededeelde, dat zijn collega's in Nederland Duitschland hielpen aan zijn verplichtingen te ontko men en dat een lange lijst van wapenfa brikanten in Nederland feitelijk Duitsch waren en dat het geheel een groote ca mouflage was. In dit verhand werd de naam genoemd van een ingenieur Techel, die directeur zou zijn van de N.V. Inge- nicurskantoor voor Scheepsbouw te 's-Gra- ven ha ge. Verder spreekt deze agent te Tïarijs over de Navy League („Onze Vloot") in Nederland, welke hij in 1920 zegt te hebben gesticht en waarvan hij het eenige eerelid is. Deze League zou onder zijn in vloed streven naar bet doen bouwen van onderzeebooton voor de verdediging van Nederlandsch-Oost Indië. Mitrailleurs voor de nazi's? Aan De Telegraaf wordt nog het onder staande uit New-York gemeld: In den loop der commi6sie-zitting wer den tal van documenten met betrekking tfot de Electric Boat voorgelezen en eenige daarvan hadden ook betrekking op de werk zaamheden van den heer Koster. Zoo bleek b.v., dat in November 1916. toen Italië reeds in den oorlog was gegaan, maar Amerika nog niet, de Electric Boat vier duikboot jagers bouwde in opdracht van de Italiaan- sche regeering. Maar aangezien het Ameri- kaansche ministerie van buitcnlandsche za ken, met het oog op de neutraliteit der Ver. Staten, verboden had oorlogsschepen te bouwen voor oorlogvoerende landen, werd de bestelling in naam voor rekening van Koster uitgevoerd. Later zou Koster, als deel van zijn belooning, de kroonorde van Italië hebben gekregen. Tegenstellingen binnen het kader van de Electric Boat kwamen bij de voorlezing van andere stukken aan het licht in ver band met een 6alaris-kwestie. In 1927 vroeg Koster opslag. Carse, de directeur van de Electric Boat, adviseerde niet op dit ver zoek in te gaan, maar niettemin werd Kos- ter's salaris verdubbeld. Kort daarop, in Juni 1927, schreef Koster aan Spear, den onder-directeur der Electric Boat: „Ik heb den indruk, dat iemand tegen mij aan het intrigeeren is. Maar ik denk altijd aan het geen wijlen Albert Vickers tot mij placht te zeggen: „Koster, dreig nooit!". Beroering ontstond in de zaal, toen een andere brief van Koster aan Spear werd voorgelezen. Deze brief (van 13 Februari 1931), behelsde o.a. de volgende passage. „Ik ben onlangs op bezoek geweest bij de leiding van de Bergmann-maatschappij te Berlijn en zou graag een overeenkomst tref fen met een firma in de Ver. Staten over den aanmaak van onze machinegeweren. Zou het u mogelijk zijn mij zulk een firma aan to bevelen? In dit verband sluit ik een kleine brochure in In vertrouwen kan ik u wel mededeelen. dat wij deze machi negeweren aanmaken voor zekere organi saties in Duitschland". Onder de senatoren der commissie heerschte, naar verzekerd werd, na de voor lezing van den brief algemeen de indruk, dat Koster het oppertoezicht houdt op den aanmaak van machinegeweren voor de na- tionaal-socialisten. Op de voorlezing van dezen brief volgde die van bovenbedoeld document van 25 Maart 1929 Daarin is sprake van zekeren Techel, die er door Koster van wordt be schuldigd de Duitsche regeering te heipon bij het schenden van het vredesverdrag Met schrijven behelst o.a. het volgende: „Laat on6 eens nagaan wie Techel is Volgens zijn eigen verklaringen was hij: lo. Van 1912 tot 1916 werkzaam aan de Rijkswerf te Danzig, waar hij de leiding had van den duikbootbouw; 2o. Van 1916 tot 1918 verbonden aan de duikboot-inspectie te Kiel, waar hij o.a. aan de voorbereiding van bouwplannen werkte en waar hij toezicht hield op duikbootcn tijdens den aanbouw en de voltooiing: 3o. Eind 1925 nam hij ontslag bij de Ger- mania Werf en sindsdien is hij bedrijfslei der van do Nederland6che N.V. Ingenieurs Kantoor voor Scheepsbouw Inkavos te Den Haag. Het is erg jammer, dat Techel niet wat meer vertelt over de werkzaamheden van het Ingenieurs-Kantoor voor Scheepsbouw Inkavos, dat mijn6 inziens niets anders is dan een gecamoufleerd Duitsch concern, in het leven geroepen door Duitsche firma's met instemming, en waarschijnlijk onder bescherming, van de Duitsche marine, ten einde in staat te zijn actief voeling te hou den met de ontwikkeling in den duikboot- bouw, welken men door het verdrag van Versailles in Duitschland niet in de praktijk kan volgen. Allo Duitsche firma's, die onderdeden van duikbooten vervaardigen, hebben ca mouflage-concerns gevestigd in verschei den kleine landen, die rondom Duitschland zijn gelegen Zweden, Zwitserland, Neder land enz. en ik geloof, dat Inkavos hun verzamelpunt is. Het zou uiterst belangwekkend zijn als Techel ons zou willen vertellen: lo. Hoe Inkavos in het leven werd geroepen; 2o. door welke menscher, het in het leven werd geroepen (een paar Hollanders, die geen verstand hebben van duikbooten en die louter stroomannen zijn); 3o. wie het geld fourneerden; 4o. wie op het oogenblik de aandeelen bezitten; 5o. wie de maatschappij leiden". In een andere passage van denzelfden brief schreef Koster: „Zal hij (Techel) ons vertellen door wien hij betaald wordt? Dan kunnen wij er de geallieerden misschien toe krijgen, nakoming van het verdrag van Versailles af te dwingen". En verder noemt Koster in zijn brief den naam van ir. Van Hoogstraten, een octrooibezorger, mot wien hij in Hótel des Indes te 's-Gravenhage een onderhoud had over „betrekkingen tusschen Van Hoogstraten en Techel". In een anderen brief van Koster, die even eens werd voorgelezen, spreekt hij over de werkzaamheden van „Onze Vloot', welke vereeniging, naar hij opmeikt, in 1920 door hem werd gesticht cn waarvan hij het eeni ge eerelid zou zijn Uit den brief zou blij ken, dat hij do activiteit*van „Onze Vloot' had gestimuleerd door een premie uit to loven voor het best.- artikel over duikboo ten. Hij wilde, dat de vereeniging een cam pagne of) touw zette voor de verdediging van Nedcrlandsch-Indië. Een der commissie-leden, senator Clark, merkte na de voorlezing van dezon brief op „Hij maakte, naar ik veronderstel, van deze methode gebruik om opleving te bren gen in de zaken van de maatschappij, die hij vertegenwoordigde?" Ja. antwoordde Spear hierop met een glimlach. „afê&cé/cG" Begin niet als jongste be diende maar kon beslagen op het ijs en volgt onze practi- sche lessen. Betere vooruitzichten. Hooger salaris. Zeer billijke Aanmelden 73 tarieven. 12 v. MARNIXLAAN. DREIGENDE ARRESTATIE VAN EEN AARTSBISSCHOP. Mexico, 7 September (V.l).). Er is be vel gegeven aartsbisschop Pascual Diaz te arresteeren in verband met het feit, dat deze geestelijke buiten de kathedraal een kerkdienst heeft gecelebreerd. De aartsbis schop zal voorloopig op vrije voeten mogen blijven. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Jachtschotel. Bereiding: 250 gr. koude vieeschresten, 1 K.G. gekookte koude aardappelen, 2 groote uien, 2 zure appelen, wat peper, 3 d.L. jus met water, 50 gr. boter of 1 blokje Delfrite. Fruit de gesnipperde uien (op enkele plakjes na) in ruim de helft van het vet lichtbruin Bak in dit vet ook do in schijf jes gesneden appelen. Snijd het vleesch en de aardappelen in plakjes. Leg in een vuur vast schoteltje laagsgewijs de plakjes aard appelen, gefruite uien, appelen en vleesch. Strooi over het vleesch wat peper en maak iedere laag vochtig mot wat jus. Vul zoo het schoteltje, maar zorg dat de laatste laag uit plakjes aardappel bestaat, afgewisseld met de overgebleven plakjes ui. Verdeel verder do rest van de boter of het vet in kleine klontjes over de oppervlakte en laat het schoteltje in een matig warmen oven door cn door warm en icht bruin bakken (20 min VOOR DE MIDDAGTAFEL. Kalfscarbonaden. Aardappelpurée. Spaghetti met tomatensaus. Decnsche vla. Washington, 7 Sept. (V. D.) Het aan tal stakers wordt op het oogenblik over hel geheele land geschat op 360,000. Van vak- vereenigingszijde wordt echter verklaard, dat dit getal minstens 450,000 is. De arbei ders van de dameskleeding-industrie te New-York hebben besloten deel te nemen aan de staking, waardoor onmiddellijk 50.000 personen meer in staking zullen ko men, welk aantal spoqdig kan aangroeien tot 1,500,000. Daarenboven verwacht men, dat Maandag nog 20.000 zijde-arbeidere zich bij de staking zullen aansluiten. Phoenix, 7 Sept (V. D.) Alhier zijn verscheidene duizenden federal relief arbei ders overgegaan tot een krachtig protest tegen de geringe loonen, die hun worden uitbetaald. Er ontstonden vechtpartijen met de plaatselijke politie met het gevolg, dat een man gedood werd en 70 anderen wer den gewond. Verschillende arrestaties wer den verricht. New-York, 8 Sept. (Reuter). Het totaal aantal stakers bedraagt heden 510.000. Bij de verschillende onlusten zijn tot nu toe tien personen om het leven gekomen, waarvan 9 stakers en 1 politieman. Washington, 8 Sept. (Reuter). De zesde dag van de textielstaking is kalm be gonnen. De voorzitter van het Amerikaan- sche vakverbond Green heeft alle vakorga nisaties, ten getale van 108, bevolen de sta king te steunen. Volgende week zullen de vertegenwoordigers van deze 108 organisa ties bijeenkomen om den toestand te be spreken. Raritan Arsenal (New-Jersey), 7 Sept. (Reuter). De Vereenigde Staten hebben een grooter en beter uitgerust leger noo- dig, zeide Dern, de minister van oorlog, bij zijn aankomst alhier om de vierdaagsche legermanoouvres bij tc wonen. Naar hij verklaarde, zou hij het leger vergroot willen zien tot 165.000 man, zooals ook door den generalen staf wordt aanbe volen. Want, zoo zeide hij. het is duidelijk, dat voor een land als de Vereenigde Staten, rnet 120,000,000 inwoners, een leger van 165,000 man nog niet veel is. Niemand zal ons dan ook van militaris me kunnen beschuldigen. Hij adviseerde voorzichtig te zijn bij het gebruiken van de nationale garde (staatsmilitie) bij burgerlij ke en industricelc geschillen. VEERBOOT OMGESLAGEN. Rochester (New-York), 8 Sept. (Reu ter). Up de rivier Geness is een veerboot met 500 passagiers aan boord omgeslagen. Rochester, 8 Sept. (Reuter). Omtrent het ongeluk met do veerboot wordt nader medegedeeld, dat het schip geen schipbreuk heeft geledon, doch dat het 6chip een dus danig 6nelle manoeuvre maakte, dat een 50-tal passagiers van hun stoelen vielen en werden gewond. Het ongeluk had onge veer 20 k.m. bulten de kust plaat6. Slechts twee personen behoefden in een ziekenhuis te worden opgenomen. ZEVEN DOODEN BIJ ONTPLOFFING. R e a e 1 (Georgia), 8 Sept. (Reuter). Vier blanken en drie negers kwamen om het le ven bij de ontploffing van een stoomketel. TOONEEL De herdenking van het veertigjarig bc- staan van den Amsterdamschcn Stads schouwburg heeft in het feestelijk versii.de huis aan het Leidscheplein, van bui ton \cr- sierd met licht, van binnen met bloemen, aanleiding gegeven tot een apotheose van het onsterfelijke tooneel, waaraan allen d!o het voorrecht hadden dezen avond (me1 zijn verlengingen: het duurde namelijk tot twee uur in den nacht!) mee te maken onverge telijke herinneringen zullen bewaren. De zaal was niet alleen uitverkocht; zij bood bovendien een spektakel op zichzelf door de feestelijke toiletjes, en door het feit dat zich hier minstens evenveel tooneelspc- Iers bevonden als op dc planken en dat waren er heel wat! terwijl alles wat offi cieel en officieus met het tooneel te maken had zich in den Stadsschouwburg ophield. De wethouders van Amsterdam waren er, de hoer Visser als vertegenwoordiger van den minister, Balthazar Verhagen, direc teur van de Tootieelschool, en zooals gezegd een groote reeks acteurs en actrices, die zich ditmaal eens de weelde van een vrijen avond hadden veroorloofd Het zal wel iets zeer exceptioneels zijn iets dat misschien ook maar éénmaal in de veertig jaar voor komt om op één en hetzelfde scIioua- burgbalcon Charlotte Köhler, Vera Bondam. Magda Jansöens, Julia Cuypers, Mary Dn-s- selhui6, La6eur, Saalborri, v. d. Horst, Pau! Huf, het echtpaar Bouber cn Van Priag ie zien zitten. Meestal hebben de acteurs het zelf te druk, om bij hun confrères te komen kijken. Maar meer nog clan van deze alten, hoe belangrijk ook, woog de aanwezigheid van mevrouw Mann—Bouwmeester, do 84- jarige veteraan, die moeilijk loopt, maar toch nog rechtop gaat, en aan het slot notabene om twee uur in den nacht een gedenkwaardig woord 6prak, zoo klaar en melodieus, dat men haar tot op de hoogste en achterste rijen zonder eenige moeite kun verstaan. En ook was in de zaal Cruys Voorbergh, dien iedereen al in Hollywood waant, maar die blijkbaar van verrassin gen houdt. Eén ga6t had men liever ver uit de buurt, gezien, de hitte namelijk, een drukkende tropische hitte, die ondanks de regen en hot onweer tot in den nacht bleef aanhou den des te respectabeler dat het aantal spijbelaars zoo gering was. Eén van de be zoekers, blijkbaar een oud-Indisch-gast wees alle anderen, wier leden in zwarte smoking en rok geklemd waren, aan hoe het óók kan: hij droeg namelijk zijn hagel witte smoking uit Jan Oo6t. Met recht een witte raaf. Nadat de huidige directeur, de heer Ben dien, met een enkel woord namens den „koelen jubilaris", den Stadsschouwburg, geopend had en hijzelf door den voorzitter van het feestcomité, prof. Van Da n, met een krans was bedacht, zette de avond in met een stuk dat zélf een hulde is aan het (ooneel, nog beter aan het „Theater", na melijk „De Revisor" van den 19e eeuwschen Rus Gogol. Van Dalsum heeft het in „De Tooneel- revue", die dezen avond voor het eerst ver scheen, als een gelukkig resultaat van sa menwerking der groote gezelschappen, on verbeterlijk gezegd: „het 6tuk is door-en door „theater"; dat wil zeggen: het is ge boren uit een geest, die een elementair ple zier beleeft aan het scheppen van de Too- neelfiguur, dat wezen, dat wel rechtvaar diging vindt in het reëele leven, uit de be staande maatschappelijke verhoudingen, maar door de fantasie opgeheven is in de wereld van den schijn, en die alleen ademen kan in de atmosfeer van coulisisen en Toc- ver; do laatste herleving misschien van de pierrots en de harlequins van de Italiaan- sche comedie en Molière. De figuren dansen over de planken, zij duiken onder in moge lijke en onmogelijke situaties, zij zijn niet meer gebonden aan de zwaarte der werko lijkheid. Zij bezitten een eigen leven, een dolledans van enkele uren, maar hoe wer kelijk zijn zij, omdat ze Tooneelbloed in zich hebben". Het kan moeilijk raker worden geformu leerd. In zijn zwierige geste, zijn schijnbaar onbekommerde levenslust Van Dalsum ziet er niet ten onrechte een donkere draad door heenloopen: „de melancholie van den clown" zijn opwindend tempo en calei- do6copi6chen gang heeft het stuk verwant schap met beroemde kluchten als Volpone, De Vrek, Mercadet, enz. Mot de liefde, die een groot regies sur voelt voor al wat elementair i6 cn voortge stuwd wordt door een levenskrachtig rliyt- mc, heeft Van Dalsum do regie van dit .-tuk aangevat. Het kreeg dusdoende zijn volle expansie. Als uitwendig kijkspel kon net moeilijk guller en kleuriger, zwieriger en rijker, maar ook de uitbeelding van al deze stuk voor stuk cn van de heele wemelonde massa liet weinig te wenschcn over. Enkele kopstukken van het gezelschap als Van Dalsum zelf Charlotte Köhler en Willy Haak speelden ditmaal niet mee, maar eeni ge nieuwe krachten en jongeren kregen des te grooter kan6. Tourniaire die voor de eerste maal in dit ensemble optrad, toonde zich direct de meester van het terrein. Hij, die een kwart eeuw terug in Dc Revisor een polilie-agent cn een gendarme speelde, twee nietige bij rolletjes. vervulde nu de hoofdrol al thans: hij maakte van den gouverneur de hoofdrol. Onvermoeid 6tond hij vrijwel den heelon avond op de planken en hij ver moeide geen moment. Om een modeterm te gebruiken: hij distribueerde zijn effec ten op de meest efficiente manier. En de andere dorpsnotaboten en dorpdieven (in dit geval synoniem) Louis van Gasteren, Jules Verstraete, van Wnrraelo, cn Ben Groenier. maar ook de kwebbelende rente niertjes Frits van Dijk on J. Sternhcim (naar de mate van hun geestigheid zou ik ze eigenlijk in andere volgorde moe? noe men) de bediende van den Revisor, Ph. la EEN APOTHEOSE VAN TOONEEL Chapelle en de koopman Abdallah van Max Croiset, zij allen gaven aan het ge heel een krachtig levend relief. Weinig minder geschiedde dit door de zondig-ver- liofde vrouw van den gouverneur Wilh. Duymaer van Twist en haar groene doch tertje Jeanne Verstraete, terwijl in de episodische damesrollcn Sara Heyblan en Anna Sablairollcs naar voren traden. De jonge hoofdrol, die van den Revisor, eon heerlijke rol voor een komisch aan gelegd acteur werd gespeeld door Paul Storm. Ilij deed het met den inzet van al zijn talent, dat, men weet het, niet gering is. Hij speelde zwierig, eenig, vol variatie, cn desondanks niet komisch. Het on definieerbare, dat m laatste instantie een karakterspeler van een comicus onder scheidt, een ik-cn-weet-niet-wat, dat een Kaart of een Cor Ruys in hooge mate bezit, en een v. Kerckhoven in bepaalden graad, dat een Ezerman van nature eigen is en ook in Frits van Dijk of Dick van Veen te vinden is, dat Tourniaire dezen avond in overvloed schonk en van Warmelo in subtielere gradatie dat niet aan te lee- ren alleen te ontwikkelen is, dat was in Paul Storm niet of althans te weinig van nature aanwezig het had bij hem een te cerebraal aspect. Blijkbaar durft hij zich te weinig te laten drijven op het passieve element in zijn wezen. Een respectabele prestatie géén triomf (zooals zijn Knud Sengebusch in (Eindexamen). Het publiek had hartelijk plezier in de voorstelling, cn vooral in het vijfde bedrijf genoot het dankbaar van de prachtige massa-regie die Van Dalsum hier tentoon spreidt. Het was gul met open doekjes cn het succes was zoo overweldigend dat een bijgeloovig acteur er wel zenuwachtig bij moest worden Het spectacle coupé jammer dat zulko manifestaties zoo zeldzaam moeten blijven begon met de stem van Louis Bouw meester in Shylock. Een ontroering golfde door de zaa! bij het hooren van deze zoo lang reeds verklonken maar nog zoo wel vertrouwde. wonderlijk expressieve stem. Een soort gelijke aandoening volgde toen Eduard Verkade den beroemden monoloog uit de Hamlet voordroeg, zoo sereen van voordracht cn melodieus van timbre, dat men weer opnieuw begreep, hoe deerlijk deze kunstenaar vaak is miskend de ovaties van het publiek hielden een soort van zelfbeschuldiging in. De Badeloch van mevr. Royards kreeg eveneens, al huldigde zij een geheel andere opvatting, een klas sieke schoonheid, maar met Huf's Ede- lingh kon ik mij geen moment verzoenen; hier werd do schoone vorm teveel „ma nier". Dc Vijf Frankforters bracht open doek jes aan de 6tokoudc mevr. van Beem Kapper en aan Anna Sablairolles. De 6tem van Royaards op do gramofoon in Kruissprook van Multatuli stelde teleur; ik vermoed dat de plaat hiervan de 6ChuJd draagt. Jan Musch boekte vervolgens een welverdiend succes met een fragment uit de Belachelijke Hoofschc Juffers, waarna Vera Bondam en Cees Laseur op meester lijke wijze de herinnering ophaalden aan dat charmante „KammerspieP van Paul Géraldy „Als ik wi.de"... Dc korte glorie van het Oost-Nederlandsche Tooneel werd teruggeroepen door de eerste acte van De Comedie van het Geluk. Louis de Vries, ondanks zijn suggestief en overtuigd spel, kon geenszins onze overtuiging wegspelen dat wij aan de oude romantiek van Brach- vogcl's Narciss volledig zijn ontgroeid. Saalborn en Magda Janssens brachten met veel succes de besto voorstelling uit hun samenwerking in de herinnering: Do Ge temde Fcek6. En toen, na deze schitterende parade van. nog levende tooneel-herinneringen, kwamen zoowaar nog de speeches. Gelukkig maakte wethouder Walrave Boisscvain het kort. Prof. van Dam dito. De laatste ontving els energiek voorzitter van het Feestcomité een hoek, terwijl vele anderen van den wethouder als souvenir een programma van dezen avond kregen met de eigenhan dige onderteekening van het college van. B. en W. Prof. van Dam riep een regen van bloe men op over het publiek jammer dat de reusachtige fotogroep van acteurs en actri ces op het tooneel niet eveneens onder een dergelijken neerslag werd bedolven. En toen kwam het waarlijk bijna „hei lige", in ieder geval diep aangrijpende slot moment, toen mevrouw MannBouwmees ter uit haar eerezetel op het tooneel ver rees, cn het pub.iek dat in vrome stilte luisterde, dezelfde 6tem liet hooren waar mee zij zoo tallooze triomfen heeft gevierd, een stem waarvan het timbre mogelijk nog 6chooner klonk en bet volumen nog weinig verzwakt leek. Zij gaf in eenvoudige woor den haar „tooneelmonifest": „Het is mij een groot geluk hier nog eens te mogen staan, waar ik 35 jaar hard gewerkt heb, waar ik mij met hart en ziel heb kunnen uitspelen, waar ik de mooiste jaren van mijn te ven heb doorgebracht en echt gelukkig ben geweest. Het is een genot nog eens vcor een stampvolle zaal te staan. Pu bliek van Amsterdam, ik dank u har telijk voor uw opkomst. Het is een be wijs, dat het tooneel u nog niet beele- maal onverschillig is. Ik zou u willen toeroepen: steun het tooneel; in naam. van de kunst in 't algemeen, in naam van de tooneelartisten in 't bizonder". Als de ovatie die hierop volgde, een zui ver en eerlijk antwoord was, dan ziet het er mot ons tooneel, ondanks alles nog niet zoo slecht uit. Dit was dan de schoone conclusie, waarmee wij twee uur in den naoht op het natte asphalt 6tonden van het schijnbaar betooverde Leidsche Plein... C A. S.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2