AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE 5NELTAX eo FEUILLETON DE FREGATVOGEL Dinsdag 11 September 1934 33e Jaargang No. 62 KAPITEIN KOSTER EN DE ELECTRIC BOAT COMP. DE EXAMEN-SPELLING UIT DE STAATSCOURANT De terugkomst van Koningin en Prinses Tel. 1354 Tel. 745 Hij wordt geïnterviewd door Daily 17A-pres en New York Herald Kapitein ter zee Paul Koster, de gewezen officier der Nederlandsche marine, wiens naam genoemd is'in het Araerikaansche on derzoek over den wapenhandel, heeft zich door de Londcnsche Daily Express en door de New York Herald laten interviewen. Aan deze interviews is het volgende nog ontleende „Het, geheole onderzoek is gebaseerd op diefstal, ja diefstal". Met die woorden deed een grijze oude heer met een witte snor, gezeten in een luxueuze woning, welke uit ziet op de Seine, een hoftigen aanval op de Ainerikaanschc commissie van onderzoek. De spreker aldus de Daily Express was kapitein ter zee Paul Koster, een ge wezen officier van de Nederlandsche ma rine, over wien hij liet onderzoek was ge sproken als zijnde de Parijsche vertegen woordiger van de Electric Boat Company, de Amerikaansche constructeurs van duik- booten. Alle bewijzen zijn verkregen, vervolgde kolonel Koster, van brieven, die gestolen zijn uit de dossiers van de Electric Boat Company. Hij ontkendo met kracht de be schuldiging betreffende omkooperij, tijdens hot onderzoek geuit. De menschen begrijpen niet, vervolgde hij, dat het bouwen en verkoopen van duikboo ten een zaak is, evenals elke andere zaak. Firma's bouwen duikbooten en verkoopen ze aan de landen, die ze noodig hebben. Soms moesten zekere betalingen worden ge daan, om contracten te kunnen sluiten. Dat is normaal in alle soorten transacties, al dus-de heer Koster. Hij vertelde vervolgens hoe hij in con nectie was gekomen met de combinatie van wapenfabrikanten. In 1906, toen hij duik bootkapitein was bij de Nederlandsche ma rine, kreeg hij een aanbieding naar Fiume te gaan, dat toen een Oostcnrijksche haven was, om er duikbooten te bouwen. Hij vroeg den Nederlandschen minister van marine, cf hij dit aanbod zou aanvaarden. Daarop zou de minister, volgens kolonel Koster, hebben geantwoord: Jongen, als je het van de hand wijst, wil je mij dan aanbevelen? (W. J. Cohen Stuart w-as minister van Ma rihe in 1906). In het interview met de New York Herald heeft kapitein Koster beslist tegengespro ken, dat hij steekpenningen zou hebben ge geven aan de leden der directie van de Penhoëtwervcn te Saint-Nazairc. Hij verklaarde, dat, ongeacht wat hij aan Henry R. Carso, den president der Electric Boat Company in een door de Amerikaan- èche Senaatscommissie publiek gemaakten brief moge hebben geschreven, de daarin genoemde sommen destijds moesten worden betaald aan personen, die als intermediair fungeerden tusschcn de Penlioët en hem zelf, Koster, en niet aan de bedrijfsleiders der Penhoct zelf. Deze laatstgenoemden hadden, zoo voegde Koster er aan toe, hem gisteren opgebeld om te protesteeren tegen den beweerden inhoud van den brief. „Ik ontken niet", zei Koster, „dat ik zulk een brief geschreven heb'en als ik er iets in zei over 50.000 francs, bedoel ik daar mede, van'oordeel te zijn dat het bedrag ergens onderweg noodig zou zijn, maar het ligt voor de hand, dat ik mij nu, na twaalf jaar, niets van den eigenlijken inhoud van dezen brief kan herinneren." Verder heeft hij nog verklaard, zooals wij reeds meldden, dat Frankrijk nooit duik booten gekocht heeft van de Electric Boat Cy. Wat betreft de onthullingen te Washing ton gedaan, dat Amerikaansche regeerings- ambtonaren zich geleend hadden om voor het afsluiten van contracten voor de Elec tric Boat Cy. demonstraties van de produc ten der maatschappij ten overstaan van de candidaat-koopers te doen houden met deelneming van vlooteenhedcn, vcrklaardo Koster, dat het de taak van een regeering is, den handel van het eigen land zooveel mogelijk te bevorderen. Iedere regeering ter wereld werkt ten bate van haar burgers, zcide hij, dat is haar plicht. Doch toen hem de opmerking werd gemaakt, dat zulk een politiek geweldig veel kwaad bloed moet zetten in een land. waar ontwapening krachtig bepleit wordt, hief de lieer Koster de handen ten hemel en riep: „Dat is een heel andere kwesties". Hij zcide voorts van mecning te zijn, dat iets anders dan verlangen naar ontwape ning achter de enquête in zake do Electric Boat Cy. zat en hij insinueerde, dat niemand met een persoonlijke grief tegen de firma de huidige reeks onthullingen 'heeft uitge lokt. Hij bekende, dat, hoewel hij twee jaar geleden den dienst der Electric Boat Cy. verlaten heeft, liet nieuws omtrent de hui dige enquête hem een geweldigen schok heeft gegeven. Met Sir Basil Zaharoff, den grootcn wa- penleverancicr, heeft Koster voor den oor log wel eens samengewerkt, maar sinds jaren heeft hij hem niet meer gezien. ..Sir Basil werkte in Spanje, terwijl ik zaken deed in Frankrijk en Italië', verklaarde de heer Koster. „Inkavoa" geen Duitsche onderneming Uit 's-Gravenhage wordt d.d. 8 Sept. aan de Telegraaf gemeld: Welke rol speelt het Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw, Inkavos, dat in Den Haag gevestigd is, in de internationale be- wapeningsindustrie? Is het een gecamou fleerde Duitsche onderneming, zooals in de voor de enquête-commissie te Washing ton voorgelezen brieven van kapitein-ter zee Paul Koster, beweerd wordt? Neen. zeide ons de heer Blum, directeur van Inkavos Wij hebben gecnerlei structu reel© verbinding met de Duitsche regee ring, wij zijn een onafhankelijke maat schappij. opgericht door Hollanders mrtt Hollandsch kapitial. Wij staan natuurlijk in handelsrelaties met verschillende fir ma's uit den aard van onze werkzaam heden. doch zij hebben geenerlei invloed op de le.iding onzer maatschappij Wij hebben den leider van Inkavo9 ge vraagd. ons de vragen te beantwoorden, dip kapitein-ter-zee Koster stelt in zijn brief van 25 Maart 1929 aan Spear, den onder directeur der Electric Boat Comp. en wel ker beantwoording door Techel bij uïter mate belangwekkend noemt. De heer Blum antwoordde daarop: 1 Inkavos werd in het Wen geroepen op 21 Juli 1922. 'De Kon. bewilliging op onze sta tuten -werd verleend bij K. B. van 7 Aug 1922. Inkavos werd opgericht door mr. TI. Blaupot ten Cate en cenige andere Neder landers, die meenden de ervaringen, die mijn mede-léider. dr. Techel en ik mpt de duikboot-constructie hadden opgedaan, commercieel te kunnen exnloiteeren. Het kapitaal bedraagt 50 000. waarvan ge plaatst f 12.000. De aandeelcn luiden op naam. Zij zijn in hot bpzit van o. a. mr. H. Blaupot ten Cate. diens zoon en nog een Hollandsche relatie van hem. De lei ding der maatschappij is in handen van dr. Techel en mij. De mededeelingcn van kapitein-ter-zee Koster omtrent de carrière van dr. Techel zijn onjuist. Dr. Techel is van 19061925 altijd werk zaam gew/cst bij de Germaninwerf in Kiel. waar hij werkzaam was bii de constructie van duikbooten. Hij Werkte nimmer te Danzig, noch bij de duikbootinspectie. zoo- als Koster beweert, dat Techel verklaard zou hebben. Daaruit blijkt, dat de verkla- ripgen van Koster dus niet juist zijn. Ik zelf. aldus de heer Blum, was bij de duik bootinspectie werkzaam. De vraag, die Koster stelt, of Techel zal vertellen door wie bij betaald wordt, kan ik u beantwoorden met: door onze maat schappij. De mededeeling van Koster, dat de Hollanders, die onzo maatschappij stichtten, slechts stroomannen zijn is on juist. Zij hadden inderdaad geen verstand van duikbooten, doch zagen een winst mogelijkheid in de exploitatie van onze duikbootenervaring. De werkzaamheden van Inkavos beper ken zich tot het ontwerpen van bouwplan nen voor oorlogsschepen: kruisers en pant serschepen, doch in hoofdzaak duikbooten. Wij zijn daarin concurrenten van Vickers en van de Electric Boat Company. Wij werken bij het ontwerpen van dergelijke plannen samen met de werf, die do sche pen zal bouwen. Het voordeel van onze maatschappij is, dat do kleinere landen kunnen gebruik maken van onze Duitsche ervaring met den duikbootbouw. Inkavos treedt niet met de regeering di- 'ct in onderhandeling. Dat gebeurt door de werf, die de schepen zal bouwen. De bewering, dat Techel betrokken zou zijn bij wapenfabrienge voor Duitschland. is onwaar. Inkavos is alleen een construe tiebureau en wij hebben niets te doen met andere firma's, die hier met Duitschen achtergrond gesticht zijn voor de wapen- fabricagc. Uiteraard treden wij met hen in over leg, wanneer het noodig is voor de uitrus ting der door ons ontworpen schepen Daartoe beperkt zich echtpr de verbinding Inkavos is slechts een onafhankelijk con sfrucfie bureau, en niet. zooals Koster lie weert, een camouflage-concern. Welko motieven kunnen er zijn voor Koster's beweringen? Concurrentienijd. Koster is, voor zoover mij bekend, als agent van de Electric Boat Company te Parijs vervangen door een Amerikaunsch oud zeeofficier. Hij doet thans zaken voor eigen rekening. Eenigc jaren geleden heeft hij getracht mot ons in relatie te treden, doch wij zijn op zijn voorstellen niet ingegaan. Bestaan er ook betrekkingen tusschon Inkavos en de Nederlandsche marine ten aanzien van den duikboo'bouw? Neen, de Nederlandsche marine is bij den duitfhootbouw reeds jarenlang zelf standig. Zij ontwerpt en ontwikkelt haar duikboot-typen zelf in samenwerking met de Nederlandsche werven. Vereenvoudigers sluiten zich aan behalve inzake de naamvals-n D» Yereoniging tot vereenvoudiging van onze spelling, in vergadering te Amster dam bijeen, heeft beelot.cn, torwille van de eenheid, zoiveel mogelijk propaganda te maken voor de algemeene toepassing van de examenspelling, behoudens inzake de naamvals-n. Journalisten neutraal In de Zaterdag j.l gehouden bestuursver gadering van den Nederlondsehcn Journa listen Kring is opnieuw de spelling quaestie behandeld, in verband met het feit. dat. sinds de vorige uitspraak van het Kring- bestuur, een gewijzigd plan-Marchant bij het onderwijs :s ingevoerd. Het bestuur zae geen reden, zijn vroegere besluiten te her zien en bevestigde daarom de toen gedane uitspraak, dat het zijnerzijds op dit oogen- blik geen aanleiding vindt, zich voor of le gen de nieuwe spelling uit te 6prckcn en dat, wat dè invoering bij de pers betreft, daaromtrent bij elk blad afzonderlijk dooi de leiders dient te worden beslist. Bij K. B. is dr. F. Sonies, geneeshaer- directeur van het Nedcrlandscb Sanatorium te Davos-Platz, bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-modaPte in zilver, aan F. Mobile, meesterknecht bij de firma D. van Sijn cn Zonen te Roller- dam. Haarlem, 10 Sept. Op den doorrit in Haarlem werden II.M. de Koningin en Prinses Juliana op den Wagenweg bij de Hazepaterslaan door zusters van liet Dia- cones€cnliui6 en Bethesda Sarepta bloemen aangeboden II.M. do Koningin bedankte voor deze aardige attentie. 'sGravcnhage, 10 Sept. Hoewel het uur van aankomst van II.M. do Koningin cn II.K.H. Prinses Juliana niet bekend ge maakt was, hadden velen zich hedenoch tend naar het Palcis Huis ten Bosch be geven. om de vorstelijke personen een wel kom in de residentie 'oe te roepen. Om kwart over elf kwam de Koningin met Prinses Juliana voor het poleis aan. Zij hadden do reis van Amsterdam per auto gemaakt. Hartelijk werden de Koningin en de Prinses door het publiek begroet. Do Koningin droeg e:n w itte mantel met lange witten sluier. De Prinses was in het parel grijs cn droeg eenige bouquetten bloemen. Minzaam dankten de vorstelijke personen voor.de begroeting door het publiek Ook in de vestibule van het paleis wuifden Zij de morsohen nogmaals toe DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. A m s t e r d a m, 10 September. De Konin gin, ten zeerste getroffen door de verras sende wijze, waarop zij bij haar aankomst te Amsterdam hedenmorgen is verwelkomd, heeft den burgemeester van Amsterdam, verzocht, hiervoor namens Hare Majesteit aan de talrijke personen, die aan deze be groeting hebben deelgenomen, warmen dank over te brengen. ZUIVERINGSACTIE TE OSS KRACHTIG VOORTGEZET. Oss, 9 Sept. De autoriteiten te Oss en omgeving zetten op krachtige wijze de zui veringsactie vujrt. Meldden wij cenige we ken geleden, dat de marechaussee bij ver schillende huiszoekingen er in geslaagd waren een groot aantal verboden wapens op te sporen, thans boekte de gemeente politie in dit opzicht een mooi succes. Een groot aantal woningen werd in de afgeloo- pen week aan een nauwkeurige visitatie onderworpen en ock thans was de buit wéér aanzienlijk Een flink aantal revol vers en jachtgeweren met bijbehoorende munitie viel in handen der opsporings ambtenaren. (Tel.). DORSTIGE LANGVINGERS. Os6, 9 Sept. Het warme weer der laat ste dagen deed blijkbaar een paar dorstige langvlngers te Oss er toe besluiten, een koelwagen van een Amsterdaméchc brou werij open te breken, die beladen met een groofe partij flesschen bier ter lossing was gereed gezet op het etationsemplacement Ihier. Vier kisten bier verdwenen spoor loos. Het gelukte dc politie nog niet de da ders te achterhalen. (Tel.). De Gocdkoopsto en Ruimste taxi tc ilezei stede. Naar Uw vacantieoord, maakt dan gebruik van onze speciale Rcisauto's mot kofierrekken. Zeer lage tarieven. Naar buitenland vraagt prijs. Luxe 4 en 7 pers. auto's te huur. Betrouwbaar personeel hekend in binnen- en buitenland G. LENSINK. De ondernemer B A A tt N. 13 September. La Promenade, verkoop van antiek en meubilair, 10 uur. 13 en 20 September. Hotel la Promenade. Verkoop van de buitenplaats Rozenburg, Prins Hcndriklaan no. 2.-2 uur n.m. 11 September. Nassaulaan 1, verkoop van een inboedel, 10 uur. 26 September. Ilotel Central, verkoop van do villa „Lc Chalet" aan den Koningsweg no, 8. 8 uur n.m. SOEST. 18 September. De Gouden Ploeg. Veiling van do landbouwerswoning Birkstraat 92, 11 uur v.m DE RELLETJES TE AMSTERDAM. Voor do rechtbank to Amsterdam stond tèrecht een 19-jarige olectricien, die er vuu wordt verdacht tijdens de relletjes in do hoofdstad in Juli 1.1. de Oostenburgermid denstraat on omgeving in het donker to hebben gezet Hij zou in gezelschap van anderen do kastjes, waarin zich do zeke ringen der G.E W. bevonden, met een sleu tel hebben opengemaakt, de stoppen er uit hebben gedraaid cn deze hebben stuk ge gooid. Verdachte erkende het hem ten la*to ge legde. Uit getuigenverklaringen h décharge bleek, dal dc jongen goed bij zijn werkge vers stond aangeschreven De officier van justitie, mr. Van Dullc- rnen, achtte in zijn requisitoir openlijke ge weldpleging met vereende krachten bewe zen. Wijzende op do ernstige gevolgen, maar rekening houdende met de jeugd cn het overigens goede gedrag van verd., vor derde hij een gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Vonnis 21 September a.s. NEDERLAND-CURAC AO 1634—1934. Naar de Herdenkingscommissic Neder-» tand Curasao 1634—1934 ons meedeelt, heeft de Minister van Staal, Minister van Kolo niën. Z. Exc. Dr. H. Colijn, zich bereid ver klaard de Curacao-tcntoonstelling op 1 Oc tober a.s des middags om 2 uur in dc Go- thischc Zaal te 's-Gravcnhage met een kor te toespraak tc openen. Wees steeds vriendelijk cn geduldig door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanscben roman bewerkt door J. M. P. S3 „Vijftig duizend." zeide Joe Green, „goed, w.e kunnen het daarop houden!" Rcnney kon zijn ooren niet gelooven en leunde tegen den deurpost. „Ik wilde alleen maar weten, wat zijn limiet was," zeide Lachende Joe. „Het zou dwaas van mij geweest zijn om goed geld weg te werpen, bè?" Iets in den vosachtigon glans van zijn oogen deed Rcnney vcrblccken van teleur stelling en haat; hij werd zelfs bang, daar hij inzag, dat hij aan allo kanten over troefd was. „Ik wou, dat ik me mijn nek had afgesneden," zcide hij. „Natuurlijk, natuurlijk," zeide Green, „maar toch moet je niet vergeten, dat ik eon man ben, die zijn vrienden nooit in den 6t,eek laat. Eenmaal binnen de deur, kun je voor altijd in mijn huis blijven, m'n jongen. En ik geloof, dat deze avond je tot mijn vriend gemaakt heeft." Langzaam, met moeite, kwam Rcnney over naar het andere kamp; hij hield op te mokken. Deze kennismaking, dat wist hij wel, zou hem meer dan eens zijn nek kun nen redden en in den laatsten tijd had hij voorgevoelens gehad van een aanstaanden val. Een kampioen bokser, neergeslagen door een veracht amateur, kon geen ellen diger gevoel hebben dan Rcnney, toen hij zoo volkomen door Geraldi werd uitge speeld. Hij beschouwde de kennismaking met Joe Green daarom met groote voldoe ning en was zelfs in staat te glimlachen. „Laat on6 dat maar aannemen," zeide hij. „Goed zoo," gaf Joc Green toe, „en als wc nu eens de details zouden behandelen?" „Wat duivel wil je nu nog uit mij ha len?" vroeg Rcnney angstig. „Wees maar geru6t, m'n jongen, ik vil nooit een vriend. Ik zal je nog wat zeggen; als deze zaak doorgaat, dan zal ik, op hét oogenblik, dat het geld mij betaald wordt, dadelijk vijfduizend dollar aan jou geven als commissie." Rcnney zete groote oogen op. „Goede he mel," hijgde hij. „Ik weet, wie mijn vrienden zijn," her haalde Green, zijn bewering bekrachtigend, ,.je zult een der onzen zijn. m'n vriend, cn ik zal je de band boven het hoofd houden, als je in moeilijkheden komt." Joe Green had werkelijk een behaaglijk gevoel; hij zag al, hoe hij dat geld zou be steden, zooals een boer zijn oogst ziet opko men; drieduizend voor Mullaley, die om meer geld jammerde, tien duizend in de partijkas, vijfduizend voor den nieuwen vleugel, dien hij zijn vrouw beloofd had aan het huis te zullen bouwen, acht dui zend voor Jcrmin, den redacteur, omdat Jermin een fideele kerel was, wiens kran ten zoowat den geheelen staat achter zich hadden. Dan zou hij een 6lordigo tiendui-j zend aan zijn bankdeposito kunnen toevoe gen cn dan waren er nog bijna tienduizend o\er voor geheime cn privé-uitgaven; hij kon Rcnney gemakkelijk die vijfduizend geven. Daarbij zag zijn actief brein dadelijk de plaats, waar hij zulk een dienaar van do politieke machine zou kunnen gebruiken een man, om eens in de zooveel jaar een beroep op te doen als er in de oppositie ccn vacante plaats gewcnscht was. Dit alles berekende hij met zijn vluggen geest; hij zag, dat hij Rcnney in de palm van zijn hand hield en nu ging hij verder met dc voorbereiding van het werk. „Je weet van dien moord af, Hè?" „Ja." „Was Robert Asprey dien avond dron ken?" „Hij had wat gedronken." „Was hij dronken?" „Hemel, neen, daarvoor schoot hij te raak." „Goed zoo, hij schoot te raak. Wat had de Mexicaan gedaan?" „Valsch gespeeld natuurlijk." „Waarom' speelde Asprey met zulk eeD schurk?" „Om een vijfden man te hebben." Lachende Joc schrok, hij had dien avond ook een vijfden man uitgenoodigd. „En toen?" „Ilij wilde een vuilcn streek uithalen." „Hoe vuil?" „Azen wegmoffelen." „Toch niet!" „Ja zeker, hij kon dat wel, hij was han dig." „En Asprey?" „Asprey vond het uit." „En viel hem aan?" „Neen, de kleine slang vloog Asprey aan, toen hij ontdekt werd." „En toen?" „Asprey weerde hem af cn 6choot hem dood." Lachende Joc deed dc oogen toe. „Ze had den hein daarvoor een standbeeld moeten geven op liet stadsplein," zeide hij tenslotte „Natuurlijk," gaf Rcnney toe, „maar dan zou er niet6 voor ons in gezeten hebben!" „Goed zoo," merkte de gemoedelijke Joe Green op. „Ik heb dat zaakje nu goed in mijn hoofd en verder, hoe kregen zij Robert Asprey to pakken?" „Ze hebben eerst geprobeerd een haastig proces in elkaar te flansen, maar dat zou waarschijnlijk niet mogelijk gebleken zijn, maar hij werd ongerust en vluchtte." Joe Green floot tusschen de tanden. „Wel, wel, wel." zeide hij. „Eu als deze Robert Asprey bij den gouverneur komt... Hoe ziet hij er uit?" „Alsof hij uit een rots gehouwen wa6; een cn al man!" „Verzuurd en gemeen?" „Hij? Neen hoor, openhartig als een baby; hij had bankier moeten zijn. zoo sym pathiek is hij." „Laat ons bij het begin beginnen. Hoe zit jij in deze zaak?" „Ik zou Robert Asprey uit don weg rui men." „En?" „Ik had hem onder schot, toen een ver vloekte jongeman als een kat tusschcnbeide kwam." „Iemand is jou dc baas geweest, Rcn ney?" „Van achteren!" ,.F,n is hij nog in den weg?" „Ja." „Bezorgd er over, m'n jongen?" Rcnney dacht na, keek Joe Green ernstig aan cn kwam tot de slotsom, dat hij geen man was om leugens aan te vertellen. „Hij cn Asprey samen zijn heel wat mans." „Waarom zoek je geen hulp?" „Alleen een eerste klusser zou van ccnig nut zijn," gaf Rcnney toe. „En je hebt er geen bij de hand?' „Zes maanden is lang voor mij om een vriend te hebben," zeido de boef met een zuur gezicht. „De lui krijgen gauw genoeg van me." Joe Green dacht liep na, „Hoe licet die man? „Hij? Geraldi, hij is een panier!" „Ilij is een man tc veel", merkte Joe Green op. „Zou hij zelfs ons spoor kunnen vinden?" „Hij? Hij kan een spoor ruiken op dui zend mijl afstand. Luister, hij volgde mij op den trein, ilc sprong er af in een bergpas, midden in den nacht. Liep terug tot do naaste stad; hij was daar ook. Ik liet hem opsluiten en nam een anderen trein. Ilij was er weer! Ik schiet hern van het dak van dien trein cn zie hera er afvallen. Ilij moet in een raam zijn blijven hangen, in elk ge val, toen ik Hij Asprey kwam, was hij cr ook. Dat is de heele geschiedenis. Ilij kan de gedachten van een slot lezen.en hij schoot de revolver uit mijn hand!" „Met opzet?" „Met opzet!" verzekerde dc ander. Lachende Joe lachto niet meer, hij keek streng, maar toen verhelderde een idee plotseling zijn gelaat. „Ik heb een idee", zei de hij. „Wat is de beste manier om vuur te bestrijden?" „Met vuur", zeide de boef. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5