Buitenlandsch Overzicht SERRËE "trk" DE GEBRUIKEN VAN DE WAPENINDUSTRIE DE RAMP MET DE MORRO CASTLE HET NOODWEER IN ZWITSERLAND DE BEWAPENING TER ZEE CONGRES TE NEURENBERG GESLOTEN de nieuwste modellen en vindingen op meubileering- gebied steeds in onze model woning maliesingel 20 tegenover de heerenbrug ANTI-ITAL1AANSCHE BETOOGINGEN DE BRAND OP DE SANTA RITA Vliegtuig stort neer in een tuin TREINRAMP EISCHT TIEN DOODEN EXPEDITIES NAAR DE POOL UIT DEN VOLKSRAAD DE WERKING VAN DEN MERAPI Onderzoek wordt voortgezet zonder aanzien des persoons Washington, 11 September. (V. D.) Verscheidene niet bij name genoemde re geeringen, waaronder waarschijnlijk de Britsche, hebben in verband met do ver- hooren van de staatscommissie van onder zoek naar de gebruiken in do wapenin dustrie bij het staatsdcpartcment gepro testeerd. Do voorzitter der commissie, senator Nye, heeft na overleg met staatssecretaris Huil verklaard, dat het onderzoek zal wor den voortgezet zonder aanzien der persoons. Washington, 11 September. (V.D.) De senaatscommissie van onderzoek naai de gebruiken in de wapenindustrie heeft vandaag haar werkzaamheden voortgezet. Brieven van agenten der Curtiss Wright Ex port Corporation toonden aan, dat de le vering van vliegtuigen in Zuid-Amerika ten nauwste verband houdt met het be grip steekpenning. De controleur-generaal van Bolivia zou als „stille partner" zijn opgetreden van den agent der vliegtuigen- fabriek. Een Boliviaan was agent voor de maatschappij en een ambtenaar van het ministerie van buitcnlandsche zaken even zeer. De Mexicaanscho agent meldde in Juli 1933, dat brigade-generaal Azcarta, de toenmalige chef van den staf van den pre sident, in aanmerking wenschte te komen als tusschcnpersoon, doch er de voorkeur aan gaf door bemiddeling van derden op te treden. Washington, 12 Sept. (Reuter). Heden werden de verhooren voortgezet voor de se naatscommissie van onderzoek naar den internationalen wapenhandel. Do president van de Curtis Wright Export Comp. legde een getuigenis af, waaruit bleek, dat een hooggeplaatst Boliviaansch regeeringsamb- tenaar, Lopez, werd gebruikt als stille ven noot door een Amerikaanschc vliegtuigver koopmaatschappij bij den handel met Bo- iivia. Britsche en Nederlandsche firma's had den dezen Lopez ook commissie aangebo den om hem te bewegen de Amerikaansche firma op te geven, maar Lopez liet deze niet in den 6teek. Dinsdag werden getuigen gehoord over de verkooppoli tiek der vliegtuigfirma's Steeds bleek, dat onder allerlei vorm om- kooperij aan de orde van den dag was. Bovendien bleek, dat do Mexicaanscho president Rodriguez zich den vliegtuigaan koop van den staat persoonlijk voorbehield en dat de Xoord-Amerikaansche firma's in Bolivia, Chili en Mexico gebruik maakten van de diensten van invloedrijke regeerings ambtenaren. New-York, 12 Sopt. (Reuter). In ver band met de wapenleveringen meldt de New-York Herald Tribune, dat de Califor- nisohe vliegtuigfabriek Northrop Comp., dezer dagen bombardementsvliegtuigen van het nieuwste type voor China heeft vervaardigd. De vliegtuigen, die een uur snelheid van bijna 400 K.M, ontwikkelen, kunnen met een lading bommen van 500 K.G. van Sjanghai naar Tokio vliegen cd zonder aanvulling der brandstof naar hun uitgangspunt terugvliegen. De vrouwen en kinderen gingen bij de redding niet voor New-York, 11 September. (V.D.) Uit het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Morro Castle, dat is ingesteld door de scheepvaartinspectie, is gebleken, dat de bemanning is afgeweken van de tradi tie der zeevaarders bij een scheepsramp, om de vrouwen en kinderen voor te laten gaan. Zelfs de officieren zouden hun on dergeschikten in den steek hebben gelaten. Deze verklaringen zijn afgelegd door den eersten machinist Eben Abbott en An thony R. Bujia, één der machinisten. Voor de groote „jury" verklaarde de ra- diotclegrafist George Rogers, dat. noodsei nen zijn uitgezonden drie kwartier, voor het schip stopte. Andere getuigen ver klaarden, dat het schip reeds gedurende twee uren in brand stond, voordat do pas sagiers werden gewaarschuwd. Deze ge tuigen verklaren, dat do leden der beman ning als „amateurs" den brand bestreden. Abbott sliep, toen do brand uitbrak. Hij werd wakker door het algemeene alarm en telefoneerde zijn mannen, net zoo lang etand te houden, totdat de rook hun liet verder werken onmogelijk zou maken. Met 30 leden der bemanning en slechts twee passagiers is hij aan land gekomen. Zijn .voornaamste assistent Bujia kwam met een andere reddingsboot aan land. Op do boot van Bujia bevonden zich 19 leden der bemanning en slechts één passagier. Aangezien de leden der bemanning zelfs niet konden roeien, nam Bujia zelf een riem. De waarnemend gezagvoerder Warms is thans eveneens door de groote jury gedag vaard. New-York, 12 Sept. (Reuter.) Eén der marconisten van de Morro Castle en ver schillende andere leden der bemanning zijn gearresteerd om hen voor de federale jury te doen verschijnen. Deze maatregel werd genomen orn te voorkomen, dat zij weer zullen aanmonsteren. Havanna, 12 Sept. (V.D.). De berichten van buitcnlandsche dagbladen betreffende de arrestaties in verband niet het gebeurde aan boord van dc Morro-Castle worden of ficieel tegengesprok -n. Genève, 12 Sept. (V.D.) Het noodweer en de daarmee gepaard gaande stijging van het water heeft in alle declen van Duitsch sprekend Zwitserland groote scha de aangericht. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen onbruikbaar geworden en zijn wegen door neervallend rotsgesteente ver sperd. Werkloozen uil de industrieele cen tra zijn naar dc critieke punten gedirigeerd om bet gevaar af to wenden. Japan verklaart bereid te zijn deze te verminderen Tokio, 10 Sept. (V.D.). Ambassadeur Matsoedeira cn schout-bij-nacht Yamamoto; die 20 September a.s. van hier vertrekken om via Amerika naar Londen te gaan, zullen Japan vertegen woordgen bij dc aan staande vlootbesprekingcn. De secretaris van het departement van buitenlandsche zaken Akyama zal omstreeks dien datum eveneens uit Tokio vertrekken, doch hij zal via Siberië naar Londen gaan, alwaar hij dc Japansche delegatie bij do vlootbespre- kingen zal bijstaan. Uit gezaghebbenden bron wordt medegc decld, dat Japan een nieuw vlootverdrag wenscht, dat een einde maakt aan en in de plaats zal treden van het oude vloot verdrag, waarin het betwiste verhoudings getal is opgenomen. Japan zal bij de aan staande vlootbesprekingcn een nieuw plan indienen, dat kan strekken tot vermindering der bewapeningen en tot verlichting van de financieele lasten der volkeren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat Japan geen enkel voornemen heeft een onnoodigen wedloop in vlootaanbouw te beginnen, daar deze zou uitloopcn op een vergrooting van be wapeningen en van dc financieele lasten. Het Japansche plan is erop berekend de bewapeningen te houden op een peil, dat onvoldoende zal zijn voor offensieve doel einden, doch voldoende voor defensieve doeleinden Japan zal dan ook bereid zijn om, wanneer andere landen deze bereid heid eveneens toonen, machtige offensieve wapenen af te schaffen. In officiecle krin gen wordt de vurige hoop tot uiting gc bracht, dat de andere landen in dit opzicht het eens zullen kunnen worden met Japan en tot overeenstemming zullen kunnon ko men inzake het nieuwe verdrag. De opneming van sovjet* Rusland in den Volken bond. Engelsche opvat tingen. Al meer dan eens hebben wij te dezer plaatse geschreven over bet aanstaande opnemen van de sovjetunie in den Volken bond. Ongetwijfeld heeft bet zin eveneens kennis te nemen van dc opvattingen, die vele Engelschen te dezer zake huldigen. In verband hiermee is vooral van belang het geen wordt opgemerkt door de Times, die meent, dat het lidmaatschap van een land, dat zoo'n lange en rijke geschiedenis heeft, dat 165 millioen inwoners telt en tennaaste- bij een zesde van de oppervlakte der aarde beslaat, voor een instelling, die gaarne uni verseel wil zijn, niet zonder beteekenis mag worden geacht. De beduchtheid van vele staten, aldus het aangehaalde blad, is echter even natuurlijk als de vrees, die indertijd bij het toetreden van Duitsch- land tot uiting kwam. De toewijzing van een vasten zetel in den Raad is, wanneer het lidmaatschap wordt aanvaard, niet een aangelegenheid, ten aanzien waarvan men bezwaren dient te opperen, want voor Rus land is een permanente zetel evenzeer als voor Duitsehland een attribuut van zijn beteekenis in de wereldpolitiek. De werk zaamheid van den Volkenbond heeft toch al iets geleden tengevolge van dc groote stemmcn-macht der kleine staten cn het is niet meer dan redelijk, dat men de bizon- dere verantwoordelijkheid der groote mo gendheden erkent door hun een vasten ze tel in den Raad toe te kennen. De bezwa ren van Argentinië, Polen, Zwitserland, Nederland cn Portugal zijn terug te bren gen lot motieven, die alle andere staten kunnen begrijpen en waarmede velen sympathiseeren. Geen andere regeering, verklaart do Times in dit verband, beeft de laatste ja ren den Christel ij ken godsdienst mecdoogenloozer vervolgd dan de sovjet- Russische cn de herinnering daaraan brengt waarschijnlijk de openbare meening der staten, die zich tegen dc toelating verzet ten, ertoe tegen de ongcqualificcerde opne ming van Rusland positie te kiezen. Afge zien hiervan waren de sovjetleiders steeds nauw betrokken bij de propaganda voor den klassenstrijd in alle landen. De toenadering van Rusland tot den Volkenbond, meent nochtans de Times, kan met wat goeden wil in dezen geest worden geïnterpreteerd, dat de sovjets de Geneef- scbe instelling niet langer beschouwen als het werktuig van het kapitalistische impe rialisme, als hoedanig zij den Volkenbond vroeger hoonden, maar bereid zijn de campagne daartegen, die door officieel sarcasme werd gevoed, stop te zetten. De „Alle fatsoenlijke Duitschers zijn nationaabsocialisten" Nuerenbcrg, 10 Sept. (V.D.). Hitler heeft vanmiddag met ccn groote redevoe ring het partijcongres te Neurenberg geslo ten. Hij verklaarde o.m.: Door geen enkele manifestatie kan het verschil tusschen de oude partijen en het nationaal-socialisme scherper naar voren komen dan door dc congressen. De strijd tusschen twee werkelijke wereldbeschouwin gen is in de geschiedenis nog nooit in vijf tien jaren beslist geweest. De Fransche revolutie leverde theorieën en belijdenissen in frases, welke het Jood- sche intellectualisme van dc vorige eeuw met chicaneuse systematiek heiligde tot een internationaal-revolutionnair dogma. Zelf bij de meest succesrijke activiteit kon bijv. het centrum' nimmer hopen meer aan hangers te kunnen verwerven dan het Katholieke volksdeel in Duitsehland in ver houding tot dc overige bevolkingsgroepen uitmaakt. Dat wil zeggen, dat de partij, welke geba seerd is op een bepaalde confessioneele ver plichting, voor alle tijden ongeschikt, was haar bizondcrc doeleinden ten uitvoer te leggen binnen het kader der parlementaire meerderheidsdemocratie, dus haar toevlucht moest zoeken tot compromissen. De sociaal-democratie streed voor een program, dat als object voor haar voor zorgen slechts een deel der natie het z.g. proletariaat had uitgekozen en daarmede dus evenzeer aan een minderheid was ge bonden. De liberalo cn democrat ischo politiek wendden zich tot ccn dennate klein forum, dat daarvoor bij voorbaat een souverein en uitsluitend regiem van deze partijen onmo gelijk was. Na een verkiezing werd onder deze om standigheden niet alleen dc strijdbijl be graven, doch werden direct ook vriend schappen gezocht cn gesloten. De relatie van deze partijen met het volk kon steeds slechts „los" zijn cn zij was steeds „los." Er werd op hun partijcongressen niet over een wereldbeschouwing gesproken, doch over tactiek. Onze partij daarentegen, aldus Hitier, wilde een wereldbeschouwing en zij wilde daarom zonder compromis de macht in Duitsehland. De nationaal-socialistische partij is in tegenstelling met de vroegere partijen een op een wereldbeschouwing gefundeerd ver schijnsel. Het Duitsche volk wil eindelijk weten, dat door de staatsleiding de voorwaarde wordt geschapen, dat zijn beste zonen, zijn ge schiktste koppen zonder aanzien van af komst, titels, stand, cn vermogen de ge rechtvaardigde vdhrkeur genieten. Het wenscht niet „politiek" te worden bestuurd door menschcn, wien de aangeboren ge- Times betreurt het, dat de omstandigheden den Volkenbond hebben gedwongen een uitnoodiging tot do sovjetrepubliek te rich ten, want het zou beter zijn geweest, wan neer sovjet-Rusland op de gewone wijze, d.w.z. op grond van een verzoek tot opne ming, lid van den Bond zou zijn gewor den. liet verzet der genoemde staten heeft dezen koers bemoeilijkt. De Times meent verder te kunnen zeg gen, dat men het er te Genève over eens is, dat de Volkenbond r>p den eenen of an deren dag zich zal zien geplaatst voor een conflict tusschen Rusland cn Japan. Over het algemeen helt men er echter toe over aan te nemen, dat het altijd nog beter is, dat Rusland in den Bond is dan daarbui ten. Het blad vermeldt tenslotte, dat de sovjetunie de onderhandelingen heeft ver gemakkelijkt door de belofte af te leggen, dat zij haar minderheden dezelfde reli- gieuse, taal- cn rasscnrechten zal toeken nen als waartoe de andere regeeringen, wat haar minderheden betreft, zich hebben verplicht. De grondtoon van het artikel in de Ti mes wordt niet bepaald gekenmerkt door geestdrift, hetgeen geenszins valt te ver bazen, gezien de gespannen betrekkingen tusschen do sovjetregeering en het Engel sche blad, dat nog steeds geen correspon dent te Moskou heeft. Het accepteert noch tans do beweegredenen, die de Britsche rereering ertoe hebben gebracht een lans te breken voor de opneming der sovjet unie in den Volkenbond. In hetzelfde Engelsche blad spreekt lord Phillimore zijn waardeering uit voor do motieven, waardoor Zwitserland zich liet leiden, toen het er zich tegen kantte, dat sovjet-Rusland zijn intrede te Genève zal doen. Lord Phillimore heeft bij zijn jong ste bezoek aan Zwitserland kunnen con- stateeren hoe ontstemd de Zwitsers zijn over het voorstel om de sovjetunie on voorwaardelijk tot den Volkenbond toe te laten. Niettegenstaande hun tradilioncele gastvrijheid tegenover volkeren van welke geloofsbelijdenis cn religie ook, zijn zij van gevoelen, dat de vestiging van een officieel Russisch bureau te Genève gelijk staat met het begin eener actieve communistische propaganda Nog geheel afgezien hiervan beschouwt Zwitserland, dat men indertijd een groote onderscheiding te beurt heeft laten vallen door er den zetel van den Volkenbond te vestigen, het voorstel als een schending van al de beginselen der moraliteit, dio de grondslagen vormen van den Volkenbond. Een ander Engelscb blad, de Manchester Guardian, beschrijft de Zwitsersche tegen kanting als een politieke curiositeit, zin speelt verder op de Fransche propaganda ten gunste van de verplaatsing van den Volkcnbondszetel naar Weenen en herin nert eraan, dat de aanspraak van Zwitser land op neutraliteit in den Volkenbond in dertijd het voorwerp was eener langdurige controverse. =»voMMGIÏ1fï)lHllML oudegracht schiktheid evenzeer ontbreekt als het con crete weten en vooral kunnen. Onjuist is het praten van hen die mecnen, dat het volk niet wil begrijpen, waarom na de „vereeni- ging van allen," zeg de „gelijkschakeling" van allen, de nationaal-socialistische partij nog gehandhaafd blijft. Ik kan hierop de verzekering geven, dat zoolang een natio naal-socialistische staat bestaat, de natio naal-socialistische partij zal bestaan cn dat zoolang dc nationaal-socialistische partij zal bestaan, niets anders dan een nationaal- socialistische staat kan bestaan. Hitler be sloot zijn rede met de woorden: Alle fatsoenlijke Duitschers zijn nationaal- socialisten. Slechts de beste nationaal-socia- listcn zijn jïartijgenootcn. Fakkeloptocht van de rijksweer. Nuerenbcrg, 10 September (V.D.) De detachementen van de rijksweer heb ben bij fakkellicht gedefileerd voor Hit ler. De 800.000 personen, die aan het con gres hebben deelgenomen, zijn vertrokken Generaal Balbo's bezoek aan Spalato de aanleiding Belgrado, 10 Sept. (V. D.) Ter gele genheid van het bezoek aan Spalato van maarschalk Balbo is het daar Maandag tot ernstige incidenten gekomen. Balbo maakte met een jacht een reis !ang6 de Dalmatische kust. Hij heeft daar bij bezoeken gebracht aan Cattaro, Ragu- sa en Spalato. Te Spalato heeft hij in de Italiaansche club voor ongeveer 150 Italiaansche optan ten het woord gevoerd. De Italianen riepen ten slotte„Leve Italië, leve Dalmatiè, leve het Italiaansche Spalato!" Vervolgens zongen zij het Italiaansche volkslied. Voor het gebouw nad zich in tusschen een groote menigte verzameld, welke tot storm achtige demonstratie overging en met ge weld het clubgebouw wilde binnendringen. De politie voorkwam evenwel erger. De straten werden afgezet. Maarschalk Balbo zou naar zijn jaoht hebben moeten „vluch ten". De politie heeft tal van betoogers ge arresteerd. Pas toen de ru6t eenig6zins was weergekeerd, konden de Italianen bun clubgebouw verlaten. De Joego-Slavische pers meent, dat. het bezoek van Balbo, nu de Italiaansch-Fran- sche toenadering in Joego-Slavië zeer veel kwaad bloed heeft gezet, thans niet al te gelegen komt. Ook hier kwaadwilligheid in het spel? Blaba6, 11 Sept. (Reuter). De officieren van de Santa Rita, die met brand in een der ruimen alhier is binnengeloopen verklaren: Dezo brand is evenals die van de Morro Castle het werk van een internationale ra dicale organisatie. Het 6Chip is gedokt en de b.-and is gebluscht. Twee inzittenden verkoold Dublin, 11 Sept. Reutor. Gisterenmiddag is in de voorstad van Dublin een militair vliegtuig neergestort en terecht gekomen in den tuin van het woonhuis van rechter Mcredide, die dezer dagen is benoemd tol vice-president van de Saarcommissic voor het plebisciet. Van de drie inzittenden werden een officier cn ccn soldaat dood in de brandende overblijfselen van hot vlieg tuig gevonden. De derde inzittende, die nog tijdig uit het toestel had kunnen sprin gen, bekwam ernstige verwondingen. Boedapest, 11 Sept. (Reuter). Bij Jim- bolia, aan de gren6 van Joego-Slavië, liep een passagierstrein op een goederentrein, waarbij 10 personen werden gedood en 100 gewond. Londen, 10 September. (V.D.) De Noord- pool-expeditie van Lindsay heef;, Zaterdag na een reis van duizend mijl net honden sleden dwars over Groenland Angroagssalik bereikt. De leider van deze Engelsche c/peditie is luitenant Martin Lindsay, dio op dzzen gevaarlijken tocht slechts twee metgezellen heeft. De expeditie werd ondernomen ter verdere exploratie van een bergachtig ge bied, dat ongeveer drie duizend meter hoog ligt. De expeditie verlrok van Kopenhagen naar Groenland in dc lento van dit jaar en begon einde Juni baar langen tocht van de vooruitgeschreven basis uit. Men was eenigszins bezorgd over het der bemanning, toen men, nadat deze de Oostkust had bereikt, geen nieuws meer van haar vernam, doch de ontdekkings reizigers hadden bij het vertrek aan hun vrienden verteld,dat ZÖ Angmagssalik niet zouden bereiken vóór of op 10 September. Londen, 10 September. (V.D.) De Brit sche expeditie naar Grahamland, die onder leiding staat van John Rywill, is vandaag aan boord van den schoener Pendola uit Londen vertrokken. Auckland, 10 September. (V.D.) „Dit zal mijn laatste vlucht zijn", aldus Lincoln Ellsworth, dc bekende Amerikaansche vlieger, tijdens een interview omtrent zijn nieuwe Poolvlucht. „Als deze slaagt, zal ik er tevreden mee zijn, dat ik de eerste ben geweest, die over beide Poolgebieden heeft gevlogen. Ik ben van plan om in groote trekken do route vast te stellen, welke het best zal kunnen worden genomen. Latere Poolvliegers zullen deze dan meer in bij zonderheden kunnen uitwerken. Het is de eenige pioniersvlucht, die er voor mij over blijft." Ellsworth voegt er aan t°e> dat hij van plan is om te vertrekken van het eiland Deception via het vaste land en van de Woddcllzee naar de Rosszee, waar hij van plan is in een kamp te blijven en te wach ten, totdat zijn ijsbreker hem zal oppikken. Ellsworth's machine, do Poolster, werd verleden jaar bij de voorbereiding van een Zuid-Poolvlucht, die hij wilde ondernemen, ernstig beschadigd. Het toestel is nu her steld en voorzien van wielen, schuitjes en ski's, zoodat het onder alle omstandigheden kan dalen. Batavia, 11 Sept. (Aneta). De Volks raad adviseert tot toelating van het nieuwe lid Ir. Nessel (van Lissa) dio naar verluidt morgen zijn intrede in het College zal doen. De loonbelasting. Bij de bespreking van het ontwerp-loon- belasting merkt de beer Van Hasselt op, dat de voorsteilen door amendementen niet zoodanig kunnen worden gewijzigd, dat een verbetering daarvan mogelijk is. De economische fractie zal haar bezwaren tegen het ontwerp onverzwakt handhaven. Dc heer Feuillctcau de Bruyn zegt dat hij tegen het ontwerp zal stemmen met hejt doel de regeering opmerkzaam te ma ken op de staatkundige fout welke zij thans bezig is te begaan. De heeren Thamarin, Yo Heng Kam, Fruin, Soejono, Kasimo, De Hoog, Wira- nata Koesoema, Kan cn Van Hasselt die nen dan een motie in waarin zii de wcnsch uitspreken, dat de huidige crisisheffing niet zal worden samongesmollen met de inkomstenbelasting. Voorts dient de heer Barre een amen dement in om het onbelastbaar minimum voor de loonbelasting per hoofd vast te stellen en om allo loonen, voortvloeiende uit arbeidsovereenkomsten, ontleend aan Inlandsche gewoonten en gebruiken in den landbouw, buiten toepassing van de loon belasting te laten. Begrooting departement van Econ. Zaken. De aanvullende begrooting van het De partement van Economische Zaken voor het dienstjaar 1935 komt dan aan dc or de. Hierbij wordt voorgesteld de uitgaven te verminderen met een bedrag van 481.780.—, als gevolg van nieuwe richt lijnen inzake houtvervreemding etc. De heer Dr. Ratu Langi stelt voor de be handeling uit to stellen aangezien hierbij belangen betrokken zijn van zoodanigen aard dat een ruimere periode voor bestu deering daarvan noodzakelijk is. Spreker dient dan een motie in strekkende tot uit stel v»an de behandeling. De Rogeeringsgemachtigde voor het De partment van Economische Zaken, Mr. Hart, dringt aan op spoedige behandeling in verband met do daaruit voortvloeiende bezuiniging. Uitstel tot de Januari-zitting zou ruim f 300.000.kosten. De motie-Ratu Langi wordt daarop met 28 tegen 16 stemmen verworpen. Bandoeng, 11 Sept. (Aneta.) Le lava stroom van de Merapi is van vorm veran derd. Het hoogste punt heeft zich thans in Westelijke richting verp'aatst. Reeds had den zeer vele afstortingen plaats. De nieu we lavadom is roeds over de lavalaag van 1931 heengezakt en reikt thans tot 150 me ter bonedon de bres. Alle diensten ter bescherming en het nemen van maatregelen zijn paraat en houden zich gereed voor den staat van alarm.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2