J. A. SCHOTERMAN ST. EM1LI 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58. B. SeliTOÜeman B@ldanopNo.42 WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 - UTR. STR. 17 TEL 145 VEROVERT DE DIESELMOTOR DEN WEG? STOOKOLIE IN PLAATS VAN BENZINE WIJZIGING VAN DE DRANKWET Prijzera vanaf f 86.- van Perseynstraat 19 Tel. 423 OUDE MAN IN BRAND VOORRANGRECHT EN VER KEERSVEILIGHEID Hebt U een Taxi of Auto noodig? HUSVSOR HOEKJE Van scheepsmotoren tot wegmotoren Amsterdam, 11 Sept. Hedenmorgen brachten wij een bezoek bij de Kromhout Motoren Fabriek, D. Goedkoop Jr., naar aanleiding van de verscheping van een ze vental Dieselmotoren, die gebruikt zullen worden bij het gouddelven in de Sarakreek te Suriname. De motoren worden per s.s. „Stuyvesant" naar de West vervoerd en daar ter plaatse door inheemsch personeel gemonteerd. Wij namen de gelegenheid te baat eens nader kennis te maken met het Kromhout motorenbedrijf, dat bij het in treden der crisis een ingrijpende verande ring heeft ondergaan. De scheepvaart is lamgelegd, de aanverwante bedrijven als motorenbouw ondergaan hetzelfde lot. Dui zenden en duizenden arbeiders zijn hier van de onherroepelijke slachtoffers gewor den en men heeft vruchteloos naar een uit weg gezocht. De Kromhoutmotorenfabriek wierp zich vol energie op de wegmotor, de dieselauto, die een succes schijnt te wor den. Iloewel dit bedrijf nog niet op volle kracht werkt, vinden hier op het oogenblik weer meer dan G00 arbeiders werk. De mo toren, die voor de goudvelden van Sara kreek gemaakt zijn, komen in type overeen met de automotor. Het merkwaardige hier van is, dat deze motor bediend kan worden door volkomen ongeschoold personeel. Prof. Ir. J. A. Grutterink, hoogleeraar te Delft, hield over den bouw der motoren het oppertoezicht en het is mede aan zijn ini tiatief te danken, dat deze opdracht, on danks de felle buitenlandsche concurrentie, voor ons land bewaard is gebleven. Het roer is omgegooid De Kromhout Motorenfabrick kocht een licentie van de Engelsche firma Gardner en begon, nu al weer voor eenige jaren, met het nieuwe automotortype te experimenteeren. In Ja nuari 1933 kwam de eerste Kromhoutmotor op den weg, in Januari 1034 waren er reeds 133; op het oogenblik is de tweehonderd reeds overschreden. Dc Dieselmotor wint veld, een nieuw werkterrein voor onze Ne- derlandsche industrie, hoewel ook hierop de buitenlandsche concurrentie zich geducht laat voelen, is opengebroken. De zware die sel-motorautobus, de vrachtauto, die een gewicht van drie en twintig ton vervoert, wordt een bekende verschijning langs den weg en reeds rijst hier en daar naast de benzinetank do stookoliepomp uit den grond. De brandstofkosten van dc diesel motor zijn 85 pet, lager dan voor do ben zinemotor, de aanschaffingskosten daaren tegen zijn veel hooger. „Bestaat dc mogelijkheid de dieselmotor ook geschikt te maken voor de luxe auto", vroegen wij. „De mogelijkheid bestaat, dat is zeker. Er wordt gezocht, geëxperimenteerd, ge wikt en gewogen. De grootste moeilijkheid vormt het geluid dat de dieselmotor maakt; wanneer dit gedempt kan worden is een der grootste problemen overwon nen." De dieselmotor in de lucht, is door Jun ker geprobeerd in dc z.g. Vliegende arm. Het voordeel hierbij is* minder brandstof en minder brandgevaar. Als een fijne wolk door 4 gaatjes van drie en twintig hon derdste millimeter wordt do olie ingespo ten. Gasopeenhoopingen en explosies zijn uitgesloten. Het typische brand- en ver stikkingsgevaar is overwonnen. De fabriek. De groote machinehal strekt zich breed en machtig in hot midden van het fabrieks complex langs de Ketelstraat, aan den overkant van het IJ uit. Achter de fabriek klinkt het enervccrcndo geluid uit het 'havencomplex op en rijzen breed en mach tig de enorme loodsen langs dc kaden, waaraan de Indië-vaarders liggen gemeerd, op. De machinebanken gonzen; dc handgre pen zijn eenvoudig. De machine doet het werk. Op precies af gestemde tijden loeit een sirene, de vol gende bewerking aan de beurt. De motor is in acht uur voor de verzending gereed. Het menschelijfce vernuft beeft liet men- schelijke denken uitgeschakeld. Slechts voor zeer weinige vaklieden is de mogelijk heid tot individueel werk opengebleven. De onderdeden passen in duizendste milli meters nauwkeurig in elkaar. Electrisch wordt de zuiverheid getoetst, en op de meest geperfectioneerde manier wordt het materiaal geprobeerd en slechts, na uiter ste contróle, goedgekeurd, terwijl onophou delijk steekproeven worden genomen. Op een der bovenverdiepingen zijn een aantal jongelieden te werk gesteld, die voor het bedrijf en eventueel voor meer leidende functies worden opgeleid. Het zou te ver voeren hier uitvoerig te spreken over ver schillende eigenaardigheden als de inwen dig verharde cylinders en de bijzondere perfectie van het mcest-vitale deel der motor: het inspuitstuk. In de tweejarige practijk die men nu met de auto-diesel motor heeft, heeft men slechts zelden repa raties aan dc geleverde motoren moeten verrichten. Hier groeit een industrie op. die nog de grootste mogelijkheden voor dc toekomst in zich bergt. Een industrie, gevestigd op een basis van jarenlango ervaring en Hol- landsche degelijkheid. Dit machtige bedrijf heeft bijtijds het roer gewend en werpt zich met nieuwe energie op een nieuw terrein do dieselauto wint veld. meer en meer. Op de Amato, de land- en tuinbouwten toonstelling, zullen verschillende land bouwmachines als tractoren en haksel machines tentoongesteld worden, ook de hiervoor bestemde motoren komen over een met de automo'or. De fabriek speciali seert zich op de kleine motor, niet boven de 500 P.K. Ingediend is een wetsontwerp wijziging van de artikelen 1, 9, 10, 12, 27, 32, 36, 37 en 56 der drankwet, gewijzigd bij dc wet van 29 Maart 1933. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat genoemde wot in de naaste toekomst nog wijzigingen zal moe ten ondergaan, er thans twee punten zijn, die urgent moeten worden geacht en reeds dadelijk herziening behoeven. Hiertoe 6trekt dit wetsontwerp. Wat het eerste punt betreft, vervat in artikel I, heeft de rechtbank te Amsterdam zich in haar op 25 October 1932 gewezen vonnis op het standpunt gesteld, dat de samenhang tusschcn artikel 39, lid 1. onder a, artikel 44, lid 1, onder 7, en artikel 50, lid 1, onder 1, der drankwet verbiedt, dat een vergunninghouder in zijn vergunnings- localiteit zwak-alcoholische dranken an ders dan voor eigen rekening verkoopt. Met deze uitspraak heeft ons hoogste rccht6 college (arrest van 10 Maart 1933) zich niet kunnen vercenigen en wel op grond van de omschrijvingen, welke artikel 1 der drankwet van dc aldaar vermelde vergun ningen geeft. Naar de mecning van den Hoogen Raad omvat de vergunning niet het zgn. verlof A; zij brengt slechts mede, dat een vergunninghouder zonder een ver lof A zwak-alcoholische dranken mag ver- koopen. En daar dus de vergunning niet strekt tot den verkoop van die dranken, rust volgens den Hoogen Raad op dien ver gunninghouder, anders dan op den hou der van een verlof A, ook niet do verplich ting, den verkoop van zwak-alcoholisc.he dranken op zijn naam en voor zijn reke ning te doen uitoefenen. Door deze uitspraak kan één der belang rijke doeleinden van do drankwet, n.l. het tegengaan van de zgn. verpachtingen, niet ten volle tot gelding komen en bestaat de zekerheid, dat do toestanden, waaraan de wetgever in 1931 een einde heeft willen ma ken, herleven, zij het ten deele. Daarom is 't aanbevelenswaardig do drankwet zoodanig te wijzigen, dat buiten twijfel wordt ge steld, dat ook degene, die op grond van het bezit van een vergunning het verlofsbedrijf uitoefent gehouden is, dat bedrijf uitslui tend op zijn naam en voor zijn rekening uit te oefenen. De wijzigingen, in artikel I voorgesteld, hebben de stckking, dien twij fel uit te 6luitcn. Hierbij bedoelt een over gangsbepaling aan verpachters en pachters de gelegenheid te geven, hun verbintenis sen zonder overhaasting te liquideeren. Zekere bepaling vindt met betrekking tot den vergunninghouder, die bij het in wer king treden van deze wet anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn rekening door een vervanger laat ver- koopen, 6lechts toepassing na 1 Juli 1936). Wat aangaat het tweede urgente punt, nu de geldelijke nood heeft gedwongen tot opheffing der gezondheidscommissies, kun nen de artikelen 9, 10 en 56 der drankwet, welke nog met het bestaan dier commis sies rekening houden, niet ongewijzigd blij ven. Het in artikel II voorgestelde strekt ertoe, dc vcrei6chte wijzigingen aan te brengen. HET DRAMA TE HAARLEM. Begrafenis van het slachtoffer. Haarlem, 11 Sept. Op de algemeene begraafplaats alhier is heden middag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van het 18-jarig meisje M. W., dat verleden week Donderdag in de ouderlijke woning aan de Anegang door een vroegere bedien de van haar vader is vermoord. Langs den weg dien de 6toet volgde, stonden talrijke belangstellenden en op de begraafplaats was de drukte groot. Nadat de verzegelde kist, die onder een schat van bloemen was bedolven, in de groeve was neergelaten, 6prak Ds. G. J. Waardenburg, pred'kant bij de Nederl Hervormde Gemeente en de heer D. van Elluckhuysen, namens de bewoners van de Anegang. Komt vooral de nieuwe Philips-apparaten zien „Super-Inductie", van 2- krings af tot 4-krings toe. Nooit konden wij U zoo veel waarde voor een be scheiden bedrag bieden. Een demonstratie ver plicht U tot niets De d ems vaart, 11 September. De al leen wonende 78-jarige S. van Iloolwerf Luymes alhier had zich sedert enkele da gen niet buiten zijn woning vertoond, het geen bij de buren eenig argwaan wekte. De gemeentepolitie werd hiermede vanmor gen in kennis gesteld en moest, daar bin nen wel geluid werd gehoord, doch geen deur werd geopend, zich met geweld toe gang lot de woning verschaffen. Van Hool- werf Luymes werd daar in vrijwel bewuste- loozen toestand met brandwonden over dekt op den grond aangetroffen. Voor het bed ötond een gedeeltelijk verbrande stoel, terwijl een petrob jmlichtje op den grond lag. Na vuorloopig verbonden te zijn werd hij naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle ver voerd Vermoed wordt, dat de oude man, toen hij het lichtje wilde dooven, uit zijn bed is gevallen, waardoor brand ontstaan is. Het ongeval moet reeds Zondag hebben plaats gevonden. BEMIDDELING NIET GESLAAGD 's Graven li agr, 11 Sept. Omtrent de conferentie, die de Rijk6bemlddelaar prof Josephus Jitta hedenochtend gehad heeft met de partijen uit het bakkersbedrijf, deelt men ons van werknemerszijde nog mede: Voor dc werkgevers was alleen de Ned. Ver. v. Werkgevers in het bakkersbedrijf vertegenwoordigd. De delegatie van de arbeiders bestond uit vertegenwoordigers van dc Algemeen, Chr., R.K. en Neutrale bonden. Alle arbeidersorganisaties wezen dc voor stellen van de Ned. Ver. v. Werkgevers af, waarna de Rijksbemiddelaar concludeerde, dat de pogingen om partijen bijeen te bren gen, als niet geslaagd beschouwd moeten worden. SLUITING DER STATEN GENERAAL Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Statcn-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 Sep tember a.s. des namiddags te drie uur. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te be geven naar de vergadering der Statcn- Generaal, teneinde in een vereenigde ver gadering der beide Kamers do zitting in naam der Koningin te sluiten. SOVJET-RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Het comité voor nationale samenwer king, gevormd uit vertegenwoordigers van tal van vereenigingen op nationalcn grond slag, heeft zich met het volgende telegram tot de Nederlandsche regeering gewend: Het Comité voor Nationale Samenwer king doet een dringend beroep op de Ne derlandsche regeering om zich door haar vertegenwoordiging bij de Volkenbondsver gadering ten sterkste lê verzetten tegen toelating van sovjet-Rusland tot den Vol kenbond, opdat niet de zedelijke grondslag van den Volkenbond worde ondermijnd en geen steun worde verleend aan het voort schrijden der wereldrevolutie. Jonge liberalen voor toelating. Het Hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft in zijn laatste bijeen komst de volgende motie aangenomen: „Het H.B. van den Bond van Jonge Libe ralen is van oordeel, dat zoowel het univer seel karakter van den Volkenbond, waar door het nut van deze instelling wordt be paald, als het belang van een zoo uilge- breid mogelijke internationale samenwer king het toetreden van Rusland lot den Volkenbond ten zeerste gewenscht maken. Een opvatting van spoorwegzijde Nu de kwestie van het verkeer op de hoofdwegen in verband met de kwestie van het verkeer van rechts in het middel punt van veler belangstelling staat, mce- nen wij goed te doen aan de navolgende opvatting bekendheid te geven. Wij mer ken hierbij op, dat het hier geciteerde is ontleend aan het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen" en dus afkomstig is van de zijde der Spoorwegen. Naar alle waar schijnlijkheid zal menige automobilist het met deze zienswijze niet eens zijn. In tal van autoblidcn of auto-welge zinde bladen wordt tegenwoordig herhaal delijk een herziening bepleit van artikel 5 van het Motor- en Rijwielreglement, welk artikel bepaalt, dat bij wegkruisingen het van rechts komende verkeer den voorrang geniet. Deze bepaling wil men vervangen door eene, die dezen voorrang toekent aan het verkeer, dat zich op den hoofdweg be weent. Men beroept zich hierbij op de vele betreurenswaardige ongevallen, die zich schier dagelijks voordoen bij het niet nauwkeurig opvolgen van het in art. 5 der Motor- en Rijwielwct gegeven voor schrift. Al terstond rijst de vraag waarom of het nieuwe voorschrift zooveel beter dan het oude, opgevolgd zal worden door het blijkbaar zeer slecht opgevoede wegpu- bliek. In aansluiting hierop rijst de twee de vraag of het nieuwe voorschrift soms veel ondubbelzinniger zal zijn dan het oude. Beide vragen moeten ontkennend be antwoord worden. Het nieuwe voorschrift zal positief heel wat minder ..eindeutig" zijn dan het oude en in een spontane gene ratie van een betere „road sense" of „dri ving sense" van het motorend publiek is al zeer moeilijk te gclooven. Wij zijn dus van meening. dat de ongevallen zullen stij gen inplaats van dalen. Hetwelk wij nader zullen belichten. Het probleem heeft n.l. twee voorname aspecten: het eene is, hoe zal het verkeer op den hoofdweg reageeren op het even tueele nieuwe voorschrift en het andere is, hoe zal hierop net verkeer reageeren, dat van den nevenweg komt. Beide aspecten worden beheerscht door de ee-indiscipli- neerdheid van het wegpubliek. Hei verkeer op den hoofdweg" (aangeno men dat het door de noodiee en talrijke wegbakens pertinent is ingelicht, dat het zich inderdaad op een hoofdweg bevindt) zal zich versnellen en dit is dan ook de bedoeling der voorgestelde wijziging. Die, met ons, de reeds over het algemeen veel te groote snelheid der auto's als de voor naamste bron van al'.e mogelijke wegon- heilen ziet, zal het hetreuren, dat er een prikkel gegeven wordt om die reeds zeer groote (te groote) snelheid nog meer op te voeren. Deze snelhcidsopvocring is strijdig met het begrip en het gebruik van den openbaren weg. Veeleer moet men de snel heid wettelijk naar beneden brengen, om de „wekelijksche slachting" (uit Engeland overgewaaide term) te beëindigen. En het verkeer op den zij- en nevenweg? Zal dit zoo altruïstisch zijn en het hoofd- wegverkeer den koninklijken voorrang gun nen? Aangenomen, dat het duidelijk aan de borden langs den weg heeft kunnnon waarnemen, dat het zich op een bij-weg bevindt en een hoofdleg zal kruisen. Dat loeren ons terzake de zg. „onbewaakte overwegen"? Welk verschil zal er dan nog zijn tusschen een kruising van hoofd- en nevenwegen en een z.g. „onbewaakten overweg"? Boezemen dc 43 dooden op on bewaakte overwegen in 1933 (zie het adres van de groote Verkeersbonden A.N.W.B. K.N.A.C. aan den Minister van Waterstaat gedagteekend midden Juli j.l.) soms veel vertrouwen in, het zij wegverkeer inderdaad zoo zelfopofferend zal zijn om het hoofd- wegverkeer den onbetwislcn voorrang te laten? Men spiegele zich aan de bestaande ervaring van het voorschrift: „het hoofd- wegverkeer (in casu: spoorwegverkeer) liebbe den voorrang" door het motorend- en ander wegpubliek wordt ten uitvoer ge legd. Laten die 43 dooden in 1933 het leven van een veel grooter aantal levenden mogen besparen. Laten zij althans niet voor niets zijn omgekomen. Wij zwijgen over dc dubia: kruising van tweo hoofdwegen of kruising van twee nevenwegen, doch spreken slechts de hoop uit, dat de Minister van Waterstaat de ver langde wijziging niet in het komende Motor- en Rijwielreglement zal overnemen, BELASTING VAN GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Memorie van Antwoord aan do Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord aan do F.er-. ste Kamer inzake het wetsontwerp tot hef fing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand zegt de minister van Financiën, dat verwezenlijking van het denkbeeld, neergelegd in het amen dement Schouten, ernstige gevolgen zou hebben gehad voor verschillende kerkelijke instellingen, zonder dat het de niet-diaco- nale kerkelijke kapitalen zou hebben ge vrijwaard voor het thans gevraagde offer. De minister is er zich volkomen van be wust, dat tal van kapitalen, welker op brengst bijdraagt tot de zedelijke, geestelijke en lichamelijke verzorging van ons volk, door deze belasting zullen worden getrof-. fen; de meening, dat hieruit zou voort vloeien, dat de minister voor al deze zaken onvoldoende waardeering zou hebben, zou al evenzeer onjuist zijn als die, dat hij geen aandacht zou hehben voor de waarde van den godsdienst voor de volksgemeenschap. Bij do keuze van de vrijstellingen moest hij echter een vaste grens trekken om het gei bied, waarop naast bijzondere instellingen ook de burgerlijke Overheid werkzaam is. Ook do minister acht de vraag, of van de werkzaamheid eener instelling een bescha* vende invloed uitgaat, geen bruikbaren grondslag voor het toekennen van vrijsteli lingen. Het veelvuldig voorkomend feit, dat instellingen van de doodo hand in den zin van het ontwerp met een zekere activi teit of zelfs met levendigheid optreden, acht de minister zeer wel vcreenigbaar met de grondslagen van het ontwerp. De aangifte-formulieren zullen in alge* meenen zin worden ingericht op dezelfde wijze als die voor de vermógensbelasting. Voor de vrees, dat daarbij opgaven zullen worden gevraagd, die in strijd zouden zijn met een in geweten bindende verplichting van geheimhouding, behoeft geen grond te bestaan. DE VERJAARDAG VAN DEN HEER A. C. R. DREESMANN. De heer A. C. R. Dreesmann te Bussum heeft op zijn SOsten verjaardag, welke hij gis teren heeft gevierd, uit alle kringen tot welke hij in maatschappelijke, kerkelijke of philantropische betrekking stond, zeer veel belangstelling ondervonden. Er werden tientallen bloemstukken en telegrammen te zijnen huize bezorgd. Op de receptie ver schenen o.m. vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Bussum, van de R.K. geestelijkheid, van talrijke instellingen en vereenigingen, van personeel en oud-perso neel van Vroom en Dreesmann. Het plaatse lijk fanfarecorps heeft 's middags een sere nade gebracht. H.M. de Koningin bevorderde den heer Dreesmann tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GE DOOD. Do 17-jarige mej. A. Gaal wandelde Zon dagavond met twee vriendinnen op den Rijksstraatweg te Willemsoord; terwijl twee auto's elkaar passeerden, werd zij door de portierkruk van een der auto's ge grepen en tegen den grond geslagen. De 6lag wa6 zóó hevig, dat zij korten tijd la ter overleed. De auto is voorloopig in be slag genomen. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN. Op 27 Augustus is mej. G. do Groen, Wees kinderendijk te Dordrecht tengevolge van het onvoorzichtig omgaan met benzine, met brandwonden overdekt in het ziekenhuis opgenomen. Na een langdurig lijden i6 zij gisterochtend aan haar verwondingen over leden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT In samenwerking met uo Rijksambtena ren werd Maandag door de politie te Maas tricht een huiszoeking gedaan in een twee tal woningen aan den Phoenixweg te Maas tricht. In het perceel bewoond door D. werd een heel primitieve installatie aangetroffen bestemd tot het maken van bier en het af stoken van brandspiritus. Een hoeveelheid sterke drank werd in beslag genomen, benevens eenige voorwer pen bestemd tot het vervaardigen van dien drank. (Msb). „Nee Mabel, het ls al erg genoeg, dat we aparte wagens voor ]e moeder en voor tante Emma hebben moeten aanspannen, maar lk denk er niet over, ook nog een hondehok mee te sleepen voor hun verwenschte Toetsle 1" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6