JUIST DIT najaar HOEDEN GROOTE AAN BIEDING C. DE JAGER STAKING IN AMERIKA DUURT VOORT Dreigende crisis in Spanje Bulgaarsch kabinet met den dood bedreigd VOORBEHOEDMIDDEL TEGEN CHOLERA NEUBAUER'S VE RBLIJF IN 'T CONCENTRATIEKAMP DE MELBOURNE-RACE DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND .FINANCIEN" BESNOEIT A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Weer een kink in den kabel. De Russen wenschen vriendelijk te worden uitge- noodigd. Men weet, dat vooral de Franschen hun uiterste best hebben gedaan om minstens twee derden van de staten, die lid van den Volkenbond zijn, ertoe te bowegen liun goedkeuring te hechten aan do bewoordin gen van den brief, waarin de sovjetunie zal worden verzocht toe te treden tot de Ge- neefsche organisatie. Deze ijver is niet succes bekroond, maar men mag den dag nimmer prijzen, voordat het avond is. Dat is ook nu weer bewaarheid, aungezicn er plotseling een vertraging is ontstaan ten aanzien van de invitatie der Russen. Laatst genoemden toch hebben te kennen gegeven en wel bij monde van Litwinof, met wicn de Fransche afvaardiging 111 Genève zich in telefonische verbinding had gesteld dat de tekst, waarin Rusland wordt ge vraagd naar Genève te komen, veel te koel was, zoodat het Russische \olk door de be woordingen van het invitatietelcgrani met den indruk zou kunnen krijgen, dat men de Russen te Genève gaarne ziet. In elk geval durfde Litwinof, uie momenteel verblijf houdt te Evian in Frankrijk, niet op eigen houtje den tekst goedkeureu en hceit zicli genoodzaakt gezien zich met Moskou in vermndmg te stellen, liet woord is dus nu aan de machthebbers der sovjetunie, die vermoedelijk Litwinof's opvattingen zullen deelen, zoodat het voor do hand ligt, dat de tekst hier cn daar zal worden geschrapt, aangevuld en vooral voor de Russen „aan genamer" zal worden gemaakt. Hiormeo gaan natuurlijk weer ecnige dagen hoen, zoodat de dag van verzending der invitatie nog niet met zekerheid kan worden be paald. Ondertusschcn schuilt er een uiterst ko misch cn vooral voor de Franschen ver nederend element in, dat de Russen de yolkenbondsledcn, van wie velen in het diepst van hun hart de Russen wegens hun politieke opvattingen haten en verachten, een lesje 111 de wellevendheid pogen te geven cn van die zelfde staten-leden ver gen, dat zij met betrekking tot de uitnoo- diging een geestdrift voorwenden, die in werkelijkheid afwezig is. De Russen ver langen in feite, dat de inviteerende staten zich meer of minder verlagen tot vleiers en hypocrieten. Misschien zullen er onder hen te elfder ure enkele zijn, die het als oneervol be schouwen om zich door Moskou te laten dictecren hoe het invitatie-telegram zal moeten worden opgesteld. Sympathieker is dan ook de houding van De Valera, den president van den Ierschen yrijstaat, die gisteren in de Volkenbonds- vcrgadcring (Assemblee) wèbis-waar de toetreding van sovjet-Rusland tot den Vol kenbond toejuichte daar z.i. liet betrekken van zoo n machtig rijk bij het Volkenbonds- werk bevorderlijk is voor den wereldvrede, maar liet verwerpelijk vond, dat de toetre ding van Rusland werd bekokstoofd in den loop van „geheime beraadslagingen in de hotelkamers". Deze aangelegenheid moest z.i. openlijk in de Assemblee worden be handeld. Van een uitzonderingsprocedure met betrekking tot de sovjutunie wilde hij dan ook niets weten en onbillijk vond bij het, dat Rusland oen bevoorrechto positie in zou nemen. Bij de opneming van Rus land in den Volkenbond diende volgens De Valera de reglementaire weg te worden be wandeld cn hij bepleitte dan ook een be spreking in de zesde (politieke) commissie, opdat do vertegenwoordigers van de staten, die tegen Ruslands lidmaatschap zijn, kun nen uiten, wat zij op hun hart hebben. Op deze wijze zou ook de minderheid aan het ■woord kunnen komen. De Valera vertolkte ongetwijfeld de ziens wijze van verscheidene staten, die tegen af wijking van de normale procedure zijn en daartegen herhaaldelijk nadrukkelijk verzet hebben aangcteckend. Deze protesten zijn blijkbaar niet vruchteloos geweest, want vol gens de iaatsto berichten zijn do staten, wien er zooveel aan gelegen is de sovjetunie den Volkenbond binnen te loodsen cn die zich daarvoor het vuur uit de sloffen loo- pen, thans bereid do gebruikelijke proce dure ook ten aanzien van Rusland in acht te nemen. Het Zwitserscbe standpunt schijnt dus tenslotte te zullen zegevieren, nu blijkbaar ook de Franschen zich niet langer kanten tegen een bespreking van Ruslands lidmaatschap van den Volkenbond in de zesde commissie. De sfeer te Genève is thans wel eenigszins aangenamer gewor den, nu de meerderheid niet langer de ver langens der minderheden negeert. Terwijl De Valera de vertegenwoordi ger van den Katholieken Ierschen Vrijstaat gisteren onverbloemd zijn meening uitte ten aanzien van liet anti-religieus zich orienteerendc sovjet-Rusland, dat, naar hij hoopte, in godsdienstig opzicht anders den kenden in den vervolge geen moeilijkheden meer in den weg zou leggen, deed ook in de Volkenbondscommissie, die zich bezig houdt met de werkzaamheden \an het Nan- senbureau ten gunste van Russische vluch telingen, zich 'n incident voor: prof. Chodzko toch, gewezen Poolsch miniJcr, liet zich uiterst lakend over sovjet-Rusland uit en in den loop van zijn uiteenzettingen maakte hij, zinspelend op do a.s. toetreding van Rusland, o.m. de opmerking, dat de Volken bond er misschien beter aan zou doen meer te letten op rlc qualiteit dan op do quanti- teit zijner leden, hetgeen hem uit den aard der zaak een berisping bezorgde van voor zitter Madariaga. Kortom: Rusland had gisteren te Genève geen bijster goeden dag. In elk geval zal de sovjetunie wel een heel vreemde eend in de Geneefsche bijt zijn en er schuilt s'ei- lig veel waars in de beschouwingen der Ja pansche pers, die verklaart, dat liet stre ven van den Volkenbond feite1 Ijk niet in overeenstemming is te brengen met de po litieke idealen der Russen. Beider u'ralen zijn onvereenigbaar als water en olie. In officieele Japansche kringen is men dan Prijzen zeer voordoelig. Vraagt zichtzending. LANGESTRAAT 19 TEL. 278. ook erg benieuwd, hoe de Volkenbond en Rusland erin zullen slagen vreedzaam ge zamenlijk „op te trekken"; dit zal, naar men meent, alleen kunnen geschieden, wan neer men een compromis-politiek voert. In dat geval moet echter óf de Volkenbonds- politiek óf die der sovjetunie in belangrijke mate aan een herziening worden onderwor pen. Beider wezen of het wezen van één hunner zal dan een grondige wijziging moe ten ondergaan. Nog steeds hoop op een reges ling van het conflict Washington, 11 Sept. (V.D.) Gister avond gaf de bemiddelingscommissie, die door president Roosevelt is ingesteld, als haar meening te kennen, dat het mogelijk geworden is, dat de textielstaking thans betrekkelijk spoedig door een minnelijke schikking tot een oplossing zal kunnen worden gebracht. Nadat do commissie het grootste gedeelte van den dag geconfereerd had met George Sloan, den voorzitter van het katoen-textielinstituut. verklaarde zij: ,,Do commissie zet haar conferenties en onderhandelingen met beide partijen voort cn heeft in de vier dagen van haar onder zoek den toestand voldoende bestudeerd om to weten, dat een oplossing van de moei lijkheden, die het gevolg zijn van het tex- tielconflict, niet onmogelijk is. De commis sie gelooft, dat een regeling tot stand kan worden gebracht, welke fair zal zijn voor de arbeiders, do werkgevers en het open baar belang". Zoolang nog geen regeling bereikt is, doet de commissie een dringend beroep op alle partijen om haar uiterste best te doen, teneinde orde en wet in alle stakingsgebieden te handhaven. Het iracht'g optreden van de nationale sardetioepen in Noord- en Zuid-Carolina heeft tot gevolg gehad, dat de zg. vliegen de escadrons der stakers Maandag niet zoo veel succes hebben gehad met het doen sluiten van fabriekspoorlen. zoodat een aantal fabrieken, die de vorige week door het optreden van gemotoriseerde afdeelin- gen stakers gedwongen waren geweest het bedrijf stop te zetten, thans weer haar poorten hebben geopend. Naar schatting hebben in New England verscheidene dui zenden arbeiders zich bij de staking aan gesloten. Er verluidt, dat in Noord- en Zuid-Caro lina ruim 5C00 arbeiders onder bescher ming der nationale garde het werk hebben hervat. Behalve te Saylesville zijn hier en daar nog wel botsingen voorgekomen, doch deze waren alle van minder ernstigen aard. Nationale garde gemobili seerd op Rhodij Island. Provider..ce (Rhode Island), 11 Sept. De nationale garde van Rhode Island is vanavond laat gemobiliseerd in verband met wanordelijkheden te Saylesville, waar bij een botsing vijf personen door Kogels zijn gewond. Drie compagnieën van ie garde doen leeds dienst in het onrustige deel der stac. Washington, 12 Sept. (Reuter). De bemiddelingsiomrnissie in het textielcon- flict onderhandelt met de p ïtroonsvertegen- woordigers. Het arbitrage-aanbod van Gor man loopt i'i den nacht van Dinsdag op Woensdag al. De i taking zal worden voortgezet Washington, 12 Sept. (V.D.) De lei der var. dc '.extielstaking Gorman verklaar de, dat de starting zal worden voortgezet. Het voorstel tot arbitrage Is weer inge trokken, nu 't niet op den vastgesteldcn tijd is- aangenomen. Ook de ongeregeldheden, welke met de 6tiking gepaard gaan, zijn nog niet beëindigd; vooral in Rhode Island wordt nog steeds gevochten, voornamelijk met do vuist. Ernstige onlusten. New-York, 12 Sept. (Reuter). De ern stige botsingen tusschcn ongeveer 4000 sta kende textielarbeiders en 250 man der na tionale garde in Rhode Island hebben den gcheelcn nacht op Woensdag voortgeduurd. Tot heftige gevechten i6 het ook gekomen in Central Falls in denzelfden staat, waar dc stakfrs zich op een kerkhof hadden verschanst, waar zij dekking vonden ach ter de s nafsteenen, vanwaar zij de opruk kende soldaten der nationale garde ont vingen met een hevig bombardement van steencn. Ten slotte slaagde men or in de stakere van Int kerkhof te verwijderen, doch de strijd 'verd met onverminderde verbittering voortgezet in de met traangas gevolde stra ten. D<> stad ligt volkomen in bet duister, daar de stakers, all' straatlantaarns heb ben vernield. Het aantal gewonden is zoo groot, dat een speciaal verband-station rnoes. worden ingericht. Met het oog op de voortdurende excessen zet cc door Roosevelt benoemde arbitrage commissie haar verzoeningspogingen met alle kracht voort. Madrid, 12 Sept. (Reuter). De minister van binncnlandsohe zaken heeft een ver klaring algelegd, waaruit blijkt, dat de po litieke toestand zeer Critiek is. De kabinets zitting von Vrijdag a.s. belooft zeer belang rijk te worden. In politieke kringen be schouwt men de woordon van den minis ter als- de aankondiging van een minister crisis op Vrijdag a.s. Naar Reuter uit Sophia seint, hebben alle leden van het Bulgaarsche kabinet- Georgief cn verscheidene hooge ambtena ren bericht ontvangen van de „Macedo nische revolutionnaire organisatie", dat zij ten doode zijn opgeschreven. Dc organisatie ztëgt fiiertoe besloten te hebben, aangezien de regeering haar on derdrukt en grootc bedragen aan geld, be nevens wapens en bezittingen, in beslag heeft genomen. De regeering heeft geant woord, dat, wanneer gepoogd wordt dit voornomen in daden om te zetten zij ze kere Macedonische leiders, die zich in hechtenis bevinden, onmiddellijk zal laten terechtstellen. Calcutta, 11 Sept. (Reuter). Het blijkt, dat twee Indische bacteriologen van naam tegelijkertijd cn geheel onafhankelijk van elkaar een doeltreffend voorbehoedmiddel tegen cholera hebben ontdekt. Eenige dagen geleden werd reeds ge meld, dat luitenant-kolonel John Morrison, directeur van het Instiluut-Pasteur te Shil- long in Assam, volgens zijn verklaring een, na uitgebreide proefnemingen, door hem ontdekt voorbehoedmiddel tegen cholera met succes heeft toegepast. Thans wordt bekend, dat dr. II. Ghos uit Calcutta er na proefnemingen, welke twee jaar duurden, eveneens in geslaagd is een scrum tegen cholera samen te stellen. Dr. Ghos heeft met succes getracht, een toxine te isoleeren. dat korten tijd na een aanva! van cholera den dood veroorzaakt. Met dit toxine hoeft hij verschillende malen konijnen ingespoten on zoodoende cholera- symptomen bij ben opgewekt Daarna werden paarden met het toxine immuun gemaakt en werd een virus ver kregen. dat genezend werkte, cn reeds met succes in plaatselijke ziekenhuizen is toe gepast in gevallen, waarin de patiënten reeds vrijwel waren opgegeven en anders zeker zouden gestorven zijn. Dr. Ghos zet zijn onderzoekingen onver moeid voort, teneinde zijn serurn even krachtig te maken als dat tegen dipbteri- tis. VERLENGING VAN DEN STAAT VAN BELEG IN ROEMENIË. Boekarest, 12 Sept. (Reuter). De staat van beleg, welke den dag na den moord op Duca is afgekondigd cn tot 16 Sept. zou duren, zal vermoedelijk ^°t zes maan den worden verlengd. OMGEKEERDE WERELD. Jongeman door een meisje ont voerd. Madrid, 12 Sept. (V.D.). Een jongeman is- hier door een beeldschoone blondine ontvoerd. Ze dwong hem met een revolver uit zijn huis te gaan en in een buiten wachtende taxi te stappen. Hij werd weg gevoerd cn waar hij zich momenteel be vindt, is nog een raadsel. De taxi-chauffeur werd onder bedreiging gedwongen bij de ontvoering behulpzaam te zijn. Later heeft hij alles echter aan de politie verteld. Hij verklaarde, dat een jonge en elegant gekleede jongedame hem vroeg om haar naar één der nieuwe wijken te rijden, waar een aantal goedkoope woningen 6taan. Hier aangekomen, beval ze hem te stoppen en twee mannen met revolvers in de band dwongen hem uit den wagen te gaan, ter wijl bet meisje, dat in het huis was bin nengegaan, terug kwam met den jongen man. Ze verdwenen, na den taxi-chauffeur aan een boom te hebben vastgebonden ACTINIUM GEÏSOLEERD. Cleveland (Ohio), 11 Sept. (Reutér). Volgens een mededecling van den Ameri- kaanschen chemischcn bond is men er voor de eerste maal in geslaagd actinium te isoleeren, het zeldzaamste van alle me talen, dat een waarde heeft van een mil- lioen dollar per ounce. HEVIGE AARDSCHOK WAARGENOMEN. Rome, 11 September. (V.D.) In de buurt van Catania en Syracuse (Sicilië) is in den nacht op Dinsdag een hevige aardschok waargenomen. De schade blijkt slechts ge ring te zijn. BOTSING VAN TWEE VRACHTAUTO'S. Zeven militairen omgekomen. Belgrado, 11 September. (V.D.) In de buurt van Belgrado zijn twee vrachtauto's met elkander in botsing gekomen. Van de soldaten, welke zich op één der beide wa- wegens bevonden, zijn vier gedood en acht tien ernstig gewond. Drie militairen zijn op weg naar het ziekenhuis aan hun wonden bezweken. Nog steeds niet vrijgelaten Londen, 12 Sept. (V. I).) De Times meldt, dat verontrustende berichten te Londen zijn ontvangen over dr. Th. Ujeubaucr, oud-afge vaardigde van den rijksdag, die zich in een concentratiekamp bcvin.Jt. Op 22 Aug. j.l. is een belofte gegeven omirent vrijlating van dr. Neubauer. Sindsdien zijn door het Ber- lijnsche kantoor van Ie verceniging van vrienden de voor zijn n *s noodige fondsen naar het concentratiekamp van Efterwegen gezonden, waarna men vol vertrouwen de vrijlating van dr. Ncuba ler verwachtte. Het laatste bericht echter over deze aangelegen heid heeft de vrienden tan dr. Neubauer in Engeland aanleiding gc.jeven een dringend telegram naar Berlijn te zenden, waarin wordt gevraagd om ven.^kering met betrek king tot zijn veiligheid en den datum van zijn vrijlating. Melbourne, lz September (Reuter). De finish van de luchlrace Engeland— Australië, die in Octobc.» a.s. zal worden gehouden, zal worden aangeduid door 6troken van katoen ter l.'ngte van ca. 21/* meter, die op do Flemir.gtcn renbaan te Melbourne zullen worden aangebracht, ter wijl tevens op den gronril door katoenen letters- van ca. 12 meter lengte het woord Flemington zal worden gevormd. Gedurende den nacht zaJ de eindstreep worden aangegeven door rr-on-lichtbakens, die bijna een kilometer van elkaar verwij derd zijn, cn door de letter^ „F", die door midiel van roode lampjes <sp den grond zal zijn aangebraent. Een kaart van de luchtroute Koeping (eiland Timor) Darwin (Australië) is thans, na een arbeid van een j-aal', gereed gekomen. Deze zal naar Londen worden gezonien, zoodat de deelnemers aan de luohtrace zich op de hoogte kunnen stellen omtrent het laatste traject, o.a. voor wat betreft de accomodatie voor het vl?egen bij nacht, de draadlooze telegraphic en de weerberichten. De regeering der Commonwealth heeft zich in verbinding gesteld met d* regee ring van Turkije, teneinde voor SU* Char les Kingsford Smith permissie te verkrijgen om tijdens de race over Turksch grondge bied te vliegen. B e r 1 ij n, 12 Sept. (V.D.). Landsbissohop Wurm heeft volgens een bericht uit Stutt gart \erklaard, dat de aanstelling van een bijzonderen commissaris* ongeldig is. Nog steeds heeft hij de macht, welke hij echter door het feit, dat zijn bureaux door den nieuwen commissaris zijn overgenomen en het personeel instructie gekregen heeft den commissaris te gehoorzamen, voor eerat niet meer kan uitopfenen. Om deze recrwa is tot dusver ook nog geer» officieel proiee« ingediend. Dit protest zal echter evenals een nog niet voltooid memorandum over de financieele gebeurtenissen in de Wur- tembergsche landskerk binnen kort worden gepubliceerd. De landsbisschop heeft zich tot iederen predikant afzonderlijk gewend met de vol gende vraag: „Ik vraag mijn ambtsbroe ders of zij mijn tot dusver aangenomen houding tegenover de tegenwoordige rijks- kerkregecring billijken en besloten zijn mij in den strijd om een Evangelische rijks kerk, die op do basis van het Evangelie staat en blijft staan, verder te steunen, kome wat kome". Volgens de tot dusver ontvangen bevestigende antwoorden niet alle antwoorden zijn nog ontvangen staat 80 tot 85 procent der predikanten van Wurtemberg achter den landsbisschop. HERVORMING VAN 'T JAPANSCH BESTUUR IN MANDSJOERIJE. Tokio, 11 Sept. (V.D.). Het compromis plan, uitgewerkt door het kabinets-secreta- riaat betreffende de hervorming der Japan sche administratieve organen in Mandsjoe- rije, heeft alö voornaamste punt de instel ling van een bureau voor Mandsjoerijsche zaken, waarvan de minister voor overzee- sche zaken voorzitter zal zijn. Het plan be vat ook den maatregel, dat de tegenwoordi ge gouverneur-generaal van het Kwantoeng- gebied vervangen zal worden door een gou verneur, die onder controle zal staan van den Japanschen ambassadeur in Mand6joc- kwo. TWEE VLIEGBOOTEN NAAR GROENLAND. Londen, 11 Sept. (V.D.) Er worden voor bereidingen getroffen voor de oefenvlucht van twee groote vliegbooten van Mount- batten te Plymouth naar Groenland. De vlieghooten zullen morgen vertrekken. Zij zullen via Oban mar de Faroer-eilanden gaan, vandaar den tweeden dag vertrekken naar IJsland en den derden dag, mits de zee voldoende vrij is van ijs, de dan nog resteerende vierhonderd mijlen naar Groen land afleggen. Tijdens de vlucht zal men waarnemingen verrichten met het oog op de plannen betreffende een luchtroute naar Amerika langs- den Xoord-Atlantischen weg. Elke vliegboot zal een bemanning van zes koppen aan boord hebben. Het bedrag voor de nieuwe Japansche vlootuitrusting tot de helft vers minderd Tokio, 12 Sept. (V.D.). Het ministerie van financiën heeft besloten aanzienlijke besnoeiingen aan te brengen in de door het ministerie van marine voorgelegde be grooting vcor het volgende jaar. Het mi nisterie van marine heeft 290 raillioen yen gevraagd voor nieuwe vlootuitrusting naast de gewone uitgaven, die een bedrag van 400 millioen beloopen. Het ministerie van financiën zal voor de nieuwe uitrusting 6lechts 100 millioen yen toestaan. VROUWEN IN GEVECHT MET DE POLITIE. Madrid, 11 September (Reuter). In het dorp Gavilanes, in de provincie Avila, werd in strijd met de wettelijke bepalingen een stierengevecht gehouden, toen op een ge geven oogenblik de guardia civif verscheen en trachtte een eind 5 te maken aan de ver tooning. De vrouwen, die het stierengevecht had den gadegeslagen, begonnen de politie-be- ambten zonder bedenken met steenen te gooien, waarop dezen het bevel ontvingen in de lucht te schieten. Toen het plein, waar de gebeurtenis zich afspeelde, tenslotte ontruimd was, vond men het lijk van een door de schoten ge- doode vrouw, alsmede een vrouw, die zwaar gewond wus. Het geheele dorp richtte zich daarop als één man togen dc leden van de guardia ci vil, die genoodzaakt waren to vluchten. Slechts nadat versterking uit de naburi ge dorpen was aangekomen, kon de orde tenslotte worden hersteld. GEEN DEMONSTRATIE TEGEN BALBO. Belgrado, 11 Sopt. (Reuter). Officieele kringen ontkennen, dat er te Split (Spalato) een demonstratie heeft plaats gehad tegen maarschalk Balbo. Een tiental nationalis ten hebben 6lechts eenige anti-Italiaan6che kreten geuit als protest tegen de manifes tatie der Italiaansche kolonie. Men heeft Balbo op geen enkele wijze beleedigd, noch hem gedwongen Split tc verlaten. HET VERLOOFDE PRINSELIJKE PAAR. Parijs, 11 Sept. (Reuter). Prins George van Engeland en zijn verloofde prinses Marina van Griekenland zijn vanmiddag te Parijs aangekomen Heden geëtaleerd een keur collectie modern en OUD-ENGELSCHE CLUBFAUTEUILS BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 „Dat O, dat is de catalogus van alle Doeken, die mtyi vrienden van me geleend hebben 1" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2