Ir. Mussert over speciale autowegen Het verkeersvraagstuk in de volkshuishouding Mr. M. G. L. van Loghemf HET LANDGOED „DE HOOGE VELUWE" Nieuwe Uitgaven HUMORHOEKJE Critiek op de wijze waarop de overheid getracht heeft de verkeerskwestie op te lossen In den Dierentuin te 's Gravenhage is gistermiddag een congresvcrgadcring gehou den van de Nedcrlandsche Vereeniging voor Autosnelwegen, waarin Ir. Mussert een uitvoerige rede heeft gehouden over „Speciale Autowegen". Hij zette daarin allereerst in den breede uiteen, hoe hij het verkeers vraagstuk zag in de volkhuishouding der naaste toekomst. Ons volk zal een harden en moeilijken strijd om het bestaan te voeren krijgen. Zijn bestaan zal dan zijn gebaseerd op de pro ductie; de landbouwproductie en de indus- trieelo productie. Ilandel zal slechts aanvul lend zijn; de binnenlandsche handel zal overwegend zijn tegenover den buitenland- sche, welke laatste in wezen slechts ten doel heeft, om in de behoefte aan grondstoffen van ons volk te voorzien. Wij komen dan tot de conclusie, dat wij scheepvaartwegen en havens genoeg heb ben, ja, meer dan genoeg. Als het Juliana* kanaal, het Twenthee-Rijnkanaal en het Amsterdam-Rijnkanaal gereed zijn, wordt het hoog tijd, dat wij er mee uitscheiden, althans in de eerste decenniën. Het is zelfs zeer de vraag, of het Amsterdam-Rijn kanaal economisch verantwoord is. Laten wij ons troosten met do gedachte, dat het geld, daaraan besteed, beter is benut dan aan het graven van vijvers voor werkver schaffing. Wat do spoorwegen betreft, zal radicaal ingegrepen moeten worden. Aan wie de schuld van het groote tekort? Aan de Directie der spoorwegen? Slechts zeer ten deele. De Directie der spoorwegen heeft zich vroeger niet gerealiseerd de toe komstige groote betcekenis van het automo- bielverkeer. Zij zag daarin een lastige con current, die men zooveel mogelijk op een af stand houdt, omdat hij daarenboven nog beneden je stand is. Zij had daarin behoo- ren te zien een nieuwe tak van haar bedrijf, dat geleidelijk moest overschakelen naar het raillooze motorverkeer. Inplaats daarvan heeft de Directie zich toegelegd op dc be strijding van alles wat auto is hetgeen na tuurlijk een van te voren reeds verloren zaak is en heeft, toen het te laat was, het stiefkind Ato geboren doen worden. In zooverre hebben de vroegere Directies schuld. De kern ligt echter in het kramp achtig vasthouden aan verouderde beginse len door de Regccring, of juister, door dc parlementaire partijen. Het verloren gas van de monopolistische positie van het spoorwegbedrijf had als logisch gevolg moeten hebben dat men de banden, waarmede men het spoorwegbedrijf gebonden had, geleidelijk losser zou maken en het bedrijf meer en meer op eigen beenen zou laten staan. Inplaats daarvan bouwt men kostbare nonscnslijntjes en dwingt de spoorwegen om ook die nog te gaan exploi- tecren. De coördinatio van het verkeer zou zin hebben als er een behoefte bestond aan uit breiding van scheepvaartwegen, spoorwe gen en autowegen. Dan zou nagegaan moe ten worden, welke van de drio vervoermid delen in elk bepaaald geval het meest in aanmerking zou komen cm gebruikt te worden. De werkelijkheid is, dat het parle ment de spoorwegen zich niet als een zelf standig bedrijf wil laten saneeien maar een vinger in de pudding wil houden en dc kosten daarvan laat betalen door het auto mobilisme. Geef de Directie van de spoorwegen de volkomen bevoegdheid, om het bedrijf te saneeren, en de zaak komt geheel of groo- tendeels in orde. De Directeur-Generaal der Fransche Staatsspoorwegen, Dautry is van meening, dat het Fransche spoorwegnet moet wor den ingekrompen van 45.000 K.M. en deze 30.000 K.M. zeer intensief moet worden ge ëxploiteerd. Geef aan de spoorwegen de gelegenheid om 1/3 van het net af te kappen en do overige 2/3 deelen op juiste wijze te exploi- teoren; dan zullen de cijfers er wel anders uitzien. De toekomst is dus als volgt: geen uit breiding van het scheepvaartnet; inkrim ping van het spoorwegnet; toeneming van automobielverkeer. Zoo onjuist ik het acht om het motorverkeer te belasten met de tekortkomingen van de spoorwegen, zoo juist is het, om het zijn eigen lasten te la ten betalen. Aanleg en verbetering van automobielwegen moeten door de motor rijtuigen worden betaald. Uitgaande van de veronderstelling, dat het motorverkeer zijn eigen lasten draagt, doet zich nu aan ons de vraag voor, of hij ecnig begrip hebben van dc toename van het motorverkeer in de toekomst. Er zijn In ons land ongeveer 150.000 auto's enen 40.000 motorrijwielen. Het aantal auto's bedraagt dus ongeveer 1 op elke 50 inwoners In Amerika is het aantal 1 op 5. zoodat wij naar dien maatstaf V/2 millioen auto's zouden moeten hebben. Zal het in Nederland ook eens zoover komen? Daarop kan niemand een antwoord geven. De algemcene factor van toekomstige wel vaart laat zich in het geheel niet bepalen. Een goed geordend, zelfbewust, werkzaam volk kan onder gunstige omstandigheden oneindig veel meer dan dc tegenwoordige verzameling Nederlanders. Laten wij aan nemen dat deze gunstige omstandigheden komen; dan zal ook onmiddellijk oen einde komen aan de kncvelpoiitich ten aanzien van het automobilisme, die er op uit is om het slachtoffer zoo weinig mogelijk be staansmogelijkheid te geven en e>r finaticieöl zooveel mogelijk uit te persen. Maar eerst dan z'-l het motorverkeer een vlucht kunnen nemen, vergelijkbaar mot de Verecnigde Staten, wanneer aan twee voorwaarden wordt voldaan: lste: dat zij een eigen automobiel indu strie verkrijgt; 2de: dat benzine uit onze steenkolen ge wonnen zou worden. Met welke snelheid zij zullen rijden is eveneens een vraagstuk van de meeste be- teckenis, wanneer wij de taak hebben, we gen te ontwerpen. In den aanvag van het automobilisme was 40 K.M. een behoorlijk gangetje. Nu rijden vrachtauto's GO en 80 K.M. en perso nenauto's zonder bezwaar op daarvoor go- schikte wegen, 100 K.M. In de toekomst zal men verder gaan, vermoedelijk tot 120 of 140 K.M.. liet doet er hcelemaal niet too, of wij dit veel vinden. De vraag is alleen, hoe onze zonen en keinzonen daarover zullen denken; omdat wij nu wegen moeten bouwen, die in hun tijd hunne behoeften zullen bevredigen. Wanneer men in de naaste toekomst to ekenen heeft op een half millioen motor rijtuigen en op snelheden zooals zoocven genoemd, dan is het geen open vraag meer, of er speciale autowegen al of niet noodig zijn, clan zijn zij noodig en blijft slechts over om aan te geven hoe dit net er uit zal moeten zien. Spr. zette daarna uiecn hoe het komt dat wij tot dusver van dergelijke wegen ge speend zijn gebleven. Dc overheid heeft zich al niet beperkt tot het vorbetcrcn van be staande wegen, maar nam wegen onderhan den, die niet te verbeteren waren en ont wierp nieuwe wegen op onjuiste manier. Als een weg, die niet te verbeteren viel en dien men toch zg. heeft verbeterd, moet genoemd worden do weg van Amsterdam naar Amersfoort. Het resultaat was een weg, die een voor beeld genoemd kan worden van ondoelma tigheid. Om te beginnen heeft men ten slotte toch niet minder dan 80% van de woglengte gemaakt vrij van den oorspron kelijk bestaanden weg; de overige 20% van den wepr heeft men gevleid tegen den oude; den ouden weg als het ware geliefkoosd \oorts is het dwarsprofiel onvoldoende, is de verharding glad, heeft men kans gezien do bebouwing te bevorderen en ten slotte heeft men een prachtige brug gebouwd over t Merwedekanaal, waarvan men een schoon uitzicht zou hebben over het landschap, ware het niet, dat dc ontwerper zwaar ge plaagd is door droomen over olifanten. Deze olifanten moeten binnen olifanten hekken worden opgesloten en deze zijn nu geplaatst op de brug en wel zoo geniaal, dat de dikke bovenbalk voor iedcren automobi list precies dc horizon afsluit. liet tweede voorbeeld is de weg van Den Ilnag naar Rotterdam. Deze weg maakt op den automobilist van dezen tijd inderdaad een grootschcn indruk met zijn 12 meter breeden rijbaan. Bij na der inzien echter kleven aan dezen weg vele fouten. mow !Sc d0 teScnwoordige secretaris van N.E.V.A.S., de heer Ten Bokkel Huinink, die in 1921 het ontwerp heeft gemaakt van den specialen autoweg van Amsterdam naar Rotterdam, met zijtak naar Den Haag en Scheveningen. Dit is een ontwerp, dat in 1934 nog als volkomen „op to date" moet worden beschouwd. Dc weg is ontworpen als viaduct met twee verkeersbanen van elk 7 Meter breed te, gescheiden door een wand, die ten doel had, de verblinding, welke veroorzaakt wordt door de lichten van tegenliggers te voorkomen. Daar echter staatkunde in ons Vaderland sinds den dood van Stadhouder Willem III in 1702 niet meer beoefend wordt, liep Ten Bokkel Huinink tegen een leemen wal op. Hoe meer hij er tegenop rende, des te har der glibberde hij achteruit. Men zag het wegen vraagstuk eenvoudig ais de verbetering van bestaande wegen en aanleg van nieuwe wegen, die er precies moesten uitzien als die uit do 17de eeuw, alleen wat breeder en voorzien van een verharding die een beetje sterker moest zijn en daarenboven fietspaden. Wat is er nu nog te redden? Den Ilaag- Rotterdam kost zooiets als 14 millioen; voor veel minder en zeker voor hetzelfde be drag zou men een viaduct hebben kunnen maken dat als speciale autoweg een voor beeld voor dc geheele wereld had kunnen zijn en een geweldige attractie voor het tourisme. Van een hoogte van 6 Meter on gestoord te kunnen uitzien over Nederlands vlakten zou voor het vreemdelingenver keer van groot belang hebben kunnen zijn. Deze kans is voorgoed verkeken, want het zou natuurlijk dwaasheid zijn, om naast dezen weg nog een specialen autoweg te maken. Daaraan kan niet gedacht worden. Te redden is nog Amsterdam—Den Haag, door dezen weg uit te voeren als specialen autoweg beoosten Leiden langs. Daarvoor wordt nu al jaren lang tegen den leemen muur gevochten. Wat er noodig is, is eenvoudig een weg, uitsluitend voor automobielen, waarover zonder gevaar met een snelheid van 120 km gereden moet kunnen worden en die ook voor de toekomst voldoende zal blijven, doordat twee gescheiden banen kunnen worden aangelegd. Dc spoorwegen hebben zich steeds tegen behoorlijke autowegen verzet; zij kruien voortdurend klei voor den kostbaren leemen muur, waartegen moet worden opgetornd. Dat is de taak niet van de spoorwegen. Het door spr. in dc brochure „Vrij baan voor de toekomst" ontworpen rijkswet voor autosnelwegen heeft een lengte van onge veer de helft van het Rijkswegenplan, n.l. 1600 k 1700 km. Natuurlijk komt voor de naaste toekomst slechts een deel voor uit voering in aanmerking. Ir. MUSSERT. Van Amsterdam als 's lands hoofdstad gaan 5 wegen uit n.l. één naar Den Haag, één naar Antwerpen langs Gouda en Dor drecht, met zijtak naar Rotterdam; één langs Utrecht naar Maastricht, één langs Arnhem naar Duitschland, één over den Zuiderzee dijk naar Groningen. Daarbij komen twee West Oost wegen: één van Den Haag en Rot terdam naar llannover, één van Zeeland door Brabant naar het Roergebied. Voegt men daarbij nog den Oostelijken Noord- Zuidweg Groningen—Maastricht dan is de opsomming vrijwel compleet. Met dit eenvoudig net beheerscht men het geheele land en alle belangrijke buitenland- sche aansluitingen. Ook deze brochure stuitte tegen den lee men muur, maar heeft er toch wel een bres ingeslagen. Aan het eind van het vorig jaar is gepu bliceerd een rapport van de Commissie van Overleg voor de Wegen, gedateerd 9 Novem ber 1933, over wegen voor automobiclsnelver- keer. Daaruit blijkt, dat dc leemen muur op in storten staat; dat men tegen het gezond verstand niet langer kon optornen. Dit rap port van de Commissie is een volledig succes voor allen, die geijverd hebben voor speciale autowegen en dus speciaal voor den grond legger van deze gedachte in Nederland: Ten Bokkel Huinink. Natuurlijk is deze man geen lid der Com missie; zoolang hij leeft zal men niet ver geven, dat hij reeds 12 jaar geleden de visie had op hetgoen op dit gebied noodig was. Als hij een ambtelijke positie had gehad, zou hij allang ontslagen zijn wegens ongeschikt heid. Dc commissie stelt voor een net van speciale autowegen, zonder rijwielpaden, zonder gelijkvloerschc kruisingen, zonder uitwegen, zonder bebouwing, dus echt. Do kruinsbreedte zou 22.50 M. bedragen, n.l. twee gescheiden rijbanen van ieder 7 M. breedte met een beplante tusschcnstrook van 2.50 M Zij onderscheidt een net in midden Nederland voor onmiddellijke uitvoering en lijnen naar de Noordelijke provinciën en Limburg voor latere uitvoering. Spreker acht liet plan der Commissie dan ook aannemelijk en wij moeten de Com missie dankbaar zijn, dat zij den sinds ja ren ondermijnden leemen muur een duch- tigen trap gegeven heeft. Hij ligt nu bijna ondersteboven. Nu is het zaak om zorg te dragen, dat het werk van de Commissie ondersteund wordt Den Haag—Utrecht is practisch de over winning van den specialen autoweg in Ne derland. De volledige overwinning is een kwestie van nog één jaar. In aanleg is nl de weg Vianen— Utrecht als onderdeel van dc wegen Amsterdam's Hertogenbosch en Amsterdam—Breda. Deze weg zal inderdaad als een volkomen speciale autoweg worden uitgevoerd; de bestekken zijn al gereed Geen kruisingen k niveau, geen rijwielpa den en wegen voor langzaam verkeer, twee gescheiden autobanen van 7 m.; totale kruinsbreedte 28.50. Hoe staat het nu echter met Vianen— Zaltbommel en straks met de voortzetting UtrechtAmsterdam? M.i. is het een schoone taak voor Nevas, om, nu haar denkbeelden hebben overwon nen, scherp toe te zien. dat het toch de een of andere zaak weer ten deele bederft. Am sterdam—'s Hertogenbosch moet als een vol komen specialen autoweg worden uitge voerd. Laat men onmiddellijk gaan zien, dat VianenZaltbommel niet wordt ver knoeid. Spreker vraag tenslotte nog een oogenblik aandacht voor dc buitenlandsche plannen. Plet oorspronkelijke Nederlandschc denk beeld is, zooals u allen bekend is, het eerst uitgevoerd in Italië: de bekende autostrade's. Eind 192-4 waren de verbindingen van Mi laan met de Italiaansche meeren voltooid. Sindsdien wordt in Italië regelmatig voort- gewerkt. In Duitschland werd in 1932 de weg Keu len Bonn met een lengte van 21 K.M. voor het verkeer opengesteld. Het nieuwe regime heeft in Duitschland onmiddellijk dit vraagstuk energiek aange pakt. mede als onderdeel van den vasten wil om aan het werkloosheidsschandaal een eind te maken. Plitler vond 6 millioen werk- loozen; hij heeft er nu nog V/2 millioen en ook die moeten'verdwijnen. Dc wet van 1933 regelt de oprichting van dc onderneming „Reichs-autobahnen" als dochteronderneming van dc Duitsche „Reichsbahngesellschaft", met dc opdracht 0111 met gezwinden pas 7000 k.m. specialen autoweg aan te leggen. Tegen het einde van dit jaar zullen 200 n 250.000menschen door den aanleg van Rijksautowegen werk gevonden hebben. In de komende vijf jaren zullen ieder jaar 1000 tot 1500 k.m. gereed zijn. Ten slotte nog een enkel woord over de bevordering van het toerisme. De speciale autowegen bieden dc kans om Nederland voor toerisme aantrekkelijk te maken. Spr.'s indruk is, dat men hier eenvoudig aan dit onderdeel niet denkt. Daarom zou hij het ook zeer toejuichen, dat de weg beoosten Leiden gemaakt zou worden als viaduct, omdat op deze wijze een prachtig uitzicht zou worden verkregen over het landschap en inderdaad schoonheid aan ons land zou kunnen worden toegevoegd. Vlak voordat ik de eer genoot door Minis ter Colijn uit mijn ambt te worden ontzet aldus spr. heb ik ontworpen een viaduct door de Vinkeveensche plassen als onder deel van den in uitvoering zijnde zeer be langrijken secundairen weg van Haarlem naar Hilversum. Dit viaduct zou één rijbaan verkrijgen van 7 m breedte en daarnaast een lager gelegen fietspad. Later zou desge- wcnscht een tweede viaduct daarnaast ge bouwd kunnen worden, zoodat men voor iedere verkecrsrichting een aparto baan zou krijgen. Ik heb getracht zoo zeide Ir. Mussert ons in zijn stuk verder U te doen zien, hoe de strijd om den specialen autoweg 13 jaar geleden is aangebonden en hoe dit denk beeld nu geleidelijk in ons land verwezen lijkt wordt, zij het dan ook, nadat de leemen muur ook op dit gebied aan ons volk mil- lioencn schade heeft berokkend. Wij zouden een voorbeeld hebben kunnen zijn voor Europa, inplaats daarvan komen wij nu pas geleidelijk tot inkeer. Te* Florence is in den ouderdom van 85 jaar overleden mr. M. G. L. van Loghcm (Fiore della Neve). Geboren 3 April 1849, heeft mr van Loghern tot het laatst van zijn leven gewerkt. Nog twee jaar geleden verscheen een vertaling van zijn hand der Fabels van La Fontaine. Reeds in 1889 had hij een keur van die fabels in Nederlandschc vertaling het licht doen zien. Op 3 April j.l. vierde hij feestelijk te Flo rence zijn 85en verjaardag te midden van zijn kinderen, voor deze gelegenheid uit Nederland overgekomen, en zijn talrijke Nederlandsche en Italiaansche vrienden. Korten tijd later was hij ongesteld en thaii9 komt liet bericht van zijn ovorlijden. DE INPOLDERING DER ZUIDERZEE. Bij de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1934 is besloten den inpolderingsarbeid voort te zetten en dezen als geschikt object voor werkverruiming on middellijk ter hand te nemen, zoodra aan de Regeering, na voortgezet onderzoek, zou zijn gebleken, dat het financieele risico, aan dien voortgezetten arbeid bepaaldelijk aan de noordoostelijke inpoldering ver bonden, onder dc tegenwoordige omstandig heden en vooruitzichten mocht worden ge acht aanvaard te kunnen worden. Dit risico zou zoo werd door de Regee ring gesteld aannemelijk zijn, indien de kosten \an de noordoostelijke inpoldering, na aftrek van een bedrag, dat zonder dit werk ter hand te nemen anders aan steun verlening zou moeten worden uitgegeven, kon worden teruggebracht tot een som ge lijk aan ongeveer 2500 per H.A. behuisd land. In de eerste plaats zal derhalve noodig zijn over een ontwerp met kostenbegrooting en over een financieel werkplan te beschik ken, waaruit blijkt, dat het aangegeven be ginsel wordt voldaan, zoodat op grond daar van de in het belang van werkverruiming vervroegde uitvoering kan worden ter hand genomen in de dan zoo goed mogelijk ge fundeerde gedachte, dat geen groote finan cieele tegenslagen behoeven te worden ver wacht. Ook al kan de Regeering op dit oogenblik nog niet een definitief plan voor den N.O.- polder aan de Volksvertegenwoordiging overleggen, blijft haar streven gericht op bespoediging van deze aangelegenheid. Zij acht het gewenscht in elk geval op deze begrooting een post van 2.000.000 uit te trekken, dat zal kunnen dienen om in 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk maken dc eerste termijnen van een grooter werk, als begin van de omdijking, te betalen. TWINTIG MINUTEN STILTE! Condensator van den zen der te Kootwijk tijdens on* weer doorSeslagen. K o o l w ij k, 18 September. Hedenavond omstreeks half negen is tengevolge van het onweer in den zender alhier een euvel ontstaan, dat tengevolge had, dat de A.V.R.O., die zich van dien zender bediende, hare uitzending gedurende ongeveer twin tig minuten moest onderbreken. Gelijk tij dens onweders wel vaker geschiedt, ont stonden ook ditmaal in de zenderinstal latie eenige overslagen, thans echter van zoodanigen aard, dat een condensator doorsloeg. Met het vernieuwen van dezen condensator verliepen omstreeks twintig minuten, waarna de uitzending hervat kon worden. De geruchten, die onmiddel lijk de ronde deden, dat de zender door een verschrikkelijk onweer ernstig zou zijn beschadigd, blijken dus wel. schromelijk overdreven te zijn geweest. BANK TE NIJMEGEN OPGELICHT. Nijmegen, IS Sept. Een bekende bank te Nijmegen is voor een bedrag van 12.000 opgelicht door een Duitscher, die bij de inning van deze gelden gebruik heeft gemaakt van valschelijk door hem nagemaakte papieren van den Postchèque- en Girodienst. Verdacht van deze fraudu leuze handelingen wordt Ludwig Baumer uit Duisburg wiens opsporing door de po litie te Nijmegen wordt verzocht. De man had zich ecnigen tijd geleden als expert te Nijmegen gevestigd. DOODELIJK ONGELUK TE OIRSCHOT. Oirschot, 18 Sept. Heden is alhier een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer v. d. H. passeerde een auto met. zijn paard en wagen. Plotseling schrok het paard en sloeg op hol. Door den schok viel v. d. II. van den wagen, kwam onder de wielen van den wagen terecht cn was op slag dood. Vlieg- en ZwoefsporL A. J. G. Strengholt's Uitgevers Maatschap pij heeft thans naast het reeds bij haar ver schijnende tijdschrift „Het Vliegveld" een maandblad „Vlieg- cn Zweefsport" het licht doen zien, eveneens gewijd aan de lucht vaart. Als wij het wel hebben, is dit echter meer bedoeld als luchtvaart propaganda in brccdere enjongere kringen en rneer be stemd voor de sportaviatiek (dc acroclubs), terwijl tevens een hoekje voor zweefvliegers is ingeruimd. Het eerste nummer bevat heel veel officicelc rnededeelingen cn eenige populaire artikelen, o.a. van W. van Pelt, over stabiliteit van proefmodclvliegtuigon en van E. Smits over de zorg voor de veilig heid van den luchtreiziger. Ir. C. W. A. Ovens schreef nog over acro batiek met zweefvliegtuigen. Dc omslag kan er mcc door. Succes. In het Septembernummer van „Succes", maandblad voor efficiency, beschouwt Her bert Casson trouw aan zijn organisatie of maatschappij als een voorname factor: „Trouw,,' zoo schrijft hij, „is een zaken- bouwer. Hij is meer dan dat. Hij houwt het karakter. Niemand kan liet zonder trouw erg ver brengen." „Sommigo firma's", zoo gaat hij verder, „kennen in liet goheel geen trouw. Daar is achterdocht en afkcerigheid. Als u in zoo'11 zaak zit, kunt u heter naar een ander haan tje uitzien. In zoo'n zaak werken, is erger dan gegast worden. U wordt vergiftigd. On trouw is een mentale bacil en hij schijnt zeldzaam taai te zijn." liet prettige van dit vlot-geredigccrde tijdschrift is, dat men er bij het doorblade ren steeds wat van zijn gading in vindt hoe klein ook. Het devies luidt dan „Zie, lees en doe. er je voordeel mee!" Aandrang tot bespoediging der onderhandelingen Arnhem, IS Sept. Het bestuur van de Provinciale Geldersche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (G.V.V.) heeft aan den ministerraad een request gezonden, waarin het aandringt op bespoediging van de onderhandelingen, welke de Regeering eenige jaren geleden heeft geopend tot aan koop van het landgoed „De Hooge Veluwe". Dc G.V.V. heeft deze onderhandelingen destijds met vreugde begroet, doch is met zorg vervuld, nu hieromtrent niets meer werd vernomen. Dc G.V.V. staat hierin niet alleen. Op 10 Sept. 1.1. werd met afgevaardigden van on derscheiden in Gelderland gevestigde of vertegenwoordigde Vereenigingen een ver gadering belegd, waarin eenparig de groote wenschelijkheid van den aankoop werd uit gesproken. Vertegenwoordigers van de volgende ver een igingen waren aanwezig: Geld. Over- ijsselscho Maatschappij van Landbouw; Geld. Genootschap tot bevordering en in standhouding van de Schoonheid van Stad en Land; Nederlandsche Heide-Maatschap- pij; Slichting „Het Geldersche Landschap"; Veluwsche Jachtclub; Vereeniging van Bur gemeesters, secretarissen en Ontvangers op de Veluwe en in den Achterhoek; Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer Arnhem; Algemcene Nederlandsche Wielrijders Bond Kon. Nederlandsche Automobiel Club; Kon. Ned. Molor Vereeniging. Het bestuur van de G.V.V. meent derhal ve niet zonder reden bij de Regeering op aankoop van het landgoed te kunnen aan dringen. Een handig boekje van do Roüerdamsche Bankvoreeni- ging. A m ersfoor t. Wij vestigen dc aandacht op een uitgave van de Rotterdamschc Bank- verceniging, getiteld: „Betalingsverkeer met Duitschland". Dit boekje geeft een korte uiteenzetting van de wijze, waarop thans de vereffening van vorderingen en schul den, ontstaan uit het goederenverkeer met Duitschland, plaats vindt. In dit overzicht is de inhoud van de belangrijkste tot nu toe verschenen wettelijke bepalingen, rnededee lingen van Rcgeeringswego en de tot dus verre verschenen circulaires van het Clca- ringinstituut samengevat. „O, schei toch uit, Piett Vertel liever cenm waar je de tong gelaten hebt." (Happy Mag.);

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 8