J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI Grepen uit de Rijksbegrooting s. h. massa 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58. j In Wijnen een groote sorteer^ belegen kwaliteiten Onze kansen bij de Melbourne-race „Defensie" en 't rapport Idenburg INDIE EN DE KOSTEN VOOR DE MARINE MAATREGELEN VOOR DEN LANDBOUW VERSTERKING DER RIJKSMIDDELEN HET CONGRES VAN DE NEVAS Slijterij WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 - UTR. STR. 17 TEL. 145 Eenige gevaarlijke concurrenten Van de piloten wordt het uiterste gevergd SLACHTOFFERS VAN HAGELSLAG HUMORHOEKJE Opheffing vooroefeningsinstituut en invoerint* caüitulanten* stelsel In het algcmeene gedeelte van dc toe lichting op de Defensie-begrooting wordt o. a. het volgende medegedeeld: De regoering heeft haar beslissing betref fende de voorstellen van de commissic- Idcnburg genomen voor wat aangaat de Koninklijke landmacht en dc kostenverdce- ling der Koninklijke marine tusschen het moederland en Ned. Oost-Indië. Voor wat verder de marine betreft, kan de beslissing eerst worden genomen, nadat het advies van de Indische regeering hieromtrent zal zijn uitgekomen. Toen het ontwerp-begroo- ting voor 1935 moest worden vastgesteld, was dit nog niet het geval. Bovendien stemt de règeering in met het voorstel van den Raad van Defensie, aan wicn het rapport Idenburg ter beoordeeling werd gegeven, om een deel der burgerwerklieden te vervan gen door dienstplichtigen. Capitalantenstelsel. Voor de landmacht is de regeering van oordeel, dat dc voorstellen betreffende het invoeren van een capitulatenstelsel en het opheffen van het voor-oefenings-instituut aanbeveling verdienen, zoodat met de uit' voering hiervan zoo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt. Do geldolijko gevolgen van de doorvoering dezer maat regelen, zoowel als die van het vervangen van een deel der burgcrwerklieden door dienstplichtigen zijn nog niet in de begroo- ling, die thans aangeboden wordt, verwerkt kunnen worden, omdat nog geen raming gemaakt kan worden van de financieclo voordeden, die in 1935 hiervan het gevolg zullen zijn. Personeel zeemacht. In aansluiling op het ten aanzien van het personeel der zeemacht medegedeelde bij dc Memorie van Toelichting 1934, kan wor den vermeld, dat, de personcels-organisatie aan een uitvoerig en diepgaand onderzoek is onderworpen en dat voorzoover op grond daarvan tot wijziging der organisatie zal worden overgegaan, maatregelen in voor bereiding zijn. De tekorten onder liet Europcesch bc- roepspcrsoneel, ontstaan door de maatrege len, genomen ten aanzien van de betrouw baarheid, worden geleidelijk aangevuld. Teneinde betero waarborgen te scheppen \oor een goede selectie van dc candidaten, die zich voor dienstneming bij de Konink lijke marine aanmelden, werd overgegaan tot het instellen van een Centraal bureau voor Aanneming. Herhalingsoefeningen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op 988.250; de noodzakelijkheid om deze oefeningen weder op den normalen duur van 17 en 24 dagen terug te brengen, heeft een verhoo ging van het voor deze oefeningen voor 1934 uitgetrokken bedrag met ongeveer 100.000 ten gevolge gehad. Een tegemoetkoming van 12 millioen Op de begrooting van Koloniën is dit jaar een post uitgetrokken van twaalf millioen als tegemoetkoming aan Ned.-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine. Ter verklaring van dezen post lezen we in de toelichting o. m. het volgende: Ten aanzien van het vraagstuk van do verdeeling der vlootkosten tusschen de Rijks- en de Indische bcgrootingen gaf de commissie-Idenburg in haar rapport een op lossing in dien zin, dat alle uitgaven voor dc Staatsmarine, dus ook de militaire uit gaven voor de Zeemacht in Ned.-Indië, ten laste van de Rijksbegrooting worden ge bracht en dat Indic ter vergoeding van een deel der kosten van de maritieme bescher ming van dat gebiedsdeel een ronde som, welke de commissie voor dc eerstvolgende vijf jaren op 5 millioen per jaar gesteld zou willen zien, aan 's Rijkskas zal bijdra gen. De regeering echter is van meening, dat de kosten der verdediging door het geheele imperium moeten worden gedragen en oor- doelt, dat boven het stelsel der commissie- Idenburg de voorkeur verdient een con structie, waarbij dc kosten van exploitatie en instandhouding van het in Ned.-Indië opereerend deel der vloot ten volle op de Indische begrooting worden uitgetrokken, terwijl ten laste van de Rijksbegrooting (Ko loniën) aan dat gebiedsdeel een bijdrage in die kosten wordt uitgekeerd, waarvan het bedrag behoudens een minimum van 50 procent telken jare door den begro tingswetgever wordt vastgesteld met inacht neming van den financieelen toestand van beide deelen van het Koninkrijk. Volgens de nieuwe regeling zal de In dische begrooting voor 1935 extra belast worden met de tot dusver op de rijksbe grooting uitgetrokken bedragen van de aanbouwkosten van kruisers, torpedoboot- Jagers en onderzeebooten en de kosten van grootcre herstellingen aan kruisers en tor pedoboot jagers, samen geraamd zijn op 2.120.800, waardoor dc zuivere militaire, uitgaven der Marine in Indië een eindcijfer zullen vertoonen van rond 19.4 millioen. Na gezette overweging van den finan cieelen toestand, zoowel van het moederland als van Ned.-Indië, meent de regeering, dat in de gegeven omstandigheden aan de be langen van beide deelen van het Koninkrijk voldoende recht wordt gedaan, wanneer dc bijdrage van het Rijk voor 1935 wordt ge steld op 12 millioen, zijnde rond 60 pet. van de op dc Indische begrooting drukken de uitgaven voor dc maritieme verdediging. In 1934 is op dc kosten van de land- bouwcursussen sterk bezuinigd. Naar de minister mededeelt zelfs te sterk, zoodat als deze bezuiniging zou worden gehand haafd, een deel van dit onderwijs zou moe ten worden stopgezet. Juist met het oog op de moeilijke tijden, welke onze landbouw thans doormaakt, moeten echter maatrege len tot verspreiding van meer kennis op dit gebied zooveel mogelijk worden gehand haafd; daarom is thans op dezen maatre gel teruggekomen. De opleiding voor tuinbouwvakondcrwij- zer zal echter voorloopig worden stopgezet, Een middel tot verbetering met betrek king lot rationeele veevoeding noemt dc minister werkzaamstelling van assistenten bij den voorlichtingsdienst. Daarvoor zou den b.v. kunnen worden aangewezen oud- leerlingen van londbouw-winterscholen, voor wie een vergoeding van 1500 f 2000 wegens salaris en reis- en verblijfkosten voldoende zou zijn. Hiervoor wordt uitge trokken 35.0000 op het personeelsartikcl en 10.000 op het matcricclartikcl van den landbouwvooi liehfingsdienst. Bebosschingen met rijksvoor schot. Ter verzekering van regelmatige voort zetting der gemeentelijke bebosschingen met renteloos Staatsvoorschot is de desbetreffen de post weder gebracht op zoodanige hoog te, dat do bebosschingen, zij het beschei den, voortgang kunnen hebben. Door een voorgestelde verhooging kan ten minste cenigcrmate aan de herhaalde verzoeken om steun van verschillende gemeenten wor den tegemoet gekomen. Aan de Toelichtende staten bij de vcr- schen begrootingen wordt nog het volgen de ontleend. Het voornemen bestaat den secretaris en den administrateur der Nationale Land- slormcommissie, die reeds resp. van April 1921 en December 1920 als zoodanig werk zaam zijn, met ingang van 1 Januari a.s. in vasten dienst als commies aan bet de partement van binnenlandscbe zaken te verbinden. In verband met het voornemen, den Commissarissen .der Koningin, evenals zulks ook reeds vroeger geschiedde, eenigs- zins te gemoet te komen in de kosten van verwarming, verlichting en waterverbruik, is een bedrag van 12.000 uitgetrokken. Het aantal steungevallen voor in Duitsch- land wonende Nederlanders is dalende. Naar het zich thans laat aanzien, mag op eenige verdere daling worden gerekend. Hier komt bij, dat thans 50 der onder- stcuningskosten in registermarken mag worden uitbetaald. Dit zal reeds een be sparing van ongeveer 500.000 opleveren. I-Iet ligt in het voornemen om in 1935 enkele plaatsen meer open te stellen voor jongelieden, in Nedcrlandsch-Indic aan te nemen als adelborst. Voor verbetering van de kazerneering is ditmaal 40.200 uitgetrokken, welk bedrag bestemd is voor den bouw van een mare chausseekazerne te Kerkrade. De mogelijkheid is gebleken het aantal bij het wapen der Kon. Marechaussee in gedeelde paarden met 60 te verminderen. Bij den post „Verbetering van spoor wegtoestanden aan de Oostzijde- van Am sterdam" wordt het volgende medegedeeld. In 1935 zullen verschillende belangrijke werken tot uitvoering komen, te weten wijzigen en verbroeden van landhoofden, maken van onderdoorgangen, diverse hal ten, overbruggingen, baanlicliamen, em placementen enz., waarvoor een totaal be drag van 3.S00.000 noodig zal zijn. Overwogen wordt de draaibrug over het Hollandsch Diep te vervangen door een aardebaan, in verband waarmede de twee de en de derde overspanning van het zui delijk gedeelte van de brug in het belang van de scheepvaart moeten worden ver hoogd. In de kosten van dit werk, welke op 154.000 worden geraamd, is van' het rijk een bijdrage gevraagd van 77.000, dat op de bcgrooting is uitgetrokken. Rekening is gehouden met een perso neelsuitbreiding tot een vermoedelijk maximum van 150 personen bij den Cri sis-Accountantsdienst van het departement van economische zaken. In verband met den stand van de werk zaamheden voor de afbakening van de grens tusschen Brazilië en Britsch-Guyana is het gevvenscht er rekening mede te hou den, dat in 1935 van Nederlanclsche zijde zal moeten worden deelgenomen aan de vaststelling van het drielandenpunt en dus een aanvang zal worden gemaakt met de afbakening van de grens tysschen Su riname en Brazilië. De kosten van de eer ste expeditie zijn geraamd op 60000, waarvan vermoedelijk 40.000 in 1935 noo dig zal rijn Ingediend is een wetsontwerp wijziging van de wet van 8 December 1933, houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat bij de wetten van 1 Maart 1933 en 22 December 1933 voor de belasting jaren 1933—'34 en 1934—'35 een regeling is getroffen nopens de heffing van opcenten op de gemecntcfondsbelasting en do vermo gensbelasting, tot tijdelijke versterking van de inkomsten van liet gemeentefonds. Mee gedeeld is reeds, dat het in de bedoeling der regeering ligt om voor het vervolg als mid delen van het gemeentefonds alleen te la ten fungceren dc twee oorspronkelijke, bij de wet van 15 Juli 1929 in het leven geroe pen belastingbronnen, n.l. do gemecntc fondsbelasting en dc 50 opcenten op dc vermogensbelasting. Bovenbedoelde opcentenheffing zal dus niet andermaal in den bcstaanden vorm worden verlengd. De toestand van 's Rijks financiën laat echter niet toe, de uit die opcentenhef fing te verkrijgen bate, welke (indien de heffing bestendigd bleef) voor 1935—'36 op f 28.790.000 zou kunnen worden geraamd, prijs te geven. Daarom wordt bij het thans ingediende wetsontwerp voorgesteld, een verhooging van de krachtens de wet van 8 December 1933 geheven wordende opcen ten op de vermogensbelasting en de inkom stenbelasting, waardoor dus opcenten voor de belastingjaren 19351936 tot en met 19381939 zullen stijgen voor dc ver mogensbelasting van 55 tot 85 en voor de inkomstenbelasting van 20 tot 70. De hef fing dezer opcenten zal dus eindigen op hetzelfde tijdstip, waarop de heffing van verschillende andere tijdelijke belastingen, waartoe in het vorige jaar werd besloten (een termijn van vijf jaren, eindigende ten deelc op 31 December 1938, ten deelo op 30 April 1939) een einde zal nemen. Tegen dien tijd zal dan de vraag, of en in hoe verre dc verschillende tijdelijke heffingen zullen kunnen worden gemist, in haar ge heel onder het oog kunnen worden ge zien. Dc opbrengst van deze opcentenverhoo- ging kan voor het belastingjaar 1935'36 worden geraamd voor de opcenten op de vermogensbelasting op 3.390.000 en voor de opcenten op de inkomstenbelasting op f 25.500.000. Van liet totaal ad 28.890.000 zal 19.260.000 ten goede komen aan de Rijksbegrooting over 1935. De voorgestelde regeling zal geen noe menswaardige verschuiving in den belas tingdruk te weeg brengen, wat nader wordt uiteengezet. Debat op de rede van Ir. Mussert In aansluiting op het door ons medege deelde over de door Ir. Mussert te Den Haag gehouden rede over Speciale Autowegen, meldt men ons nog: Op de rede van ir. A. A. Mussert volgde een langdurig applaus. Daarna werd gelegenheid gegeven tot ge dachtewisseling. De heer Prins Jr. stelde o.m. de vraag hoeveel de aanleg van 1000 ii 1600 K.M. spe ciale autowegen zou kosten per autobezit ter. Ir. Mussert antwoordde, dat indien alle belastingen, door het automobilisme opge bracht, werden besteed voor den wegenaan leg, deze laatste in verdubbelde mate zou kunnen geschieden. De eigenlijke wegenbe lasting (op de motorrijtuigen en rijwielen), ingevoerd, toen het erom ging of men een benzinebelasting, dan wel een motorrijtui genbelasting zou heffen, brengt tegenwoor dig 20 millioen per jaar op. Toen later de benzineprijs is gaan dalen heeft men bo vendien een benzinebelasting ingevoerd tot 7 cent per liter; deze brengt veel meer dan 20 mille bovendien op, doch wordt in de algemeene kas of beter: het algemccne gat gestort. Per autobezitter varieert de wegenbelas ting van 60.tot enkele honderden gul dens. Voor 20 millioen kunnen 50 a 100 K.M. speciale autoweg per jaar worden aange legd. De voorzitter sloot met woorden van dank voor de duidelijke voordracht, tegen half zes de vergadering. HET GEZANTSCHAP TE RIO DE JANEIRO. Blijkens dc bcgrooting van Buitcnland- sche Zaken bestaat het voornemen, om, ten einde een nog verder doorgevoerde bezui niging op deze bcgrooting te verkrijgen met instandhouding zooveel mogelijk van onze diplomatieke veriegenwoordiging, voorloo pig den gczantschapspost te Rio de Janeiro voor „memorie" uit te trekken en aldaar een lager bezoldigd diplomatiek ambtenaar te plaatsen, aan wicn naar bevind van za ken de persoonlijke rang van Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister zou kunnen worden toegek~ Havik 41 Tel. 292 Luchtvaartkringen niet unaniem enthousiast over deze vlucht Men schrijft ons nog liet volgende: Eindelijk is aan de onzekerheid een ein de gekomen. Nederland zal aan de race over ruim 19000 K.M. decincmcn met de Douglas D.C. 2. Hoewel dc F. 36, het nieu we viermotorige Fokker-vliegtuig, reeds het certificaat van luchtvaardigheid verkregen heeft, valt er toch nog een en ander aan te veranderen, zoodat liet niet verantwoord zou zijn, reeds 20 October aan een derge lijke, veelcischendc vlucht deel te nemen. De Douglas D.C. 2 heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Men achtte dit vlieg tuig te licht gebouwd voor de groote snel heden die het bereiken kan en wees op het aanzienlijk aantal ongevallen, dat met de Douglas D.C. 2 in Amerika gebeurde. Dit geschiedde echter in een ontwikkelingspe riode van het vliegtuig dat inmiddels zoo belangrijk verbeterd is, dat de Fokkerfa brieken er toe zijn overgegaan dit toestel in licentie te bouwen. De eerste piloot, Par- mentier, heeft de machine, geruime tijd in Amerika gevlogen en is er thans voldoende mee vertrouwd om succesvol, gesteund door Moll, tweede piloot, Prins mecanien en Van Brugge, marconist, de strijd te kunnen aan binden. Of echter een van onze vliegtuigen als overwinnaar Melbourne zal bereiken staat te bezien. Het is wel juist, dat de K.L.M.- piloten op dit traject een ervaring hebben grooter dan cenig ander deelnemer en de uitlating van een hunner: „hoe gek het ook lijkt wij hopen dat het slecht weer zal zijn", duidt wel op een groot vertrouwen do weersomstandigheden in alle gevallen de baas te blijven. Deze routine is dan ook een belangrijke factor in ons voordeel, want al is bij deze vlucht een goede machine van zeer groote beteekenis primair is vakman schap. Daarom zijn er onder de ruim zestig inschrijvers waarvan zeer zeker een der de niet aan de start zal komen maar zeer weinigen, die Gcysendorfer en Par- mentier het vuur na aan de schenen kun nen leggen. Maar deze paar zijn dan ook dubbel te vreezen. Een van deze gevaarlijke concurrenten is thans reeds uitgeschakeld: Wiley Post, de man, die in ruim zes dagen om de wereld vloog en die met fantastische plannen rondliep via de stratosfeer in achtenveertig uur Melbourne tc bereiken. Bij èèn van de proefvluchten werd zijn toestel, de Winio Mae, echter dusdanig beschadigd dat hij van deelneming uitgesloten is. De Australiër Sir Charles Kingsford Smith vliegt tot verontwaardiging van vele Engelschen met een Amcrikaanschc ma chine, die een kruissnelheid van ruim 350 kilometer per uur haalt. Kingsford Smith is een piloot met buitengewoon veel routine, die over iedere oceaan gevlogen heeft en de Indié-route uitstekend kent. Zeer bekend is ook het echtpaar Mollison, Jim en Amy. Hun populariteit is wel ver diend. Vooral Amy is zeer bemind. Momen tcel vliegt zij, bij wijze van training, voor de Imperial Airways op dc LondenParijs lijn. Een ander geducht concurrent is de oceaanvlieger J. C. Fitzmaurice, die inder tijd met Köhl en Hühnefeld een oost-west- viucht volbracht, die met een noodlanding op Labrador eindigde. Hij vliegt met een Bellanca-machine; dit type heeft een roem rijke staat van dienst op zijn naam staan. Een eigenaardige figuur is Roscoe Turner, die behalve piloot ook leeuwentemmer is. Hij heeft de records van de oost-west en west-oostvluehten over het Amerikaansche vasteland op zijn naam staan met een tijd van tien uur vier minuten. Behalve Amy Mollison nemen nog eenige dames aan de race deel. Hoewel èn Mrs. Louis Thadcn èn Miss Laura Ingalls eenige damesrecords op haar naam hebben staan, lijkt het toch zeer onwaarschijnlijk, dat zij een belangrijke rol zullen spelen. De race vergt buitengewoon veel van de piloten. Er zijn vijf verplichte landings plaatsen: Bagdad, Allahabad, Singapore, Darwin en Charlesville. Natuurlijk zullen de deelnemers ook trachten alleen daar te landen. Lange rust zullen zij zich niet gun nen. Dag en nacht wordt gevlogen. Vooral het nachtvliegen is uiterst vermoeiend door de ontzaglijke concentratie die het eischt. Neemt men daarbij in aanmerking de ver schillende streken waarover gevlogen moet worden en de afwisselende meteorologische omstandigheden, dan kan men zich een idee vormen van de moeilijkheden, die den vliegers wachten. Welke bclooning valt den overwinnaar ten deel? Er is een prijs uitgeloofd van 10.000 plus een cup ter waarde van 600. Men mag echter gerust aannemen, dat deze prijs geenszins de onkosten com penseert, die gemaakt worden. Deze bcloo- pen zeker 20.000. Men moet niet deriken, dat men in lucht vaartkringen unaniem enthousiast is over deze vlucht. Tegenover hen, die meenen, dat de winnende machine een omwenteling teweeg zal brengen in de vliegtuigbouw staan zij waaronder ook Fokker die vreezen, dat een dergelijke vlucht te veel slachtoffers zal eischcn en vinden dat een recordvlucht door een machine in het ge heel niet bewijst, dat alleen deze machine juist is. Fokker noemde daarbij als voor beeld do Pelikaan, con gewono machine, die toch ook een sublieme recordvlucht Batavia—Amsterdam op zijn naam heeft staan. 20 October neemt de strijd een aanvang. De verwachtingen zijn hoog gespannen en gezien de deelnemers zijn deze ook wel gerechtvaardigd. Het rijk bereid tot eenige schade* vergoeding aan noodlijdende tuinders Op vragen van den heer van der Weij- den betreffende het toekennen van steun van Rijkswege aan de tuinders onder de gemeenten Nieuwveen, Uithoorn en Lei- muiden, wier geheelo oogst op 18 Juli j.l. door een hagelramp werd vernietigd, heeft de Minister van Economische Zaken ge antwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat de tuinders in de gemeenten Nieuwveen, Uithoorn en Leimuiden, wier oogst van bepaalde gewassen door hagelslag ernstig is getroffen, in zorgelijke omstandigheden verkeeren. De vraag of de schade, welke door een natuurramp is ontstaan, in aanmerking komt vergoed te worden uit gelden, welke in de begrooting van het Landbouw-Cri- sisfonds voor tuinbouwsteunmaatregelen zijn uitgetrokken (de zg. Tuinbouwsteun- wet werkt niet meer), kan moeilijk aan stonds bevestigend worden beantwoord. Ondergeteekende acht het nemen van maatregelen door het particulier initiatief bij dergelijke gebeurtenissen, zooals ook bij vroegere natuurrampen is geschied, de meest juiste vorm van steunverleening. Waar thans tot zijn leedwezen op deze wijze geen maatregelen ten behoeve van de slachtoffers zijn genomen, heeft de on dergeteekende, uit overweging, dat iets voor deze menschcn moet worden gedaan, opdracht gegeven na te gaan in hoeverro het wettelijk mogelijk is althans het be drag, dat de betrokkenen als steun voor hun producten zouden hebben ontvangen, indien de natuurramp niet had plaats ge had, niettemin aan hen uit te keeren. ZIJN DOCHTERTJE OVERREDEN. Landsmeer, 19 September.Toen de eierhandelaar Goede met zijn auto het erf afreed, raakte zijn vierjarig dochter!je, dat daar aan het spelen was, onder een der achterwielen, hetwelk haar over het onder lichaam ging. Het kind werd met ernstige imvendigc kneuzingen opgenomen en is in deerniswekkenden toestand naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overgebracht Jongmensch: „Eh.is dat uw chape ronne?" Meisje: „Nee, wees maar niet bang. Ik ben alleen maar naast haar gaan zitten om er zeker van te zijn dat de jongen die me aan spieken zou, wat durf zou hebben" (Happy Mag.)1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6