Het vraagstuk der minderheden DE ZOMER VAN 1934 Donderdag 20 September 1934 AMERSFGORTSCH DAGBLAD 33e Jaargang No. 70 DERDE BLAD SCHERPE CRITIEK OP VERSAILLES HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN BOMMEN ONTPLOFFEN TE HAVANNA DREIGENDE STAKING IN ZUID-WALES Bethlen's verklaringen gekritiseerd MILITAIRE OPVOEDING IN ITALIË REVOLUTIE IN SPANJE VOORKOMEN CONCENTRATIEKAMP VOOR TEXTIELSTAKERS IN BOTSING MET EEN ZEEMONSTER GEWELDIGE BRAND IN BULGARIJE Een interview met Hearst Eerlijn, IS Sept- (V.D.). Een vertegen woordiger van de Nachtausgalic hcctl Maandag in Bad Nauhcim een onderhoud gehad met den Amcrikaanschen kranten- koning Hearst, die inmiddels reeds weer uit Duitschland is vertrokken. Hearst praatte allereerst een weinig over de schoonheden van landschappen en archi lectuur, welke hij tijdens zijn vacantiercis had genoten. Hij is voorts van meening, dat Roosevelt Amerika door de depressio zal heen brengen. Dit zou echter boter gaan zonder de dwangmaatregelen van de NI RA. Het verdrag van Versailles beschouwde Hearst als écn der slechtste instrumenten, die ooit geschapen zijn. Het verdrag is evenzeer schuld aan de tegenwoordige toe standen als de oorlog zelf. Het wordt in Europa niet beter, voordat op zijn minst een goede methode gevonden is om de on rechtvaardigheden van het verdrag op te heffen. Een kleine troost voor de medever antwoordelijkheid van Amerika aan dit verdrag is, dat thans in Amerika nog slechts weinigen het verdrag goedkeuren. Wederopbouw zonder voldoende uitbreiding van handels- en industriebetrekkingen acht Hearst onmogelijk. Met de leuze „prospe rity" alleen komt men niet ver. Ieder stre ven is echter veroordeeld, zoolang do na ties zelf niet tot beter inzicht komen. Zon der opruiming van het vernielingswerk van Versailles kan Europa niet tot samen werking komen. Ontvoerd meisje op 't nippertje ontsnapt Boekarest, IS Sept. (Reuter). Een te Calatz wonend meisje, Didina Olashanu genaamd, is dezer dagen op klaarlichten dag ontvoerd. Op straat werd zij door een vrouw in een gereedstaande auto geduwd, waarna haar gezicht werd bedekt met een doek, die met een bedwelmend middel was doordrenkt. Tot geluk van het meisje viel de doek korten tijd later van haar gezicht, waarna zij het bewustzijn herkreeg. Gebruik ma kend van het feit, dat haar ontvoerders druk bezig waren hun plannen te bespre ken, slaagde zij er daarna in uit den wagen te springen en te ontsnappen. De politie stelt thans alles in het werk om de ontvoerders op te sporen, die, naar men vermoedt, behooren tot een bende van handelaars in blanke slavinnen. Havanna, 19 Sept. (Reuter). De op standelingen in Havanna zijn wederom actief geworden. In verschillende districten der stad zijn in den afgeloopen nacht niet minder dan 35 bommen tot ontploffing ge bracht. Soldaten met machinegeweren heb ben op verscheidene gebouwen, die op stra tegische punten liggen, zoomede op het dak van het prcsidentieele gebouw posten be trokken. Bij de botsingen in den afgeloopen nacht zijn twee personen gewond. De mate- rieele schade is onbelangrijk. Desondanks acht men de stemming in de stad buitenge woon dreigend. De redacteur van een dag blad, die critiek had geoefend op de reorga nisatie van het Cubaanscho leger, is ge arresteerd en ongeveer 6 mijl buiten de 6tad gebracht. Daar werd hem een grooto hoeveelheid ricinusolie ingegeven, waarbij hem aan het versland werd gebracht, dat hij zijn aanvallen achterwege moest laten. Londen, 19 Sept. (Reuter). Dinsdag is te Cardiff de eerste conferentie gehouden tusschen eigenaren en de mijnwerkers van Zuid-Wales. Uit verklaringen, die later van beide zijden werden afgelegd, blijkt, dat $o kansen op een bijlegging van het conflict cr niet goed voor staan. De mijneigenaren vorklaren zich bereid het conflict voor to leggen aan een volkomen onpartijdig scheidsgerecht, dat bestaat uit vaklieden, welks leden practische kennis hebben van de steenkoolindustrie en den kolenhandel. Do toestand blijft ongewijzigd, hetgeen in de dagbladen eenige ongerustheid veroor- laakt, aangezien de opzegging van de 130.000 mijnwerkers op 30 Sept van kracht wordt, zoodat eventueel over 12 dagen een volledige beëindiging der werkzaamheden In de steenkolenmijnen van Zuid-Wales verwacht kan worden. DE STERRENHEMEL 19-26 SEPT. 1934, 22 h MT. (23 h ST.) Ster v/d 3* grootte, olkJtlnt/ Ster */a 2* grootte. Ster yd 1* gr. Ii Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau */d Industrieel ca d onder No. 6 4 2 2 3 Ceedsiekv. VOLLE H1LH Cb LAATSTE IMEI1EK ©1ÏIEUVEMMH ZUID VENUS© LUES© JUPrTEE Q SATURNUS© Sterrelijd 20 h 52 min. In drukletters vermeld zijn de namen van do sterrcbecldcn: do eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijf letters geteekend. De wassende maan v. d. 19o staat in den Steenbok; de volle maan v. tl. 22e in do Vissch en, den 25en nabij het zwakke stcrrcbeeld Drie hoek, juist in den Ram. Tsjecho:Slo\vaaksche politici bepalen hun standpunt Praag, 19 Sept. (V. D.) De laatste ver klaringen van graaf Bethlen inzake de Iion- gaarsche buitenlandsche politiek hebben in Tsjecho-Slovvakije zeer de aandacht getrok ken. Reeds hebben drie leidende Tsjechi sche politici in dit verband redevoeringen gehouden. Do minister van justitie Dercr sprak als zijn meening uit, dat de revisie- gedachte in verband met den tegenwoordi- gen Europeesclicn toestand niet actueel was. Er is een ontnuchtering ontstaan door het inzicht, dat een wijziging der vredesverdra gen noodzakelijkerwijze een chaos tenge volgc moet hebben. Er bestaat dan ook geen reden het voorstel van graaf Bethlen te over wegen, dat beoogde besprekingen te voeren over dc vraag hoe het nationale bestaan van de van Hongarije afgescheiden Hongaarsche minderheid verzekerd kan worden. Minder intransigent is een redevoering van den minister van landbouw Hodza, die toegeeft, dat Hongarije, wanneer het de revisie, gelijk graaf Bethlen dit heeft aange duid, op langen termijn uitstelt, iedere hin dernis zal overwinnen, welke tot dusverre bestaan heeft op den weg van een politieke en economische toenadering tusschen Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Tegenover do eisch van graaf Bethlen inzake versterking van do nationale waarborging der Hongaar sche minderheden, stelt Hodza denzclfden eisch met betrekking tot dc Slowaaksche minderheden in Hongarije. Naar zijn mea ning moet Hongarije nog veel inhalen om in zijn minderhedcnpolitick hot peil to berei ken, dat Tsjecho-Slowakije reeds lang be reikt heeft. Dc leider der aulonomisten, Hlinka, staat, naar het schijnt, gunstig tegenover het voorstel van graaf Bethlen. In een redevoe ring verklaarde hij, dat de Slowaken ten opzichte der Hongaren geen haat gevoelen. Daarom willen zij ook verdraagzaam om gaan met de Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije.. Wanneer deze zich te genover den Tsjecho-Slowaakschen staat loyaal gedraagt, zal zij van de Slowaken meer rechten krijgen dan «ie- Slowaaksche minderheid in Hongarijegeniet. In dit verhand kan ook een uitlating ver meld worden van het blad Lidovc Noviny, dat in nauw contact staaf tnct den minister van buitenlandsche zaken, Bencsj. Het blad schrijft, dat, wanneer Hpngarije zijn eischen inzake minderheidsrechten hij den Volken bond wil doorzetten, liet den staten der Kleine Entente niet moeilijk zal vallen mot Hongarije van gedachten te wisselen. Bij een aanvullende vredesconferentie over de uitvoering der verplichtingen met be trekking tot de minderheden zou Hongarije zijn wenschen concreet, kunnen maken. Het zelfde recht echter bezit ook Tsjecho-Slo wakije ten opzichte van zijn minderheden in Hongarije. Iedere beslissing in dit op zicht moet ook voor Hongarije bindend zijn. Op deze wijze zou in ieder geval een nieuwe basis gevonden worden voor onderhandelin gen met Hongarije. Rome, 18 September. (V.D.) De Ita- liaansche ministerraad, die Zaterdag j.l. wegens afwezigheid van Mussolini moest worden uitgesteld, heeft heden onder zijn voorzitterschap plaats gevonden. Op het program stonden ditmaal de mi litaire vooropleiding en herhalingsoefenin gen. Op voorste] van Mussolini keurde de ministerraad de volgende wetsontwerpen goed: Een wetsontwerp inzake de militaire vooropleiding, die de Italiaansche jeugd van het achtste tot het eenentwintigste le vensjaar door de jeugdorganisaties gees telijk, lichamelijk en militair moet opvoe den en een wetsontwerp inzake de herha lingsoefeningen dat ten doel heeft orga nisaties in het leven te roepen, die op mi litaire wijze invloed uitoefenen op haar leden en kameraadschappelijke verhoudin gen moet handhaven, welke de soldaten berinneren aan hun militaire en soldaten- plichten en die verder de leden op de hoogte moet houden van den militairen en tebhnischen vooruitgang. Deze militaire oefeningen moeten gedurende 16 jaar na den gewonen diensttijd worden gehouden. Verder is een wetsontwerp aangenomen, dat betrekking heeft op militaire oplei dingscursussen aan dc middelbare en hoo- gescholen. TEWATERLATING VAN EEN REUSACHTIG SCHIP. Glasgow, 19 Sept. (V. D.) Met het oog op de geweldige zwaarte van het nieuwe reuzenschip der Cunard, de 534, hebben de deskundigen, die de leiding hebben over de tewaterlating, regelingen getroffen, opdat het schip in niet korter tijd dan vier minu ten het water zal hebben bereikt. Men ver wacht, dat do volgende week, wanneer de tewaterlating zal plaats hebben, omstreeks een K milliocn belangstellenden aanwezig zullen zijn. Opzienbarende onthullingei Madrid, 19 Sept. (Reuter). Over de on langs ontdekte wapensmokkelarij der Spaansche Marxisten en hun revolution na ire plannen publiceert het Spaansche blad Informaciones opzienbarende berichten. Volgens dit blad hadden de Marxisten een volledig uitgewerkt plan gereed om de revolutie te doen uitbreken op den dag, dat het stoffelijk overschot van de tijdens de monarchie in 1930 doodgeschoten revolu- tionnaire officieren Galan en Hernandez naar Madrid zouden worden overgebracht. De opstand zou uitbreken tijdens do open bare rouwplechtigheid, waaraan werd deel genomen door den president der republiek eri dc goheclc regeering zou worden dood geschoten. Dit zou het teeken geweest zijn voor een openlijken opstand der aanwezige arbeiders, die den leider „der algemeeno ar- beidcrsunic", den voormaligen soc.-dem. minister Largo Caballero, die den bijnaam heeft van Spaanschcn Lenin, tot hun leider zouden hebben uitgeroepen. Dan zou ter stond de dictatuur van het proletariaat in geheel Spanje uitgeroepen zijn. Do Infor maciones schrijft verder, dat de regeering van deze plannen op de hoogte is' geweest, weshalve zij het overbrengen naar Madrid van het stoffelijk overschot der heide „mar telaren" der revolutie aanvankelijk uitge steld en later definitief verboden heeft. Als gevolg van het gerechtelijk onderzoek naar de wapensraokkelarij zijn twee Portugee- schc staatsburgers gearresteerd. Madrid, 19 Sept. (Reuter). De rechtei van instructie, die de wapcnmokkelaffairo behandeldt, verklaarde, dat vier Portugee- zen hierbij betrokken zijn, van wie thans twee gevangen zitten. Langs de kust van Asturic wordt thans gezocht naar de schuilplaats, waar de wa pens, welke door het schip Turguesa wer den vervoerd, zijn verborgen. Feiten en cijfers voor eene objectieve beoordeeling Nu de zomer 1934 ten eindo loopt (dc bui tengewoon mooie dagen van den Jaatsten tijd behooren er wel toe maar elk oogenblik kan het daarmede afgeloopen zijn) is dc tijd gekomen de weerkundigo balans op te maken. Komen er dan nog mooie, zomer* sche dagen bij, dan behoeven wij deze slechts bij het batig saldo aan warmte en zonneschijn toe te voegen om tot het slot der rekening te komen. Het antwoord op do vraag of dc zomer mooi of ongunstig is geweest hangt altijd min of meer af van subjectieve opvattingen. In een verslag van dc Expl. Maalsch. Schc- veningen b.v. werd onlangs do zomer 1934 minder gunstig genoemd, maar den door slag bij dc beoordeeling daarbij geelt of het weer over het algemeen gunstig was om veel bezoekers naar do zee te lokken. Het is een feit, dat de meeste mcnschcn naar dc zee gaan als het zeer warm is en wegblijven als de lucht bewolkt is en do wind uit zee waait, in het algemeen wanneer liet weer Gemidd. temperatuur in 1934 Normaal gemidd. temp. Aantal koele dagen Aantal warme dagen Aantal dagen met max. temp. Normaal aantal Hoogste temperatuur De cijfers gcv.en te kennen, dat de gemid- deldo temperatuur van den zomer ongeveer normaal was, doch aan den hoogen kant. De maand Mei was iets te koel. Bij het aantal koele cn warme dagen moet worden vermeld, dat onder koele da gen die dagen worden verstaan, waarop de gemiddelde temperatuur lager was dan dc normale. Normaal is, dat in den zomer dit aantal groot er is dan het aantal te warme dagen (gem. teinp. boven de normale) en dat de gemiddelde negatieve afwijking klei ner is dan de gemiddelde positieve. Dc bo venstaande cijfers leeren dus dat wij te weinig koele en te veel warme dagen had den en daar dc aantallen (behalve in Mei), koel is. En zoo zal een ieder de kwaliteit van het weer bcoordeelcn naar den invloed op do dingen, dio zijn beroep raken. Er is echter ook een zuiver meteorologi sche maatstaf van beoordccling van het ka rakter van den zomer cn deze berust op een aantal volkomen objectief beoordeelde weerkundige feiten, die door instrumenteelo waarnemingen kunnen worden vastgesteld. Temperatuur, neerslag en zonneschijn (dezo laatste als een maatstaf voor do bewolkt heid van do lucht) zijn naast don wind do voornaamste meteorologische factoren, die het karakter van het weer bepalen. Do klimatologen hebben een aantal factoren cn hunno normaal-gemiddelde waarden uitge zocht om al9 kenmerken van den gemiddel den vveertoestand te dienen. Zij zijn hier onder aangegeven en geven dc gelegenheid in grooto trekken liet karakter van het weer in do maanden Mci-Augustus te bcoordee- len. Wat dc temperatuur betreft dc volgende; Mei Juni Juli Augustus Mci-Aug 13.2 17.0 19.2 18.1 16.9 13.9 16.2 18.7 18.0 16.7 23 15 16 15 69 8 15 15 16 54 25 4 8 3 15 o O 3 3 10 24.4 .28.0 32.7 28.4 32.7 Regensom Normale regensom Aantal regendagen Normaal aantal regendagen Mei 40 46 0 12 Levert de totale regensom een tekort van ongeveer 35 procent der normale (in andere streken kan dit heel anders zijn geweest), liet aantal regendagen, dat over het gcheele land wel ongeveer even groot is geweest, bleef aanzienlijk beneden het normaio aan tal. De zomer van 1934 sloot zich dan ook geheel aan bij liet algemeen in Centr. Euro pa heerschend droogte verschijnsel. Aansluitend moet worden vermeld, dat in Z. Holland slechts op 7 dagen onweders van hetcokenis voorkwamen, dat is nog niet dc helft van het normale aantal. Enkele onwe ders waren echter ongewoon zwaar. De zonneschijn kan beoordeeld worden naar de volgende cijfers: Mei 193, Juni 235, Juli 241, Augustus 177, totaal 845 uren, wolk aantal iets groot er was dan het normale aantal 826 (217+209+208+192). ongeveer even groot waren, volgt hieiuit, dat het op do koelo dagen te weinig koel en op de warme dagen niot warm genoeg was. Dit wordt wel min of meer bevestigd door het feit, dat er maar èèn z.g. tropische dag voorkwam en dat do absolute maxima in alle maanden betrekkelijk laag waren. M.a.w. er waren weinig hcctc dagen (pre cies wat Scheveningen miste). Toch is het aantal dagen met een max. temp. boven 25° grooter geweest dan het normale aantal. Mei was een zeer koele maand, Juli was verreweg dc warmste, hetgeen ook normaal is. Wat de regenval betreft gelden de volgen de cijfers voor Den Haag en omstreken: Juni Juli Augustus Mci-Augustus 32 39 51 108 m.M. 5G G7 83 252 mAL 8 8 12 32 10 12 15 49 Van den zomer 1934 kan d^s gezegd wor den dat hij (behalve in Mei) iets warmer is geweest dan normaal, doch weinig heete dagen telde, dat hij zeer droog was en dat er meer zonneschijn was dan normaal. September heeft nog eenige mooie, warme dagen aan den zomer toegevoegd. 7 en 8 en 1117 waren prachtige nazomerdagen met hoogo temperaturen overdag. Op 5 dagen steeg do thermometer boven 25 C. en do meeste dagen hadden een gemiddelde tem peratuur boven de normale. Enkele malen verstoorden onweders, o.a. een zwaar on weer in den nacht van 8 op 9 September, het mooie weer, maar dit hersteldo zich spoedig. CHR. NELL. (Nadruk verboden). Berlijn, 18 Sept. (V.D.). De New-York- sche correspondent van den Lokal Anzciger meldt aan zijn blad, dat de goeverneur van Georgia, teneinde de arbeiders te weerhou den van verdere, daden van terreur, bevel gegeven heeft stakingsleiders en stakende opruiers onder te brengen in het concen tratiekamp Atlanta, waar tot dusverre nog slechts kleurlingen waren opgesloten. Dit concentratiekamp zou hetzelfde zijn, waar tijdens den wereldoorlog een interneerings- kamp voor Duitsche krijgsgevangenen was ingericht. Uit Saylesville wordt gemeld, dat de werkgevers voornemens zijn, heden hun fabrieken te openen, daar zij er overtuigd zijn, dat de stakers terrein verliezen. Wat dit betreft, verklaarde Gorman echter, dat de stakingsbeweging sterker staat dan Za terdag j.l. In dc drie Zuidelijke staten is gisteren de orde op krachtige wijze door dc nationale garde gehandhaafd, welke do werkwilligen in bescherming nam, toen nog eenige fabrieken geopend werden. In Georgia hebben vier fabrieken haar poorten geopend, in Noord-Carolina tien. Washington, 19 Sept. (V.D.). De exe cutieve raad van do vereenigde textielar beiders heeft gisteren het stakingscomitó gemachtigd alle arbeiders van de aanver- vvanto bedrijven tot staking op te roepon, wanneer een zoodanige drastische acric noodzakelijk wordt, teneinde de overwin ning in dc staking te behalen. Do stakings leider Gorman verklaarde, dat tegen het einde van deze week waarschijnlijk het stakingsparoal zal worden uitgegeven voor nog 120.000 textielarbeiders, tenzij de werk gevers accoord gaan met arbitrage. Hiervan schijnt men thans echter verder dan ooit te zijn verwijderd. ZUID-SLAVISCHE KROONPRINS NAAR EEN ENGELSCHE SCHOOL. Belgrado, 19 Sept (V. D.) Ter vol tooiing van zijn studies zal de kroonprins van Zuid-Slavië geplaatst worden op een public school in Engeland. Hij is reeds naar Engeland vertrokken. Koning Alexander is speciaal naar Bied gekomen, teneinde af scheid te nemen van zijn zoon. Wellington, IS Sept. (Reuter). Het s.s. Maunganui, dat gisteren alhier aan kwam, is tweemaal, zoowel op de uit- als op de thuisreis, in aanvaring geweest met een zeemonster. Op do heenreis voer het schip tusschen Papeete en San Francisco op een „zeemon* ster in, waarvan de lengte volgens den be kenden schrijver Zane Grey, die zich toe vallig onder de passagiers bevond, op 15 meter geschat werd. Merkwaardigerwijze stootte het schip op dc thuisreis op onge veer dezelfde hoogte, wederom op een zee monster. Het schip trilde, toen de boeg in het dier drong en het moest achteruit va ren, teneindo van het monster vrij te ko men. Het dier zonk daarna in do diepte weg. Een passagier heeft het vreemde ge beuren op de film vastgelegd. Reuter meldt d.d. 19 Sept., dat in de grooto materiaaldepots der spoorwegen van Bulgarije sedert Dinsdagavond een gewel dige brand woedt, die tot dusver niet ge- bluscht kon worden. De aangerichte schade is reeds zeer aanzienlijk. Sofia, 19 Sept. (Reuter). Omtrent den brand in het depot van spoorwcgmateriaal kan nader worden gemeld, dat het garni zoen van Sofia bevel heeft gekregen zich gereed te houden, daar men vermoedt, dat het hier geen normalen brand betreft. Ver scheidene leden van het kabinet zijn ter plaatse. Het vuur is nog steeds niet ge- bluscht RADIUM IN CHILL Volgens een bericht uit Santiago Is Ir. Osvaldo Urrutia cr in geslaagd na uitvoe rige proefnemingen de aanwezigheid aan te toonen van radium in zekere mineralen lil de streek nabij Vallenar in ChilL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9