J. A. SCHOTERMAN Zn. 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58.— cr FMIIION wijnhandel U A. LjifAAJUl vl f GEVESTIGD 1878 - UTR. STR. 17 TEL. 145 VOOR 30 MILLIOEN GECONVERTEERD GEEN NIEUWE BADHUIZEN EMIGRATIE NAAR ZUID AFRIKA NIEUWSTE WIJZIGINGEN MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING MINISTERS BEZOEKEN DE PHILIPS-FABRIEKEN DE FINANTIEELE POSITIE DER GEMEENTEN Onze Postvliegers onderweg UIT DE STAATSCOURANT Wat gebeurt er Dinsdag 2 Och HUMORHOEKJE RAAD VAN AMSTERDAM Een economisch^echnologisch instituut in de hoofdstad? Amstordam, 26 Sept. In de hedenmid dag gehouden zitting was ingekomen een schrijven van het raadslid Bcrnhard, dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den Raad. De Voorzitter dankte den heer Bernhard voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan en wenschte hem herstel toe (ap plaus). Een voorstel van de raadsleden Toorn- stra c.s. (S.-D.) lot het doen instellen van een onderzoek naar de gevolgen van de verhooging van het maximaal-aantal leer lingen per klas, zal in een volgende zitting worden behandeld. De Raad ging daarop in geheime zitting ♦er behandeling van het aangaan van een lecning groot 31.600.000. ter converteering van eenige leeningen van 5 en 8% pet. Na twee uur werd de vergadering her opend. Voorgesteld werd toen het volgende: een serie-leening aan te gaan van 31.600.000 voor den looptijd van 40 jaar, tegen een rente van 4 pet., op een door B. en W. te bepalen datum aflosbaar te stellen met bijbetaling van rente tot den dag der aflosbaarstelling de niet uitgelote obligatiën der navolgende leeningen: a. 5 pet. leening, groot 6.000.000, van 5 Januari 1934; b. 4yx pet. leening, oorspronkelijk groot f 10.000.000 en per resto na de aflossing op 1 October 1934 groot 5.800.000, van 17 Sep tember 191Q3; c. 4XA pet. leening, oorspronkelijk groot f 10.000.000 en per resto na de aflossing op 1 October 1934, groot 6.000.000 van 1 April 1914; d. 414 pet. leening, oorspronkelijk groot f 15.000.000 en per resto na de aflossing op 1 October 1934, groot 12.750.000, van 21 Maart 1928. Deze voorstellen werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Na onderzoek van den geloofsbrief door een commissie van het nieuwe lid den heer D. Alta, werd besloten tot toelating. Bij de voordracht tot het verleenen van eervol ontslag wegens huwelijk aan mej. II. C. Ruijtcr, leerarcs aan de le openbare Huishoudschool, vroeg de heer Seegers (c.p.) stemming. De voordracht werd goed gekeurd met 19 tegen 18 stemmen. Bij het voorstel van de raadsleden Polak c.s. (S.D.) om B. en W. uit te noodigen een commissie samen te stellen, die zal heb ben na te gaan de wenQ'° ~'::,'heid en de mogelijkheid van de stichting en de vesti ging van een Economisch Technologisch Instituut, met daaraan verbonden ïndus- triebank, deelde de burgemeester mede aan dit voorstel gevolg te geven. Het werd daarop zonder discussie goedgekeurd. Aan de orde kwam voorts een voordracht tot het aangaan, bij wijze van proef, van een crisisregeling met den Bond van Am- sterdamsche Ziekenfondsen, het Algemeen Ziekenfonds voor Amsterdam, het Alge meen Onderling Ziekenfonds Door en Voor Werklieden en Ziekenzorg, en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van ten hoogste 40.000. In de discussie, die volgde, stelde de heer Sajet voor dat de armen-artsen in vollen dienst niet meer dan 5000 ingeschreven pa tiënten en in halven dienst niet meer dan 2500 ingeschreven patiënten mogen hebben, omdat anders de taak van den armenarts wordt overbelast. De wethouder nam dit voorstel om prae- advies. De voordracht werd goedgekeurd en de vergadering verdaagd tot hedenavond. In de avondzitting kwam aan de orde een voordracht om in te trekken de beslui ten van den Raad om aan de De Witten- straat en aan de Westerstraat badhuizen te bouwen. Door mevrouw Blitz-Boon werd geprotes teerd tegen deze voordracht, omdat deze badhuizen zoo hoog noodig zijn in de oude volkswijken. Bovendien hebben Ged. Sta ten deze voordrachten goedgekeurd. De heer Seegers (c.p.) is het met mevr. Blitz-Bonn eens dat deze badhuizen er be- hooren te komen. Echter B. en W. van 1931, toen er nog soc.-democraten in het college zaten, hadden wat meer voortva rendheid moeten betooncn. Deze voor dracht was dan niet verschenen. Spreker meent voorts dat voor hot maken van deze badhuizen best geld te vinden is. De heer De Miranda gaat de geschiede nis dor badhuizen na. De bouw van bad huizen werd in 1929, toen de soc.-democra ten uit het college traden, stop gezet. Spr. zegt dat dit de uiting was van een poli tieke tendenz. Toen de soc.-democraten weer optraden, werd de bouw voortgezet, Er kwam toen de grootje zweminrichting in Zuid. Spr. geeft toe dat de voortzetting van het bouwen van badhuizen in 1932 werd stop gezet. De voordrachten bleven liggen om financiecle redenen, tot do tijd het weer mogelijk zou maken. Spr. neemt aan dat B. cn W. de mogelijkheid nog niet zien de badhuizen te bouwen, maar spreker ziet niet in waarom de voordrachten inge trokken moeten worden. De wethouder do heer J. Ter Haar Jr. zegt, dat de tijdsomstandigheden het on mogelijk maken nieuwe badhuizen te bou wen. B. cn W. willen vrij komen van deze voordrachten cn niet langer geblokkeerd zijn. Het aannemen dezer voordracht toch maakt 213.000 los. Na re- en dupliek werd de voordracht in stemming gebracht en aangenomen met 23 tegen 20 stemmen. Aan de orde was hierna een interpellatie van den heer Seegeis (c. p.) over het sta- tionnecren taxibedrijf. Het bleek hieruit, dat de bedrijfsuitkomsten van het taxi bedrijf sedert de invoering van de nieuwe tarieven op 6 Mei 1934 slechter zijn dan verwacht werd. Voor de chauffeurs is de toestand slechter dan ooit te voren. Er zijn er die armoede lijden. De interpellant wenscht intrekking van de tegenwoordige tarieven. Door den heer Fransse (S.D.) werd beves tigd dan de inkomsten van de chauffeurs slecht zijn. Gemiddeld is 20 het inkomen. Door spreker wordt aangedrongen, dat zoo lang het gemeentebestuur zeggingskracht heeft, een garantieloon van 15 wordt ge geven. Met klem dringt spreker op nieuwe onderhandelingen aan. De wethouder kan niet ontkenen, dat het bij het taxi-bedrijf niet rooskleurig is, maar alle transportbedrijven zijn noodlijdend. Hij is bereid de onderhandelingen te her openen met de maatschappijen. Het voorstel van den lieer Seegers werd vejvvorpen met 34 tegen 5 stemmen. Ook daar is helaas geen gebrek aan arbeidskrachten 's-G r a v e n li a g e, 26 September. De be richten over gunstige economische toestan den in do Unie van Zuid-Afrika doen velen in Nederland denken aan emigratie naar Zuid-Afrika. Om teleurstelling te voorkomen, vestigen het secretariaat van de Nederlandsche Zuid Afrikaanscho verceniging en het bureau van de stichting Landverhuizing Nederland er de aandacht op, dat: le. er in de Unie in het algemeen geen gebrek aan arbeidskrachten is; 2e. werkgevers in de Unie geen perso neel aannemen, dat zich niet aldaar be vindt; 3e. er thans practisch gesproken geen Nederlandsche firma's zijn, die personeel voor hun kantoren in Zuid-Afrika uitzen den; 4e. in Nederland afgestudeerde medici en juristen van Nederlandsche nationaliteit niet als geneesheer, resp. advocaat of pro cureur in de Unie kunnen worden geregis treerd; e. ieder, die naar Zuid-Afrika wil emi- greeren die dus op eigen kosten en eigen risico moet doen cn daarbij ernstig reke ning moet houden met de strenge immigra tie-bepalingen. Emigratie wordt onvoorwaardelijk ontra den aan: le. ongeschoolde of half geschoolde ar beidskrachten; 2e. geschoolde krachten, die niet over voldoende middelen om een jaar te kun nen leven en niet aan de immigratie-voor schriften kunnen voldoen. 3e. onderwijzers en gegradueerden, die het onderwijs willen dienen, alsmede kan toorbedienden: 4e. boeren, die niet of onvoldoende over kapitaal beschikken; 5e. alle anderen, die niet over moed, vol harding, aanpassingsvermogen en degelijke vakkennis beschikken, of reeds een zekeren leeftijd bereikt hebben. Slechts in individueele gevallen en met in achtneming van speciale verzorgen is er kans, om in Zuid-Afrika toekomst te vin den. In elk geval wende men zich om voorlichting tot de Nederlandsch Zuid-Afri- kaanschc Verceniging, Keizersgracht 141, Amsterdam en de Stichting Landverhui zing Nederland, Bczuidenhoutscheweg 97, den Haag. MEJ. MR. B. J. P. F. KUYPERS f Tc Groningen is op 32-jarigeij leeftijd in het Academisch ziekenhuis overleden mej. rnr. B. J. P. F. Kuypers, secretaresse-pen- ningmeesteresse der Volksuniversiteit al daar. Verlichting der richtingaanwijzers niet meer vereischt? WijzU ging van eenige verkeers; borden noodzakelijk Do K. N. A. C. meldt: Naast eenige wijzigingen van onderge schikt belang, welke de Minister van Wa terstaat heeft goedgevonden in de onlangs gewijzigde Motor- cn Rijwielbeschikking aan te brengen, trekken ook eenige nieu we bepalingen omtrent de richtingaanwij zers en parkeerverbodborden, welke in de Nederlandsche Staatscourant No. 184 wer den afgekondigd, de aandacht. Werd in de Beschikking van 28 Juni j.l. nog gespro ken van „de seinarmen welke onmiddellijk moesten kunnen worden ontstoken", thans wordt het woord ontstoken door uitgestoken vervangen, zoodat van verlichting niet meer wordt gesproken. Een andere wijziging brengt klaarheid in de kleur der cijfers en letters, welke onder een aantal parkeerverbod borden moet wor den gebruikt. Oorspronkelijk was bepaald, dat de modellen III—VIII van de, in bijlage Vbis van de nieuwe Motor- cn Rijwielbe schikking genoemde borden, wit moesten zijn met rooden rand en balk en zwarte let ters en tcekens. In de beschikking waren deze borden echter afgebeeld met witte letters en cijfers. Tal van in den laatsten tijd geplaatste borden werden echter ver vaardigd volgens de letter van de wet en voorzien van zwarto letters cn teekens. Thans wordt bepaald, dat voor de genoem de modellen do kleur van het bord wit moet zijn met rooden rand en balk, zwarte P en voor het overige witte letters en cij fers. Er zal voor de gemeentebesturen dus niets anders opzitten dan de zwarte letters cn teekens te doen overschilderen. Deze nieuwe wijziging heeft betrekking op de volgende borden: Parkeerverbod; verbod te lang parkce- ren; parkeerverbod dat slechts een bepaald gedeelte van den dag geldt; parkeerverbod dat slechts voor één zijde van de straat geldt; \orbod te lang parkeeren, dat slechts \oor één zijde van de straat geldt; par keerverbod, dat slechts voor één zijde van de straat en een bepaald gedeelte van den dag geldt. Voorts is door twee nieuwe mo dellen voorzien in borden, welke een stop en stationneerverbod aangeven, dat slechts \oor een bepaald gedeelte van den dag geldt. Deze nieuwe modellen zullen moeten worden vervaardigd in den vorm van het parkeerverbod bord, hetwelk een verbod aanduidt voor bepaalde daggedeelten, zoo dat met witte letters en cijfers aan de on derzijde van den verbreeden rooden rand moet worden aangegeven voor welke tij den van den dag het verbod geldt. Eindhoven, 26 September. Dinsdag avond arriveerden per auto te Eindhoven de minister van binncnlandsche zaken, Mr. J. A. de Wilde cn de minister van financiën, mr. P. J. Oud, om heden een bezoek te brengen aan de Philipsfabrieken. Nadat de ministers des avonds nog met Dr. A. F Philips cn Ir. F. J. Philips op het fabrieksterrein te Stryp een demonstratie met natriumlampen, kwiklampen en ge wone lampen in oogcnschouw hadden ge nomen, begaf men zich Woensdagmorgen naar het Hoofdkantoor om andaar uit een rondgang door de fabrieken te maken. Na eerst geruimen 'ijd met groote belangstel ling de gloeilampen- en radiolampcnfabri- cagc gevolgd to hebben, maakte het gezel schap een rondrit door de Philips Woning bouw in Stryp cn Woensel, waarbij eenige huizen door de ministers bezichtigd wer den. Daarna werd in de Apparatcnfabriek een kijkje genomen bij de fabricage van radio-apparaten, Runtgcnapparaten en spre kende film. In de Philips-Filmstudio werd een zeer geslaagde demonstratie met het nieuwe Philips-Mil Ier opnamesysteem gegeven. Ten huize van Dr. A. F. Philips werd het noen maal gebruikt, waarna een bezoek aan het Philips Laboratorium op het programma stond. Hier waren in de groote hal de jong ste vindingen van het Laboratorium opge steld. Bijzonder geïnteresseerd toonden de ministers zich voor de nieuwe RÖntgen- apparaten, die door Dr. Bouwers in het Röntgenlaboratorium gedemonstreerd wer den. Alvorens weer naar de Residentie terug te kecren, werd nog in het Clubhuis op de Golflinks de thee gebruikt, waarbij de mi nisters Dr. Philips in hartelijke bewoordin gen hun waardeering voor dit groote natio nale bedrijf tot uiting brachten. Schiedam's secretaris is bezorgd Bij Gebr. v. Noortwijk te Schiedam is ver schenen een brochure getiteld: Hachelijke tijden voor het gemeentewezen, een waar schuwend woord, van de hand van mr. V. Sickenga, gemeentesecretaris van Schie dam. Hij geeft daarin uiting aan do groote teleurstelling, waartoe de ingediende cn aangekondigde wetsontwerpen, betreffende de wijzigingen Aan de wet om de finan ciecle betrekking en de regeling der werk loosheidslasten aanleiding geven en de ang stige bezorgdheid, die zij voor het lot van het Gemeentewezen in de naaste toekomst wekken. Wat betreft de wijziging van do wet op do financiecle betrekking, wijst hij cr op, dat, terwijl nu nog SI5 gemeenten vallen onder minima cn maximum cn slechts 263 onder de formule, in het vervolg, door het wegnemen van minima en maximum, alle uitkceringen zouden komen te rusten op de formule, die z.i. fout is. De formule houdt namelijk een speculatief element in, waar door de financiecle betrekking op onsoliden grondslag is komen te rusten cn dit clement zou bij het wetsontwerp nog worden ver scherpt. Het zou aan allen, die in dezen eenige verantwoordelijkheid hebben, met alle kracht die in hem is, willen toeroepen: ga toch geen stap verder op dezen weg. Men handhave den status quo met de tegenwoor dige uitkceringen en sla het tekort jaarlijks over de gemeenten om naar haar bclasting- ca pariteit. Wat de werkloosheidslasten betreft, moe; men zich, meent mr. Sickenga, afvragen: waar een algemccnc nivelleering van belas tingdruk, als door de wet op de financiecle betrekking beoogd wordt, zoo moeilijk te bereiken is, ja zelfs allerlei tooverformulcs daarbij worden te pas gebracht: waarom men dan niet begint met het allereenvou digste te doen of liever na te laten, n.l. de gemeenten niet. met werkloosheidslasten te belasten, waardoor zelfs de beste regeling van de financiecle betrekking wordt omver geworpen, daar deze lasten door hun aard juist groote belasting-verschillen te voor schijn roepen. Hij stelt voorop, dat de werkloosheidslas ten rechtens, nóch economisch, nóch finan eicel op gemeenten behooren te rusten, wier structuur daarop ook niet berekend is, doch rijkszaak zijn; doch geeft toe, dat het moei lijk is de rijksbelastingen nog weer te ver- hoogen; maar hij wijst er op, dat dc belas tingen op gemeentelijk gebied wel kunnen worden verhoogd, als men in aanmerking neemt, dat een heffing voor vergoeding der werkloosheidslasten aan de gemeenten, geen werkelijke verhooging van lasten be- teckcnt doch slechts een verplaatsing daar van, waarbij ook de nu weinig door de werkloosheid getroffen gemeenten haar offer zullen brengen. Hij geeft uitvoerig de z.i. juiste regeling aan, waarbij de werkloosheidslasten voor valide wcrkloozcn dus niet behoorende tot de gewone armenzorg, die van ouds op de gemeenten rust van de afzonderlijke gemeenten wordt overgenomen door een fonds, dat deze bestrijdt door omslag over de gemeenten naar haar belastingcapaciteit. Het allerbelangrijkste gevolg van de rego ling ware z.i., wel, dat de gemeenten haar vrijheid herkrijgen en het tegenwoordige dwangsysteem, dat in het belang van 's Rijks schatkist op een aantal gemeenten wordt toegepast, wordt afgeschaft cn ook het toezicht van Ged. Staten ook weder nor maal wordt en dat die gemeenten niet meer voor het Rijk behoeven te werken, maar weer al haar krachten kunnen inspannen om haar eigen huishouden in orde te hou den cn in deze moeilijke tijden het hoofd boven water te houden. Mr. Sickenga onderwerpt dan dc rniniste- riecle circulaire aan een uitvoerig critisch onderzoek, waarbij hij meent te moeten con- statccren, dat bij de regelingen groote ver gissingen zijn gemaakt en dat zij niet anders dan ondoordacht kunnen worden genoemd. Alle fouten van het heden wijt hij aan het feit, dat de regelingen steeds stonden in het toeken van het belang van 's Rijks schatkist, zoodat, waar dc belangen daar van werden gesauveerd, men zich niet de moeite heeft gegeven zich in een behoor lijke regeling voor de gemeenten in te den ken. Daartegenover wijst hij erop, dat men Rijk cn gemeenten als een geheel moet zien, waarbij de gemeenten een zeer belangrijk- onderdeel vormen, zoodat de toestand van GEWEZEN NOTARIS VEROORDEELD Wegens valschheid in geschrifte. Het Ilaagschc gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen den gewezen notaris M. J. F. F. P. te Den Haag, thans gedetineerd die door de rechtbank te Den Haag wegens verduistering meermalen ge pleegd en wegens valschheid in geschrifte gepleegd in een authentieke acte bij her haling, is veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf. Het hof vernietigde het vonnis van de rechtbank alleen voor wat de straf betreft en veroordeelde thans verdachte tot drie jaren cn zes maanden gevangenisstraf. 20—9 20—9 21—9 OOC) 23—9 24—9 25—9 26—9 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutbawclss Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpocr Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Mcdan Batavia Oehoe Pelikaan 26—9 26—9 26—9 259 249 23—9 2—9 21—9 20—9 19—9 19—9 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 4 October. liet geheel eerst gezond is, als ook de ge meenten gezond zijn, en voorts dat, daar de regeering versobering noodig acht van de gemcentehuishoudingen in het algemeen belang, een daartoe strekkend toezicht niet op een gedeelte der gemeenten maar op alle gemeenten moet worden toegepast. Ten slotte wijst hij er op, dat bij een rege ling, als hij aangaf, ook het crediet der ge meenten hersteld zal zijn. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: mejuffrouw H. L. A. van Vrees wijk, wijkdiakoncs te Rijnsburg der Chris telijke Verceniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, gevestigd ta Haarlem. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen, enz. J. Wandscheer, toegevoegd aan het hoofd van dc inspectie der invoerrech ten en accijnzen le Winterswijk, verplaatst naar Delfzijl en aangewezen als hoofd van dc inspectie der directe belastingen aldaar. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is voor het studiejaar 19341935, wederom benoemd tot assistent aan de landbouwhoogeschool te Wagenin- gen Ir. R. II. J. Roborgh aldaar; is, voor het studiejaar 19311935, be noemd tot assistent aan dc Landhouwhoo- gcschool te Wagcningen, II. P. Lammers aldaar. RAAD VAN TOEZICHT EN ADVIES N. J. H. C. Amsterdam, 26 September. Naar wij vernemen is tot voorzitter van den Raad van Toezicht en Advies der Nederlandsche Jeugdherberg Centraio als opvolger van prof. dr. G. A. van Poelje, benoemd mr. IL J. van Maanen te Zwolle. Mr. van Maanen bekleedde de functie van voorzitter van het Oostelijke district der N.J.H.C. Fuifnummer (tot agerd na een Inval ln een nacht club): „Neen, gekheid, oude jongen. Weet Je wat, ik breng Jou met mijn wagen thuis." .(Humorist)^j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6