ZWITSERSCHE HORLOGES ALS SMOKKELOBJECT ALS ER INBREKERS IN IIUIS ZIJN MACDONALD'S POLITIEKE TOEKOMST NAAR INDUSTRIEELEN VREDE IN AMERIKA REVUE VAN DE FILM DE SIGARENWINKELIERS ADRESSEEREN Washington, 27 Sept. (V.D.). In de laatste vier jaar heeft de smokkelarij van uurwerken uit Zwitserland zich tot een dei- moeilijkste problemen ontwikkeld, die de douane-autoriteiten der Vereenigdc Staten hebben op te lossen. De geringe grootte der moderne armbandhorloges en vooral van de enkele daarvoor bestemde uurwerken vergemakkelijkt het smokkelen; de betrek kelijk groote waarde van deze smokkelwaar en de hooge invoerrechten erop betcokencn voor de smokkelaars een groote winst. De uurwerken worden in speciaal daarvoor ver vaardigde gordels of in onderkleercn verbor gen, of brutaal in gewone invoerwaren als doozen schrijfpapier of konijnenvellen. Men is er thans in geslaagd veel dezer horloge-smokkelaars langs de Atlantische kunst te betrappen en hun bedrijf onmoge lijk te maken. Daarentegen wordt nog veel gesmokkeld over de Canadeesche grens. De smokkelaars, die in dit gebied werken, be talen de lage invoerrechten, die Canada op uurwerken heft en probeeren dan de smok kelwaar van Canada uit naar de Vereenigdc Staten te brengen. De Amerikaansche douane-autoriteiten slaagden er kortgeleden in nabij Ogdcnsburg in den staat New York een zending uurwer ken ter waarde van 15000 dollar in beslag te nemen. De smokkelaars hadden in de bei de treeplanken van hun automobiel een ge heime bewaarplaats, waarin zij 1247 Zwit- sersche horloge-uurwerken hadden verbor gen. 'Automatische waarschuwing van het dichtstbijzijnde politiebureau Parijs, 27 Sept. (Reuter.) De posterijen te Parijs stellen voor de telefoon-abonné's nieuwe signaalapparaten beschikbaar, die, zoodra in een huis wordt ingebroken, auto matisch het dichtstbijzijnde politiebureau waarschuwen. Deze z.g. „sygnaphone" is een klein ap paraatje, dat met de telefoon wordt ver bonden. Een onzichtbare draad wordt aan de deur of vensters bevestigd, of, indien de eigenaar dit wenscht, aan de brandkast zelf, en, wanneer deze draad wordt aange raakt, begint een miniatuur-gramofoon te draaien en wordt-het geluid van het gra- mofoonplaatjo langs electrischcn weg over gebracht naar het politiebureau. De politie begeeft zich daarop met den meesten spoed naar de plaats van het misdrijf. Het apparaat maakt in het huis zelf niet het minste geluid, zooclat de inbreker niet wordt gewaarschuwd. ITet kan zoo noodig buiten werking worden gesteld en wordt voor een klein bedrag verkocht, of wel per maand verhuurd. De minister van posterijen en telegrafie is voornemens een dergelijk alarmtoestel te laten aanbrengen in postkantoren, waar vaak wordt ingebroken. Wordt hij gouverneur van Canada of onderkoning van Indië? Londen, 2S Sept. (VD.) De Times maakt melding van gerusten, die te Londen de ronde zouden doen over de politieke toekomst van Macdonald. Het zou in de bedoeling liggen hem gouverneur van Ca nada of onderkoning van Indië te maken. Al deze dingen hangen echter in de lucht, zoolang de Engelsche minister nog niet van zijn vacantie is teruggekeerd. Hoewel zijn toestand is verbeterd en ook zijn oogen zich in betere conditie bevinden, is het de vraag of zijn gezichtsvermogen hem in staat zal stellen het inspannende werk, dat hem in Whitehall en Downingslrcet wacht, voort te zetten. Voor zijn vertrek naar Ca nada zou Macdonald een langdurig gesprek met Baldwin hebben gehad over zijn poli tieke toekomst. SCHATTEN OP DEN BODEM DER ZEE. Ncw-York, 27 Sept. (Reuter). Door twee groepen schatgravers wordt op het oogenblik in den modderigen bodem van de Oostrivier in het Bronx-district in New- York gezocht naar hel. wrak van het Brit- sche oorlogsschip Ilussar, dat daar vermoe delijk in 1780 gezonken is. Naar men zegt, had het schip geld tot oen bedrag van 3 millioen dollars aan boord, bestemd voor uitbetaling aan het Britsche leger in Amerika. De groep, die het schip het eerste vindt, eischt den gohcelcn buit voor zich alleen op. De autoriteiten hebben de schatgravers verzocht, ervoor te willen zorgen, dat de telegraafkabels op don bodem der rivier niet worden beschadigd. PRINCIPIEEL DIENSTWEIGERAAR IN FRANKRIJK VEROORDEELD. Parijs, 28 Sept. (V.D) De krijgsraad te Rijssel in Noord-Frankrijk veroordeelde een principieelen dienstweigeraar, die twee maal zijn militaire papieren naar het mi nisterie van oorlog had teruggezonden, tot een jaar gevangenisstraf en verklaarde hem vervallen van zijn burgerlijke rechten voor den tijd van vijf jaar. DE NIEUWE E.M. JAARSMA HAARDKACHEL HET succes van difseizoen. Fa. C. J. v. d. HEUVEL Valkestraat 29. Tel. 352. Washington, 28 Sept. (Reuter.) De werkgevers in de textielnijverheid hebben hun voornemen kenbaar gemaakt om sa men te werken bij de toepassing van een plan ter regeling der jongste staking. Sloan, de oud-leider van het textiel- en katoeninstituut, deed namens de werkge vers de toezegging, dat zij aan het beroep, door Roosevelt op hen gedaan tot het weer aanstellen van stakers, zonder onderscheid te maken, gevolg zouden geven. Washin-gton, 28 Sept. (V.D.) De voor naamste textielfabrikanten hebben gisteren besloten geen verdere rancuncmaatregelen tegen stakers toe te passen, inet uitzonde ring \an degenen, die hebben deelgeno men aan gewelddadigheden en vernieling. De fabrikanten zullen de voorstellen van den bemiddelingsraad afwachten. Het gevaar voor het uitbreken van een nieuwe staking is door dit besluit verme den. Chicago, 2S Sopt. (V.D.) De politie heeft gisteren een inval gedaan in de bu reaux van den bond van autobus- en tram wegpersoneel en 65 man gearresteerd, w.o. drie bestuursleden van. den bond. De politie nam hun een verhoor af in verhand met gewelddaden, die waren ge pleegd tijdens de staking van autobus chauffeurs. Oneenighcid onder de Ame rikaansche arbeiders. San Francisco, 28 Sept. (V.D.) Bij de opening van het congres dei" American Federation of Labor kwam er vooral van de zijde der in het vakverbond georgani seerde bouwarbeiders hevig verzet te gen een voorstel van den voorzitter Wil liam Groen om de ertegenwoordigers van de timmerlieden, steenenzetters en electri- eiens tot het congres toe te laten. Met grooic meerderheid van stemmen werd het voorstel van Green verworpen, waarop de gedelegeerden van genoemde organisaties, die tezamen ongeveer 400.000 leden zouden vertegenwoordigen, onmiddellijk het con gres verlieten. BISSCHOP GEARRESTEERD EN VERBANNEN. Wegens anti-goddeloozen- propaganda. R c v a i, 27 Sept. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, is bisschop Ravel in Tjumen gearresteerd wegens anti-goddeloozen-pro- propaganda en door de Gepcoc veroordeeld tot drie jaar verbanning. De nieuwe films in City Theater en Cinema Amicitia Cinema Amicitia. Smilin' Through, de film welke deze week onder den titel „Herinnering" in Ci nema Amicitia draait, is er een, waaraan men zeker de beste herinneringen zal blij ven bewaren, want het scenario, hoe melo dramatisch het ook mag zijn, draagt liet krachtige kenmerk van de meeste Ameri kaansche scenario's van den laatsten tijd: het bewandelt geen platgetreden paden. Wij zijn er immers langzamerhand al aan gewend geraakt, dat zij of van een wrang realisme dan wel van een zuiveren psycho- logischen kijk getuigen. Van dit laatste is ook weer sprake in „Herinnering", ook al is het blijkbaar om een concessie te doen aan het publiek, dat een happy end wenscht, niet lot het bittere end volgehou den. Ook missen wij de bittere ernst, de realiteit van het leven. Wel is aanwezig de bittere ernst, waarmee men tot allen prijs heeft willen voorkomen, dat het gegeven een romance sentimcntale werd, te zoet voor het filmpubliek, dat reeds te veel van het uit Amerika geïmporteerde filmzout heeft geproefd. De Hollandsche titel geeft reeds een aan wijzing voor den inhoud: een liefde (tus- schen John Carteret en Moonyeen), een medeminnaar (Jeremy Wayne), een schot (Moonyeen wordt bij haar huwelijksinzege ning door Jeremy vermoord) een herinne ring... Deze herinnering krijgt voor de onge trouwd blijvende Carteret gestalte in het dochtertje van Moonycen's zuster, Kath leen, het evenbeeld van haar tante. Dan rijst het conflict. Tusschen den zoon van don gcvluchten medeminnaar en Kath leen, bloeit een liefde op, welke Carteret niet welgevallig is. Tenslotte blijkt deze liefde wel zoo mooi te zijn, dat hij het groote verdriet vergeet, dat de vader van Kathleen's geliefde hem eens aandeed en in het huwelijk der beide jonge menschen toestemt. Men heeft dus een te grooten om vang van het conflict vermeden en de film oen slot gegeven, dat ons niet geheel vol doet en b.v. in de hiermee veel gelijkenis toonende film Pilgrimage beter te aanvaar den was. Niettemin heeft deze film voor MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Algemeene vergadering. In een der zalen van de Theosofische loge alhier had gisteravond de ledenvergadering plaats van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement. Amersfoort, welke geleid werd door den voorzitter, Dr. R. Mie- dó ma. Aanwezig waren slechts vijf leden. De voorzitter betreurde deze geringe op komst; del eden moeten meer meeleven met het werk van het departement en niet alleen komen op de verschillende avonden, welke in het seizoen gegeven worden. De maat schappij gaat een belangrijk jaar (haar 150- jarig bestaan) tegemoet, in welke feestvie ring ook het departement Amersfoort, betrok ken is. In verband met de periodieke aftreding van drie bestuursleden moest een bestuurs verkiezing plaats vinden. De lieeren Prins en Feikema werden herkozen. In de plaats van den heer Tulleken, die zich niet herkies baar stelde, werd nog niemand gekozen, zoo dat deze verkiezing later zal komen. De periodiek aftredende bestuursleden van de Nutshulpbank. de lieeren Van Lonkhuy- zen en Prins, werden eveneens herkozen. Van hot bestuur der Nutsspaarbank was bericht ingekomen, dat voor de voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van Dr. Diddens, zijn candidaat gesteld: 1. Ir. J. P. Korthals Altes en 2e. de heer Ad. Hein rich. Met deze voordracht ging het Nutsbcstuur en de leden accoord. De begrooting voor 19341935 gaf een to taal van inkomsten en uitgaven aan van ƒ4028.37. Het saldo 1933—'34 bedroeg 495.87. De post onvoorzien bedroeg 458.53. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om ter eere van het 150-jarig bestaan der maatschappij een aantal nieuwe leden te werven; hij deed hiervoor een be roep op de leden om ieder een nieuw lid te brengen. Als jubileumgeschenk wil -hot de- partementsbestuur één of twee extra film avonden buiten het programma om aanbie den. Voor de zangklassen van Toonkunst werd ƒ60.subsidie uitgetrokken. De voorzitter deelde nog mede, dat op 23 November een volksconcert zal plaats vin den, te geven door het symphonieorkest van het 5e regiment infanterie, onder leiding van kapelmeester Van der Glas. Vervolgens bracht hij ter kennis dat over wogen wordt een of twee avonden te organi- seeren ter ontwikkeling van de rijpere jeugd. Hierover kon echter nog niets definitiefs worden medegedeeld. ii PSYCHOMETRISCHE AVOND. Do sedert kort alhier gevestigde psycho- roetrist, de heer J. Pomper, zal op Vrijdag avond 5 October a.s. in het gebouw Eben Haëzer alhier een psychometrischen avond geven. Voor verdere bijzonderheden betref fende dezen avondverwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste advertentie. NORMA SHEARER. het publiek het gevoelige, dat elke herin nering eigen is. City-Theater. City brengt deze week weer eens het be proefde amusement van een film die zoowel blijspel als operette is. Het speelt in Hon garije, het land der temperamentvolle vrou wen en het kittige hoofdpersoontje Eva Balogh, heeft een fout, die achteraf een deugd blijkt te zijn. Zij kan haar handen niet thuis houden. Als zij hoort, dat de bruidegom van haar vriendin Tini voor de zooveelste maal het huwelijk uitstelt, gaat zij den haar onbekenden man in zijn hotel opzoeken en geeft hem een flinke klap op zijn wang. Als in een braaf blijspel heeft er een persoonsverwisseling plaats ge had, de man die deze kastijding in de volle hotelhall in ontvangst te nemen had is een gansch andere, hij heet Paul Murray en speelt op concerten Beethoven voor oude gravinnen en op zijn hotelkamer voor knappe meisjes zijn eigen charmante com posities. De oorvijg doet niet alleen hoof den tollen, maar zet ook harten in vlam. Stangl, do manager van Murray zorgt voor de vroolijke noot en voor meerdere verwik kelingen, en ondanks een tweede oorvijg te gen het slot, krijgen de geliefden elkaar. De op deze oorvijg gebouwde intrige is tame lijk simpel, gelukkig zijn de hoofdrollen in CEZflEENTERAAD. Aanvullingsagenda. In de Dinsdagavond te houden raadsver gadering zullen alsnog de volgende agen dapunten aan de orde worden gesteld: 29. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met de ge meente Woudenberg betreffende toelating van kinderen uit die gemeente tot de openbare scholen voor U.L.O. in de ge meente Amersfoort. 30. Voorstel van B. en W. tot verhuring van drie klasse-lokalen van de school L. Beekstraat ten behoeve van een Chr. Frö belschool. 31. Voorstel van B. en W. om een crcdiet beschikbaar te stellen voor het inrichten van een lokaal in het voormalig gymnas- tickgebouw voor het teekencn van de con- trólestaten enz. door werkloozen. 32. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres avn W. Zumane c.a. bewo ners van het woonwagenkamp betreffende hot aanbrengen van verbetering aan dat kamp. 33. Voorstel van B. en W. om aan G. v. d. Beek een schadevergoeding toe te ken nen in verband met het vernielen van langs de bermen van den Randenbroekerwcg groeiend grasgewas. 34. Voorstel van B. en W. lot vaststelling van huursommen voor de eierpakloodsen ter weerszijden \an de Markthal en Burge meester en Wethouders te machtigen tot verhuur van deze loodsen aan gegadigden over te gaan. 35. Voorstel van B. en W. lot verkoop van een strookje grond aan de Ranonkel straat groot 20 m2 aan de N.V. Vogé to Utrecht voor 1183.25. BENITO KRIJGT PAU LI, DE KLEINE CHINEES, TOT MAKKER. Een nieuw boek van de firma Paul C. Kaiser te Rotterdam. Benito, de held uit de bekende serie boe ken van de N.V. Paul C. Kaiser biskwie-, koek- en beschuitfabrieken te Rotterdam heeft een makker gekregen: Pau Li, de kleine Chinees, die in het nieuwste boek van deze firma door den schrijver Henri van Woude bij onze jeugd geïntroduceerd wordt. Tjong Li Wong smokkelt zijn zoontje Li Pau, het eenige lid van zijn gezin, dat voor hem in den Chineesch-Japanschcn oorlog gespaard bleef, naar Holland, waar hij eerst een paar dagen in Katendrecht rond zwalkt. Hier wordt hij door zijn voetbal kornuiten in Pau Li omgedoopt en demon streert hij Jiu jitsu grepen. Beiden voeren een harden strijd om het bestaan, beleven op hun tochten in Vlaanderland ontzettend veel avonturen, tot hun wegen daar schei den. Zijn vader gaat weer als stoker va ren en Pau Li belandt zoo waar in Am sterdam. Voordat hij Benito in Volcndam ontmoet op een wel heel vreemde wijze, ge beurt er natuurlijk nog heel wat met het kereltje met zijn hoog opgetrokken linker wenkbrauw. De jongens en meisjes zullen fcijn belevenissen van het begin tot het ein de met spanning volgen, want Henri van Woude heeft alles vlot en bevattelijk ver teld. Willy Sluiter verzorgde de plaatjes die men in dit boek moet plakken. Als men het vol heeft, is men een bizohder fleurig geïllustreerd en keurig uitgevoerd boek rijker, werkelijk rijker! handen van geroutineerde spelers. Fran- ziska Gaal en Paul Hörbiger spelen Eva en Paul, ze flirten en zingen zooals do ope rette dat vcreischt. Szóke Szakall kent men als de komiek uit vele films en men weet langzamerhand wat men aan hem heeft. Zijn onverstoorbare goedmoedigheid ver laat hem niet in de malste situaties. De camera-man had een paar aardige vondsten, ten eerste in de inzet, met de maaiers en de ren van het paardrijdende meisje met het treintje, waarvan de her haling aan het einde zoo goed haar stem ming uitdrukte. En dan het via een post zegel of een reclamebiljet tot leven brengen van het stadsbeeld van Boedapest. Het voorprogramma bracht een aange name verrassing in den vorm van een ge kleurd teekenfilmpje, een van Leon Schle- singer's Merry Melodies: The Beauty and the Beast, tiet kleurenprocédé was niet steeds op dezelfde hoogte, maar in de bes- Ie gedeelten frappant mooi. Het deed den ken aan een oud prentenboek en ook wel aan werk van Dulac. In kleur was hier nog meer bereikt dan in de Three little Pigs, die onlangs op het programma stonden. En tevens een allergeestigst filmpje. Laurel en llardy zijn ook in het voorpro gramma. Twee maal twee heet hun korte comedie, waarin Laurel met de zuster van Hardy en Hardy met de zuster van Laurel getrouwd is. Een filmpje van de terecht zoo geliefde komieken, dat goed inzette maar verliep in de bekende grollen met room taarten. Verder een fraaie film over het eiland Madeira. PAUL HÖRBIGER, Adressen aan den Raad met verzoek ook in de verkoopverruiming op Zondag te worden opgenomen De Neutrale Sigarenwinkeliersvereeniging alhier heeft een adres aan den Raad ge zonden, waarin verzocht wordt om, ii) af wijking van het voorstel van B. en W. de verkoop verruiming op Zondag óók in te voe ren voor de sigarenwinkels. Bij dit verzoek is een toelichting gevoegd, waarin het vol gende ter kennis van den Raad wordt ge bracht. In de voordracht van het College van B. en W. aan den Raad wordt naar voren ge bracht, dat tabak en sigaren geen aan be derf onderhevige artikelen zijn; daartegen is inderdaad niets in te brengen. Echter zijn wij zoo vrij Uw College opmerkzaam te ma ken, dat bij de behandeling van het betref fende wetsvoorstel „tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere af wij kim gen van enkele bepalingen der winkelslui tingswet 1930 (staatsblad No. 460)", noch door Zijne Excellentie den Minister, noch in het voorloopig verslag, gesproken is van aan bederf onderhevig zijnde artikelen. Wel is door Z. Excell. uitsluitend gewezen op het crisiskarakter van de voorgestelde afwijkin gen. Nu behoeft het zeker onzerzijds geen na^ dere motiveering om te wijzen op de alge* mecne slechte economische omstandigheden, waaronder de meeste zaken gebukt gaan cn waarvan de sigarenwinkels ook in hoogo mate de dupe zijn. Ten zeerste betreuren wij ook, dat het Col lege van B. en W. geen termen heeft kun nen vinden, de sigarenwinkeliers ook in dó voordeden door de wet toegestaan, te laten deelcn, daar er volgens de Wet de belang hebbenden gehoord, een meerderheid, zelfs een beduidende meerderheid moet zijn vóór verruiming. Nu wijzen de cijfers uit, dat 36 sigarenwinkeliers vóór en slechts 7 tegen gestemd hebben, dus lijkt het toch geheel in den geest der wetgeving, dat een derge lijk verzoek ook ingewilligd zou worden. Als argument voor inwilliging van ons verzoek zijn wij zoo vrij te wijzen op tien tallen kleinere winkels over de geheele stad verspreid, welke doordat zij brood of ban- ketartikelen verkoopen, des Zondags 4 uur mogen openhouden, maar daar die zelfde winkels ook tabaksvergunning meestal heb ben, zoodoende in dezelfde uren ook rookar tikelen verkoopen, een euvel hetwelk uit den aard der zaak, zelfs bij de best door gevoerde controle, niet verhinderd zal kun nen worden. Behoeven wij Uw College nog te wijzen op het groot aantal tabhksartikelèn, welke des Zondags in café's verkocht worden, in som mige gelegenheden door een speciaal daar voor aangesteld persoon ten verkoop aange boden wordt. Is liet dan niet beter, dat de Gemeente raad den Sigarenwinkeliers toestaat des Zondags hun winkels 4 uren open te hou den, opdat het publiek in de gelegenheid kan zijn daar hun inkoopen te doen, omdat sigaren en cigaretten nu eenmaal artikelen zijn, waarvan de behoefte zich plotseling voordoet. Wij zijn zoo vrij te wijzen op een adres van onze vereeniging aan Uwen Raad dato Maart 1932, waarbij wij verzochten de siga renwinkels te mogen openhouden op do Zondagen in de maanden Juni, Juli, Augus tus cn September, waarop Uw College goed gunstig beschikte en alleen door het niet goedkeuren door de Kroon destijds, kon er geen gevolg aan gegeven worden. AMERSFOORTSCHE RADIO-CENTRALE, Wat zij uit het buitenland geeft. Zondag geeft de Amcrsfoortsche Radio Centrale de volgende buitcnlandsche stations door: 10.202.20 Brussel (Fransch). 2.204.50 Daventry. 4.508.20 London Regional. 8.20—12.20 Brussel (Fransch). Maandag zullen de volgende buitcnland sche stations worden doorgegeven. 11.505.35 London Regional. 5.356.50 Brussel (Fransch). 6.5012.20 London Regional. AUTOBUS HAALT NIET GENOEG UIT VOOR PAARD EN WAGEN. Aanrijding op den Hoogeweg. Een autobus week gisteren bij het inha len van een met paard bespannen voertuig niet voldoende uit, waardoor zij den wa gen greep. Twee personen, die op den bok zaten, werden door de schok over het paard heengeworpen, waarop het paard er met het lemoen vandoor ging. Het dier werd een eind verder tot staan gebracht. Het bleek ernstig gewond te zijn. Tegen den bestuurder van de autobus is proces-ver baal opgemaakt. PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ. Voor het Plaatselijk Crisis-Comité is nog de volgende gift binnengekomen: N. N. 10.-. ER IS WEER FLINK GEVOCHTEN. Caféhouder legt het af te gen twee personen. Gisteren ontstond bij een café aan acn Soesterweg een vechtpartij tusscheh den caféhouder en twee andere personen, die van hun numeriek overwicht gebruik maakten orn hem een gat in het hoofd te slaan en eenige ruitjes van het. café te ver nielen. Hierna reden beiden in een taxi weg. Het slachtoffer wa9 echter nog in staat zich zelf onder geneeskundige behan deling te stellen. Het een en ander ver wekte een heel opstootje.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2