.,GEEF MIJ EEN BOVEETJE" DE ËÊMLANDEQ WAREN ER MEDEPLICHTIGEN? Belangrijkste Nieuws KARAKTERKLEEDING 4000 EXEMPLAREN L. J. LUYGX ZOON Donderdag 11 October 1934 I Uitgave: VALKHOFF Co. Bireau: Arnhemschepoortwal 2a 33 e Jaargang No. 88 HOTELEIGENAAR GETUIGT WINTERJASSEN van 5.75 tot 49.00 onze -étalages: doe mee aan -onze. wedstrijd Tel. 1788 TAXI TAXI TEL. 1830 TEL. 1093 STANDPLAATS STATIONSPLEIN (RECHTERZIJDE HOTEL M0N0P0LE) WEERVERWACHTING 5 uur 45 min. AMERSFOOMSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS V** 3 ®aandca voor Amersfoort 2.10. per maand I 0.75. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post ptr 3 maanden f 3.-» Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERG JIJ PBI It flFR SnVFRTFNTIFN 1-4 «g«i»«-05 "■•"flip btwij«numm«* 1 rhlJ> Utn flUlEnICHIlLH ,0ÏJ Lle/d.dlghtl<U-«iv.r«ntto voor d helft vu den prfll. - Klein» Adverttnttto JCEIT]ES" bil vooroltbet»Hng 1-5 regel» 50 cent «Ik» regel wm 10 cut drtemiel oluuu I t—Btwlltnonmer eitr» I OM Een streng onderzoek naar de aan Katernen uitgereikte pas Lloyd George laat zich over het gebeurde uit. Londen, 10 Oct. (Reuter). De grooto opwinding, die te Londen ontstond na do eerste berichten over den moordaanslag te Marseille, is ecnigszins geluwd. Het be richt, dat de moordenaar een Joego-Slavisch onderdaan is en dat zijn beweegredenen klaarblijkelijk van binncnlandsch-politie- ken aard waren, heeft een zekere ontspan ning gebracht. Dit verklaarde ook een uitlating van Lloyd George, die van een journalist bij zonderheden over den aanslag vernam en toen zeide: Het is voor mij oen grooto geruststelling te hoorten, dat de moordenaar een Kroaat is. Lloyd George zeide nog, dat hij naar aanleiding van de kwestie-Fiumc bespre kingen met koning Alexander heeft gehad en een diepen indruk had gekregen van zijn verstand en moed; ook Barthou heeft hij goed gekend en hij was smartelijk getrof fen door liet bericht van zijn dood. Op in ternationaal gebied was hij het weliswaar nooit met hem eens geweest, doch de per soonlijke verstandhouding was altijd zeer goed. Marseille, 10 Oct (Reuter). De konin gin-weduwe van Joego-Slavië, Maria, is he denmorgen vroeg met oen extra-trein »tc Marseille aangekomen. Ter ontvangst wa ren aanwezig de Fransche minister van marine en tal van autoriteiten. De konin gin, die geslagen aan den arm van me vrouw Herriot den trein verliet, werd on middellijk naar de prefectuur geleid, waar het lijk vau den koning ligt opgebaard. Tij dens de treinreis van Lyon naar Marseille was de koningin verscheidene malen be wusteloos. Zij zal waarschijnlijk nog heden uit Marseille vertrekken en over Parijs naar Belgrado terugkcercn. We enen, 10 Oct. (Reuter). De Wcen- sche pers is zeer verontwaardigd over den moord te 'Marseille. Men noemt het oen aanslag met voorbedachten rade op den vrede in Europa. De jonge troonopvolger in gelicht over het gebeurde. Londen, 10 Oct. (V.D.). De jongste mo narch van Europa, de 11-jarige Peter van Joego-Slavië, die momenteel op een Engel- sche kostschool te Cobham vertoeft, was zich nog niet bewust n an het vrcesclijke drama, dat zich gisteren te Marseille had afgespeeld, toen hij. zooals gewoonlijk, gis teravond om half 9 met zijn Engelsehe schoolmakkers, die hem zonder formalitei ten Peter noemen, naar bed ging. De di recteur van de school verklaarde, dat hij het bericht uit de couranten had vernomen en dat hij geen instructies had ontvangen omtrent de wijze, waarop liij den prins op de hoogte moest brengen. Hedenmorgen aan liet ontbijt heeft men den jeugdigen vorst het treurige nieuws voorzichtig ver teld. Hierna is hij naar de Joegoslavische le gatie vertrokken, waar hij om kwart voor 9 aankwam. De oorsprong van den dader. Belgrado, 10 Oct. (Reuter). Een onder zoek te Zagreb heelt aan het licht gebracht dat liet Tsjecho-Slowaaksche consulaat te Zagreb geen paspoort ten name van Cale- men heeft afgegeven. De moordenaar moet een Tsjecho-Slowaak zijn, in 1899 te Za greb geboren, toen Zagreb Hongaarsch ge bied was. Hij is dus een Tsjecho-Slowaak van Hongaarschen oorsprong. Toestand van generaal Georges iets gunstiger. Marseille, 10 Oct. (Reuter). Het aan tal slachtoffers van den moordaanslag op koning Alexander is tot vier gestegen, aan gezien één der vrpuwen uit het publick, die door een kogel van den moordenaar werd gewond, hedenmorgen aan baar verwon dingen is overleden. In den toestand van generaal Georges is na bet operatief ingrij pen een geringe verbetering ingetreden. Hedenochtend kwart voor zes is een bul letin uitgegeven over den gezondheidstoe stand van generaal Georges. Hierin wordt medegedeeld, dat de generaal cenige uren hééft geslapen. De temperatuur i-> ge daald tot 36.3. Over het algemeen is zijn toestand bevredigend. Twee Transchc ministers zuilen de begrafenis te Bel grado bijwonen. Parijs, 10 Oct. (V.D.) In den hedenmnr gen om elf uur bijeengekomen minister raad heeft Doumerguc voorlezing gedaan van het officieele communiqué inzake de tragische gebeurtenissen te Marseille, die gisteren den koning van Joego-Slavië en den Fransclicn minister van buitenland- schc zaken Barthou het leven hebben ge kost. Het kabinet besloot den minister van marine en den minister van oorlog, maar schalk Pétain, te belasten met de taak do Fransche regeering officieel te vertegen woordigen bij do bijzcttingsplcchtigheden voor wijlen koning Alexander te Belgrado. Do staatsbegrafenis van Barthou zal Za terdagmorgen plaats vinden. Het stoffelijk overschot van koning Alexander zal aan boord van den Joego- Slavischen kruiser Dubrovnik, waarmede de koning zijn reis naar Frankrijk beeft gemaakt, naar Joego-Slavië worden terug gebracht. De Dubrovnik zal geëscorteerd worden door twee Fransche kruisers en een flottillc torpedojagers. DEELNEMING ONZER REGEERING Den II a a g, KJ October. De verschillende te Den Haag gevestigde legaties en consu laten haddon hedenochtend allen de vlag halfstok uitgestoken als een toeken van rouw bij den moord op koning Alexander van Joego-Slavië. Ook aan de ambtswoning van den minister van buitenlandschc zaken en aan het departement van buitcnlandsche zaken is de vlag halfstok gelieschen. De minister van buitenlandschc zaken Jhr. Mr. de Graaff heeft hedenochtend een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Franschcn gezant Baron de Vit rol les, om hem de deelneming der Ncderlandsche re geering te betuigen, met het overlijden van minister Barthou. Onze gezant in Belgrado heeft van de Ncderlandsche regeering op dracht ontvangen aan de regeering van Joego Slavic de deelneming te betuigen bij den dood van koning Alexander. Voorts heeft de Nedcrlanschc gezant te Parijs dit gedaan in verband met den dood van mi nister Barthou. Ook heeft onze regeering een telegram van rouwbeklag gezonden aan den Joego-Slavischen gezant te Londen, die tevens geaccrediteerd is hij hot Nederland- sclie hof. Marseille, 10 Oct. (V.D.) Het bericht dal de dader van den aanslag ccnig-v mede plichtigen gehad heeft, schijnt te worden bevestigd door de verklaringen van een hoteleigenaar, wiens hotel in de nabijheid \an Marseille gelegen is. De man verklaarde hedenmorgen het volgende: „Drie personen, waaronder do moordenaar van den koning, zijn Zondagavond in mijn hotel gekomen. De moordenaar, dien ik op de in de bladen gepubliceerde photo's duide lijk heb herkend, beeft steeds weer uitge steld zijn naam in het hotel register in te schrijven. Zijn metgezellen hebben zicli in geschreven als Egon Kramer, oud 24 jaar, geboren in Fiume, van Kroatische nationa liteit en Silvester Chalny, van Tsjecho-Slo waaksche nationaliteit, van beroep koop man." Beiden haddon medegedeeld, dat zij naai Parijs wilden. Kramer zou volgens de hot el- beheerster het eerste in het hotel zijn aan gekomen, Kalemcn en Chalny zijn in den loop van den nacht op Maandag gearriveerd en hebben gezegd, dat zij broers waren van Kramer. Kramer is Maandagmiddag uit liet hotel vertrokken, terwijl zijn beide metge zellen den nacht op Dinsdag in hot hotel bleven en Dinsdagmorgen een uitgebreid ontbijt bestelden, waarbij zij bovendien oen groote hoeveelheid alcohol verwerkten. Ka- lemen zou in den loop van Dinsdagmorgen in de hall van het hotel de daar aanwezige dagbladen aandachtig hebben gelezen, waar bij hij vooral aandacht heeft gewijd aan do berichten over do aankomst van koning Alexander. De beide anderen hebben liet diner nog in het hotel gebruikt en zijn togen 1 uur weggegaan met tie verklaring, dat zij voor het souper terug zouden zijn. Kramer is echter alleen teruggekomen, heeft de rekening voldaan en is daarna ver dwenen. In Parijs zijn in de woningen van talrijke emigranten huiszoekingen verricht. O.a. is een huiszoeking gedaan bij den vroege ren Zuid-Slavischen minister van binncnland- sclie zaken, Pribitsjewitsj, die commandeur in het legioen van eer is. Men heeft bij hem een groot aantal documenten in beslag ge nomen, die den procureur ter hand zullen worden gesteld. De politie heeft haar aan dacht vooral gericht op het z.g. Zuid-Slavi sche comité, welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een langdurig verhoor zijn onderworpen. Verder heeft de politie een bezoek gebracht aan de Zuid-Slavische ambassade en verder bij den zoon van den bekenden Kroatischen afgevaardigde, Ra- ditsj, die drie jaar geleden in bet Zuid-Sla vische parlement werd doodgeschoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd werden, daar zij in het bezit bleken te zijn van vuurwa penen. Het onderzoek van de politic is nog niet geëindigd. Het zal nog wel eenige dagen duren voor men vernemen zal of het onder zoek in de Parijschc emigrantenkringen waardevolle aanwijzingen heeft opgeleverd. Nog een spoor van Kalemen gevonden. De crimineele politie heeft ontdekt, dat de moordenaar van koning Alexander en Bar thou op 3 October in een Parijs hotel heeft &De winnaars van da El shawl zijn bekendl On- m dcraan doze annonce V? slaan hun namen dozd week loven wiizes over- homden mol 2 boordon uil, want ook deze woek weer een KEUZEWCDSTRUD '34! Evenals de fiere „lachende cavalier" van Frans Hals, reeds rekening had te houden met de mode van zijn tijd, draagt ook de man van vandaag alleen datgene, wat aan zijn eischen voldoet. Hij, die dan ook met zijn tijd mede gaat, e:i prima gekleed wil gaan, laat zich niet van zijn standpunt brengen, maar koopt bij een oud en verlrouwd adres. Onze Keuzewed- ftrijd cool door op VRIJDAG 2 series jassen In nn;.i ctciloces I Van 19 75 Cn 29.50 WeTJco twee possen vindt U de mooiste f Geef hot antwoord op het gratis ant woordformulier en ki/k volgende weck in onzo odverton tie of U tot do winnaars der over hemden m. 2 boor den behoort I De winnaars van deze week zijn t 3-^ G. BARREVELD. Driest 26. B. VAN DER WERF. Fuchsiastr. 68. A. VELDHUIZEN. Socstcrwcg 77. T. SLAGT. P. Potter straat -19. J. HOOFT, Conlnckstraat 22. O. METHORST. Vcrmccrstraat 65 gelogeerd, waar hij zich had ingeschreven ondci den naam van Suck. De hotc'eigena- resse heeft de foto, die de politie haar toonde onmiddellijk herkend. Volgens haai verklaringen was de moordenaar in gezel schap van twee andere personen in het hotel verschenen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noemende Suck in een bekende Parijsche klccdingzaak een volledig stel kleercn heeft gekocht. De pas van Kalemen was vervalscht. De autoriteiten te Praag stellen een bui tengewoon streng onderzoek in om ophelde ring te brengen in de vraag hoe de z.g. Tsjecho-Slowaaksche pas \an den moorde naar Aan koning Alexander vervalscht kan zijn. Het Tsjecho-Slowaaksche consulaat-ge neraal in Ag ram heeft reeds vastgesteld, dat er nooit een pas is afgegeven op den naam Kalemcn, zoodat het zeker geacht wordt, dat de pas, die op den moordenaar is ge vonden, vervalscht is. Volgens eenige medcdeclingen heef' een spoor geleid naar do veronderstelling, dat do pas zou kunnen gestolen zijn van een Tsjecho-Slowaaksch onderdaan, Vavrinek genaamd, een tuinmansknecht uit Kutten- berg in Bohcmen. Deze man is n.l. uit Zuid- Slavië uitgewezen cn het consulaat in Agram beeft hem een z.g. imperie-pas ge geven, welke hem op een of andere wijze kan zijn ontstolen, waarna hij zou moeten zijn vervalscht. Deze Vavrinek is te Kuttenberg door de politie verhoord en daarbij bleek, dat zijn pas in orde was, zoodat deze vermoedens onjuist bleken. Intusschen wordt de man toch nog in arrest gehouden, totdat het merkwaardige feit zal zijn opgehelderd, rial zijn pas inderdaad hetzelfde nummer draagt als de pas, die op den dader van den aan slag is gevonden. Reeds zijn twee bladen, de Tsjcchisch-nationalc Express en de socia listische Pravo Lidu in beslag genomen, omdat zij op besliste wijze hadden gemeld, dat de moordenaar gebruik gemaakt had van de pas van Vavrinek. Men verwacht, dat binnenkort een officieel communiqué over deze aangelegenheid zal worden be kend gemaakt. Het Tsjecho-Slowaaksche Persbureau is gemachtigd te Verklaren, dat door het tot dusverre ingestelde onderzoek zonder ecni- gen twijfel is komen vast to staan, dat de berichten van eenige bladen over een contact tusschen den tuinmansknecht Vavrina (niet Vavrinek) met den dader van den aanslag, onjuist zijn. Het is reeds daarom uitgeslo ten, dat de moordenaar gebruik zou hebben gemaakt van de pas van dezen man, omdat de pas zich in handen bevindt van den rechtmatigen houder en gebleken is, dat liet nummer van de pas niet klopt met dat op den op den moordenaar gevonden pas. In Zagreb en Laibach zijn manifestaties tegen Italië cn Hongarije gehouden. De consulaten moesten beschermd worden. Binnen- cn buitenland 6 ct. per K.M. Tel. 1788 Vraagt prijs van onze 6 7 pers. wagens. Veste standplaats naast het Tramstation. Boekarest, 10 October. V.D.) De- mi nisterraad heeft heden de delegatie samen gesteld, die Roemenië vertegenwoordigen zal hij de teraardebestelling van Barthou. Benoemd werden, de minister van onder wijs dr. Angclescoc cn de voorzitter van do Kamer van Afgevaardigden, die zullen wor den vergezeld door vier boeren, een uit elke Roemcensche provincie, die gekleed zullen zijn in nationale klcedcrdracht cn die eeni ge Roemcensche aarde van elke provincie zullen meenemen, welke in een urn op het graf van Barthou zal worden geplaatst. Hedenmiddag is de eerste minister naar Si nay a vertrokken, waar hij te zamen met Titoelescoc door den koning is ontvangen. In overleg met den koning werd hier de delegatie samengesteld, die Roemenie zal vertegenwoordigen bij de bijzettingsplech- tigbeden van koning Alexander van Zuid- Slayië. De delegatie zal bestaan uit prins Ni colaas, minister Tiloelescoe, generaal An- gelescoe, den minister van oorlog cn Frana- sovitsji. Verder zullen bij de teraardebestel ling van koning Alexander voor Roemenie aanwezig zijn een delegatie van het Roe mcensche regiment van koning Alexander en een eskadron van het regiment cavalerie van koningin Maria, benevens een detache ment vliegers. Namens den Rocmeenschen koning en namens de Roemcensche regee ring zullen kransen worden geplaatst op het graf. Vandaag zijn alle openbare instellingen en scholen in Roemenië ten toeken van rouw gesloten geweest. De leden der rcgeerjpg hebben onder lei ding van den eersten minister en vergezeld van alle politieke hoogwaardigheidsbekle ders hun deelneming betuigd hij de Zuid- Slavische en Fransche legaties. Warschau, 10 Oct. (V.D.) L)e minister president, Kozlowski, cn de voorzitters van senaat cn Scjm hebben persoonlijk hun deelneming betuigd bij den Zuid-Slavischen gevolmachtigden minister te Warschau, Branko Lazarewitsj. In de orthodoxe. melropBli taan sclie kerk is hedenochtend een godsdienstoefening ge houden voor de zielerust van koning Alex ander. Bisschop Sawwa heeft zijn deelne ming betuigd op do Zu*J Slavische legatie uit naam van de Poolschc orthodoxe kerk. De orthodoxe metropoliet Dynisius heeft een condoleantietelcgram gezonden aan den DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJKSCMê GECONTROLEERDE OPLAAG VAN Betrouwbare Onderneming WAGENS GOEDGEKEURD DOOR GEMEENTE-POL IT IE. PASSAGIERS VERZEKERD. Naar buiten 6 cent p. K.M. Hoofdkantoor KAMP 41. BUITENLAND. Had Kalemen medeplichtigen? (Eerste Blad, pag. 1). Azana inderdaad gearresteerd. (Eersto Blad, pag. 2). BINNENLAND. De strafzaak tegen den gewezen gemeen te-architect van Huizen. (Tweede Blad, png. 2). Crematie Isaac Israels. (Tweede. Blad, pag. 1). Ministers op Schiphol; een tocht met do F. 3G. (Tweede Blad, pag. 1), STADSNIEUWS. Ilct Trudi Schoop-ballct in Amicitia. f (Eerste Blad, pag. 3)'. Het program der Volksuniversiteit. (Eersto Blad, pag. 3)» Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: Verwachting: Zwakke tot matige, Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, veel kouder des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Kans op koudo nachten. In liet West-Zuid-Wcstcn bleef over de Golf van Biscayc de hooge druk stand hou den. Ook over Frankrijk heeft zich thans een kleine hooge druk-kern gevormd. On der den invloed van dit hooge drukgebied is het in het Zuiden rustig weer met kou den nacht. Do depressie, die gisteren nog nabij IJsland was-gelegen, verplaatste zich Oostwaarts cn ligt nu over Scandinavië. Zij veroorzaakte gisteren zworen storm aan de Noorschc kust, over de Faroër en Sliet- lands. Ook thans waait het in Zuid-Noor- wegen cn Denemarken nog vrij krachtig. Bij IJsland vertoont zich een nieuwe da ling. Een secundaire, die hedennacht pas seerde, bracht in ons land lichten regen. Er schijnt nabij Noord-Schotland een nieu we secundaire te liggen, doch aanvankelijk is hiervan ten onzent nog geen regen te verwachten. Regen van bcteckcnis viel in de afgeloopen 24 uur slechts aan do Noor schc kust. Door den aanvoer van vochtige lucht uit het Noord-Weslen blijft het weer in onze omgeving, Noord-Frankrijk en Duitschland overdag nog vrij somber. Voor hedennacht is opklaring en sterke afne ming van temperatuur te wachten. Overdag zal nog weinig verandering op treden. LANGESTRAAT 49-51 - TELEFOON 190 ZANDCREPE in wol en in zijde. Het nieuwe artikel verschillende prijzen. patriarch Darnaba te Belgrado. De Kurjcr Warszawska schrijft in een commentaar op den dood van koning Alex ander en minister Barthou, dat dit een wa re slag beteekent voor Europa en de zaak van den vrede. (Zie vervolg op pag. 2.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 1