AMERSFOORTSCH DAGBLAD F aillissementen De Londen-Melbourne Luchtrace ^EÖEÖEELBNG BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Donderdag 11 October 1934 33 e Jaargang No. 88 Een sportgebeurtenis? Onze Postvliegers onderweg Een onverkwikkelijk geval ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN worden ook aangenomen door ons J. LAMBRECHTS P. PIJPERSSTRAAT 10 en Oude Soesterweg 93 Deze wedstrijd is van het grootste belang voor de bouwers van verkeersvliegtuigen De start voor de LondenMeL bourne Race, een gebeurtenis als de geschiedenis van de luchtvaart nog niet kent, is niet veraf meer: Zater* dag 20 October, 's morgens om half zeven zal het eerste vliegtuig zich yan den grond verheffen. Deze wedstrijd beteekent een beproeving tot het uiterste van mensch en machine door de hooge eischen en de moeilijke om standigheden, waaronder deze race plaats vindt. Alleen diegenen onder de deelnemers hebben dan ook eenige kans op succes, die zich terdege hebben voorbereid. De Neder- landsche deelnemers hebben in dit opzicht door hun vluchten naar Indië een goede leerschool doorloopen op het traject; hun kansen op een goed eindresultaat worden dan ook allerwegen zeer groot geacht. Is overigens deze eerste groote luchtwed- strijd een s p o r t-gebeurtcnis? De concur rentiestrijd tusschen verschillende verkeers vliegtuig-bouwers wordt in de lucht door de piloten voortgezet. Wel zijn er enkele deelnemers die dezen strijd wenschen te winnen of er in ieder geval aan deelnemen zaïiver op sportievo gronden, maar het grootste aantal der deelnemers vliegt voor de fabrieken mee. In vele opzichten wordt men, wat de op zet van dezen wedstrijd betreft, herinnerd aan de auto- en motor-races. Ook daar wor den de races door de industrie gebruikt om hun fabrikaten te propageeren. Den overwinnaar in de snelheidsrace lokt niet alleen de gouden bokaal, doch tegelijk een geldprijs van 10.000 pond (pl.m. 80.000). De vlieger, die als tweede over het eindpunt te Melbourne vliegt krijgt 1500 pond, de der de 500 pond. De prijzen in de handicap-raco zijn geringer: daarvoor is slechts een eerste prijs uitgeloofd van 2000 en een tweede prijs van 1000 pond. De deelname aan deze LondenMelbour ne wedstrijd is zeer kostbaar. De piloten zelf zijn niet in staat de kosten, die tien duizenden guldens bedragen, op zich te ne men. Het zijn de fabrieken, zooals de United Aircraft, Douglas, Lockhc-ed, De Havilland, die zich groote kosten getroosten voor de 'deelneming aan de race. Zij grijpen dit aan als een gelegenheid op zeer bijzondere wijze reclame voor hun merk te maken. De Havilland-fabriek zal zich do enorme kosten van het construecren en bouwen van een twee-motorig race-vliegtuig als de „Cornet" waarlijk niet ter wille van een eport-enthousiast getroosten. Daarvoor is het nadeel, dat uit een échec kan voort komen, wanneer eventueel het type een mislukking blijkt, veel te groot. De groote vliegtuigbouwersprobeeren echter in deze race hun speciale snelle types, met het doel de ervaring te gebrui ken bij het bouwen van hun verkeers vliegtuigen. Het zijn dan ook do spe cialisten in verkeersvliegtuigbouw, die zich de meeste moeite en kosten voor dezen .wedstrijd getroosten. SIR ALAN COBHAM. file In 1926 van Engeland naar Australië vloog, 28900 mijlen. DE UIVER (DOUGLAS D C II) waarmeo Parmentier en de zijnen voor de K.L.M. zullen meedingen om de Mac Robertson Trophee. Deze naar den uitlover van den prijs, Mac Robertson, genoemde luchtwedstrijd moet dan ook niet beschouwd worden als een strijd waarvan het eenige en voornaam ste doel is, het eerst in Melbourne te zijn. Van veel grooler belang is het h o e, de wijze waarop Melbourne bereikt wordt. In vele opzichten zal deze strijd beslissen over do toekomstige vliegtuig-types. Deze race is een zich over meerdere we- relddcclen uitstrekkend experiment met alle gevaren, verbonden aan dergelijke vele risico's met zich brengende experimenten. Do deelnemers moeten met hun machines in den loop van 11 October op het vlieg veld van Mildenliall zijn. In de daarop vol gende weck worden do machines aan ver schillende proeven onderworpen, die een maximum van veiligheid moeten bewerk stelligen. De vliegtuigen worden ook gewo gen, tot een gewicht van 453G K.G. geschiedt dit in Mildenhall, de zwaardcren moeten daarvoor in Croydon of Martlesham komen. Tot een breedte van 21.38 M. kunnen de vliegtuigen in hangars ondergebracht wor den. Zijn zij breeder, dan zullen zij in de open lucht moeten verblijven. De deelnemers mogen slechts met toe stemming van de organisatiecommissie vluchten maken en moeten zich ook overi gens gedurende de week voor de start ter beschikking van deze commissie houden. Er zijn eenige moeilijkheden gerezen inel do route, omdat de Britsch-Indische regce- ring het verbod om over de onrustige noord-westelijke provincies te vliegen, niet intrekt. Daardoor kan er niet regelrecht van Bagdad over Perzië en Afghanistan naar Allahabad gevlogen worden, maar moeten alle deelnemers langs Karachi jen Jodphur hun route nemen. Het traject Londen—Melbourne bevat vijf verplichte landingsplaatsen: Bagdad, Cal cutta, Singapore, Port Darwin en Charle- ville. In ongeveer 6 dagen zullen de ge lukkige deelnemers het kunnen afleggen; enkele zeer groote optimisten mcenen drie dagen zooal niet te kunnen bereiken dan toch wel te zullen benaderen. De deelnemers aan de handicap-race moe ten in tegenstelling tot de vliegers in de specd-race nog op 18 landingsplaatsen t.w. Marseille, Rome, Athene, Aleppo, Buschir, Jask, Karachi, Jodhpur, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Alor Star, Batavia, Rambang, Koepang, New-Castle, Water Cloncurry en Narromino landen, zoodat de vliegweg voor deze machines 22.000 kilometer bedraagt. Het reglement bevat de bepaling, dat iede re deelnemer, die het doel Melbourne niet binnen 16 kalenderdagen bereikt, den strijd moet opgeven. Daarentegen ontvangt iedere piloot van een deelnemend vliegtuig, dat Melbourne binnen 16 dagen bereikt een door het Eeuwfeest-comité en de stad Melburno gestichte gouden medaille. De 21-jarige C. James Melrose, een Australiër, die anderhalf jaar geleden met vlieglessen begon, legde dezer dagen het traject AustraliëEngeland in acht dagen af. Hij landde op 2S September in Croydon, na 8 dagen en 9 uren tevoren met zijn Puss Moth in Australië opgestegen te zijn. Dit record kon niet worden erkend, omdat hij, geen voorgevoel van zijn succes hebbend, niet tevoren van een recordpoging kennis gegeven had. Toen hij Calcutta in een heel mooien tijd had bereikt, is hij pas op het idee gekomen en heeft daarna met goed resultaat de uiterste snelheid bereikt. C. James Melrose is afkomstig uit Gleneig in Zuid-Australië en lid van de Zuid-Aus tralische aero-club. Precies op zijn 21sten verjaardag is hij uit Australië vertrokken. Hij heeft in Augustus het record voor de vlucht rond Australië op zijn naam ge bracht met een tijd van 5 dagen en 11 uur, 11 uur minder dan het vorige record van Broadbent in 1931. Den 20sten September vertrok Melrose van Port Darwin en kwam nog denzelfden avond te Soerabaja aan. Den tweeden dag vloog hij van Soerabaja naar Singapore, den derden van Singapore naar Victoria Point, den vierden dag van Victoria Point naar Calcutta, den vijfden naar Karachi, den zes den naar Basra, den zevenden naar Nicosia, den achtsten naar Lyon en den negenden vertrok hij 's achts om kwart voor drie van Lyon naar Croydon, waar hij om zeven uur 's ochtends aankwam. Waar deze jonge, vrij onervaren vlieger reeds zoo'n bijzonder goede prestatie ver- Kwartel Havik Ijsvogel 4—10 4—10 Amsterdam Boedapest 10—10 Belgrado Athene 5—10 Morsamatruli Caïro Gaza 9—10 6—10 Rutbawelss 8—10 Bagdad 7—10 Boeshir 7—10 Djask 8—10 Karachi Jodpoer 6—10 Allahabad 5—10 9—10 Calcutta Akyab 10—10 Rangoon Bangkok 4—10 Singapore 10—10 3—10 Medan Batavia 10—10 3—10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 18 October. richt, zonder buitengewone voorbereiding, kan een aanmerkelijk beter resultaat ver wacht worden van de „azen", die op 20 October zullen starten. Londen—Melbourne, in hoe langen tijd en tegen wat voor offers? Met een angstige bewondering vestigt heel de wereld haar aandacht op de deelnemers aan deze lucht race. KJL.M.-tocht naar Mildenhall. De K.L.M. heeft besloten om ten gerieve van belangstellenden, die de start van de luchtrace Engeland—Australië wenschen bij te wonen, een tocht naar Mildenhall te or- ganiseeren. Het extra-vliegtuig, dat voor dit doel ingelegd wordt, vertrekt Vrijdag 19 Oct. te 12.15 uur van Amsterdam via Rotterdam naar Londen en keert Zaterdag middag of Zondagmorgen naar Nederland terug. Sydney, 10 Oct. (V.D.). De controle commissie van de race LondenMelbourne heeft besloten radiostations te Darwin, Charles-Ville en Melbourne zoodanig in te richten, dat de deelnemers hierdoor hun plaats en richting onderweg kunnen bepa len. De stations zullen in verbinding staan met de deelneming, die radio aan boord hebben en zij zullen jn staat zijn om tus schen Singapore en Melbourne elk oogen- blik hun juiste plaats te bepalen. COMM. DE PINEDO, de bekende Italiaansche vlieger, maakte in 1925 een rondvlucht RomeTokioMel bourneRome, een afstand van 34.000 mijlen DE BIJDRAGEN AAN HET CENTRAAL STEUNCOMITÉ Batavia, 10 Oct. (Aneta). De Volksraads leden Monod de Froidcville, Roep, Fruin en de Hoog, dienden vragen in waarbij aan de Regeering wordt verzocht de juistheid vast te stellen omtrent het bericht dat de jaar- lijksche bijdragen van de N.I.V.A.S. en van den Ned.-Indischen Ondernemersbond aan het Centrale Steuncomité tot de helft zullen worden verminderd. Verder wordt gevraagd welke maatregelen tot neutralisecring van die inkomstenderving zullen worden geno men. WRAK AANGETROFFEN. Tandjong P r i o k, 10 Oct. (Aneta). Aan de kust bij Tjilatjap is pl.m. 800 meter ten Zuid-Oosten van den uiterton een drijvend wrak gezien, dat voor de scheepvaart ge vaar oplevert. Het is vermoedelijk het wrak van den baggermolen, jaren geleden dooi de firma Wysmuller en Co. uit Holland naar de Walvisch-baai gesleept, waarbij toen de baggermolen onderweg kapseisde en een paar jaar later nog drijvende werd aange troffen. PESTGEVALLEN TE BATAVIA. Geen uitbreiding geconstateerd. Batavia, 10 Oct. (Aneta). Nog één-con tact-persoon is verder in de Centrale Bur gerlijke Ziekeninrichtingopgenomen. Bij geen der zieken is echter pest gecon stateerd, zoodat men hoopt hier met gewone gevallen van koorts te maken te hebben. De Nederlandsche speelfilm en de overheid De heer Luc. Willink schrijft in Het Vaderland: „Men is op het oogenblik doende met de vervaardiging van een Nederlandsche speel film: „Het meisje met den blauwen hoed", naar den roman van Johan Fabricius. Men weet, dat deze roman in de soldatenwereld speelt en dus heeft do verfilming reeksen Nederlandsche soldaten to toonen. De productiefirma heeft daartoe meerma len hulp en medewerking gevraagd aan lcgerautoriteiten, die nu eens werden ingo willigd, dan weer geweigerd. Bij een geval, kort geleden, kon die medewerking niet worden verleend en besloot de firma zich zelf te helpen. Zij wierf 150 figuranten aan, costumccrdo ze, wapende ze en in de om geving van Socstduinen werden opnamen gemaakt. Inmiddels kreeg do burgemeester van Soestcrberg telefonisch bericht hiervan en hij zond er veldwachters en militaire politie op af. Deze verboden de filmerij, onderzoch ten de wapens en clc uniformen, om vervol gens te constateeren, dat het slechts toonecl- rcquisictcn waren en dat hier geen wette lijke overtreding had plaats gevonden. Waarna de politiemannen zich weer terug trokken. Eenige zeer bedenkelijke dingen komen hierbij voor den dag. Het ergste is wel, dat de burgemeester van Soestcrberg telefonisch op de hoogte werd gesteld door een in stantie, die zich het Ministerio van Arbeid noemde en die zich beriep op do nieuwo wet tegen de onnoodigc buitcnlandsche werkkrachten. Maar inmiddels is gebleken, dat het Mi nisterie van Arbeid niet getelefoneerd heeft. Die wet treedt trouwens pas op 1 Jan. 1935 in werking. Men heeft dus een mystificatie uitge voerd, waar de Soestcrbcrgsche burgemees ter dupe van is geworden. Een klacht bij den officier van justitie is het gevolg ge weest. Dat zooiets kan gebeuren, komt voort uit het feit, dat men niet tevoren toestemming heeft gevraagd om met figuranten in het vrije veld te filmen. En dat men die toe stemming niet gevraagd heeft, vloeit weer voort uit het feit, dat men nu eens de hulp der lcgerautoriteiten heeft gehad en dén weer niet, zoodat men zekerheid miste. De lezer beseft, dat op deze wijze alles op drijfzand komt te staan. Door het ingrijpen der politie was de gansche opnamedag vcr- loien, wat groote kosten en schade betee kent. Allergekst is ook, dat de militaire po litie de figuranten zorgvuldig heeft omsin geld en beslopen, als had zij met vijanden te doen. Indien in ons land een gefundeerde film productie bestond, behoefde niet aan elke instantie om hulp en medewerking (dio maar niet altoos verleend kan worden) te worden gevraagd, dan zouden zulke opna men op eigen terrein worden gemaakt, waar de politie niet verschijnt. Maar het on- vcrkwikkelijkstc van dit alles is, dat iemand maar per telefoon zich kan uitgeven voor het Ministerie van Arbeid, om het apparaat der politic in beweging te zetten. Zulk een leugenachtig telefonisch bericht is wel een groote ondienst, aan de jonge Nederland sche filmindustrie bowezen! Dit is wèl de manier om het initiatief tot het filmen te fnuiken. Ik hoor in den laat- sten tijd méér berichten, die verontrustend zijn, berichten van haat en naijver en po gingen tot afbreuk. Elkeen diene goed te beseffen, dat indien niet alle betrokkenen zeer eensgezind samenwerken, de Nederlandsche filmpro ductie weer even snel tot het verleden zal bcliooren, als zij verrezen is. Het is te ho pen, dat hier de schuldige zal worden ge vonden en gevoelig gestraft. Zooals het óók te hopen is, dat burgemeesters niet op een telefoontje direct zich haasten, als spelbre kers te fungeeren. Want de opnamen te Soestduinen brachten waarlijk niet het land in gevaar! RIJKSWEG AMSTERDAM—AMERSFOORT. Aanbesteding van verbeterings- werken. N a a r d e n. Zooals wij onlangs reeds mededeelden, waren de voorbereidingen voor de wegverbetering Amsterdam Amersfoort op het traject Merwedebrug Vechtbrug een onderdeel van de belang rijke verbeteringen, reeds in een vergevor derd stadium. Deze week zal dan ook bo vengenoemd gedeelte en het daarbij aan sluitende gedeelte Lubbclingstraat te Die- men tot den Westelijken oprit der Merwe debrug worden aanbesteed. De kosten van deze verbetering bedragen 175.000 en daar het traject 5 K.M. lang is, beteekent dit een bedrag van 35.000 per K.M. gemiddeld. Daar staat echter tegen over dat het in werkverschaffing wordt uit gevoerd. De helft van h'et te verbreeden ge deelte wordt onder profiel gebracht. De fundeering zal bestaan uit een 13.40 M. breede paklaag, daarop een stortlaag en vervolgens een spreidlaag. Het gedeelte dat onmiddellijk aansluit bij de Merwede brug, heeft reeds eon gesloten wegdek, dat aan weerszijden verbreed wordt. De dek laag is van tcersteenslag en wordt evenals de verbreeding tusschen Vechtbrug en Mer wedebrug 12 M, breed. De weg wordt door metalen wegspijkers in vier even breede banen verdeeld. Do boorden van gewapend beton langs de Muidcrtrekvaart worden met gewapend betonplaten verhoogd. De afmetingen van dit gedeelte, komen de uit do richting Amsterdam, van rechts af: berm breed 3 tot 5 M., kantstrooken 0,50 tot 0 60 M., rijbaan 12 M., berm 3 M., tram spoor 1.50, berm 1 M., rijwielpad 3.90 M., berm 0.50 tot 1 M. Voor deze aardbaan is pl.m. 18000 kub. M. zand- en kleigrond noodig. Het aantal werkuren is per arbeider op 2000 berekend, d. w. z. bij een S-urigen werkdag 250 dagen. Voor het werk gelden de bepalingen van de Landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor do bouwbedrij ven, terwijl de uurloonen 55 tot 62 cent be dragen. Minstens 70 pet. der arbeiders moet worden betrokken via do openbare arbeids bemiddeling te Diemen en mochten er niet voldoende arbeidskrachten te Diemen zijn, dan via de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam. De opleveringstermijn is 10 maanden na den datum van aanvang, terwijl de ondcr- lioudstermijn 4 maanden bedraagt. Er zijn den aannemer verschillende be palingen gesteld, zooals het vrijhouden van een rijbaan voor het snelverkeer van min stens 7 M. Over 500 M. mag deze rijbaan tijdens de werkzaamheden 5.25 M. breed zijn. Spoedig zal met dit stuk werkverruiming een aanvang worden gemaakt ten gerieve niet alleen van de forensen, die per auto dezen weg eenige malen per dag afleggen, maar ook voor de velen die uit het Oosten en Noorden des lands over Amersfoort de hoofdstad bezoeken.. DS. TUINSTRA ERNSTIG GEWOND Huis ter Heide, 9 October. Dominee Tuinstra, Ncd. Hervormd predikant, had he denmiddag onder de Lage Vuurscho een on geluk met zijn rijwiel, ten gevolge waarvan hij het slachtoffer werd van een ernstigo hcupfractuur. Hij is naar het Ziekenhuis te Zeist vervoerd en zal, naar wij vernemen, de eerste maanden zijn arbeid niet kunnen verrichten. De Arrondissements-rcchtbank te Utrecht heeft failliet verklaard II. J. Hoonakker, stucadoor, won. to Utrecht, Spuistraat 45. M. A. J. C. van Rooyen, zaak drijvende te Utrecht, Neudc 35, van beroep caféhou der, wonende tc Utrecht, Slachtstraat 3bis. Rechtercommissaris' mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mr. II. J. P. Hemsing, won. tc Utrecht. C. H. Bcgcmann, wonende te Bilthoven, Parklaan 35. Rechter-comm. mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mr. P. Kaag won. te Utrecht. Geëindigd. Geëindigd zijn de faillissementen van: D. G. J. Littooy, gehandeld hebbende on der den naam firma Littooy en Heller won. tc Utrecht. Curator mr. T. Olthoff, wonende te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdcelingslijst met eene uitkeering van 6.012 Mej. I. van Arkens, gehandeld hebbende onder den naam firma Littooy en Heller, wonende te Utrecht. Curator mr. T. Olthoff, wonende te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 1.8 De Naamlooze Vennootschap „Baconia", Maatschappij tot vervaardiging en exploita tie van melkproducten en opfokvoeders, ge vestigd en kantoor houdende to Boskoop. Curator mr. A. T. van den Bosch, wonende te Woerden, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkee ring van 11.575 II. W. Verfürdcn, van boroep voeger, wo nende te Bilthoven, thans te Winterswijk. Curator Mr. M. J. de Geus, won. te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst met eene uitkeering van nihil. P. Storm, van beroep schilder en koop man, wonende te Houten, Stationsweg 101. Curator mr. E. W. Hoenders, wonende te Utrecht, door opheffing wegens gebrek aan actief. De vennootschap onder de firma Littooy en Heller te Utrecht. Curator mr. T. Olthoff* won. te Utrecht, door het verbindend wor den der eenige uitdcelingslijst met eene uit keering van 26.234 P. Roos, wonende te Utrecht. Curator mr. W. J. G. Vermeulen, won. te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst met eene uitkeering van- 20.26 H. D. de Vries, van beroep manufacturier, wonende te Linschoten. Curator mr. A. T. v. d. Bosch, wonende te Woerden, door het verbindend worden der eenige uitdeelings lijst met eene uitkeering van- 14.487

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9