GEËLGOLF AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE SNELTAX FEUILLETON Vrijdag 12 October 1934 33 e Jaargang No. 89 TWEEDE BLAD r GROOTE BRAND TE ROTTERDAM SOMBER PERSPECTIEF F 6000 UIT EEN BRANDKASl ONTVREEMD ACHTERUITGANG DER HAAGSCHE TRAM Loonsverlaging noodig HET NATIONAAL CRISIS- COMITE Geeigolf licht en pracht Geelgolf zon bij nacht. de kwaiiteits batterij Tel. £354 Tel. 743 Het Geheimzinnige Landhuis VAN OMMEN'S SLAGERIJ TEL. 89 I J»»»—J In een gebouw aan de Leuvehaven Rotterdam, 11 October. Vanavond heeft een felle *>rand gewoed in pand 90 aan den Leuvehaven, een hoog gebouw, bohoorende tot liet complex van de firma C. Ulrich en Zn., brood- en banketbakkerij, die in pand 35 een zeer bekende gelegen heid tot het geven van partijen en diners heeft. De brand woedde op de bovenste ver dieping, welke grootcndeels werd ingeno men door de keuken en een opslagplaats voor diverse ingrediënten. Om 7 uur was men in de keuken bezig Een vlam is toen in een pan met vet ge slagen. Door dezen vlam sprong een ruit en voorbijgangers die zulks zagen, waar schuwden onmiddellijk de brandweer. Toen deze echter arriveerde, had het personeel reeds met eigen middelen het brandje ge- bluscht Deskundigen stelden een onder zoek in en er werd nergens meer een spooi .van brand gezien. Een klein uur later is toen opnieuw brand uitgebroken. Toen was niemand meer op do bovenste verdieping aanwezig. Per soneel dat beneden in de zaak aanwezig was bespeurde onraad en door voorbijgan gers werd direct do brandweer gewaar schuwd. De vlammen sloeg inmiddels reeds uit het dak. De brandweer rukte nu met groot materiaal uit en en met 11 stralen zes van de motorspuiten en vijf van slan genwagens werd het vuur bestreden. De brand had zich direct snel uitgebreid en aan alle kanten laaiden de vlammen hoog op. Men tastte het vuur aan vanaf de daken van omliggende gebouwen, vanaf de straat, vanaf een motorladderwagen en door aangrenzende perceelen aan de achter zijde. Tot kwart over negen werkte men met volle kracht en om half tien kon men zeggen, dat het vuur bedwongen was en kon met dc nablussching begonnen worden, die nog geruimen tijd in beslag nam. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdman Bakker, en werd bijgewoond door den burgemeester, den hoofdcommissaris van politie en vele gemeentelijke autoritei tan. De zeer talrijke menigte die was toe gestroomd op het zien van do vlammen in het drukke stadsgedeelte, werd door de po litie op behoorlijken afstand gehouden. Do bovenste verdieping is vrijwel geheel uitgebrand, terwijl het dak doorgebrand is De zijmuren zijn nog blijven staan. De schade die aanzienlijk moet zijn, doch nog niet vastgesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Het overige ge- dcelto van het pand heeft door do gewel dige massa's water die op den vuurhaard geworpen zijn, groote schade opgeloopen. De oorzaak van het opnieuw uitbreken .van den brand is vermoedelijk de volgende: In den keuken is een houten luchtkoker. [Vlak daarbij was om zeven uur de vlam in den pan met vet geslagen en thans wordt vermoed, dat vonken in den luchtkoker zijn geslagen en dat hieraan het uitbreken van den brand is te wijten. Bij het onderzoek na het eerste brandje is wel op den lucht koker gelet, doch men heeft toen niets ver dachts kunnen ontdekken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat toch vonken hoog boven in den koker terecht zijn geko men, die het hout hebben doen smeulen doch waarvan men bij het onderzoek niets heeft kunnen bemerken. Voor de Ned. Scheepsbouw Maatschappij Amsterdam, 11 Oct. Directie en com missarissen van dc Nederlandscho Scheeps bouw Maatschappij, de grootste scheepswerf te Amsterdam, welke kort geleden veertig jaar heeft bestaan, zien zich, indien niet spoedig nieuwe orders geplaatst kunnen worden, verplicht, het gcheele bedrijf in Maart 1935 stop te zetten. Er zijn op het oogenblik een kleine 1000 man in directer» dienst van deze maatschappij en aan velen van hen is reeds ontslag aangezegd. Op dc hellingen van de werf zijn alleen nog in aanbouw de door de Verecnigde Nederland- sche Stoomvaart Maatschappij bestelde „Ja gersfontein", die nog dit jaar gereed zat komen, en voorts één groot en twee klein.» tankschepen van de Anglo-Saxon Petro leum Company. Zoowel in het eigen land als in het buitenland zijn geen nieuwe or ders in het zicht; wat het buitenland betreft is het zouden er orders .zijn onmogelijk cöncurreerend te calculecren, zulks in ver band met den lagen pondenkoers. Mocht het tot sluiting van het bedrijf komen en alle teekenen wijzen daarop dan zal zulks mede voor verschillende nc- venbedrijvcn en vooral voor ondernemin gen, die zich bezig houden met den bouw van machine-installaties, van funesten in vloed zijn. Eindhoven, 11 Oct. Hedennacht is ten huize van den heer J. P. C. van Boeckel, verzekeringsagent, wonende in dc Elzen- laan 23, een inbraak gepleegd, waarbij G000 uit een brandkast van het achter het woonhuis gelegen kantoortje zijn ont vreemd. Do dief (en) heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van dc ruiten. Sporen van braak zijn niet gevonden. Men vermoedt dat de brandkast door een sleu tel is opengemaakt. De schade wordt door verzekering gedekt. DE MINISTER VAN FINANCIËN HOUDT EEN INSPECTIETOCHT. En doet tevens een goede vangst. Terne u zen, 11 Oct. Minister P. J. Oud maakte, vergezeld door ccnige leden van zijn departement, w.o. de directeur-generaal >an het departement van Financiën, van daag een inspectietocht door Zeeuwsch- Vlaandcren. Z.Exc. arriveerde hedenmorgen om kwart voor tien met het recherche-vaartuig „Al batros" in Breskcns, waarna met een twee tal auto's naar Cadsand werd gereden. Van hier ging de tocht naar Sluis, waar het. ge zelschap eenigen tijd vertoefde en het Raadhuis werd bezichtigd. Vervolgens reed men naar Ede, Aarden- burg, IJzendijke, Isabellasluis, Philippine en Sas van Gent. Op het traject Philippine—Sas van Gent passeerde men een tweetal vrachtauto's Nvelke gepantserd bicken te zijn en die op last van den minister in beslag genomen werden. In Sas van Gent werd de lunch gebruikt, waarna over Koewacht, Sint Jan Steen naar Hulst werd gereden. Hier werd de St. Willibrorduskerk bezichtigd, waarna men den terugtocht aanvaardde naar Walsoor den. Het recherchevaartuig „Albatros" was inmiddels alhier aangekomen en om onge veer half zes hedenavond scheepte het ge zelschap zich in voor de terugreis. PROF. DR. BERGER NAAR GENÈVE. Dc directeur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst, prof. dr. H C. L. E. Berger, is heden naar Genève vertrokken als diploma tiek en deskundig vertegenwoordiger der Nederlandscho Regeering bij den Volken bond inzake besprekingen over internatio nale veterinaire aangelegenheden. De financieele toestand der Maatschappij hoogst ongunstig 's-G ravenhage, 11 October. Gister middag vond een vergadering plaats van den pcrsoneelraad der Haagsche Tramwcg- Mij., waarin dc directeur mededceling deed van den hoogst ongunstigen financicclen toestand waarin het bedrijf verkeert. De directeur achtte een 1 Jan. ingaande be langrijke loonsverlaging onvermijdelijk, wilde men voorkomen, dat reeds in 1935 tot opheffing van een aantal lijnen zou moeten worden overgegaan, hetwelk een massaal ontslag van honderden beambten tengevolge zou hebben. Genoemd werd een algemeene verlaging met 12 der bestaande looncn. Wanneer deze loonsverlaging zou worden ingevoerd, zal niettemin nog een zeer groot tekort aanwezig blijven, hetwelk door de gemeen te en de Haagsche buurtspoorwegen bijge past zal moeten worden. Dc directeur meen de echter, dat men bij een dergelijke loons verlaging, althans voor 1935, van de op heffing van lijnen zou kunnen afzien. De pcrsoneelraad erkende den hoogst precai- ren toestand van het bedrijf, alsmede het groote belang dat het personeel er zelf bij heeft om massaal ontslag wegens opheffing van lijnen te voorkomen, doch meende zich omtrent dc vraag of respectievelijk tot welk bedrag het personeel een verlaging der looncn zou kunnen dragen; teneinde daarmede tot een verlaging van de exploi tatiekosten te komen, niet te kunnen uit spreken alvorens overleg te hebben ge pleegd met het personeel. In een over en kele weken plaats vindende vergadering zal dit voor het Haagsche trampersoneel zoo gewichtige vraagstuk opnieuw onder dc oogen worden gezien. HOFROUW. In verband met den dood van koning Alexander. In verband met het overlijden van Z.M. koning Alexander heeft het Nederlandsehe Hof met ingang van heden voor den tijd van een week hajvcn rouw en voor een week lichten rouw aangenomen. pv;t» 0 De geruchten inzake eventueele opheffing Wij lezen in do N.R.Ct.: Dc Limburger Koerier heeft het, al eerder bij wijze van gerucht in omloop geweest zijnde, bericht gebracht, dat het Nationaal- Crisiscomitó na den komenden winter 1934 —1935 zou ophouden te beslaan, omdat de regeering zich op het standpunt zou stellen, dat het volgcndo jaa* dc crisis-tijd zou zijn afgeloopcn en dc bevolking zich dan aan het lagere levenspeil zou moeten hebben aangepast, waarom bizondero instellingen als het N.C.C. zouden moeten verdwijnen. Wij herinneren ons, dat in dc laatste be spreking, die het dagclijksch bestuur van het N.C.C. inet de pers hoeft gehouden, jhr. van Citicrs, dc voorzitter van het N.C.C., terloops de meening heeft uitgesproken, dat het crisis-comité geen permanente instelling kan zijn en dat men mettertijd naar andore vormen van organisatie zou moeten omzien om in den nog bestannden nood te voorzien. Dc veronderstelling ugt voor de hand, dat hierbij organen van overheidswege zijn be doeld en dat het geen nieuwe organen be hoeven te zijn. Naar ons bij informatie is gebleken, is er hierover in de vergadering van het be stuur van het comité inderdaad gesproken. Het vraagstuk werd hierbij echter in de eer ste plaats van den kant van de mogelijk heid tot voortzetting van het werk bezien. In den afgeloopcn zomer heeft men wel eens een hard hoofd gehad in de middelen van het comité. Gelukkig zijn deze voor dc wintcrcnmpagnc flink bijeengekomen door dc in tal van plaatsen gehouden inzamelin gen, waarvan het resultaat tot nu toe aan den gunstigen kant is. Ook do zeer belang rijke gift, die het comité van zijn eere-voor- zitstcr Prinses Juliana heeft ontvangen, heeft het bestuur een hart onder den riem gestoken. Tegelijkertijd met de bespreking van de mogelijkheid van voortzetting is destijds ook de principieele kant van iict vraag stuk als boven aangegeven behandeld. Het comité staat in hot algemeen, zooals in de boven weergegeven uitlating van den voor zitter is aangestipt, op bet standpunt, dat het comité niet van jaar op jaar zal kun nen blijven bestaan. Maar reeds is geble ken, dat er onder dc groote pjaatselijke co- mité's zijn, die er anders over denken en van beëindiging hunner werkzaamheden niet willen weten. Dat er in deze of gene richting reeds een beslissing zou genomen zijn, is onjuist. Ook onjuist is, dat de re geering achter dc opheffing van het comité heen zou zitten. Dc duidelijkste tegenspraak hiervan is hierin gelegen, dat zij er op ge rekend heeft, dat de rijksbijdrago voor steun aan crisiswerkloozen, de z.g. B-steun, nog het lic-ele volgende kalenderjaar door loopt en dit is een voornaam onderdeel van het werk van het comité, dat reeds hierom niet zou kunnen worden opgeheven. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. De Wijk, (Dr.), 11 October. Hedenmid dag tegen vijf uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer II. Hoeve te Dc Wijk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de boerderij in korten tijd tot den grond toe was afgebrand. Behalve eenige varkens, die in de vlam men omkwamen, werd het vee gered. De brand is vermoedelijk ontstaan in de schoorsteen der boerderij. Dc schade wordt door verzekering gedekt. is altyd voordeeliger, ÏOO veiliger en ruimste taxi te dezer stede. Naar buitenland, een telefoontje en wy staan gereed. Vraagt prijs bij ons voor trouw plechtigheden enz. De Ondernemer, G. LENSINX. Hoogeweg 49. DIRECTEUR PSYCHOPATHENASYL ZWAAR MISHANDELD. Vcrplcegdo tot i Jaar straf voroordecld. Zwolle, 11 Oct. Do rechtbank te Zwolle veroordeelde heden den Amsterdammer II. P. L., verpleegde in het rijkspsychopathcn- asvl te Avereest, tot een gevangenisstraf van vier jaar ter zake dat hij den direc teur van dc inrichting, den heer M. Wcs- terkerk, op 8 Juni j.l. eenige malen met een schaar in het gezicht beeft geslagen, waardoor deze het linkeroog moest mis sen. Dc eisch was acht jaar gevangenis straf. AUTO TEGEN EEN BOOM. Bestuurder beschonken. Doetinchem, 11 October. Gisteren avond zijn een tweetal ingezetenen uit Apeldoorn, P. en dc W., die per auto van de Terborgsche kermis thuis kwamen, nabij Doetinchem in volle vaart tegen een boom gebotst. Do W. is ernstig gewond naar bet ziekenhuis overgebracht, terwijl P. in arrest is gesteld. Het politic-onder zoek wees uit, dat P. in beschonken toe stand verkeerde, toen hij do auto bestuur de. Deze is in beslag genomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Doetinchem, 11 Oct. Gisteravond is tusschen Doetinchem en Zelhem do 50- jarige vrouw van den landbouwer Bcnsink uit Zelhem door een auto overreden en zeer ernstig gewond. Zij is naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht, waar ge constateerd werd, dat drie ribben waren gebroken. De toestand van dc patiënte is zeer ernstig. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT KRIJGT EEN ONGELUK. Den Bosch, 11 Oct. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, is gistermiddag te zijnen huize van een zol- dcrladdcrtje gevallen, tengevolgo waarvan hij het hielbeen van zijn rechtervoet heeft gebroken. De burgemeester wordt thuis ver pleegd. Het zal echter eenige maanden duren voor hij hersteld zal zijn en zijn ambtsbezigheden volledig zal kunnen her vatten. NEDERLAND EN DE SOVJETRADIO. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een telegram gezon den aan den voorzitter van den minister raad van den volgenden inhoud: „Verzoeken dringend, dat Nederlandsehe regeering bij den Volkenbond -ten krachtig ste protesteert tegen wekelijksche, tegen Ne derland gerichte, staat- en gezag ondermij nende propaganda, uitgezonden door sovjet radio tc Moskou." Het is niet geraden, iets tegen het geweten te doen. LUTHER. Uit het Engelsch van HUGH WALPOLE en J. B. PRIESTLEY, door H. A. C. S. Ik heb het dikwijls genoeg gehoord en er van gelezen, maar het was nooit tot mij doorgedrongen, dat liet waar kon zijn. Al het andere in mijn leven, dat mil diepe emotie gaf, heb ik in mijzelf be graven toen mijn vader stierf, de mid dag, toen ik het schilderen van mijn „Zil veren Interieur" ten einde had gebracht (toen was het voor het eerst, dat ik voor mij zelf zeker was, dat ik een schilder was), mijn eerste reis door Spanje, de twee la gen in het Prado, dat, en andere dingen, heb Ik altijd voor mijzelf gehouden. Jij hebt wel eens geklaagd, dat ik je nooit de wer kelijke dingen vertel. Maar nu kan ik je niet genoeg vertellen ik heb behoefte je in alles te doen deelen. O Robert, als je haar maar eens zoudt zien alleen maar eenrrial alleen een glimp *ran haar, d^n, zou je, geloof ik. begrijpen. Of, zou je? Het is een verrassing-zonder-eind, te merken, hoe verschillend mcnschen andere men- schen bekijken, en met welk een verschil men andere mcnschen bekijkt, wanneer de «temming, do gril, de hartstocht voorbij is. Bijna altijd maar niet te allen tijde. Ik zou nooit veranderen in mijn ge negenheid voor jou, neen, nooit, wat je ook deedt. Tenminste, dat geloof ik. Maar ver onderstel: t was iets erg slechts, iets ge meens en wreeds? Maar dat zou je niet kunnen, da ir jij jij bent. Dat is het ant woord. Maa zou je niet kunnen? Hoe weet iemand dat Wanneer ik denk aan Je dingen, die ik zou kunnen doen, de beest- achtig-gemecne dingen! Of ben ik nu soms bezig te probeeren mijzelf interessant voor mijzelf te maken? Maar, genoeg hierover. Het is niet hee'.e- maal het zaakje, dat bij mij past, zooals je in je laatslen brief zegt. O, wacht een se conde. Ik heb iets over dien brief te zeggen. Maar laat ik je eerst vertellen, waar ik ben, en hoe ik mij hier voel. Ik kwam hier, vier dagen geleden, met mijn zeer be perkte bagage en een pak boeken, die ik van Chaplin had weggehaald, meest kleine goedkoope uitgaven. Zou je het prettig vin den te weten, welke 't zijn? Reynolds' Dis courses, Arabia Devcrta (de besnoeide uit gave in één deel), Return of the Native (is Hardy zoo'n goede romanschrijver als jul lie, litteraire kerels, gewoonlijk verklaren? Ik ben er niet heelemaal zeker van), Hough ton's Keats (juist verschenen in de kleine uitgave „Voor ieder"), Don Quichot, twee Philips Oppcnheims (hij is zooveel beter dan zijn collega's Wallace cn de anderen), The Highway's and Byways: Lake District, Xumphry Clinker en Eothen. Dat is het heele partijtje. Het is hier een aardig klein logement. Zeer eenvoudig. Beneden de ge lagkamer, kamer voor maaltijden, ruw houten kleine rookkamer; boven: nauwe krakende gang, verscheidene slaapkamers en de verdere ruimten. Mijn kamer is pret tig, behalve wat het behangsel betreft, Jat in gele kleuren blijkbaar vertelt van een strijd tusschen wespen cn torren, mot hier en daar een zonnebloem, op goed geluk er op neergekwakt. Dat is het beste, wat ik er van maken kan. Er is een tekst, en een spiegel, een bed, een kleine tafel, twee stie len. Door het raam heb je een uitzicht: een pad met ganzen, een stuk van het riviertje, dat door het dal stroomt, een paar glooien de velden, en de drie grillige heuvels ach ter Farthing Hall. Ik kan Farthing Mall zelf niet zien, maar ik weet precies waar het is. Ik heb er contact mee. Het is slechts een halve mijl ver. Is het te verwonderen dat ik het gevoel heb, alsof ik bij de poort van het Paradijs ben? Als ik het behangsel er af kon halen, de muren een kleurtje geven, er een Manet ophangen, zou ik hier voor eeuwig en altijd gelukkig zijn. Welke Manet zou ik uitkie zen? „Le Linge", met dat kind met die gekke hoed of de verrukkelijke uit 't Lu xembourg „Le Balcon", de betooverende engel met de parasol, dc donkere vrouw met het tragische ongelukkig© gezicht, of „Le Bon Boek", juist degene, die mij op- vroolijken kan en mij er voor bewaren om mij eenzaam te voelen, of de goddelijke „Dejeuner sur 1' Herbe", waar al die herrie over was, en dan zou ik altijd hier in de karner zonneschijn en geluk en volmaakte vrijheid bij mij hebben. Heb je ooit de bloe men opgemerkt, die tusschen de kleeren liggen, in den linkerhoek van die schilde rij? Maneti beroemt Franscho schilder. Wonderbaarlijk-geschilderdo wonderen! Nu ik er over denk, zou ik bepaald dien linkerhoek v»n „Le Déjeuner" willen heb ben, haar laten inlijsten cn aan dezen inuur hangen. Hoe zou dat stukje kleur het doen met den tekst op den muur er tegen over? 't Is een goede tekst ook: „De Ileere is mijn herderHij leidt mij aan stille wateren". Zij zouden heel goed bij elkaar passen. Ik ben aan het schrijven, bij het licht van een bevende, wanhopende kaars. En het is laat. Ik moet eindigen. Ik heb ech ter nog niets over je laatsten brief gezegd. Ik voel er uit, dat jij schrijft, om je emotie te verbergen. Jij haat die ruzie met Mar- jorie, is 't niet? De eerste erge, voorzoover ik weet, die jullie ooit had. Ik heb 't gevoel echter, alsof op de een of andere wijze er iets verkeerd is. Ik zal je misschien boos maken wanneer ik zeg dat ik geloof, dat er in sommige van haar beschuldigingen waarheid schuilt. Ik heb iets dergelijks verwacht. Schrijven schijnt een man zelf zuchtig te maken, op een wijze als schil deren niet doet of liever: 't geeft een andere soort zelfzucht. Misschien is het dat, wat je meent, wanneer je zegt, dat je den schilder benijdt. Ik weet niet, wat 't ver schil is, maar van bijna al de mannelijke schrijvers, die ik ken, kan, geloof ik, in waarheid gezegd worden, dat hunne vrou wen óf te veel de baas spelen óf te onder danig zijn. Zij hebben niet, op de een of andere manier, het rechte compromis ge vonden. En ik ken zooveel schilders, die gelukkig getrouwd zijn Colles, Shornclif- fe, Mason, Edges, Foster hoopen meer. Maar natuurlijk, jij bent gelukkig getrouwd. Jij houdt van Marjorie en Marjorie, heel ze ker, houdt van jou maar je hebt het al les te veel voor vanzelfsprekend gehouden. Zij is voor jou. zoo lang, zoo lief geweest, dat je het niet langer als een wonder be" schouwt. Je deedt het eerst wel. Jo verbaas de je, hoe ze kon geven om zulk een ouden beer, zulk een onaantrekkelijken, leelijkcn en zoo voort. Ik herinner mij alles wat je zei. Nu vindt je het heel natuurlijk. Jij bent een beetje naar boven gegaan in je eigen schatting en zij een beetje naar be neden juist, omdat zij zoo goed tegen je geweest is. O, ik weet, dat het voor buiten staanders gemakkelijk is te praten, maar er is iets. Jij bent geen verwaande kerel, verre van dat maar je bent verwaand over je eigen gedachten. Jij krijgt een goede ge dachte cn vóór je tijd hebt gehad om uit te vinden, dat jij niet op de hoogte van die gedachte bent wanneer je veel meer be scheiden wordt, dan je reoht hebt te zijn dan ben je eenvoudig op de hoogste top der wereld. (Wordt vervolgd). I De echte GEKOOKTE GROVE METWORST U weet wel, die ouderwets pittige en sappige metworst, die zoo heerlijk is op de boterham is weer verkrijgbaar bij ARNH.STR. 19. Opgericht 1883. J,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5