AMERSFOORTSCH DAGBLAD MEDEPLICHTIGEN IN ARREST Vrijdag 12 October 1934 33 e Jaargang No. 89 DE DEOEVE THUISREIS GOEDE VANGST DER POLITIE? POLITIEKE GEVOLGEN COCOSEILAND TERREIN VAN SCHATGRAVERS De teraardebestelling van Barthou. Zij ontkennen echter, in eenig verband te staan met den aanslag Reeds eenigc maanden wist men, dat een aanslag werd beraamd. Uit Brussel wordt aan De Telegraaf ge meld: Naar thans bekend wordt, heeft het Joego Slavische gezantschap te Brussel reeds eeni- gen tijd geleden een waarschuwing ontvan gen, dat door Joego Slavische emigranten een aanslag op het leven van koning Alexander was beraamd. Deze waarschu wing werd uitdrukkelijk herhaald aan den vooravond van 's konings reis naar Frank rijk. Het gezantschap stelde onmiddellijk de politie te Parijs en Brussel van het gehoorde in kennis, waarop de autoriteiten in heide landen verdubbelde waakzaamheid in acht namen. Speciaal de Belgische politie stelde een nauwkeurig onderzoek in naar de ge dragingen van zekere oproerige Kroatische organisaties, die zich onder de mijnwerkers in het hekken van Luik hebben gevormd. Echter is komen vast te staan, dat de moor denaar van koning Alexander en minister Barthou zich niet onder deze Kroaten heeft bevonden. Films in beslag genomen. Cherbourg, 10 Oct. (Reuter). De politie heeft hier een zevental films in beslag ge nomen, welke den moord op koning Alexander weergeven. Verdacht van modeplich'.igheld. Anncmasse, 11 Oct. (Reuter). De po litie heeft twee personen gearresteerd, die verdacht worden medeplichtigen te zijn van Kalemen. Fontainebleau, 11 Oct. (Reuter). Gis teravond werd op het station een vermoede lijke medeplichtige van Kalemen gearres teerd. Op hem werd een pas gevonden ten name van Sylvestre Chalmy. Plotseling wist de man zich los tc rukken en in het duister te ontkomen. De politie kon hem niet meer vinden. Stoffelijk overschot van Barthou. Parijs, 11 Oct. (Reuter). Het stoffelijk overschot van Barthou is hier hedenochtend aangekomen. Het werd naar het ministerie van huitenlandsche zaken overgebracht, waar het ligt opgebaard in do zaal waar het Briand-Kellogg-pact werd onderteekend. Eed van trouw tegenover Peter II afgelegd. Belgrado, 11 Oct. (Reuter). De leden van de regeering en van de heide Kamers hebben heden den eed van trouw afgelegd aan koning Peter II van Jocgo-Slavië. De eerste, die den eed aflegde, was prins Paul. Toen de regenten het parlementsgebouw verlieten, werden zij luide toegejuicht. Koningin Maria te Parijs. Parijs, 11 Oct. (Reuter). Hedenochtend zijn Lebrun en koningin Maria van Jocgo- Slavië van Marseille alhier aangekomen. Op het station werden zij begroet door Dou- mergue, koningin Maria van Roemenië, de regecring en het corps diplomatique. Le brun begaf zich vervolgens naar het Elysée. De koningin ging naar de Joego-Slavischo legatie. Zij zal om 21.15 uur naar Belgrado vertrekken. Parijs, 11 Oct. (V. D.) Naar verluidt zou een medeplichtige van den aanslag te Marseille in oen villa in Fontainebleau een toevlucht hebben gezocht. Toen hedenmor gen de politie een onderzoek in de villa in stelde, vluchtte plotseling een onbekende. Hij slaagde er, ondanks de vele schoten, die de politie op hem loste, te ontkomen in het hosch van Fontainebleau. De achter volging is begonnen. Naar de Intransigeant beweert, betreft ->et hier den metgezel van den dader, die onder den naam Chalny in een Parijsch hotel ingeschreven was en die tezamen met den dader op 30 September in gezelschap van nog een derde in Parijs was aange komen. De Information meldt uit Belgrado, dat de broeder van den moordenaar van koning Alexander en Barthou in Belgrado is ge arresteerd. Het betreft hier een tandarts, Kalemen genaamd. Twco medeplichtigen van Kale men gearresteerd. Twee te Annemarse gearresteerde verdachte personen hebben in den loop van 't eerste verhoor toegegeven, dat zij tezamen met Kalemen in Mar? seille zijn geweest. Zij lieten verder doorschemeren, dat zij opdracht had? den in Parijs een tweeden aanslag te plegen, wanneer de eerste zou zijn mislukt. In Parijs en in de provincie wordt het onderzoek naar verdachte Zuid? Slaven met kracht voortgezet. Te St. Denis hij Parijs zijn heden twee Zuid?Slavische onderdanen ge? arresteerd, bij wie men verdacht ma? teriaal in beslag heeft genomen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen wat zij in Frankrijk uitrichtten. Naar uit Armemasse gemeldt wordt, zijn de hedenmorgen in Thonen verdacht van medeplichtigheid bij den aanslag in Mar seille gearresteerden, Bcnesj en Nogak, den gchcelen dag door den bijzondcren commissaris Petit verhoord. De Fransche consul te Genève en dc Zuid-Slavische vertegenwoordiger te Ge nève hebben zich naar Anncmasse begeven, teneinde bij dc verhooren aanwezig te zijn. De arrestatie vond plaats in een hotel te Thonen, op instructie van Parijs. De gear resteerden hebben geen tegenstand gebo den. Zij hadden Tsjccho-Slowaaksche pas sen bij zich, welke waren uitgegeven door het Tsiecbo-Slowaakscbe consulaat-gene raal te Triest. Zij gaven in den loop van het verhoor echter toe, dat de passen ver- volscht waren. De verhooren worden bemoeilijkt door het feit, dat de beide arrestanten vrijwel geen Fransch spreken. Hun werden photo's voorgelegd, waarop zij staan afgebeeld in gezelschap van Kalemen. Zij zagen zich toen gedwongen toe to geven, dat zij Kale men kenden, doch trachtten te loochenen, dat zij in eenig verhand zouden hebben ge staan met de daad. Uit het verdere verhoor schijnt echter gebleken te zijn, dat zij het waren, met wie Kalemen de laatste dagen in Parijs heeft doorgebracht. De locale politieautoriteiten zijn van meening, dat men hier een goede vangst heeft gedaan. De film als bewijsmateriaal? Londen, 11 Oct. (V. D.) Duizenden I.ondcnaren hebben heden een film aan schouwd, die wel een der actueelste en meest historische is, die ooit vertoond werd. Op het witte doek werden de laatste oogen- blikken van Barthou en koning Alexander en de opwinding der razende menigte, die op den moordenaar aftrok, geprojecteerd. Men is van mecning, dat het geen wonder is, dat de Fransche autoriteiten alles in het werk gesteld hebben om te verhinde ren, dat dc film over de grenzen kwam en dat zij een copie, die voor New-York be stemd was in Cherbourg in beslag heeft ge nomen. Men is er echter blijkbaar in ge slaagd de film naar Engeland te brengen, waar hij nu in 1500 bioscopen wordt ge draaid. Onder de toeschouwers bevonden zich heden een groot aantal ambtenaren van de geheime politie van Scotland Yard, die zoo nauwkeurig mogelijk de gezichten van de menschenmenigte bestudeerden, teneinde te zien of zich ook bekende internationale misdadigers daartusschen bevonden. De kist met het stoffelijk overschot van Koning Alexander wordt te Marseille geheschen aan boord van den kruiser Dnbrovnik. Parijs, 11 Oct. (V. D.) Naar nopens het onderhoud van den minister van buiten- landschc zaken van Jocgo-Slavië, Jcftitsj, met den secretarisgeneraal van het Fran sche departement van huitenlandsche za ken verluidt, zijn verschillende kwesties be sproken. Het verluidt, dat de dood van den ko ning en van den Franschcn minister van huitenlandsche zaken een nieuwe fase heeft ingeleid. Londen. Dc Times meldt uit Boeda pest: Het koninklijk liongaarsclic imnislo no van huitenlandsche zaken dementeert liet in de Times van 1U dezer gepubliceerde ucricht uit Belgrado, volgens hetwelk de pleger van den uansiag op koning Alexan der en den l'Tanscheu minister san bui- ccnlandsche zaken behoort zou hebben tot ue Kroatische organisatie in Hongarije. Aan dit dementi wordt door het ministerie toegevoegd, dat in Hongarije geen vereeni; ging van Kroatische emigranten bestaat. Parijs. Koningin Marie van Joego-Sla vie is Donderdagavond in gezeischap van naar zoon, Peter li, do koniiigin-moèdei van Roemenie, prinses licana van Hoerne- nic, prins Anton van ilaosnurg en den mi nister van huitenlandsche zaken, Jeftitsj, naar Belgrado vertrokken. Tal van autoriteiten, o.m. dc president der Fransche republiek» i-ebrun, hebben net hoogc gezelschap uitgeleide gedaan. P a r ij s, lk October (V.D.) Hoewel cciuge Parijsche bladen meldden, dat de beide bij Annemasse gearresteerde vermoedelijke medeplichtigen van den.-moordenaar Kale- man een volledige bekentenis hebben afgc- icgd, verklaart dc bijzondere correspondent van Havas, dat zij slechts hebben toegege ven den moordenaar te kennen. De arrestanten zullen morgen naar Pa rijs worden overgebracht. P a r ij s, 11 October (V.D.) In verband met het aftreden van minister Sarraul cn het ontslag van twee hooge politieambte naren le Marseille, wordt er nogmaals op gewezen, dat na de schietpartij te Marseille zulk een verwarring hecrschte, dat minis ter Barthou, hoewel hij gewond was, zon der eenige hulp uit den auto stapte cn met een door hem aangeroepen taxi naar een ziekenhuis reed, waar hij tengevolge van bloedverlies overleed. Men gelooft, dat na do teraardebestelling van Barthou een reconstructie van het Fransche kabinet plaats zal hebben. Koning Carol stelt bezoek uit. Koning Carol II van Roemenië heeft zijn voorgenomen bezoek aan Parijs uitgesteld. Betoogingen in Joego-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in Joego- Slavië vandaag in tal van plaatsen anti- Italiaansche en anti-Hongaarsche betoogin gen zijn gehouden. Een gedenkteeken tc Marseille. Parijs, 11 October (V.D.) Er is een co mité opgericht van vrienden van Joego- Slavië, die gelden zullen inzamelen voor de plaatsing te Marseille van een monu ment ter eere van den door moordenaars hand gevallen koning van Joego-Slavië. Parijs, 11 Oct. (V. D.) De Parijsche avondbladen bespreken thans de gevolgen van den aanslag van Marseille in binncn- cn buiienlahdsch politiek opzicht. Wat do binnenlandscho politiek betreft, eischt men slrcngo maatregelen tegen die instanties, die voor een deel de morëele verantwoorde lijkheid voor den aanslag te dragen heb ben. In dit verband wijzen eenige bladen er op, dat do minister van binnenlundsche za ken Sarraut zijn ontslag reeds heeft aan geboden. Do Libcrtc verklaart, dat zelfs wanneer Sarraut ziel» volkomen onschul dig zou voelen, hij zich als verant woordelijk zou moeten opofferen. Een mo gelijkheid in liet kabinet tc blijven bestaat slechts dan wanneer hij de portefeuille van koloniën op zich zou nemen. Het blad houdt het echter niet voor uit gesloten, dat Doumergue, teneinde gemak kelijker de nieuw tc bezette posten tc ver vullen er toe zal overgaan liet ontslag van liet gehccle kabinet aan te bieden. In ieder geval staat vast, dat voor Maandag geen maatregelen zullen worden genomen. SARRAUT. De Fransche minister van binncnland- sche zaken Sarraut, die door de Fransche Maden verantwoordelijk wordt gesteld voor het feit, dat de aanslag in Marseille kon gelukken, is afgetreden. De directeur-generaal van de Söreté, Berthein, is uit zijn functie ontheven, even als de prefect van het departement Bouches du Rhone, Jouhaux. Men verwacht, dat nog verdere sanctie- maatregelen zullen worden genomen. Volgens een uit de Zuid-Slavische stad Laibach ontvangen bericht, is het aldaar tot anti-ltaliaansche betoogingen gekomen. De menigte trachtte het Italiaansche con sulaat tc bestormen, doch de politie greep onmiddellijk in en heeft ongeregeldheden voorkomen. Rome, 11 Oct. (V. D.) Toen de „Dubrov- nik", die het stoffelijk overschot van ko ning Alexander naar Zuid-Slaviö vervoort, de straat van Messina passeerde, zond ie Italiaansche marine een onder admiraals vlag varende kruiser en een eskader torpe dojagers, die den kruiser Dubrovnik door de straat begeleidden tot aan de grens der territoriale wateren. Belgrado, 11 Oct (V. D.) In de Zuid- Slavische hoofdstad maakt men thans voor bereidingen voor de teraardebestelling van koning Alexander, wiens lijk in het oude palcis zai worden opgebaard. De zwarte vlaggen in de stad worden steeds talrijker. In de étalages zijn omfloerste portretten van den koning opgesteld. Voor dc bloe menwinkels verdringen do menschen elkander om kransen enz. te bekijken, die besteld zijn voor de begrafenis. In de gemeenschappelijke zitting van den senaat en de Skocptsjina heeft de voorzit ter van den senaat Tomasjitsj den ver moorden koning de laatste eer gebracht. Panama, 10 Oct. (Reuter). Het Cocos- eilantl zal op voorstel van den minister van huitenlandsche zaken van Costa Rica, waar onder het eiland ressorteert, waarschijnlijk gesloten worden voor de schatgravers, die van tijd tot tijd naar do beweerde rijkdom men van het eiland komen zoeken. Het voorstel houdt in: de vestiging van een garnizoen, teneinde de schatg-avors te weren en het inrichten van een strafkolo nie op het eiland, zoodat do veroordeelden aan het graven naar verborgen schatten go- zet kunnen worden. Zoo juist heeft wederom een F.ngelscho expeditie een vergeefscho poging godaan om de schat te vinden, die do vermaarde kapitein Kidd op het eiland zou hebben bo- graven. Ditmaal hoopte men meer succes te heb ben dan bij voorgaande expedities, daar men was uitgerust met de bewuste wetenschap pelijke instrumenten. De gevolgde methode bestond hierin, dat men een gedeelte van den te onderzoeken grond electrificeerde en deze daarna met epecialo instrumenten afzocht, die reageer den, zoodra men in do nabijheid van me taal kwam. Nergens op het eiland heeft men echter de aanwezigheid van metaal in noemenswaardige mate vastgesteld. DE VLOOTBESPREKINGEN TE LONDEN. N e w-Y o r k, 10 October. (V.D.) Norman Davis, de bizondere vertegenwoordiger der Vcrccnigde Staten, heeft zich vandaag met admiraal William Stanley, chef van den marinestaf, ingescheept naar Europa, waar zij te Londen de besprekingen over vloot* kwesties zullen bijwonen. LONDENAUSTRALIË DOOR DE LUCHT. Parijs, 10 Oct. (Reuter). Het eenige over gebleven Fransche vliegtuig, dat ingeschro- vcn heeft voor de Londen—Melbourne-race, een groote Blériot-eendeklcer, is nog steeds niet geheel klaar. Op het oogenblik wordt de laatste hand aan het toestel gelegd en men hoopt nog tijdig genoeg met de proefvluchten to kun nen beginnen om voor vertrek naar het vliegveld te Mildcnhall, waar allo deelne mers uiterlijk zaterdag a.s. aanwezig dienen tc zijn, het certificaat van luchtwaardigheid te verkrijgen. HET A.S. PROCES TEGEN HAUPTMANN. Albany, 11 Oct. (Reuter.) Do gouver neur van den staat New-York heeft de or der tot uitlevering van Hauptmann gelee- kend en aan den commissaris van politie instructie gegeven den man aan de politie van den staat New-Jersey over te dragen. DE STERRENHEMEL 10-16 OCTOBER 1934, 20 h MT. Ster "/a 3* grootte, of kuutf Ster 2* grootte. Ster */d 1' gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */j Industrieel en Eigendom onder No. 64223 Londen, 11 Oct. (V.D.) De minister van huitenlandsche zaken, sir John Simon, zal de Engclsche regeering Zaterdag a.s. ver tegenwoordigen bij de teraardebestelling van Barthou. Parijs, 12 Oct (Reuter). In de wandel gangen van de kamer waren de afgevaar digden gisteren van meening, dat Doumer- gue zal trachten het politiek evenwicht van het kabinet te behouden. Men voorziet, dat de portefeuille van huitenlandsche zaken zal worden aangebo den aan Flandin en die van binnenland- sche zaken, ter vervanging van den afge treden Sarraut, aan Queuille of Lemou- reux, beiden rad.-socialisten. Parijs, 12 Oct. (Reuter). Nowak en Benes zijn aan een langdurig verhoor on derworpen en bekenden, dat de z.g. Tsje- cho-Slowaaksche passen valsch waren. Benes bekende eigenlijk Iwan Rajlitsj te heeten en afkomstig te zijn uit Kolodi- net in Joego-Slavië. Nowak weigerde zijn ware identiteit op te geven. Zij bekenden verder Kaleman te hebben gekend, maar loochende elke medewerking, zelfs indirect aan den aanslag. VOLLE MMN ce LAATSTE KV3®HEK 9 NIEUWE MAAN VENUS MAES® JUPITEE O SJOTURNUS© Sterretijd 21 h 15 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterreheelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Op dit kaartje vindt men de maan van 16 Oct. laag U. het ZZW. Het itoilelijk overschot ven wijlen Koning Alexander ven Joego-Slaviè In de prefectuur te Marseille na dan leffen moord oo den vorst

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9