Cognac Vieux XXX J. A. SCHOTERMAN Zn per flesch f 3.75 Wijnhandel Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 UNIFORME TOEGANGS KAART VOOR LAND GOEDEREN COMMISSIES VOOR DE VISSCHERIJ GEREFORMEERDE KERKEN IN HERSTELD VERBAND DE MOORD TE MARSEILLE PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA LANGESTRAAT 28 - TEL. 59. Enkele meteorologische records ]{unnen \vij HET WARME WEER HUMORHOEKJE Door den A.N.W.B. zullen ze worden afgegeven Zooals reeds eerder werd bericht, lier.ft de A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land, teneinde het wandeltoerismc te be vorderen, in overleg met de Commissie voor het Wandeltoerisme cn met do landgoed eigenaren, een z.g. „Wandelhewijs" inge steld, zijnde een passe-partout bewijs van toegang tot verschillende voor liet publiek opengestelde landgoederen. Met do betrok ken grondeigenaren is een overeenkomst gesloten, waarbij dezen den A. N. W. B. machtigen tot het afgeven van die wandel- bewijzen als bewijs van toegang op bepaal de voorwaarden. Dank zij dezen maatregel, die eenheid brengt in de toegangsregeling tot dc ver schillende landgoederen, zal do bona fide wandelaar, die in een bepaalde streek van het natuurschoon wil genieten, zich niet langer behoeven te voorzien van een groot aantal bewijzen van toegang, maar zal hij kunnen volstaan met één enkel A.N.W.B.- wandel bewijs. Thans kan worden medegedeeld, dat op 1 Januari 19.15 het wandelhewijs voor leden van den A N. W. B. verkrijgbaar zal zijn Aanvragen kunnen worden ingediend bij den directeur van het Toerisme A.N.W.B., Keizersgracht 58S590 Amsterdam, met op gave van naam, bondsnummer en adres. Daar voor alle aanvragers eerst toestem ming aan de landgoe.deigenaren wordt ge vraagd, zal de afgifte niet eerder dan twee maanden na de aanvrage kunnen geschie den. De houder van het wandelhewijs stort een waarborgsom van 5, die hem latei- wordt terugbetaald en voor zegel- en ad ministratiekosten wordt 1.50 (betaald (\olgende jaren 1). Het wandelhewijs kan ook op naam van twee meerderjarige leden van hetzelfde gezin gesteld worden; min derjarige leden van het gezin mogen mits onder verantwoordelijk geleide van één der houders tevens op de landgoede ren wandelen. Zij, dio met 1 Januari 1915 over het wan delhewijs willen beschikken, worden uitge- noodigd hun aanvragen vóór 5 November a.s. in te dienen. DE NOOD ONDER DE VENTERS. Het bestuur van den Algemcenen Ven- tersbond in Nederland heeft een adres ge richt tot do Tweede Kamer, waarin adr. de aandacht vestigt op den nood, die onder de genoemde groepen is ontstaan ten gevolge van den langen duur der economische cri sis. De koopkracht van het deel der bevol king, dat bij ventende koopliepen inkoopen pleegt te doen, is belangrijk gedaald, ter wijl de uitgebreide en langdurige werkloos heid er toe heeft geleid, dat het aantal ven ters belangrijk is toegenomen. Voorts wordt er op gewezen, dat de hulp aan deze groe pen vanwege gemeentebesturen, instellin gen voor Maatschappelijk Hulpbetoon niet of zeer moeilijk wordt verstrekt. Er wordt daarom ernstig aangedrongen op een spe ciale regeling voor ventende kooplieden. Op 7 November zal vanwege genoemde organisatie in het Volksgehouw hier ter stede een demonstratief congres plaats heb ben. HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Het Comité ter Bohartiging van de Alge- mecne Belangen van Overheidspersoneel heeft naar aanleiding van de plannen der regeering met betrekking tot de classificatie der gemeenten volgens het rijksbezoldi gingsbesluit, er zijn groote verwondering cn teleurstelling over uitgesproken, dat de re geering opnieuw verslechtingen voor hot reeds zoo zwaar getroffen rijkspersoneel voorstelt. Immers werd bij de onderhande lingen over de verlagingen in 1933 door de regeeringsvertegenwoordiging sterk dc in druk gevestigd, dat voor do salarispositie van genoemd personeel door de definitieve verlaging een vaster toestand was ingetre den en dus behoudens zeer bijzondere omstandigheden geen verdere verslech ting behoefde te worden gevreesd. Het comité stelde verder vast, dat een herclassificatie als hier bedoeld inhoudt een opnieuw verlagen van het inkomen van een niet gering deel van het corps rijksambte naren en onderwijzers, cn tevens beleekcnt een nieuwe dreiging voor het personeel van provincies, gemeenten, waterschappen, enz. DRUKKERIJBRAND TE NIJMEGEN. N ij m e g e n, 25 Oct. In den afgeloopen nacht is in de Frans Halsstraat alhier brand mtstaan in do achter net hoofdgebouw ge legen drukkerij van de firma Busser en Co., boek- en handelsdrukkerij. De drukkerij, die in dit apart gelogen gebouw is onderge bracht, brandde geheel af. De brandweer «laagde er in de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Do minister van Economische Zaken heeft ingesteld do navolgende commissies: a. een commissie voor de haringdrijfnet- visscherij; b. een commissie voor de visscherij op en don handel in consumptiegarnalen; c. een commissie voor do mosselvisscherij en den mossclhandel; d. een commissie voor den ansjovishan- del; benoemd: A. in de commissie voor de haringdrijf- netvisscherij: tot lid tevens voorzitter W. Richter Uitdcnbogaardt, te 's-Gravenhage; lot leden: C. den Duik te Katwijk. P. Goed- knegt tc Vlaardingen, N. Haasnoot to Kat wijk, 1. J. Hoogcndijk te Vlaardingen, J. Kataan te Vlaardingen, mr. J. II. Kiowiet de Jonge te 's-Gravonhuge, P Knoester te Sche- veningen, D. Meerburg te Katwijk, J. J. v. d. Toorn te Scheveningen, C. Vrolijk te Scheveningen, B. in do commissie voor de visscherij op cn den handel in consumptiegarnalen tot lid tevens voorzitter dr. J. G. Ramaker te Breskens; tot leden A. J. Gambier te Bres- kens, .T. van Dam to Stellendam, M. Jansen te Stellendam, M. Koyzcr te Stellendam, C. van de Ketterij 'e Arnemuiden, R. v. d. Lei tc Woldcndorp, gein. Termunterzijl, W. A. Pello to Middelburg, J. Stevenson te Den Helder, D. Vlas Wzn. te Oudeschild (Texel). C. in dc commissie voor de mosselvis scherij en den mossel handel tot lid tevens voorzitter inr. A. J. van der Hoeven te Tho- len; tot Jedon: \V. van dor Berg te Bruinis- se, F. J. L. H. Dhoogo te Philippine, J. Ko ren Dzn. te Ilypolitushoef, G. G. Ramme- loo te Philippine, C. Sinke te Icrseke. D. in de commissie voot den ansjovishan- del tot lid tevens voorzitter mr. A. Hilbringh Prins tc Amsterdam, tof leden: J. van der Koog te Rijswijk, L. Kruimer Dzn. te Hui zen, T. de Rook tc Lemmer. Th. Sterk te Volcndarn. A rn s t e r d a rn, 25 Oct. De Gereformeerde kerken van Nederland (in II. V.) waren deze week in vergadering bijocn tc Amster dam. De classis besloot rnct algemeene stom men het voorstel van ds. H. C. v. d. Brink niet aan te nemen, omdat de daarin uit gesproken gedachten aangaande do predi king onder ons volkomen zekerheid hebben. Enkele predikanten werden verder be noemd om samenkomsten te regelen van do prodikanten, om meer contact met elkander te houden, \oornamelijk in theo logische vragen en verschillen. De deputaat. die de kerken in H. V. ver tegenwoordigt in den wereldbond van ker ken, deelde mode, dat is overgegaan tot de oprichting van een kerkelijke wereldbond, waarvan met belangstel ling kennis geno men werd. Bij de behandeling van een ge :leelto van het concept nieuwe kerkenor dening werd o a. aangenomen, dat ook vrouwelijke helijdcnde leden tot het dia kenambt tocgelaton kunnen worden. liet voorstel van Amsterdam-Zuid om een verzoek tot den minister te richten om als kerken aanvullend te kunnen steunen, zon der dat de overheidssteun dientengevolge wordt verminderd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van het voorstel van Utrecht, om te reageeren op den oproep van den kant van do Gereformeerde Ker ken (in O. V.) inzake de eenheid van alle Gereformeerden, werd uitgesproken dat we nog steeds achter ons schrijven staan, des tijds gericht tot de Synode van Groningen 1927, in welk schrijven wij onze bereidheid tot eenheid hebben uitgesproken. Naar aanleiding van het voorstel van Enschede werd besloten, dit in handen van financieele deputaten tc geven, om op de volgende vergadering advies hierin te ge ven. Het voorstel van Hilversum om uit te spreken, dat de predikanten zich onthouden van het openhaar propaganda maken voor ccnige politieke partij werd met zijn toe lichting teruggenomen. De volgende vergadering in Maart 1935 zal samengeroepen worden door de kerk van Zaandam en gehouden worden te Am sterdam. OPSLAGPLAATS TE 'S-GRAVENZANDE UITGEBRAND. 's-Gravenzande, 25 Oct. Gisteravond is brand uitgebroken in een groote opslag plaats van de firma Brinkman alhier, in welke opslagplaats papier, landbouwwerk tuigen en machines waren ondergebracht De opslagplaats stond spoedig in lichter laaie. De brandweer slaagde er in de be- lendendo perceelen, magazijnen, een schuur cn een winkel te sparen. De opslagplaats is totaal uitgebrand. Omtrent de oorzaak van do brand is niets bekend. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. De schade, die meer dan 25.000 bedraagt wordt door verzekering gedekt. Opsporing verzocht van bij den aanslag be= trokkenen In liet Alg. Politieblad verzoekt de Com- missaris van Rijkspolitie, verbonden aan de Nederlandsche Centrale in zake Falsifiea- ten en Internationale Misdadigers to Am sterdam, namens do Sftreté Internationale te Parijs opsporing en aanhouding ter fine van uitlevering van onderstaande personen, die allen betrokken zijn bij den aanslag op Koning Alexander van Yoogoslavië en den Kranschen Minister Barthou. Mogelijke be kende gegevens omtrent deze personen worden ten spoedigste aan genoemde cen trale ingewacht, terwijl bij eventueele aan houding onverwijld bericht wordt verzocht. Ie. Perstchez, Gustave, geboren in 1885 te Valposo (district Ossigliek) Joegoslavië, alias Perccc, Gustave; Korvat, Emile, ge woond hebbende of nog wonende te Nagy- knnisza Ilorty Miklosz Utza (Hongarije). Signalement: middelmatig postuur, rond gezicht, licht kastanjebruin haar, kortge knipte snor; 2e. Bzik, Mio, glasblazer. Signalement, ongeveer 28 jaar. middelmatig postuur, kastanjebruin haar, bruine, oogen, lang voorhoofd, dikke wenkbrauwen. Hij zou in Hongarije onder den valschcn naam Novak, Michel, geleefd hebben. 3e. Vondracck, Maria, geboren 14 October 1910 te Triest, alias Wundrlich of Wunder- luk, dan wel Wundeluch. Signalement: 25 (i 28 jaar, ongeveer 1,70 M. lang, dik om de heupen, kastanjebruin haar, aangenaam uiterlijk, een weinig gcblanket, elegant ge kleed, marineblauwe japon, donkerkleurige baret of donkerkleurige fantasiebocd of een hoed van fijn stroo, crêm^'-'ourig, gegar rtoerd met kleine roodc bloemen, donkere cenigszins belfcokleurigo mantel; spreekt zeer middelmatig Franseh; -ie. een onbekende, «lie mogelijk Maria Vondracek zou kunnen vergezellen en zich uitgeeft voor haar echtgenoot. Signalement: ongeveer 40 jaar, 1.05 M. lang, flink gezet, kastanjebruin, eenigszins grijzend haar, een weinig kaalhoofdig, gladgeschoren, ge bruind, vol gezicht; gekleed met donkergrijs complet, slappen hoed: spreekt vloeiend Itnhaansch en een Slavische taal. DR. J. TH. ERB. f In den ouderdom van 00 jaar is to Den Haag overleden do heer dr. J. Th. F.rb, geo loog, commissaris van de Bataafsche Pctro leum-Moatschappij. Dr. Erb werd in Volk ach geboren en stu deerde aan de universiteiten van Berlijn en Zürich in de geologie, In 1900 ging hij als geoloog voor de Koninklijke naar Indië, ver volgens naar Roemenië, naar Egypte, naai California, naar Se ca wak, naar Rusland, naar do Ver. Staten en naar Venezuela. In 1913 werd dr. Erh benoemd tot chef van «Ie geologische afdeeling te Den Haag cn in 1921 volgde zijn benoeming tot directeur der Koninklijke, speciaal voor productiezaken. Deze functie bekleedde hij tot 1929, toen hij benoemd werd tot commissaris der Ko- ninklij ke. Do crematie van hot stoffelijk overschot zal geschieden op Zaterdag a.s. na aankomst van trein 15 u. 14 te Driehuizcn-Westcrvcld. DOOR EEN LOCOMOTIEF AANGEREDEN. Hoofdopzichter van weg en wer ken ernstig gewond. Amsterdam, 25 Oct. Op het Oostelijk emplacement van het Centraal Station is vanmiddag een hoofdopzichter van weg en werken door een locomotief aangereden. Het slachtoffer liep eenige hoofdwonden op en is door den Geneeskundigen Dienst naur het Binnengasthuis vervoerd. Tegenover een rechercheur, die een onderzoek instel de, heeft de opzichter verklaard, dat het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. Hij liep tusschen do rails en heeft deze gevaarlijke plaats hij het naderen van de locomotief niet tijdig genoeg verlaten. VOORZITTER DER O.S.P. VOOR HET HOF. Beschuldigd van opruiing. Amsterdam, 25 Oct. De politic-rechter te Haarlem veroordeelde op S Juni j.l. den voorzitter van de O.S.P. P. J. Schmidt we gens opruiing tot een gevangenisstraf van drie maanden. Ilem was ten laste gelogd, dat hij op, of omstreeks 13 Maart 1934 te Zaandam in een openbare vergadering, waarin hij als spreker optrad, ten aanlioore van het aldaar aanwezige publiek, dus in het openhaar, mondeling heeft opgeruid tot het misdrijf van doodslag, althans tot het plegen van een strafbaar feit en tot geweld dadig optreden tegen het openbaar gezag, onder do volgende bewoordingen: „Ik kan hier niet alles zeggen, omdat de politie in de zaal aanwezig is. Maar als jul lie goed luisteren dan begrijpen jullie me wel. Het prolotariaat is momenteel ongewa pend en zou bij een eventucelcn opstand staan voor de kanonnen en machinegewe ren, maar als vandaag het mobilisatiebevel afkomt, dan is de zaak veranderd en is het proletariaat niet ongewapend meer. Zij staan dan niet vóór de kanonnen en ma chinegeweren, doch zij staan er dan achter on het kapitalisme er misschien voor, be- grijpon jullie mij?" Heden diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. In zijn requisitoir acht de procureur-gene raal de opruiing bewezen. Hij requireerde bevestiging van het vonnis van den politie rechter, n.l. 3 maanden gevangenisstraf. De verdedigster concludeert tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak wordt bepaald op S Nov. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service September is, wat de temperatuur betrefteen buitengewone maand geweest De. maand September is als slot van don mooicn zomer een merkwaardige maand ge weest, die eenigo nieuwe meteorologische records heeft gebracht. Volgens het Maandelijksch Weerover- zicht, uitgogeven door het Meteorologisch Instituut, was de hoogste temperatuur, die den 8stcn te Gemert werd opgeteekend, 33.0 gr. een record-temperatuur sedert het jaar 1904. Dit is het eenige record-cijfer, dat in dit weeroverzichl wordt vermeld. Te Voorscho ten waren 13, 14, 15, 17. 28 cn 29 Sept. dagen met record-temperaturen sedert de laatste veertig jaren. Op 13 September was dc gemiddelde teni pcraiuur van den dag hooger dan de hoog ste, «lio in 1919 was voorgekomen en die van den volgenden dag was hooger dan dio van den warmsten dag in 1898. Op heide go- noemdo dagen was de nmximum-tempera- tuur een record. De hoogste maxima, welke op die .lagen waren opgeteekend, golden voor het jaar 1929. Een tweede warme periode kwam aan het einde dei maand voor, nadat op den 17den de maximum-temperatuur, 25.5 gr., weer een record, n.l. dat van 1898 had geslagen. De 28ste September bracht weer een record, daar do maximum-temperatuur dien dag de hoogst hekonde voor dien datum (22.8 gr. in 1933) met ruim vier graden sloeg. Den vol genden dag werden twee records geslagen en wel dat van dc gemiddelde temperatuur van den dag, dat in 1895 was behaald, en van de maximum-temperatuur, dat van 1901 dateerde. Deze recordcijfers toonen wel aan, dat September, wat do temperatuur betreft, een buitengowone maand is geweest. Ongetwij feld zijn in andere gedeelten van Nederland dezelfde dagen ongewoon warm geweest, hoewel dat niet blijkt uit het bovengenoem de wficrovcrzicht. Dc daarin genoemde maxi male temperatuur, welke in Nederland werd waargenomen, 31.5 gr. C. tc Maastricht op den 8stei. was geen recordtemperatuur, om dat vroeger in Nederland in September een maximum-temperatuur van 35 gr. is voorge komen, maar laat in de maand kwamen op nieuw hoogo maxima voor en dus in een tijd, dat het weer zooveel koeler behoort to zijn. De gemiddelde temperatuur der maand, gerekend over hot gohcele land, was vrij veel boven do normale, en een zoo hooge maandgemiddelde als te Do Bilt werd waar genomen, 17.3 gr., is slecht9 tweemaal over troffen geweest, n.l. in 1865 en 1929, toen do gemiddelde temperatuur 18.1, resp. 17.4 gr. C. was. CHR. NELL. (Nadruk verboden). SEPTEMBER ALS REGENMAAND. Als regenmaand is Soptomber evenals vele voorafgaande maanden te kort gescho ten. Over het gehcele land was de totale rogenhooveelhoid weer vrij voel beneden do normale, hoowel het aantal dagen mot een zeer kleine hoeveelheid neerslag grooter was dan het noimale aantal. Niettegenstaande dit regentekort kwamen op enkele dagen plaatselijk zware regens neer, zooals uit de volgende opgaven, ont leend aan het Maandel. Weerovorzicht van het Moteor. Instituut, blijkt: 3 September te Haamstedo 3S, 16 Sept. to Poortvliet 45, te Valkenburg 43, te Krabbon- dijke 34. te Hilvarenbeek 27, 19 Sept. te Dwingelo 28, te Staphorst 27, te Den Hulst en te Uithuizen 26, tc Roodeschool en Dnlmsholto 25 en ten slotte op 21 Sept. te Schiermonnikoog 33 en te Kapello 27 m.M. (Nadruk verboden). CITR. NELL. DE VORST EN DE VORSTIN VAN BENTHEIM. Apeldoorn, 25 Oct. Do vorst en do vorstin van Bcntheim cn Steinfurt zijn he den weer van het Loo, waar zij eenige da gen de gasten waren van H.M. de Koningin, vertrokken. Alvorens naar hun land terug to keeren, hebben zij gistermiddag een bezoek go- bracht aan den ex-keizer van Duitschland te Doom. De algemeene weerkundige omstandighe den in dat deel van Europa, waar de weers gesteldheid grootcn invloed heeft op het weer hij ons, zijn in de laatste dagen zeer ongewoon. Het is vooral de abnormual hoo ge temperatuur, gepaard aan een hoog vochtgehalte dor lucht, die thans van groot belang zijn bij de verdere ontwikkeling van den weerstoestand. Deze heide omstandig heden kunnen de eerstvolgende dagen ('e oorzaak zijn van verrassende wendingen in het verloop dor weersgesteldheid, zoociat het ditmaal bijzonder moeilijk is dc meest waarschijnlijk te verwachten weerstoestand lang te voren te heoordeelen. De abnormaal hooge temperatuur (ver schillende records werden de laatste dagen geslagen) cn de hooge relatieve vochtigheid zijn een gevolg van den aanvoer van war me, vochtige, lucht uit het Zuidwesten ovei geheel West-Europa. In dezen warm-vochti- gen luchtstroom, die in zijn hoog vochtge halte een groote hoeveelheid gebonden ar beidsvermogen bevat, hetwelk gemakkelijk vrij komt en dan een sterke actie in den dampkring ontketenen kan, ontwikkelen zich diepe storm depressies, die nog voort durend langs de Westkusten van ons we relddeel trekken. Het is zeer waarschijnlijk, dat zij op het weer bij ons meer en meer invloed krijgen en wel in dien zin, dat het weer niet zoo mooi zal blijven als het mid den dezer week was, maar regenachtig, zeer vochtig en voor den tijd van het jaar nog vrij warm, waarhij toeneming van de Wind kracht kan worden venvacht. Voorloopig zal over geheel Noordwest- Europa de dampkring zeer actief blijven. Het, is zeer wol mogelijk, hoewel niet mot zekerheid to zeggen, dat zich een uitge breid stormveld over de Noordzee zal ont wikkelen. waardoor het weer hier te lande en vooral in het Noordwestelijk gedeelte, minder in het Oosten en Zuiden, eenigszins onstuimig zal zijn. Het gebied van hoogen druk over Centraal- en Oost-Europa is ech ter nog krachtig tengevolge waarvan de de pressies op een afstand hieven. Hierin ligt nog een kans, hoewel, naar het schijnt, een kleinere, dat het weer een sterke tendens tot spoedige opklaring behoudt. Voorloopig kunnen wij nog rekenen op zacht weer- hoewel iets koeler dan het 1.1. Donderdag is geweest. (Nadruk verboden). Gisteren is'in den loop van den dag de temperatuur zoo veel gestegen, dat weer een temperatuur-rccord is geslagen, althans in het -Westen dos lands. Hetzelfde is onge twijfeld ook het geval geweest in het Oos ten en Zuiden vun Nederland omdat d( weersgesteldheid, die daartoe aanleiding gaf, over een groote uitgestrektheid hcerschtc. Op het midden van don dag steeg de temperatuur tot een hoogte, die ongeveer twoc graden lag boven dc hoog ste temporatuur voor 25 October, dio in 1897 is voorgekomen. Dc meest waarschijnlijke oorzaak voor deze ongewoon hooge temperatuur is wel de aanvoer van vochtige lucht uit het Zui den, dio voor don tijd van hot jaar abnor maal warm is. Mogelijk is daarbij oen wei nig Föhn werking in do vrije atmosfeer ge komen, oen verschijnsel, dat zich bij de hoerschende algemeono luchtdrukking kan voordoen ere hij overeenkomstige weerstoe- standen in ons land meermalen wordt waar genomen. De lucht, die door een depressie- gebied in het Westen uit het, gebied van hoogen druk over Contraal-Europa wordt afgezogen, beweegt zich «laarbij in dalen de richting cn ondergaat dientengevolge een temperatuursvorhooging. Hoofdzaak zal »chter wel geweest zijn, dat de aange voerde lucht reeds warm was. Behalve, dat het record voor de hoogste temperatuur van den «lag gisteren werd go- slagen, is ook dat voor de hoogste gemid delde. temperatuur van den geheelen dag overtroffen. Met de reeds geslagen records in September krijgen wij door het zachte weer der laatste dagen een merkwaardige lijst van geslagen records, die, als dit weer nog wat aanhoudt, veel kans heeft langer te worden. CHR. NELL. (Nadruk verboden). De verlegen minnaar en de verstandige gei. dl 420).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6