AMERSFOOR.TSCH DAGBLAD GRATIS DE SNELTAX FEUILLETON Woensdag 7 November 1934 33e Jaargang No. 111 TERUG VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES DE AANKOMST VAN HET s.s. FLANDRIA Voorbijgaande ongesteldheid van Mgr. Jansen H.M. DE KONINGIN ALS BESCHERMVROUWE CRITIEK EN WENSCHEN VAN DEN HEER ALBARDA leder nak HONIG's VERMICELLI Tel. 1354 Tel. 743 Het Geheimzinnige Landhuis Hartelijke begroeting der deelnemers in de hoofdstad Amsterdam, 6 Nov. Met liet mailschip „Flandria" van den Kon. Holl. Lloyd zijn in den voormiddag de deelnemers van het Internationale Eucharistische Congres te Buenos Aires in ons land teruggekeerd. Tot hen behoorden de Aartsbisschop van Utrecht Z.H.E. Mgr. J. H. G. Jansen, de Bisschop van Roermond Z.H.E. dr. J. II. G. Lemmens en Mgr. dr. P. Eras, vertegenwoordiger van het Nederlandsche Episcopaat te Rome. Te IJmuiden, van waar het mailschip te ongeveer half tien was opgevaren, hadden zich ter begroeting van de geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders aan boord begeven do vicaris-generaal van Utrecht, Mgr. Huur- deman, de beide secretarissen van Mgr. Jan sen, alsmede een der secretarissen van Mgr. Lemmens. Op het terrein van den Kon. IIoll. Lloyd aan de Oostelijke Handelskade in de hoofd stad bestond voor de aankomst van het schip met zijn voorname passagiers zeer veel belangstelling. Wij merkten o.m. op den vicaris-generaal van Roermond, den tweeden secretaris van Mgr. Lemmens, Rec tor Gussenhoven van het O.L. Vrouwe Gast huis, verder tal van geestelijken, alsmede familieleden van de passagiers. Uiteraard waren er ook verscheidene groepen van de Graal in haar kleurrijke uniformen, alsook leden van de Jonge Wacht en verkenners. Mgr. Jansen vond tijdens de reis van IJmuiden naar Amsterdam gelegenheid tot het uitspreken van een rede, welke door de apparatuur van den K.R.O. op gramofoon- platen werd vastgelegd, teneinde na do aan komst te Amsterdam te worden uitgezonden. In deze rede heeft de Aartsbisschop zijn in drukken weergegeven van het Eucharistisch Congres. Onderweg heeft Mgr. Lemmens nog een kort Lof gecelebreerd. Te ruim 12 uur werd de „Flandria", welke geheel gepavoiseerd was, in de bocht van het IJ zichtbaar. Nadat het schip in het hrcede vaarwater was gedraaid, werd het door twee sleepbooten in achterwaartsche richting het binnen-IJ ingetrokken en kon den de wachtenden op den wal al spoedig verscheidenen van de passagiers, die zich op het achterdek verzameld hadden, onder scheiden. Een hartelijk gejuich steeg op toen men Mgr. Lemmens gewaar werd; even later vertoonde zich midscheeps op het pro menadedek, hartelijk groetend en wuivend, Mgr. dr. Eras. Aan het gejuich kwam schier geen einde, toen nog vóór de „Flaudria" te gen den wal was getrokken, Mgr. Jansen aan de verschansing verscheen ter begroe ting van zijn talrijke verwelkomers. De meisjes van de Graal brachten hem een vaandel-saluut, terwijl de Jonge Wacht en de verkenners stram in de houding gingen staan. De scheepskapel deed in deze oogen- blikken het Wilhelmus hooren. Te ongeveer kwart voor één werd de loop brug aangehaakt, en begaf de directeur van den Lloyd, jhr. de Beaufort, zich ter begroe ting van het hooge gezelschap als eerste aan boord. Kort daarop werden ook de officieel ter ontvangst gekomenen, alsook de verte genwoordigers van de pers tot het schip toe gelaten. Mgr. Jansen, wien men kon aanzien, dat' hij op de terugreis cenigen tijd ziek is ge weest, verklaarde op onze vraag naar zijn gezondheidstoestand, dat hij zich nog ver moeid voelde, doch overigens weer vrijwel hersteld was. MGR. J. H. G. JANSEN Na zich eenige oogenblikken met verschil lende geestelijken te hebben onderhouden, begaf do Aartsbisschop zich, vergezeld van Mgr. Lemmens en Mgr. Eras, die ook van talrijke zijden begroet waren, op de kade. Daar heeft Mgr. Jansen, voor dc microfoon van het filmjournaal, een toespraak gehou den, waarin hij dc directie van den Kon. Holl. Lloyd dank bracht voor het feit, dat deze niets heeft nagelaten om zoowel dc heen- als de terugreis voor hem en voor alle andere congressisten onvergetelijk te doen zijn. Dank bracht spr. ook aan den gezag voerder van het schip, kapitein van Noppen, aan de officieren en aan alle leden van de bemanning, die van hoog tot laag, dag en nacht hebben klaar gestaan om den congres sisten behulpzaam te zijn en al hun wen- schen te voorkomen. Ook ging spr.'s dank uit naar den dokter van het schip en den verpleger-oppasser, die naar do Aartsbis schop zeide gewedijverd hébben om hem tijdens zijn ziekte op de meest keurige wijze te verplegen. Tenslotte dankle Mgr. Jansen allen in binnen- en buitenland voor de vele blijken van belangstelling, welke hij ter ge legenheid van zijn herstel- heeft mogen ent- vangen. Na een kort woord van gezagvoerder van Noppen en van jhr. de Beaufort begaf de Aartsbisschop zich door een haag van leden van de Jonge Wacht en van dc verkenners, die door honderden belangstellenden waren omgeven, naar zijn auto, welke hem naar Utrecht bracht. Ook de andere hoogwaardighcidsbeklee- ders hebben zich per auto naar hun bestem ming begeven. Onderhoud met een der deel nemers Wij hebben gelegenheid gehad, vlak na de aankomst van het mailschip „Flandria" te Amsterdam, den heer L. A. P. M. van den Broekc, een der deelnemers aan het Eucha ristisch Congres te Buenos Aires, naar zijn indrukken te vragen. De lieer van den Broekc gaf in de eerste plaats uiting aan zijn groote erkentelijkheid voor de buitengewoon welwillende, vriend schappelijke en offervaardige wijze, waarop dc Nederlandsche congressisten door hun landgenooten in Argentinië ontvangen en onthaald zijn. Wat het leven aan boord van de „Flandria" betreft, zoowel de heen- als terugreis was voor de passagiers een waar genot geweest. Kapitein van Noppeii en niet minder de eerste officier Braun hadden zich beijverd dat het den deelnemers de geheele reis aan niets zou ontbreken. Zelfs de gods dienstoefeningen konden met medewer king van de scheepskapel aan boord wor den gehouden. Op de terugreis werd op dc genoeglijke stemming een schaduw gewor pen door het ziek-worden van den Aartsbis schop van Utrecht, die door een hartaandoe- ning aan het bed werd gekluisterd, doch ge lukkig enkele dagen voor de terugkomst in het Vaderland weer hersteld was, zoodat hij nog tusschen IJmuiden en Amsterdam zijn radio-rede heeft kunnen uitspreken. Het congres zeide onze zegsman is van buitengewoon stichtenden aard ge weest; de millioenen-stad Buenos Aires heeft op buitengewoon enthousiaste en ingetogen wijze met de deelnemers aan dit congres meegeleefd, terwijl het tot bijzondere vol doening stemde, dat dc president van Ar gentinië bij de slotvergadering de geheele Republiek aan den Christus-Koning heeft toegewijd. Van de Padvinders en van het Amsterdamsch conser- vatorium 's Graven hag e, G Nov. Naar wij ver nemen heeft H. M. dc Koningin het Be- schcrmvrouwschap aanvaard van de V'er- ceniging „De Nederlandsche Padvinders", van welke vereeniging wijlen Z. K. H. de Prins gedurende langen tijd Beschermheer is geweest. H. M. heeft voorts het Beschermvrouw- schap aanvaard van het Amsterdamsche Conservatorium daarbij in dc plaats treden de van wijlen H. M. do Koningin-Moeder, onder Wier hooge bescherming het Amster- domsche Conservatorium sinds 1S91 heeft gestaan. GEEN LOONSVERLAGING VAN GEMEENTEPERSONEEL TE ROTTERDAM Alle voorstellen verworpen Rotterdam, 6 Nov. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft heden een beslissing genomen op dc voorstellen tot verlaging van de loonen en salarissen van gemeente- personeel. De motie-Dutilh tot toepassing van een uniforme korting van 4 pet. werd verworpen met 35 tegen 8 stemmen. Vóór de liberalen en dc heeren Reeser (V.D.) en van der Lugt (C.H.) De motie-van Dis om een grootere korting toe te passen op de lioogere salarissen werd verworpen met 42 tegen 2 stemmen. Vóór dc he.ereu van Dis en van Burink. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen met 25 tegen 19 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de liberalen en de hee ren Reeser, van Burink, Menist en Reudc- rink. TWEEDE KAMER Antikatholieke klanken van Ds. Lingbeek Aan Uc orde zijn, na heropening der ver- gadering de algemeene beschouwingen over de rijks begrooting 1935. Dc heer Al bard a betoogt, dat de ontevredenheid over het re- geeringsbeleid groot is. Do koopkracht der arbeiders is een be langrijke factor geworden in de samenle ving. Met haar loonpolitiek heeft zoo vervolgt de heer Albarda de regeering veel moreel en economisch kwaad veroorzaakt. De minister van Binnenlandschc Zaken schijnt opperbestuurder van alle gemeenten geworden. Het ergste is, wat do regeering heeft gedaan met den werkloozensteun. Spr. dringt aan op een heffing in eens; één pro cent van dc vermogens zou honderd mil- lioen opbrengen. Spr. wil herstel dor suc cessiebelasting op het oude peil. Tegenover belastingontduiking wil spr. opheffing van het bankgeheim. Spr. betoogt dat het bijzonder onderwijs t.o.v. de versobering pacificatie en gelijk stelling in gevaar brengt. Spr. is voorstander gebleven van nationale ontwapening. Afschaffing der vóór-oefening betcekent verlenging van den kazernedienst en vermeerdering van kosten. Spr. critiseert het stemmen van Nederland tegen toetreding van Rusland tot den Vol kenbond, welke de kans op vrede vergroot. Er moet komen verlichting der vaste las ten van het bedrijfsleven, doch de hypo theekrente blijft onaangetast. Waar blijft de pachtwet die de boeren behoorlijk be schermt? Wat doet de regeering voor verla ging van woninghuren? Spr. wenscht een Rijks-industriebank. Spr. geeft in overweging een enquête door de Kamer in zake de wapenindustrie. Spr. betoogt ten slotte, geen afbrekende criliek te hebben willen geven. De structu- rcele wijzigingen zijn voor de soc. democra ten een overgang naar een sociale ordening. De heer W esterman (Nat. Herstel), zegt dat de Troonrede slechts orakeltaal be vatte. Dc regeering onderzoekt niet de struc- tureele vormen onzer samenleving. Neder land toch is bezig, zijn nationaal vermogen te liquidecrcn. Spr. wil o.m. maatregelen tegen kapitaal- vlucht, alsook controle op het bankbedrijf. Spr. doet een beroep op den rechtvaardig heidszin van de regeering jegens de natio- naal-socialistische beweging. De heer Lingbeek (Hcrv. Ger.) betoogt dat dit kabinet zich moet gedragen als een crisis-kabinet. Spr. critiseert de christelijk- eenzijdige politiek dezer regeering. Onder dc antirevolutionnairen zijn er dan ook vele ontevredenen. Rome krijgt hier te lando kansen, welke het zelfs in zuiver roomsche landen niet ten deel vallen; en toch is ons land gedrenkt met het bloed en dc tranen onzer protestantsche voorouders. De heer van Houten (Chr. Dem.) con stateert dal de regcering een eenzijdig-kapi- talistische politiek voert, waardoor ze do christelijke vakvereeniging tegen zich vindt. Spr. wil een betere verdeeling der crisislas- ten, opdat niet een deel van het volk te wei nig ontvangt om van te kunnen leven. De vergadering wordt te 5.10 uur ver daagd tot morgen één uur. VERDRONKEN II eken dorp, 6 Nov. Hedenmorgen is alhier het 20 maanden oude dochtertje van dc familie Kruit door onbekende oorzaak in het water gc\allen cn verdronken. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE is altijd voordeeliger, 100 veiliger en ruimste taxi te dezer stede. Naar buitenland, een telefoontje en wü staan gereed. Vraagt prys by ons voor trouw plechtigheden enz. De Ondernemer, G. LENSINK. Hoogeweg 49. BEWIJSSTUKKEN VOOR RIJVAARDIGHEID Uniformiteit in de examen- cischen. Nieuwe instructies voor dc adviseurs liet Centraal Bureau tot afgifte van rij vaardigheidsbewijzen houdt, thans in elke provincie bijeenkomsten "met zijn advi seurs ter bespreking van -do examen- eischcn, om daarin zooveel mogelijk uni formiteit tc brengen.. De beoordeeling van dc candiduten door de adviseurs is soms zeer verschillend, en het aantal ongunstige adviezen loopt o.a. daardoor zeer uiteen. Aan iedertn candidaat zal door het Cen traal Bureau in het vervolg een overzicht worden gegeven van de nieuwe voorschrif ten, betreffende verkeersborden en vor- keersteekens, zoodat kennis daarvan ook verplichtend wordt. Dc instructie voor de adviseurs wordt toegelicht cn daarbij wordt vooral gewezen op het feit, dat de adviseur de candiduten niet mag mededeelcn, dat hij geslaagd is of niet geslaagd. Het Centraal Bureau be slist, en bericht deze beslissing aan dc can didates De adviesformulieren voor de ad viseurs worden belangrijk gewijzigd. Voor landbouwtractoren en andere zich langzaam voortbewegende motorvoertuigen zal een ander rijvaardigheidsbewijsstuk worden afgegeven. Evenals voor b.v. een driewielige bakfiets met motor een bewijs kan worden verkregen met een geperforeer de 3, zal thans ook een nieuw rijbewijs met een geperforeerde 7 worden ingevoerd. De candidaten mogen alleen rijproeven afleggen in de kringen, waarin zij min of meer permanent wonen. De rijproeven moe ten worden afgenomen in een wagen, waar in de adviseur de beschikking kan heb ben over een rem. DE FRAUDE BIJ DE AFGIFTE VAN BEWIJZEN VAN RIJVAARDIGHEID Den Ilaag, 6 Nov. Dc rechtbank heeft beden uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen directeur van het Centraal Bureau voor afgiften van bewijzen van rij vaardigheid J. P. van T. tegen wien door het O.M. terzake van oplichting 1 jaar ge vangenisstraf is geëischt. Verdachten werd ter zake van valschheid in geschrifte en het gebruik maken van een vervalscht geschrift veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Vrijgesproken werden de musici P. J. A. en J. van I. uit Leiden, die terecht hebben gestaan verdacht van oplichting. HAAR EIGEN KIND GEDOOD Moeder tot 5 jaar verooordeeld Amsterdam, G November. Een 23- jarige gehuwde vrouw te Haarlem had in November van het vorig jaar haar tweeja rig kind zoodanig mishandeld, dat de klei ne weldra overleed. De rechtbank te Haarlem veroordeelde haar wegens doodslag op haar eigen kind tot zes jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeeld haar in hooger be roep tot vijf jaar gevangenisstraf wegens doodslag. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. Wetenschap in dc jeugd verkregen, is ge lijk een opschrift, in marmer gebeiteld. Uit het Engelsch van HUGH WALPOLE en J. B. PRIESTLEY, door H. A. C. S. Ja, 't is verbazend gek, dat jij daar nu met Trump optrekt, zooals ik nu hier met de afgrijselijke schim van Jean's broer. Jij zult Marjorie binnen een dag of twee, vin den, vermoed ik, een beetje met baar pra ten, verwonderd zijn hoe jullie beiden zoo dwaas konden zijn cn dan zal alles voorbij zijn. Dan zal ik jullie beiden spcedig weer zien; feitelijk is mijn optimisme vanavond zóó sterk, dat ik mij zelfs kan voorstellen boe binnen enkele weken Jean en ik en jij cn Marjorie, wij met ons allen ergens een gezellig dinertje zullen hebben. Iloe wensch ik, dat het waar mocht zijn! Maar deze ka mers, waarin ik ben, geven mij. dat moet ik bekennen, geen moed. Vóór je brief kwam, bad ik er een walg van; zij heb ben de meest sombere, moorddadige atmos feer. Ik las vandaag ergens een artikel, dat een van die kleine hotels in Londen beschrijft, waar de menschen komen en lo- geeren, een van die verschrikkelijke plaat- •en, waar oude dames met elkaar fluiste ren cn liet lijk onder de sofa verborgen is. Zie je, deze kamers zijn van die soort. Nu niet rneer. En schrijf naar hier. Ik zal spoe dig weer aan jou schrijven. Om je dc waar heid tc vertellen liet wekt mij op, wan neer ik „dc Bruine Stier" op dc envelop schrijf. Wat houd ik van dat dal, met zijn wind en regen cn rust! 20 Jcrmyn Street. Beste Bob, Ik laat op mijn brief van gisteravond een anderen volgen, niet omdat er iels gebeurd is, maar het is een feit, dat, nu ik weet, dat jij op vijf minuten afstand van Jean bent, cn haar op dit oogenblik misschien ziet, het mij zóó rusteloos maakt, dat ik alle mogelijke kracht moet inspannen om hier te blijven, en niet met den eersten trein naar jullie toe te vliegen. Maar ik wil niet gaan voor ik dien jongen ellendeling, Ros- sett Jr. die nu ergens te pruilen zit, te pak ken heb. Ik heb plan, vanavond in dc ge heimen van dat gemeene bol van liern bin nen tc dringen, ik ben er achter, waar dat is cn zal daar vermoedelijk een cllendigen avond doorbrengen. Ik heb een afschuw van nachtclubs en hun bewoners en deze moet een van de allerslechtste zijn, naar ik hoor. Vandaag vriest het en Londen is onbewolkt en stil; er is op alles een kleurig waas, als of Renoir het opgeknapt had; alle vrouwen hebben een kleur, als die rood-grocne ap pels, die Renoir altijd schilderde en toen ik zooeven door Piccadilly liep, scheen bet, of iedereen zijn vingers op zijn lippen hield, alsof zij, elk oogenblik, de een of an dere wonderbare uitbarsting verwachtten. Ik dineerde gisteravond met een Ameri kaan die zei, dat Londen te vies is om aan te pakken, en zoo is de stad nu op 't oogen blik, zij is als een oude dame, ingestopt in een nogal vuile, grauwe sjaal. Maar erg arrogant, hoogelijk met zichzelf ingeno men, ieder ander naar de hel verwen- schend. Zooals ik den Amerikaan gister avond vertelde, zij is een zóó krachtige per soonlijkheid, dat geen vreemde invloeden ook maar iets met haar hereiken kunnen, cn daar moeten we voor danken, zeg ik. Maar dat is toch niet het eigenlijke van mijn gedachten, om vier uur op dezen don keren middag, in deze sombere kamer, waar de meubels stinken naar ongetrouw- ie heeren, die, van eenzaamheid en ver- reling zelfmoord hebben gepleegd, waar nog geurtjes hangen van verschaalde whisky, van onbetaalde rekeningen en van de gemeene uitvluchten van ongeschikt dienstpersoneel. En den geheelen tijd hangt de schaduw van den ouden Rossett om mij heen. Vreemd, zooals de persoonlijkheid van dien waarschijnlijk doodgewonen dron ken verkwister je bezig houdt. Het komt gedeeltelijk wel daardoor, dat hij op 't oogenblik zoo onbegrijpelijk is. Waarom zou bij mij eerst liefhebben, als een lang geleden verloren geraakten broeder, aan dringen op mijn gezelschap, en dan plot seling probecren mij te vermoorden? Ilij beweert, dat ik mij in zijn familie indrong, maar ik geloof niet, dat hij genoeg om zijn familie geeft, om zich te ergeren over iemand, die zich indringt, cn, in elk ge val, werd ik er maar oppervlakkig in be trokken. Ik ben er zeker van, dat hij weet, dat ik zijn dochter kuste, en natuurlijk, vertelde, ik hem, dat ik geweigerd heb zijn zoon geld te leenen, maar ik verbeeld mij, dat er in deze geheele geschiedenis iets diepers zit De sleutel, die hem open krijgt, is, daar ben ik zeker van, zijn liefde voor den grond, waar hij op staat, een soort van hysterische, bijgeloovige liefde, zoo stel ik mij die voor. Ik merk hoe ik zelf daar eenigszins zoo word; indien iemand lang genoeg rustig in dat dal blijft, dan zal elk takje en elke kromming van den heuvel iets persoonlijks voor hem worden. Het contact met alles daar zou je arrogant ma ken. jc zoudt het gevoel hebben, dat je met die plek een geheim hadt, dat alleen aan je zelf was toevertrouwd, je zoudt over ieder ander verontwaardigd zijn als over een indringer, en je zoudt daardoor een soort van pedant gevoel van onsterflijk heid krijgen. Er is een schilderij van Utrillo, een van zijn vroegere werken en een van zijn beste: een Parijsche straat, natuurlijk, met die witte gebouwen, waar bij zoo dol op is en ieder buis op die schilderij, elke deur, en elke lantaarnpaal heeft precies diezelfde zelfbewuste arrogan tie, alsof zij alle vensters cn dc deur cn de witte muren, je vertrouwelijk toefluis teren: „jij blijft bij ons cn wij zullen het samen aan de wereld vertellen jij bent juist degene, op wien wij rekenert". Ik vermoed, dat Rossett dit soort arroganlie liet ontplooien, toen hij langer hoe intie mer werd met zijn drie grillige heuvels en zijn babbelend riviertje en zijn langen, zwijgenden weg, die je nergens heen brengt, zoodat elke indringer een beleedi- ging is voor tijn trots. Ik weet het niet, of ik er werkelijk op gesteld ben. maar ik heb behoefte er terug te komen en ik moet er terugkomen. Ik zal den jongen door draaier vinden, hem bij zijn vuile nek pak ken, hem naar zijn vader sleepen en dan Jean weghalen. Intusscfhen zal ik je dank baar zijn, zoo dikwijls je mij kunt laten weten, dat je haar gezien hebt. Steeds je MARK. ,De bruine Stier." Garrowdale. Beste Mark, Ik heb zoocven den laatslen van jc twee brieven ontvangen, 't Zal, begrijp ik, een daad van vriendschap en naastenliefde zijn je alles te vertellen, wat hier gebeurt, dus hier komt het. De opwinding begon gistermorgen, onge veer tusschen tien on elf. 't Regende hard en dus waren Trump en ik, om den tijd door te komc-n, samen eon pijpje aan het rooken in dc voorkamer, die hier de plaats van de gelagkamer inneemt. Toevallig stonden wij beiden aan het venster en ke ken uit naar het grijze gordijn van regen. Wij hoorden bet geluid van een naderende auto en, nietsdoende buitcnmcnschen als wij zijn, drukten wij dadelijk onze neuzen tegen de ruilen. Een oogenblik later loeide er een enorme luxe wagen voorbij, hoog opgeladen met bagage en hij ging het dal door, naar beneden, waarschijnlijk naar Keswick. „Dat is mrs. Masham's wagen" 'zei Trump, ,,'t Lijkt of zij vertrekt, of an ders brengt ze haar vrienden naar 't sta tion". En daarna had hij behoefte over Masham te praten, maar ik snoerde hem den mond door te zeggen, dat ik haar ken de. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5