SIERKUNST N.V. ALS DAMES RUZIE MAKEN.... fa. M. H. v. Raalte 4 4 fa. M. Hv. Raalte 4 HET DALTON-ONDERWIJS IEDER WEGGEBRUIKER MOET DIT WETEN De verlichting BESTUURDERSBOND AMERSFOORT WELDADIGHEIDSZEGELS „VOOR HET KIND" DE F.A.M. VERGADERT Een onverkwikkelijke geschiedenis te dezer stede, waarbij speeksel en melkpan als wapen ge: bruikt werden Dat dames soms op een heel aardige ma nier ruzie met elkaar kunnen maken zal wel ieder bekend zijn, doch na betgeen wij gistermiddag ter zitting van den Ulrecht- schen politierechter gehoord hebben, zijn wc zefs bang geworden om een dame slechts tegen te spreken. Deze verloochening van alle mannelijke kracht is heusch niet zoo gauw gegaan, doch eerst na rijp beraad en een vrij lang verhoor van eenigc Amers- foortsche dames, die onderling ruzie ge maakt hadden. Een van hen stond terecht wegens mis handeling van een dame, die zij met een melkpan op het hoofd geslagen zou heb ben. Verdachte vertelde, dat als zij langs haar mishandelde mede-mcnsch kwam, deze al- lijd de gewoonte had haar te spuwen, zelfs in het gelaat. Dit scheen trouwens, vol gens verdachte tenminste, een familiekwaal te zijn, want ook de moeder had daar „last van". Verdachte vond deze handelwijze min der aangenaam en aangezien op een Zon dagmiddag in het laatst van September de stereotiepe, gedraging wederom dreigde, had zij zich omgedraaid en gevraagd, wat er aan de hand was. Wederom had haar vijandin toen haar speekselovervloed aange wend, om de ander te laten zien hoe zij over haar dacht. Dit liet verdachte zich toen niet welgeval len en zij had met een melkpan geslagen. Waar hebt u haar precies geslagen, vroeg mr. Kaars Sijpesteijn, de politierech ter. Dat weet ik niet precies, dat zal zij zelf (met een minachtenden blik in de rich ting van de mishandelde) het beste kunnen zeggen. Ik sloeg haar met do pan, en dat was ook alles. De mishandelde juffrouw komt dan als getuige. Volgens haar was het de eerste keer dat do beide dames met elkaar spra ken, zij keek de ander nooit aan en had dus ook nog nooit gespuwd. En als je de straat schrobt, riep ver dachte, dan gooi je ook altijd met water. Dat kan niet, want mijn moeder schrobt de straat steeds als ik niet thuis ben, kaatste het triomfantelijk terug. De dames wilden elkaar niet aankijken, doch wenschten toch nog wel een flinke scheldpartij te voeren, maar de politiercch- ter was hen voor en riep de beide getuigen a décharge. Deze wisten echter weinig bi- zonders en konden over het slaan met de pan feitelijk niets zeggen. De officier, mr. Twiss Quarles van Ufford, vond het een betrekkelijk ernstig feit, doch hij geloofde ook niet, dat het slachtoffer zoo geheel onschuldig was en vroeg derhalve slechts 15 boete of 15 dagen hechtenis. Politierechter tegen verdachte: U hoort het. Verdachte: I k ken 't niet helpen. Z ij (met een beweging van het hoofd in de richting van het slachtoffer) zei 't wel erg weinig vinden, want ze heb al zes weken loopen roepen „Ik zal haar wel aardig op kosten jagen". Maar ik wou toch liever heelcmaal niets hebben. Officier: Ja, maar u kunt toch niet gratis met pannen slaan. De politierechter was die meening blijk baar ook toegedaan, want hij veroordeelde verdachte tot een geldboete van 15, subs. 15 dagen hechtenis. DE BELLAMY-GEDACHTE Men schrijft ons: Er bestaat een vaste wet, dat elke tijd zijn verschijnselen openbaart als reactie op die van voorgaande. De tijden van streven naar winstbejag, naar materieele voorspoed en daarbij verwaarloozing van de Groote Wet van Liefde brengen onherroepelijk te genovergestelde krachten in actie. De diepe inzinking van ons economisch leven en daaruit volgend verschijnsel van matheid en hopeloosheid hebben thans tegenkrach ten in beweging gezet, die spreken van hoop en uitzicht en die bij den niet ge heel vermaterialiseerden mensch iets wak ker roepen, dat hem vol belangstelling doel luisteren. Zóó «liep kan niet de ellende zijn, zóó donker niet de toekomst of de in tuïtieve mensch spitst zijn ooren bij het hooren van een stem, die spreekt van uit komst en licht. Het is juist m deze tijden, dat de roepstem van dc Anierikaansche Econoom Edward Bellamy gehoord on be grepen wordt. Vóór vijftig jaar werden zijn waarschuwingen in de wind geslagen, want wat hij zcide, was oogenschijnlijk zoo in te genspraak met die tijden en wat hij wilde, was wel mooi, maar zoo...._. idealistisch, zooutopistisch. Het verloop der tijden heeft hem evenwel in het gelijk gesteld. Nu zijn de tijden, nu worden de menschen rijp voor zijn gedachten. Zijn idecén vin den reeds weerklank bij duizenden over de wereld. „Is Bellamy een utopist?" Deze vraag zal morgen op een openbare vergade ring worden behandeld. JEUGDIGE DIEVENBENDE Het vonnis van de Utreclilscfcc rechtbank. Hedenmorgen heeft dc Utrechtsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak togen een jongeman uit onze stad, die deel uitmaakte van o-vi dievenbende en zich bail schuldig aan het stelen van rijwielbelastingmerken en rijwielen. Tegen hem was een jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis geeischt. Vanmorgen werd hij veroordeeld conform dezen eisch. Een tweede jongeman uit onze stad, die verdacht werd van heling van twee van dief stal afkomstige boeken, en tegen vvicn een boete van 25.subs. 10 dagen en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk was geeischt, werd vanmorgen veroordeeld lot een geldboete van 20, subs. 10 dagen hechtenis. Een overvvegwachter alhier, tegen vvien wegens heling van rijwielplaatjes een gevan genisstraf van 6 maanden was geeischt, werd veroordeeld conform dezen cisch. -?4 S<L afc *$4 <£4 ^4 ^4 ^54 ^4 ^4 *4 ^4 sfc -js ei» cïT c? i-ï? ctT w Ajd. Wille Goederen Praetisclic Sl. Nicolaas Cadeaux Ontbijtlalcens, m frisse tinten, kleurecht 130x160, fl 1.-, 1.45, 1.85 Zijden Nachthemden en Pi/ama's X r Zakdoeken, in aardige verpakking Zijden Kousen, natuur zijde, X 1S5 PPaaT X Lezing van den heer Bolt voor de commissie van toezicht op het L.O. Gisteravond werd in de Pallas Athene- school alhier een vergadering gehouden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op hel L. O., onder voorzitterschap van den heer Spelberg. De ingekomen rapporten der sub-commis sies gaven blijk van vvaardeeiïng voor het door het personeel verrichte werk; dc op merking werd gemaakt dat meer bezoeken op prijs zullen worden gesteld. De moeilijk heden van scholen rnct gecombineerde klas sen werden uitvoerig besproken; besloten werd deze moeilijkheden met den wethouder van onderwijs te gaan bespreken en con tact te zoeken met de- oudercommissio. Klachten werden vernomen over te groote klassen en de nadcelen daaraan verbonden. De lieer J. H. Bol t, leider der Pallas Athencschool, hield vervolgens een voor dracht over zijn toepassing van Het Dalton onderwijs Aan het betoog van den heer Bolt ont- leenen wij het volgende: De strijd voor een nieuw stelsel van op voeding en onderwijs is hierom zoo zwaar, omdat het publick niet weet waarom het eigenlijk gaat en daarom niet meewerkt. Het is een verheugend verschijnsel, dat deze commissie zich door deskundigen wil laten voorlichten. I-Iet Daltonsysteem is slechts één der leerwijzen, die ontstaan zijn in den drang naar hervorming, die in alle landen der wereld waarneembaar is. De beginselen van deze hervorming zijn: 1. Het kind de gelegenheid te geven in zijn eigen tempo te werken. 2. De zelfwerkzaamheid»zoo hoog mogelijk op te nemen, waardoor zelfstandigheid ge leerd wordt. 3. Het kind te leeren zijn eigen taak te bepalen, zoo mogelijk een eigen werkwijze te ontdekken. 4. De kinderen te leeren samenwerken, zoodat de karakterhervorming beter tot haar recht kan komen en liet sociaal besef, waar aan het dc meesten ontbreekt, ontwikkeld wordt. 5. Het ontmoedigende „blijven zitten" uit te schakelen en het kind grootcr vreugde te geven in het werk. Het Daltonsysteem, dat zijn naam ont leent aan dc Amerikaanschc stad Dalton (Helen Parkhurst is de grondlegster ervan) wordt tegenwoordig op verschillende scholen toegepast. Het biedt verschillende mogelijk heden. Het voornaamste kenmerk is, dat het kind werkt aan een taak van een dag, een week, een maand), die het zooveel mogelijk zelf standig moet uitwerken. Hoe ouder de kinderen, des te langer kan de tijdsduur zijn, waarover ccn taak kan loopen. Er zijn uren voor geheel individueel werk, met gelegenheid voor samenwerking. Er zijn ook gezamenlijke lessen. Met het klassi kale stelsel wordt niet geheel gebroken. Voor de middelbare scholen richt men het gewoonlijk zoo in, dat voor ieder vak een afzonderlijk lokaal is plus een gezamenlijk studievertrek. Op de lagere scholen houdt men dc kin deren gewoonlijk bijeen onder één leider in één lokaal. Op sommige scholen zorgt men dat de kinderen aan het eind van een bepaalde periode weer „gelijk" zijn met hun werk (zooals op een gewone klassikale school), op andere geeft men meer gelegenheid indi vidueel verder te gaan, zoodat vlugge leer lingen snel kunnen opschieten. Aan de Pallas Atheneschool wordt het Daltonsysteem in de hoogere leerjaren toe gepast, in de lagere volgt men dc Montes- sori methode. In groote lijnen wordt aldus gewerkt. De hoofdvakken taal en rekenen (de moei lijkste van de lagere school) zijn geïndivi dualiseerd, wat betcekcnt, dat ieder kind, wat deze vakken aangaat, geheel individueel werkt. Er zijn echter ook gezamenlijke lessen over veel voorkomende moeilijkhe den. Ook de dictees gaan in groepen. Taken worden opgegeven naar de mate van de krachten van het kind. Voor de an dere vakken (aardrijkskunde, geschiedenis, natuurkennis) worden groeplcsscn gehou den, die dc kinderen individueel of in groe pen voorbereiden. Het geheel is zoo soepel mogelijk, zoodat wijzigingen ieder oogen- blik mogelijk zijn. In dc pas ingestelde LT. L. O.-afdeeling wordt eveneens een vorm van het Dalton systeem toegepast. Er wordt streng reke ning gehouden met den aanleg en de capa citeiten van de kinderen. Daarom ook zijn niet alle vakken verplicht. Wie geen drie of twee vreemde talen kan verwerken neemt er één. Wie onoverkomelijke moeilijkhe den met de wiskunde heeft, laat dit vak rusten en werkt aan die vakken, welke wel binnen liet bereik liggen. De kinderen heb ben de gelegenheid zich in bepaalde vakken te specialiseeren en daarin „proeven" af te leggen. Voortdurend wordt gezocht naar nieuwe werkwijzen, die het studeeron en memorecren vergemakkelijken. Spreker gaf daarvan verschillende voorbeelden bij ver schillende vakken. De school zal later haar eigen einddiplo ma's geven in nauwe samenwerking met de „werkplaats" van den heer Boeke te Bilt- hoven en de U. L. O.-afdeeling van de Bus- sumsche Montessorischool. Spreker verwees nog naar het uitgestalde werk der kinderen en stelde de gelegenheid open fle geheele school te bezichtigen, waar van door de aanwezigen gaarne gebruik gemaakt werd. De eischen waaraan motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten voldoen XI We vervolgen thans met de opsomming der voorschriften, waaraan motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten voldoen. Eerst geven wc weer de voorschriften voor welker naleving zoowel eigenaar als hou der als bestuurder uansprakelijk zijn. le. liet motorrijtuig moet voorzien zijn van een deugdelijk, nauwkeurig werkend stuurtoestel. 2c. Het motorrijtuig moet er op zijn inge richt a. dal zooveel mogelijk elk gevaar voor brand of ontploffing worde voorkomen: b. dat in het. algemeen niet door gc- druisch rij- of trekdieren of vee worden ver schrikt; dat dc overige weggebruikers niet door rook of damp worden gehinderd. 3e. Het motorrijtuig moet voorzien zijn van een of meer op een duidelijk zichtbare plaats aangebrachte platen, waarop zijn aangegeven dc fabriek en het fabricksnum- mcr van het onderstel het vermogen in paardckrachten van den motor of het aan tal en de boring der cylinders en liet eigen gewicht van het rijtuig. 4e. Het motorrijtuig moet voorzien zijn van ten minste twee onafhankelijk van el kander krachtig werkende remmen, met elk waarvan het motorrijtuig ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebrachl. Deze remmen moeten zich bevinden onder het be reik van den bestuurder. Van motorrijtuigen voorzien van een of meer assen met meer dan één wiel, moet ten minste één der remmen rechtstreeks werken op twee of meer wielen of op on middellijk daarmede verbonden rcmschij- vcn of remtrommels. 5e. Het motorrijtuig moet voorzien zijn van tenminste één ééntonigen hoorn, waar van hel geluid op een afstand van 100 M. duidelijk hoorbaar is. Ge. Wordt met ontstoken verlichting ge reden, dén moet a. hij een snelheid van meer dan 20 K.M. per uur tot ton hoogste 40 K.M. per uur de daarvoor gelegen weg over oen afstand van ten minste 25 Meter voldoende verlicht zijn; h. bij ccn snelheid van 40 K.M. per uur de daarvoor gelegen weg over een afstand van ten minste 100 Meter voldoende ver licht zijn. Dit geldt alleen voor de wegen gelegen buiten dc bebouwde kommen van gemeen ten. 7e. Het motorrijtuig moet voorzien zijn van een behoorlijk geluiddempende inrich ting, waardoor de afgewerkte gassen van het motorrijtuig kunnen worden afgevoerd. "e. Het moet voorzien zijn van een spie gel, waardoor de bestuurder van zijn zit plaats het links achterliggend weggedeelte kan overzien. 9e. Het motorrijtuig moet zoodanig zijn ingericht, dat de bestuurder van zijn zit plaats voldoende zijuitzicht heeft. (Er rijden nog tal van oude vchikeltjcs welke niet aan dezen eisch voldoen. In verband met een veilig verkeer is liet noodzakelijk, dat hierop streng wordt gelet). De vorenstaande bepalingen gelden dus voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Ten aanzien van motorrijtuigen op meer dan drie wielen zijn nog de volgende be palingen vastgesteld: le. Het motorrijtuig op meer dan drie wielen, van grootcrcn radstand dan twee Meter of zwaarder dan 350 Kg. moet voor zien zijn van een inrichting om achter waarts te rijden. 2e. Hot motorrijtuig op meer dan twee wielen moet voorzien zijn van eenc inrich ting in staat om zelfs bij het bestijgen van steile hellingen terugloopen geheel te belet ten, doch alleen in geval een der remmen niet aan dezen eisch voldoet. Met betrekking tot de verlichtingen vin den we het volgende bepaald. Een motorrijtuig op meer dan twee wielen dat zich tusschen een half uur na zonson dergang en een half uur voor zonsopkomst op een weg bevindt (dus rijdende of stil staande) moet voorzien zijn van ten min ste twee aan weerszijden van het motorrij tuig aangebrachte lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht, uitstralen en aan de achterzijde op een nader door den minister van waterstaat aan te geven plaats van een lantaarn die achterwaarts een rood licht uitstraalt. De minister heeft in verband hiermede bepaald, dat het roode achterlicht (reflector is niet toegestaan) niet hooger dan 1.25 M. boven het wegdek mag zijn aan gebracht en niet meer dan 0.50 M. verwij derd mag zijn van het meest naar links uit stekende gedeelte van het motorrijtuig. De ze bepaling treedt eerst in werking op 1 Januari 1935. Tot dien datum geldt dc bepa ling, dat het roode achterlicht (dus niet een reflector) aan de linkerachterzijde moet zijn aangebracht. Het voeren van een verlichting, die ver warring zou kunnen stichten, is niet geoor loofd. Voor deze gemeente is ten aanzien van stilstaande motorrijtuigen bepaald, dat de voorgeschreven verlichting niet behoeft te worden gevoerd, wanneer het motorrijtuig zich op géén grooteren afstand dan 5 M. van brandende straatlantaarns bevindt. Aanbeveling zou hot verdienen zulk een uit zondering ook te maken voor de parkeerter reinen en voor het Stationsplein. De zijglazen van de lantaarns mogen nooit een gekleurd licht uitstralen. De verlichting kan worden onderscheiden in a. verblindende verlichting; 1). niet-verblindende verlichting. De verblindende verlichting mag niet worden gevoerd, wanneer a. de weg is gelegen binnen de bebouw de kom eener gemeen le; 1). het motorrijtuig stilstaat; c. het motorrijtuig een ander motorrij tuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig of rijwiel zijnde, of een rij- of trekdier of vee tegenkomt, van het oogenblik af, dat het op 100 M. genaderd is tot het oogenblik, waarop een ontmoeting heeft plaats gehad. Nadruk verboden. GEIS. De heer H. B. Berghuijs spreekt over de Vredesbeweging door de eeuwen Gisteravond heeft in dc groote zaal van De Valk een openbare vergadering plaats gehad van den Bcstuurdersbond Amers foort van de Nederlandsche Vakcentrale, waarin als spreker optrad de heer II. B. Berghuys uit Utrecht, algemeen secre taris der Ncd. Vakcentrale. Do vergadering werd geleid door den heer J. J. van Plateringen, die zijn teleur stelling uitsprak over do geringe opkomst. De heer Berghuys sprak namens de regeering als lid van het Int. Neutraal Vak- verhond, dat in Geneve is geconstitueerd, over: De vredesbeweging, haar moei lijke gang door de eeuwen In den aanvang van zijn betoog wees de heer Berghuys op de velen, die door de eeuwen heen zich op het doornige pad der vredesbeweging hebben begeven. Allereerst memoreerde hij het leven van den profeet Jesaja, die reeds in de bijhelsche historie als een vredes-figuur naar voren treedt en ervan overtuigd is, dat zijn profetic een maal werkelijkheid zal worden. liet ver langen naar den \olkcnvrede is reeds eeuwen oud. Door alle eeuwen heen zijn pogingen tot het bestendigen van den vre de gedaan en nog zijn zij niet gelukt. Zal dat dan nimmer bereikt worden? Men ver- gele niet, dat bet begin van iedere stroo ming zeer moeilijk is en dat hardnekkig volhouden de eonige kans op slagen geeft. Aan de groote voorgangers van de vredes beweging zijn wij veel dank verschuldigd. Wij, die thans steeds weer een deel van liet ideaal tot. werkelijkheid zien worden. Voor wanhoop bestaat geen aanleiding, evenmin als voor de vrees, dat het ver stand zich door het gevoel zal laten over- hccrschcn. Vervolgens beschouwde spreker de begrippen wereldrijk, volkenbond en sta tenbond, waarbij hij eraan herinnerde, dat reeds eeuwen geleden daarop is aangedron gen. liet internationaal leven ging in de veertiende eeuw echter al sterk achteruit. Aan dc hand van een groot aantal lan taarnplaatjes riep de heer Berghuys het goede werk in het belang van den vrede in herinnering van Hugo de Groot, Dcsi- derius Erasmus, Irene Caslel, de eerste schrijver over dc eeuwige vrede, wiens werk werd voortgezet door Immanuel Kant voorts aan het werk van Victor Hugo, Dunant, don grondlegger van het Roode Kruis, Tol- stoï, den schrijver van „Oorlog en Vrede" en van William Stead. Vervolgens memo reerde spreker de stichting van het Vredes paleis, alsmede de verschrikkingen, welke den oorlog van 19141918 heeft teweeg ge bracht, waarbij hij erop wees, dat dit hoofd stuk uit de geschiedenis onder geen beding mag worden herhaald. Met waardeering sprak dc lieer Berghuvs over het kabinet Gort van der Linden, dat dc dank van heel ons volk verdient, daar mede door zijn be leid Nederland voor don oorlog gespaard is gebleven, alsmede over het werk van wijlen Dr. Stresemann en onze landgenoo- ten jhr. rnr. dr. van Karncbeek en jhr. Lou don. Na de pauze besprak de heer Berghuys den strijd voor den socialen vrede, het werk van het Internationaal Vakverbond te Genève. Ook hierbij werden weer vele lan taarnplaatjes, meer speciaal het werk van het Internationaal Arbeidsbureau betreffen de. vertoond. Herinnerd werd hierbij aan den nood van hen, die niet aan het front waren, die het noodige voedsel ontbeer den. Een beroep deed spreker op dc vrou wen, waarvan velen hebben gewerkt in de munitiefabrieken, een beroep ook cp de Christelijke kerk, op alle kerken der we reld, maar óók een beroep op den arbeid. Tenslotte werd vertoond het plaatje, ont leend aan Schiller's „Das Lied von der Glocke", waarvan de laatste wensch is: „Vrede zij haar eerste geluid". Een luid applaus was het antwoord op de bezielende rede van den lieer Berghuys. UIT HET POLITIERAPPORT Aanrijding Op den Utrechtsclien Weg had gisteren bij Nederberg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe auto, doordat de eerste geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. Het linkervoorspatbord der luxe auto werd ingedeukt welke schade onderling geregeld werd. Toch doorgereden Een persoon liep een bekeuring op, door dat hij niet stopte op een door de politie gegeven teeken. EXAMENS Gisteren slaagde voor het te Utrecht ge houden examen van apothekers-adsistent, onze stadgenoot A. Stuurman. ST. NICOLAAS IN HET SOESTER- KWARTIER St. Nicolaas zal morgen een rondgang maken in het Soesterkwartier en o.a. een bezoek brengen aan de bakkerij ,,'t Smul- huis." Men leze de annonce van deze firma. FRUIT- EN GROENTEVEILING Veiling van 26 November Druiven 1418 ct., Goudreinet 11—21 ct., Bellefleur 10—13 ct., Groninger Kroon 121 ct., Campagne zoet 12—16 ct., Comtessc de Paris 8 ct., Zwijhdrechtschc Wijnperen 812 ct., Sterappclen 1517 ct., Bram lev Seedling 911 ct., IJsbont G7 ct., Gicssen Wildeman 58 ct., Winterjan 57 cl., Vij genperen 18—20 cf., Lof G—8 ct., Wortelen 4G ct., Prei 4—10 ct., Andijvie 715 ct.. Sla 1214 ct., Knolseldery 30—35 ct., Roode kool 45 ct., Gele kool 35 ct., Boerenkool 1016 ct., Groene kool 14 'ct., Peterselie 7—9 ct., Seldery 710 ct. BURGERLIJKE STAND 26 November GEBORENHendrik Gors Meindert, z. van Cors Meindert Zandwijk en Christina Johanna van Kooten: Jacob, z. van Cöen- raad van Nimwegen en Derkje Beitler. OVERLEDEN: Jannetje van den Berg, 78 jaar, weduwe van Steven van de Vis; Evert Wind, 47 jaar. echtgenoot van Teuntje Ken- tin; Wihelmus Hendrikus Blewanus, 52 jaar, ongehuwd. UTRECHTSCHEWEG 90a Groote keuze artistieke, practische Geschenken Wegens noodzekeli|ke uitbreiding der Meubelaldeeling waarvoor ruimte beschikbaar moet komen, wordt een zeergroot deel van den voorraad ver beneden inkoopswaarde aangeboden 10 December a.s. begint do verkoop te dezer stede Gistermiddag had, in de door de Directie der Gcldersche Crediet-Verceniging bereid willig beschikbaar gestelde zaal, de samen komst plaats van een aantal dames met den voorzitter van het Comité tot be\ordering der verspreiding van weldadighcidspostzo- gels en prentbriefkaarten „Voor het Kind", ten einde dc organisatie van dezen verkoop te bespreken. Wij kunnen hierover mcdedeelen, dat dit jaar van Maandag 10 December tot en met 9 Januari a.s. de verkoop zal worden ter hand genomen in de „Hall" van liet post kantoor alhier, waar met do toestemming van den heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor, welke medewerking ten zeerste door het Comité wordt gewaardeerd, een tentje zal worden opgesteld, hetwelk met vriendelijke bereidwilligheid door do firma J. W. van Achterbergh ter beschik king van het Comité wordt gesteld. Er zullen dit jaar verkocht worden post zegels van P/s, 5, G en 12,14 cent, voorts briefkaarten met kinderkopje, prentbrief kaarten, t.w. zwart-witte houtgravures, ont worpen door Nic. Bulder, Kerst- en Nieuw jaarskaarten, ontworpen door Edz. Koning en ten slotte een aardige kalender, ontwor pen door Nellie Bodcnheim. De postzegels blijven ten allen tijde geldig. Wij wijzen er ten overvloede on. dat do baten van dezen verkoop ten goede zullen komen van alle instellingen, die zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, achter lijke, gebrekkige en verwaarloosde kinderen van alle gezindten verzorgen. Wij bevelen dezen verkoop ten zeerste bij onze stadgenooten aan, daar de kleine toe slagen op de postzegehvaarden de goede verzorging van duizenden misdeelde kinde ren bevordert. Een groot aantal dames-verkoopsters heb ben zich met. hare helpsters voor dezen ver koop beschikbaar gesteld en zullen bet aan aanmoedigenden ijver niet laten ontbreken om de bezoekers van het postkantoor tot het koopen van edeze postwaarden over te halen. Door de medewerkng van allen kan deze verkoon tot een zegen voor „Hél Kind" worden. Protest tegen het in eigen beheer laten uitvoeren door de gemeente Het vastrechttarief van de P.U.E.M. De Federatie van Amersfoortsche Midden- standsvcrcenigingen hield gisteravond een vergadering in restaurant Princess. Een der punten van behandeling was de bij Handel en Nijverheid geuite klacht over de onbillijke en onredelijke berekening van het vastrecht bedrag door de P.U.E.M. Getracht zal wor den met de P.U.E.M. een bespreking te ver krijgen tot hetere oplossing, terwijl de leden vooraf nog een enquête zullen houden. Aan een verzoek van de Handels- en Kan- toorbediendenbond op oudejaarsavond om 5 uur te sluiten werd zoodanig medewerking toegezegd dat aangestuurd zal worden op 'n sluiting om 7 uur voor die zaken, waar dit zonder groote moeilijkheden kan geschieden, terwijl er voorts op werd gewezen, dat eenige branches aan de vervroegde sluiting onmo gelijk kunnen deelnemen, wat ook de aanwe zige afgevaardigden van dc Chr. Handels en Kantoorbedienden duidelijk was. Een volgend punt was dc Zaterdagavond- markt, waar nog steeds overtredingen plaats vinden volgens de opzet van die markt, n-.l. verkoop van aan bederf onderhevige con sumptie. Gevraagd werd naar de werkzaam heden van de Marktcommissie, waaraan ruim een half jaar geleden reeds advies werd gegeven. Ten aanzien van verbetering aan gemecn- tcwoningen voor vrij groote bedragen, werd ten zeerste betreurd dat B. en W. deze voor stellen in eigen" beheer uit tc voeren. Een 3 a 4 kleine werkgevers zouden er een aardig stukje werk aan hebben en de gemeente kan bij openbare aanbesteding zeker goedkooper af zijn. Zijn er, zoo werd gevraagd, te veel werkkrachten in gemeentedienst? En moeten die ten koste van de belastingbetalers aan hot werk worden gehouden, terwijl den be lastingbetaler wordt belet voor zich cn zijn arbeiders werk te bekomen? Dit zou wel een geheel verkeerde methode in de getntente- huishouding zijn. Er zou worden getracht alsnog den Raad (die inmiddels reecis heden avond daarover moet beslissen) tot andere gedachten te brengen. AMERSF. RADIO-CENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Radio- Centrale naast de programma's der beide Hollandschc zenders, die der volgende bui- fenlandschc zendstations door: 11.05—5.35 London Regional. 5.356.50 Droitwich. G.50—10.20 London Regional. 10.20—12.20 Wecncn. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2