Amersfioortseh Dagblad Giro No. 47910 EEN VAARTUIG MET PROPELLER «SA '<2 TEGEN DE NIEUWE TIJDREGELING FLESSCHENTREKKER STAAT TERECHT IN BESLAG GENOMEN AUTOBUSSEN EXPERIMENTEN TE ZANDVOORT ARBEID IN VRIJEN TIJD MEINEED? HUMORHOEKJE Steeds grootere bezwaren in financieele en handels kringen Amsterdam, 6 December. Het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, inzake de invoering van den Middel-Euro- peeschen tijd in ons land, ontmoet in fi nancieele en handelskring' n steeds groote ren tegenstand. Door het adres van de Am- sterdamsche Kamer van Koophandel aan de Eerste Kamer is de aandacht gevestigd op do groote bezwaren, die zoowel voor den handel in effecten als in goederen uit de tijdveranderingen zullen voortspruiten. Door de snelle behandeling in de Tweedo Kamer was men eenigszins overrompeld en heeft men weinig aandacht besteed aan de gevolgen, dio een en ander voor den han del zou meebrengen. Naar wij thans vernemen koestert de Vcr- eeniging voor den Effectenhandel het voor nemen dezer dagen eveneens een adres aan de Eerste Kamer te richten, waarin do moeilijkheden worden uiteengezet, waar voor de effectenhandel en speciaal do ar bitrage, zal wordeij gesteld, indien het wetsontwerp ook door haar zou worden aanvaard. In hooger beroep bevestiging van het vonnis van de Utrechtsche rechtbank geëischt A m sterdam. Het gerechtshof be handelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen den 38-jarigcn ijzerhande laar W. G. M. te Utrecht, die terzake fles- schcntrckkeiïj door do rechtbank aldaar was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De man had een groot aantal bestellingen gedaan bij engros-handelaren in ijzerwa ren, doch van betaling kwam niet veel. Hij verkocht de goederen beneden den prijs. Op 17 Februari 1932 is hij failliet ver klaard, op 30 Maart d.a.v. werd het faillis sement opgeheven wegens gebrek aan ac tief. President: Dat is me niet duidelijk. U hadt toch goederen ontvangen. Is er geen klacht wegens bedriegelijke bankbreuk te gen u ingediend? Verdachte hult zich in stilzwijgen. Het ccnige, dat men van hem hoort zijn klach ten over het weinige geduld van zijn cre diteuren. 1 Januari 1933 werd verdachte in gijze ling gesteld daardoor kan het niet-bctalcn verklaard zijn. De procureur-generaal mr. D. Reilingh zeide in zijn requisitoir, dat verdachte groote bestellingen deed, terwijl hij wist niet te kunnen betalen. Voorts blijkt de flesschentrekkerij uit het feit, dat hij de goederen onder den prijs verkocht. Tegen een eventueel onderzoek naar verdachte's geestvermogens zou verdachte zich niet .verzetten. Spr. requireordc bevestiging van liet von nis van de Utrechtsche rechtbank. Arrest 20 December. Hooge Raad vernietigt het vonnis van den Haagschen kantonrechter Den Ilaag, 6 Dcc. Zooala rnen zich her innert zijn in dc vorige maand eenige tou ringcars van N.O.V.A.R. en Sommcling's reisbureau in beslag genomen op grond van overt reding van de wet op de openbare middelen van vervoer door een dienst to onderhouden tusschcn den Haag en Rot terdam, waarvoor geen vergunning was verleend. De Haagsche kantonrechter heeft toen dit beslag opgeheven. De Iiooge Raad heeft heden een beschikking gegeven waarbij het vonni i van den kantonrechter is vernie tigd wegens onvoldoende motivcering. Do Hooge Raad heeft de zaak naar de Haag sche rechtbank verwezen. In zijn beschikking, waarbij vernietigd is het vonnis van den Haagschen kantonrech ter. ten gevolge waarvan is opgeheven het beslag op de touringcars der Novar-garago en van de firma Sommeling, heeft de Hooge Raad overwogen, dat dc kantonrechter aan art. 354 van het. Wetboek van Strafvorde ring een te beperkte strekking heeft toege kend; dat toch in gevolge dit artikel do ver nietiging of onbruikbaarmaking van voor werpen, welke onder andere, zooals moge lijk in dezen het motorrijtuig, gediend heb ben tot het begaan van een strafbaar feit, kan worden gelast in alle gevallen, waarin zoodanige maatregel door het algemeen be lang wordt geboden; dat de rechter derhalve de vraag, of hij vernietiging of onbruikbaarmaking van der gelijke voorwerpen zal gelasten, zonder do door den kantonrechter aangenomen beper king aan het algemeen belang heeft te toet sen. zoodat de kantonrechter dc mogelijk heid van toepassing van art. 354 niet in haar volle omvang in zijn beschouwing be trekkende, zijn vonnis niet behoorlijk met redenen heeft omkleed. DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE De heer Paul Koster bedankt als eere-lid van „Onze Vloot" 's-Gravenhage, 6 Dcc. Naar wij ver nemen, heeft de heer Paul Koster, wiens naam genoemd is in verband met de enquête te Washington inzake de particu liere wapenindustrie, ontslag genomen als eere-lid .van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Amsterdam, 6 Dcc. In het dorpsge deelte van het in bijna-wintersche rust ver zonken Zandvoort klinkt op gezette tijden en steeds op dezelfde plaats het gebrul en gedaver van een motor. Gaat men op onderzoek uit, dan ontdekt men al ras dat deze levenmaker door vier wanden aan on bescheiden blikken onttrokken is. Slechts gering in aantal zijn degenen, die weten, dat in de oogenblikken, dat zich dat ener- veerende lawaai doet liooren, de heer C. J. Stoete, experimenteert met zijn jongste uit vinding: den z.g. mechanischen zeilpropel- ler! Een propeller is in wezen een zeer een voudig ding! leidt de heer Stoete, met wien Wij naar aanleiding van deze vinding op nieuw een onderhoud mochten hebben, het interessante onderwerp in. 't Is eigenlijk, zoo theorethiseert hij verder een vervorm de plank met in het midden als aspunt een gat. Het vervormde gedeelte, dc schroef bladen, verplaatsen bij rotatie dc lucht naar één richting. Terwijl bij een zich voortspoe dend vliegtuig de weerstand op den vleugel per vierkanten centimeter een evenredigheid te zien geeft, is dit per vierkanten centime ter op een propcllerblad van de bestaande typen propellers niet het geval. Wil men derhalve de trekkracht van een propeller, met behoud van hetzelfde motorvermogen, opvoeren, dan kan zulks alleen bereikt wor den als bij de constructie aan een bepaalde indeeling van dc maten de hand wordt ge houden. Ik ben er nu, zooals ik u eenigen tijd terug reeds mededeelde, in geslaagd een propeller te vervaardigen, die bij een brandstofver bruik, dat aanzienlijk minder is dan bij de bestaande typen propellers vercischt wordt, een aanmerkelijk grootere trekkracht ont wikkelt. De motor van mijn zcilpropeller heeft mindor arbeid te verrichten, omdat de diameter van dezen propeller kleiner is en hij de lucht uitsluitend in loodrechte rich ting naar achteren verplaatst. Tusschen Juni en September heb ik niet minder dan driehonderd propellers alle onderling afwijkend geconstrueerd voor ik het „eureka!" kon laten hooren. Een wonderlijke glijboot Ons is ter oore gekomen, dat u een speciaal vaartuig hebt geconstrueerd, dat met den propeller van uw vinding is uitge- ust. Als dat zoo is, mogen wij dit vaartuig dan zien?j Komt u maar mee! antwoordt dc heer Stoete. Wij volgen hem niet zonder nieuws gierigheid! langs een gedeelte van dc Zeestraat, dalen met hem dc trap naar het dorp af en laten ons tenslotte een door kleine woningen omsloten ruime werkplaats binnenleiden, die, als er geen bezoekers ziju, stevig is afgesloten. Dadelijk wordt onze blik getroffen door een ingenieus geconstrueerd vaartuig, dat bijna de geheele ruimte in beslag neemt. Het geheel vormt een glijboot van een type, zoo als men dat wel meer gezien heeft. Twee grooto houten torpedodrijvers in stroomlijn- vorm, de punt met alluminiumplaten be dekt en onderling verbonden door een ste vige ijzerconstructie, die een luchtgekoelden motor van 15 P.K. draagt. Van deze motor, die dus op een soort standaard rust, valt onmiddellijk door zijn bijzondere con structie! de daaraan bevestigde propeller op. De mechanische zeilpropcller! Los daar voor is een kegel aangebracht, die er voor zorgt, dat de luchtweerstand op het langge rekte gedeelte tusschen dc schroefbladen wordt weggenomen. Dc geheele boot is zeven meter lang en weegt, den motor inbegrepen, 375 K.G. Dc diepgang bedraagt 15 centimeter. De fantasie richt zich op de torpedodrij vers; zij maakt deze grooter, voorziet dc wanden van patrijspoorten en richt het in wendige met gangen en cabines in Fantasie, die ik tot werkelijkheid hoop te maken, zegt de heer Stoete. Tegen een der wanden van de werkplaats staat een zonderlig voertuig op drie wielen, eveneens uitgerust met een motor met pro peller. Dat is m'n meetwagen, verklaart de heer Stoete. Hij heeft, zooals u ziet, een kleinen propeller van mijn constructie. Hij is 90 centimeter lang en weegt 7/10 kilogram. De motor, die hem aandrijft, is slechts 2/4 P.K. sterk. Ilct geheele apparaat weegt 150 K.G. Ik zal u nu dc trekkracht van dat pro pellertje even doen voelen! Tien seconden later brult het motortje zijn lied; terwijl dc propeller met razende snelheid rondtolt, hebben wij een dwars- spant van den wagen vastgegrepen om hem op zijn plaats te houden. Wij slagen er in, zij het niet zonder behoorlijke krachtsin spanning. Nu de boot, zegt de heer Stoet. Wees zoo goed en ga tusschen de dragers bij het einde staan. Even later weerklinkt het brullend lawaai van den 15 P.K.-motor. De propeller maakt zijn toerental, dat in snelheid toeneemt als de heer Stoete, die in den open stuurstoel heeft plaats genomen, dc gashandlc grooter zet. Meer dan op halve kracht mag de motor voorloopig niet draaien. Desondanks schudt en trilt de boot en waait ons een stormwind om de oorenDan treden wc naderbij en constateeren, dat buiten de schroefbaan niet dc minste luchtwerveling optreedt. Proefnemingen hebben aangetoond, zegt onze gastheer, nadat dc stilte is terug gekeerd en onze ooren weer op zwakkere ge luidstrillingen zijn ingesteld, dat uit een oogpunt van economie en van snelheid mijn propeller het van alle bestaande typen wint. Bij gunstig weer ijsgang kan ik uiteraard niet gebruiken! zal ik begin Januari 1935 mijn boot, die zich gemakke lijk demontecren laat. naar het Noorder Spaarne te Haarlem doen brengen en hem daar weer in elkaar zetten. Ik hoop dan in aanwezigheid van autoriteiten en pers, die mij in een volgboot zouden kunnen verge zellen, naar Amsterdam te varen. Ik zal dan bij mijn proefnemingen den mechani schen zeilpropcller door één van het be staande type van hetzelfde gewicht vervan gen. Men kan zich dan over het groote ver schil in prestatie van beide propellers, bij toepassing van dezelfde motorsterkte, zelf een oordcel vormen. Verticaal omhoog stijgende „luchtforten" Het groote nuttige effect, dat aldus dc heer Stoete zonder groote kosten en moei lijkheden met den mechanischen zeilpropcl ler kan worden bereikt, heeft mijn plannen met de „Bliksemboot" op den achtergrond gedrongen. Mijn nieuwe vinding do octrooi-aanvrage is in behandeling be antwoordt zelfs nog beter aan het gestelde doel: verhooging van de vaarsnelheid bij hetzelfde brandstofverbruik. Bovendien kan zij direct toegepast worden voor de voort stuwing van luchtschepen en in dc toe komst voor land- en watervliegtuigen. De heer Stoete, die, wat den financieelen kant van de zaak betreft, de volle mede werking heeft van den heer C. A. B. A. M. Schade te Haarlem, deelde ons tenslotte mede, dat ook de kwestie der verdediging tegen aanvallen uit de lucht zijn vollo aan dacht heeft. Het ligt in zijn bedoeling om, na do proefnemingen met zijn boot, een ver kleind model te construeeren van een z.g. „luchtfort", d.w.z. een toestel, dat door toe passing van de nieuwe vinding naar hij als vaststaand aanneemt loodrecht om hoog zal kunnen stijgen. In vergroote uit voering volgens den heer Stoete zouden dergelijke toestellen, die zich niet in hori zontale richting kunnen voortbewegen, bij een dreigenden luchtaanval van vijandelijke vliegtuigen of luchtschepen boven een groote stad, op verschillende punten met groote snelheid omhoog kunnen stijgen, waardoor de inzittenden in staat zouden zijn den vijand op gelijke hoogte te bestoken! Ons past in dit opzicht slechts een af wachtende houding Adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond Aan de Tweede Kamer werd dezer dagen door het Algemeen Bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond een adres gezon den, waarin wordt 'medegedeeld, dat men met groote belangstelling heeft kennis ge- nomen van de beschouwing, welke sommi ge leden in het Voorloopig Verelag over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935, Hoofdstuk Xa hebben gegeven over het ver richten van arbeid in vrijen tijd. Met instemming werd geconstateerd, dat deze leden zich op het standpunt stellen, dat er met kracht tegen behoort te worden gewaakt, dat personen, die reeds een vol- fedige dagtank hebben, in hun vrijen tijd aan anderen concurrentie aandoen. Terecht werd opgemerkt, dat nu de werkloosheid zoo groote afmetingen heeft aangenomen, optreden tegen dezen misstand dringend noodlg Ls. Het bestuur meent to mogen volstaan met eraan te herinneren, dat reeds her haaldelijk aandrang is uitgeoefend om tot bestrijding varj dit euvel te geraken, zoo noodig door een aanvuJling der Arbeidswet, waarbij hot verrichten van arbeid na vol ledige dagtaak wordt verboden. Met teleurstelling werd echter kennis ge nomen van het desbetreffendo gedeelto in do Memorie van Antwoord, waarin de Mi nister van Sociale Zaken verschillende be zwaren ontwikkelt tegen ingrijpen op dit gebied, ofschoon het verschijnsel als zooda nig door hem minder wenschelijk wordt geoordeeld. In de eerste plaats wordt hier bij aangeteekend, dat het beperken van do vrijheid van het Rijkspersoneel met betrek king tot het verrichten van nevenwerk zaamheden een maatregel, welko door adressant zeer wordt toegejuicht billijk heidshalve moet leiden tot overeenkom stige maatregelen t.o.v. arbeiders in het particuliere bedrijf. Dat zich bij het regelen van deze materie bezwaren voordoen, behoeft geen beictsol te vormen voor ingrijpen. I11 andere opzich ten heeft de regocring zich door dergelijke overwegingen van optreden niet laten weer houden. In het bijzonder wenscht het bestuur eek-, ter bezwaar te maken tegen de medndee- ling van den Minister, dat dc Arbeidsint spectie den indruk heeft, dat de zgn. beum hazerij geenszins verontrustende verhou- dingen heeft aangenomen. Deze indruk is naar de meening van-adressant volkomen fout. De crisis heeft er juist toe geleld, dat dit euvel steeds grooter omvang heeft ge kregen, ook in den vorm van het stelselma tig werken onder het normale prijs- en loonpeil. Daarbij is het opmerkelijk, dat do klachten, welke voorheen in hoofdzaak uit werkgeverskringen voortkwamen, thans ook in toenemende mate door werknemorsorga- nisaties worden geuit. Het is dan ook dringend noodzakelijk, dat te dien aanzien maatregelen worden geno men. reden waarom het bestuur de Tweede Kamer dan ook met klem verzoekt in deze richting werkzaam te willen zijn. Amsterdam, 6 Dec. Op Zaterdag avond 2 September van het vorige jaar werden op dc Botermarkt te Haarlem tweo personen vcrbaliseerd wegens overtreding van het ventverbod. Een van de twee man nen gaf exemplaren van „De Tribune" af, dc andere man, die naast hem stond, nam de vijf centen in ontvangst. Deze feiten waren geconstateerd door den rechercheur, die het proces-verbaal opmaakte. Uit do Kantongerecht procedure kwam een ver volging voort wegens meineed tegen den man, die de vijf centen 111 ontvangst zou hebben genomen en die dit ontkende. In de hierop volgende meineedzaak werd de man, die dc couranten had afgegeven, als getuige gehoord. De verdachte werd vrijgesproken, docli thans werd een vervolging ingesteld we gens meineed tegen de getuige-,.couranten- afgever". Hij had n.l. pertinent verklaard, dat hij niet had gezien, dat de vrouw hem iets wilde betalen voor de courant, ook had hij niet gezegd: „geef het geld maar aan dien meneer". Noch zou luj met iemand anders hebben afgesproken om het geld in ontvangst te nemen om op deze wijze het eolportageverbod te ontduiken. Op 6 April j.l. veroordeelde de rechtbank to Haarlem den man wegens meineed tot acht maanden gevangenisstraf. Dc man bleef er bij, de waarheid te hebben gespro ken, hij kende den anderen man zelfs niet. Een vrouw, die een krant had gekocht en aan den tweeden man bëstaald zou heb ben, wist zich eerst van do heele geschiede- is niets meer te herinneren. Ten slotte ver klaarde zij, van verd. een „Tribune" te heb ben ontvangen en het geld aan den man maast hem te hebben gegeven. Dc procureur-generaal Mr. D. Reilingh requireerde wegens meineed zes maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. P. van 't Iloff Stolk pleitte vrijspraak. Arrest 20 December. „En ik zeg je dat dc afspraak was, daf jij mij zou vangen IV (Korallaj, j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6