tekst van het clearing verdrag serie inbraken in 't gooi BETALING VAN OUDE VORDERINGEN NEDERL. TROEPEN NAAR 'T SAARGEBIED Radioprogramma PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA Rechtstreeksche verrekening voor oude transacties toegestaan De regeeringspersdicnst publiceert thans den tekst van het nieuwe clearing-vcrdrag niet Duitschland, waaromtrent wij in het ochtendblad van gisteren reeds cenigo niededeelingen hebben gepubliceerd. De in houd luidt als volgt: Artikel 1. Het betalingsverkeer tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en Duitsch land zal, voor zoover het betreft de in art. opgesomde betalingsverplichtingen, in Nederland uitsluitend worden afgewikkeld door tusschenkomst van do „Deutsche Ver rechnungskasse." Voor zoover in dit verdrag de woorden „Nederland" en „Nederlandsch" ge bruikt zijn, wordt ook het rijk buiten Euro pa bedoeld, wanneer niet uitdrukkelijk iets anders is bepaald. Art. 2. Onder de bepalingen van het ver drag vallen, nadere afspraken voorbehou den, de volgende verplichtingen van Neder landsche schuldenaren ten aanzien van Duitsche schuldeischers en van Duitsche schuldenaren ten aanzien van Nederland sche schuldeischers, voor zoover deze ver plichtingen na 23 September 1934 vervallen zijn of vervallen: 1. betalingen wegens den invoer van Ne derlandsche goederen in Duitschland en van Duitsche goederen in Nederland, zoo mede met wederzijdsche toestemming beta lingen wegens het loonveredelingsverkeer; 2. betalingen voor onkosten, die ontstaan in verband met liet Nederlandsch-Duitsche j goederenverkeer en wel in het bijzonder aoor invoerrechten, spoorweg- en binnen- scheepvaartvrachten, voor expeditickosten en provisiën voor overladings-, haven en bunkerkosten voor de binnenscheep vaart (zonder de kosten der bunkerkolen) en voor transportverzekeringen; 3. betalingen voor onkosten in verband met het doorvoerverlceer door Nederland naar en uit Duitschland en door Duitsch land naar en uit Nederland; 4. de opbrengsten uit het binnenscheep- vaartverkeer, voor zoover deze opbrengsten gewoonlijk niet worden besteed voor beta lingen in het land van den schuldenaar; 5. betalingen voor zeevrachten voor in Duitschland ingevoerde goederen aan Ne derlandsche scheepvaartondernemingen, voor zoover voor de betaling dezer goede ren deviezenccrtificaten of vergunningen afgegeven zijn; li de betaling van saldi, die ontstaan uit do buiten het kader van dit verdrag tot standkomènde verrekening der wederzijd sche administraties van het Nederlandsch- Duitsch spoorweg-,luchtvaart-, post- en tclegraafverkeer; 7. betalingen van reisbureaux aan ver keersondernemingen van liet andere land l(met inbegrip van scheepvaartondernemin gen, voor den verkoop van reisbiljetten met inbegrip van biljetten voor slaapwagens), evenals de betaling der saldi, die ontstaan uit rechtstreeksche verrekening van derge lijke diensten tusschen de reisbureaux in de beide landen voor zoover de wcderzijd sche bevoegde autoriteiten met een zooda nige rechtstreeksche verrekening instem men; 3. betalingen voor-patentkoslen, evenals, onder voorbehoud van speciaal onderzoek in afzonderlijke gevallen, voor licenties en soortgelijke verrichtingen 9. betalingen voor andere in verband met het Nederlandsch-Duitsche handels verkeer staande, economisch gerechtvaar digde en gebruikelijke kosten, in het bij zonder salarissen, looncn en kantoorkosten van agentschappen en filialen, provisies, reclamekosten, kosten van rechtsvervolging on terugbetaling van voorgeschoten reis kosten. In gevallen van twijfel zullen de beide regeeringscommissies zich met elkan der erover verstaan, welke soorten van be talingen onder deze bepaling vallen. Verplichtingen van de in alinea 1, cijfer 1, genoemde soort, vallen ook dan onder de bepalingen van dit verdrag, wanneer de verplichting ten aanzien van personen in 'een derde land bestaat. De wederzijdsche bevoegde autoriteiten kunnen in afzonder lijke gevallen een andere regeling treffen. Uitgezonderd van de bepalingen van dit verdrag zijn betalingen in contanten in het kleine, grensverkeer. De wederzijdsche he voegde autoriteiten kunnen in gemeen overleg uitvoeringsvoorschriften in verband met de uillegging van het begrip klein grensverkeer in den zin van deze bepaling en voorts met betrekking tot de overigens ten deze in aanmerking komende vraag punten uitvaardigen. Artikel 3. In den zin van art. 2, cijfer L gelden bij den invoer in Nederland als Duitsche goederen zoodanige goederen, welke uitsluitend in Duitschland zijn voort gebracht, of aldaar een verwerking of be langrijke bewerking hebben ondergaan, en 'ij den invoer in Duitschland als Neder landsche goederen zoodanige goederen, welke uitsluitend in Nederland zijn voort gebracht, of die volgens de Duitsche doua nebepalingen als Nederlandsche goederen worden aangemerkt. Betalingen in guldens, resp. marken Artikel 4. Duitsche schuldenaren, die je- JWns Nederlandsche schuldeischers ver plichtingen als in art. 2 bedoeld, hebben, moeten bij het vervallen daarvan betaling verrichten in rijksmarken aan de „Deutsche iVcrrechnungskasse". Luidt de verplichting van den Duitschen schuldenaar in een an dere valuta dan rijksmarken, dan moet de tegenwaarde van het verschuldigde bedrag van rijksmarken worden betaald, berekend naar den gemiddelden koers van de betrok ken geldsoort, die aan de Berlijnsche beurs genoteerd wordt op den beursdag aan den dag der betaling voorafgaande. Nederlandsche schuldenaren, die jegens Duitsche schuldeischers verplichtingen als in art. 2 bedoeld hebben, moeten bij bet vervallen daarvan betaling verrichten m guldens aan het Nederlandsch Clearing instituut. Luidt de verplichting van den Nederlandschen schuldenaar in een andere valuta dan guldens, dan moet de tegenwaar de van het verschuldigde bedrag worden be taald in guldens, berekend naar de offi- cteele Nederlandsche noteering .van, betrokken geldsoort op den beursdag, aan den dag der betaling voorafgaande. Artikel 5. De Duitsche schuldenaren beta len met bevrijdende kracht aan de „Deut sche Verrechnungskasse". De Nederlandsche schuldenaren betalen met bevrijdende la-acht aan het Nederlandsch Clearinginsti tuut. Uitbetaling aan Duitsche schuldeischers geschiedt door do „Deutsche Verrechnungs kasse"; uitbetaling aan Nederlandsche schuldeischers door het Nederlandsch Clea ringinstituut en zulks naarmate van de tel kens beschikbare bedragen en in de tijds volgorde, waarin de stortingen hebben plaats gevonden, voor zoover wat betreft de tijdsvolgorde dc beide regeeringen of autoriteiten, dio daartoe door haar gemach tigd zijn, in uitzonderingsgevallen niet iets anders bepalen. Artikel 6. Aan het Nederlandsch Clearing instituut cn aan de „Deutsche Verrech nungskasse" wordt overgelaten, in onder ling overleg de hun noodzakelijk voorko mende betalingstcchnischo maatregelen te treffen. De beide verrekeningsinstituten hebben het recht, gestorte bedragen, die zij beschou wen als niet onder do bepalingen van het verdrag inzake het betalingsverkeer te val len, zonder toestemming van den begunstig dc aan den schuldenaar terug te betalen. Rechtstreeksche verrekeningen Artikel 7. In het belang van een gemakke lijker afwikkeling van het verrekeningsver- keer zal rechtstreeksche verrekening van vorderingen rnet economisch gerechtvaar digde en gebruikelijke, in het land van den schuldenaar ontstane transportkosten en in voerrechten, kantoorkosten, salarissen en looncn van agentschapen en filialen, provi siën en kosten voor zakenreizen toegelaten zijn. De wederzijdsche bevoegde autoriteiten zullen in onderling overleg richtlijnen voor de hierbij toe te passen procedure opstellen. Artikel 8. Tot storting bij de „Deutsche Verrechnungskasse" zijn slechts die Duit sche schuldenaren gerechtigd, welke een desbetreffende vergunning (Dcviezcnbe- scheinigung") van de bevoegde Duitsche „Ueberwachungs"- of „Deviesenstellc" ver kregen hebben. De Nederlandsche regeering behoudt zich het recht voor, harerzijds de storting bij het Nederlandsch Clearinginsti- tuut eveneens afhankelijk te stellen van een zoodanige vergunning. Compensatietransacties Artikel 9. Rechtstreeksche verrekeningen van wederzijdsche vorderingen in verband met het Nederlandsch-Duitsche goederenver keer zijn slechts toegestaan met toestem ming van do wederzijdsche bevoegde autori teiten. Compensatietransacties, voor welke de vergunning van de bevoegde Duitsche autoriteit vóór den 24sten September j.l. is afgegeven, kunnen nog worden afgewikkeld. „Auslandersonderkontos für inlandszah- Iungen", die ten gunste van Nederlandsche firma's bij een Duitsche doviezenbank ge opend zijn, kunnen blijven bestaan. De opening van nieuwe „Auslandersonderkon tos für inlandszahlungen" is slechts met toestemming van de wederzijdsche bevoeg de autoriteiten toegestaan. Artikel 10. De gedeeltelijke betaling van met crediet-sperrmarken of registermarkeii van uit Duitschland naar Nederland uitge voerde goederen is slechts toegestaan met toestemming van de wederzijdsche bevoegde autoriteiten. Voor zoover toestemming tot zoodanige betalingen door dc bevoegde Duit sche autoriteit vóór den 24sten Sept. j.l. is afgegeven, kunnen deze zaken nog worden afgewikkeld. Artikel 11. De uitgaven van Nederland sche zeeschepen in Duitsche havens en van Duitsche zeeschepen in Nederlandsche ha vens, alsmede overige betalingen in het we derzijdsche zeevrachtverkeer, vallen, behou dens de bepalingen in art. 2 cijfer 5, niet onder het verrekeningsverkecr. Betaling zeevrachten De Duitsche regeering zal, zooveel als eenigszins mogelijk is, deviezen ter beschik king stellen om de betaling van zeevrachten van Duitsche uitvoergoederen, die op Neder landsche zeeschepen vervoerd worden, mo gelijk te maken. Bij de toewijzing van de viezen voor zeevrachten in het algemeen zal de Duitsche regeering de vrachten van Nederlandsche zeeschepen even gunstig be handelen, als de vrachten voor de zeesche pen van eenig ander land. Do Duitsche regeering zal er verder voor zorgen, dat Nederlandschen scheepvaarton dernemingen de vergunning gegeven wordt, de met de bedrijfsuitoefening in Duitschland samenhangende uitgaven met de inkomsten van het Duitsche bedrijf te verrekenen. Als uitgaven voor de bedrijfsuitoefening zijn in het bijzonder te beschouwen kantoorkosten, loonen en salarissen, scheepsbenoodigdhe- den, provisiën, onderhouds- en uitrustings- kosten, dokkosten, reclamekosten, vrachtra- batten, plaatskosten (liggelden en ladings- en verladingskosten enz.) en uitgaven voor Duitsche bunkerkolen (ook in buitenland- sche havens). Artikel 12. De Duitsche regeering zal bij de toewijzing van deviezen voor den aan koop van grondstoffen en levensmiddelen, die Duitschland door middel van den tus- schenhandel over Nederland pleegt te be trekken, geen maatregelen treffen om het gebruikelijke evenredige aandeel van Ne derland aan de verzorging van Duitschland met deze goederen te verminderen. Betaling van oude vorderingen Artikel 13. Van de op grond van dit ver drag op de rekening bij het Nederlandsch Clearinginstituut gestorte bedragen wordt een bepaald overeengekomen aandeel op een vrije rekening van de Rijksbank bij De Nederlandsche Bank N.V. overgeschreven. Verder worden, zoolang niet anders wordt bepaald, 18% van de totaal bedragen die op grond van het bedrag in zake het betalings verkeer bij het Nederlandsch Clearinginsti tuut binnenkomen, ertoe aangewend om be dragen, die op het „Sonderkonto" van de Nederlandsche Bank N.V. bij de Rijksbank staan, en om andere verplichtingen tegen over „Nederlandsche schuldeischers ten ge volge van den uitvoer van goederen en ten gevolge van de in art. 2 van het verdrag inzake het betalingsverkeer opgesomde dienstverrichtingen, alsook die uit het zee- schecpvaartverkeer, te voldoen, voor welke verplichtingen de benoodigde deviezen tot dusver niet konden worden verschaft. Over de vorderingen, die volgens de bepalingen van deze alinea moeten worden voldaan, zullen de regecringen zich uiterlijk 15 Jan. 1935 yerstaam Do beide regeeringen kunnen een ver mindering van het percentage overeenko men wanneer de ontwikkeling van het goe derenverkeer zulks gerechtvaardigd doet voorkomen. Artikel 14. Iedere Nederlandsche schuld- eischer, die een nog niet op het „Sonder konto" van De Nederlandsche Bank N.V. bij de Rijksbank of op een tusschenkonto bij een deviezenbank staande vordering van de in art. 13 alinea 2, eerste zin, ge noemden aard bezit, kan verlangen, dat de schuldenaar dc tegenwaarde zijner vorde ring zoo spoedig mogelijk in rijksmarken op een afzonderlijk „Treuhanderkonto" bij een Duitsche deviezenbank stort, en wel na omrekening tegen don gemiddelden koers van de betreffende geldsoort, die aan de Berlijnsche beurs op den aan do storting voorafgaanden beursdag wordt genoteerd. Blijkt bij de vereffening van de schuld volgens de in art. 13, alinea 2 bedoelde pro cedure, dat het benoodigde bedrag aan rijksmark grooter is dan het op het „Treu handerkonto" gestorte bedrag, dan moet de schuldenaar het verschil bijstorten. Is het benoodigde bedrag kleiner, dan wordt het overschot aan den schuldenaar teruggege ven. Artikel 15. Iedere rcgecring zal een re- geeringscommissie, bestaande uit ambtena ren van de betrokken ministeries, instellen. Deze commissie hebben tot taak in voort durend rechtstreekscli contact die vraag stukken te behandelen, die met de toepas sing van dit verdrag samenhangen. Do beide regeeringen zullen elkaar in kennis stellen van de samenstelling der rc- geeringcommissies. Artikel 16. Om een zoo vlot mogelijk ver loop van het betalingsverkeer te verzekeren, zullen de beide verdragsluitende partijen do ontwikkeling van het goederenverkeer op de daarvoor vereischte wijze regelen. Tot dit doel ontvangen de in art. 15 ge noemde regeeringscommissies in het hijzon der opdracht voortdurende de ontwikkeling van het goederen- cn scheepvaartverkeer te volgen cn d<\ met het oog op den stand van de verrekeningsconti noodige maatregelen vast te stellen. Bekrachtiging Artikel 17. Dit verdrag moet bekrachtigd worden. Hel treedt den 15en dag na de uit wisseling der bekrachtigingsoorkonden, welke zoo spoedig mogelijk te Berlijn zal plaats vinden, in werking. Duur van het verdrag Artikel 18. Dit verdrag blijft tot en met 31 December 1936 van kracht. Het kan nochtans voor dien datum, met inachtneming van een termijn van drie maanden, en voor het geval ingrijpende wij zigingen intreden in de verhoudingen, op grondslag waarvan het gesloten is, met in achtneming van een termijn van 14 dagen, aan het eind van iedere kalendermaand worden opgezegd. Treedt het verdrag door opzegging of door afloop buiten werking, dan kunnen vóór de opzegging of den afloop tot standgekomen cn onder het verrekeningsverkecr vallende verplichtingen ook na dc buiten werking treding nog door stortingen ingevolge de be palingen van het verdrag afgewikkeld wor den. Blijft na het buiten Werking treden van het verdrag uit de stortingen bij een van de beide vereffeningsinstituten nog een overschot uitstaan, dan kunnen de in art. 2 van het verdrag vermelde verplichtingen nog zoo lang in het yerrekenings- cn over eenkomstig de bepalingen van het verdrag afgewikkeld worden, tot het overschot ver dwenen is. De voorloopigo toepassing van het verdrag De voorzitter van dc Duitsche delegatie lieeft den volgenden brief gericht aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie, dr. H. M. I-Iirschfeld: 's-Gravenliage, 5 December 1931. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb de eer u te bevestigen, dat, in verband met de heden plaats gevonden hebbende onderteekening van het Neder- landscli-Duitsch Verdrag inzake het Beta lingsverkeer, tusschen dc Nederlandsche en dc Duitsche Regeering overeenstemming be- eikt. is omtrent het volgende: De verdragsluitende regeeringen zullen het verdrag inzake het betalingsverkeer, voor zoover het gaat om betalingen van Duitsche schuldenaren aan de „Deutsche Verrechnungskasse" en om betalingen van Nederlandsche schuldenaren in Nederland en Nederlandsch-Indië aan het Nederland sche Clearinginstituut, van 10 December af, zulks echter met terugwerkende kracht tot op 1 December, voorloopig toepassen. Voor zoover het gaat om betalingen van Nederlandsche schuldenaren in Suriname en Curasao aan het Nederlandsch Clearing instituut, zal de Nederlandsche regeering aan de Duitsche regeering den iag van de oorloopige toepassing zoo spoedig mogelijk mededeelen. Reeds vóór dezen dag kunnen nochtans zoodanige betalingen met bevrij dende kracht aan het Nederlandsch Clea- ing-instituut worden verricht. Do op het oogenblik voor het Neder landsch-Duitsche betalingsverkeer geldende voorloopige regeling treedt op het oogen blik van de voorloopige toepassing van het heden onderteekende verdrag inzake het betalingsverkeer buiten kracht. Ik maak van deze gelegenheid gebruik, etc. (w.g.) KOEIILER. Amsterdam, 6 Dcc. In het begin van dit jaar zijn in het Gooi een groot aantal inbraken gepleegd, het gelukte de politie de daders, een zevental nog jonge mannen te arresteeren. Zij hadden o.m. ingebroken in een benzinestation van dc A.P.C. te Hilver sum en in den winkel van de firma v. d. Meer, modemagazijnen. Voorts hadden zij een bezoek gebracht aan een bananenpak- huis van den heer Luza aan het Wandelpad te Hilversum. Dit is slechts een bloemlezing uit het groote aantal. Alleen te Hilversum zijn elf inbraken gepleegd door deze bende, voorts ook te Bussum, Laren, Naarden en Utrecht. In totaal zijn er 18 20 aan deze verdachten toe te schrijven. De rechtbank veroordeelde vandaag H. v. K. tot een jaar en zes maanden, G. E. tot een jaar, T. S. W. tot een jaar en vier maanden, W. B. tot een jaar en 10 maanden, H. S. een jaar en acht maanden en J. A. v. Z. tot tot een jaar en zes maanden, A. G. de L. tot een jaar gevangenisstraf. G e n v e, 6 Dcc. (Reuter). Naar Reuter verneemt, meent men hier te weten, dat de Nederlandsche regee* ring zich bereid heeft verklaard troe* pen voor versterking der Saarpolitic beschikbaar te stellen. Het is mogelijk dat ook een der Scandi navische staten zich hiertoe bereid heeft verklaard, doch algemeen neemt men aan, dat de samenstelling der internationale po litie beperkt zal blijven tot Nederlandsche, Engelsche en Italiaansche krachten. Duitschland zou zich met een dergelijke samenstelling accoord hebben verklaard. Een tegenspraak der Regcering 's-G raven h age, 6 Doc. Naar aanleiding van hel Heuterbericht aangaande eventuoele deelneming van Nederlandsche troepen aan een internationale gewapende macht in het Saargebied, vernemen wij, dat do Neder landsche Regeering een verzoek van dezen aard tot dusver niet heeft ontvangen, zoodat elke mededeeling over een door Nederland in te nemen standpunt voorbarig is. DE „RIJSTVOGEL" IN NEDERLAND TERUG A m s l c r d a m, 6 Dec. Hedenmorgen te half twaalf is hot K.L.M.-vliegtuig de „Rijstvogel" van zijn Indiëvlucht op.Schip hol teruggekeerd. DE DUITSCHE DIRIGENTEN KWESTIE Ook Erich Kleibèr neemt ontslag Nog vóórdat Furtwangier definitief zijn ontslag had aangeboden doch na zijn veelbesproken artikel ter verdediging van Hindemith vond te Berlijn een muzikale gebeurtenis plaats, welke eveneens aanlei ding gaf tot een conflict. Dc General- Musikdirektor Erich Kleiber bracht n.l. de eerste uitvoering van een suite uit de nieu we opera „Lulu" van den Oostenrijkschen componist Alban Berg, een van Schönberg's leerlingen, die o.a. naam maakte met zijn opera „Wozzeck". Het was wel te verwach ten, dat de uitvoering protest zou uitlok ken, want do atonale richting-Schönbcrg, tot welke groep Alban Berg nu eenmaal is ingedeeld, staat, in het Duitschland van he den niet al te goed aangeschreven. Wan neer de critici der Duitsche bladen 't woord „atonaal" gebruiken, staat dit gelijk met een afkeurend oordeel, zonder rheei. In de zaal werd de symfonische muziek uit Berg's „Lulu" met applaus beantwoord, doch de pers nam ten opzichte van deze noviteit den volgenden dag vrijwel alge meen een afwijzende houding aan Men maakte er Erich Kleiber een verwijt van, dat hij een richting propageerde, welke in het Derde Rijk niet meer geapprecieerd kon worden. Wellicht zou deze wrijving tot een dergelijke opmerking beperkt zijn gebleven, ware het niet, dat het ontslag van Furt wangler intusschen was voorgevallen, het geen Kleiber aanleiding gaf het concert van do Berlijnsche Philharmonie, dat hij gister avond zou dirigeeren, af te zeggen Klei ber heeft bovendien, als tweede dirigent naast Furtwangler, zijn ontslag aangeboden cn hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, wordt wel verwacht, dat doze aan vraag Kleiber's vertrek ten gevolge zal heb ben, vooral zoo kort na het incident-Berg. Erich Kleiber is een Oostenrijker (hij werd in 1890 te Wcenen geboren), doch maakte zijn carrière hoofdzakelijk in dc Duitsche theaters. Evenals Furtwangler is hij zoowel een groot orkest-dirigent als opera-leider. In deze laatste functie hebben wij hem in ons land zeer lecren waardee- ren, toen hij twee jaar geleden Richard Wagner's „Parsifal" dirigeerde voor do Wagnervereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Aan het eind van het vorig seizoen heeft Kleiber met groot, succes een serie concerten geleid te Antwerpen; ook is hij in Amerika herhaalde malen als gast- dirigent opgetreden. Volgens een bericht in het V a d. heeft ook Proff. Knappertsbusch, de bekende Mo- zart-dirigent, die dezer dagen in den Ilang dc „Figaro" dirigeerde, plan om le bedan ken als leider van het Beiersch Staats theater te München, in welke functie hij de opvolger was van Bruno Walter. De aanleiding tot dit aftreden zou zijn het plotseling ontslag, dat gegeven is aan den intendant-generaal van dit theater Von Franchenstein. ZATERDAG 8 DECEMBER Hilversum, 301.5 M. V. A. R. A. 8.00 Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek. (8.15 Morse tijdsein). V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor dc arbeiders in de con tinubedrijven. Schalmei o.l.v. Pieter Renes. X-X-Ensemble o.l.v. Cor Steyn. Strijkorkest o.l.v. Eddy Wilis. „Landloopers". Hoorspelletjc naar een novelle van K. H. Waggerl, door Frank van Duin. Op voering door het V.A.R.A.-Toonccl o.l.v. Willem van C-appellen. 12.00 Tijdsein. 12.01 Operette-liederen (Gramofoonrauz.). 12.30 Dc Zonnekloppers o.l.v. Cor Steyn. 1.15 Fransche muziek op gramofoonplaten. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00 Tijdsein. 2.01 Orvitropia o.l.v. Jan v. d. Horst. S.00 Gramofoonmuziek. (3.15 Morse-tijdsein). 3.40 Het Europa van heden V. A. Pleysier spreekt over „Scandinavië". 4.00 Tijdsein. 4.01 Wim Amende, cello en Daaf Wins, piano. 4.15 „Dc Bond roeptook U!" Toespraak voor den Alg. Ned. Bond van Huispersoneel door Truus van Andel. 4.30 Bram Bles, hobo ca Joh. Jong, piano. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAAT 28 - TEL. 59. 4.45 Van het witte doek. Filmkwartiertje door M. Sluyser. 5.00 De Flierefluiters o.l.v. Eddy Walis. 5.30 „Lohengrin". Romantische verkorto opera in 3 actcn van Richard Wagner. Uitgevoerd door Solisten met Koor- en Orkestloden van de Staatsopcra te ^erlyn. Ilct geheel o.l.v. Hermann Weigert. 6.10 Letterkundig overzicht door Marticn Be versluis. Onderwerp: „De nieuwste Nederland sche dichtkunst." 6.30 Platen der maand. (Nieuws van do platen- markt). 6.50 Sigurd M. Kaschcr, saxofoon, met piano begeleiding van Julius Hyman. 7.00 Herfstpoëzie II. (Bruisende dagen), voor te dragen door Rollen Numan, afgew. door gramofoonmuziek. (7.15 Morse-tydsein). 7.43 Overgang naar den versterkten zender. 7.45 „Transportarbeiders geeft acht!" Een hoorspelletjo voor don Ccntr. Bond van Trans portarbeiders, op to voeren door het V.A.R.A.- Tooneel o.l.v. Willem van Cappellon, gevolgd door een toespraak door A. Kievit-, 2o voorzit ter van don Contralen Bond van Transportarb. 8.00 Tijdsein. 8.01 Herhaling van S.O.S.-berichten. 8.03 Men vraagt cn wy draaion 8.20 Zaterdagavondfilmpjes VIII. „Blue Rhythm Club" Medewerkenden: Mills blue rhythm Or chestra; Sally Gooding: Freddy Washington; Hamtree Harrington; „Blues" Mc. Allster cn do drio Dukes. 8.30 Dubbel Mannenkwartet. „Kunstmin o.l.v. B. Brouwer. 8.40 Eddy Walis en zyn orkost. 9.10 Dubbel Mannenkwartet „Kunstmin" o.l.v. B. Brouwer. 9.20 „Als de gast weg is". (Nabotrachtjng)* Een humoristisch radiospelletjo van Alfred Lichtenstein, voor de microfoon bowerkt door Edwin Doorcnbos. Opvoering door het VA.RA.- Tooneel o.l.v. Willem van Cappcllen. 9.30 V.A.R.A.-Tooneel ol.v. Hugo de Groot met medewerking van Sigurd Raschcr, saxofoon. 10.00 Tydsein. 10.01 Persbureau Vaz Dins en V.A.R.A.-varia. 10.10 Arthur Schicklcr zingt met pianobcgcl, van Joh. Jong. 10.20 Dc Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 10.50 Arthur Schicklcr zingt met pianobegeL van Joh. Jong. 11.00 Populaire gramofoonplantjes. 12.00 Tijdsein cn sluiting. Huizon, 1875 M. K. R. O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muzicknitzcnding voor fabrieken. 11.00 Gezongen H. Mis uit dc kerk van den II. Dominicus te Nijmegen. 12.00 Tyclsein. 12.01 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 K.R.O.-Orkest. 2.00 Halfuurtje voor dc rijpere jeugd door Mevr. A. Schelfhout—van der Meulen. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje door Mevr. S. Nuwcnhuis— d. Ryst cn Mevr. C. Marres—van der Ven. II. I. R. O. Uilzendingen voor den Bond voor Staatspension ncering cn voor de Evangelische Maatschappij m.m.v. Mej. Rosette Polk (piano) en de heer Karei de Jong (viool). Spreker: Ds. D. A. Van Krevelen. 4.10 Ds. D. A. van Krevelen. Onderwerp: „Des avonds zal het licht zyn." 4.40 Lezing van Ds. D. A. v. Krevelen. Onder werp: „Gaat het Protestantisme zyn ondergang tegemoet?" 6.00 Sluiting. K. R. O. 5.00 Het K.R.O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwcr. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 Dc K.R.O.-Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 Kath. Radio-Volksuniversiteit. Jurid. Fac. II. „Een man, een man een woord, een woord" (II) doorMr. G. J. Roes. 7.35 De K.R.O.-Boys. 8.00 Persbureau Vaz Dias. 8.05 Dc K.R.O.-Boys. 8.30 Tusschen twee werelden. „Maria" d. Pa ter J. Thcwissen S. J. 9.00 U beltwij draaien. 10.30 Persbureau Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. Brussel, België, 321.9 M. Vlaamsche uitzending. 12.17 Gramofoonplaten. 12.50 Concert door het Omroeporkest o.I.y. Gason. 1.502.20 Gramofoonplaten. 6.40 Cellorccital door Genevièvc Martinet. 7.10 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 Optreden van het „Esther de Boer-cn- semblc. 9.35 Concert door Salonorkest o.l.v. Walpot. 10.2012.20 Dansmuziek door het Lionel's Club-Orkest. Brussel, België, 483.9 M. Fransche uitzending. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Salon-orkest o.l.v. Paul Douliez. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek uit het Century-Hotel te Ant werpen door het orkest „Lionel's Club" o.I.y, Clabcck 6.85 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Franz André. 10.20—12.20 Dansmuziek uit het Century-Ho tel te Antwerpen door het orkest „Lionel's Club", o.l.v. Clabcck. Doutschland sender, (Rvjksz.), 1571 M. II.20 Concert uit Breslau o.l.v. Fred Ilgncr. 12.15 Gramofoonmuziek. 6.00 Gramofoonmuziek. 8.50 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. Nationaal Programma 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Het B.B.C.-Northern orkest o.l.v. T. H. Morrison. I.20 Het Commodore Grand-orkcst o.l.v. H. Davidson. 2.20 Het Belfastcr Omroeporkest o.I.y. E. G. Brown. 8.20 Orgelspel H. Ram6ay. 3.50 Het Vario-Trio. 4.85 Jack Hylton en zyn baad. 5.35 Ambrose en zyn Embassy Club-orkest. 7.50 Concert door het B.B.C.-orkest o.l.v. J« Lewis, m.m.v. H. Williams (bariton). 8.6Ö Music-Hall-programma m.m.v. Diverse so listen en het B.B.C.-Variété-orkest o.l.v. Kneale Kelley. 10.20 Concert door Marjorie Hayward (viool)? en G. O'Connor Morris (piano). II.2012.20 Dansmuziek door Henry, Hall t hefc B.B.C.-danaorkegt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7