AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE SNELTAX Dinsdag 11 December 1934 33e Jaargang No. 140 TWEEDE BLAD NA DEN MOORD OP KIROF ABESSYNIE'S CONFLICT MET ITALIË OUD-STRIJDERS BETOOGEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL PER TOERISTENSCHIP OM DE WERELD OVEREENSTEMMING MET FRANKRIJK Tel. 1354 Tel. 743 Honderdvijftig toeristen opgesloten JAPANSCH STOOMSCHIP IN NOOD THEE-, ONTBIJT- EN EETSERVIEZEN AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL UTRECHTSCHEWEG 36 - TEL. 1758 Liefde en Politiek Radek polemiseert met het buitenland Naar het Tass-bureau bericht, heeft Radek in de Iswcstia de berichten van de buitenlandse he bladen over den moord op Kirof en de terechtstelling van de witgar- disten gehekeld. Hij noemt dezo berichten leugenachtig en vraagt wat de regeerin gen, welke door deze bladen worden ge steund, wel moeten denken, daar zij toch beter ingelicht zijn door hun vertegenwoor digers in Rusland. De Russische werklieden, boeren en in- tefjectueelen, die den toestand begrijpen, staan achter do regeering; zij weten, dat de aanranders den fascistischen aanval willen vergemakkelijken. De Morning Post heeft geschreven, dat de aanslag op Kirof is gepleegd door tegen standers van de Fransch-Russischc toena dering. Hierop antwoordt Radek, dat de bedoe ling duidelijk is: men wil de actie van de Duitsche fascisten tegen de sovjets verge makkelijken; het is beter dat hun bommen op de hoofden van de Russische arbeiders vallen dan op Londen, waar kostbare per sonen wonen. Rusland trekt zich evenwel niets aan van het gehuil; her is beter, dat eenigc hon derden canailles van witgardistcn worden gefusilleerd, dan dat milliocncn arbeiders lijden. Londen, 10 Dcc. (Reuter). Ten aanzien van het Italiaansch-Abessynisch conflict wordt gemeld, dat Abessynische kringen in Londen verklaren, dat het gevecht heeft plaats gehad in een streek, waar de grens nooit is vastgelegd en welke nog niet door Italiaansche troepen bezet is geweest. Men neemt in Londen aan, dat Enge land niet voornemens is tusschcnbeidc te komen, aangezien slechts de regeeringen van Rome en Addis Abbeba er belang bij hebben. De regeering heeft aan het Britsche lid van de Britsch-Ethiopische commissie op dracht gegeven verre te blijven van de plaats van het conflict. Het schijnt dus niet, dat de aanwezig heid van een Britsch onderdaan eonige Britsche interventie met zich zal brengen. Botsing met de politie Parijs, 10 Dec. (V.D.). Na afloop van een protestvergadering tegen de pensioens verlaging der oorlogsinvaliden, trachtten on geveer 1500 oorlogsinvaliden met leuzen en borden in de binnenstad van Parijs te de- monstreeren. De betoogprs zagen kans op de Place de l'Opcra Ie komen, waar zij in botsing kwamen met de politic. Deze tracht te de betoogers met zachten drang Ie verwij deren, doch toen dat niet lukte, maakte zij van de wapenen gebruik en ontstond er een gevecht, waarbij verscheiden oud-strijders, doch ook drie politieagenten, werden ge wond. Het was de eerste maal. dat een der gelijke betooging met gewelddadigheid ein digde. Henderson ontvangt dien voor vrede Aan de Nobel-feestcn, ti'e zooals gebruike lijk op 10 December, den sterfdag van Alfred Nobel, worden gehouden, zullen vier Nobel prijswinnaars van dit jaar deelnemen. Het zijn de Italiaanscho schrijver Luigi Piran dello en de drie Amerikaanschc phvsiologen George Minot, William P. Murphey en George H. Whipple, aan wie de prijs is too- gekend wegens hun ontdekikng van de waar de van levervoeding als middel tegen bloed armoede. De winnaar van den prijs voor chemie, de Amerikaan Harold C Urev, is niet in de gelegenheid geweest m-Lr Stock holm te komen, zoodat zijn prijs in ontvangst zal worden genomen door den Amcrikaan- schen gezant. De prijs voor natuurkunde is bij gebreke van een geschiktcn candidaat dit jaar niet toegekend. Elk der prijzen bedraagt dit jaar ongeveer 162.60? Zwcedsche kronen. Naar men verwacht zal koning Gustaaf de diplo ma's en prijzen vermoedelijk aan de. prijs winnaars overhandigen Behalve de konin klijke familie zullen op het feest de meest vooraanstaande vertegenwoordigers der we tenschap te Stockholm tegenwoordig zlju. De welkomstrede in het concertgebouw zal worden uitgesproken door den president van de Nobelstichting, den ex-minister Hnmniers- kjoeld. waarna de prijzen onmiddellijk aan de winnaars zullen worden uitgereikt, ter wijl voor iederen prijs een vooraanstaande vertegenwoordiger van de Zwcedsehe instel lingen, die de prijzen toekennen, de Zwced sche academie voor letterkunde, de academie voor scheikunde en natuurkunde en de mcr dische hoogeschool Karolinska Institutet voor medicijnen on physiologic de motivec- ring van de toekenning van den prijs zal voorlezen. De prijsuitreiking wordt afgewis seld door muziek, gespeeld door een groot orkest en tot slot wordt, door alle aanwezi gen het Zwcedsche volkslied gezongen. Des avonds is er een groot banket ter eere van de prijswinnaars. De koning is op dit banket nimmer tegenwoordig, doch meestal een an der lid der koninklijke familie. Tevens wordt thans uit Oslo bericht dat Norman Angell in aanmerking zal komen voor den Nobelprijs voor den vrede die in 1933 niet werd toegestaan en Arthur Hen derson voorzitter der ontwapeningsconfe rentie voor den vredesprijs voor 193 i. Oslo, 10 Dec. De Nobelprijs-commissie uit het Noorsche Storting heeft heden in de feestzaal van het Nobcl-Instituut alhier de beide vredes-prijzen uitgereikt, in tegen woordigheid van een voornaam gezelschap. Gelijk bekend, stonden de commissie dit jaar twee prijzen ter beschikking, n.l. die van 1934 en die van 1933, welke verleden jaar niet is toegekend. De prijs voor 1933 is verleend, zooals wij reeds meldden, nan Sir Norman Angell, den bekenden Engelschen publicist en pa cifist, en die voor 1934 aan Arthur Hender son, den voorzitter van de ontwapenings conferentie. Sir Norman Angell kon de prijsuitreiking niet bijwonen, en zijn prijs werd in ont vangst genomen door den Engelschen ge zant in Oslo, Cecil Dormer. Arthur Henderson was wel aanwezig en nam zelf den prijs in ontvangst onder luide toejuichingen. Henderson was zichbaar aangedaan. Als plaatsvervanger van koning l-Iaakon, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, was aanwezig kroonprins Olaf. De belang stellenden bestonden uit de leden der Noor sche regeering, de leden van het Storting, het corps diplomatique, hooge Noorsche ambtenaren, vertegenwoordigers van vredes- vereenigingen van wetenschap, kunst, pers, industrie, organisaties van werkgevers en werknemers. Het Philharmonisch Orkest gaf een muziekuitvoering. Na de prijsuit reiking werden redevoeringen gehouden ter eere van de beide prijswinnaars. Iïct eerst, sprak de Noorsche eerste minister Mo- winckel, daarna Christian Lange, die vele jaren secretaris-generaal was van de Inter parlementaire Unie en Noorsch gedelegeer de bij talrijke vergaderingen van den Vol kenbond en de ontwapenings-conferentie. Lange is zelf houder van den Nobel vredes prijs. Ilooge Russische ambtenaren gearresteerd Officieel wordt, blijkens een Rcuterbcricht uit Moskou, medegedeeld, dat in hot bene den Wolga-gebied nieuwe grootc verduiste ringen aan het licht zijn gekomen. Van de afgeleverde levensmiddelen zijn door de sovjet-ambtenaren grootc partijen voor een deel persoonlijk gebruikt, voor een deel ver kocht. Vele bij den staatsadministraticdienst te Saratow binnengekomen aanklachten ble ven onbehandeld, omdat talrijke ambtena ren aan dezen dienst voordcel bij de ver duisteringen hadden. De commissaris van justitie Krylenko, heeft thans telegrafisch gelast, dat een aantal justitic-ambtenaren, waaronder rechters en officieren van justi tie, gearresteerd moeten worden. Ye-rder zijn ook de ambtenaren, die belast waren met de verdeeling der levensmiddelen, ingere kend. Partijgenoolen, die medeplichtig rijn aan de verduisteringen, zijn uit hun ambten ont zet. In het geheel zijn 15 hooge ambtenaren van hun ambt vervallen verklaard en in hechtenis genomen. Ook een be/.oek u-ordt gebracht aan Tristan da Cunha Londen, 10 Dee. iV.D.) Op S Januari vertrekt uil Southampton het toeristen schip Empress of Australia voor een tocht om de wereld. Op dun terugweg van Kaap stad zal het schip ongeveer in dc helft van Maart een bezoek brengen aan liet eenzame Oceaaneiland Tristan da Cunha. dat slechts zeer zelden door schepen wordt aangeloo- pen. Zooals echter bekend is, zou juist in Maart a.s. de Nederlandschc onderzeeër K 18 op zijn wereldreis Tristan da Cunha aan doen, voor welk bezoek dc duikboot op verzoek der Britsche post mail voor het eiland aan boord heeft. Aangezien volgens het reisschema «lor KIS dc Nodcrlandsche onderzeeër op 22 Maart a.s. op Tristan da Cunha zal aankomen, bestaat de mogelijk heid, dat zich het zeldzame geval zal voor doen, dat dc eilandbewoners, die slechts zelden een schip zien verschijnen, in Maart a.s. twee schepen tegelijk in dc haven zul len hebben. PUBLIEK CONTRA BRANDWEER Londen, 10 Dec. (V.D.) Zaterdagavond ontstond brand in bet .huis van een alleen wonende. bejaarde weduwe te Weymouth. Toen de brandweer tenslotte de deur van de slaapkamer kon forceeren, bleek dc oude vrouw reeds in dc vlammen te zijn omge komen. Het publick jouwde de brandweer uit en herinnerde hoonend aan ecu vorigen brand, waarbij twee personen om het leven wa ren gekomen. Eenige slangen sprongen en liet water doorweekte eun deel der omstan ders. De commandant van de. plaatselijke brandweer verklaarde, dat bet publiek .hem bij liet blusschingswèrk zeer had gehinderd en obstructie bad gepleegd. GEEN ZWITSERSCHE TROEPEN NAAR 'T SAARGEBIED Bern, 10 Dec. (V.D.). Het Britsche ge zantschap beeft in don loop der afgeloopen week nogmaals stappen gedaan bij dc Zwit- scrsche regeering om deze te bewegen een contingent te zenden tot. vorming van een internationale politiemacht, in liet Saargo- bicd tijdens de volksstemming. Dc bonds raad beeft de zaak nogmaals onderzocht en hoewel de bereikte overeenstemming van harte werd toegejuicht, werd besloten uit overwegingen, die verband houden met de beginselen van dc Zwitscrsche grondwet, geen troepen naar liet Saargebicd te zen den. Rudolf Iicss acht een verzoening inderdaad mogelijk Tc Boclium heeft de plaatsvervanger van Hitler. Rudolf Hess. een rede gehouden, waarin hij onder meer zcidc: Er zijn emigranten, die, inwendig en uit wendig, vadcriandsloos als zij zijn, slechts één doel hebben, wraak op de volken, die ze uitgestooten hebben. Deze hoeren bedrij ven iiun handwerk onder het motto: „Duitscjijand bewapent, Duitschland brengt de wereld in gevaar; wij daarentegen moe ten den wereldvrede handhaven!" Maar den vrede op aarde handhaven de fatsoen lijke soldaten veel eerder dan kwaadwillige schrijvers van hoofdartikelen. Over hen be hoeft men in bet geheel niet te spreken, zij werken voor een bepaald doel. Er zijn echter ook buitcnlandschc instan ties. die tegen Duitschland schrijven, wel licht met de gedachte, dat zij den vrede dienen, wanneer zij Duitschland chicaneo re n. De meesten hunner kennen de Duit- schers in liet geheel niet en zeker niet de Duitschcrs van tegenwoordig. Wanneer deze hoeren zouden informeeren bij bun collega's in Duitschland. zouden zij mis schien beter ingelicht worden. Wij hebben namelijk met. vreugde gezien, dat bij de buitenlandsche persvertegenwoordigers, die oprecht bobben gestreefd naar bet leeren kennen van Duitschland. een groeiend be grip voor bet nieuwe Duitschland bestaat. Sprekende over dc Duitsch-Fransche be trekkingen zeide Hess: Wij Duitschcrs zijn thans niet meer van meaning, dat Frankrijk, zooals wij het in liet bijzonder moesten gelooven ten tijde van den inval in liet Ruhrgebied, met alle middelen streeft naar de vernietiging van ons land. Een veranderd standpunt, van Fiankriik jegens Duitschland beeft natuur lijk ook een veranderd standpunt van Duitschland jegens Frankrijk met zicli kunnen brengen. Thans gelooven wij. dut overeenstemming met Frankrijk inderdaad mogelijk is en wij worden in ons vredes- ndrool versterkt door de redevoeringen en do bezoeken van Fransche frontstrijders en door dc antwoorden van de frontstrijders van andere landen op ons parool. CLEMENS KRAUS DIRIGENT VAN DE BERLIJNSCHE STAATSOPERA B e r 1 ij n, 10 Dec. (V.D.) In dc vacature van dirigent van de Berlijnsche staatsopcra heeft minister-president Goering den diri gent van dc Wcensche staatsopcra Clemens Krauss benoemd. SOVJETCAMPAGNE TEGEN KERST FEEST BEGONNEN Moskou, 8 Der. (Reuter). Iïct dage- lijksch bestuur der atheïsten-organisaties hééft heden een stelselmatige campagne tegen de viering van liet Kerstfeest ingezet. Te Leningrad en Moskou zijn tentoonstel lingen van atheïsten geopend, die ten doel hebben de menschen van bet bezoek aan de kerken en Kerstfeesten af te houden. FAMILIEDRAMA TE BERLIJN Zondagochtend tegen vijf uur verscheen éen 4-1-jarige arbeider met zijn gescheiden vrouw in de woping van hun nog jeugdige gehuwde dochter in liet centrum van Ber lijn. De man was beschonken en zocht, twist, met dochter en zijn schoonzoon. Toen de man hen wilde aanvallen, loste de dochter ecu schot op haar vader, die eenige minuten later overleed. De. jonge vrouw, die door dc politie is gearresteerd en naar den Ale.x- anderplatz is overgebracht, verklaart uit noodweer gehandeld te hebben: KERSTVLUCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN Het luchtschip Graf Zeppelin is Zaterdag nacht 1e 22.50 uur onder bevel van kapi tein Lehmann voor zijn twaaldc reis in dit jaar. zijn zoogenaamde Kcrstvlucht, naar Zuid-Amerika vertrokken met als einddoel Rio de Janeiro. Er bevinden zich 19 passa giers aan boord. is altgd voordeeliger ,100 veiliger en ruimste taxi te dezer stede. Naar buitenland, een telefoontje en wü staan gereed. Vraagt prijs bij ons voor trouw plechtigheden enz. De Ondernemer, G. LENSINK. Hoogeweg 49. Praag, 10 Dec. (Reuter). Gistermiddag beeft zich een merkwaardig incident voorge daan in dc St. Vitusdom op de Burcht tc Praag. Een groep Tsjechische toeristen maakte een excursie naar den dom, waar aan ongeveer 150 personen, o.o. ook vrouwen en kinderen, deelnamen. Tijdens bet bezoek werd ook de nieuwe .schatkamer van den dom, waarin de sieraden van het kapittel worden bewaard, bezocht. Deze schatkamer is gelegen in ccn zeer groot, gewelf en is van d«. buitenwereld afgescheiden door een pant- serdeur van een halve meter dikte. Toen de bezoekers zich in de schatkamer bevonden, sloeg plotseling iemand aan den buitenkant dc deur dicht, zoodat de deelnemers waren ingesloten. Van de ingeslotenon maakte zich een grootc schrik meester, toen zij verna men, dat de deur slechts aan den buitenkant geopend kon worden. De sleutel was echter in het bcy.it van bun gids, die zich bij hen in het gewelf bevond. Tenslotte slaagde men erin den sleutel door een kleine opening aan dcu koster té geven, die er echter evenmin in slaagde dc deur. te openen. Thans kon echter dc pojitie gewaarschuwd worden en deze stelde zich in. verbinding met de brand- kastenfabriek. die de deur geleverd 'had. Spoedig waren eënitre technici van deze, fa briek ter plaatse en konden de bezoekers na e.en gevangenschap van twee uur bevrijd worden. N c w-Y o r k, 10 Dec. (V.D.) Iïct 5875 ton metende stoomschip Victoria Maioe, heeft S.O.S.-scinen uitgezonden, liet schip meldt, dat het temidden van een hevigen storm in liet midden van den Atlantischen Oceaan stuurloos ronddrijft. Een groote golf liceft de commandobrug vernield. Een man is overboord geslagen en vijf leden der beman ning liepen verwondingen op. Eén hunner is inmiddels overleden. New-York. 10 Dec. (Reuter). De Neder landschc tankboot Amsterdam verleent hulp aan liet Japanscbe stoomschip Victo ria Maroe, waarvan de kapitein en twee officieren werden gedood, toen de brug tij dens den storm word weggeslagen. Wij bieden U ruime keuze in onze Speciale afdeeling voor Serviezen DIRECT OVER 't SPOOR. Een ander heeft altijd dè schuld, Geen mcnsch ziet ooit zijn eigen hult. door WILLIAM LE QUEUX. Vertaling W. H. C. B. De prinses nam dc schreiende vrouw in haar armen en sprak vertroostende woorden. „Mijn arme Nada", fluisterde zij,, ik lijd Tnet je mee. Geluk bestaat niet voor ons, opgevoed in de zelfzuchtige atmosfeer van de hoven. Aan ons, die in zulk een omge ving zijn grootgebracht, moest de goede God geen gevoelig hart geven". Zelfs in haar persoonlijk leed \oeldc de hofdame de bitterheid, die uit deze woorden sprak. „Heeft u ook geleden?" vroeg zij beschei den. Prinses Zita's hart lag niet zoo op de tong als bij haar licht geroerde hofdame. Zij draalde. „Ik lijd elk uur, eiken dag, lieve Nada. Er zijn menschen die ons benijden, ons hooggeborenen. Alleen zij die bet hofleven kennen, kunnen zich een voorstelling ma ken van de zorgen, de teleurstellingen, de verdachtmakingen, de ontgoochelingen der mederaenschen en kunnen ons verlies in het vertrouwen in de menschheid beseffen". Nada sloeg baar oogen op en daarin was te lezen een gèhcehthcid die wij alleen ken nen bij stomme dieren. Voor een oogenblik vergat zij haar eigen leed door de wan hoopskreet, die dc prinses had laten hooren. „Lieve prinses, in mij kunt u zich nooit bedrogen hebben. U weet dat ik alles zou willen geven om u gelukkig te zien." „Ta, mijn lieve Nada, dat weet ik. Tk bad drie oprechte vrienden, dat waart gij, Sal- cedo en Danecourt. Salcedo is doodver inoord. Gij en Danecourt zijn overgebleven... en vormen een trouwe lijfwacht bij een ar me en ongelukkige prinses Gedurende eenigen tijd omarmden de vrouwen elkaar vervuld met hunne eigen gedachten, alle verschil in rang en stand vergetend. In dat verheven oogenblik van smart waren zij alleen zusters. Om Nada's gedachten af te leiden, vertel de Zita van baar ontmoeting met den Turk. „Ik moest hem wel omkoopen," zeide zij. „Hij is een gevaarlijk mcnsch. Ik heb hem die concessie beloofd. U zult mij wel steu nen als het noodig is. IJ beeft grooten in vloed bij mijn vader; als wij elkaar helpen, zal hij idles doen wat wij vragen." En natuurlijk beloofde Nada dit. Koning Nicolaas bad zijn zwakheden en voorname lijk kwam dit uit tegenover aardige en le vendige vrouwen. Nada von Salzberg bezat deze eigenschappen en de verliefde monarch had openlijk te kennen gegeven, dat hij haar gaarne wilde huwen. Voor zijn zinspelingen daarop was Nada doof gebleven. Haar liefde had zij aan Sal cedo gegeven, zoodat de koning haar tever- geefsch het hof maakte. Nicolaas, het moge vreemd klinken, was niet beleedigd door haar afwijzing*. Het scheen wel. dat hü haar daarom nog meer hoogachting toedroeg. Zijn dochter had den meesten invloed op hem. Na haar was het zeker Nada von Salzberg, die het beste 's Konings wil wist te buigen naar baar wensclicn. „Die ellendige Turk", riep Nada uit. ,,ecn gewetenloos mensch die zicli steeds aan den meest biedenden zal verknopenBemoeit U zich toch niet meer met hem". „Ik zal voorzichtig zijn, mijn beste Nada. Maar mijnheer Danecourt beeft mij gezegd, dat bij volkomen betrouwbaar is en Salcedo had betzelfde oordcel over hem". „Volkomen?" herbaalde Nada, met een waarschuwing in haar stem. Het lag niet op haar vv'eg om deze eigenzinnige konings dochter iets voor te schrijven, doch wel kon zij, als het noodig was, baar stem doen hooren. „Ik stel een groot vertrouwen in mijnheer Danecourt antwoordde de prinses, terwijl zij trachtte een blos tc verbergen. „En tot nog toe beeft bij liet steeds bij het rechte eind gehad. Hij lipeft mij gezegd, vertrouwen te hebben Salcedo' cn u weet, dat bij bij ons hof vele vijanden had". „Tk zal mij gaarne bij het oordeel van Uwe Koninklijke Hoogheid neerleggen", zei de zij thans zeer vormelijk. „Ik stel ook veel vertrouwen in mijnheer Danecourt. Hij is zeer ontwikkeld cn een zeer innemend man". Zita brak het gesprek plotseling af. „Ga nu eens voor de piano zitten, Nada. Wij zijn vanavond beiden treurig gestemd en muziek zal ons op andere gedachten brengen. Als u muziek maakt vergeet u alles en denkt aan niets dan aan uw kunst". „Wat wenscht ii, dat ik sncel?" vroee de hofdame 'onderdanig „Er is slechts één componist, die beden- avond aan onze stemming kan tegemoet komen", zeide de prinses vlug. „Chopin, natuurlijk?" vroeg Nada. „Juist, Chopin, die goddelijke muziek. Maar misschien eerst de Mondschein-sonaïe van Beethoven". Freule von Salzberg zette zich voor de piano. Zij bad nog geen vijf minuten ge speeld of zij was in ccn andere wereld. Vergeten was het hof van Slavonic, met zijn intriges cn zijn zwakken monarch: ver geten was ook haar geliefde prinses en haar eigen leed. Bij de eerste tonen van de Mondschein- sonate had de prinses de oogen gesloten, zij verdiepte zich in herinneringen. In baar drie cn twintig levensjaren had zij reeds veel ondervonden. Even vlug als Nada's vingers over dc toetsen gleden, even vlug zag zij haar gcheele leven weer voor zicli. Zij was van koninklijken bloede, maarzij was niet voor een troon géboren. Dertien jaren geleden was baar vader een onbe kende prins met een bescheiden fortuin, cenigsz.ins verwant, aan verschillende re- gccrcndc vorstenhuizen; hare moeder was ook een onbekende, arme prinses. Zij her innerde zich uit haar kindsheid haar geluk kig leven in Parijs. Papa Nicolaas leidde (oen een onbezorgd leven. Hij was lid van de Jookev-club, be zocht trouw de wedrennen en. won en ver loor afwisselend. Op een zekeren dag doemde het Konink rijk Slavonië: op. Slavonic was één van die ongelukkige staten, waar revolutie aan de orde van den dag is.. Na' een langdurige revolutie waren de wijze mannen van Slavonic tot dc gevolg trekking gekomen, dat liet verstandig was om tot een oudervvetsche, gestrenge regee- ringsvorm terug tc koeren. Deze wijze mannen boden aan verschil lende wcrklooze prinsen de kroon aan. Yelen van dezen schudden het hoofd. Zij vonden bet een te gevaarlijke onderneming. In een land, waar moord cn doodslag niets ongewoons was, zou die onderneming wel een hoogst onaangename herinneringen kunnen achterlaten. De afgezanten van Slavonic ontdekten prins Nicolaas ergens in Parijs. Als een sportliefhebber nam bij liet aanbod aan en nam daarbij op zich de kansen om ver moord te worden, enz. enz. Daarbij dient opgemerkt te worden, dat liet leven in P*;i- rijs hem begon te vervelen. Vandaar zijn bereidwilligheid om liet aanbod aan te nemen. Toen Zita vijftien jaren was, stierf haar moeder. Van dien dag af werd zij. haar vader's rechterhand. Hij bracht haar op de hoogte van de diplomatie en staatkunde. Zita vond zijn daden meermalen niet juist, doch zij was te kinderlijk om haar onmon dig oordcel tegenover zijn rijpere ervaring te plaatsen. Inderdaad was Nicolaas slim en geslepen, maar bij was geen staatsman. Door een toe val had hij den troon bestegen, bij was er van overtuigd, dat hij haar alleen door sluwheid kon behouden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5