THEO GROENHUIZEN AMERSFOORT SCH DAGBLAD NV MIDDENSTANDS- BAMKy°°g INCASSO'S Uiver door bliksem getroffen FEUILLETON Binnenland DE SNELTAX Vrijdag 28 December 1934 33e Jaargang No. 153 TWEEDE BLAD EEN OVERLEVENDE VERHAALT DUISTERNIS BELETTE REDDINGSWERK Onderhoud met de geredden TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 26860 ■«rvrl AMERSFOORT EN OMSTREKEN 'AMERSFOORT DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE V VAK-OPTICIEN Langestr. 38 Tel. 1354 Tel. 743 Smokkel in verdoovende middelen Onderzoek wordt voortgezet H. v. d. Pavert Liefde en Politiek Voor Oudejaarsavond Het autosongeluk tc 'Mun* stcrscheveld Te Zwartemeer had een redacteur van liet persbureau Vaz Dias een onderhoud met den eenigen overlevenden van het ongeluk te Munsterscheveld, den 21-jarigen J. van Bijlen. Deze vertelde hoe het gezelschap jongelui reeds eenige dagen tevoren de af spraak had gemaakt de zanguitvoering in de Gcref. Kerk te Stadskanaal op Tweeden Kerstdag te gaan bijwonen. Daarvoor waren reeds van tevoren entree-biljetten gekocht en was een auto gehuurd. Deze bleek ech ter, toen het gezelschap zou vertrekken, niet beschikbaar te zijn, en omdat de kaar ten reeds verkocht waren, weid besloten den tocht met een kleine auto te onderne men. Gisteravond te 12 uur zou men Stadska- naaJ verlaten, doch een defect aan de auto gaf oponthoud, zoodat eerst Ie kwart over een afgereisd werd. Vóór in de auto nam de bestuurder, Harm Buter, plaats, en naast deze zijn broer, Lu cas But er, op wiens knieën Harm's ver loofde, Dientje Meijer, plaats nam. Dc ande re 6 personen zaten achter in den wagen. De terugreis verliep zonder stoornis, tot dat men vlak bij dc woning van het gezin Buter een klapbrug over moest. Volgens Van Bijlen was niet met abnormale snel heid gereden, doch had wel bij het nemen van den bocht de vaart wat ingehouden moeten zijn. De auto dreigde in aanraking tc komen met dc rechtse he brugleuning. Om dat 1e vermijden heeft de bestuurder aanvankelijk het stuur te scherp omgegooid met het ge volg dat de wagen tegen de linkerbrugleu ning terecht kwam en daar onder door gleed. Wat er op dat oogenblik gebeurd is, zou ik niet kunnen vertellen, aldus verklaarde dc heer van Bijlen. Ik weet alleen dat wij luid gegild hebben en dat ik, toen dc auto in het water lag, met mijn vuist het portier raam stuk sloeg, waarbij mijn rechterhand tamelijk werd gewond, ik kon echter door de gemaakte opening mij op de autokap werken en heb daarna met veel moeite mijn meisje, A. Buter nog kunnen redden. Van het verdere herinner ik mij niet veel anders, dan dat men ons over een ladder van de auto gehaald heeft en dat mijn meis je bewusteloos het café Kuipers werd bin nen gedragen, waar een paar verpleegsters zich verder met haar bemoeiden en men mij bij de kachel zette. De wonden die v. B. bleek opgcloopen te hebben, bicken niet van ernstigen aard tc zijn. GRONINGEN, 2S Dcc. Wij vernemen, dat de toestand van Antje Buter, die in het Academisch ziekenhuis alhier wordt ver pleegd, hedenmorgen naar omstandigheden redelijk wel was. Er bestaat geen direct le vensgevaar. DE K 18 Vaö den commandant der K XVÏIl is bet volgende telegram ontvangen: ware plaats oro 12 uur: 14 gr. 15 min. N.B.; 19 gr. 35 min. W.L. Koers 75, vaart 8 mijl, kalme zee, lange Noordelijke deining, N.O. windkracht 23. Geen bijzonderheden. Alles .wel. Dc ramp met het sleep» schip bij Marken Een redacteur van het persbureau Vaz Dias had een onderhoud met dc beide ge redden van het sleepschip „Noordgcul", dat nabij Marken is gezonken, alsmede met den sleepbootkapitein, den heer H. Schaap uit Amsterdam. Zij vertelden het volgende: Den geheel en avond had er reeds een Hin ken wind gestaan, welke allengs aanwak kerde tot een vrij sterke bries uit Oostelijke richting. De liooge, kort golven kwamen dwars op het schip te staan. Bij het over komen van een der zware zeeën is een aan tal houten luiken ingeslagen, met het ge volg, dat het schip over de gehcele lengte vol water liep. In een oogwenk maakte het schip slagzij naar stuurboord. De schipper, II. Bouwman, die de gevaarlijke situatie in zag, rende naar het voorschip om den lan taarn neer te halen, waardoor hij hoopte, dat de sleepbootkapitein zou nemerken wal er aan de hand was. Er was geen tijd meer voor het geven van andere noodsignalen. Inmiddels namen de. overige drie opvaren den, de vrouw van den schipper, diens broei en de knecht, in de roeiboot, die achter het schip aanvoer, plaats, waarbij zich een oogenblik later de schipper voegde. Het sleepschip zonk niet groote snelheid rechtstandig. Pas op dal moment word op de sleepboort, welke honderd meter voor het schip uit voer, bemerkt, wat er geschiedde. De heer Schaap heeft toen onmiddellijk do sleeptros gekapt en is met zijn vaartuig tc hulp gesneld. Het bleek toen, dat de kleine roeiboot door een grondzee was opgenomen en gekapseisd, terwijl de opvarenden hulpe loos ronddreven. Door de duisternis was hel echter vrijwel onmogelijk om de reddende hand te bieden. De kapitein van de sleep boot, die tot driemaal toe om de drenkelin gen heen voer, bemerkte tenslotte, dat zich twee van hen, dc gebroeders Bouman, aan do roeiboot hadden vastgeklemd. Do vrouw van den schipper en de knecht waren reeds in dc diepte verdwenen. Niet dan met de grootste moeite slaagde hij erin, de twee mannen, die geheel waren uitgeput, aan boord van dc sleepboot te krijgen. Hij heeft daarna nog gepoogd een spoor van de hei de overige personen te vinden, doch hij is daarin niet geslaagd. De beide geredden hebben meer dan twintig minuten met den dood geworsteld. De sleepboot is met de beide mannen aan boord naar Amsterdam terug gevaren waai zij van droge kleercn werden voorzien en onder dak gebracht. Onderweg zijn verschillende schepen ge praaid en met den ramp in kennis gesteld, om -aanvaringen met het wrak te voorko men. Ook het loodswezen is gewaarschuwd, hetwelk een baken zal plaatsen op de plek van het gezonken schip. Toen de sleepboot terugkeerde stak nog een der lantaarns bo ven zee uit. Het water beeft ter plaatse een diepte van vier meter. Het ongeluk gebeur de op vijf mijl boven Marken, koers Enk huizen. Men hoopte om elf uur in deze ha ven te arriveeren. Het gezonken sleepschip, dat een lengte heeft van 67 meter en 8 meter breed is, heeft een tonnenmaat van 996 ton en was geheel geladen met grint. Het schip, dat te Rotterdam thuisbehoort, eigenaar A. de Bak ker, was op weg van Asselt (Limburg) naar Enkhuizen. Het schip was drie jaar oud en de schipper had reeds twee reizen ermee over het IJsselmeer gemaakt. De vrouw van den schipper, die verdron ken is, was dertig jaar oud. Het andere slechtoffer is de ongeveer 30-jarige F. Fooli uit St. Goar (Did.). Dc overlevenden zijn de schipper II. Bouman en diens broer A. Bonman, beiden uit Rotterdam. De kapitein van de sleepboot, die jaren lang vaart en nog nooit een schip heeft ver speeld, was diep onder den indruk. FUSIE VAN MAANDBLADEN In verband met de huidige tijdsomstan digheden zal met ingang van 1 Januari 1935 „Vragen van den Dag" worden opge nomen in het „Haagsch Maandblad", cat van dien datum af zal staan onder leiding van mr. dr. W. M. Westerman en S. W. F. Margadant, oud-redacteur van „Vragen van den Dag". DIRECTIE: A. H. MARTENS Resolutie van den Ned. Bond van Kleinfabrikanten De Eerste Nederl. Bond van Klein fabri kanten in de sigarenindustrie, in congres bijeen, heeft op Zondag 23 December in het A.O.F. gebouw te Amsterdam de volgende resolutie aangenomen: onder het oog ziende de verschrikkelijke toestand waarin zich dc sigarenindustrie be vindt, verklaart dat de toenemende mechanisa tie, zoo mogelijk, de toestand nog doet ver ergeren en de kleinindustrie haar afzetge bied zeer sterk ziet. verminderen en direkte stcunverleoning aan haar dringend geboden is, is de meening toegedaan, dat de Rcgce ing. door groot ere lasten te leggen op de machinale produktic, kan bijdragen tot Aanmerkelijke werkverruiming; indien dat zou worden toegepast, geeft zij als middel aan, om art. 2i der tabakswet, zoodanig tc wijzigen, dal het niet geoor loofd mag zijn voor bedrijfsleiders, waar onder ook eigenwerkers, om in hun werk- olaalsen arbeid te verrichten, van des na middags zes uur, tot des voormiddags S mr, waardoor een goede arbeidsovereen komst gehandhaafd kan worden; vestigt, er vorder de aandacht op. dat de 'oonen voor de werknemers in het sigaren bedrijf, vanaf 1923 zeer aanmerkelijk zijn Todnald, betreurende dat zoowel het Noordelijk nis 'iet Zuidelijk Verhond \an Sigarenfabrikan ten een verdere loondruk willen toepassen, waardoor voor de werknemers de loonei ver beneden het peil van de noodzakelijke 'evensstandaard wordt gebracht; doet een krachtig beroep op nllc belang hebbende organisaties in het sigarenbedrijf om een eenheid te vormen en er bij (ie regeering met kracht op aan tc dringen, om vérstrekkende maatregelen te treffen, zoo- lat de sigarenindustrie baar volle stabili teit verkrijgt; besluit deze resolutie Ie zenden aan de Regeering, Pers, F.erstc- en Tweede Kamer leden en alle belanghebbende organisaties in het sigarenbedrijf. DOODELIJK ONGELUK MET EEN GEWEER RUURLO, 28 Dec. Toen gisteravond de landbouwer II. van dc jacht terugkeerde, heeft hij zijn geladen geweer in de keuken neergezet. Op wensch van zijn vrouw wilde hij liet naar een ander vertrek brengen, doch ongelukkigerwijze ging het af, met het ge volg, dat de vrouw het geheele schot hagel in het hoofd kreeg. Zij was vrijwel onmid dellijk dood. Nog gisteravond is de officier van justitie te Zutphen ter plaatse gekomen. Dc vrouw was moeder van vier jonge kin deren. Tepas vertelt over zijn bevindingen Donderdagmorgen keerde piloot Tepas met de Oehoe terug Aan de plaats waar het onge luk met de Uiver is gebeurd. Tepas bracht rapport uit aan den heer Plesmun, die bereid was ons enkele mcdc- deolingen hieruit te doen. Naar de waarne mingen van Tepas heeft men zeker te doen met blikseminslag. Op den rug der inzittenden vertoonden zich schroeiplekken terwijl een van hen een schrijfmachine op zijn Knie had. waar door ook schroeiwonden op de knie zijn ont slaan. Tepas Men kan met zekerheid vaststellen, dat de opvarenden lichamelijk niet hebben ge leden. Volgens mededceling van het pomp station II. 3 woedde, toen het ongeluk plaats had een hevig onweer. Uit de wolken kwamen een soort vuur ballen vallen, zooals wel eens hij bliksem- verschijnselen van uitzonderlijken aard voorkomen. Sinds jaren is liet vraagstuk van blikseminslag in studie. Bij weten schappelijke verhandeling neemt men aan, dat metalen vliegtuigen in onweer zekere voordeden hebben. Voor de internationale vliegtechnische wetenschap ligt hier een taak van groot belang om dit geval te analyseeren. Uit verschillende metalen onderdeden van de Uiver, hebben deskundigen kunnen vaststellen, dat er plaatselijk een zeer groo te verhitting was. Dc benzinebrand die waarschijnlijk na de brand is ontstaan blijkt van zeer beperkte aard te zijn ge weest. HALLO, HALLO! Ben je nl bij de oogarts geweest? Loop dan even bij THEO GROENHUIZEN aan, daar zijn de brillen-glazen bij de prijs van het brillen- montuur inbegrepen! Uitgez. luxe of Zeiss-glazen. Leden van Ziekenfondsen genieten 33'A korting! WEL BETER, NIET DUURDER is altyd voordeeliger, 100% veiliger en ruimste taxi te dezer stede» Naar buitenland, een telefoontje en wü staan gereed. Vraagt prys by ons voor trouw plechtigheden enz. De Ondernemer, G. LEN5INK. Hoogeweg 49. Bij alles blijkt, dat er geen kwestie is geweest van landingspogingen. Alle inzit tenden zijn waarschijnlijk tegelijk getrof fen, waardoor het vliegtuig sluurloos naar beneden stortte. De heer Plesman verklaar de nog, dat er met dc stoffelijke resten van dc slachtoffers gebeuren zal, wat de fami lie wenscht. Echter zal men rekening moe ten houden met het feit dat de staatswet ten van Irak voorschrijven, dat indien er lijken zijn begraven, deze binnen een jaar niet meer mogen worden opgegraven. Een arrestatie bij Driebergen tijdens het overhandigen van de smokkelwaar Naar het Persbureau Vaz Dias vernoemt is de rijksvcldwacht tc Doorn, in samen werking met de verkeersinspcctio der rijks- veldwacht tc Utrecht op het spoor geko men van een smokkclaffaire in verdooven de middelen. Men is er Zaterdag j.l., na een omzicn- lige voorbereiding, in geslaagd twee der bedrijvers van den misdadigen sluikhandel bij het afsluiten van een transactie met een derden persoon, op heeterdaad te be trappen en aan te houden, waarhij do smokkelwaar is in beslag genomen. Do aanhouding geschiedde op den Rijksstraat weg onder do gemeente Driebergen, in te genwoordigheid van een rechercheur van de Nederlandsche Centraio inzake do Be strijding van den Handel in Verdoovendo Middelen tc Rotterdam, welke eveneens aan het opsporingswerk deelneemt. Toen de man, die als verkooper van de verdooven de middelen optrad, en die op de fiets was, het goed wilde overhandigen aan een twee den persoon, wiens taak het was op zijn beurt het pakket af te leveren aan den koopcr, iemand uit Den Haag, die met een auto naar Driebergen was gekomen werden beiden gearresteerd. Later zijn zij weer op vrije voeten gesteld. De smokkel waar bleek te bestaan uit een halve K.G. opium, waarvan de handelswaarde onge veer vijf gulden bedraagt en een hoeveel heid waardeloos salicielzuur, welke den kooper als cocaïne was aangeboden. Do smokkelaars schijnen voor dit alles een prijs tc hebben bedongen van eenigo dui zenden guldens! Het is gebleken, dat eeni ge inwoners van Driebergen bij de affairs betrokken zijn. Het vermoeden bestaat, dat de aangehoudenen in verbinding hebben gestaan met smokkelaars in Zuid-Limburg. Het onderzoek, waaraan ook dc Neder landsche Centrale te Rotterdam deelneemt, voor zoover het op het buitenland betrek king heeft, wordt met kracht voortgezet. Voor een gezellige Oudejaarsavond Appelbollen - Appelflappen - Sneeuwballen Saucijzc broodjes - Amandelbroodjes - Croqucijes en diverse soorten koekjes bij VERMEERSTRAAT 28 h. Memiingstraat. TELEF. 115 Werk is het beste om to maken, dat men Van liet leven gaat houden. door WILLIAM LE QUEUX. Yertaling W. II. C. B. 19 Ja, Gerald herinnerde zich die dagen zeer goed. De levendige, jonge vrouw haalde andere herinneringen op. „Het was een klein nest, Vanina, maar met eenige aardige restau rants, waar wij samenkwamen om de plan nen van Loukoff te verijdelen. Herinnert u zich, dat de gravin van Salzberg op een avond bij ons was om de door ons verkre gen inlichtingen onmiddellijk aan den ko ning over te brengen? Dat was de avond, dat de prinses ook had willen komen, doch op het laatste oogenblik veranderde zij van gedachte. O, het was werkelijk een aar dige tijd. Wij doen onze zaken hier natuur lijk op grooteren voet". Ja, Gerald Danecourt herinnerde zich alles zeer goed. Elk oogenblik had men daar intriges en contra-intriges. „Zooals ik u heb gezegd", zeidc made moiselle Victoria, na een korte pauze, „stel len wij ons steeds op de hoogte van den gang ,van zaken in Slavonic. .Wij weten, dat daar iets op lil is en dat in Weenen alles wordt uitgebroed". Danecourt gaf dit toe. Hij vertelde haar in het kort van zijn ondervindingen in Golder's Green. „En, natuurlijk gaf u daarvan verslag aan uw departement van Buitenlandsche Zaken, voor u Londen verliet?" „Natuurlijk, dat was ik verplicht". „Vergeef mij mijn vraag, want het Is wenschelijk, dat ik alle bijzonderheden weet. Het zal natuurlijk wel zijn weg vinden naar de Quai d'Orsay en dan hooren wij het lal er ook. Wij zullen dan gewaarschuwd worden om Stephanie Ghika in het oog tc houden en ongetwijfeld ook Loukoff, die ook zeker spoedig in Parijs zal komen". Er was een lange, pauze. De slimme Do lores was in gepeins verzonken. Zij verbrak ten laatste de stilte. „Ik heb u verteld, dat ik wist dat Stepha nie Ghika hier was aangekomen dat. wist ik van onzen dienst in hotel Terminus". Danecourt sprong van zijn stoel op. „Dat treft al heel ongelukkig. Ik ben daar gis teravond ook afgestapt". „Niet onder uw eigen naam, vertrouw ik", zeide Dolores kalm. „Vergeet niet, dat u liier is voor een geheime zending". „Zoo dom was ik niet. Ik gaf een valschon naam en een valsch adres op". Dolores zat wederom te peinzen en deelde hem daarna haar overpeinzingen mede. „Jullie Engelschen, mijn beste vriend, ontbreekt de noodige slimheid. Ik kan mij begrijpen dat Stephanie in Terminus is af gestapt. Zij wil te koop loopen met haar valsche diamanten en paarlen en zal niet lang blijven. Zij is een vrouw en heeft be hoefte om haar ijdelheid zoo nu en dan eens bot te vieren, zoolang zij zich dat kan veroorloven. U kent Parijs goed. Waarom heeft u zich niet verborgen in een beschei den hoekje van Montmartre, waar u geen gevaar loopt?" „Ik heb daaraan wel gedacht, maar ik ben er van overtuigd, dat Stephanie mij nog nooit gezien heeft". „Och, kom!" riep mademoiselle Dolores glimlachend uit. „Men moet die dingen nooit aan het toeval overlaten. U kunt nooit zeggen wie u kent. Toen u naar Parijs kwam, heeft, u, geloof ik, uw voorzichtig heid in Londen achtergelaten. Vertrek on middellijk uit Terminus en ga naar Mont martre. Als ik in Londen kwam, zou ik mij verbergen in Soho of, nog beter, in de „Se ven Dials". Hij was eenigszins geërgerd over het lesje, dat hij van deze jonge vrouw in de begin selen van het vak kreeg. Ongetwijfeld had zij gelijk. Hij was uit de wereld der diplo maten afgedwaald naar de onderwereld der intriges; liij moest dus de methodes van dat mindere beroep toepassen. „Nu ik deze zaken aan uw bekwame han den heb toevertrouwd, wil ik nog gaarne een andere samenkomst met u hebben; vanavond gaat u met mij dineeren, morgen verlaat ik Parijs. In Weenen hoop ik de oplossing van dit vraagstuk te krijgen". „Daarmede ben ik het eens, ofschoon het voor mij niet vleiend is", zei de jongo vrouw. „Loukoff en Stephanie zijn de werk tuigen. Dc keizer en Tarangul zijn de lei dende machten.. Goed, wij gaan vanavond samen dineeren en dan is u mijn gast. Daar sta ik op". „Zeer zeker niet, mijn beste mademoisello Dolores", antwoordde Danecourt beslist. „Daaraan denk ik geen oogenblik. U gaat met mij dineeren in een rustig restau rant". Dolores gaf met een coquette glimlach toe. „Wij zijn nu zeer vormelijk, is het niet, in tegenstelling met dien goeden tijd in Vanina. Als Stana Nelikoff en ik u en uw collega ontmoetten, waren wij minder vor melijk. Ik verbeeld mij, dat u mij toen Do lores noemde en ik wus zoo vrij u Gerald te noemen". Danecourt glimlachte. Ja, hij was toen met Dolores op zeer vpiendschappelijkcn voet geweest, zij was zoo lief, zoo vroolijk en levendig. En wellicht had zijn vriend schap in haar een warmer gevoel opge wekt. „Laat die dagen dan nu terugkeeren. Ik zal u weer Dolores noemen. Maar hoe het ook zij, u rnoct mijn gast zijn". Daarvan wilde zij niets hooren. „Neen, neen; wij zullen geen kwade vrienden worden door te twisten over do uitgave van eenige franken. Vroeger heb ik van u zooveel gastvrijheid ondervonden. Als ik thans aan Slavonic terugdenk, dan begrijp ik, dat het alleen hem en zijn fa milie iets kan schelen of een marionet als Nicolaas zijn troon al of niet verliest. De inzichten van Dolores hadden zich ge wijzigd; zij was nu in dienst van een groo te natie, een deel van haar diplomatie. Zij kon zich nu veroorloven om te glimlachen over de troebelen bij en de zorgen van een Slavonisch hof. Gerald vond het onaangenaam, dat zij op die wijze over den koning sprak. Hij kon de gedachte niet verdragen, dat zijn ge liefde prinses zou verbannen .worden, dat zij vernederd zou worden door het bewust* zijn van gefaald te hebben. „Ik herinner mij, dat ik ook wel eens gelachen heb, toen wij begonnen", zeide hij rustig. „Nu is het echter een belangrijk vraagstuk en Engeland en Frankrijk zijn op de hand van den koning". Dolores hield haar cynische stemming in bedwang. Zij wist waarom de jonge diplo maat zooveel belang stelde in het lot van den koning. „U heeft volkomen gelijk", antwoordde zij ernstig. „Toen waren wij niet zoo goed op do hoogte. Nu begrijpen wij, dat er mach tige invloeden aan ten grondslag liggen. Welnu, vanavond gaan wij gezellig dineeren, Hoe laat en waar? Voor twee personen, die Parijs goed ken den, was dit spoedig opgelost. Geen deftig restaurant, waar dc élite bijeen zou zijn, doch een klein restaurant, waar dc keuken uitmuntend is en niet duur en waar zij zeker geen bekenden zouden ontmoeten. Gerald keerde naar zijn hotel terug, tevre den over het onderhoud. Indien iemand deze intriges kon ont sluieren, dan zou dat zeker Dolores Victoria zijn. Hij wist welk een gunstig oordeel Sal- cedo over haar had. (Wordt vervolgd). Worstjes om warm to gebruiken. Onze DELICATESSE-WORSTJES zijn hier bijzonder geschikt voor. VAN OMMEN'S SLAGERIJ TEL. 89 ARNH.STR, 19.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5