St.Emilion 1929 J. A. Schoterman Zn. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Stadsnieuws Tijdschriften Maandag 4 Maart 1935 33e Jaargang No. 208 DERÏSE BLAD TWEE OUDE DAMES DOOR KOLENDAMP BEDWELMD ALS WIJ, LEVENDE, STERVEN M- H. van Raalte M.H. van Raalte HANDELSREGISTER per flesch fl.45 per anker f 58 Geheimzinnig geval ONTROUW PENNING MEESTER Dank zij tijdig verleende hulp heeft men beide nog kunnen redden Toen Zaterdagmorgen verschillende leve ranciers na aanbellen aan het huis in de Koningin Willielminastraat 34 bewoond door de bejaarde dames Roux, geen gehoor kre gen, maakte men zich ongerust en stelde de politio op de hoogte hiervan. Een agent heeft zich daarop aan de achterzijde toe gang weten te verschaffen en trof de beide dames, die respectievelijk 73 en 75 jaar oud zijn, bewusteloos in de kamer op den grond liggend aan. Onmiddellijk heeft men zenaar buiten gebracht, alwaar zij vrij spoedig bij kwamen. Op medisch advies zijn zij ter ver dere behandeling naar de Lichtenberg over gebracht, waar Zaterdagavond beider toe stand niet direct gunstig bleek. Zondag ech ter trad een merkbare verbetering in. Aangezien in de kamer de gordijnen nog gesloten waren, het licht nog brandde en de raidio speelde, viel hieruit op te maken, dat beide dames reeds den vorigen avond buiten bewustzijn zijn geraakt tengevolge an kolendamp. De oorzaak van het ont staan van kolendamp moet gezocht wor den in het feit, dat de kachel te vol ge gooid en boven opengezet was, terwijl de rookafvoer gebrekkig was. Gelukkig echter, hetgeen verklaart dat de slachtoffers nog in leven zijn gebleven, heeft de kamerdeur opengestaan, zoodat de groote kolendamp- ontwikkeling zich verplaatsen kon naar de gang, alwaar de gasconcentratic dan ook veel heviger bleek dan in de kamer zélf. Bij informatie hedenmorgen naar den toestand van de dames, deelde men ons mede, dat deze tamelijk goed was. UIT HET POLITIERAPPORT Schoorsteenbranden In een perceel aan de Veldstraat brak Zaterdag een schoorsteenbrandje uit, waar van de oorzaak was, dat men een spek- schoenzool in de kachel gegooid bad. Inder daad, als men een kachel voor dergelijke doeleinden gaat gebruiken, en in vuilnis bak .omz^t, jnjii de gevolgen gemakkelijk te verklaren. Zaterdag werd 'met de rninimax een schoorsteenbrandje in een pand aan do Narcisstraat gebluscht. Op straat een toeval gekregen Een 16-jarige jongeman uit Utrecht kreeg gisteren op den Utrechtschweg een toeval, waardoor hij kwam to vallen. Voorbijgan gers hebben hem binnengedragen bij een ter plaatse wonend geneesheer, die hem behandeld heeft; op diens advies is do jon gen per taxi naar huis vervoerd. Nog eens het geval van de hoed Men zal zich herinneren, dat indertijd een wandelaar onverhoeds door een onbekende de hoed over de oogen gedrukt werd, ten gevolge waarvan de rand van het hoofd deksel het begaf. Het. „slachtoffer van de zen aanslag" heeft tenslotte den dader ge vonden en naar het bureau laten komen. Eerst veel gepraat over schadevergoeding, zooals mep zich begrijpen kan, maar ten slotte werd volstaan met de excuses, die de dader aan den eigenaar van de hoed gemaakt heelt. Wij vragen ons af waar dit alles voor gediend heeft! Automaat geforceerd Door een winkelier op de Langestraat werd aangifte gedaan van het feit, dat ecnigc laden van zijn automaat geforceerd waren. Niets wordt evenwel vermist. De automaten beloven nog een heele ge schiedenis te worden! NED. REISVEREENIGIN G Sluitingsavond van het seizoen De plaatselijke afdecling van de Nodcrl. Reisvereeniging gaf Zaterdagavond haar slotavond van dit seizoen, voor een matig bezochte zaal in d'Oranjeboom. Met succes werden door de Amersfoort- sche Tooncelvereeniging een paar toonoel- stukjes opgevoerd. Het verdere deel van den avond was gewijd nail Terpsichore en ge zel ^chapsspc1 en. Er was een echt gezellige stemming, de afwezigen hebben veel gemist. AMERSFOORTSCIIE RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsclic Radio- Centrale, naast dc programma's der beide ïlollandsche zenders, die der volgende bui- tcnlandsche zendstations door: 11.203.20 Londen Regional. 3.20— 5.20 Stuttgart. 5.207.20 München. 7.2012.20 Londen Regional. Propagandafilm van de Arbeiders vereeniging voor Lijkver? branding in Amicitia Zaterdagavond heeft de Arbeidersvereni ging voor Lijkverbranding in Amicitia haar propagandafilm „Als wij, levenden, ster ven" vertoond. Wij mcenen, dat het hier niet op onzen weg ligt om ons pro of contra tegen den inhoud dezer film uit te spreken en willen ons daarom bepalen tot een weergave van het vertoonde. Dit filmwerk, vervaardigd door Visie en waarvan het manuscript ge schreven is door mevrouw Max do Ilaas, beoogt een schrede voorwaarts op het ge bied van de menschelijke cultureele ont wikkeling, in dc uitbeelding waarvan men uitstekend geslaagd is door een technisch goed in elkaar gezette en realistisch geko zen inleiding. Trouwens, wat do film in haar geheel betreft, heeft men nergens het gevoel gekregen, dat aan do realiteit, wel ke een directo vereischto is bij propaganda, Ie kort gedaan werd en juist de handelin gen, die zich in het crematorium afspelen en waarvoor „filmspel" noodzakelijk was, waren zuiver levenswaar. Zij, die deze film niet gezien hebben, zullen zich waarschijnlijk voorstellen, dat hierin do bezwaren van de algemeen nog in zwang zijnde methode om onzo dooden te hegraven op kerkhoven uitgespeeld wor den tegen een verheerlijking van crematie. Niets is echter minder waar: wel heeft men bezwaren aangetoond, maar op een manier, die niemand reden tot aanstoot kan geven. In de eerste plaats betreft dit de groote uitbreiding van de steden, waarbij de kerk hoven als een sta in den weg Wijken en waarvan men hier de opruiming ziet door het beeld van den man, die ruwweg dc heenderen van de afgestorvenen bijeen- schept en op een hoop werpt, een tragisch beeld voor de nabestaanden. De koe. die wij uit den sloot zien drin ken. welke een kerkhof begrenst, typeert sterk in hoedanigo mate de volkshygiono benadeeld kan worden. Treffend was do scherpe tegenstelling tusschen de kille be grafenis op een regenachtigen dag en dc veel minder tragische gang in het heldere zonlicht naar het crematorium. Jammer echter, dat wij na do uitvoerige behande ling van het eerste gedeelte, een ietwat on regelmatig en te snel afgewikkeld beeld kregen van de eigenlijke crematie. Naar onze meening, had men gerust in deze propagandafilm, die toch al zoo kort was, meer consciëntieus dc verschillende indrukwekkende plechtigheden kunnen weergeven; nu was dit cenigermato onbe vredigend. Tot slot volgde de verrijzenis van de urn met het stoffelijk gebeente uit de fel woe dende vlammen, waarvan het hez.it vele pijnigende bijgedachten van de nabestaan den voorkomt: een scherp tot uiting bren gen dus van de gevoelskwestio van voor en tegenstanders der crernalic omtrent de voorstelling van de ontbindingsprocessen, die den stoffelijken kringloop vormen, en het al of niet tegen de borst stuitende daarvan. De cultuurfilm, die, naast een tccken- filmpje, vooraf gedraaid werd, bracht ons oen serie schitterende opnamen van de Krakatau-erupties, die buitengewoon boeiend voor het oog waren. Rest ons nog te vermelden, dat Hcnriöttc Bosrnans een bijzonder goede muzikalo bo- gcleiding heeft gekoz.en in de muziek van Saent-Sacns en Schuhert. KAASMARKT AMERSFOORT Aangevoerd waren heden 13 wagens kaas, wegende 3250 K.G. Dc prijzen bedroegen 16—17 per 50 K.G. Handel vlug. AMERSFOORT Afd Stoffen Moderne T weeds voor Mantels Tailleur-Stoffen voor Costumes Wol met zijde stoffen voor Japonnen Toile de Soie in groote kleuren, keuze en dessins Combinatie-Stoffen Crêpe, mat en cloquè Afd Bonneterie Hoeden, IJantels, Knoopen Wollen Tricot Jasjes. STAATSPENSIONNEERING In het verslag van den pröpaganda-avond van den Bond voor Staatspcnsionneering, waar de heer M. Goud uil Utrecht een pro- paganda-rede heeft gehouden, is abusieve lijk vermeld, dat de gelden voor de staats- pensionncering uit (ie vermogensbelasting moeten komen en dat do bond een wet wil, waarbij hot recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen zonder betaling van pensioen. Dit moet echter zijn: „Do gelden worden bestreden uil de gewo ne belasting; dc Bond wil een wet waarbij het recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen zonder betaling van premie". NUTSSPAARBANK Overzicht van Februari Ingelegd in 7229 posten 641.733.45 Terugbetaald in 5222 posten 540.234.03 Meer ingelegd dan torugbo- taald 95.498.82 Nieuwe boekjes uitgegeven 215. Afbetaalde boekjes 90. Gespaard in busjes 2.S26.63 (In het aantal nieuwe hoekjes zjjn begre pen 27 z g. baby-boekjes, waarop do Spaar bank een eerste inleg van 1.plaatste). Bij dc Kamer van Koophandel cn Fabrie ken voor de Geldcrscho Vallei alhier zijn dc volgende mededcelingcn gedaan betreffen de nieuw ingeschreven handelszaken, wijzi ging van inschrijvingen en opheffing van handelszaken: Nieuw ingeschreven hans zaken „Kleinkunst", Brandschilderwerk, Soest, Burg. Grothestraat 36. Eig.: F. A. Voskuyl. Mag. Alco, Manufacturen, Amersfoort, Langestraat 24. Eig.: A. Cohen. Wijziging en opheffing C. Ycgt, Mcubclhandcl. Driebergen, R. Pr. Hendiikpark 5. Opgeheven. N.V. Kweekerij „Waterclaal", Huizo „Nirn- medor". Overleden Comm. Q. Kolff, toctr. comm.: H. M. Kolff Vos. N.V. I.Tmuidcr Vischhandol, Ulrechtsche- straat 40. Uittr. filiaalhouder: D. W. van Dorsscn. Toctr. Filiaalhouder: J. S. Marot. II. v. d. Wetering, Varkenshandel, Wou denberg, Molenweg A. 675. Uittr. Eig:. II. v. (1. Wetering. Toctr. Eig.: J. v. d, Wete ring. Radio v. Loo, Ede, Grootcstraat 112. Op geheven. L. Geels, Grootestraat 65, Ede. Ijzerwaren enz. Uittr. Eig.: L. Geels. Toctr. Eig.: G. Geels. Fa. G. J. v. d. Waal, Manufacturen. Rhe- ncn, Heerehstraat. Opgeheven. Fa. A. W. Kieviets en Zn.. Drukkerij enz. Dricbergen-R. Hoofdstraat. Opgeheven. Fa. Woerdman, Utrechtschestraat 44, huish. art.; uittr. eig. en medeëig.: P. J. W oerdman, J. P. Woerdman. A. M. Woerd man; toetr. oig.: M. Woerdman. M. Ilornsveld, aannemer, Soest. Nicuwcr- hoekstraat 4, opgeheven. E. v. Dysschoten, bockh. enz.. Leusder- weg 84. ongcheven. „Dc Bijenkorf", Arnh. str. 29. manufac turen enz. Zaak verplaatst naar Bernulfus- slraat 32. handelsnaam nu: „Dc Bijenkorf" v.h. II. C. Iloogervorst. BURGERLIJKE STAND 2 Maart OVERLEDEN: Willcmijnljc van Haren, oud S7 jaar, weduwe van Rijk dc Ruig. TWINTIG STUKS VEE OMGEKOMEN SCHERPENZEEL (N.Br.), 3 Maart. Een ernstige brand heeft gewoed op het erf van de boerderij van II. Slachter. De schuur, die twintig stuks vee bevatte, is tot den grond 'oc afgebrand. Alle dieren vonden een dood in dc vlammen. Met behulp van de brand weer te Bcrgen-op-Zoom is dc brand ge bluscht. Wijnhandel Utr straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 14h 3—5 Maart. Cinema Amicitia. Vertooning van de film: „Montmartre." 4 Maart. Volksgebouw. De Woodbrookers Ds. K. Terpstra uit Drimmeien spreekt over „Industrie cn landbouw-boeren fas cisme. 8 uur n.m. 5 Maart. De Valk. Cabaretavond van dc V.A.R.A. 8 uur n.m. 5 Maart. Foyer Amicitia. Vereeniging van huisvrouwen. Jaarvergadering. 2 30 uurn.rn. 6 Maart. Amicitia. Gymnastiekuitvoering van de Chr. Gymn. Vereen. „Wilhelmina." 8 uur n.m. 6 Maart. De Valk. Nod. Vrouwen Vredes- bond. Ir. K. J. Ilonditis over: „Luchtbe scherming is oor logsvoorbereiding." 8 uur. 7 Maart. De Valk. Lezing voor Ncder- landsch Fabrikaat door E. Smits over: „Het bouwen van vliegtuigen en wat daarmede verband houdt." 8.15 uur n.m. 7 Maart. Amicitia. Arnersfoortsch Politie muziekgezelschap geeft een uitvoering Medewerking „Duo Divance." S uur n m. 8 Maart. Amicitia. Arnorsf. Kunstkring Concert Bcrner Striikkwartet. 8 uur n.m. 9 Maart. De Valk, Groninger club ,,'t Schienvat." Tooneelavond 8 uur. 9 Maart. Amsworde. Uitvoering van de mondacceordeon vereeniging „Bravo". S uur n.m. 9 Maart. Amicitia. Feestavond van de Amcrsfoortsche Padvinders N. P. V. S.15 uur n.m. 10 Maart. Amsvorde. V.V.S.O. Bart de Ligt. sprepkt over: „Psychologische oorlogs voorbereiding", 10.30 uur v.ni. UTRECHT 4 Maart. Tivoli. U.S.O. volksconcert. 8.15 uur n.m. DIE PFEFFERMÜHLE Voor den Kunstkring Vrijdag j.l. gaf het literaire cabaret „Die Pfcffcimühle" de eerste van oen reeks voor stellingen in het zaaltje van den Haagschcn Kunstkring. Nu het gezelschap Vrijdag 29 Maart voor den Amcrsfoortschbn Kunst kring Amicitia komt, nemen wij hier over wat de Haagsche Courant over dezen caba ret-avond schrijft: „In den Haagschcn Kunstkring hing gis teravond een bordje, dat theaterdirecteuren tegenwoordig bijna alleen maar in hun droomen zien: „alle rangen uitverkocht". In de societeitskamer en op het smalle trapje dat naar deze hoogere regionen leidt, groei de een staj^el bloemstukken tot ccn geuren den bonten tuin. Erika Mann deed haar .entree met het wakkere groenjo van den Pfeffermühlo en haar Haagsche nubliek heeft haar op on dubbelzinnige wijze doen blijken, dat haar terugkomst zeer on prijs is gesteld. Na een korte inleiding zette hot zeer ge varieerde nrogramma dadelijk in met een voortreffelijke korte schets, die ons direct weer in den sfeer van dit litterair cabaret bracht: een charmante bureauliste van het reisbureau Cook, zet op romantische wijze de heerlijkheden van het reizen uiteen. Tot dat een wereldtoerist haar loflied onder breekt met een scherpe satyrc op de gren zen, met bet hittere refrein: „grenzeloos be grensd zijn wij". Alleen de wolken drijven ongestraft o\er dc wereld en over de engo grenzen der menschhèid heen. (Syhille Schloss en Hcinrich Ortmaver.) Een kort in- termezzo. van Erika frfann als conferencière en in tempo volgt een nieuw nummer. Tw ec- en-twintig nummers. Het een nog beter dan het andere. Lotte Goslar, de danseres, gro tesk, fantastisch en aangrijpend in haar dans „sprookje van den mooicn, jongen dichter" en „Tiller Girl". Daar was weer Therese Giehse, in het ont roerende wiegenlied bij het zieke kind: de wereld, in het sterke „Weil ich will..." en in het bepaald grootsche sprookje „de Vis- schersvrouw", waarin haar machtig, ma gisch talent zich ten volle ontplooit... zoo dat het een oogenblik doodstil blijft in dc ademlooze zaal, als het doek gevallen is. Dit cabaret is cabaret op z'n best. Het is een spiegel die liet publiek wordt voorge houden en waarin liet dc barbaarsche en onmenschelijke toestanden in dc wereld her kent. Het geeft een beeld van onzen tijd, het stelt onze tekortkomingen nan de kaak. Het is een aanklacht, liet tracht wakker te schudden en doet een beroep op onze betere menschelijkheid En dit alles in een artistieken en virtuoscn vorm. En met de routine cn de geschoold hcid van ras-echte vaklieden. Een lange reeks sprookjes: „lanter Marclicn" geeft elk der kunstenaars: Huns. Sklcnku (Hans im Glück); Syhille Schlèss (het ontroerende sprookje van de kleine zeemeermin); Igor Pahlen (marcheri vom Schlaraffenland!) dc gelegenheid om in enkele minuten zijn ta lent ten volle te ontplooien. Een der mooiste nummers was „April", waarin een Shakespeai eaanscho grappen maker de goegemeente Aprilgrappen komt voorhouden, die in de ooren der inensch- hcid als aannemelijke waarheid klinken, maar waarin een waarschuwing voor dc lockomst door alleen beschouwd wordt als: een Aprilgrap. Opnieuw heeft dc Pfcffermühle bewezen hoezeer haar actueel e, en veel meer dan dat: haar algemeen-menschel ijk programma het publiek van dezen veelbewogen lijd weet to boeien." Bij overledene Inwendige kneuzingen gevonden BUSSUM. Een V.B.-bcricIit vermcldtló dat een Amsterdammer G. II. per auto door de politie te Bussum naar Amsterdam werd vervoerd. De man was ernstig mishandeld cn had een zware hoofdwonde, aldus het bericht. Dit is niet geheel juist. Dc waro toedracht van do zaak is uls volgt: De man meldde zich Woensdagavond op het bureau van politic te Bussum. Hij voel de zich zeer vermoeid cn eenigszins onwel. Zijn toestand was echter niet van dien aard, dat geneeskundigen liulp noodzake lijk was. Na den nacht op het politicbureau to hebben doorgebracht, voel do de man zich den volgenden morgen zeer ziek. zoodat men een geneesheer ontbood. Deze kon echter niets constaleercn. Later knapto do man eenigszins op en werd 's middags per auto naar Amsterdam vervoerd. Daar zijn ouders niet thuis waren, werd hij aan do hoede van dc Amsterdamsche politie, bu reau Pieter Acrtsstraat, toevertrouwd. Do toestand van den man verergerde echter in die mate, dat hij moest worden overge bracht naar het Wil'iclrninagasthuis, waar hij ecnigc uren later overleed. De sectie op het lijk wees uit. dat dc man ernstige kneuzingen had. Omtrent do oorzaak hiervan tast men in het duister. Van verwondingen was echter geen sprake Men was reeds lang doende om den man, die geestesziek was, in een inrich ting geplaatst te krijgen. Van mishande ling is tot nu toe niets gebleken. De Bus- sumschc politie heeft de zaak in onder zoek. BUSSUM, 3 Maart. Het sterfgeval van den 29-jarigcn Amsterdammer G. II., dat zich geheimzinnig liet aanzien, is thans opgehelderd. Er he,ft zich bii de Hilver- sumschc politic een wielrenner gemeld, die vertelde, dat hij Maandagavond il. op den betonweg tusschen Bussum en Hilversum een voetganger heeft aangereden, die plot seling van liet voetpad op het fietspad sprong. Bij het Bussumsclie politio heeft zich gis teravond een fietser aangemeld, die hier van getuige was cn tevens twee wande laars, die Maandagavond op den Betonweg een wandelaar hebben gesproken en van hem hetzelfde verhaal hebben gehoord, dat hij later aan de Bussumsche politie heeft verteld. De beschrijving, die allen gaven, klopte met het signalement van II. Van mishandeling is dus geen sprako geweest. HUIZEN, 2 Maart. lieden is op lust van den Burgemeester alhier ter beschik king van den Officier van Justitie te Am sterdam gesteld J. S., penningmeester van de Iluizcr Visch- en Kaasventersvereeni- ging cn belast met het beheer der zieken kas Eigen IIulp. Dc aangehoudene wordt verdacht van verduistering van gelden van genoemde ziekenkas. Het voorloopig ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat het bedrag van het spaarbankboekje bij de Boerenleen bank geheel is opgemaakt. Het spaarbank boekje zij de Postspaarbank, is dc penning meester kwijt. Ilct tekort zal vermoedelijk 2000 bedragen. De Vereeniging is heden in spoedvergadering bijeengeroepen. Do po litio heeft do boeken en bescheiden in be slag genomen. Het tekort is ontdekt door dat leden, die ziekenuitkeering moesten ontvangen, deze gelden niet kregen, daar de penningmeester mededeelde, dat cr geen gelden meer in de. kas waren. Zij deelden dit aan het dagclijksch bestuur mee, dat daarop aangifte bij de politio deed. Meisjesleven Dc Maart-aflevering van het fleurige rneis- jesmaandblad „Meisjesleven", uitgave van Valkhoff cn Co. tc Amersfoort opent met ccn guitig gedicht van N. van Sillcvoldt Ilaasse, getiteld: „Grootc-Stads-Rand-Idvllc"; Willy Petillon schrijft over Tact; Cissy van Marxvcldt heeft een vlot geschreven bijdra- go afgestaan onder den titel „Haar cerst- verdiende Geld"; Johanna Vis vertelt hoe men de kamerplanten haar voorjaarsbeurt moot geven; G. H. v. d. Veen schetst de ontwikkeling van de jeugdbeweging en do toename van het aantal jeugdherbergen; Ti- iia den Ilartog vertelt, over „De Weds'rijd" en geeft vervolgens in een andere bijdrago aanwijzingen voor het beoefenen van zwem slagen; Riek Willink Pinto behandelt in de rubriek Dc Bonte Filmwereld do film „Caravan"; II. E. Kuvlman schrijft een verhaal, getiteld „De Redding", terwijl mr. W. Coops de reeks van bijdragen besluit met ziju rubriek „Handschrift en karak ter". Twee nieuwe libellen Bij de uitgevers Bosch en Kouning to Baarn zijn weer twee nieuwe libellen ver schenen. Zij bevatten reproducties van schil derijen en teekeningen uit het werk van Sari Golh en Roeland Koning, waarhij resp. Maria Viola en Herman Hana een inleiding schreven. Op deze wijze krijgt men door het lezen van deze tweo libellen een aardlgen indnik van hot werk van Sari Gotli en Roe land Koning.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5