Vredescongres te Rotterdam MR, MARCHANT WINT HET PLEIT Oorlogsgassen en burgerbevolking DE MOTIE-LOHMAN VERWORPEN De wijziging der Kieswet De stofzuiger een nuttig apparaat! AVIOLANDA EN DE VL1EGTUIGENB0UW DE TERUGSLAG VAN DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN „Geen reden voor paniek" SIERKUNST NV DE MOORD OP HET WATERLOOPLEIN SCHEPENVERKOOP NAAR RUSLAND PARLEMEXAIR OVERZICHI Is thans een eind gekomen aan den spellingstrijd? e TWEEDE KAMER DEN" HAAG, 21 Maart. Bij de voortzet ting van het debat over de wijziging \an de kieswet is heden het lot beslist van het amendement-Bongaerts (R.K.), volgens het welk het land voor de Tweede Kamer-ver kiezingen in vier districten zou zijn inge deeld. Zij zouden evenzoo zijn samengesteld als de groepen voor de Eerste Kamer-ver kiezingen. n.l. I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg; II. Gelderland, Over ijssel, Groningen en Drenthe; III. Noord- Holland en Friesland; en IV. Zuid-Holland. Kiezen de beide eerste groepen voor de Eerste Kamer dertien leden en de beide laatste twaalf, voor de Tweede Kamer zou den volgens het aanvankelijke amendement deze cijfers verdubbeld zijn geweest. Het verschil tusschén de groepen hield verband rnet dat in bevolkingssterkte, maar ir. Bon- gaerts nam een sub-amendement-Vlicgcn (S.D.) over, waardoor elke groep vijf-en- twiniig leden zou hebben gekozen. In kie zerstallen komen dc groepen namelijk vrij wel overeen. Het districtenstelsel is met twee argu menten aanbevolen. Het zou een band scheppen tusschén kiezer en gekozene. Mr. Boon (Lib.), die het amendement bestreed, betoogde, dat deze band niet erg nauw kon zijn in een groep, welke uit Noord-Holland cn Friesland bestaat. En zei men, het districtenstelsel zou den toegang van de kleine partijen tot de Kamer bemoeilijken. Dit is stellig zeer juist, want in elk district zouden resten stemmen, niet voldoende voor een zetel en welke niet op een ander district kunnen worden overgedragen, ver loren gaan, wat voor de vertegenwoordi ging van een kleine partij in de Kamer meestal doodelijk zou zijn. Minister De Wilde heeft voorgesteld, dat een partij drie maal den kiesdeeler ?\aii stemmen moet halen, alvorens een verte genwoordiging in de Kamer te krijgen. Dit voorstel maakt geen schijn van kans. Maar Z.Exc. zeide, dat hij daarmede althans den rechten weg volgde naar het doel: het we ren van kleine partijen, en dat het distric tenstelsel een andere weg naar dat doel was, rnaar... een kromme. Bovendien zijn stemmen in verschillende districten niet evenveel waard, omdat het eene district meer kiezers heeft dan het andere. Men ver weet den minister, dat zijn eisch van drie maal den kiesdeeler in strijd was met de evenredigheid, maar, antwoordde hij, dan wijkt het amendement-Bongaerts nog veel .verder van de evenredigheid af. Hij verde digde de stelling, dat zijn eisch niet strij dig was rnet de grondwet, welke voor schrijft, dat de Kamerleden moeten worden gekozen „op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging", wat iets anders is dan „in evenredigheid". Maar wie zijn voorstel wel strijdig rnet de grondwet vond, moest volgens Z.Exc. het amendement-Bongaerts nog veel sterker afwijzen. Dit laatste jegens jhr. De Geer (C.H.), die het amendement niet strijdig met de grondwet achtte en, als hij kiezen moest tusschén het regee- ringsvoorstel en het amendement, het laat ste zou kiezen. Intusschen zou minister De Wilde met het districtenstelsel nog wel zijn mcdegegaanf als de Kamer het had gewild. Maar daar er van alle kanten bezwaren te gen rozen, ontried hij het amendement en vond hij het beter, de zaak nu niet door te drijven Ir. Bongaerts verklaarde, dat er in zijn fractie een minderheid was. die 's ministers eisch van drie maal den kiesdeeler in de wet wenschte, maar dat een meerderheid voor het districtenstelsel was. Werd 's mi nisters voorstel verworpen, dan zou ook de minderheid der Katholieken met het dis trictenstelsel medegaan. Intusschen stond toen al vast, dat van het regeeringsvoorstel toch niets zou komen. De afgevaardigde prees zijn amendement aan met een beloog, dat er iets moest gebeuren tegen de kleine partijtjes en dat het districtenstelsel de kie zers dwong, zich te vereenigen volgens de groote politieke vraagstukken. Maar hij zei- de bij voorbaat, zijn amendement alleen te zullen handhaven, als er een flinke meer derheid voor was, niet, als het met een en kele stem rnéér zou worden aangenomen. De heer Vliegen toonde zich ook een warm .voorstander van het districtenstelsel, maar zijn partijgenoot de heer Drees had bekend gemaakt, dat de groote meerderheid hunner fractie het met den heer Vliegen niet eens was. Jhr. De Geer kondigde aan, tegen het amendement te zullen stemmen, opida* het Tegeerings voorst el nu toch niet meer se rieus dreigde, en rnr. Joekes (VJÖ.) bestreed het districtenstelsel ook. Toen stond wel vast, dat het amendement zou worden in getrokken. De heer Van den Heuvel (A.R.), zelf voorstander ervan, verzocht den minis ter dan ook, te beloven, dat hij de zaak nog eens onder het oog zou zien. Met den partij genoot-bewindsman had hij waarschijnlijk ecu apartje gehad, want de minister ver klaarde aanstonds, da^ de zaak hem niet los zou laten. Misschien, zeide hij, zou zij hij do grondwetsherziening aan de orde kunnen komen. Dit is dan, op zijn vroegst, over twee jaar. Ir. Bongaerts maakte intusschen van •s ministers belofte een dankbaar gebruik, door zijn amendement in te trekken. Wat het regeeringsvoorstel van drie maal Ben kiesdeeler aangaat, Z. Exc. maakt zich daarover geen illusie. Maar hij heeft het wetsontwerp niet ingetrokken, omdat hij* meende, zich te moeten verdedigen tegen het verwijt, dat hij in striid met de grond wet zou handelen. Nu, Z.Exc. heeft zich daartegen verdedigd, on een zwakke ma nier. al is hij natuurlijk zelf overtuigd, niet in strijd met de grondwet te hande len. Wel was er iets waars in zijn opmer king. dat rnen vaak on maatregelen legen kleine partijen had aangedrongen rnaar dat zulke maatregelen alleen te nemen zijn als een correctief op de evenredige vertegen woordiging. Volgens de laatste zal een kiesdeeler altijd recht op een zetel geven! VERSTE KAMER Ten langen leste; is er aan het spelling- debat een einde gekomen. Verworpen, niet 23 tegen 17 stemmen, is een motie-De Sn- vornin Lohrnan (C.H.), waarin de Kamer, betreurende de invoering, zonder vooraf gaand voldoend overleg met de St&ten-Ge- neraal, van een eenzijdig voorbereide nieu we spelling, zich overtuigd zou hebben ver klaard van de wenschelijkheid, dat de re geering alsnog aan de daardoor gerezen bezwaren tegemoet zou komen. De hoeren Van Cittcrs (A.R.), Fock (Lib.) en Polak (S.D.) hadden deze motie mede-ondertee- kend. Er vóór hebben gestemd de Christe- lijk-Historischen, dc Liberalen, de Anti- Revolutionairen. de Sociaal-Democraten Moltmaker cn Polak en de Katholiek Van Sasse van Ysselt. Prof. Lobman is erg te keer gegaan tegen dc Vrijzinnig-Democra ten, met name tegen prof. Kranenburg. Hij zeide. dat de vrijzinnig-democraten Duit- schc allures aannemen tegenover hun Füh- rer, jegens wien zij een Byzantijnsche aan hankelijkheid betrachten, welke de Kamer vermakelijk vindt, maar die den Minister niet aangenaam kan zijn. Maar minister Marchant wist met één komische interrup tie: „Ik mag dat wel!" aan dien aanval op zijn partiigenooten alle kracht te ontnemen De Kamer lichte. En prof. Lohman moet zich ontwapend hebben gevoeld. Prof. Kranenburg ging op prof. Lohman''s rede niet in* en zei als terloops alleen, dat zij geen argumenten bevatte! Toen hij vroeg of bij aanneming van de motie het kabinet zou moeten aftreden, liet zich een ontken nend gemompel in do kamer hooren. Mr. van Lanschot (R.K.) noemde de motie dan ook een slag 'in de lucht cn merkte op, dat men het Kabinet niet van zijn crisiswcrk moest afhouden cn dat, als men minister Marchant weg wenschte, men tegen zijn begrooling moest stemmen. Maar die is zonder hoofdelijke stemming aangenomen! Bekend is. dat negen-en-twintig leden der Kamer lid zijn van de vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal. Deze vereeniging is tegen de spelling-Marchant. Maar mr. Van Lanschot verklaarde, dat men wel lid van die vereeniging kon zijn cn tegen de motie stemmen, omdat de schrijftaal geen politieke kwestie was, maar een stemming over een motie van afkeuring wel. Prof. Kranenburg, die had betoogd, dat dc regeering alle recht had om de nieuwe spelling ln hot onderwijs in te voeren, waarschuwde de kamer, dat zij de grenzen barer constitutioneel bevoegd heid in acht moest nemen. Dit iiccft dc se naat gelukkig gedaan. Na zijn dagen lange debat over de spelling zou goedkeuring van de motie de dwaasheid hebben bekroond Wij vermoeden, dat velen in liet land hel eens ziin met mr. Mendels (S.D.L die zeide, dat in een fiid als dezen de Kamer aan zulk een kwestie niet eenge dagen had moeten besteden. De motie werd nog verdedigd door dc heeren Briét (A.R.) en Fock, welke Inalsm echter tevens liet vertrouwen uitte, dat Uc Minister er geen portcfouillekwestio van maken zou. Jhr. van Citters bestreed den minister eveneens. De bewindsman noemde het een benij denswaardige taak om de motie kapot te maken. Zij vroeg, zeide hij. iets onmoge lijks. Werd het spellingvraagstuk opnieuw aan de orde gestold, dan zou een strijd worden ontketend als nooit te voren. En, vroeg Z.Exc., hoe. zou een wettelijke rege ling van de spelling, als de motie vroeg, eruit moeten zien? Hij ontkende, dat de invoering van de nieuwe spelling eenzijdig zou zijn voorbereid. (In de desbetreffende commissie zat ook prof. Van Ginneken, voorstander van De Vries cn Te Winkel). De nieuwe spelling burgert volgens den bewindsman steeds meer in cn Z.Exc. kon er niet aan denken, aan goedkeuring van de motie eenig gevolg te verbinden. Maar zelf zeide hij: De Kamer kan ze aannemen en de minister kan ze naast zich neerleg gen. maat* goed is dit alles niet. Gelukkig is de aanneming van de motie en daarmee een verwijdering titeschen regeering en senaat ons bespaard gebleven. De heer Ossendorp (S.D.) verklaarde, dat volgens de overgrootc meerderheid zijner fractie de invoering van de nieuwe spel ling niet vrij was geweest van dictatoriale Een tweede onderhoud met Prof. Dr. G. J. Hondius Boldingh over beveiliging door kunst? matige ventilatie AMSTERDAM, 21 Maart. Het door prof. dr. G. Hondius Boldingh, oud-hoog leeraar in de toegepaste scheikunde aan de Arnsterdarnsche Universiteit, ontwikkelde systeem van kunstmatige ventilatie ter be veiliging van de burgerbevolking in de hui zen van steden tegen oorlogsgassen, blijkt in breeden kring groote belangstelling te hebben gewekt. Prof. Boldingh, die te dier zake een on derhoud had toegestaan aan een verslag gever van het Persbureau Vaz Dias, heeft dezen verslaggever in een tweede onder houd medegedeeld, dat hij uit alle deelen van het land brieven heeft ontvangen, wel ke blijk geven van groote instemming met zijn denkbeeld, vooral ook omdat de toepas sing eenvoudig is en met weinig kosten gepaard gaat. In enkele brieven wordt hem ook gevraagd of hif zich bij de ontwikke ling van zijn idee wel op den bodem der werkelijkheid heeft geplaatst. Bij £en aan val van vliegtuigen op steden zullen, zoo zeggen de schrijvers, naast gasbommen ook brand- en exulosiebominen worden uitge worpen. waardoor zoowel huizen als groote eeliouwen geheel of gedeeltelijk zullen wor den verwoest. Prof. Boldingh nu geeft dit onmiddellijk toe, doch wil er in dit verband met nadruk Naar aanleiding van het commentaar dat van bevoegde zijde van Den Haag is gele verd op de Aviolando, maatschappij voor vliegtuigenhouw le Papcndrecht betreffen de den bouw van 15- Douglasvliegtuigen \oor de K.L.M., deelde de directie van Aviolanda méde, dat men ten onrechte heeft gemeend te kunnen concludjseren, dat Avio landa niet de noodige stappen zou hebben gedaan om de opdracht van de Douglas- toestellcn te krijgen. Dit is wel degelijk geschied en wel onge veer 16 maanden geledon. liet bewijs hier van kan zoo men dit zou wenschen te allen tijde worden geleverd. De door Aviolanda ingestelde pogingen zijn echter zonder het gevvensoht resultaat gebleven. De verklaring van dit feit blijft, aldus de directie, een open vraag, aange zien de bereidwilligheid van Aviolanda alle mogelijkheden orn tot aecoord te geraken, heeft opengelaten. Wat verder de conclusie betreft, dat Aviolanda zich over den gang van zaken hij het bestellen van de Douglas vliegtuigen in Amerika niet te beklagen heeft, omdat zij tot nu toe buiten Koolho- vontoestcllen geen verkeersvliegtuigen heeft gebouwd, merkt de directie op, dat aan de constructie van de militaire vliegtuigen, waarvoor zij in den loop der jaren opdracht kreeg van de marine en het leger, op haar minst genomen, even hooge eischen zijn gesteld als het geval is met den bouw van vcrkeerstocstcllcn, zoodat Aviolanda derhalve volkomen in staat is om ook laatstgenoemde eischen naar behooren te voldoen. Tenslotte deelt de directie naar aanleiding van de mededccling dat het niet volkomen juist zou zijn dat Aviolanda ook eenige Koolhovenvliegtuigen heeft gebouwd in overleg rnet de K.L.M., mede, dat zij deze vliegtuigen op de vleugels na geheel heeft gebouwd. Het niet bouwen van de vleugels houdt verband met het feit, dat Koolhoven hij het teekenen van het contract voor de constructie van déze vleugels zijn maatre gelen reeds had genomen. allures, maar de nieuwe spelling zelve een voordeel voor het onderwijs is. Wi? vragen ons af. of liet nu eindelijk uit zal ziin met den spcllingsstriid. "Merr. A. K.-V „Mijn man had er reeds meerdere malen op aangedroogen, dat ik een zenuw- specialist zou raadplegen. 's Nachts deed ik geen oog dicht en overdag was ik voortdurend gejaagd en uit mijn humeur. „Alles de schuld van dc codeïne", luidde de diagnose van den specialist. Op zijn advies gebruik ik nu uitslui tend Koffie Hag." Koffie Hag is een keurmelange van de beste koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwe octrooien beschermde werkmethode. De toe passing van dit verbeterde Hagprocédé laat de aromatische olién tot volle ontwikkeling ko men. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen, pittigen smaak van Koffie Hag. 0) Bovenstaande uitspraak ii authentiek; de afoeeldtnr, ran dl pennen dient ecbttr alleen ter til uur at te en beeft ge to nauw keurige gthjkenn. de aandacht op vestigen, dat de bewoners van de huizen, die aan de geheele of ge- deelteliike verwoesting ontsnapt zijn, ge vaar loopen. dat zij dan toch nog het slacht offer worden van de uitwerking van zich verspreidende gassen, zoodat de grootst mogelijke beveiliging daartegen fe allen tijde geboden blijft. Het publiek dient goed te begrijpen dat bii aanvallen uit de lucht er immer gevaarsfactoren te over zijn; het gaat er slechts om. geen enkelen maatregel te verzuimen, welke nog eenige kans op be houd biedt Onder andere brieven, die prof. Boldingh ontvangen heeft, zijn er enkele, waarin hem, volledig in overeenstemming met ziin systeem, een suggestie aan de hand wordt gedaan, welke hij zelf verbluffend van een voud acht. De aanzuiging van de lucht boven het dak zoo schreef men be hoeft niet bepaald door middel van een ventilator te geschieden. Goedkooper en nog gemakkelijker kan men een stofzuiger gebruiken, waarvan rnen de zuigslang aan sluit op een tevoren in den schoorsteen ge maakte opening of in het schoorsteengat zelf. Aangezien een stofzuiger zoowel zui gen als persen kan. laat men de aangezo gen lucht, welke ingeval van een gasaan val nog een geringe concentratie van het schadelijke gas bevat, door actieve kool filtreeren en vrij in het vertrek uitblazen. Dat deze idee gemakkelijk en met weinig kosten in elk huis te verwezenlijken is, heeft prof. Boldingh den verslaggever op duidelijke wijze gedemonstreerd. In een op de tweede verdieping van ziin huis gelegen vertrek, had hij in den schoorsteen een gat doen maken, dat uitkwam op een rookka naal en daarop de zuigslang van een stof zuiger aangesloten. Deze slang zoog toer» de op een laag kastje geplaatste stofzuiger werd ingeschakeld, ammoniak-dampen aan Een aantal persoonlijkheden op pacifistisch gebied voert* liet woord ROTTERDAM, 20 Maart. Voor de dtvdc maal beleeft Rotterdam een vreoicscong *s, doch nimmer waren de internationale ver houdingen zoo gespannen en zoo donltev als op dit oogcnblik. Het was dan ook niet te verwonderen, dat dit zijn terugslag had' op hetgeen op dit congres gesproken is. Maar al zijn de moeilijkheden groot en vele, men blijft toch vol vertrouwen in het prachtige instituut van den Volkenbond, aan welke men, door het houden Aan dezo congressen moreelen steun wil geven. Het is niet alleen een moeilijke tijd voor den Volkenbond, aldus zeide de voorzi'ici de heer F ruin in zijn openingswoord, ook de vredesbeweging heeit het zwtaar, door dat zij niet die medewerking ondervindt als waarop zij meent aanspraak le mogen maken. Spr. memoreerde o.m. hot verbie den door de Radiocohtrole-commissio van het uitspreken voor de H.l R.O. unn een rede o\cr bescherming tegen luchtaanval len. Mevr. inr. C. Bakker van B o s s e, die vervolgens sprak over internationale orga nisatie, zeide dat kort geleden haar rede nog in majeur gesteld had kunnen zijn. Zij had dan kunnen wijzen op het toetreden van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond op Amerika, dat zich hoe langer hoe meer tot de Volkenbondsorganisaties aangetrok ken gevoelt. Zij had een parallel kunnen trekken tusschén den gruwelijken moord in Marseille cn dien in Serajevvo en er daarbij op kunnen wijzen, hoe thans de Volkenhond gediend heeft als bliksemafleider voor na- tioïiale hartstochten en ten slotte was er de Saarkwestie met haar begin van een inter nationaal optreden onder auspiciën van den Volkenbond. Helaas is sedert dien de balans omge slagen. Daar is het Engelsche witboek, dat kwam als een bliksemstraal uit helderen hemel, gevolgd als een donderslag door het Duitsche besluit tot invoering van den al- gemcenen dienstplicht Spr. wees op de schokkende politieke draagkracht van dit besluit, dat de mentaliteit heeft om verdra gen als een vodje papier te behandelen. 101*1 heeft in dit opzicht school gemaakt. Wij hebben nu al beleefd, dat het verdrag van Sèvres als zoodanig werd behandeld. De omringende landen van Bolivia eh Para guay hebben zich van hun verdragsver plichtingen al evenmin iets aangetrokken en de groote mogendheden namen eenzelf de houding aan in het conflict tusschén China en Japan. De zedelijke heteekenis van deze gebeur tenissen is, dat het verband dat gelegd was tusschén veiligheid en ontwapening, thans verbroken is en wel juist in een richting, die tegengesteld is aan onze ver- UTR WEG 90a h ST V D HAGENLAAN VOLLEDIGE WONINGINRICHTING Meubelen - Gordijnen - Vloerbekleeding Tafels - Divankleeden Vanaf Woensdag Tentoonstelling Poftebakkerskunst „Het Kruikje" (Puften Gld.) Toegang vrij 's Zondags gesloten van een hoeveelheid 27-percentige annno- nJ"k. die in een der benedenvertrekken voor het daar aanwezige schoorsteengat was geplaatst. In een oogwenk verspreidde zich de neus cn oogen prikkelende damp via de aan het andere einde van den stof zuiger bevestigde slang door de kamer, waar de proef werd genomen. Nadat de motor van den stofzuiger was afgezet, vulde prof. Boldingh de stof zak met een sterk absorbcercnd koolpoeder, waarna het apparaat weer werd ingescha keld. Onmiddellijk kon worden geconsta teerd, dat de lucht, die in het vertrek werd uitgeblazen, volkomen vrij was van ammo niak-dampen; deze waren door liet kool poeder geabsorbeerd. Prof. Boldingh deed nog uitkomen, dat aan den perskanl van den stofzuiger een tweede filter, bijv. in den vorm van een cvlindcr, kan worden aangebracht, welk filter dan gevuld kan worden met andere absorbeerende stoffen, teneinde de aange zogen lucht ook van eventueele restanten gas of vloeistofdruppels te zuiveren. Het electriciteitsnet moet van meerdere centrales stroom kunnen ontvangen, des noods met automatische inschakeling van andere netten. Dit is noodig voor gevallen, waarin het eigenlijke net stroomvrij wordt door explosies in de plaatselijke centrale. Te venvachten is, dat ook vloeistofdrup pels. bijvoorbeeld van mosterdgas of van bacteriëncultunes zullen worden tegenge houden. Zeker is dit niet. Gasmaskers voor de geheele bevolking, ook kinderen, oude menschen en zenuw achtige personen, die zc verkeerd voordoen, worden overbodig, terwijl deze methode met gebruikmaking van bestaande en al gemeen aanwezige stofzuigers rnaar zeer weinig kosten meebrengt. De stofzuiger wordt overigens gewoon in het huishouden gebruikt. De inrichting kan ook versche of gefil treerde lucht aanvoeren voor patiënten met allergische ziekten. Zij is daardoor ook in normale tijden bruikbaar en dus bedrijfs klaar. langeus. Hier is slechts één lichtpunt en dat is dat men voor de sterkere bewape ningen slechts vredesmolieveo aanhaalt cn nergens een verheerlijking van liet geweld jjlaats heeft. Tocli moeten wij constatccren, dat in den wedloop tusschén recht en ge weld, het laatste thans een ronde vóór is, maar, .aldus spr.. de wedloop is gelukkig nog niet beslist. Of er oen oorlog zal komen hangt, af van de mentaliteit van dc volken en niet van het Duitsche volk alleen. Spr. roerde verder de kwestie aan of Nederland wel zijn neutraliteitspolitiek kon voortzet ten, dan wel of bet niet daadwerkelijk mee moet doen aan verzekering van den vrede dooi- deel te nemen aan verdragen als het KeJlog Pact, het Locaraoverdrag en het Lucht pact. Er is geen reden voor paniek. Mogelijk is zelfs, dat een conventie tot beperking der bewapening dichter iuj gekomen is, doordat de stap van Duitschland bij de an dere mogendheden het belang geschapen heeft orn te ontkomen aan een bewapenings .wedloop. D r. G. Stuiveling heeft in zijn rede '.^gewekt, orn dc passiviteit te laten varen en daadwerkelijk aan het pacifisme deel te n.u'ion en zich te weer te stellen tegen al- ,ei V suggesties, die ieder oogen blik door de vereld gaan en die de situatie geschapen hehUen, dat wie niet daadwerkelijk voor den 'vrede is, er tegen is. Mevr. T. van Berk urn heeft in het bij zonder gewezen op de taak van de vrouw voor d'en vrede en ten slotte heeft prof. F. Öttt'JO uiteengezet, dat pacifisme een gezond ivlealis.me is. Mevr. Sophie 'Bosli—-Haas, sopraan, en mr. P H. .M Hoogen hergh, hebben muzikale mede we rking verleend. Levenslange gevangenisstraf opgelegd AMSTERDAM. 21 Maart. Dc rechtbank tc Amsterdam heeft beden den 21-iariiten E. P. die op 27 Aug. 193* de 8-jarige Son ja Beugeltas in een bana non pakhuis aan hot Waterlooplein heeft vermoord, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank overwoog dat bier slechts levenslange gevangenisstraf kan worden omgelegd. gezien de ernst wan het misdrijf. 0*ik liet O.M had na een uitvoerige behan deling met gesloten dguren tegen verdachte levenslange gevangenissti af gcëischt De, psychiaten hadden dan man verminderd toerekeningsvatbaar verklaard. De geheele handelsvloot van de Nederlandsche Lloyd AMSTERDAM. 21 Maart. Dc handcis- vloot van den „Nederlandsche Lloyd" le Rotterdam, in hoofdzaak bestaande uit de stoomschepen „Dijkwaler", „Galgewater", „Leeglnvater", „Minr*ewater*\ „Oudewater" cn „Zwartewater", welke schepen, waarvan het grootste ruim 3700 ten meet, destijds wa ren overgenomen van cle geliquideerde ree- derij Solléveld, van der Meer en van Ilat- turn's Stoomvaart Mij., is naar rnet vrij groote zekerheid kan worden aangenomen naar Sovjet Rusland verkocht. Ook met an dere rccderijen wordt vair Soviet-P»ssische zijde over den verkoop van schepen onder handeld. Ofschoon er de laatste jaren voor genoemde schepen weinig of geen emplooi is geweest, zal door verkoop van deze vloot een aanzienlijk aantal menschen werkloos worden. De „Nederlandsche Lloyd" is een oude vrachtvaartreederij, waarin een of meer schepen, behoorende lot het concern van de Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij te Rotterdam waren ingebracht, hetgeen in 1930 eveneens is geschied met de genoemde schepen. Te bcvoegder plaatse vernemen wij, dat sinds het najaar van 1930 door verkoop en slooping niet minder dan 25 van ckï Ne derlandsche handelsvloot verloren is ge gaan. N.S.B. MOCHT GEEN KRANS LEGGEN Het Hbld. meldt: Een deputatie van de afdeeling Baarn der N.S.B. heeft zich Woensdag naar Delft begeven, teneinde een krans te leggen op het graf van H.M. de Koningin-Moeder in de Nieuwe Kerk De burgemeester van Delft heeft echter, naar verluidt, in zijn cjualiteit van commissaris van den Konink lijken grafkelder, geweigerd, hiertoe toe stemming te verlcenen. Het blad meldt voorts, dat de burgemees ter zijn weigering gegrond heeft op het feit, dat tevoren met hem geen overleg omtreni, deze kranslegging was gepleegd, alsrrtedo op de overweging, dat het hier wensehelijk is, den politieken strijd in de kerk voort' te zetten. EEN ONJUISTE AANSCHRIJVING DEN HAAG, 21 Maart. Naar aanlei ding van een in de pers verschenen be richt, handelende over het verbod voor ambtenaren, om steun te verleenen pan re volutionaire organisaties, volgens hetwelk; het geabonneerd zijn op door die organisa ties uitgegeven bladen, als een ,vprm van steun zou worden aangemerkt, wordt van regeeringswegc medegedeeld, dat-inderdaad van een dér departementen een aanschrij ving in dien geest is uitgegaan, doch dat zulks berustte op een misverstand Inzake, de interpretatie van de .voorschriften door' deri Raad van Ministers voor de niet-mili- taire departementen gegeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2