PRESTO I JÜuinen wij UnZEEPPOEDER. FEUILLETON DE TROMMEL DRAAIDE EN HET LOT VIEL.... 1 AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL OVERSTE SAXON HAAGSCHE SLAGERIJ Gistermiddag heeft in Hotel u Monopole de trekking van de Politiedoterij plaats gehad 't Was gistermiddag in Hotel Monopole alhier een atmosfeer van spanning, aange zien door de trekking plaats vond voor de groote politie-loterij, welke gehouden is ten bate van het studiefonds van den Algem. Is'ederlandschen Politiebond. Deze loterij, welke dit jaar voor de 17c maal werd gehouden, heeft niet zooveel suc ces gehad als vorige jaren. Er waren van de 50.000 loten nog geen 27000 verkocht. De reden van deze geringe animo voor steun aan dit goede doel is natuurlijk maar niet 7.00 ineens op te geven, doch twee factoren komen hierbij toch wel direct naar voren: de prijs in verband met de slechte economi sche omstandigheden en de gemaakte recla me. Een loterij, hoe populair zij ook moge zijn, moet het voor een belangrijk deel van reclame hebben en dat is o.i. niet voldoende onder de oogen gezien. Enfin, hoe het ook zij, notaris Klaassen, te wiens overstaan dc trekking gistermiddag plaats vond, liet de trommel draaien en riep het resultaat van de trekking af. Boven de 27000 was er geen enkel lot verkocht, doch deze nummers moesten wèl meeloten, hetgeen nogal wat tijd vorderde. Daar er zooveel loten niet ver kocht waren, werden de vierde en vijfde prijs in waarde verminderd, terwijl de eerste drie prijzen gehandhaafd bleven. De eerste prijs, een huis, wei- of bouwland, woninginstallatie of uitzet voor bruid, motor boot of zeiljacht, studie- of vacantiereis, ter waarde van 4000; tweede prijs een luxe Ford-auto V 8 ter waarde van 1500, derde prijs: voorwerpen tot een waarde van 750, zij lachten den aanwezigen reeds toe. De spanning bleef er nogal lang in omdat 'de hoofdprijzen er niet direct uit waren. Men ging ondertusschen reeds beraadslagen wat men zou do^n als men een der hoofdprij zen had. De gepensionneerde politieman <1 roomde zich al in een mooi eigen huis, in de nabijheid van goed vischwater, een ander zag zich als een graaf in een luxe motor jacht of sierlijke V 8 of droomde reeds van schoone maannachten aan de Italiaansche Bivicra of de Cóte d'Azur. Een derde, die beweerde nooit gelukkig te zijn in de loterij, had toch hoop op de 750 van den derden prijs, waarvan hij dan een fijne motor zou koopen; met de liefde, die maar al te vaak mét het al of niet gelukkig zijn in de loterij in verband wordt gebracht, zou het dan ook wel gaan, daar een motor ook een duo kan bevatten, zij het dan ook raison van 5. wegenbelasting meer per jaar. De trommel werd nóg eens gedraaid en Pög eens gedraaid; er kwamen inderdaad cenige mooie prijzen uit den anderen trom mel. Prijzen, die er blijk van gaven, dat de commissie een kijk op het leven heeft. Zij waren van allerlei soort en bruikbaar voor ipder, óók geschikt om cadeau tc geven als men zélf reeds van zoo'n voorwerp voorzien js. Wij denken bijvoorbeeld aan den kwast- Jepel, dito broodzaag, trancheerstel, toilet- garnituur, dames- en heerenpotlooden, scha len, aan de doozen toiletzeep, flesschen eau de cologne, aan de zilveren suikerscheppen en lepels, gebakvorkjes, aan de gouden voor werpen, aan de lederen en ledige portefeuil les en portemonnaies, aan de kammen met zilver beslag enz. enz. Voorwerpen, die allen hun eigenaar of eigenares wel zullen vinden. De kwastlepel voor de aanhangers van de slanke lijn-theo ne, de broodzaag, het trancheerstel e.a. voor hen, die het plan hebben een huwelijk te plegen, het toiletgarnituur voor degenen, die graag goed gesoigneerd voor den dag willen korpen, do suikerschep voor hen, die zich uit hoofde van hun physieke gesteldheid de weelde van het gebruik van suiker in koffie of thee kunnen veroorloven, de kam men met zilveren beslag voor de gelukkigen die nog een weelderigen haardos hebben en liet niet op een accoordje behoeven te gooien met een fabriek van haargroei-middelen Zoo zat rnen belangstellend te wachten tot zijn nummer uit de bus kwam. Het duurde lang, men nam een consumptie en nóg een en eindelijk kwam de verzichting „Een niet, en twee consumpties, daar gaat geld bij van daag!" Een andere aanwezige was de slaap des rechtvaardigen gaan slapen en schrok wakker toen de trommel met loten weer eens werd gedraaid. Zoo liep de zaak rustig ten einde: 201 prijzen en duizenden nieten. Zoo gadt het: men wil toch altijd een kansje wagen, jc kunt het nóóit weten. Welke prij zen in Amersfoort gevallen zijn, wij weten liet niet, maar wél weten we, dat dc eerste en tweede prijs rosp. in Sneck en Dokkum terecht zullen komen. De politieloterij is ten einde, dc trekkings- lijsten zullen U binnenkort precies zeggen wie gelukkig zijn geweest en wie het rnooie doel gesteijnd hebben zonder meer. Men be denke, dat ook dit laatste zijn goede zijde heeft! City Theater. Vertooning van dc filmt „De tante van Charley." Voorstel langen. 's Zaterdags om 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m. 's Zondags om 1.45. 4.00. (5.15 en 8.30 uui n.m. Overige dagen 8.05 uur n.m. Museum Fléhite, Wcstsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofischo Bibliotheek, Gebouw Tlieos Vereenieing, Regenlcsselaan. lederen dag van 8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurliuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nicuwstraat 2-1 22 Maart. Arnicitia. Ned. Ballet onder lei ding van Lili Green. 8 uur n.m. 22 Maart. Foyer Arnicitia. Nederl. Vereen, van Huisvrouwen. De heer D. Hos spreekt over: „De praktische toepassing van het Vneetarisme." 2.30 uur n.m. 22 Maart. Monopole. Ned. Christ. Reis- vereeniging. Lezing door Zijne Excellentie Dr. H. D. van Broekhuizen over Zuid-Afrika. 8 uur n.m. 23 Maart. De Valk, uitvoering van de Friesche club „Ut en Thus", 8 uur. 23 Maart. Arnicitia. Amersf. Dilett. Too- neelgezelschap „l")e Keitjes" voert op ten bate van kinderhuis „Kinabu" het stuk: „Op Goed Gelul<". S uur n.m. 2-1 Maart. De Valk. Joodsche Vereen. ,,Nut en Genoegen." Feestavond met opvoering van „Komedie." 8 uur n.m. 2G Maart. Arnicitia. Nutscommissie geeft schoolbioscoop voor de leerlingen der Am- bachtsschool. Toelichting do heoren Ir. G< A. Overdijkink en Ir. N. de Jong. 27 Maart. Huishoudschool, Beekenstein- sche laan 37. Jaarvergadering Ned. Fabri kaat. S.15 uur n.m. 2628 Maart. De Valk. Comité „Unie een School met den bijhor*. Bazar ten bate van Christ. Fröbelonderwijs. 28 Maart. Monopole. Vreemdelingenver keer. Jaarvergadering. S.15 uur n.m. 28 Maart. Sierkunst. Amersf. Kunste- naarsgilde. De heer O. van Tussenbroek houdt een lezing over: „Het zien van schil derden oud en nieuw" S uur n.m. 2S Maart, ..Oost en West" en „Nijverheid cn Handel" vertooncn in Arnicitia een film over: „Een reis per Mij. Nederland naar Oost-IncHë" 8 uur n.m. 29 Maart. Arnicitia. Kunstkring. Voorstel ling van Erika Mann's litteraire cabaret „Die Pfeffenndhle." 8 uur n.m. 30 Maart. De Valk. Schermwedstrijden van Emma (beginnen 9 uur v.m.) en feest avond. 31 Maart. Princess-Room. Nederl, Zionis tenbond. Mr. Abel Herzberg over: „Joodsche Oriënteering in dezen tijd". 8 uur n.rn. 31 Maart. De Valk. Feestavond van de A.J C. 8 uur n.m. 4 April. De Valk. Chr. Dem. Unie. Open bare vergadering. De heer II. van Houten, WEEK-END WEERKANSEN Reeds sedert geruimen tijd is zoowel do plaatselijke als de algemeene weerstoe- stand, althans wat deze laatste betreft, in een groot gedeelte van Europa voor den tijd van het jaar ongewoon en het komt hoofdzakelijk erop neer, dat de komst van de lente tenminste een maand vervroegd schijnt te zijn. In het midden der week kwamen zelfs in Midden-Europa over dag temperaturen boven 20 graden Celsius voor en in ons land op Donderdag een maxi mum-temperatuur, die slechts weinig onder 20 graden bleef. Daarbij was het weer windzwak en zonnig en over het algemeen van een buitengewoon goede kwaliteit, zoo als in Maart zeker een zeldzaamheid is. Hierbij kwarn dc merkwaardige omstandig heid, dat het weer een ongewone, neiging vertoonde om trots verschillende omstan digheden, die anders tot sterke storingen aanleiding geven, stabiel te blijven. Bij het opmaken van de verder? voor uitzichten dienen wij rekening te houden met deze neiging tot stabiliteit. Van tijd tot tijd komen zulke perioden van groote stabiliteit en geringe actie in den damp kring voor en het is nooit precies te zeg gen wanneer een groote omslag zal komen. Dikwijls treedt een algeheclc verandering plotseling in. Ook deze kans loopen wij thans, al waren er in het midden .lor week goen voorteekencn, die op een spoedige groote verandering wezen. Slechte kansen liggen natuurlijk I-.i de groote temperatuurtegenslellingen tusschen Midden- en N.O.-Europa, omdat bierbij over N.O.-Europa een zeer actief depressie-ge bied kan ontstaan, dat cenigou invloed op de weersgesteldheid in ons land kan uit oefenen. Daarentegen dreigen in het Wes ten geen ernstige storende invloeden. Dc depressie over den Atlantisciien Oceaan is vooralsnog weinig actief en de daarmede samenhangende uifloopers in onze richting komen niet zeer dicht bij en schijnen in N.O.-lijke richting voorbij te trekken. Onder deze omstandigheden kunnen wij voor het einde der week en voor Zondag nog rustig weer verwachten met zeer wei nig kans op regen, doch met toenemende bewolking en hoofdzakelijk nog Zuidweste lijke windrichtingen. Het zal waarschijn lijk niet zoo ongewoon warm blijven. De temperatuur over dag zal dus niet meer zoo hoog zijn als i.l. Donderdag, de nach ten zullen nog koud zijn en in verband met den te verwachten aanvoer van vochtige lucht kunnen nog plaatseliike mistbanken in de nacht- en morgenuren voorkomen. Later volgt misschien een vrij belangrijke afkoeling, vooral bij sterk toenemende be wolking. x (Nadruk verboden). dan A WEINIG PRESTO HEEL VEEL SOP Tweede Kamerlid, bespreekt de aanpas singspolitiek der Regeering. 8 uur n.m. 4 April. Monopole. Vereen, voor Veilig Verkeer. Algemeene Vergadering. S.I5 uur n.m. 1519 April. School van Wijsbegeerte. Dr. Jung uit Zurich over: „Allgemeine Dar- stellung der Komplexthcorie und der Prak tische Traurnanalvse. Maandag 16 uur, overige dagen 10.15 uur. 26 April. Volksgebouw. Voorjaarsbijen- markt, uitgaande van de Vereen, tot bevor dering der bijenteelt in Nederland. UTRECHT 22 Maart. Stadsschouwburg. Opvoering van het blijspel Tross en Tobby. 8 uur n.m. 24 Maart. Stadsschouwburg. Vereenigd Rotterd. Hofstad Tooneel voert op: „Strij ders in 't Wit." 8 uur n.m. BAARN 20 Maart10 April. Baarnscli Lyceum. Tentoonstelling schilderijen, teekeningen, litho's van mevr. J. HaverkampMacli- wirth. Dagelijks 104 uur. Zondags 1.30— 4 uur. ZEIST 23 Maart. Figi. Vereen. Rott. Hofstad Tooneel voert op: „Madeleine's Misdaad." 8 uur n.m. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Schoteltje aardappelpurée Bereiding: Maak koude overgebleven aardappelen met een vork fijn (dus niet zoo fijn als met de purce-knijper). Fruit wat fijngehakte uien goudgeel, voeg dc aardappelen, wat gehakte peterselie, zout. peper en wat melk er aan toe en roer dit alles op het vuur even door elkaar. Doe dc massa in ccn met boter ingesmeerd vuur vast schoteltje, bestrooi het met paneer meel, leg er wat klontjes boter op en laat er in den oven een lekker korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Biefstuk Pommcsf rites Sla Griesmeelpap met citroenschilletje cn ei. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Corncdbeef met harde eieren Bereiding: Neem een langwerpige schaal, schik aan den eenen kant schrijven dun gesneden corned beef. Bedek de andere helft met frisschc slablaadjes, gegarneerd met schijven tomaat, plakjes hard gekookt ei, en schijfjes augurk uit het zout of uit azijn. Geef bij deze schotel mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kippensoep. Gebraden kip Aardappelen Abricozcncompöte Bananen-pudding. Bereiding: 4 d.L. melk, cl.L. kookroom, 60 gr. maizena, 1 ci, 80 gr. suiker, o bana nen, vanille, scheutje marasquin. Laat de melk. boter en de vanille trekken. Klop het ei los met dc suiker en de maizena, mauk het aan met wat koude melk. Maak hiermede de melk aan en laat liet geheel inkoken tot puddingdikte. Vermeng alles met de schijfjes banaan en de marasquin. Vul er een omgespoelden puddingvorm moe en stort de pudding na bekoeling op oen glazen schaal. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake eon verzoek van D. J. Bangnia om een verlof A in het perceel Koninginnelaan 21. BURGERLIJKE STAND 21 Maart G eboren: Maria Anna, d. van Rochus Antonius Akkcrrnans en Hedwig Altmeijer. Francina Sophia Maria, d. van Johannes Mattheus van der Veer en Alida Su3anna van Keulen. Hendrik Jacob Marinus, z. van Hendrik Jacob Los en Mathilda Maria Magdalena Vorweij. Johannes, z. van Jan van Keulen cn Jantina van Wijk. Onder tro uav d: Adrianus Hendrikus van Kleef en Geor- truida Haerenbcuk. Jan Matthiis van Eiikelcnburg en Anna Maria Galcnkamp. Johannes van Plateringen en Francisca Vefhoeff. Willem Jan Craanen en Alijda Brons. Cornelis Polman en Johanna Luberta Brom. Puul Jacob Liefrinck en Maria Eugénie Camerling Helt molt. Martinus Feikema en Petronella Steffa- nie Camerling Hel molt. APARTE COLLECTIE ENGELSCHE THEE- ONTBIJT- EN EETSERVIEZEN GEBAKSTELLEN KOP EN SCHOTELS UTRECHTSCHEWEG 36 TEL. 1758 Directoverhet spoor Zaterdag, 23 Maart Hilversum, 1875 M.. V.A.R.A.-programnia 3.1/0: Tijdsein 8.01: Orgelspel door Cor Steyn op het V.A.R.A.-orgel 8.30: Gramofoonmuziek V.P.R.O-programma 10.00: Morgenwijding V.AR.A.-programma 10.15: Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. De Zonneklop pers o.l.v. Cor Steyn 12.00: Tijdsein 12.01: Orvitropia o.l.v Jan van der Horst 12.45: Jazz programma op gramofoonplaten. (Enkele goede prestaties in chronologische volgorde, samenge steld door Bob Schrijver en Mr. C. Poustochkinc) 1.00: V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Eric Coates-programma 1.45: Onderbreking voor verzorging van den zender 2.00: Tijdsein 2.01: Hoe de toonkunst groeide (V) Middel- eeuwsche wereldlijke muziek. Troubadours 2.20: Jazz-programma. „Dc nieuwe muzikale strooming iu Denemarken", samengesteld door Wim Ver- beuclcen. Toegelicht met gramofoonplaten 2.40: „Hoe een vreemdeling Holland en de Hol landers ziet". Samenspraak tusschen een Hollan der en een buitenlander S.OO: Jazz-programma uit te voeren door Lex van Spall en zijn orkest met refreinzang van Bobby t' Sas 3.30: Bach- programma uit tc voeren door het Rotterdams PhiTharnionisch Orkest o.l.v. Sam Swaan, met medewerking van Eduard en Marinus Flipse, piano Willem Ravclli, bas 4.30: Overschakelen naar den zender Kootwijk 4.31: Bach-program- ma L. M. G. Arntzenius spreekt over: „Bach en de huidige muziekcultuur" 4.50: Rotterdamscli PLilharmonisch Orkest o.l.v. Sam Swaap met medewerking van Eduard en Marinus Flipse, piano 5.40: Letterkundig overzicht. A. M. de Jong bespreekt: „De slinger van de tijd" J. IJssel de Sehepper-Beckers 6.00: Tijdsein 6.01: Jazz- piogramma te verzorgen door Sam Nijvoen's Syn- eopaters 6.15: Jazz-programma tc verzorgen door De Flierefluiters o.l.v. Eddy Walis 6.30: Jazz-programma. Melle Weersma spreekt over: „De stylistiek in het pianospel". Toegelicht aan de piano. De lezing wordt besloten met tweo pianosoli 7.15: Buch-programma uit te voeren door To van der Sluys, sopraan en Burend Ren den, piano en fluit 8.00: Tijdsein 8.01: Her haling van S.O.S.-berichten 8.03: Men vraagtI en wü draaien.. 8.20: Zaterdagavondfilmpjes (XXIII) „Richard Himber en zijn Orkest" (Uit zending in samenwerking met Warner Brothers en het Royal Concern) 8.30: VA.R.A.-maand- revue. Onze Radiokrant (Tekst van S. de Vries Jr. en A. Pleysier). Uitgevoerd door Dubbel X-En- somble o.l.v. Cor Steyn niet medewerking o.a. van Jo Remy en Paul Collin, zang en leden van het V.A.R.A.-Tooneel 9.00: Persbureau \az Dias en V.A.R.A.-varia 9.15: Jazz programma uit te voeren door het V.A.R.A.-Orkest o.l.v Hugo de Groot, Concertwerken voor Jazz-orkest 9.45: Bont programma 12.00: Tijdsein cn sluiting. Huizen, 301.5 M. K.R.O.-programma 8.00: Morgenconcert 10.00: Gramofoonmuziek 10.80: Muziekuitzending voor fabrieken 11.00: Giamofoonmuziek 11.30: Godsdienstig half uurtje, door Pastoor L. H. Pcrquin 12.00: Tijd sein 12.01: Politieberichten 12.15: Lunch concert door de K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten- houwer 1.00: Gramofoonmuziek 1.20: Ver volg K.R.O.-Boys 2.00: Halfuurtje voor de Rij pere Jeugd „Handenarbeid" door P. Pouwels 2.30: Afgestaan op last v. d. minister aan d« V.L.RA. 3.45: Verzorging van den zender 4.00: Sporthalfuurtjo door P. Olthoff 4.80: Kinderuurtje, door Mevr. Sophie Nuwenhuis Van der Rijst en Mevrouw Corrie Marres Van der Ven 5.30:Espcranto-nieuws, door P. Ileilker 5.45: Onzo Serie Nederl. Orkesten. Het ensemble „Rud. Cheval" 6.20: Journalistiek Weekover zicht, door Paul de Waart 6.45: Het ensemble „Rud. Cheval" 7.00: Politieberichten 7.15: Synthese van het geheel der V.A.B.K.-lozingen", door J. de Meyer 7.35: U belt... wij draaien 8.00: Persbureau Vaz Dias 8.35: Dc KRO- Boys o.l.v. Piet Lustenhouwcr spelen genre- en Schlagermuziek 9.15: The Singing Hawaiian Biothers 9.25: Het K.R.O.-orkest o.l.v. Ma rinus van 't Woud 10.00: The Singing Hawai ian Brothers 10.15: Gramofoonmuziek 10.20: Occarino-progrnmma door Jean Modern 10.30: Persbureau Vaz Dias 10.35: Het K.R.Ü.-orkest 10.50: Vervolg Ocenrino-programma 11.00: Het K.R.O.-orkest 11.30: Gramofoonmuziek. Brussel, 321.9 M. Vlaamsche uitzending. 12.17: Gramofoonmuziek 1.802.20: Concert door Salonorkest, m.m.v. Mcj. Stradel. zang 4.20: Gramofoonmuziek 4.50: Gramofoonmu ziek 6.20: Muzikale causerie door Dr. René Lenaerts, met graniofoonplafcen-illustratie 7.35: Gramofoonmuziek 8.20: „Madame Sans- Gêne", opera van Giordano. Regie: G. Maes, Muzikale leiding: Fl. Bosnians 9.15: Vervolg „Mme Sans-Gêne" 10.35: Vervolg „Mme Sans- GOne" 11.10: Dansmuziek door Joe Heyne en zijn Boys, tot 12.20. Brussel. 183.9 M. Franschc uitzending 12.15: Concert door het Solonorkcst 1.20— 2.20: Gramofoonmuziek 4.35: Gramofoonmu ziek 5.20 Dansmuziek door de orkesten uit het Altanta Hotel te Brussel 6.20: Gramo foonmuziek 6.35: Pianorecital door Mej. Si- ronval 7.20: Gramofoonmuziek 9.05: Con cert door dc „Cercle des Amaterus". Hierna be richten en tot 12.20: Dansmuziek door Joe Hey ne and his Boys, o.l.v. Seluse cn Heyne. Deutschlandsendcr (Rijkszender) 1571 M. - 5.20: Morgenspreuk. Koraal 5.35: Gymnas tiekles. Hierna vrool\jkc gramofoonmuziek met Ernst Pctermann 11.20: Concert uit MUnchen door het Omroepkleinorkest o.l.v. Erich Kloss 12.30: Gramofoonmuziek 6.05: Gramofoon muziek 10.2012.15: Dansmuziek o.l.v. Hans Bund. Troost is het te denken dat alles zijn tijd heeft. doer G. P. BAKKER 4S „Dat zal wel zoo zijn", antwoordde Ma rion. „Maar mijn vrees dat zoo'n dougniet als jou iets zou overkomen, werd er niet door verminderd, ofschoon dc meestor en Dem hard mij steeds moed trachtten in to spreken. Ik vond het zelf beter de koe bij de horens te pakken, doch daarvan wilden ze niets weten. Geen van beiden. Zc zeiden, dat ik dan jouw kansen zou bederven en dat, als wij beiden in zijn handen waren, alles verloren zou zijn en Von Pappenhcim geheel meester van den toestand zou wezen. De overste zou honderdmaal liever sterven. Dingurnstein is onneembaar, zeide Bern- hard. Mocht het verwoest worden, dan wa ren er veilige geheime uitgangen". „Gelukkig dat ze je tegen wisten te hou den. Jij in de handen van Von Pappen- heim", zei hij met trillende stem en drukte haar stijf tegen zich aan. „Ik durf er niet aan te denken". „En toen vanmorgen, terkijl het nog duis ter was, plotseling dat krijgsrumoer, liet tu mult van den strijd, liet gekerm der ge wonden, de schrille kreten der stervenden! Wij stonden op de tinnen van het kasteel. Eerst konden we niets zien in de duister nis, maar toen het later werd, begonnen we iets te onderscheiden, een veldslag van pchimmen. En toen zag ik jou, vrij, hoog te paard, op Balder's rug, te midden der ruiters en mijn hart sprong op van vreug de. En nu ben ik zoo dankbaar en blij". Ze kuste hem op beide oogen. „Nooit, nooit laat ik je weer alleen er op uittrekken". „Ik lieu den schat nog niet gevonden", wierp Saxon haar tegen. „O neen?" vroeg ze en keek hem met haar donkere kijkers spottend aan. „Ik kan niet zeggen dat je erg galant bent teruggeko men. Menig man zou er anders over denken, als hij mij in do armen hield". „Je weet, dat ik dat niet bedoel, ondeugd. Jij weet heel goed dat je mijn alles bent" en hij kuste haar weer. „Ik meen dc kost baarheden, die wij voor den koning wilden zoeken. Ze zijn voor hem van het grootste belang". „Jo hebt genoeg gedaan. Je inlichtingen hebben je tocht tot een succes gemaakt". „Maar ik moet den schat trachten te vinden. We hebben het op ons genomen. Voel je niet, dat we moeten slagen. Het geld zal een goed einde van dezen oorlog mogelijk maken". „Moeten we slagen? Goed, dan ga ik met je mee." „Dat gaat niet. Ik wil je niet blootstellen aan „Aan wat?" „Aan alles. Je weet het van onze ont vluchting uit Maagdenburg". „Weet je wel", zei ze, „dat ik eigenlijk nooit in rnijn leven zoo'n heerlijken tijd heb beleefd. Maar vertel me eerst alles wat je intusschen is overkomen". Saxon. dc armen om Marion's schouders, begon zijn sage. Zij viel hem niet in de rede, zelfs toen freule Verona in het verhaal genoemd werd sprak ze geen woord. Maar toen hij den tocht in zijn droom vertelde, den tocht met Verona in de on- deraardschc gang en zijn ontwaken, vroeg ze: „En jij bent nooit achter die ridder hofstede geweest?"*- „Dat is vreemd, je volgde dien weg in je droom?" „Ja, en die tocht staat me zoo helder voor den geest alsof ik hem werkelijk gemaakt heb". „Kwam je dezelfde geheime deur door, waardoor wij gevlucht zijn?" „Ja. Op den heuvel, waar wij gezeten heb ben, was Verona bij mij. Daar viel ik in slaap en droomde Een droom in een droom. Toen was jij bij me. Ik këek in je donkere qog^n, zooals nu. Ik zoende je, zooals nu. Ik trok je naar mij toe zooals nu. Ik „Wacht nu eens everi", zéi ze lachend „En die andere Vrouw, je vriendin Verona?" „Riep mij wakker". „Zij wees je den schat?" „Ja, de plek waar de kostbaarheden zou den liggen. Het was een droom onder den invloed van het heulsap, dat ze mij had in gegeven". „Saxon, domme jongen", zei ze. „Ileb jij er nooit aan gedacht, dat je droom mis schien een aanwijzing zou kunnen zijn?" „Dwaasheid. Het was een droom, scher per treffend door het vergif. Bovendien, Verona wist zelf niet waar de kostbaar heden verborgen waren". „Weet je dat zeker?". „Ze had slechts een flauw vermoeden". ,JCün zij haar gedachten niet overge bracht hebben naar jou hersehs?" „Terwijl zij zelf de plaats niet kende?" „Je hoorde toch, dat' het bruggetje en het pad bèstond". „Zeker, maar hoe dikwijls, als men ergens komt waar rnen nooit geweest is, schijnt de omgeving je bekend. Soms ook a's iemand met je 6preckt, weet je vooruit de woorden, die hij zal uiten. In je droom zie je dikwijls plaatsen, waar je nooit in je leven geweest bent. Ik vond het wel vreemd, toen Olivier den weg beschreef, den verwaarloosden tuin en het zandpad, maai de gebeurtenissen volgden elkaar zoo snel op, dat ik er verder geen aanlacht aan heb kunnen schenken". „Vervolg je verhaal maar", zei Marion. Ze luisterde met spanning, soms sloeg ze den arm om zijn hals, drukte zich tegen hem aan als om hem te'beschermen. Soms ook lachte zij, zooals bij Edzke's woorden: „Die vervloekte wijven brengen zelfs den flinksten kerel den kop op hol". „En het gekste is", meende zij, „dat die kwajongen gelijk heeft. Maar zijn tijd zal ook komen." „Zooals de mijne gekomen is", opperde Saxon. „Eenmaal in je leven grijpt dc ware lief de in je hart. Dan helpt geen redeneeren en wie z'n verstand de baas laat worden zal het altijd berouwen. Dat geldt voor man cn vrouw". „We hebben liet beiden ondervonden", mompelde Saxon. „Diamant en glas", ging ze voort, „de ech te liefde is hard als diamant. Niets kan haar verplinteren Zc schittert nacht en dag. Als ze in je hart snijdt, blijft de wonde al tijd bestaan. Uiterlijke oms'andigheden heb ben op haar geen invloed. Het andere is glas. Het kan soms glanzen, maar alleen bij zonlicht. Het scheurt bij een zachten duw, breekt als het valt en wordt, als men er op trapt, tot fijne, scherpe scherven. Saxon knikte. „Velen meenen, dat ze hun glas door goud tot diamant kunnen maken. Anderen, dat ze hun diamant kunnen ruilen tegen goud", vervolgde Marion. „Kleine wijsgeer, hoe weet je dat alles?" „Je moet niet meenen, dat zelfs aan het Berlijnsche hof niet velen om mij heen heb ben gezwermd. Er waren mannen genoeg, die je Marion wilden hebben. En een een zame vrouw vindt het altijd prettig als rnen haar op eerlijke wijze het hof maakt, als ze boven andere vrouwen verkozen wordt, als men haar zegt. dat ze de mooiste vrouw der wereld is. En niet alle mannen zijn oud, leelijk en vervelend. Een vrouw..." „Nooit, nooit laat ik je weer alleen 1" riep Saxon. „Dat is juist", sprak Marion, „hetgeen ik nu reeds een half uur bezig ben je duidelijk te maken. Wij blijven in 't vervolg bij el kaar. Weet je wat ik je zou willen vragen?" Nu, liefste „Dat we met ons beiden eens gingen on derzoeken of de vingerwijzing voor de lig plaats der kostbaarheden toch misschien geen waarheid bevat." „Eén kans op honderdduizend." „Goed, dus toch een kans. Met niemand er oxer spreken. Een geheim tusschen ons heiden. We trekken weer vermomd naar den heuvel. We dringen de onderaardsche gang bij avond binnen, van Rudolfs herberg uit. Daar is weinig gevaar aan verbonden. Dc meester vertcldo, dat er in Maagdenburg sléchts een kleine bezetting achtergebleven (Wordt vervolgd). Een groot gemak in den Schoonmaaktijd! Gebraden RUNDER. EN KALFSGEHAKT uitgesneden en in balletjes, groot en klein, zeer voordcelig. Ook vanaf heden Gebraden Gevulde Kalfs borst met jus of gelet Fa, E. J. VAN OMMEN, Tel. 89. ARNH.STRAAT IK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4