Agenda Ingezonden Laatste Berichten APOSTOLISCHE GEMEENTE GAAT VERHUIZEN SCHIETWEDSTRIJD VAN WILHELMINA Het jubileum van Marie van Westerhoven BAZAR TEN BATE VAN HET CHR. FRÖBELONDERWIJS H. J. DE VRIES 1 „WIJ MOETEN STERK BLIJVEN" VLIEGRAMP EISCHT ZES DOODEN „DE WITTE" Er zal ccn nieuw gebouw wor* den gesticht aan den Utrcchtschcwcg Zooals bekend hield de Hersteld Aposto lische Gemeente alhier haar vergaderingen in het gebouw Ebcn-IIaëzer 111 de Muurhui zen. AMigezion deze gemeente zich echter steeds meer in ccn toename van liet aantal leden verheugen mag, zag het hoofdbestuur zich genoodzaakt om tot aankoop van grond voor ccn nieuw to stichten gebouw, dat plaats biedt aan een groot aantal personen, over te gaan. Lenigen lijd geleden nu is door den heer .7. H. van Oostbree, 11 it Amsterdam, hoofd bestuurslid \an de Hersteld Apostolische Gemeente in de eenheid der Apostelen, van den lieer II. Wijnands, de bloemisterij ..Wel gelegen aan d.cn Utrcchtschcwcg 73 1» al hier aangekocht. De plannen Voor de totstandkoming van een gebouw op dezen grond, zijn ontwor den door wijlen den architect C. Kruiswijk en door den heer J. S. Ti cms tra, bouwkun dige van bovengenoemde vcrcêniging, aan vvien levens de uitvoering opgedragen is. De teekeningen, waarvan wij inzage gekregen hebben, geven in grootc trekken een modern opgezet gebouwencomplex aan. De grootc zaal biedt ruimte aan ongeveer'600 perso nen en is voorzien van een balcon en gaan derijen, terwijl verder twee bijzalcn ge bouwd zullen worden, welke dienen moeten voor kleinere bijeenkomsten en catechisatie lessen. De toegang tot liet gebouw zal ge vormd worden door een tegelpad, dat zijn begin heeft aan den Utrechtscheweg, waar nu het koepel gangetje onder het huis van den lieer Wijnands is. Dit gangetje en te vens het onderhuis zullen afgebroken wor den en het geheel heeft men zich zoo ge dacht, dat men van don weg juist het go- zicht zal hebben op den hoofdingang van liet gebouw. De bouw zal ruim een half jaar duren en is begin dezer weck reeds aangevangen. De Amcrsfoortsche Burgerwacht wint den eersten prijs Dezer dagen werd in „Het Boompje" do jaarlijkschc bekerwedstrijd gehouden van de schictverceniging Wilhclmina alhier. Door de Vrijwillige Burgerwacht was hiertoe een nieuwe beker beschikbaar ge steld, aangezien de vorige beker definitief in het bezit was overgegaan van de Bur gerwacht. Aan don wedstrijd werd deelgenomen door de schictvcrceniging „Prins Hendrik, de Amcrsfoortsche Vrijwillige Burgerwacht en de schietvcrceniging Wilhclmina, elk met twen vijftallen. Ofschoon de behaalde series niet tot tevredenheid stemden bleef de spanning er tot het laatst in. De uitslag van do zeer prettige en van goede ver standhouding blijk gevende kamp is: lc prijs Amcrsfoortsche Vrijwillige Bur gerwacht met 214 punten. 2e prijs schietvcrceniging Wilhclmina, met 210 punten. Hoogste korpsschullcr de heer G. N. v. d. Made met 48 punten. A'order behaalde het lc vijftal van Prins Hendrik eveneens 210 punten, doch stond niet beste laagste serie achter Wilhclmina, terwijl door de 2c v ijftallen der deelnemen de vereonigingen nog worden behaald: 2e vijftal Schietverecniging Wilhclmina 109 punten. 2c vijftal Amcrsfoortsche Vrijwillige Bur gerwacht 19S punten. De lieer van Buuren, voorzitter van Wil hclmina. reikte met ocnige toepasselijke woorden de prijzen uit, onder dankzegging voor do schenkingen voor dezen wedstrijd gedaan. Na afloop hiervan werd op hartelijke wijze afscheid genomen van 1111'. Bergsma, commandant van de Burgerwacht, die Amersfoort en het Land gaat verlaten. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend dat aan het Stadhuis is aangeplakt ccn publicatie inzake een ver zoek van R. v. Beek om een verlof A in liet perceel Puntciiburgcrlaan 06. KRUIDSNIERSORGANISATIE Naar rnon ons modcdcolt zal de heer P. v. d. Linde, voorzitter der Centrale. Lande lijke Kruideniersorganisatie, op 3 April a.s. in 't Boompje alhier een rede houden, waar in hij zal behandelen de gevaren welke het kruideniersbodrijf bedreigen. UIT HET POLITIERAPPORT Schoorsteenbranden In een perceel aan de Aldcgondcslraat en de Breestraat brak een schoorsteenbrand uit welke men spoedig heeft kunnen blusschcn. Het oude liedje was, clat de ooi-zaak gezocht moet worden in vuile schoorsteenon. De luxe-auto zonder luxel Op het kruispunt Barchmun Wuyticvslaan Daam Fockemalaan had oen aanrijding plaats tusschon een vrachtauto en een luxe auto, doordat» de laatste geen voorrang ver leende. Dit bleek niet liet ecnige te ziin: de remmen vun den wagen waren niet in orde en verder bleek de bestuurder niet in liet bezit te zijn van een rijbewijs. Die ontmoe ting met de vrachtauto zal onzen luxe-auto mobilist vermoedelijk nog lang heugen! ten huliligingscomitc in onze stad gevormd Voor een kleine huldiging van Marie van Westerhovon bij haai' diamanten tooncclju bileum, heeft zich een comité gevormd, be staande uit mevrouw Kamerling, mcj. W. H. C. Smit en de hoeren J. Meihuizen, dr. J. Nieweg, P. J. Schwcrzel, Ir. 15. Schvvarz en J. Valkhoff. Genoemde dames en hoeren zul len gaarne bijdragen voor deze huldiging in onl vangst nemen. Marie van osterhovcn viert dit jubileum in „Zestien Jaar" door Ainiéo en Philip Stuart, opgevoerd door De Hagespclers van I5d. Verkade, op Zaterdag a.s. in Amicitia. De tooneclcriticus van De nieuwe Dag schrijft 0.111.: „Noen, liet toonocl is nog niet dood en do belangstelling is er ook nog. Kil. Verkade en Jacques van Hoven hebben met hun Hage spclers Zaterdagavond in het uitverkochte Bi ka Hopper Theater te Amsterdam do 50e voorstelling gevierd van „16 Jaar". En ze zullen binnenkort nog wel de 100e halen. Een prachtige vertooning, naar alle kanten fijn afgestemd met toonoolkunstcnaars, die allen volkomen berekend voor voor hun rol len en een fraai enscmblcspel te genieten gevon. Ken voorstelling waarheen men gaar ne met de zijnen zal gaan, omdat hier het lev en ons voorbijgaat met een lach en ziele- probleem in ccn pakkend spel, dat van het begin tot het. einde volkomen toonccl en psychologisch verantwoord is. Ken stuk en ccn v ertooning om warm aan te bevelen." EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het examen apo thekers-assistente onze stadgcnoole G. A. M. Lohmann. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Chemie, onze stadgenoot J. Oostcnoun. City Theater. Vertooning van de film: „De tante van Charley." Voorstellingen: 's Zaterdags om 2.30. G.15 en 8.30 uur n.m 's Zondags om 1.45. 4.00, 6.15 on 8.30 uui n.m. Overige dagen 8.05 uur n.m. Musoum Fléhite. Westsingel. (Uitgezon dord des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Thcos Vereenleing, Regenlesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Niouwstraat 24. 20 Maart(3 April. Toonzaal Sierkunst, tentoonstelling van Pottenbakkerskunst door „Het Kruikje." 27 Maart. Huishoudschool, Beekcnstcin- scho laan 37. Jaarvergadering Ned. Fabri kaat. 8.15 uur n.m. 2G—2S Maart. De Valk. Comité „Unie een School met den bijbel". Bazar ten bate van Christ. Fröbelonderwijs. 2S Maart. Monopole. Vreemdelingenver keer. Jaarvergadering. S.15 uur n.m. 2S Maart. Sierkunst. Amersf. Kunste- naarsgil.de. De heer O. van Tussenbroek houdt ccn lezing over: „Het zien van schil derijen oud en nieuw" 8 uur n.m. 25 Maart. „Oost en West" er» „Nijverheid en Handel" vortoonen in Amicitia een film over: „Een reis per Mij. Noderland naar Oost-Indiü" 8 uur n.m. 29 Maart. Amicitia. Kunstkring. Voorstel ling van Erika Mann's litteraire cabaret „Die Pfcffcrmtihlc." 8 uur n.m. 30 Maart. Do Valk. Scherm wedstrijden van Emma (beginnen 9 uur v.m.) en foest- avond. 30 Maart. Amicitia. De ITaghespclers voeren op „16 jaar." 8 uur n.m. 31 Maart. De Valk. Lezing van den lieer Lantinga over: „Onze tuinen." 10 uur v.m. 31 Maart, Princcss-Room. Ncderl. Zionis ten 1 ond. Mr. Abel Herzherg over: „Joodsche Orienteering in dozen tijd". S uur n.m. 31 Maart. De Valk. Feestavond van de A.J C. 8 uur n.m. 1 April. Hotel Monopolo, vergadering van tie Vcrcêniging voor Kindcrwcrktuincn, 8 uur. 3 April. Gebouw Ebcn-IIaëzer. Tentoon stelling bakkersvakcursus (J. Borgman). 3 April. Amicitia. Spccltuinvereen. „Het Soosterkwurticr." Bonte avond. 7.30 uur n.m. 3 April. Het, Boompje. Propagandavcr- gadoring van de Cent raio Landelijke Krui deniersorganisatie. 8.30 uur 11.111. 4 April. De Valk. Chr. Dom. Unie. Open bare vergadering. De heer II. van Hout on. Tweede Kamerlid, bespreekt do aanpas singspolitiek der Begeering. S uur n.m. <1 April. Monopole. Vereen, voor Veilig Verkeer. Algemocno vergadering. 8.15 uur n.m. 8 April, Markthal. Vergadering der Nat. Soc. Beweging. Spreker: Van Geelkorken. 8 XA uur. 15 April. Foyer Amicitia. Vcrcêniging van Huisvrouwen. Demonstratie en causerie door do firma Tromp en Rueb, Aziinmakcrij te Botterdam, evenals van Bruynzeel's vloe ren fabrieken. 2.30 uur 11.111. 1519 April. School van Wijsbegeerte. Dr. Jung uit Ziirich over: „Allgemcino Dar- stellung der Komplcxthcorio und doe Prak tische Traumanalvsc. Maandag 16 uur, overige degen 10.15 uur. 26 April. Volksgobouw. Voorjaarslrij.cn- markt, uitgaande van do Vereen, tot bevor dering der bijenteelt in Noderland. ZEIST De ^root zaal van .,Dc Valk" op gezellige wijze ingc* richt Gistermiddag werd in „De Valk" de ba zar geopend welke ingericht is op verzoek van hot Locaal Comité „Unie een Schooi met den Bijbel" ten bate van leermiddelen en verdere stichtingskosten voor de in deze gemeen ie te stichten Christelijke fröbel scholen. Met het oog hierop hoeft men voor deze bazar, wélke tot en niet Donder dag gehouden zal worden, een comité' sa mengesteld, bcstuandc uit de dames Ger ritsen, Veenkamp en Rutgers. Na gcmeenschappcliikcn zang van psalm 103 verse 1 en gebed, sprak mc\ rouw Ger ritsen als voorzitster van het bazarcomité, bet openingswoord uil, waarin zij.ccn wel kom toeriep, aan liet Uniecomité, bet be stuur van het Christelijk Fröbelonderwijs, aanwezige schoolhoofden en verdere belang stellenden. Vervolgens wees zij op de grootc moeilijkheden, welke ondervonden worden bij het onderhoud van een drietal scholen en waaraan deze bazar eigenlijk haar ont staan te danken heeft. Alle medewerking heeft men gekregen bij de tot stand hrenging daarvan, redenen waarom spreekster haar welgemeeaidcn dank overbrengt aan werkers(slcrs) en gc- vcrs(sters). koortom allen, die medewerk ten tot dit prachtige resultaat. Nadat mevrouw Gerritsen hiermede de bazar voor geopend had verklaard, richtte de heer B. van der Kolk, voorzitter van liet Locaal Comité een woord van dank tot haar en het damescomité, waarna lui naar voren bracht, dat deze bazar zoowel be doeld was tot steun van bet Christelijk Fröbelonderwijs, als 0111 bekendheid daar aan te geven in de stad. Spreker wil een bijzonder woord van dank brengen aan me juffrouw D. Bulgers, die zoovoel gedaan lieeft 0111 dezen bazar te doen slagen. Hierna hebben wij eens rondgekeken in de gezellig ingerichte grootc zaal van „De ,Valk" en wij zouden ons aJ sterk moeien vergissen, wil deze bazar, die „clck wat wils biedt", niet aan de gestelde verwach tingen beantwoorden. Zoo zagen wij naast verschillende keurig ingerichte kraampies, waar voor de dames gelegenheid is, om eenige(!) oogcnblikkcn door te brongen, ccn grootc badkuip, waar in do jeugd aardige zwemdemonstratios kan geven en daarnaast ceii. „home-trainer" voor fietsrijders, om liun w iclrcncapacitci- tcn op te tooncn. Hebben wij ccn bezoek gebracht aan de .schiettent, zonder welke een bazar geen bazar zou zijn, dan belan den wij tenslotte geheel achter in de zaal bij ccn uitgesproken damcsaldeclmg, die, bet moet gezegd worden, er' keurig en smaakvol uitziet: handwerken, kussens, klecden 011 doeken, alles tezamen bijeenge bracht door dames uit onze stad. Wanneer vrouwlief eenmaal daar terécht gekomen is, kan de man, na een kopje thee gebruikt te hebben, nog eens op zijn gemak do overige bezienswaardigheden nagaan, onder de prettige begeleiding van de mu ziek van het strijkje van de Christelijke nonnaaischool op het pijpercorps „Juliana". Wij hopen, dat deze mooie bazar zich in een grootc belangstelling en vele kooplusti gen want om deze. laatsten gaat het toch eigenlijk moge verheugen. ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS Men schrijft ons: Gisteravond heeft de luik-kolonel N. C. A. T. Keyzer voor een groot aantal bezoe kers in het Algemeen Militair Tehuis al hier, ccn voordracht gehouden met licht beelden over „Suriname". Na een inleiding w aarin de groot to van het land, de ligging en een en ander van de bevolking werd medegedeeld, volgde ccn aangename causerie aan do hand van vele lichtbeelden. De voordracht, werd bijge woond door den lc It. Gossehalk en het be stuurslid den lieer van Duyl. In de pauze werden de aanwezigen gc- tractccrd op pannekocken, thee en sigaret ten, wat op lioogcn prijs werd gesteld. De. met groot verlof vertrekkende bezoekers boden mevr. De Nooy een Hortensia in pot aan. De dienstplichtige Geerdink sprak hier bij ecnige woorden van dank. Na afloop dankte de heer de Nooy den overste voor diens onderhoudende voor dracht en de aanwezigen voor de belang stelling. VEILING De uitslag van de veiling van vaste goe deren gisteravond ten overstaan van nota ris G. P. A. L. te Leuken in „liet Boompje" gehouden, is als volgt: Perceel 1 en 2: he eren huis en erf met loods Leusderweg 136 aan B. Zwaaf voor 11200.-. Perc. 3 en 4: twee woonhuizen Leusder weg Nos. 134 en 132 aan G. A. Hendriks voor 5900. Perc. 5 tot en met 12: acht woonhuizen Leusderweg Nos. 57 tot en mot 71. Perceel 5 aan J. Snijders voor 2700. Perc. 6 aan C. Rijksen voor .f 2450. Perc. 7 en 8 aan J. Mfeijcvs voor 5050. Perc. 0 en 10 aan G. van de Biczenbos voor 5650. Perc. 11 en 12 aan dcnzelfden voor f 0030. Perc. 13 woonhuis Aldegondcstraat no. 81 aan C. Ponsen voor f 2700. Perc. 14 woonhuis Aldcgondeslraat no. 95 aan J. Burgers voor f 2800. Perc. 15 woonhuis Heiligenbergerweg no. 79 aan B. Wevers voor f 4150. Perc. 16 heerenhuis Soeslcrweg No. 423 aan J. Baan voor 2G00. AMERSFOORTSCHE RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortschc Radio- Centrale, naast de programma's der beide Ilollandschc zenders. die dér volgende bui- tenlandsche zendstations door: 10.05— 2.05 Keulen 2.055.35 Londen Regional 5.356.20 Droitwich 6.209.50 Berlijn 9.50—10.40 Boedapest. 30.4011.50 Kalundborg1 Aangifte van diefstal Op het politiebureau werd aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel. Wie volgt BURGELIJKE STAND 29 Maart. Tigi. Laatste abonnements concert door trio v. Rcncsse, Helman, v. Wezel. 8 uur n.m. 6 April. FigL Fritz Ilirsch Operette „Mcin Licbclion wolmt am Donaustrand." 8 uur n.m. UTRECHT (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) EEN WOORD AAN DEN HANDEL- DRIJVENDEN MIDDENSTAND Geachte Redactie, In verband met het ingezonden stuk van dep heer T. W. de Vries in uw blad U.d. 25 dezer, waarin genoemde lieer, als voor naamste oorsprong van den achteruitgang van den middenstand de verlaging van de inkomsten van lien, die in loondienst wer ken aangeeft, lijkt het mij niet ongc- wenscht er den lieer de Vries op te. wijzen, dat loonsverlaging een gevolg kan zijn van economische noodzaak. Na don wereldoorlog hoeft de gehcele economische wereldstructuur belangrijke wijzigingen ondergaan, hetgeen de heer Do Vries dan ook trouwens zelf toegeeft; Tot deze verandering heeft vooral medege werkt de idee der nationale onafhankelijk heid. vooral wat do grondstoffonpro- d net ie betreft. De katoenindustrie in Twente geeft hier oen duidelijk voorbeeld van. Vroeger haalde deze industrie de bc- noodigde grondstoffen mijlen ver uit Ame rika, ïndiö, enz. en zond vervolgens de daaruit vervaardigde goederen weer daar heen. Tegenwoordig draaien in Britscli- pdié meer dan 8Vs milliocn spoelen, 5.6 inilliooQ in Japan en 3.1 milliocn in Chi na. De industrie verplaatst zich meer en meer naar de grondstoffcivbasis zelf. Men zou dit met nog vele andere voorbeelden kunnen aanvullen. Grootc afzetgebieden zijn dus voor Europa verloren gegaan en de Europcoschc landen zullen zich aan de zen gevvijzigden toestand hebben aan te passen en ook onze Ncdcrlaiidschc indus trie. Dr. Colijn heeft hierop in een van zijn redevoeringen dan ook zeer terecht ge wezen. Men heeft de werkelijkheid nu een maal onder de oogen te zien. De belangrijke inkrimping van onze; ex port heeft het voor vele bedrijven noodza kelijk gemaakt loonsverlaging in te voe ren, teneinde de productiekosten te ver minderen en stillegging van het bedrijf te voorkomen. Hier ligt dus de kern van het loonsvcrlagisgsvraagstuk. Ik laat. het aan den lieer de Vries ter beoordeeling over wat of beter is; stilleggen van ccn bedrijf 011 nog grooter werkloosheid of werken te gen minder loon en zich naar de omstan digheden passen. De grootc moeilijkheid is echter het criterium aan te wijzen, wan- neer loonsverlaging noodzakelijk is. Onge motiveerde loonsverlaging is zeer zeker on verantwoordelijk en werkt er toe mede den toestand nog te verergeren. Zooals ik boven heb uiteengezet, kan dus loonsverlaging het gevolg zijn van een noodzakclijko aanpassing aan gowijzigde economische toestanden. Hierover zou nog veel te. zeggen zijn. Alleen zou ik nog wil len wijzen op den open brief van mcj. mr. van Dorp aan i'r. Albania en liet antwoord hierop van Ir. 'Albania, waarvan publica- tio ook in dit blad heeft plaats govonden. Hieruit blijkt ul voldoende, dat het loons- verlagingsvraagstuk niet zoo^cenvoudig is, zooals de lieer de Vries zich. dit voorstelt. Bovöndiéh moet wat de publiekrechtelijke lichamen als Rijk, Provincie, en Gemeente betreft, niet uit 't oog worden verloren, dat hun inkomen grootendeots bestaat uit do op brengst van belastingen en zij hierna hun ne uitgaven hebben te richten. Krimpen do belastingbronnen in, (11.I. de inkomens van de individuen resp. de ge meenschap). zoo worden dus ook de ont vangsten dier lichamen minder. Het ge volg is Weder loonsvorlaging van het over heidspersoneel en dus liicr ook verminde ring van koopkracht. Het blijft, een kring loop van logische gevolgen. Do llr. 'd, Vr. roept de middenstanders op om hun stem te verheffen tegen de zoog. aanpassingsthcoric. Dit zal echter 111. i. wel zeer weinig haten. 0111 de eenvoudige reden, dat de loontrekkers zich zullen mooten aanpassen of zij willen of niet. Haal maar, waar nu eenmaal niet te halen is! Een goliccl andere kvvostic is öf men door eendrachtige samenwerking, voorna melijk door ordening van liet productie stelsel, deze aanpassing niet in hetere ba nen zou kunnen voeren. Vele maatregelen, zouden bijv. genomen kunnen worden, wcrkloozc arbeidskrachten in het produc tie-proces in te schakelen, waardoor ver hooging dor koopkracht zóu 'ontstaan. Pc theorieën over do ordening van het bcdrijfs leven loopcn echter nog al uiteen. Een eco nomisch parlement zou m.i. geen overbo dige luxe zijn. Ik denk hierbij voorname lijk aan een economisch parlement, dat ondergeschikt blijft aan de politieke volks vertegenwoordiging, zoottls dit indertijd door wijlen mr. Troelstra in 1922 ook is voorgesteld. Momenteel is de middenstand verdeeld in allerlei politieke groepjes, zoodat hun belangen niet naar bohooron kunnen wor den behartigd. In een economisch parle ment zullen de middenstanders liun belan gen los van alle. politiek kunnen voorstaan Alleen hierdoor zouden m.i. in de toekomst hetero vooruitzichten, nok voor den mid denstand. kunnen worden geschapen. U, redactie, beleefd dankzeggend voor de mij verleende plaatsruimte, Uw abonné. W. KRAAN NATUURSCHOON EN VERFRAAIING VAN DE STAD AMERSFOORT Geachte redactie. Wanneer men vaak op en om onze mooie borg ronddwaalt, valt hot tegenwoordig meermalen op, dat door wegneming van ecnige bosschage of anderszins, door de zorg van ons gemeentebestuur, dikwijls, zeer schoonc uitzichten en panorama's worden opengesteld. Echter ontwaarde ik ccnigen tijd geleden in de Potgictoiiaan ccn ploeg arbeiders die klaarblijkelijk tot. opdracht had, naast do prachtig gelegen „Bromberg" alle Larixboo- meri mot grootc bijlen aan te vaH.cn en deze mooie exemplaren, van een werkelijk zeld zaam te noemen boomsoort, onbarmhartig in stukkon to hakken. Toen ik het vnrwöes- tingswerk aanschouwde, en mij onwillekeu rig afvroeg met welk doel deze rooiïng plaats vond, kon ik evenwel mijzelf hierop met den besten wil geen eentgszips bevredi gend antwoord geven, daar nóch verkeer noch uitzicht hieruit cenig voordcel kouden trekken. Daar echter de zaak 'toen ik hol zag reeds ACCOUNTANTS- EN S ADMINISTRATiiUANTOOR WIJERSSTRAAT 25 - AMERSFOORT zoo goed als beslecht was, heb ïu kunnen zwijgen tol ik, dezer dagen over hef Vondel plein komende, realiseerde met welk een willekeur onze Larixboomen waren gekapt! Iemand loch die toelaat dat het aspect van hot mooie Vondel plein wordt bedorven door een groot reclamebord, dat daar is geplaatst moest duidelijker motieven hebben tot het doen rooiïen van zeldzame boomen. Ik hoop dan ook dat met mij \clcti hier aanstoot aan zullen nemen, en alsnog be werkstelligen, clat dit afschuwelijke reclame object ergens anders geplaatst worde, zoo mede dat in den vervolge het rooiïen van den Larix door cvnsügo redenen zul worden gercch t\ aardigd MAIUUS BLOK (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Volgens Laval is Frankrijks vrc» despolitick tegen geen enkel land gericht Naai" aanleiding van de ratificatie van de Fransch-Italiaansche koloniale overeenkomst heeft Laval hulde gebracht aar. de politiek van samenwerking met Mussolini, welke op 23 Maart bevestigd is te Parijs door de vol ledige solidariteit van Frankrijk, Engeland en Italic. Laval voegde hieraan toe: Tc Stresa zullen wij herhalen, clat onze vredespolitiek gericht is tegen geen enkel land. Teneinde aan te geven, dat deze poli tiek er niet naar streeft iemand te isoleercn, zullen onze pacten open blijven voor hen, die niet onmiddellijk hun goedkeuring eraan willen hechten. Uit is ccn verklaring, aldus Laval, die ik wil afleggen, of liever herhalen, terwijl de Engelsche ministers nog te Berlijn zijn. Duitschland moet weten, dat het zich niet voortdurend aan zijn verplichtingen kan onttrekken. Het gaat erom of Duitsch land al dan niet van plan is samen te gaan met de andore volkeren om den vrede, die alle volken cischen, to organiscercn. Wij handhavon onaangetast onze bondgenoot schappen en vriendschappen. Laten wij het verstaan zo te versterken, hoewel Frankrijk allereerst vastbesloten moet zijn zijn eigen verdediging zelf to verzekeren. Teneinde zeker te zijn van ons lot, moeten wij sterk blijven, moeten wij eensgezind blijven." In de nabijheid van Jalapa in den staat Vera Cruz is Maandag door onbekende oor zaak een vliegtuig neergestort en verbrand. De bestuurder en vijf passagiers vonden den dood in de vlammen. De lijken konden niet worden geïdentificeerd. VECHTPARTIJ TE OSS Gistermiddag werd zekere II. uit Nijme gen, die zijn moeder te Oss had bezocht, zwaar beschonken langs den weg gevonden. Toen de politie hem wilde arrestecrcn, pleegde hij heftig verzet. Een familielid be moeide zich met het geval, waarop beide maannen de politic aanvielen. De agenten zagen zich genoodzaakt van sabel en gum mistok gebruik te maken, waarna de vech tershazen konden worden overmaand. II. is in hot politiebureau opgesloten; tegen zijn helper is procesverbaal opgemaakt. NOODLOTTIGE AANRIJDING GRONINGEN, 26 Maart. De vorige week Donderdag werd de 30-arigc gehuwde G. Hulzinga uit Mussclkunaa te Stadskanaal door ccn personenauto aangereden. Met een schedel fractuur w erd hij iu zorgwekkenden toestand naar hot Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij lieden aan de gevolgen is overleden. WOONHUIS AFGEBRAND NOORDBROEK, 26 Maart. Door onbe kende oorzaak is heden de winkel annex woonhuis van den lieer Muntendam alhier tot den grond aafgebrand. Niets kon worden gered. Omtrent de verzekering is niets be kend. Afdecling Wijnhandel. Tel 22. BORDEAUX WIJNEN Graves Supérieur f 1.30 Ch&teau de Pez 1929 f 1.30 Chateau Monroze 1924 1 1.35 OMREKENINGSKOERSEN. Off. Niet Off. 10 Maart 27 Maart Lonjen 7.07' j 7.10»/, Berlijn 59.40 59.41 Parijs 9.75 9.76 Brussel 32.80 31.25 Zurich - - 47.87 47.89 31.50 31.70 Islo 35.55 35.65 -Mnckhnlm 36.50 36.60 Ww York 1.48 148'/, Milaan 12.20 12.24 Praag 6.I9P. 0.t9", Medegedeeld door de RoLlcrd. Bankvercen. 26 Maart Geboren: J rcija Cnuna Gerarda, cl van Cornells van Es en Freija Elise Alwinc Schoning; Hermanns Ilcndrikus z. van Hon- drikus Johannes van der Heijden en* Gerrit- dina Elisabeth Jansen. Johanna, d. van Roindér Gijsbertüs liagelcn en Wiltemina Muijs G etro u w d: Johannes de Gans en Nellie ITendrika van Nieuwkerk. 29 .Maart. Stadsschouwburg. Fritz Kirsch Operette: „Mein Liobchen wolmt am Donau strand." 7.30 uur n.m. BAARN 20 Maart—10 April. Baamsch Lyceum Tentoonstelling schilderijen, teekeningen, litho's van mevr. J. Haverkamp—Mach- wirllv.' Dagelijks 10—4 uur. Zondags -1.30— 4 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2