„EXTRA" iPSI ill Kinderboekje M HET ZEEMONSTER U VAN NAGASAKI per kruik f3.25 EEN ZEER GEVAARLIJK INDIVIDU Opwinding in de dorpen LISTERINE TANDPASTA DE GASTEN VAN FORT HONSWIJK BENZINE IN BRAND WAT ETEN WIJ MORGEN fa. SO. N.Oosterveen Langestraat 42 - Tel. 77 STUDENT OP HET DAK VAN EEN TREIN ONTPLOFFING BIJ HECK TE ROTTERDAM Een gewonde SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER UTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 DE DIJKDOORBRAAK BIJ GOUDA rogmmma 3e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 APRIL 1935 Jacht op gewapencien Duitschcn inbreker in Brabantsche bosschen NIJMEGEN, 20 April. Sinds Vrijdag is, naar het Handelsblad meldt, de geheele Rijks- en gcmeentepolitiemucht, alsmede de maréchaussee van Oostelijk Noord-Brabant, gemobiliseerd, ten einde nasporingen te doen naar den internationalen misdadiger, die in het begin van de vorige week tezamen met een Tsjech, een poging tot inbraak deed in dc R.K. pastorie te Teeffclen. Zooals men weet kwam het tijdens de achtervolging van do beide misdadigers in de Korenstraat te Oss tot een vuurgevecht, waarbij de Tsjech levensgevaarlijk werd gewond. Do tweede man, een Duitsclier, wist toen te ontkomen. Een dag later werd te Brockhuizcnvorst in Zuid-Limburg een man aangehouden, wiens signalement overeen kwam met dat van den verdachten Duitscher. De arrestant werd naar Oss overgebracht en daar in bewaring gesteld. Hij verklaarde niet bij de schietpar tij te zijn betrokken, doch weigerdo zich uit te laten over zijn verblijf en handelingen ge durende den nacht van de schietpartij. Men begon te twijfelen of men den bcwustcn Duitscher wel te pakken had, doch hield den man, omdat zijn houding in elk geval zeer verdacht was, in arrest. Vrijdag nu heeft men zekerheid gekregen, dat men den medeplichtige van den Tsjech niet gearres teerd had. Eenige arbeiders, die in een bosch in de omgeving van Herpen bij Ravestein werk zaamheden verrichtten zagen n.l. plotseling een man, die zich zeer verdacht gedroeg. Do kleeding, die hij droeg deed bij hen het vermoeden rijzen, dat zij don ontsnapten Duitscher voor zich hadden. Zij stelden den boschwachter van hun vermoeden in ken nis en deze begaf zich naar dc aangeduide plaats ten einde zekerheid te verkrijgen, inderdaad zag hij daar den man staan, doch deze hield een revolver vuurklaar, zoodat do hoschwachler, die ongewapend was, het ge raden achtte zich terug te trekken. Hij spoedde zich naar den burgemeester van Herpen, den heer van der Sijp, die onmid dellijk telefonisch do marchaussee te Grave cn Oss, den brigadecommandant van de rijksveldwacht te Ravestein alsmede de ge meentepolitie van Oss en Bcrghcm waar schuwde. In korten tijd was hierna een groote poli tiemacht aanwezig die het bosch geheel af zette en daarna doorkruiste. Gedurende drie uren werd het bosch afgezocht doch geen spoor van den Duitscher werd gevonden. Jn den loop van den middag werden de na sporingen dan ook opgegeven. Vrijdag omstreeks half zes zagen eenige mannen in de nabijheid van het Ganzeven wederom den Duitsclier, die bij hun nade ring een groote revolver trok en hen daar mede bedreigde. Binnen een half uur was de politiemacht weder ter plaatse en een nieu we klopjacht werd georganiseerd, die ook thans geen resultaat opleverde. Wel vond men in het bosch een schuurtje dat gewoon lijk door arbeiders wordt gebruikt orn daar bij ongunstig weer te schuilen en waarin men thans kleeren aantrof, die aan den ver dachte toebehoorden. Voorts vond men voor werpen, die het vermoeden hebben doen ontstaan dat de voortvluchtige misdadiger .verbinding heeft met beruchte personen uit Oss, die hem blijkbaar van voedsel voorzien. Toen de duisternis was ingevallen gaf men 'de nasporingen, die onder deze omstandig heden geen resultaat konden opleveren op. Gistermorgen werd de man wederom ge signaleerd in de omgeving \an Herpen. Hij bevond zich toen op den provincialen weg en was thans in het bezit van een rijwiel. Ook nu weer bedreigde hii verschillende per sonen met zijn revolver. Toen dc politie ter plaatse verscheen was de man opnieuw spoorloos verdwenen. Hij zou 2ich volgens enkele personen, in liet bosch hebben terug getrokken. Wederom werd met een groote politie macht dc omgeving doorzocht maar ook toen bleek de mail onvindbaar. Vermoed wordt thans dat hij zich in een onderaardsch hol schuil houdt. Gistermiddag is de politic nog versterkt; men is met speurhonden begonnen het bosch systematisch te doorzoeken. Men had tot nu toe echter nog geen resultaat bereikt maar men rekent erop zeer geruimen tijd noodig te hebben orn in het uitgestrekte bosch al het kreupelhout en de verborgen plekken na te speuren. In geheel oostelijk Noord-Brabant lieersclit in verband met deze gebeurtenissen een opgewonden stemming. I Het Handelsblad méldt verder: Wij hebben nog een bezoek gebracht aan Herpen, dat in opschudding is gebracht dooi de verschijning van den beruchten misdadi ger, die verleden weck tijdens een schiet partij te Oss wist te ontkomen. Wat er waar is van dc verhalen, dat de man des nachts de streek onveilig maakt en onder de vrcese- lijkste bedreigingen de bevolking dwingt tot het afgeven van geld en levensmiddelen, is moeilijk na te gaan. Maar dat hier van over drijving sprake is, behoeft niet betwijfeld te worden. Intusschen treedt de Duitscher tocli gren- zenloos brutaal op. Gisteren heeft hij zich nog geen kwartier nadat de politie vertrok ken was op den openbaren weg vertoond en daar met voorbijgangers gesproken. Daar uit valt op te maken, dat hij van zijn schuil plaats uit de bewegingen van de politie nauwkeurig observeert. Men heeft thans een groot aantal posten opgesteld van zwaar bewapende politieman nen, gekleed in burgerkleeding omdat uniform de mannen direct kenbaar maakt en wellicht tot onverhoedsche beschieting door den vluchteling, die, naar men ons ver zekerde over een grooten voorraad „vuur" dc beschikking heeft, zou kunnen leiden. De politiemannen hebben een groot aantal poli tiehonden bij zich en zijn op alles voorbe reid. Een der rijksveldwachters, met wicn wij een onderhoud hadden, vertelde ons, dat de voortvluchtige misdadiger een buitenge woon gevaarlijk heerschap is, die in Frank rijk en Duitschland voor zware misdrijven wordt gezocht. Het is dan ook hoogst on waarschijnlijk dat hij zal trachten over do grens te ontkomen. Men moet er op rekenen, aldus onze zegsman, dat, wanneer de politie bij de ontdekking er niet in slaagt hem on verhoeds te overrompelen het tot een schiet- Als Uw tanden van gezondheid stralen, verraadt dit een regelmatig gebruik van Tweemaal per dag Lisierine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cent* Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers ovor do gohecle wereld partij komt, cn in zulk een geval is hij de baas die het eerst van zijn vuurwapens weet gebruik te maken. Want dc Duitscher staat als een britengewoon handig rcvolverschut- ter hekend. Met het oog op de mogelijkheid dat de man zal trachten des nachts afgelegen wo ningen binnen te dringen, is de surveillance dienst in de streek zeer verscherpt. In ver band hiermede is dc rijksvcldwacht ver sterkt terwijl ook hot aantal manschappen van do marechaussee tijdelijk is uitgebreid. Tegenspraak van een bericht uit „Volk en Vaderland" In Volk en Vaderland komt een bericht voor, dat vier der op fort Honswijk „gecon centreerde" Duitsche communisten dezer da gen plotseling in vrijheid zijn gesteld, onder drang der Russische rcgecring, die gedreigd zou hebben alle orders te annulceren, indien deze menschen niet werden vrijgelaten. Dc vrijlating zou geschied zijn op last van den minister van Justitie, die voor dezen aan drang zou gezwicht zijn, niettegenstaande het ontradend advies van den Amsterdam- schen officier van Justitie. Het Vaderland heeft ter bevoegder plaatse naar de juistheid van dit bericht geïnfor meerd en kan op grond daarvan mededee- len, dat de Russische regeering in deze geen enkelen stap heeft gedaan cn dus van eeni- gen drang of pressie geen sprake is. Er zou ook geen enkele aanleiding voor geweest zijn. De inrichting van fort Hons wijk als interneeringskamp voor vreemde lingen is geschied op grond van art. 2 der wet van 101S, houdende nadere voorzienin gen betreffende het toezicht op vreemdelin gen cn deze wet geeft de regcering de be voegdheid, vreemdelingen, die gevaarlijk wor den geacht voor de openbare orde, een be paalden verblijfplaats aan te wijzen. Maar willen zulke vreemdelingen ons land verla ten, dan staat hun dit vrij. Zij mogen dus, wat ons betreft, gerust naar België of een ander land gaan: ook naar Duitschland, maar daar hebben zij natuurlijk geen trek in. Bij de interpellatie Wijnkoop in de Ka mer heeft de minister er nog op gewezen, dat als de Russische regeering deze com munisten zou willen hebben, zij ze gerust kan krijgen. Er is dus volstrekt geen be zwaar, dat dc heeren op legale wijze ver dwijnen. Voor de veronderstelling, dat zij dan vrij in ons land blijven rondloopen, is geen reden. Trouwens, in het bericht van Volk cn Vaderland is ook sprake van den officier van Justitie te Amsterdam, doch die heeft geen enkele bemoeienis met de behan deling dezer vreemdelingen. Wel de procu reur-generaal te Amsterdam, alias fungec- rend directeur van Politie. Driejarig jongetje ernstig gewond AMSTERDAM, 22 April. In de Groote Wittenburgerstraat Si, waar door den heer W. .Taring een manufacturenzaakje wordt gedreven, zou men hedenmiddag eenige kleedingstukken in dc keuken met benzine wasschen. Op zich zelf is dat reeds een ge vaarlijke bezigheid, maar het wordt roeke loos, al9 men dat cloet in de nabijheid van een brandend petroleumstel. In minder dan geen tijd hadden de benzinedampen vlam gevat en stond de geheele emmer met benzine in lichter laaie. De heer Jaring, die nog een -poging waag de om de brandende benzine weg te dra gen, kreeg brandwonden aan armen en handen, terwijl zijn schoonvader de heer J. de Boer, een man van 43 jaar, die hem hierbij trachtte te helpen, ook met de bran dende benzine in aanraking kwam en brandwonden opliep aan hoofd, armen en handen. Het ernstigste echter was er aan toe de driejarige Cornells Jaring, die in de keu ken speelde. Het kind liep over het ge heele lichaam brandwonden op. Het ver keerde in schier hopeloozen toestand, toen het met zijn vader en grootvader door den Geneeskundigen Dienst naar het O. L. Vrouwegasthuis werd vervoerd. Dc brand zelf had weinig te beteekenen. De brandweer had_het_yuux. jonmiddcllijk gobluscht. Toast met gesmolten kaas Besmeer dunne sneedjes toast met een mengsel van geraspte kaas, zeer fijn gehak te peterselie, een ietsje peper cn mosterd. Bak de broodjes vlug in een heete oven cn presenteer er ccn dikke tomatensaus bij VOOR DE MIDDAGTAFE Ilaché van vloeschresten. Aardappelpuree. Roode l<ool. Appolschotcltje a la crème Bereiding: 1 L. melk, 100 gr. paneermeel, wat boter, suiker, vanillesuiker, wat zout, 2 eieren, S zure appels. Kook de melk en giet ze over de paneer meel. Voeg er naar smaak wat boter, sui ker, vanillesuiker en een tikje zout aan toe en iaat alles een half uur staan. Meng ver volgens de eierdooiers en de gosnipperdc zure appels door de massa. Doe alles in een vuurvaste schotel en zet deze in den oven tot de appels gaar ziin. Klop het eiwit goed stijf, vermeng het met wat basterdsuiker cn verdeel het on regelmatig over dc appelen. Zet ze nog eens in den oven tot dc oppervlakte goud bruin is. Onze Specialiteiten: Corn flakes Rice Crispis Shredded wheat Whole wheat flakes Rijstvlokken. AKKRUM, 20 April. Terwijl gisteravond de sneltrein uit llecrenveen in de richting Leeuwarden vertrok, bemerkte het personeel te Heerenvecn, dat er 2ich iemand hoven op een der wagons bevond, die zich daar blijk baar wilde verstoppen. Onmiddellijk werd het station Akkrum gewaarschuwd, waar men maatregelen nam om den trein te doen stoppen, daar deze anders doorrijdt tot Leeuwarden. Toen de trein Akkrum naderde met een snelheid van 60—70 K.M. was do „versteke ling" aan het wandelen op den trein. Hij was bezig van den eenen op den anderen wagon over te springen. Nauwelijks was do trein tot stilstaan gekomen of de man liet zich er af vallen en kwam ongedeerd op den grond terecht. Bij onderzoek bleek dat men met een 26-jarigcn student D. had te doen. De man sprak wartaal, waardoor het niet mogelijk was eenige opheldering omtrent zijn zonder ling gedrag te krijgen. Het bleek intusschen dat hij wel in het bezit was van ccn geldig plaatsbewijs. Met den volgenden trein heeft hij zijn reis naar Leeuwarden voortgezet, waar men hem onder handen heeft genomen. Bij onderzoek bleek, dat men met den 26-jarigcn student D. had te doen, die met zijn medepassagiers een weddenschap had aangegaan, dat hij onder het rijden boven op den wagon zou klimmen en dan van dctl eenen op een anderen wagon zou oversprin gen. De politic maakte proces-verbaal op, zoodat deze gevaarlijke reis voor den stu dent nog wel onaangename gevolgen zal krijgen, aldus dc Telegraaf. ROTTERDAM, 20 April. Vanmiddag tc omstreeks half zes had in de kelderruimte van Heck's lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam een ernstigeontploffing plaats, waardoor een monsteur, die daar werk zaam was, zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Verschillende diensters liepen builen en schrammen op; de materieele schade is zeer groot. DE MOORD IN DE HAARLEMMERMEER De burgemeester van Haarlemmermeer verzoekt in verband met den moord op den 53-jarigen molenaar Klaas Duiser opsporing en inbeslagneming van een tweepersoons Ford-auto, donker van kleur. De auto draagt het proviucienummer H. 5S377. Voorts verzoekt de burgemeester er van in kennis te worden gesteld, wanneer betaling wordt gedaan met een bankbiljet van 500, of wanneer dit wordt ingewisseld. De num mers zijn niet bekend. DE INBRAAK IN DE LEIDSCHESTRAAT In verband met den inbraak in den hor- logewinkcl van de firma Lameris in de Leidschestraat te Amsterdam, heeft de poli tie in het Vondelpark aldaar vier mannen aangehouden, die in onderhandeling waren over den verkoop van gestolen horloges. Twee der mannen, die met de zaak niets uitstaande bleken te hebben, zijn weer op vrije voeten gesteld. Dc anderen worden vastgehouden. Het onderzoek duurt voort; o.a. zijn huiszoekingen gehouden. CLEARING MET DUITSCHLAND In de week van 15 t.m. 20 April 1035 is door de Nederlandsche bank in totaal een bedrag van omstreeks 800.000 R.M. van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- reclmungskasse uit staande vorderingen met do begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 76173 tot 76321. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uit staande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks 56,4 millioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen, - - 9. „Het is ons allen een waar genoegen te weten dat er in ons land nog moedige mannen wonen". „Juist" zei Piet. „Mannen, die voor geen kleintje vervaard zijn! „Verder l.warn hij niet, daar de menschen zoo enthousiast werden, dat men mot bloemen ging gooien, maar dat vergeten wcrci ilezc uit de potten te halen. 10. *t Gevolg van deze vreemde huldiging was natuurlijk dat Drein Drentel en Piet Prikkel een paar flinke bulten hadden opgeloopen. Ook Drein z'n neus had een stevige knauw gekregen, zoodat deze geplakt inoest worden. Maar het allerergste was dat deze buiten hoe langer lioe grooter werden. Wie goed oplette, kon zo zien groeien. iliiiï Een speciale commissie van onderzoek Het Vaderland meldt: Omtrent de oorzaak van den dijkdoorbraak in de nieuwe verbinding tusschen de Hol- landsche IJssel en de Wouwe bij Gouda is men nog niets wijzer geworden. Het ligt in de bedoeling van den Provincialen Water staat een speciale commissie van onderzoek samen te stellen, die deze technische aange legenheid nauwkeurig zal nagaan. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor het rapport kan worden tegemoet gezien, doch in elk geval zal het uitgebracht moeten worden voor na afloop van het herstel der door de doorbraak aangerichte schade een tweede proef naar dc houdbaarheid van de binnen dijken zal worden genomen, opdat hierbij met de bevindingen der in te stellen com missie rekening gehouden cn een tweede on aangename verrassing voorkomen kan wor den. De voorbereidingen voor de licrstellings- werkzaamheden zijn nog niet geëindigd. Verwacht wordt, dat over een dag of veer tien met dit werk een aanvang kan worden gemaakt. Den juisten duur ervan is op het oogenblik nog niet vast te stellen. De versterking van den I.Tsscldijk in ver band met de doorbraak vindt voortgang, evenals het uitbaggeren van de voorhaven. Dit laatste behoort tot den gewonen arbeid voor de voltooiing van de nieuwe verbin ding. Uit het ten gevolge van de dijkbreuk on der gcloopen land tusschen het scheepvaart kanaal en Rijnlands stroomkanaal zijn dc motorlocomotief en de kiparren, welke door het water waren medegesleurd, inmiddels te voorschijn gebracht. Met de dichting van het in de waterkeering van het stroomkanaal geslagen gat, de tweede breuk, waardoor het uit de voorhaven gestroomde water kon af vloeien, is men op het oogenblik nog doende. HENRI MORRIEN f Dc acteur Henri Morriën is Zaterdag te Rotterdam overleden. IR. S. NIËNHUYS MULDER v Op 65-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de heer ir. S. Niënhuys Mulder, oud- hoof d-ingen ie ur bij de P.T.T. Woensdag 24 April 301,5 M. VA.P.A.-programm* 8.01: Orvitropia 8.25: Gramofoonrnuziek 8.35; Orvitropia 9.00: Gramofoonrnuziek 9 30: Onze Keuken V.P.R.O.-programraa 10.00: Morgenwijding V-A.RA.-progTamma 10.15: Uitzending voor de arbeiders in de continu- bedrijven 12.01: Fransche Chansons 12 15 a De Notenkrakers 12.45: Eddy Walis en zijn or kest 1.15: Giel Smit 1.30: Orvitropia 2.01: Voor de vrouwen 2.15: V-A.R-A.-knipcur- 3us 3.00: Voor de kinderen 5.30: Opera- programma 7.00: Sportuitzending 7.20: Or gelspel 7.40: Voor het platteland 8.03: Pers bureau Vaz Dins 8.10: „Wat dc menschhcid vcreenigt" 8.30: Joseph Schmidt, tenor 9.30 Residentie-orkest 10.30: Gramofoonrnuziek 10.35: „Antje Kolensnuit speelt de groote dame" 10.50: Residentie-orkest 11.25: De Noten krakers 11.55: Op, Proletaren! HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V.-programma 8.01: Schriftlezing cn medidatie 8.15: Morgen concert (Gr.pl.) 10.30: Morgendienst 11.00:1 Bespeling van het N.C.R.V.-orgel 12 00: Politie berichten 12.15: Kwintet 12.45: Kinderkoor 1.05: Kwintet 1.30: „De kleine Harp" I.50: Kwintet 2.30: Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars 3.00: Zangrecital -— 3.45: Zcnderoverschukeling 4.00: Het „Haag- sche Trio" 6.00: Kinderuurtje 6.00: Land- bouwhalfuurtje Onderwijsfonds voor dc scheep vaart N.C.R.V.-programma 7.00: Politiebe richten enPersberichten Ned. Chr. Persbureau 7.15: Een kwartiertje Radio-reportngc 7.802 Technische lezingen (XXX) S.00: Tijdsein 8.01: Persbureau Vaz Dias 8.05: Concert 9.15: Spreker Dr. K. II. Miskotte 9.45: Vervolg concert 10.45: Persbureau Vaz Dias 10.503 Gramofoonplatenconcert. BRUSSEL, 321.9 M. Vlaamsche uitzending II.17: Gramofoonrnuziek 12.20—1.20: Berichten. Concert door het orkest Constantin 4.15: Di verse mcdedcelingen 4.20: Concert 5.00: Gramofoonrnuziek 5.20: Causerie van de Vryo Gedachte 5.35: Vioolrecital 5.50: Gramo foonrnuziek 6.20: Boekbespreking 6.35: Be richten 7.20: Gramofoonrnuziek 8.05: Voor dracht 8.20: Pianorecital 9.2010.20: Be richten. BRUSSEL. 483.9 M. Fransche uitzending 12.90: Gramofoonrnuziek 4.20: Dansmuziek 5.20: Gramofoonrnuziek 5.50: Zangrecital b'.20: Gramofoonrnuziek 7.20: Concert 9.20-- 10.20: Dansmuziek. DEUTSCnLANDSENDER, 1571 M. (Rukszender): 11.20: Concert 12.35: Concert 5.20: Con cert 8.05: Concert 10.2011.20: Gramofoon rnuziek DROITWTCH, 1500 M. Nationaal programma 11.05: Orgelconcert 11.50: Orkest 12.50: Or gelconcert 1.35: Gramofoonrnuziek 2.10? Piano-recital 2.85: Orkest 4.05: Gramofoon rnuziek 4.35: Kwintet 8.10: Gramofoonrnu ziek 10.06—11.20: Dansmuziek,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6