„EXTRA DE STAP VAN MR. MARCHANT per EEN MERKWAARDIGE HERINNERING Wie zal hem opvolgen? Noodlottige garagebrand SCHOTERMANS OUDE OENEVER HET WEER IN APRIL IN EUROPA EN IN NEDERLAND WINDSTILTE IN DEN AVOND HET KOUDSTE WEER IN 40 JAREN LUCHTKARTEERING OP NIEUW-GU INE A Vier Fordvliegtuigen in actie HET BEZUINIGINGS- ONTWERP DUBBELE MOORDAANSLAG TE ASSEN 2s BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 MB! 1935 BINNENLAND Vroegere uitlatingen van den bewindsman die reeds op een ommekeer wezen Ondor de commentaren die wij in de pers aantreffen naar aanleiding van Minister Marchant's opzienbarenden stap, is wel voor al merkwaardig de herinnering hoe hij, als voorzitter van de vrijz.-dem. Tweede Kamer fractie, in 1925 het eerste kabinet-Colijn heelt doen vallen door le stemmen., tegen den post voor het gezantschap bij den l'aus. De zeven v.-d. stemmen, de eenige ten aanzien waarvan twijfel bestond omdat de v.-d. frac tie tot dusver steeds vóór het gezantschap had gestemd, gaven den doorslag hij een stemmenverhouding van 52 tegen 42. De heer Marchant zeide toen tegen te stemmen, daar z.i. aan de beslissing een po litieke betcekenis werd gegeven van verre strekking. Wij zien ons gesteld voor de ge heel andere vraag, zmde hij, of de samen werking der drie rechlsche groepen als re geeringsmeerderheid zal worden bestendigd al is moeilijk te verklaren, waarom deze ge wichtige consequentie niet uitsluitend afban kelijk wordt gesteld van de houding, welke léden der meerderheidspartijen tegenover het amendement aannemen. M.a.w. zooals zijn partiigenoot mr. Oud het in zijn „Om de democratie" uitdrukte: „De vraag, waarover het gaat, is nu niet alleen, of het gezantschap zal blijven, maar ook of de Coalitie zal worden gehandhaafd. Dc Coa litie voert een naar vrijzinnig-democratische opvatting voor ons volk verderfelijke poli tiek". En om deze Coalitie uit elkaar te slaan, stemden de v.-d. tegen het gezantschap hij het Vaticaan, d.w.z. voor hot amendement Kersten De Telegraaf schrijft o.m.: In het algemeen gesproken is de positie van den Vrijz. Dem. Bond door do handel wijze van mr. Marchant sterk aangetast. Een politieke partij kan onmogelijk zonder scha de te lijden haar meest vooraanstaanden ver tegenwoordiger naar een ander karnp zien overgaan. Minister Marchant is geenszins van plan zich uit het politieke loven terug te trekken en daar hij niet zij aan zijn met de Vrijz. Democraten langer kan vechten, zal hij voortaan tot hun politieke tegenstan ders behooren. Feitelijk had de minister zich den Juutsten tijd reeds sterk ontwikkeld in een richting, die met de oorspronkelijke vrij zinnig-domocratische doctrines nog maar weinig te maken had. Iedereen herinnert zich de sterk katholiek gekleurde redevoe ring die de heer Marchant bij de eerste- stccn-legging van de nieuwe abdij van Eg mond heeft gehouden. Ook zijn standpunt ten opzichte der bewapening en van de open hare school was slechts moeilijk in overeen stemming te brengen met de traditioncele leer der partij waartoe hij behoorde. Met het verdwijnen van mr. Marchant uit den Vrijz. Dem. Bond zal deze ongetwijfeld neiging gaan vertoon en van terug te koeren naar zijn oorspronkolijken politieleen koers. Vroegere uitlatingen Hierboven is er aan herinnerd dat de rede van minister Marchant indertijd bij de ope ning van de Abdij van Egrnond over den ge loofsstrijd tusschen protestanten en roomsch- katholieken sommigen reeds aanstoot heeft gegeven. De minister zeide o.m.: „Thans is het weer voover gcloopon, dat de behoefte aan kerkforten tegen het gevaar van heidenen weer is gaan rijpen. Ilet is een historische kringloop, leerrijk in onze dagen. Adelbortus kwam en be schaafde de Nederlanders. Hij deed haat verkeeren in liefde. Maar wat hij in Goddc- lijke inspiratie had opgebouwd, werd doot andere Nederlanders vernield. Alleen de bron bleef haar helder water geven. Hier is gebouwd en gezaaid; hier is liefde en wijs heid gekweekt; hier is vernield en hier zal straks weer worden opgebouwd. Dit is de geest, die ons moet bezielen. Wij zien het thans in, allen te zamen: wie één waren al- Christenen, hadden niet om ver schil van meening, opgelaaid tot haat, moe ten gaan dooden en vernietigen. Zij hadden het hoogste doel, door allen in samenwer king te dienen, niet uit het oog moeien ver liezen. „Hadden moeten" zijn vreesclijko woorden, maar het besluit, waartoe ze dwin gen, is inkeer en herstel. Spr. \crklaarde de tentoonstelling voor geopend met den wensch, dat het hier ondernomen initiatief zal doen herwinnen wat miskend en neerge slagen was." Bij de algemeene beschouwingen in dc Tweede Kamer hebben o.a. dc heeren Do Geer, Lingbeek en Kersten hierop critiek uitgeoefend. Bij de verdediging van zijn be grooting is de minister nog eens op deze kwestie teruggekomen. Hij zeide toon: „De heeren kunnen niet onderscheiden tusschen den staatkundigen strijd voor de onafhankelijkheid van Nederland van Spanje en don strijd die iets geheel an ders is tegen de Katholieke Kerk. Ik be grijp wel, dat de heeren tegen wat ik zeg protesteeren. want. wanneer zij dit moeten toegeven, zinkt hun geheele constructie van het Nederlandsche volk als Prolestantsche natie ineen". De gedaehtenwisseüng werd nog enigen tijd voortgezet en ook de heer Tilann* merkte op, dat de rede van den minister bij de opening van de tentoonstelling den fijnen tact miste, die doorstraalde in de redevoe ringen van de roomsch-katholieken, die bij die gelegenheid hadden gesproken. Het Volk merkt o.a. op dal men uit dc vroegere uitlatingen van den bewindsman reeds het besef kreeg, dat hij een wissel vallige geest is. die gemakkelijk van het eene uiterste in het andere vervalt, zoo als rneer voorkomt hij lieden, die zich zoo vinnig en toegespitst plegen uit te druk ken. als met rnr. Marchant steeds het ge val was. „Men ontkomt niet aan dun indruk, dat zijn toetreden tot het kabinet-Colijn voor «lezen (thans voormaligcn) vrijzinnig-de* mocratischen leider bij zijn overgang een rol heeft gespeeld. De heer Marchant heeft de politieke persoonlijkheid, die hij lot dusver was, in het kabinet ten eoncn male verloochend en beeft een innerlijke toenadering tot de denkbeelden der viet andere kabinetspartijen doorgemaakt, die hem daarmede nagenoeg geheel deden sa men vallen. Zijn kerkelijke overgang vormt de bezegeling dezer wijziging van politie ke denkbeelden. Men begrijpt nu ook beter hoe het moge I it k was. dat de vrijzinnig-democratische minister zoo hardhandig het openbaar on derwijs kon aantasten en het bijzonder onderwijs builen schot laten. Blijkbaar was de heer Marchant van het openhaar onderwijs a! cenigen lijd afvallig gewon den en had bij zijn hart aan het kerkelijk onderwijs verpand. Voor het kabinet vormt het besluit van den minister zeker geen geringe moeilijk heid. De politieke krachtcnverdecling in liet ministerie is hiermede geheel op losse schroeven gezet. Een vrijzinnig democrati- schen opvolger voor den heer Marchant te vinden zal na den uitslag der Staten verkiezingen allicht niet zoo gemakkelijk gaan. Mocht de koningin wellicht op ad \ics van den minister-president don afge tredene in zijn ambt bevestigen, dan krijgt de katholieke richting in het ministerie belangrijk grooter zeggenschap. Ook zal dan zeker de verhouding van den Vrijzinnig- Dcmocratischen Bond tot het kabinet cr nog minder gunstig op worden, dan dio innerlijk toch al geworden is Voor de kansen van het bezuinigingsontwerp is dit ook een schade. Dat voor don Vrijzinnig-Domocratischen Bond vlak voor dc raadsverkiezingen bet uittreden van den man. die zoolange jaren haar onbetwiste politieke leider was, een nieuwe ongunstige werking zal hebben, valt niet te betwijfelen. Dc kerkelijke overgang van den heer Marchant met de daaraan door hem ver bonden consequenties vormt een der meest opzienbarende feiten, die zich ooit in onze staatkundige geschiedenis hebben voorgedaan. Het laatste woord is hierover zeker niet gesproken". 's-GRAVENHAGE, li Mei. In parle mentaire kringen wordt de mogelijkheid geopperd, dat dr. Colijn aan H.M. de Ko ningin zal adviseeren de ontslagaanvrage van mr. II. P. Marchant als minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen niet in te willigen. De Telegraaf meldt hieromtrent: Op grond van inlichtingen, die ons ge werden omtrent dc gebeurtenissen van do vorige weck in den ministerraad, mcencn wij mot stelligheid te kunnen verklaren, lat een zoodanig advies niet te wachten is, doch dat al- vaststaand is aan to nemen, dat hot ontslag verleend zal worden. Aan het einde dor zitting van den Mi nisterraad hooft mr. Marchant medege deeld, dat hii was overgegaan tot het R.K geloof. Hei verluidt in politieke kringen, dat daarop minister Van Schaik een uit lating deed. waaruit viel on te maken, dat hii als do politieke consequctie van dezen overgang ontslagaanvrage van don hoer Marchant beschouwde. Belangrijker is echter de houding van minister Oud na de verklaring van zijn ex-partijgenoot. Den dag na de zitting van den ministerraad heeft Mr. Oud n.l. als zijn standpunt te kennen gegeven dat Mr. Mar chant ontslag diende te nemen uit zijn ambt. waarbij mr. Oud zijn eigen aftreden als alternatief stelde. Deze houding van mr. Oud komt overeen met. het standpunt van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Domocratischen Bond. dat, gelijk wij reeds meldden den heer Marchant te kennen gaf dat hii uit zijn overgang tot hot R.-K. geloof de politieke consequentie had te trekken. Daarop is de ontslag-aanvrage van Mr. Marchant gevolgd. In het licht van deze feiten is dus een advies tot niet-inwilli- ging van het onlheffipgs-vcrzoek uitgèslo ten te achten. In aansluiting daarop kan de Telegraaf nog nader melden, dat legen het einde van deze weck. na terugkomst van H.M. do Koningin uit Brussel, het besluit tot hot verleenen van ontslag aan Mr. Marchant Is to verwachten, met gelijktijdige benoe ming van prof. Slolemaker de Bruine tot minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ad interim. De spelling:Marchant Het Volk heeft aan den directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, de vraag voorgelegd, of naar zijn oordeel de besluiten, die minister Marchant ten opzichte van zijn persoon en zijn func tie heeft genomen, van cenigen invloed zou den blijken te zijn op de verdere doorwer king van de nieuwe spelling. Prof. Van Poelje beantwoordde deze vraag als volgt: „liet lijkt mij volkomen uitgesloten, dat de beslissingen van den heer Marchant op den verderen gang van zaken met dc nieu we spelling van invloed zouden zijn. Deze aangelegenheid is geheel in staat van wijzen gegaan. Iïet uitgeversbedrijf en alle ver dere betrokkenen hebben zich op de invoe ring van de gewijzigde spelling ingesteld. Zelfs als de. heer Taverne hier zou komen te zitten, zou hij, naar mijn meening, niet te niet kunnen doen wat is tot stand ge komen." Monteur in dc vlammen omqekomen NOOliÜHOIiN (Gr.l. 11 Mei. Heilenrnor- gen ie ongeveer 5 uur is brand ontstaan in de garage van den heer Oöslerbuis te Noordhorn (Gr.). De 22 jarige monteur Ti. Duis'.erwinkol was vannacht te ongeveer 2 uur met den wagen thuisgekomen. Hij heef», deze in de garage gezet en heeft vervol gens zijn slaapplaats, hoven de garage ge logen. opgezocht. Na het ontdokken van I' n brand heeft men nog pogingen in het werk gesteld den jongeman te redden, docli men vond het bed leeg. Vermoedelijk heeft de monteur den brand bemerkt en nog ge tracht zich te redden, hetgeen hem even wel niet is gelukt. Het geheel verkoolde liik werd later in dc garage gevonden. De garage brandde geheel uit. Men neemt aan, dat zelfontbranding van do auto oorzaak van den brand is. UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 De normale luchtdrukverdceling in het gebied van Groenland tot Oost-Europa en van de Noordpool tot de Middellandscho Zee is in April een vrij gelijkmatige. In April 1935 kwamen daarin do volgende af wijkingen voor: In hel hoog Noorden was de luchldrukking ruim 10 m.M. boven de normale; over Groenland cn het grootste ge deelte van de Noorsche Zee cn over het Noordelijkste gedeelte van den Allantischen Oceaan lag een gebied van hoogon druk. Daarentegen was de luchtdruk over Europa ongeveer 5 m.M. beneden de normale. Dien tengevolge hcerschte er gemiddeld genomen, een vrij sterk luchtdrukverval van Groen land in O. Z.-O.-lijke richting, tengevolge waarvan een Noordelijke tot Noordooste lijke luchtstrooming over West-Europa de overhand had en Zuid-, Midden- en Oost- Europa meer aan westelijke winden waren blootgesteld. De verschillen in de weersge steldheid tusschen West- cn Oost-Europa waren daardoor groot. Dit kwam het meest lot uiting in de temperatuur, den neerslag en den zonneschijn. Over de Oostelijke helft van Europa was de temperatuur meest on geveer één graad hooger dan de normale, evenals in het uiterste Zuidwesten. Een breede zone, waarin de gemiddelde tehpe- ratuur lager was dan den normale, liep van de Noorsche Zee Zuidwaarts tot de Noordzee en de Britsche eilanden en van daar Z.O.-waarts naar Z.O.-Europa. De af wijking was meest niet grooter dan één raad, behalve in het Alpengebied, waar de afwijking maximaal 3 graden bedroeg In het westen boven den Oceaan was het te warm. De neerslag was alleen geringer dan de normale in Oost-Pruissen en in Hongarije, in Zuid en Z.W.-Enropa en in Noorwegen, overigens hoven de normale, vooral in W.-Europa en in Midden-Duitsch'and, waar f 200 en meer procent dan normale hoeveel heid viel. Ook in Nederland. In W.-Europa was ook het aantal dagen met neerslag groo ter dan liet normale aantal. Geheel in overeenstemming hiermede kwam in W.-Europa minder, het Oosten meer dan de normale hoeveelheid Zonne schijn voor. Meer in bijzonderheden was het algemeen verloop der weersgcstcld in West- en Mid den-Europa het volgende: Van 1—6 lag hooge druk in 't Westen en een diepe, uit gebreide depressie over de Noordzee en wijde omgeving, zoodat in W.-Europa sterke Noor delijke winden optraden on dc temperatuur laag was. Hier te lande kwam op 1, 2 en 3 April stormweer uit W. en N.W. voor. Na storm op 5 en 6 uit W. draaide de wind op 7 April naar Z. in verhand met de ont wikkeling van een nieuwe depressie over IV. Europa en trad, hij hoogere temperatuur, stormweer op uit W.ZAV. van 911 April. Den 12dcn April was weer een Noorde lijke luchtstroom doorgekomen, die sterke afkoeling bracht. Diepe depressies bleven uit liet Westen opkomen, die voortdurend onstuimig en zeer veranderlijk weer brach ten in W-Europa. Deze depressies volgden echter wegen langs en beneden den 50sten breedtegraad, zoodat W.-Europa. waaronder ook ons land, wind uit Zuidelijke richting hadden en de temperatuur over hel alge meen hooger was. Van 2023 April was het weer hier te lande warm en mooi, maar den 24sten was een depressie naar Centraal- Europa getrokken en kwam een sterke N.O.- wind door, die weer afkoeling bracht. Ver volgens bleef tot het einde der maand een Noordelijke wind heerschen vanaf het hooge Noorden over Sknndinaviö, de Noordzee, ons land en W.-Duitschland. Over het algemeen was derhalve het weer in April in ons land ongunstig met veel storm, krachtige Noordewinden, zware be wolking. sneeuw- en hagelbui'ies, veel neer- slagdagen en weinig zonneschijn. CHR. NELL (Nadruk verboden). De in dc meteorologie gangbare verklaring van dit verschijnsel Een veel voorkomend meteorologisch verschijnsel, dat stellig bekend zal zijn bij hen. die geregeld cn veel op het weer let ten. is het overdag opsteken van den wind en het 's avonds weer gaan liggen. Nu lk uit den lezerskring de vraag krijg hoe dit verschimsel is te verklaren meen ik velen een genoegen te doen de verklaring te ge-; ven. die in de meteorologie gangbaar is, De oorzaak van het verschijnsel ligt in drie omstandigheden. In het algemeen is de wind op groot ere hoogte in den damp kring sterker dan in de onderste luchtla gen. Een luchtstroom ondervindt hij zijn beweging langs den grond een zekeren te genstand die reeds lang in de meteorologie bekend was. Deze tegenstand, in den laat- slen tiid nader onderzocht, hangt sterk af van do bodemgesteldheid in het algemeen. Door dezen tegenstand is de luchtbeweging langs den grond geringer dan od grooterc hoogte in den dampkring. Men moet het dus zoo beschouwen, dat de alleronderste luchtlaag sterk geremd wordt en haar stroomsnelheid geringer is dan overeen zou komen met de kracht, die de lucht voortbe weegt. nl. het verschil in luchtdruk tus schen twee nlaatsen. De boven deze lucht laag liggende luchtlaag, wordt op haar beurt weer eenigszins geremd door de langzaam stroonicndc onderste luchtlaag. Boven deze tweede laag ligt als het ware oen derde, die weer een beetje geremd wordt door de tweede. Natuurlijk is er van een scherpe verdeeling van luchtlagen geen sprake, maar in het algemeen kan men zich wel voorstellen dat op die ma nier do remmende invloed van den bodem zich in afnemende mate naar boven toe doet solden. In den winter werkt dit tot een hoogte van ongeveer meter, in den zomer tot ongeveer 300 meter hooglc. Overdag begint de derde omstandigheid een rol to speten. Door de verwarming be gint do onderste luchtlaag oi» te stijgen en wordt vervangen door van boven komende luchtinassa's. die een grooterc stroomsnel heid hebben. De wind neemt dan, gewoon lijk vlaagsgewijze, in kracht toe tot het liidstip van de hoogste temperatuur in den namiddag. Tegelijk wordt dc wind daar door iets ruimer omdat de luchtstroomen op grooterc hoogte een meer naar rechts gerichte beweging hebben. In dc hoogere luchllagen wordt de wind zwakker en loopt eenigszins terug omdat de. luchtmassa's uit geringere hoogte, die zich langzamer hand bewogen, naar hoven stijgen. Een en ander wordl door acologische waarnemin gen bevestigd. Als nu ,1c avond valt. koelt dc onderste 'urldlaag sterk af, wordt daardoor dichter. De wrijving mot den grond neemt .met grooter wordende dichtheid toe en kan, vooral I ii gering drukverval. zöoals do vo rige week. zno groot worden, dat de lucht geheel tot stilstand kond (Avond- en nacht- •-tiltch Het 's meestal slechts een dunne 'yqg. soms mot dikker dan 10—13 meters, die tot stilstand komt. ITet z.g. lispelen van !p bladeren in do tonnen van hoogere po- oulioren in de windstille avonduren is b.v hierdoor te verklaren. CHR. NELL (Nadruk verboden) Dc vooruitzichten zien cr niet hoopvol uit De afkoeling der laatste dagen heeft gis teren een record-tempeiatuur gebracht. Van af Vrijdag der vorige weck is dc morgen- temperatuur geleidelijk gedaald van onge veer 13 graden tot 5 graden op Dinsdag en sedert den öden Mei, den warmsten dag dor maand tot nu toe, is de morgentempe- ratuur zelfs ruim tien graden gedaald. Het is wel do moeite waard eens na te gaan of een dergelijke lage temperatuur in dezen tijd van het jaar dikwijls is voorgeko men in vroegere jaren. Gaan wij dit na voor de laatste veertig jaren dan vinden wij slechts de volgende weinige gevallen: 1933 14 Mei 7.1 gr. C. 8 uur 's morgens 1914 12 Mei 6.3 gr. C. 1923 13 Mei 6.2 gr. C. 1915 14 Mei 6.0 gr. C. 1902 14 Mei 5.5 gr. C. 1935 14 Mei 5.0 gr. C. 1891 17 Mei 4.0 gr. C. Overigens kwam in geen enkel jaar een temperatuur gelijk aan of lager dan 5.0 gr. C. later dan 30 April voor. Op 6 Mei 1917 was de morgentemperatuur 5.3 gr. Met deze gegevens voor oogen kunnen we zeggen, dat dc afkoeling van gisteren een van dc sterkste is van dc laatste veertig jcren. Het verschijnsel is over een groot gebied verbreid en omvatte gisteren de geheele Noordzee, Skandinavie en de Oostzee en omgeving, waar verschillende plaatsen ook sneeuw- en hagelbuien hadden. De ontwik keling van een depressie over de Noordzee veroorzaakte bovendien buiig, regenachtig weer, dat oen einde maak'e aan een tijdperk \an twee weken droogte. Zelden hebben wij in dezen tijd van het jaar zulk slecht weer gehad. Dc vooruitzichten zien er niet hoopvol uit, zelfs de tijdelijke opklaringen hebben deze heteekenis niet want over den Oceaan is de luchtdruk nog hoog terwijl over Oost-Europa nog steeds een depressie ligt. zoodat dc tus schen heide drukgehieden heerschend? Noordelijke luchtstroom voorioonig niet tol staan zal komen. Telkens ontwikkelen zich in dezen luchtstroom n'emve depressies, die het weer een ongunstig karakter deen be houden. CHR. NELL. (Nadruk verboden), Initiatief der Bataafsche ten bate der oliewinning Naar „Shell Aviation News" bericht heeft de N.V. Dc. Bataafsche Petroleum Maatschappij, dochtermaatschappij van de Koninklijke- Shell, in samenwerking met de Nederland sche Koloniale Petroleum Maatschappij en de Nederlandsche Pacific Petroleum Maat schappij opdracht gegeven aan de Konink lijke Nederlandsch-lndischo Luchtvaart- Maatschappij tot het uitvoeren van een lucht- karteering op groote schaal op het eiland Nieuw-Guinea. Afhankelijk van de instem ming der Nederlandsch-Indische Regeering, die hiervoor noodig is, zal de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Mij. deze opdracht aannemen. Een nieuwe maatschappij, ondor den naam van Nedcrlandsch Nieuw Guinea Petroleum Mij, is in oprichting en deze zal na haar totstandkoming het Nicuw-Guinea project van de drie bovengenoemde Maatschappijen over nemen. Voor het fotografeeren van pl.m. 10 mil- lioen II.A. op Nieuw-Guinea zal worden ge bruik gemaakt van vier Ford-vliegtuigen, geheel van metaal vervaardigd, elk voorzien van drie Wasp-C motoren, die een snelheid ontwikkelen van 120 mijl per uur en die een actio radius bezitten van 1000 mijl. Het foto grafeeren zal geschieden niet de meest mo derne camera's op een hoogte van 4000 meier. Volgens schatting zal het werk ruim een jaar in beslag nemen. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt, o.a. met den aanleg van een tusschenlandingsterrein uit gerust voor vliegtuigen op het eiland Ccram cn van één van de vier landingsterreinen op het eiland Nieuw-Guinea, zoowel als met den houw van kampementen op Nieuw-Guinea. Ilct voor het werk henoodigde personeel, zoo als piloten, fotografen, mecaniciens, etc., is reeds vrijwel geheel in Holland gcrecruteerd en zal binnen korten tijd op weg gaan naar Nederlandsch-Indië, teneinde omstreeks 1 September 1935 het werkelijke karteerings- werk op Nieuw-Guinea aan te vangen. Van de bedoelde Ford-vliegtuigen zal er één naar Nederland worden verscheept om hier nader te worden bekeken en ingericht voor de lucht-fotografie, terwijl do drie andere vliegtuigen van Amerika direct naar Java zullen worden gezonden om daar to worden uitgerust overeenkomstig het in Nederland in le richten toestel. Met deze luchtkarteering zullen foto-mo- zaïkkaarten cn topografische kaarten van zoodanige nauwkeurigheid worden verkre gen, dat zij voor den geologischen dienst der bovengenoemde petroleum maatschappij zul len kunnen dienen als basis voor geologische verkenningen. Bezwaren van de C.N.O.P. Zaterdag j.l. vond in Krasnapolsky een vergadering plaats van de Centrale van Ne dcrlandsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) met cle besturen der aangesloten organisa ties, ter vaststelling van het standpunt te genover de maatregelen, die in het wets ontwerp ter verlaging van dc openbare uit gaven ten aanzien van het overheidsperso neel zijn neergelegd. Door tal van afgevaardigden werd de ern stige ontstemming vertolkt, die in hun or ganisaties in het bijzonder over de voorge nomen nieuwe salarisverlaging heerscht. Men besefte volkomen dc groote moeilijkhe den, waarvoor de Regecring zich geplaatst ziet, doch was van oordeel, dat zij, voor hot sluitend maken der begrooting, al te ge makkelijk naar het middel der salarisver laging grijpt. Een bewijs hiervoor zag rncn o.a. in het feit, dat de eertijds aangekon digde crisisinkomstenbelasting en de belas ting op dc besloten naamlooze vennootschap pen nog steeds op invoering wachten. Verschillende andere maatregelen, zooals dc vervanging van onderwijzers door laag bezoldigde kweekelingen, de omzetting van 3-jarige nijverheidsscholen in 2-jarige, dc verslechtering der pensioenwetgeving, wer den aan critiek onderworpen. liet bestuur kreeg opdracht alle gepaste middelen aan te wenden oni het onheil voor het overheidspersoneel te kecren en ill een vertegenwoordigend congres dit perso neel in de gelegenheid te stellen van zijn gevoelens blijk te geven. ASSEN, 14 Mei. Hedennacht is alhier een dubbele moordaanslag gepleegd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Om streeks 12 uur reed de opperwachtmeester van de marechaussee, La Croix, met zijn auto langs het Noordwillemskanaal. Ter hoogte van de Asser silo zag hij een man in nachtgewaad loopen. Bij onderzoek bleek dit te zijn .1. K., die daar met zijn woonschuit lag. Hij vertelde den opperwachtmeester, dat in zijn woonschuit een dubbele moord aanslag was gepleegd. Zekere K. V., gedo micilieerd te Meppel, was, terwijl de bewo ners sliepen, het schip binnengedrongen en heeft zoowel J. Iv. als do bij hem inwo nende vrouw Ch. van S., uit Rotterdam, met een mes bewerkt. De vrouw kreeg daarbij diepe snij wonden in de hals. terwijl J. K. sneden over zijn gezicht opliep en diepe halsvvondon bekwam. Ook zijn duim werd vrijwel geheel afgesneden. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhelminazieken- huis te Assen vervoerd. De opperwachtmeester zette onmiddellijk den dader na en slaagde erin hom te arres teeren. Het bleek dat de dader van den moordaanslag vroeger in concubinaat met de vrouw heeft geleefd. Volgens hem was do vrouw hom nog geld schuldig. Bij infor matie aan het ziekenhuis bleek, dat de toe stand van de beide slachtoffers naar om standigheden vrij gunstig is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4