OP ZOEK NAAR GESTORVEN VEE BEL DAN OP No. 42 HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI FEUILLETON SLUITSTEEN DER VLEESCHKEURING Doeltreffendheid en spoed! Hebt U een Taxi of Auto noodig Onze Postvliegers onderweg EEN EERESCHULD 2e BLAD PAG. 3. AMERSF00RTSCI4 DAGBLAD WOENSDAG 15 MEI 1935 Nog het een en ander over de contracten tusschen de gc> meenten en de Gekro in Wij mogen deze artikelenrocks over de vlecschdosiructio thans besluiten met oeni- ge beschouwingen over het nut en de waar de van dit nieuwe instituut. Wij hadden reeds gelegenheid om er met een enkel woord op te wijzen, dat de meest betrokke nen, de veehouders, graag gebruik maken van de diensten van de Gekro; dat bleek ons onderweg wel meermalen zelfs op dui delijke wijze. Met is dan ook voor hen wel heel anders dan vroeger, toen zij de cada vers moesten begraven, met alle mogelijke slechte gevolgen van dien, als infectie, be smettingsgevaar enzoovoorts. Het was dan ook volkomen juist, dat de Vleeschkeurings- wet aan de gemeenten opdroeg de uitvoe ring van die wet. waaronder ook valt het onbruikbaar maken van afgekeurd vleasch. Tot dat doel hebben verschillendo gemeen ten In den lande zich tot groepen verecnlgd, die te zamen een destructor exploiteorcn, an deren hebben f.ich daarvoor aangesloten bij een particulier bedrijf, gelijk dot met de Gekro het geval is. Zoo hebben bijvoorbeeld de Ned. Thermo-chemische Fabrieken oen dectructor opgericht te Borgen in Friesland, waarbij hot grootste getal der gemeenten in Friesland, Groningen, Drenthe, Overijscl en een stuk van Gelderland (tot en met Arn hem) is aangesloten. Het gemoentelijk slachthuis te Winterswijk richtte een streek- destructor op voor een groot deel van den Achterhoek, terwij'l kleinere, min of meer coöperatief werkende destructoren tot stand kwamen in Midwoud en in Barsingerhorn (Noord Holiand). Inmiddels zijn in do laat ste jaren nog in de Zaanstreek (van woge een groep gemeenten) en in Son (Noord Bra bant), van wege boerencoöperaties en in Dor drecht destructoren opgericht. Uit dit alles blijkt dus wel, dat de destructiepraktijk reeds grooten omvang heeft gekregen, te meer uit den aard omdat de gemeenten ten deze verantwoordelijk zijn gesteld. Nu is de situatie zoo, gelijk men uit onze vorige artikelen al begrepen zal hebben, dat de destructiebedrijven, en dus ook de Gekro. de tank, die de gemeemen ten deze hebben, van dezen hebben overgenomen. Tot dat einde zijn tusschen de gomeonten en het be drijf contracten gesloten, waarin do wedcr- ziidsche rechten en verplichtingen zijn gere geld. Het heeft wellicht ziin nut om de voor naamste bepalingen van deze overoenkomst hier even te releveoren. De Gekro dan verplicht zich tegenover de gemeente tot het opruimen en onbruikbaar maken van het vleesch. Het vervoer van de cadavers en afvaldoelen naar do fabriek zal door de zorg en op kosten van de Gekro ge schieden in vervoermiddelen, ingericht vol gens de daaraan door de bevoegde regee- ringsautoriteit te stellen eischen. Allo cada vers moeten zoo spoedig mogelijk doch uiter lijk op den werkdag volgende op dien waar op de Gekro bericht zal hebben ontvangen, zijn weggehaald; afvaldeelen worden alleen gehaald indien een verzamelplaats hiervoor aanwezig is en op nader overeen te komen tijden in verband met den plaatselijkcn toe stand. Dit artikel slaat dus op den ophaal dienst van de ijzeren vaten met afval, waar over wij reeds spraken, en die telkens vol gens een vaste route worden opgehaald. De gemeente verplicht zich om onmiddel lijk. in elk geval op den dag van afkeuring, telegrafisch of telefonisch aan de Gekro be richt te zenden, dat een cadaver moet wor den afgehaald; do Gekro moet het cadaver afhalen van de plaats waar het zich bevindt, maar de gemeente neemt zoodanigo maat regelen, dat hot cadaver eventueel vervoerd wordt naar een plaats, waar do auto's van de Gekro kunnen komen. Dit wat betreft de samenwerking tusschen bedrijf en gemeente. liet spreekt vanzelf, dat een instituut als de Gekro ook aan zeer schorpe controle onderworpen is, cn van daar, dat er in de overeenkomst ook een bepaling is opgenomen dat de afdcoling Utr^ht van do Veroeniging van Nedorland- schy Gemeenten een vertegenwoordiger kan aanwijzen, die toezicht houdt op do richtige naleving van hot contract; deze vertegen woordiger heeft zeer ruime bevoegdheden. En ten slotte is daar do financieelo rege ling. In theorie zou het mogelijk zijn. dat de Gekro don gemeenten dezen dienst voor nie mendal zou lcunnon bewijzen, mits haar pro duet, het diormeel, een voldoenden prijs maakt om het bedrijf loonend te kunnen doen zijn. Dat nu is op het oogenblik nog niet het geval, mede door den slechten eco- nomischen toestand, hoewel men al het mo gelijke doet, om dc destructie zoo efficiënt mogelijk to doen geschieden. Vandaar, dat do Gekro van dc met haar contractuccrcnde gemeenten nog een vergoeding vraagt voor gepresteerde diensten, namelijk een bodrag van anderhalven cent per inwoner, en an- derhalven cent per II.A. oppervlakte per jaar, welke vergoeding in de contracten is vastgelegd tot 31 December 1036, met een maximum van 300 per jaar. Men zal zich allicht in den loop van onze artikelen hebben afgevraagd, hoe do auto's van het bedrijf overal kunnen komen, want juist op het platteland liggen veel boerde rijen aan wegen, die door auto's met een zware wielbelasting niet mogen worden be reden. Do chauffeurs trekken zich van al die verbodsbepalingen over het algemeen niet veel aan, omdat hun directie van de be trokken gemeenten zooveel mogelijk vrijstel ling heeft-gekregen van al die bepalingen, evenals van dc provinciale overheden, zoo ook van het betalen van brug- en tolgelden. Ziehier do voornaamste bepalingen van het contract, dat dc Gekro met dc meeste gemeenten in ons gewest, en in Zuid-Hol land en een deel van Gelderland heeft ge sloten. Men zal nu begrijpen, dat haar taak oen zeer verantwoordelijke is, omdat thans op haar schouders rust deze verplichting, dat bijvoorbeeld een gestorven koe of var ken ook zoo spoedig mogelijk voor do con sumptie ongeschikt wordt gemaakt, hot cri terium, waarom het in do Vleeschkeurings wet toch gaat; vandaar ook de spoed, waar mede een cadaver wordt opgehaald, dikwijls nog in de avonduren, welke spoed natuur lijk ook zijn oorzaak vindt in de wcersom standiffheden. Men voelt, dat in dc warme zomermaanden een cadaver veel vlugger tot ontbinding overgaat, met alle nare gevolgen van dien, dan in den winter. Maar boven dien moet men voorkomen, dat er van zoo'n cadaver nog niet ter sluiks een stuk wordt afgesneden, om het toch te gebruiken, bij voorbeeld voor honden- en kattenvoer, of, zooals toch nog wel eens schijnt voor te ko men, voor eigen gebruik. In dit verband hebben de chauffeurs van de Gekro ook do opdracht om, zoo zij onderweg pech met hun wagen krijgen, dezen geen moment onbe heerd te laten staan, opdat zij de volle ver antwoording voor hun vracht kunnen blij ven dragen. Zonde»* overdrijving kan dan ook worden gezegd, dat een deugdelijke destructie waar van een goed-geoutilleerdo betrouwbare en snelle oohaaldienst een belangrijke factor vormt, de sluitsteen is van de vlcescbkcu ring. Want wat heeft men aan een goed ge organiseerde vleeschkeuring, als er geen ze kerheid bestaat dat bet afgekeurde ook in derdaad buiten de consumptie blijft? En do ervaring heeft vaak op harde wijze geleerd, dat begraven deze zekerheid allerminst geeft. EEN SCHRANDER PAARD? Op de Aclbrechtskade tc Botterdam is een groentonzaak en op den Beukelsdijk is er ook een. Of tusschen de beide eigenaars een sterke concurrentie bestaat, welen wij niet zogt het Vad. maar als dat zoo is, dan heeft het paard van den eersten gisteren zijn baas een pootje willen helpen. Het dier was reeds uitgespannen, toen het er opeens vandoor ging. Via den Beukels- weg holde het regelrecht naar den Beu kelsdijk, waar het pardoes op den winkel van den concurrent afrende. Voor dien winkel slond een fiets en het paard gaf deze fiets zulk een formidabe'en trap. dat het karretje door de ruit van den groenten- winkel vloog cn midden tusschen do radijs jes- en de rabarber, de kroppen sla en dc postelein, terecht kwam. Bij het trappen is het paard gestruikeld en gevallen, waar door hot kon worden gegrepen. Pcrsoon- lijko ongelukken zijn niet gebeurd. Donderdag 16 Mei Ililvcruum, 301.5 M. A.V.R.O.-jM'ogrumma 8.01: Gramofoonmuziek 9.00: Ochtcndconcert door het ensemble Lismondc 10.15: Muziek ter nabetrachting 10.30: Het cnsemblo Lismondc vervolgt 11.00: Knipcursus kinderklecding 11.30: Gramofoonmuziek 12.01: Lunchconcert door het Cantabilé-orkcst o.l.v. Eugènc Bccck- man 1.45: Concert door hot A.V.R O.-Octet o. I.v. Louis Schmidt; voordracht door Ada Prins 3.00: Naaicursus 3.4^: Zcndervorzorging 4.00: Halfuur voor zieken 4.30: Gramofoon muziek 4.45: Voor grootore kinderen 5 30: Dinermuziok door Kovaca Lajos cn zijn orkest 6.30: Sportpraatjc door Ilan Hollander 7 00: Kovac3 Lajos en zyn orkest 7 30: Disco- Nieuwb* 8.01: Nieuwsberichten 8.05: Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Gerhnrz, m.m. v. leerlingen van Mevr. Rose Schönbcrg S.50: Gramofoonplatcn 9 00: Voortzetting leerlingen concert 9.35: Radiotooncel. „De Roodo Bouf fante", spel in dén bedrijf door J. J. Bell. Ver taling: Gustav Czopp. Spolleidlng: Kommer Klotfn 10.10: Dc A.V.R O-Decibels o.l.v. Eddy Meenk 11.00: Nieuwsberichten 11.10: Het orkest van llona Pnlmay, uit Café-Rost. Cnland, Rotterdam. Huizen, 1875 M. K.R.O.-progrnmma 8.00: Morgenconcert N C.R.V.-progromma 10.00: Leger des Heilskwartiertje 10.15: Morgen dienst door Ds. A Klinkenberg JAzn Herat. Evang. Luth. Predikant 10.45: Gramofoonmu ziek K.R.O.-programma 1100: Gramofoon muziek 11 80: Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.15: Gramofoonmu ziek 12.30: Lunchconcert door het K R O.-or- kest, o.l.v. Mar. van 't Woud 1.00: Gramofoon muziek 1.15: Het K.R.O.-orkest N.CRV.- programma 2.00: Cutrus fraaie handwerken door mej. G. Abljj 3.00: Vrouwcnhalfuurtjo 3.30: Gramofoonmuziek 4 00: Bijbellezing d. Ds. J A. Tazclaar, Gercf. Pred. Zang: J H Smit Duyzbntkunst, bariton. Orgelbegeleiding: H. Smit Duyzentkunst. 5.00: Cursus handen arbeid voor onza jugd door H J. Steinvoort 5.30: Gramofoonplatcn-halfuurtje 6.00: Cello* piano-recital: K. Kuoter, cello; Jac. Kueler— Zwager, piano 6.45: C.N V-kwartiertje. Spre ker: H. Amelink, lid Tweede Kamer, sccr. Chr Nat. Vakverbond 700: Politieberichten en Persberichten Nod. Chr. Persbureau 7 15: Een kwartiertje radio-reportage eventueel gra mofoonmuziek 7.30: Weekoverzicht door C. A. Cray6 8 00: Persbureau Vaz Dias 8.05: Opwekkingsnvond ten behoeve der Vrjje Univer siteit 10.30: Persbureau Vaz Dius 10.35: Gramofoonplatenconcert Brussel, 321.9 M. Vlaamschc uitzending 12.17: Gramofoonmuziek 1.202.20: Gramo foonmuziek 5 20: Gramofoonmuziek 735: Gramofoonmuziek 8 20: Concert door het Ra- diosymphonie orkest o.l.v. A. Meulemana 9.20: Concert door hef. Rndiosymphonieorkest 10.20 11.20: Gramofoonmuziek. Brussel, 483.9 M. Fransche uitzending 12.15: Concert door José Schnyders en zijn or kest 6.20: Gramofoonmuziek 6.50: Orgel concert door Marcel Dupré 6.50: Kamerconcert door don heer Saenen. viool en mevr. Scapus, piano 7.25: Gramofoonmuziek 8 20: Con cert door het Salonorkest o.l.v. K. Walpot 10.2011.20: Concert van dc Tentoonstelling. Deutschlandsender, 1571 M. 6 20: Klokken spel. Morgenspreuk. Koraal. 6.25: Gymna stiekles. Hierna Eupcn Ja'nn's orkest met Jupp Hussels 10.35: Volksliederenconccrt o.l.v. G Blumonsaat 12.20: Concert door het Münche- ner Symphonic-orkest 2.05: Gevarieerd con cert 4.20: Populair -concert door Max GUn- ther's orkest 5.40: Pianoduetten door M, Na* rath en E. Hansche 7.20: Vocaal concert dooi de Ilitlcr-Jcugd Droitwich, 1500 M. Nationaal programma-- II.26: Orgelspel door Henry Croudson 12.10: Het Rusland Square en New Vietoria-orkest o. I. v. N. Austin 1.20: Gramofoonmuziek 4.10 Gramofoonmuziek 5.05: Orgelconcert door Gil* bert Mills 7.40: Gramofoonmuziek 8.20: Concert door J. Armstrong (tenor) cn H. Bronk- hurst (piano) 10.35: Hot B.B C.-orkcst o.l.v W. Braithwaite m.m.v. L. Finncberg (sopraan) 11.35—12.20: Dansmuziek door het B.B.C.-Dans* orkest o.l.v, Henry Hall. WAT ETEN WIJ MORGEN Voor de koffietafel Roereieren met ham. Voor dc middagtafel Biefstuk Tartarc. Dommes frites. Sla. Tapiocaschoteltjc. •17 Zoo kwamen ze «erciht hij een kamp. Daar zat een beroemde Hollander, die niels anders deed dan heen cn weer reizen van dc Karakorum naar Holland. Telkens bracht hij allerlei vreemde vogeltjes en vlindertjes mje. „We moesten eens met hem gaan kennis maken", vond Piet Prikkel, „we zoeken een zeemonster cn zijn» dus collega's van hem." =5;l 18. Toen ze zich echter bij het tentenkamp aanmelden kwam er een mijnheer to voorschijn, die zei dat mijnheer de Visser op 't oogenblik geen tijd had, maar dat hij Piet en Drein als zo uit Nagasaki terugkwamen graag zou ont vangen. Illll'lllll Pelikaan 9—5 Amsterdam Marseille 9—5 Homo 10—5 Athene Meoamatruh 11—5 Otïro Gaza Ru thawed ss 12—5 Bagdad Boesliir 13—5 Djnsk Karachi Jodpoer 14—5 Allahabad Calcutta Akvah Rangoon Bangkok Medan Singapore Batavia ibu 14—5 13—5 12—5 11—5 10-5 9-5 8-5 8-5 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam op 16 Mei a.s. SOEST 29 Mei. „Iluis ten Halve" tc Socsterberg. Vcrkooping van 3 woonhuizen, n.l. Amcref. Straatweg 11 cn Banningstraat 46 en 48. 2 uur n.m. B A A R N 22 Mei. Kofiehuis II. J. Kuyer. Openbare vcrkooping van dc boerderij aan de Ecm- brug 21. 8 uur n.m. 28 Mei. Hotel „Central" Vcrkooping villa aan do Nassaulaan 52. 11 uur v.m. WOUDENBERG 21 Mei. „De Harmonie." Vcrkooping van een woonhuis aan de Achterstraat 159. 11 uur v.m. BELASTINGZAKEN g Aangifte Inkomsten on «3 Vermogensbelasting ACCOUNTANTSKANTOOR u HcnJ.DE VRIES J Lid Ned. In6t. v. Bel. Consulonten H WIJERSSTRAAT 25 AMERSFOORT. Gezegend het kind, dat thuis de arbeids vreugde leert kennen, het samenbindend be lang van de kleine huiselijke plichten. JAN LIGTHART. naar het Engclsch van DOROTHEA GERARD 36 „Dus u koestert poencrlei twijfel?" vroeg hij op scherp-angsligen toon. „Haar vader was een Maar ik kan het hier niet zeggen, zelfs niet in een vreemde taal, uit vrees voor luisteraars". „U hoeft die voorzorg niet te nemen. Als ik mij niet vergis, dan zal, wat ik u nu ver teld heb. van de daken worden gebazuind; zijzelven zullen het luide verkondigen". Hij keek naar mij, vol ontzetting, en in het halfduister zag ik nog, hoe wijd hij do oogen opensperde. „Zijzelven? Maar u zult toch niet beweren, dat zij de wereld op de hoogte zul len brengen?" „De moeder zal dit zeker doen; ze kan niet anders als zij tot vergoeding wil over gaan en dit is haar vaste voornemen op het oogenblik". „Vergoeding?Nu, maar dit hoeft toch niet in het openhaar te wezen? Waarom zou men zich nu brandmerken met eigen handen? Niemand hoeft het toch te weten dan de bedrogene zelve?" „Maar die moet. eerst nog gezocht worden en dat kan haast niet in het geheim ge schieden.Bovendien, hoe zoudt u tegenover dc wereld deze plotselinge verandering van fortuin verklaren? Neen, ik vrees, dat pu- bliekmaking onvermijdelijk is". Ik kon zien, hoe hij bij dit woord terug schrikte. Toen maakte zich opeens een vlaag van wanhoop van hem meester. Wij waren gedurende de laatste minuten lang zaam voortgewandeld; nu stond hij stil. Vlak bij hem lag een groote steen, van de soort, die wol gebruikt werden als opstap, om zich een weg te banen tusschen de om heining door. daar er in heel de l&ngo laan geen openingen waren. Hij ging er op zitten en barstte voor mijn oogen in tranen uit: „O. Jadwigal Mijn arme. arme Jadwiga!" snikte hij, tot in het diepst van zijn gemoed ontroerd. „Hoe zal je het dragen?" „Ze draagt het moedig en de steun van uw liefde zal het haar nog beter helpen dragen?' Ik weet niet met welke bedoeling ik dit zei, maar ik geloof, dat dit bij wijze van proefneming was. Hij vorborg het gelaat nog wat dieper in dc handen. „Stil! Stil!" riep hij, op waren lijdenstoon. „U weet niot hoezeer u mij kwelt! O, wees toch stl!" „Maar u heeft haar toch lief?" vroeg ik, misschien wat ongenadig. „Uit den grond van mijn hart" antwoord de hij spontaan, 6tond op, en legde zijn hand op mijn arm. „Dat wilt u haar toch wel zeggen? O, zeg haar toch, dat ik haar inniger lief heb dan ooit!" „Waarom zegt u haar dit zelve niet? Ga met mij mee, dan heeft u geen bode noodig". „Vandaag niet. Ik ben mijzei ven nog niet voldoende meester. Hoe kan ik er nu zeker van zijn, dat ik in mijn overweldigend leed vnict ccn woord zou gebruiken, dat haar pijnlijk zou wezen? Neen, het is beter, dat ik vandaag nog niet kom". En alsof hij bang was voor verder argu menteeren, wendde hij zich om en verdween in het duister van het smalle laantje, waar ik nu bleef staan alleen, maar diep in ge dachten. HOOFDSTUK XIV Ik bracht Jadwiga Wladlmir's boodschap niet over, zoomin als ik haar vertelde van onze ontmoeting in het dorp. Dit zou nog slechts do spanning hebben verhoogd, waarin zij toch al verkeerde. Als zijn ver onderstellingen juist waren, dan zou zij weldra meer weten dan ik haar vertellen kon. Toch was het einde nog dichter bij dan ik dit wel vermoed had. Dien volgenden voormiddag was ik bezig met Anulka in de leerkamer, toen do deur open ging en Jadwiga binnentrad met een open brief in de hand. Ik had haar gezien in verschillende stem mingen, maar nooit zooals nu: haar zwarte oogen fonkelden in een bijna lijkwit gelaat; haar neusvleugels trilden en blijkbaar met moeite haalde zij adem. Ontsteld vloog ik op, ondervroeg,' haar met de oogen en was volkomen voorbereid op een naderende ramp. Ze kon niet onmiddellijk spreken, maar mot stilgchiedend gebaar duidde ze op haar zusje en ik zond Anulka weg, maar nam nu ditmaal de voorzorg om het venster te slui ten. zoowel als de deur. „Kijk", zei Jadwiga eindelijk, mot een stem die zij trachtte in bedwang te houden, maar, die trilde in iederon toon. „Hier is zijn antwoord. I.ees dat eens'" „Maar dat is in 't Poolsch". zei ik. met een blik op het velletje papier, dat ze mij voorhie'd. „Dat is waar. dat vergat ik. Tk geloof, dat ?k niet wel bij mijn zinnen ben Nu, een korte samenvatting zal voldoende zijn: Hij heeft rnij evenzeer lief als altijd staat er geschreven hij kan nooit van zijn le ven weer gelukkig zijn en wil je weten waarom? Omdat zijn plicht als zoon hem oplegt, zich vrij te houden van de smet, die voortaan zal kleven aan ons wapenschild. Zijn vader zou nooit de schande overleven van een verbintenis met iemand, die ont- cord is; hij zogt het niet zóó: het is voel mooier uitgedrukt, maar dit is de heteeke- nis cn zijn geweten, waarmede hij sinds gisteren geworsteld heeft, verbiedt hem om die grijze haren naar hel graf te brengen. Er staat nog heel wat meer in: van de smart, om zijn eigen hart met z'n eigen handen to moeten uitrukken en cr wordt ook een enkele sprankel hoop gegeven. Als de zaak bedekt zou kunnen gehouden wor den als de vergoeding in het geheim zou kunnen geschieden, zou het dan niet moge lijk zijn om de schande te ontgaan, zoowel voor ons als voor hen?'Hij smeekte mij dit alles nog eens te overdenken; om ook mijn moeder te bewegen tot een nieuw besluit; hierin bestaat de ecnigo kans op geluk, voor zoover hij ziet, want als er geen open baarmaking was, dan zou cr geen schande zijn in de oogen van de wereld, en hij heeft mij zoo zeer lief. dat hij bereid is het go- hcim van mijn vaders schuld te dragen maar alleen, zoolang het ook waarlijk een geheim blijft, zie je! Hij wil het op een ac* coord gooi cnmet mij, Eleanor ja, met mij! Hij slelt zijn voorwaarden, berekend zijn opoffering; hij wil tot zoo ver en niet verder gaan, mijn liefde is hem waard dit en niet dat! Groote God. waarom is de schande niet aan zijn zijde inplaats van san de mijne? Waarom was niet zijn vader "en vnlsch snel er, zoodat de wereld zou zien dat liefde, de ware liefde.in staat is a'le* tc versmaden alles, behalve zirhzclve? Maar deze liefde, deze" en zij wiern ver achtelijk het panier on tafel „heeft niet meer waarde dan die van papier cn inkt, die er voor gebruikt werden! O, Eleanor, zijn alle mannen zoo?" Zij had gesproken in korte, afgebroken z innetjes, terwijl haar ademhaling hoor baar was; zoo nu en dan klonk haar stem wat schriller en sprak zij vlugger. Op het laatst klonk er zoo'n hartverscheurende wanhoop door uit haar woorden, dat tranen van diepbewogen medelijden mij naar do oogen welden. „Niet alle!" zei ik zacht cn, terwijl ik dit uitsprak, dacht ik aan twee mannen één van hen was Hcnry, dio nu mij dood was voor mij, maar van wie» ik als bij in stinct wist, dat, als hij mij eenmaal gewon nen had, niets dan de dood hem bewogen zou hebben m weer op tc geven; de ander was Krysztof Malcwiczs. Van dien wist ik het ook niet proefondervindelijk, maar ik was zeker van zijn onverbreekbare trouw. „Ik heb mijn congé gekregen", ging Jad wiga voort, baar onhcilspellcnd-schitleren de oogen steeds op mij gericht houdend. „Er wordt mij meegedeeld, dat ik niet waard hen het verlies van de achting van do we reld en de man, die mij dit zegt, is dezelfde, die bereid was voor mij te sterven dit heeft hij mij wel honderd maal beduid. Wat heb ik misdreven, dat ik gestraft moet worden voor do zonde van mijn vader? Ben ik anders geworden dan ik was. eér die brieven kwamen? Heb ik andore oogen, een anderen mond, een ander innerlijk gekre gen?.... Zijn plicht tegenover zijn veder? Verfoeilijk vind ik hot van hem'Wat is zijn plicht tegenover zijn vader, vergele ken met dien tegenover degene, die zijn vrouw zou ziin geworden! O, wat hebben wii elkaar al dien tijd toch slecht begrepen? Wladimir! Wladimir! Wat zou ik niet voor ie over gcharl hebben! Neen, niet voor ion, maar voor den man, dien ik dacht dat je was!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5