„GESLAGEN, NIET VERSLAGEN" FEUILLETON POLITIEKE REDE VAN PROF. DE VRIES N.S.B. en Kamerontbinding- WAPENUITVOER NAAR ABESSYNIE KONINGIN EN PRINSES TE BRUSSEL Ruim elf uur naar Tilburg DE BEZUINIGING OP DE KEURINGSDIENSTEN DE N.S.B. SMOKKELT GEEN WAPENS Minister antwoordt Wijnkoop utigem EEN EERESCHULD HAAGSCHE SLAGEHIJ 2e BLAD PAG, 2, AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 MEI 1935 BINNENLAND „Het bezuinigingsont&erp moet worden aanvaard" BREDA, 16 Mei. In de afdeeling van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond heeft Donderdagavond prof. mr. C. W. de Vries gesproken over het onderwerp: Geslagen niet verslagen. De band tusschen de libera len blijft bestaan en de band met de regee ring blijft bestaan. Het is de plicht van Ne derland om, zoo dicht mogelijk bij Engeland mede te werken om aan Duitschland een rechtvaardig aandeel te geven in het door Engeland gepropageerde collectieve vredes- systeem. De jongste debatten in het Hoo- gerhuis ltcbben het Engclsche liberale sys teem van de internationale politiek voor het Nederlandsche liberalisme ontplooid. Wat de binncnlandsche politiek betreft, 5s het de groote vraag, of de uitslag der jongste verkiezingen niet heeft aangetoond, dat de partijen niet meer alle op juiste wijze in het parlement zijn vertegenwoordigd. Wanneer het waar is, dal de N.S.B. den le- galen weg wil volgen, zoude de leiding daar uit de conclusie moeten trekken dat reeds thans de parlementaire invloed moet wor den veroverd, hetgeen door Kamerontbin ding is te verkrijgen. Waarom wordt dc ont- bindingseisch niet gesteld? I-Iet is echter ook mogelijk dat de N.S.B. eenig conflict tusschen de Tweede Kamer en de Regeering afwacht eenvoudig om dan onder alle om standigheden tegen de Regeering partij te kiezen. De liberale partij zal een conflict met do Regeering zeker niet uitlokken. Maar bij een Kamerontbinding zouden de libera len zes vaste zetels behouden. Het groote bezuinigingsontwerp moet wor den aanvaard. Het is een wetsontwerp, dat de gemeentebesturen zooveel mogelijk ont ziet en niet een afschuivingssysteem hul digt. Het moeilijkste punt is dc vraag of alle verkregen rechten moeten worden ge- cerbiedigd. Dit vraagstuk wordt het, meest acuut hij de pensioenskwestie. Nu moet niet worden vergeten, dat van een algeincenen aanval door de Regeering op de pensioenen geen sprake is. De menschen, die gepension- ueerd zijn op een abnormaal hoogen pen sioensgrondslag, zullen die tijdelijk bereik te voordeelen boven andere gepensionneer- den weer moeten verliezen. De maatregel is hard, maar niet in strijd met ons rechts systeem. Bij de reorganisatie van de dek king der lasten, voortvloeiende uit de so ciale verzekering, worden geenerlei verkre gen rechten aangepast, omdat de Staat jaar lijks alle risico's aanzuivert. liet dekkings- plan is niet meer zóó solide als vroeger, maar de werking der sociale verzekering wordt niet verzwakt. De politieke situatie brengt mede, dat dc vijf samenwerkende regceringspartijcn een lijfwacht vormen voor de Kroon. Samenwerking R.K. en S.D.A.P. Spreker beeft hier een principieel woord over te zeggen. Het is onjuist te spreken .van een samenwerking van socialisten met „marxistische" katholieken. Ook denkt spr. niet aan het oude slagwoord: monsterver bond. De samenwerking moet principieel worden bekeken uit het oogpunt van het parlementaire stelsel. Dit stelsel laat toe dat de regeeringspolitiek in opvolgende ja ren wordt geleid door verschillende staat kundige ideecn. Maar het merkwaardige van de katholieke partij en van het socia lisme is, dat zij beide vormen een totale par tij. De katholieken en de socialisten eischen den geheelen rnensch en de geheele leer. Twee „totale" partijen kunnen nooit samen werken in het parlementaire stelsel. De li beralen, de gereformeerden, de hervormden leven niet in een staatkundige groep, die dc staatsidee in een hoogcr begrip geheel laat opgaan. Zij hebben een geheel leven naast den Staat en kunnen dus gemakkelijker op bet terrein van den Staat met andere groe pen in contact treden. Tegenover deze groe pen kan de R.K. staatkunde zich beperkin gen opleggen en tot practische samenwer king komen zooals in ons land geschiedt. In een gemengde roomsch-katholieke en te vens socialistische Regcering moeten beide politieke partijen het volle pond opeischen ieder voor zich. Dit is in het parlementaire stelsel practisch een onmogelijkheid. Het Kiesrecht der onder steunden De liberalen willen niet: conservatisme, socialisme of fascisme. Zij willen noch ar moede noch oorlog. De liberalen willen niet dat de overheidsordening het particulier be zit en het particulier initiatief opheft, want dat voert lot armoede. De liberalen willen wèl een beteren wereldhandel, veiligheid voor het economisch bestaan van dc groote massa, méér welvaart, méér vrijheid, vrede, en zij erkennen, dat het particulier bezit en het bedrijfsleven in het algemeen belang on derworpen is aan beperkingen. Noodspron gen mogen in een staatkundig stelsel niet worden gedaan. Er is een voorstel gedaan om, inet handhaving van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging en van het algemeen kiesrecht, aan de duizenden on dersteunde werkloozcn en armen het kies recht te ontnemen. Wij zouden met dit voor stel tot 1SS7 tcrugkeeren. Gort van der Lin den heeft in 1017 principieel gesteld het al gemeen kiesrecht als plicht van ieder die ac tief aan de samenleving deelneemt. Degenen die geestelijk niet mede doen als de krank zinnigen cn veroordeelden zijn uilgesloten van het kiesrecht. Aan tijdelijke bezwaren moet door tijdelijke maatregelen en niet door omzetting van beginselen worden tege moet gekomen. De verzoening van de belangen van stad en platteland behoort tot de moeilijkste pro blemen van dezen tijd. Wij moeten aan de wcrklooze stedelijke arbeiders duidelijk ma ken dat de boeren cn do landarbeiders on danks den steun nog een zeer lagen levens standaard weten te handhaven met enorme werkuren en onbegrijpelijk lage loonen cn ondernemerswinsten. Met Nederlandsche schepen? Mevrouw PothuisSmit, heeft aan den Minister van Slaat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers, dc volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het bericht in het Algemeen Handelsblad van 15 Mei 1.1., ochtendblad, dat ook Ne derlandsche schepen via het Suezkanaal Abessvnië van wapens en munitie hebben voorzien? Kan dc Minister mededeelen, of dit be richt waarheid bevat, en zoo ja in hoever re? Acht de Minister in dat geval geen ter men aanwezig voor het treffen van maat regelen om zulke zendingen voor het ver volg onmogelijk te maken? DE UITVOER VAN ZILVER UIT ITALIË Dezer dagen werd gemeld, dat toeristen, die uit Italië reizen, niet rneer dan 50 Liro mochten mcdencmen. Naar ons van offi- cieele zijde wordt medegedeeld, is dit on juist. Deze beperking geldt uitsluitend voor zilver. Iedere reizigers. Italiaan of buitenlander, die Italië verlaat, kan een bedrag van ten hoogste 2000 Lire in Ita- liaansch bankpapier rnedenemen op voor waarde dat de coupures niet grooter zijn dan 100 Lire. Buitenlandsche deviezen of cheques in buitenlandsche valuta zijn aan geen beperkingen onderhevig. Alleen zil veren muntstukken mogen slechts tot ten hoogste 50 Lire worden uitgevoerd. IN NEDERLAND STEEG BS WERKLOOS HEID Volgens het rapport van het Internationa le Arbeidsbureau te Genève is de werkloos heid gedurende het jaar 1934 overal vermin derd behalve in Frankrijk, België, Tsjecho- Slowakije, Nederland en Polen. Heden is nog een bezoek gebracht aan het Congo=paviljoen op do Wereldtentoonstelling BRUSSEL, 1G Mei. (V. D.) Het heett bij de Belgen groote voldoening gewekt, dat de Koningin, alvorens uit Brussel te vertrek ken, ook nog eenigc Belgische afdeelingen van de wereldtentoonstelling heeft willen bezoeken. Om 10 uur vanmorgen arriveerde de Ko ninklijke auto's voor het paviljoen van deh commissaris-generaal der tentoonstelling. Ondanks het late uur waarop de Prinses het bal der Belgische aristocratie had verla ten, was ook Prinses Juliana aanwezig. Dc \orstelijkc personen waren slechts vergezeld van een klein gevolg. Zij werden verwel komd door den commissaris-generaal Van den Burgh, den minister van landbouw Van Isacker, den burgemeester van Brussel Max en de overige leden van het comité. Nadat deze aan de Koningin waren voorgesteld en men het paviljoen had bezichtigd, bega ven de hooge gasten zich per auto naar het paviljoen van den Belgischen Congo. Hier had de politie voor een afzetting gezorgd doch terwijl men verwachtte dat de auto liet voorplein zou oprijden tot voor het hor des, gaf de Koningin den wensch te kennen voor het oorplein uit te slappen, teneinde de aldaar opgestelde heelden te kunnen be zichtigen. Het gaf cenige consternatie hij de politic, terwijl ook de heeren. die de Ko ningin aan den ingang van het paviljoen hadden willen ontvangen, zich over het voorplein haastten om H. M. te verwelko men. Het geheele bezoek kreeg daardoor een informeel en prettig karakter. De Koningin werd verwelkomd door den minister van koloniën Ruhhens, den oud- minister Charles en Arnold en door mgr. Roelens, aposlolisch vicaris in den Belgi schen Congo. Aan den ingang van het pa viljoen boden de dochterties van minister Ruhhens een ruiker orchideeën aan. Het bezoek aan liet paviljoen duurde on geveer 15 minuten. De auto's waren inmid dels tot voor het bordes gereden, doch toen de Koningin het paviljoen verliet bleek het. dat zij, alvorens te vertrekken, nog het ter zijde van het paviljoen gelegen Congo-pa- noraina van den schilder Rastien wilde be zichtigen. Tot wanhoop van de politic-af zet ting begaf de Koningin met haar gevolg zich te voet daar naar toe, doch zij zelf nam het zeer gemoedelijk op en de schrik der Brussclschc politie was dan ook spoedig geweken. Na ccnigen tijd kwam de Koningin te voet naar den ingang van het paviljoen terug, waar zij afscheid van de Belgische heeren nam en Haar bewondering uitsprak voor hetgeen men haar had getoond. Aan een verzoek om nog eenige andere gebouwen te bezichtigen kon II. M. niet voldoen. Tc ruim 11 uur vertrokken dc auto's naar het Koninklijk Paleis, vanwaar de Koningin cn de Prinses te kwart voor twaalf, na af scheid van de Belgische Koninklijke familie te hebben genomen, per auto naar Tilburg vertrokken. Hier wachtte de Koninklijke trein, waarmede de vorstelijke personen zich naar Het Loo zullen begeven. Om 2.25 kwamen de koninklijke auto's aan de grens van Tilburg op den Goirlc- schenweg aan. Een auto waarin de commis saris van politie was gezeten ging van hier af den stoet vooraf, die langs den korsten weg naar het station reed. Langs den weg stonden duizenden schoolkinderen opgesteld. Schier huis aan huis werd gevlagd. In ma tige vaart ging het door de straten. De Koningin cn de Prinses groetten de haar toewuivende kinderen vriendelijk en om 10 min. over half 3 was het station he- eikt waar de Koningin en de Prinses in den gcreedstaanden Koninklijken trein stap ten. Precies om 3 uur vertrok de trein van Tilburg. CONTINCENTEERING ELECTRISCHE GELEIDINGEN Onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat dynamodraad (draad zonder loodmantel, geïsoleerd met katoen of zijde) niet valt onder de contingenteering an electrische geleidingen. Invoer zonder consent zal alleen zijn toe gestaan, indien uit de facturen blijkt dat van dynamodraad sprake is, en de ambte naren aan dc bestemming als zoodanig niet twijfelen. Een adres van het College van directeuren van keuringss diensten aan de Tweede Kamer Het College van directeuren van Keurings* diensten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van de in diening van het ontwerp „Wet tot verlaging van de openbare uitgaven." Adr. meent, dat door de geheele of gedeeltelijke intrekking van dc Warenwet, zooals in paragraaf 56 van dit wetsontwerp wordt voorgesteld, de hygiënische en financicele belangen van den consument en het economisch belang van industrie cn handel ten zeerste zullen wor den geschaad. /ouder twijfel zullen na intrekking van de Warenwet onze voedingsmiddelen spoe dig wederom even sterk, zoo niet sterker vervalseht zijn dan zij vóór de oprichting der keuringsdiensten waren. Behalve voor de volksgezondheid acht adr. de aanneming van het voorstel, vervat in paragraaf 56, van groot nadeel voor het bedrijfsleven. De Warenwet toch heeft een tweeledig doel; naast bevordering van de volksgezondheid beoogt zij de bevordering van de eerlijkheid in den handel door we ring van het bedrog. Het groote bolang van dit laatste voor handel en industrie is van die zijde herhaaldelijk erkend. Juist onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, bij de uiterst scherpe concurrentie en de groote moeite welke vele bedrijven hebben om zich staande te houden, is Overheidstoezicht on misbaar, teneinde te voorkomen, dat de on eerlijke concurrentie het hyd rij fsl even ver giftigt en ook dc goedwillcnden dwingt tot toepassing van praktijken, welke zij zelf afkeuren. Zooals uit de \olgendo becijfering blijkt, zal intrekking van de Warenwet en ophèf- fing van alle keuringsdiensten van waren voor 1936 bijna geen, en voor de volgende jaren slechts een geringe besparing voor 's Rijks Schatkist opleveren, althans indien de provinciën en gemeenten zich ook afzij dig zouden houden. Over 1934 werd aan salarissen en wacht gelden door dc keuringsdiensten f 1.006.035 uitgegeven, terwijl de vaste lasten wegens rente en afschrijving op de gebouwen f 153.4S5 bedroegen. Bij opheffing nu zou het Rijk verplicht zijn, dat deel der kosten we gens wachtgelden en renten voor zijn re kening te nemen, hetwelk uit de inwerking stelling van dc Warenwet wegens oprich ting van nieuwe of uitbreiding van reeds bestaande keuringsdiensten is voortgevloeid. Deze kosten zullen aanvankelijk zeker niet veel minder zijn dan de G60.000, die de Regeering thans hoopt te besparen. De ge dachte verlaging van de Rijksuitgaven zal dus eerst in een verre toekomst worden verkregen. De mogelijkheid om de gewenschte bespa ring op 's Rijks uitgaven onmiddellijk te verkrijgen, lijkt adr. intusschen geenszins uitgesloten. Met het oog op het tweeledige doel, waar toe de Warend/et is ingesteld, te weten be scherming van de volksgezondheid en be vordering van de eerlijkheid in den handel, is het billijk tc achten, dat de Overheid een deel der kosten voor hare rekening neemt, n.l. als betaling voor de bescherming van den consument. Het andere deel echter be hoort gedragen Ie worden door het bedrijfs leven, dat zich door de Wet beschermd ziét tegen oneerlijke mededinging. Reeds hebben verschillende fabrikanten, handelaren en vereenigingen zich spontaan bereid verklaard, in de kosten van het !oe- zicht hij te dragen. Door het zeer groot aan tal handelaren cn fabrikanten dat van de bescherming der Wet profiteert, zou reeds een iaarliiksche bijdrage van enkele guldens ner bedrijf voldoende zijn om de gewenschte bezuiniging on 's Rijks uitgaven te verkrij gen en de heilzame werking van de Waren wet te behouden. Tnstode van intrekking van de Warenwet zou dan een wijziging van deze wet noodig ziin, waarbii de ge meenten worden gemachtigd tot het heffen van een kleine retributie van de gecontro leerde bedrijven. EEN DUITSCHE OPLICHTER ARNHEM. 16 Mei. Te Arnhem is aan gehouden een 31-jarige Duitscher, die vroe ger te Voorburg woonde. Hij vervoegde zich aan een klooster, waar hij zich valschelijk uitgaf voor Peters, theologisch student met ziekteverlof. Op deze wijze wist hij giften los te krijgen. De politie vermoedt, dat de Duitscher ook elders zich aan deze oplich tingen heeft schuldig gornaakt. Kringhuizen geen bewaarplaatsen of depots van wapens of munitie Op vragen van den heer Wijnkoop in ver band met een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens, welke bij de N. S.B. zou plaats hebben, betreffende de vor ming van weer-organisalies door bedoeldo beweging en betreffende van Regeerings- woge tegen een cn ander te nemen maatre gelen, heeft de heer van Schaik, minister van Justitie de volgende antwoorden gege ven. Dat bij de N.S.B. welke min of meer ge slaagde pogingon heeft aangewend om te komen tot dc vorming van z.g. weerorgani- saties een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats heeft, is den ondorgeteeUendc ook na een terzake ingesteld onderzoek niet kunnen bliiken. De vraag, of dc regcering weet, dat do Kringhuizon van dc N.S.B deels wapen-op slagplaatsen zijn, deels tot kazerneering van gewapende mannen dienen, wordt ontken nend beantwoord. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N.S.B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwa penen, heeft liet uitvoerig mede naar aanlei ding \an de hicrhedoeldo verklaringen in dc peis, d.w.z. De Tribune, ingesteld onderzoek niet kunnen aantoonen, dat de kringhuizen der N.S.B. bewaarplaatsen of depots van vuurwapenen en munitie zijn of dal door de N.S.B. wapenen uit België cn Duitschland worden gesmokkeld. Tenslotte merkt de minister wellicht ten overvloede, op, dat het mogelijk smokkelen, verhandelen en verstrekken van vuurwa penen door of vanwege de N.S.B. zijn aan dacht blijft houden. BESTUUR VAN HET WERKFONDS Naar het Handelsblad verneemt, zal in de plaats van mr. Beven, die in verband met zijn vertrek naar Bazel uit het bestuur van het werkfonds is getreden, mr. D. Crena de Iongh, president-directeur van de Neder landsche Ilandel-Mij., tot bestuurslid van het fonds worden benoemd. Deze keuze hangt samen met het feit, dat men het wenschelijk achtte, weder iemand uit de financieele wereld in het bestuur zit ting te doen nemen, in hoofdzaak met het oog op de beoordeeling van den financiecl- cconornischen kant van de ter sprake ko mende industrieéle projecten. Mr. Beyen heeft destijds, toen do hoer Zaalberg aftrad, het voorzitterschap in diens nlaats aanvaard, terwijl het bestuur waarin toen ecu vacature was gekomen, niet werd aangevuld. Het h geenszins onwaarschijnlijk; dat dit thans wel zal gebeuren, en dat rnen dan tevens hel nieuw te benoemen bestuurs lid met het voorzitterschap zal belasten. Momentcel is echter omtrent de voorzie ning in de voorzittfsvacature nog geen de finitieve beslissing genomen. SOEST 29 Mei. „Huis ten Halve" te Soesterberg. Verkooping van 3 woonhuizen, n.l. Amersf. Straatweg 11 en Banningstraat 46 en 4S. 2 uur n.m. BAARN 22 Mei. Kofiehuis H. J. Kuver. Openbare verkooping van de boerderij aan de Eem- brug 21. S uur n.m. 28 Mei. Hotel „Central" Verkooping villa aan de Nassaulaan 52. 11 uur v.m. WOUDENBERG 21 Mei. „De Harmonie." Verkooping van een woonhuis aan de Achterstraat 159. 11 uur v.m. Spreekt spaarzaam met de grooten, be dachtzaam met uwe gelijken, oprecht met uwe vrienden, zachtzinnig met do kleinen, teeder met de armen naar het Engelsch van DOROTHEA GERARD 88 Voor een oogenblik week zijn verlegen heid bii deze beicediging. ziin trots aange daan. Een donkerroode blos overtoog zijn blank gelaat tot aan de wortels van zijn goudblond haar en ik zag, dat hij de vin gers met geweld in de handpalmen drukte Op dat oogenblik zag hij er allesbehalve verachtelijk uit „Als een man dat tegen mii zei" bracht hii met moeite uit Maar zü viel hem in de rede: dan zoudt u hem op den degen vor deren en u zoudt zich verbeelden, dat u zich schoon eevvasschen hadt van den naam van lafaard. Ba! Van die soort moed spreek ik niet: dat is de gewone, alledaag- sche soort. Ieder man. die niet invaliede is, bezit dien moed volop, zal ik niet in twijfel trekken. Ik spreek echter over den edeler, zeldzamer voorkomenden moed, den moed des harten, cn u kunt het mii niet heeten liegen met het zwaard in de hand. omdat ik geen man ben. maar een vrouw, die inen tüet uitdaagt, maar die men kan verraden en verlaten op het oogenblik. dat zij het meeste steun noodig heeft". Er viel een lichte trilling in haar stem waar tc nemen en tegenover dit onmisken baar bliik van ontroering bezweek onmid dellijk de verontwaardiging in zijn houding. „Jadwiga! Jadwiga!" riep hii en vatte het hoofd tusschen de handen. „Beoordeel mij niet zoo mecdoogenloos! Wees toch niet zoo weergaloos hard! Kon ie nu van mij ver wachten dat ik mijn vader den dood zou aandoen door dit leed?" „Ik verwacht alles van den man, die mij lief heeft", antwoordde zij met zulk een trotsche minachting, of ze niet wist, dat ze zelve doodarm was en een bedrieger tot vader had. „Jadwiga. wees mii genadig!" riep de on gelukkige weer wanhopig. Er stonden tra nen in ziin oogen. maar in de hare niet; toch viel er ook een uitdrukking van eeni- go droefheid waar te nemen op haar ge laat. terwijl zii hem van een korten af stand gadesloeg. Ongetwijfeld wierp zij den laatstcn blik op haar Wladimir, die toch hetzelfde gelaat cn dezelfde gestalte had. als degene, die voor haar stond. „Als ik alleen om miizciven te denken had begon hij weer. „Dat weet ik dat heb ie mij al in ie brief verteld. Maar het komt mij voor dat het onderwerp nu is uitgeput". En ze liep weer verder door. mij meetrekkend. Dit maakte Wladimir echter woest. „Stil! Stil! Blijf toch nog even", smeekte hii en trachtte ens al den weg te versper ren. JZeg tenminste dat ic gelooft in mijn- liefde. Je ziet immers hoezeer ik lijd. De omstandigheden ziin mii tc sterk; dit weel ik echter wel. dat ik nooit een vrouw zal lief hebben, zooals ik iou heb lief gehad!" „Och ia. ik wil wel zeggen dat ik in je liefde geloof", antwoordde Jadwiga bereid willig. maar onverschillig. „Als dat ie nu eenige voldoening schenkt Alleen is het niet hetzelfde soort gevoelen, dat ik er on der versta. Onze rneeningen over dat on derwerp loopen blijkbaar tc veel uiteen, dat een bespreking van eenigc uitwerking zou kunnen ziin". „En dat ie mii niet veracht dat ie mijn beweegredenen begrijpt, zelfs al kan je je er niet mee vereenigen? Ik zou niet kun nen blijven leven als ik wist dat je mij verachtte". Dit toch was de kern van de zaak. De achting te verliezen van degene, die hij het hoogst stelde, wat een verschrikkelijk iets moet dit zijn geweest voor den Wladimir, dien ik zoo iuist aan Agnes had beschre ven! Dit was het oog. wat hem den moed had geschonken Jadwiga's toorn te trotsee- ren en zich nog eens te vertonnen. Ilij was niet gekomen om Ie vragen of hii weer in genade werd aangenomen, maar om haar te dringen hem dan ook maar met een enkel woord te verklaren dat hij althans niet alle achting in haar oog verloren had. Hii had Jadwiga echter beter kunnen kennen. Zonder tc antwoorden liep zij weer een schrede verder en in zijn ontzetting haar ditmaal nu misschien tc zien ontsnappen, eer het reddend woord was gesproken, ver gat hij zich in zooverre, dat hij zijn hand op haar mouw legde, zooals hij dit de laat ste weken immers zoo dikwijls straffeloos had gedaan. „Neen, neen!" riep hij. „Je zult niet gaan eer je hebt gezegd, dat je het begrijpt". Ik voelde een nog krampachtiger bewe ging van de hand op mijn arm, toen Jad wiga, weer even stil slaand, hem als met den blik mat. „Zult niet gaan?" herhaalde zij en de ver achting in haar stem en oogen was zóó groot, dat ik mij al afvroeg hoe de man die zou kunnen dragen. „Vergeet niet, dat dit mijn goed is en dat er genoeg bedienden in huis zijn en met sterke armen ook!" En toen hij daarna terugdeinsde, of hij een klap in het gezicht gekregen had, ging zij langs hem heen, zonder verder een woord of blik, zonder zelfs een stap vlugger te loopen, terwijl zij de rozenlaan ten einde ging. Niets dan de strakheid op haar gelaal en het krampachtige, waarmee ze mijn arm vast hield, gaven blijk van de opgewonden heid, waarin zij vorkeerde. Ik ben zeker, dat ik nog het meest ontsteld leek, want ik trilde over al rnijn leden en wierp tersluiks ang stige blikken naar het schoone gelaat naast mij. I)e bovenlip was even opgetrokken, waardoor de kleine tandjes bijna dreigend wit te voorschijn schitterden. We waren het laantje nog niet uit. toen ze, met een zucht van verlichting, zei: „Ik ben blij, dat het zoo gegaan is." In het diepst van mijn hart voelde ik .medelijden met Wladimir, maar op dat oogenblik had ik niet den moed dit tc zeg gen. HOOFDSTUK XV. Er wordt wel beweerd, dat wij in de be proevingen van onze beste vrienden iets vinden, dat onszclven niet onwelgevallig is, maar ik kan toch niet anders betuigen, dan dat ik dit niet ondervond. Ik was er zoo aan gewoon rnijn zonneschijn geheel van Jadwiga te krijgen, dat mijn leven nu op eens duister was geworden. In Jadwiga's geluk had ik een weerspiegeling trachten te vinden van hetgeen ik nooit bezeten had. en, bij gebrek aan alle andere redenen van vreugde, was ik mij zoodanig gaan identifi- ceeren met haar, dat de slag mij alleen met minder kracht getroffen had. Het was mij bijna of ik Henrv opnieuw verloren had. Alle vriendelijke herinneringen, die in slaap gewiegd waren door mijn vreugdezangen over haar geluk, dreigden het hoofd weer op te steken, nu mijn stem ineens verstomd was. Ieder uur dat ik in lang vervlogen dagen van onze kindsheid had doorgebracht met Henry, iederen verkenningstocht, dien wij samen hadden ondernomen, ieder ko nijntje, dat wij hadden opgefokt, iedere moeilijkheid, die wij hadden overbracht, stond mij weer voor oogen met uittartend© duidelijkheid. De ontrouw van Jadwiga's verloofde had des te scherper doen uitko men de waarde van een geliefde, zooals Henry, en rusteloos vroeg ik mij af mis schien aangestoken door haar idealisme of ik wel goed had gehandeld tot zulk een afdoende7 scheiding over te gaan, van een man, die mij zeker toch nog lief had. Het was ontzettend, dat de wonde na negen maanden van scheiding nog zoo- versch was. Zou ze ooit heelen? En zou zijn hart er altijd nog zoo zeer onder lijden, als het mijne nu leed? En dat alles, omdat Jadwiga Wladimir had verloren! Op haar verlangen was ik degene, die madame Zielinska op dé hoogte bracht. „Ik spreek liever niet meer van hem, zelfs niet tegen mijn moeder," zei ze tot mij op dien avond van die ontmoeting in het park. „Toe, vertel je haar, dat ik hem heb wegge stuurd en dat ik nooit zijn naam meer wensch te hooren!" (Wordt vervolgd). De koude houdt nog wat aan. Eet nu noq BAKLEVERWORST a 30 c». p. p. Grove Rcokworst en Geldersche Rook worst 65 ct. p. p. Onze assorttmcntschotels 25, 30, 35 en 40 ct, bevatten elk 1 verschillende soorten vleeschwareiu Bel even op No. 89. ra. E. 1. VAN OMMEN, TeL 89. ARNH.STRAAT 1».

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4