HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI GEEN „TERREURIN HET WILHELMINAGASTHUIS Een sntevreden patiënt AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Twee gewonden SAMENSCHOLINGEN VAN ANTI-F AS ISTEN DE KWESTIE GUTZEIT ö|i Een raadselachtig geval Siliillllllill Kinderboekje li'lillïM HET ROODE HEMD HET KOLONIAAL INSTITUUT 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 MEI 1935 B. cn W. van Amsterdam weers legden beschuldigingen van Ds. van Hoogenhuijze Het raadslid Sajet heeft op 2 Mei 1935 do volgende schriftelijke vragen tot het college van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het verhaal dat ds. A. G. H. van Hoogen huijze in „Volk en Vaderland" van 27 April j.|. publiceert, betreffende de teneur, welke op oen patient, die voor een drievoudige kaakfractuur werd verpleegd in een neu traal ziekenhuis bedoéld is hot Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam is uitge oefend? 2. Willen zij een onderzoek instellen naai de juistheid van hetgeen door ds. A. G. H van Hoogenhuijze wordt gepubliceerd en van hun bevindingen volledig inlichtingen verstrekken? Beantwoording door B. en W. Burgemeester en Wethouders antwoorden hierop het volgende: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. B. en W. hebben na kennisneming van de bedoelde publicatie onverwijld een onder zoek ter plaatse doen instellen. Van het resultaat van dat onderzoek wordt hieronder nadere mededeeling ge daan. R. en W. stellen er echter prijs op, vooraf te verklaren, dat, indien in het algemeen feiten ais door den heer van Hoogenhuijze genoemd, zich in de gemeenteziekenhuizen zouden voordoen, zij niet zouden aarzelen over te gaan tot toepassing van de strengste maatregelen, daar zij van meening zijn. dat in de gemeenteziekenhuizen een strikte neu tralist zoowel on godsdienstig als politiek terrein moet worden gehandhaafd. Ten aanzien van de door den heer van Hoogenhuijze genoemde concrete feiten kan het volgende worden medegedeeld: Het moet ten stelligste worden ontkend, dat, vóórdat aan den patiënt toegezonden bloemstukken op de zaal werden gebracht, de N.S.B.-Iinton daarvan werden verwij derd. Daar deze linten, als uiting van een be paalde politieke richting, in een neutraal ziekenhuis als het Wilhelmina-gasthuis uiteraard aanstoot zouden kunnen geven, is, zooals in dergelijke gevallen gebruik is, den patiënt verzocht, deze linten or af te nemen, aan welk verzoek door hem gevolg is gege ven. Gebleken is, dat do bewering, dat ,,'s morgens", derhalve „iederen morgen", de Internationale zou worden gezongen, in haar algemeenheid stellig onjuist is. Volgons den patiënt zelf is dit verschillen de malon gezongen en zou ook door één der dienstdoende verplegers zijn medogezongen. Blijkons de verklaring van een medever- pleegde. die, zooals is gebleken, den bedoel den patiënt vriendschappelijk gezind is. is, éénmaal de Internationale aangeheven, op een oogenblik, dat er geen verplegend per soneel op de zaal aanwezig was. Door eenige andere medeverpleegden is echter verklaard, dat zij van het zingen van de internationale nimmer iets hebben be merkt. De gevraagde kerkdienst Blijkens het ingestelde onderzoek is door patiënt op Zondag 24 Maart j.l. aan de waarnemende, hoofdverpleegster het verzoek gedaan om uitzending van een kerkdienst, welke in Bloemendaal werd gehouden. Hoe wel getracht werd. aan dit verzoek te vol doen, slaagde de waarnemende hoofdver pleegster daarin niet, doordat het gebruikte radio-toestel van een verouderd type is. Het is niet buitengesloten, dat tijdens het instel len de „Uilzending voor de mijnwerkers" van de V.A.R.A., eenige oogenblikken, tegen den wensch van do waarnemende hoofdver pleegster in, is gehoord. Deze uitzending werd van 10.30 uur tot 11.30 uur gehouden en bestond, blijkens den Radiogids van 23 Maait 1935, behalve uit een rede over den nood der mijnwerkers, uit orgelmuziek, mu ziek en zang en een voordracht. Het kan echter niet iuist zijn, dat dit van plrn. 10.05 uur tot plm. 10.50 uur heeft ge duurd. Zooals door patiënt uitdrukkelijk wórdt verklaard, daar de „Uitzending voor do mijnwerkers" eerst om 10.30 uur aanving, terwijl bovendien de gehouden toespraak werd voorafgegaan door muziek. Volk en Vaderland" In de gemeenteziekenhuizen is het regel, dat publicaties van politieke strekking slechts worden gelezen door dengene, voor v.'ien zij bestemd zijn. Wanneer evenwel een der andere patiënten vraagt, van een derge lijke publicatie te mogen kennis nemen, be staat daartegen géén bezwaar. Wel echter bestaat er bezwaar tegen, dat publicaties van politieken aard aan andero patiënten ter lezing worden aangeboden Ten aanzien van den patiënt in kwestie is van dezen regel niet afgeweken. Toen patiënt op 17 April i.l aan een mode- verplcogde een propagandistisch geschriftje van de N.S.B. ter lezing aanbood, waarin de uitslag der Statenverkiezingen voor Drente en Overijssel was opgenomen, is daarop vol komen terecht, en naar is komen vast to staan, op correcte wijze, aanmerking ge maakt. De patiënt vond hierin aanleiding, mede te deelcn, dat hij het ziekenhuis wcnschte te verloten, hetgeen nog dienzelfden dag is geschied. Verdere toelichting Aan het bovenstaande moge nog worden toegevoegd, dat patient voor de eerste maal in het Wilhclmina-gastluiis is opgenomen op 19 Maart 1935 en op 30 Maart dav. is ontslagen, omdat ziekonhuisverplegirg in dat stadium zijner lichamelijke gesteldhei 1 niet meer noodig We'd geacht Toen zjjn toestand dit weder noódzake lijk maakte, is hij op 8 April 1935 wederom opgenomen, waarna hij óp 17 April d.a.v het ziekenhuis heeft verlaten tégèn het ad vies van den behandelenden geneesheer. Noch gedurende de eerste, noch ook ge durende de tweede periode zijner verpleging heeft hij ooii eonigerlei klacht geuit. Eerst l ij liet verlaten van het ziekenhuis op 17 April j.l. heeft hij medegedeeld, dat hij het Wilhelminagasthuis wenschte te verlaten op grond van het zijns inziens onaangename optreden van verplegend personeel en patiënten. Burgemeester en Wethouders zijn evenwel van mcening, dat hiervan geen sprake is ge weest. Patiënt is, evenals alle verpleegden, met de grootste liefde en toewijding ver zorgd. Hij had evenwel niet het recht, voor zichzelf een voorrecht op te eisclien, dat aan anderen cnlhouden wordt en dat in oen gemeenteziekenhuis niet mag worden toë gestaan Is hij daardoor onaangenaam ge- tioffen, dan heeft hij dit aan zichzelf to wij ten. Concludcercndo, mocht, naar de meening van B. en W. worden vaslgesteld, dat van een „terreur" in het Wilhelmina-gasthuis niets is gebleken cn dat patiënt het Wilhel mina-gasthuis vóór de beëindiging van zijn verpleging heeft verlaten, niet als gevolg van onaangename bejegening van de zijde van patiënlen en verplegend personeel, doch als gevolg van hei feit, dat genoemde pa tiënt zich niet kon schikken in de geldende Voorschriften, volgens welke geen propa gandn van politieken aard mag worden ge voerd. Zij geven voor zoovee! noodig de verzeke ring, dat de neutraliteit in de gemeentezie kenhuizen strikt wordt gehandhaafd. HOORN, 20 Mei. Zondagavond te pl.m. half elf heeft te Benningbroek. op den go-- vaarlijken hoek van den Wognumerweg, een auto-ongeval plants gehad, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Een tweetal jongelui, waarvan de een 17 en dc ander IS jaar. afkomstig uit Anna Paulowna. kwa men met een personenauto van de kermis te Wijdencs en zijn op genoemden hoek met volle kracht tegen een boom gereden. De botsing kwam zoo hevig aan. dat de auto geheel vernield werd. en de bestuur der door de voorruit slnóg. De jongeman die naast liem zat. werd door het portier naar buiten gesmakt en kwam in een sloot te recht. Beide jongelui, die niet in het bezit van een rijbewijs waren, bekwamen ern stige snijwonden en werden door dr. de Vries, die in de directe nabijheid woont, verbonden. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal op- gomaakt. ïn de buurt van het N. S. B.s kringhuis te Amsterdam treedt de politie handelend op AMSTERDAM, 20 Mei. Te half negen hcoft de politie vanavond moeten optreden tegen samenscholingen van anti fascisten, welke zich gevormd hadden in de M. li. Trompstraat, waar. in de-' omgeving van het daar aanwezige Kringhuis. door leden van de N. S. B. in groepen van drie werd gocolporfeerd. Tijdens deze colportage heeft de Leider der Beweging, de heer Ir. A. -\. Mussert, een bezoek aan het Kringhuis gebracht, van waar hij later weer per auto vertrok. Aangezien het er op begon te lijken dat het tusschcn de N.S.B.-ers en de te hoop geloopen andersdenkenden tot een treffen zou komen, rukte een detachement uit van het politiebureau aan den Adm de Ruvter- wcg. Toen de menigte zich op een daartoe strekkende bevel niet wilde verwijderen, trokken de agenten den gummistok en wer den eenige charges uitgevoerd, welke suc ces hadden. Het duurde echter nog gerui- men tijd, eer de rust daar was terugge keerd. Waarom weigerde hij naar ons land terug te keeren? Utrechtsch geding in cassatie voor den Hoogen Raad De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van A. van T. te Utrecht, die wegens overtreding \an het uniformverbod (het dragen van een rood hemd in een op tocht der S.D.A.P.) is veroordeeld door den Kantonrechter aldaar tot 4 boete welk vonnis is bevestigd door de rechtbank te Utrecht. Namens den requirant pleitte mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, die twee cassatie- middelen voordroeg, ter toelichting waar van hij betoogde, dat een rood hemd in het algemeen geen uitdrukking is van een socialistisch streven cn er geen omstandig heden in de dagvaarding zijn gesteld, noch iels i* gebleken, waaruit zou volgen, dat een rood hemd op tijd en plaats, als waarop het strafbare feit zou zijn begaan, uitdrukking was van socialistisch streven. Onjuist acht te pleiter het ook, dat 'n rood hemd een uit drukking zou geven aan een „bepaald" staatkundig strevon, terwijl rood de kleur is van onderscheidene staatkundige richtingen. Conclusie O.M. 3 Juni. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN KLLDLR Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van H. M. dc Koningin om met de Prinses op 4 Juni een bezoek te brengen aan Den Helder, mede in verhand met de onthulling van het monument Nederland'* reddingswezen en het borstbeeld van wijlen Z K. II. den Prins, in leven beschermheer van liet comité voor de oprichting van be doeld monument. De affaire Gutzeit heeft Zaterdag een vol komen onverwacht einde genomen. Zooals men zich zal herinneren, werd Gutzeit op 4 Febr. door dcu Nederlander KI. Sn., •vroeger te Enschedé, thans te Haarlem ge vestigd, met geweld over de Nederlandscho grens gebracht, nadat hij eenige maanden tevoren een toevlucht had gezocht in ons land, daar hij door de Duitsche politie ge zocht werd. KI. Sn. heeft voor de ontvoe ring een belooning in ontvangst genomen, groot honderd marken. Slechts door een toeval is do zaak destijds ruchtbaar gewor den. Zooals wij kortelijk hebben medegedeeld, heeft Gutzeit geweigerd gebruik te maken van de gclegonhcid om naar ons land terug te keeren. zrnzi- Zaterdagmorgen is Gutzeit nu naar de •- grens gebracht, waar hem gelegenheid werd j ==-= gegeven, terug te keeren naar Nederland. Tot ieders verwondering heeft Gutzeit ge weigerd van dit recht gebruik te maken. Hij verklaarde op herhaalde vragen, dat hii er de voorkeur aan gaf. in Duitschland te blij ven cn wees oen uitnoodiging om de grens te nassecren met eon lachje van de hand. De eenige Nederlanders, die er waren, bleken to zijn een ritmeester van mare chaussee. de hoofdinspecteur van politic te Enschedé dc heer H. R. RocrrUrter. als mede de vroegere kostbaas van den ont voerde. ue heer II Jon'-er uit Hengelo. Tegen eoncn arriveerde een auto uit Det- rnold, waarin gezeten waren een drietul Duitsche nolitieheamhten en de ontvoerde Gutzeit. Men stelde zich in verbinding met dc Nederlandsche politiebeambten en na- dal de heer Jonker verklaard had. dat do Duitfecher inderdaad identiek was met den gene. die hii horn in pension was geweest, werd Gutzeit in de gelegenheid gesteld de grens te nassecren. Wel lien Gutzeit. die er gezond uitzag en goed gekleed was, eenigen tijd bij rlen grensbonm op en neer. maar hii wendde geen enkele poging aan om Nedcrlandsch gebied te. bereiken. Ken oogenblik koesterden de aanwezige autoriteiten de vrees, dat Gutzeit hang was om op Nc'erlandsch gebied gearresteerd te worden. Men deelde hem daarom nadruk kelijk mede. dat zulks niet het geval zou 'ün Desondanks weigerde Gutzeit opnieuw de grens over te gaan. Op een gceven oogenblik richtte de kostbaa svan Gutzeit tot dc Duitsche auto riteiten de vraag, of hii Gutzeit eenige oogenblikken alleen kon spreken. Dit ver zoek werd echter zonder meer van de hand gewezen. De houding van Gutzeit wekte veel bevreemding. Wel gedroeg hii zich kalm en kreeg men niet don indruk, lat hij ergens bang voor was, maar zijn optreden tegenover de Nederlandscho autoriteiten was weinig minder dan onhcusch. zoodat sommigen er zelfs aanstoot aan namen. Het was. alsof de hcele zaak Gutzeit niet aan ging cn alsof hij zich crovor verwondorde, dat men zich met hem bemoeide. Er restte, toen Gutzeit bij zijn weigering bleef volharden, niets anders, dan een ge zegelde verklaring op te maken, dat de Duitsche regeering inderdaad aan den ont voerde gelegenheid had gegeven om naar Nederland terug te keeren, doch dat deze hiervan geen gebruik had willen maken. Dit geschiedde in hel gebouw der Duitsche douane. Vervolgens nam Gutzeit weer in de auto plaats. Naar wij vernamen is hii weer naar de gevangenis Ie Detmold overgebracht. Inmiddels was het feit, dat Gutzeit zich bij de grens had bevonden, in Enschedé na tuurlek spoedig hekend. Als een loopend vuurtje verbreidde het nieuws zich door de stad en algemeen gaf men uiting aan groolc bevreemding over het feit. dat Gut zeit niet naar Nederland was teruggekeerd. De wildste geruchten deden in een oog wenk de ronde, waarvan de meeste zelfs het vermelden niet waard zijn. In ieder geval doet zich thans het merkwaardige feit voor zegi het V a- d e r 1 a n d dat de Nederlandscho re geering stAooen heeft gedaan ten behoeve van een Duitschen uitgewekene, die met ge weld naar Duitschland was teruggehaald en gevangen was gezet, dat onze regeering gedaan heeft weten te krijgen, dat men Gutzeit vrij liet en dat liet slachtoffer van den menschenroof daarna weigerde terug te keeren naar het land, waar hij eerst een toevlucht had gezocht. Het Volk teekent bij het relaas der Gutzcit-kwestie* o.m. aan: Toen de Duitsche regeering op aandrang der Nederlandscho regeering „zich bereid verklaarde Gutzeit op vrije voeten te stel len en hem den terugkeer naar Nederland te veroorloven" (termen van het perscom muniqué onzer regeering, ongetwijfeld let terlijk uit dc Duitsche beschikking overge nomen) wekte dit hier niet weinig verwon dering. Immers leek het een zoo gansch an dere houding der Duitsche regeering dan deze in de zaak-Jacob jegens de Zwitsor- sche regeering aannam. Thans kan als ze ker worden aanvaard, dat de Duitsche re geering. toen zij dit gebaar maakte, reeds wist, dat Gutzeit zou weigeren terug te keeren. Vandaar dan ook de ongewone, achteraf listig gebleken bewoordingen van die „bereidverklaring". Het gebaar jegens de Nederlandsche regeering blijkt nu slechts schijn goweest te zijn. Het was een grinnikend om den tuin leiden van de Ne derlandsche regeering. Feitelijk was liet een naargeestige bcleediging. 57 IJjj Piel Prikkel kwam eviu later net zóo'n soort beest binr<cn. Maar Piet was niet zoo bang en bond hem o»n touw- tje om zijn hals De waard verzekerde hem dat zulke die ren hier in Nagasaki heel gewoon waren. „Nou, dacht I'M, als hier de gewone beest >n >r al zóó uitzien, dan zal het mij benieuwen, hoe een zeemonster er uit ziet!!" De Telegraaf noemt het geval een seëne zooals men die tot nu toe slechts in klassieke tragediën aantrof. Koewei wij niet zullen ontkennen zegt het blad dat in de zaak-Gutzeit een diep tragisch element aanwezig is, maakt haar afwikke ling on ons toch meer den indruk van een comed'e. Een man die eerst tegen zijn wil in den nacht over onze grens wordt ge- smokke'd, is plotseling bereid vrijwillig in Duitschland te blijven Wij zullen cr ons niet in verdiepen welke beloften of bedrei gingen hem in deze nieuwe geestesgesteld heid hebben gebracht. Wel zijn wij de mee- 58. Den volgenden morgen vonden Plet en Drein in do gang vóór hun kamer een groote Japansche pop. In Naga saki werd namen lijk dien dag juist het groote poppenfecst gevierd dat ze daar Hinnmateuri noemden Vol bewondering bleven Piet en Drein^naar de pop slaan kijken*. iiii ning toegedaan, dat een bedenkelijk gemis aan ernst bij de betrokken Duitsche auto riteiten aan den dag is getreden. Dezelfde beloften of bedreigingen, die den heer Gut- ~eit er tos bewogen hebben, thans vrijwil lig in Duitschland te blijven, zouden hem ongetwijfeld cr ook toe gebracht hebben vrijwillig naai Duitschland terug te kee ren, zoodat zij, tijdig toegepast, de machi naties der Duitsche politie op ons grond gebied overbodig zouden hebben gemaakt. Wij krijgen den indruk, dat men tot deze beloften of bodreigingen eerst is gekomen, nadat de Nederlandsche diplomatio zich met de kwestie had bemoeid cn omdat men, in een vrijwillig blijven van den persoon in kwestie, een waardig slot der geheeie affaire zag. In ieder geval is deze bijlegging van het geschil in overeenstemming met het geheeie karakter ervan. Er zijn in Duitschland vele verstandige cn wijze lie den. maar nieth altijd bevinden zij zich op de posten, die gevoel voor verantwoorde lijkheid vcreischen. Pegoeren is een ern stige zaak, maar het geval-Gutzeit is een farce. JONGEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN HAASTRECHT, 20 Mei. Vanmiddag omstreeks drie uur heeft op den Zuider- IJseldljk nabij Oudewater een ernstig onge luk plaats gehad. De leerlingen van her missiehuis „St. Gabriel" maakten in deze buurt een wandeling. Bij het oversteken van den weg heeft de 13-jarige A. R. Bovée uit Kessel (Limburg) waarschijnlijk niet goed uitgekeken: hij kwam In onzachte aanra king met den knop van het portier van een passeerende auto uit Maartensdijk. Door den hevigen schok werd de jongen tegen den grond geworpen. Met een ernstige sche delfractuur is hij vervoerd naar het zieken huis te Oudewater. Zijn toestand is bedenkelijk. HET GEHEIMZINNIG AUTO ONGEVAL TE HOORN HOORN, 20 Mei. Zooals reeds gemold, vond men Zaterdagmorgen aan den Nek bij Schellinkhout in het ÏJsclmcer een perso nenauto, zonder dat er van den inzittende, den expediteur Z. uit Hoorn, eenig spoor viel te bekennen. Een nader onderzoek heeft thans uitge wezen, dat Z. den wagen opzettelijk in het water heeft gereden cn zich daarbij zelf tij dig in veiligheid heeft gesteld, vermoedelijk om den indruk te wekken dat hij bii een on geval om het leven is gekomen. Nasporin gen bij de politie hebben uitgewezen, dat de man in leven is cn zich elders ophoudt. In verband met een ander feit wordt Z. ge zocht. ZINKTABRIEK TE BUDEL STOPGEZET BUDEL (N.B.), 20 Mei. Heden is dc Zinkfabriek alhier stopgezet, waardoor zes honderd Nederlandsche cd Belgische arbei ders werkloos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die gpnoe gen hebben genomen met de loonsverlaging van 10 wordt één oven in bedrijf gehou den. Voor de bewaking en de handhaving der orde is een groot aantal marechaussees te Budel ingekwartierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. Bezoek van den Voorzitter en een aantal leden der Tweede Kamór AMSTERDAM. 20 Mei. Heden brachten do Voorzitter en een aantal leden van de Tweede Kamer oen bezoek aan het Kolo niaal Insllfuut te Amsterdam. Na ten 11 ure door den Raad van Beheer dier instelling te zijn ontvangen, ving het gezelschap een rondgang aan door de ver schillende afdeelingen en onder-afdeelingen van het Koloniaal Instituut, waarbij gele genheid werd gevonden kennis te maken met het vele werk op wetenschappelijk cn oeconomisch gebied, hetwelk door het Kolo niaal Instituut achter de schermen ver richt wordt. De voorzitter van het Koloniaal Instituut, ihr. mr. dr. A. Röell. dankte na afloop van het bezoek zijn gasten voor de groote be langstelling, welke zij daarbij aan den dag legden. Tenslotte nam dc voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Becren- brouck, het woord, waarbij hii in de eerste plaats de geschiedenis releveerde, welke aan dit bezoek voorafgegaan is. Ilet plan ertoe was n.l. bij hem opgekomen ter ge legenheid van het door de leden der Twee de Kamer gebracht bezoek aan de Kolo niale Afdeeüng der Utrechtsche Jaarbeurs. De heer Ruys de Beercnbrouck vond daar bij gelegenheid er nog eens met nadruk op te wiizen. hoe schoon de taak van de Ko ninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut is. de acht irnllioen Nederlanders belang stelling in en liefde voor dc 60 millioen in woners van het Overzeesche Nederland hij te brengen. Spr. zoide ervan overtuigd te zijn. dat menig lid dor Tweede Kamer hier thans aanwezig, zijn hezoek aan deze schit terende instelling zal herhalen. Moge het dan ook al niet zijn als groep, dan toch in dividueel. Te ongeveer 3.30 uur deed de Raad van Beheer zijn gasten weder uitgeleide. MOEDER VAN ACHT KINDEREN DOOR STROOM GEDOOD HEERLEN, 20 Mei. Zaterdagavond om streeks acht uur is in een zijstraat van do Schinkelstraat alhier een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan een vrouw het leven heeft gekost. De echtgenoole van den heer Vlug- geil heeft terwijl zij bezig was met een electrische waschmachine. die zij pas had aangeschaft, den electrischcn stroom door het lichaam gekregen, waarhij zij op slag werd gedood. De ongelukkige was moeder van acht kinderen, waarvan de jongste twee een tweeling, nog pas een jaar oud zijn. (Tel.). HET 9DE DOUGLAS-VLIEGTUIG IN ONS LAND ROTTERDAM. 20 Mei. Hedenmorgen is per s.s. „Rotterdam" het 9de Douglas-vlieg- »uig voor de K.L.M. de P.H.A.K.O. de „Oever zwaluw" aangekomen. Het toestel is per drijvenden hok naar Waalhaven vervoerd, waar het ongeveer om twee uur in de hangars werd geborgen, om aldaar gemon teerd Ie worden en in gereedheid gebracht voor de ljjnvluchlen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5