St. Emilion 1929 f. A. Schoterman Zn. DE TREK NAAR 'T BUITENLAND Als het vacantie is FEUILLETON Malaise onschuldig aan verlaten pensions? Prof. Hugo de Vries t per flesch f 1.45 per anker f58.— Koninklijk bezoek aan Den Helder SPOORWEGONTVANGSTEN DE ZAAK GUTZEIT EEN EERESCHULD 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 MEI 1935 In drie maanden tijds gaat voor ongeveer veertien millioen gulden over onze grens De maanden Juni, Juli en Augustus zijn de vacantiemaanden, dus voornamelijk do maanden waarin veel gereisd wordt, zoo lezen wij in het heden verschenen nummer van Spoor- en Tramwegen". De plannen voor dezo vacanticrcizcn wor den in den regel reeds geruimen tijd van te voren gemaakt en het spreekt daarom vanzelf dat van verschillende zijden op het ge:lied van reizigersverkeer tijdig vow den aanvang van het groote seizoen getracht wordt door het bekend maken van de voor deeten welke aan het bezoek van verschil len do landen en streken verbonden zijn, invloed uit te oefenen op de keuze van het oord waar de vacantie zal worden door gebracht. Hiertoe behoort o.a. de publicatie in het vioege voorjaar van een aanzienlijke ver mindering op de reizigerstarieven voor rei zigers, die uit het buitenland komen. Reeds in den loop van den zomer 1934 waren de Duitsche Rijksspoorwegen er toe overgegaan een vermindering van 60% op deze tarieven toe te staan onder voorwaar de van een verblijf in Duitschland van minstons 7 dagen, de Italiaansche. de Oos ten rijksche en de Zwitsersche spoorwegen verleenden zoowel in 1933 als in 1934 re ducties van 50, 60 en 30 procent. Do reductie van G0% in Duitschland is voor het jaar 1935 reeds thans van kracht, de andere genoemde spoorwegen zullen in 1935 de zelfde reducties verleenen en ook de Belgische en Fransche spoorwegen zul len een aanzienlijke vermindering toe staan op do reizigerstarieven, terwijl voor het verblijf in die landen verschillende fa ciliteiten zullen worden verleend aan hui- ten'anders tijdens de Wereldtentoonstelling te Brussel en de „Fêies de Paris" te Parijs van 26 Mei tot 4 Juli (C0% heenreis en 10% terugreis). Wanneer daarbij nog komt, dat voor den Nederlander het verblijf in de meeste vreemde landen goedkooper is en goedkoo- per gemaakt wordt dan in eigen land. zoo als in Dui'schland waar de uitgaven met registermarken betaald kunnen worden en zélfs in Engeland met zijn godeprecieerd Pond Sterling, dan behoeft het geen ver wondering te baren, dat de trek van Ne derland naar het buitenland vooral in de drie zomermaanden groote afmetingen heeft aangenomen. Het vervoer over de Duitsche grenssta tions is in Juni 1934 tegenover Juni 1933 met 1000 reizigers afgenomen, daar het Pinksterfeest in 1933 in Juni en in 1934 in Mei viel, terwijl de reductie van 60% ooi- reizigers, die minstens 7 dagen in Duitsch land vertoeven, eerst op 10 Juli 1931 in wer king trad. In Juli nam dit verkeer dan ook toe r.iet 6000 reizigers en in Augustus met 12000 reizigers. De groote invloed van deze reductie cn het gebruik van register marken op het verkeer, blijkt uit den te ruggang van het verkeer over de Belgische grenzen met 22000 reizigers in drie maan den. Er zijn natuurlijk bepaalde treinen, waar mede inzonderheid liet groote reizigersver- voer over de Duitsche en Belgische grenzen is verwerkt. Genoemd dienen te worden de dagtreinen D271/D273 over ZevenaarEm merik cn GroesbeekGranen burg te zanten met 20000, den middagtrein D283 over Ze venaar—Emmerik met 17000, de dagtreinen D 171 over OldenzaalBcntheim (Harz- verkeer) met 170C0, de dagtreinen D196 over MaastrichtVisé en D2G over Rosendaal—Esschen, te zamen met trein 3 en trein 11 over Rosendaal—Esschen elk met 14000 reizigers gedurende de maanden Juni. Juli en Augustus 1934. Onder de reizigers, die over de Duitsche grens zijn vervoerd, bevinden zich ook de reizigers van Engeland, die te Vlissingen en te Hoek van Holland met dc Harwich- booten zijn aangebracht. Om des een beeld te krijgen van de in Nederland verblijven den, die in deze drie maanden naar het buitenland zijn vertrokken, moeten deze reizigers van het totaal worden afgetrok ken. Daarentegen rnoctcn worden bijgeteld de reizigers, die van Nederland per trein naar Vlissingen en Hoek van Holland reis den om vandaar met de Harwichbooten naar Engeland over te steken en de reizi gers van Vlissingen en Hoek van Hol land loco, die met deze booten naar Enge land zijn vertrokken. Vertrokken per trein naar het ouitenland in Juni, Juli en Augustus Hiopvan in mindering ver keer van Engeland naar Duitschland over Vlissin gen en Hoek van Hol land 1933 1934 276000 2S0000 12000 19000 261000 261000 1S000 18000 Hierbij verkeer van Neder land naar Engeland 232000 279000 Fr zijn dus in do drie maanden Juni, Juli en Augustus zoowel in 1933 als in 1934 alleen al met dc treinen en de beide Har wichbooten rond 230.000 reizigers uit Ne derland naar het buitenland vertrokken. Indien het bedrag dat deze reizigers in het buitenland hebben uitgegeven, slechts op gemiddeld 50.— per reiziger wordt ge steld. zouden door deze reizigers in drie maanden enge/eer veertien millioen gul don buiten Nederland zijn uitgegeven. Bui ten beschouwing is gelaten het klein per centage toeristen, dat na een kort verblijf in Noderland gedurende deze drie maan den is teruggekeerd. De reductie, die de huitenlandsche spoor wegen aan deze reizigers verleenen, moet dan ook beschouwd worden als een lokaas om buitenlanders te trekken, wier uitgaven aan dc bevolking van hun land welvaart brengen. En indien bij deze 230.000 reizigers, die per rail en per boot vervoerd zijn. de dui zenden Nederlanders gevoegd worden, die oer rijwiel, auto. vliegmachine, autobus en touringcar zich in de drie zomermaanden naai hot buitenland hebben hegeven. dan zal het bedrag van veertien millioen nog met cenige millioenen vermeerderd kunnen worden. Is het daarom to verwonderen, dat in net reisseizoen telkenmale gewag wordt ge maakt van slecht bezochte bndnlantsen en verlaten pensions en is bet wel juist de ma laise welke op dit gebied door bet hotel- restaurant- en pensionbedriif wordt onder vonden aan de in Nederland heerschende crisis toe te schrijven? Voor de Nederlandsehe Spoorwegen le vort het verkeer paar en van hot buiten land ontegenzeggelijk voordoelen op, maar het is de vraag of zij do/e voord eel niet eveneens en wellicht in groo'cv mate zou den genieten, indien het verkeer zich in eigen land afspeelde. BRAND IN REN HOEDE,NMAGAZIJN TE HAARLEM HAARLEM, 21 Mei. - Op de tweede ver dieping van bet dameshocdenmagazijn van den heer B. Dechesne in dc Groote Hout straat 12 te Haarlem, heeft hedenmiddag een hevige binnenbrand gewoed, welke ver moedelijk is ontstaan doordat iemand in een tusschenkarner, eveneens op de tweede verdieping gelegen, gerookt beeft. Door do hevige rookontwikkeling kon dc brandweer dc vuurhaard moeilijk hereiken, zoodat de slangen over de daken der belen dende perceelen gelegd moesten worden. Na een half uur was men het vuur mees ter. De schade bleef beperkt tot de tweede verdieping en de zolder. De waterschade op de eerste verdieping en in den winkel was groot. De aangerichte schade wordt door verzo- kcring gedekt. DE BRAND IN DEN CUNERA- TOREN AMSTERDAM, 21 Mei. Op 13 Juni zal voor het Gerechtshof te Arnhem de strafzaak in hoogcr beroep worden behandeld tegen den clectricien van H., die er van wordt verdacht dat het aan zijn schuld te wijten is, dat brand uitbrak in den Cunera-toren te Rhenen. Verscheidene getuigen en des* kundigen charge en décharge zullen worden gehoord. Als verdediger zal optre den mr. I. J. Maarsen te Amsterdam. Plantkundige van wereld vermaardheid LUNTEREN. Hedenmiddag half twee is op ruim 87-jarigon leeftijd, na een kortston dige ongesteldheid, overleden dc wereldver maarde Nederlandsehe plantkundige prof. dr. Hugo de Vries. Hugo de Vries verheugde zich tot voor enkele dagen nog in een goede gezondheid en werkte nog regelmatig aan zijn onderzoekingen. Nog in April j.l. had hij zijn geheele proeftuin volgeplant. Do ziekte, waardoor hij enkele dagen geleden het böd moest iiouden, liet zich aanvanke lijk in het geheel niet ernstig aanzien, pas gisteren begon men eenige bezorgdheid in \erband met zijn hoogen leeftijd te voelen. Vrijwel onverwacht is hij hedenmiddag in aanwezigheid van zijn familie overleden. Prof. Hugo de Vries In 1870 promoveerde H. do Vries te Lei den op een dissertatie over den Invloed der temperatuur op de levensverschijnselen der planten. Van Leiden trok hii naar Heidelberg, waar hii een tijdlang onder Hofineisicr werkzaam was. Een paar iaren later zou hij nog. in opdracht der Pruisische regeering. voor bet Duitsche landbouwinstituut een naar problemen onderzoeken betreffende uc klaver en andere gewassen, een onderzoek van even groote praetisch economische als theoretische beteekenis. zooals trouwens bet heele wetenschappelijke werk van dezen geleerde. Intusschen was De Vries reeds 1 eeraar ge worden hier te lande en begon hij in 1878 /ijn schitterende loopbaan van hoogleeraar aan dc gemeentelijke universiteit te Amster dam. Verscheidene andere universiteiten, in Duitschland en ook in Amerika, hebben De Vries het professoraat aangeboden, l'rof. Do Vries wen se ld c echter trouw ie blijven aan Amsterdam. Toen prof. De Vries een pro fessoraat aan de Columbia University had afgewezen, besloot de gemeente voor hein het nieuwe plantenkundige laboratorium tc bouwen. Na zijn aftreden in 101S is hij tc Lunto- ren gaan wonen. In de eerste helft van zijn wetenschappel ijken loopbaan heeft Prof. de Vries vooral aan de zuivere plan tin physiologic groote diensten bewezen door zijn onderzoekingen. In dc tweede helft van zijn leven is prof. de Vries zich gaan toeleggen op de hestudecring van het vraagstuk over het ontslaan der soorten. Prof. de Vries hoeft een groot aantal we tenschappelijke werken in het licht gege ven. HET EERSTE DOUGLAS-TOESTEL NAAR INDIË AMSTERDAM. 21 Mei. Donderdagmorgen 23 Mei a.s. zal bet K.L.M.-v lieg tuig de Koc- tilang van Amsterdam naar Batavia ver trekken. Dit is het eerste Fokkcr-Douglas-tocstel, bestemd voor de Indië-route, dat thans als zoodanig in gebruik wordt genomen. Dc bemanning van het vliegtuig zal be- staan uit dc hoeren: T. B. Scholte, eerste bestuurder; C. M. Schrey, tweede bestuur der; F. Nabcr, werktuigkundige cn P. N. Pestman, radiotelegrafist. Dc post voor de Kootilang moet uiterlijk morgen Woensdagavond te Amster dam zijn. Utr. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 187S Telefoon 145 Programma voor de plechtigheden bij het onthullen van het bostbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik Den Helder, 21 Mei. Omtrent bet Koninklijk bezoek ter gelegenheid van do onthulling van het reddingsmonument en het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik op het Westplein te Den Helder kunnen wij nog medcdeelcn dat H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana reeds Maandag 3 Juni te Den Helder arriveeren en den nacht door brengen in den Koninklijken slaapwagen. In den morgen van Dinsdag 4 Juni zullen de vorstinnen een bezoek brengen aan maritie me instellingen hier ter stede en na dc lunch aan de tentoonstelling van reddingwezen, ma rine en visscherij enz., welke is georganiseerd in de grooto cxercitieloods van dc buiten haven. Te kwart voor 3 ongeveer zal de onthulling plaats hebben. Op verzoek van de Koningin zullen slechts 3 korte redevoeringen worden gehouden. Met den gewonen trein van 15.51 vertrekken dc vorstinnen weer uit den Helder. Namens het Nedcrlandsch reddingwezen zal het woord worden gevoerd door den heer Tegelberg, voorzitter van de Noord- en Zuid- Hollandsche redding Mij. liet is de bedoeling een tiental langs de Ne derlandsche kust gestationneerdo redding- booten dien dag in Den Helder te concent ree- ren en na afloop van de onthulling een film oor de bemanning te veiioonen. Op uitdrukkelijk verzoek van H.M. de Ko ningin zal geen uitbundig fecstvertoon plaats bobben. De bijeenkomsten zullen het karakter rlragen ecner herdenking. OUD-KAMERLID J. B VAN DIJK OVERLEDEN OISTERWIJK, 21 Mei. Op 79-ja riffen leeftijd «s in het R.K. Gasthuis alhier over leden de heer J. B. van Dijk, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal. De heer van Dijk was destijds in de Twee de Kamer een bekende figuur; buiten de politiek heeft hij vooral op het gebied van het verzekeringswezen verdienstelijk werk verricht. De overledene was oud-voorzit ter van de R.K. Werkgevcrsvereeniging en lid van den Raad van Toezicht op de Rijksver zekeringsbank. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD SANTPOORT, 21 Mei. Op den Spoorweg overgang nabij hel Station Santpoort is van avond het 11-jarig dochtertje van den heer v. d. Dreggen door een auto welke met stoe nen geladen was overreden. In zorgwekken- den toestand is het meisje naar het Diaco- nessenhuis tc Haarlem overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Den bestuur van den vrachtwagen treft waarschijnlijk geen schuld, hij reed zeer langzaam, daar juist de hoornen van den overgang geopend waren. DOODELIJKE AANRIJDING UITGEEST. 21 Mei. Hedenavond om zeven uur is de 15-jariffe Schuddcboom, die uit de Bergstraat met zijn fiets den Middel weg kwam oprijden, pardoes tegen een per sonenauto opgereden, die werd bestuurd door don heer Van Vuren uit Wijk aan Duin. De knaap werd door de voorruit ge smakt en brak den nek. Hii was op slag dood. Den bestuurder van do auto treft geen schuld. Dc raming over de maand April, die naar verhouding geen slecht figuur maakt s Geschatte ontvangsten der Ned. Spoorne- gen over April 19;:5. 'Reizigers f 4.565.000.f1934, geschat 4.598.700.—). Bagage f 74.100.—. Post 230.000.-. Goederen 3.108.700.(1934, geschat 3.419.500.—). Lev. dieren 50.400. Diversen 226.500.—. Totaal f 8.254.7000.(1934, geschat 8.610.100.—). Vergeleken mot de geschatte ontvangsten over April 1934, maakt April 1935 geen al te slecht figuur, gowend als we zijn aan groote nadeelige verschillen. De geheele achterstand over de maand bedraagt dit maal slechts ruim 350.000.—. De ont vangsten voortspruitende uit het reizigers- vervoer, zijn slechts rond 33.000 minder, waarbij we evenwel moeien hedenken. dat in 1934 Paschen viel op 1 en 2 April, zoodat een groot dcol der Paaschontvangsten ge boekt werd over Maart. De teruggang moet ditmaal, afgezien van de bovengenoemde factoren, in hoo'dz^ak worden toegeschreven aan nog verdere ach teruitgang van het goederenvervoer, dat rond 3.5 ton minder ophracht. Over het geheel dus is de maand April, gezien de vorige maanden, nog al bevredi gend. Pe totale achterstand bij 1934. sedert Januari, is, ongezuiverd, vijf millioen. waar van door zuivering nog ongeveer één mil lioen zal afgaan. Een telegram van Mr. Boon aan den Minister van buitens landschc zaken Het Tweede Kamerlid mr. Boon, die on langs vragen stelde omtrent den menschen- roof op den beeldhouwer Ernst Gutzeit, waar na toezegging der Duitsche Regeering volg de, dat hij zou worden vrijgelaten, heeft na liet gebeurde op Zaterdag aan den Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende tele gram gezonden: Minister Buitenlandsche Zaken, Plein. Voor strafzaak Kleine Snuverink voor dc Rechtbank te Almelo op 21 Mei v.m. 10 u. zijn als hoofdgetuigen gedagvaard Ernst Gutzeit, thans gedetineerd in strafgevange nis te Detmold en Kriminul beambte Krusch- witz te Gronau, die op 11 April aan den Rechter-Commissaris zijn eerewoord heeft gegeven, dat hij bij de behandeling der strafzaak te Almelo als getuige zou verschij nen, slop. Wil Uwe Excellentie heden Neder- landschen Gezant te Berlijn opdragen onver wijld stappen hij Duitsche Regeering te doen om mede te deelen, dat vertrouwd wordt, dat bevorderd worde, dat Kruschwitz in do gelegenheid wordt gesteld eerowoord van ambtenaar in te lossen en dat Gutzeit aan Nederlandsehe grens wordt gebracht tenein de door Nederlandsehe beambten naar te rechtzitting te worden geleid onder mede- dccling dat het hem natuurlijk volkomen vrij zal slaan na de behandeling onmiddel lijk naar Duitschland terug te keoren wan neer hij dan nog hii zijn bijzondere voorlief de voor strafgevangenis te Detmold volhardt. Een zekere vastheid heeft de mensch noo- dig. ook in de gelukkigste omstandigheden des levens. Von Humboldt naar het Engclsch van DOROTHEA GERARD 4-' ..Drie Fransche namen hebben we reeds gevonden," bracht madame Zlelinska mij op de hoogte. ,,ïk had nu dadelijk naar mr. Chardon willen schrijven, dat hij in formaties voor mij nam betreffende die fa- miics, maar Krysztof heeft aangeboden do correspondentie zelve te leiden. Hii zegt dat dit minder tijd zal kosten en hij belooft mij voortdurend op de hoogte te houden van al wat maar eenig licht in dozc zaak kan verspreiden". Onnoodig te zocrgen. dat hij meer dan gotrouw zijn gelofte nakwam, want hij ver toonde zich dikwfjls, als hij in het geheel geen nieuws had te brengen, maar alleen een idee aan de hand had te doen, of quasi iets te vragenBinnen een week. en zon der dat iemand er eigenlijk lets van merk te. hod hij een nositie veroverd, die het mid den hield tusschen secretaris en raadsman van de familie en was hij in het heiligdom van madame Zielinska even goed thuis als zijzeive. Zij was zoo zeer gewoon eeraakt aan zijn tegenwoordigheid, dat zij zich de dagen, dat hij niet verscheen, zeer rusteloos .en onvoldaan voelde, In hem toch had zij gevonden precies wat zij verlangde, een luisteraar zoowel als een raadgever. „Waar heeft u toch die handigheid van manoeuvreeren geleerd?" vroeg ik hem eens schertsend, maar hij antwoordde, volstrekt niet lachend: „Weet u niet, dat ik hali-Armenisch ben en dat listigheid een Armenische hoedanig heid is?" De bitterheid, waarmee hij dit zei, her innerde er mij aan, dat hij inderdaad Arme- nisch bloed in de aderen had cn dat in de dagen van zijn hopelooze hofmakerij Jad- wiga dikwijls minachtend van hem gespro ken had als van den Armeniër". Gedurende die eerste weck hadden Jad- wiga en Krysztof elkaar niet weer ontmoet cn ik begon mij al af te vragen of hij niet genoeg zou krijgen van deze vruchtclooze tactiek, toen op een goeden avond zijn kans kwam. Wij zaten weer op de veranda; Jadwiga was lusteloos aan het lezen, ik aan het schrijven aan Agncs. Ik wist, dat zoo onge veer een uur geleden Malcwicz gekomen was en dat hij regelrecht naar de kamer van madame Zielinska was gegaan, maar het feit alleen, dat Jadwiga hier was, be wees, dat zij van zijn tegenwoordigheid in huis niet af wist en ik besloot haar in die onwetendheid te laten. Bij het weggaan moest hier ook uasseoren. maar des te beter: het werd tijd dat de toestand tot klaarheid kwam, op de een of andere manier, en het was meer dan tijd om Jadwiga uit de apa thie te wokken, die haar zoozeer hervormd had. Eindelijk hoorde ik zijn stap en Jadwiga hoorde dien ook en hief het hoofd op, om te luisteren maar. hij stond reeds op den drempel. Met één oogopslag had hij de situ at ie overzien. „Pani Jadwiga", begon hij vlug tot haar, terwijl zij reeds van haar stoel was opge staan, "blijkbaar met de bedoeling om zich terug te trekken. „Gelukkig, dat ik u aan tref. Ik moet u iets vragen uit naam van mijn moodcr". Het was wonderlijk hoc hq in deze dager, altijd zijn moeder or voor spande bij vele van zijn vragen en voorstellen. Jadwiga aarzelde een oogenblik, toen ging zij weer zitten. „Wat kan uw moeder mij tc zeggen heb ben?" vroeg zij op terughoudenden toon. „Zij wilde u verzoeken of u zich niet zoudt kunnen ontfermen over haar een zaamheid: de oogst nadert. Ik moet dan op het veld zijn en daarom zal zij het heel een zaam hebhen. Zou het niet te veel van u gevergd zijn om haar gezelschap te houden een paar dagen maar voorop gesteld altijd, dat u hier gemist zoudt kunnen wor den?" Al het bloed vloog Jadwiga weer naar het gelaat, torwiil zii vlug antwoordde: „O. neen. ik kan het niet doen! Dat kan ik niet! Het is onmogelijk! Ik kan hier niet weggaan cn bovendien..." viel zij zicfczelve in de rede. „Wat bovendien?" vroeg Malewicz vrien delijk. „Uw moeder zou niets winnen bij mijn gezelschap, zooals ik nu ben. Laat zij liever omkijken naar iemand in opgewekter stem ming on die haar huls meer eer zou aan doen." Deze laatste woorden werden gesproken met afgewend gelaat, heftig en bitter, als werden ze haar afgeperst tegen haar wil. „Noch moeder, noch ik weten iemand, die ons huis meer eer zou kunnen aandoen", zei Malewicz zeer beslist. ..Wilf u uw be sluit nog niet eens in overweging nemen?'* Ze wendde niet gohee.l het hoofd om. maar de banden, die in haar schoot lagen, waren zenuwachtig saamgeklemd. ,."Ik kan niet komen", zei ze met verstikte stem. „Dus dit is al, wat ik aan mijn moeder zeggen moet?" Er volgde een oogenblik stilte, eer zij hem haar diep-ontiocrd gelaat toonde. „Neen, dat is niet alles: u moet haar ook zeggen, dal hot heel vriendelijk van haar was en dut ik haar ton zeerste dank. Zult u dat vooral niet vergeten?" En ofschoon het haar moeite kostte, stak ze hem de hand toe, maar vermeed hem aan te kijken. IIij nam ze stilzwijgend in dc zijne en drukte ze aan de lippen, maar keer de zich toen onmiddellijk cm c.i el ons alleen. Jadwiga keek hem na, vol \erbazing. „Maar ik begrijp 't niet", zei ze ver ward. „Ik dacht, dat hij alles -wist". „Dat is ook zoo". „En zijn moeder ook? En toch vraagt zo mij haar tc bezoeken? Hij is het natuurlijk, die er haar toe overhaalde", voegde ze er bij. Ik zag, dat zij diep getroffen was. Of Ma lewicz nu al of niet verwacht had, flat zijn voorstel zou aangenomen worden, het had zeker niet zijn doel gemist. ,Ik begrijp hem totaal niet", zei ze pein zend. „Niet?" vroeg ik, haar nauwlettend gade slaand. ..Voor jou kan er toch niets verwon derlijks in zijn. Heb je zelve niet gezegd: wat beduidt nu nog armoede of schande in de oogen van hem, die waarlijk lief heeft?" „Och. zeg dat toch niet! Je doet mij pijn". En ik zag, dat ik genoeg gezegd had. Maar van dat oogenblik af'hield zij zich niet meer zooveel schuil voor Malewicz. Het was duidelijk te zien, dat in de hoogachting, ia, in den eerbied van zijn" houding jegens haar. haar gekwetste trots zijn èersten bal sem had gevonden. Nu zij wist, dat hem alles hekend was, schonk dit een bijzondere waarde aan zijn geringste hoffelijkheids!)? toon, een ongewoon gewicht aan elk van zijn. woorden. In deze crisis gaf de mail blijk van hoedanigheden, die ik nooit in hem ver wacht had. De onvriendelijke stroefheid van vroeger was geheel verdwenen; had plaats gemaakt voor een kieschheid cn zachtheid, die heter dan iets anders blijk gaf van zijn gevoelens. Voor haar kon hij het wonder verrichten, zijn natuurlijke nei gingen te overwinnen. In een Engelsman zou zulk een hervorming nagenoeg onmo gelijk zijn geweest, maar deze Slavische na turen zelfs dc hardnekkigste bezitten een soepelheid, die wij ons niet kunnen in denken. Op honderderlei kicsche wijzen trachtte hij Jadwiga te overtuigen, dat de smet, die op haar vader rustte, haar niet deren kon; dat hij tegen haar even hoog opzag als voor die noodlottige ontdekking. En het was eigenaardig hoe langzamerhand die overreding tot haar doordrong hoe de verloren achting voor zichzelve weer het hoofd hij haar opstak; hoe haar schrijnend gemoed gaandeweg bekwam van z'n wonde. Het kon niet uitblijven hoe de gedachte toch ook wel bij haar opgekomen moet zijn dat de man, die zoo deed, ook wel in staat zou zijn den last met haar te dragen. Er was alijd iets kunstmatigs geweest in Jadwiga's antipathie tegen Malewicz, evenals er iets kunstmatigs bad bestaan in de liefde, door poëzie en muziek geïllustreerd, dat zij had gevoeld voor Wladimir. Het eerste feit van belang, dat plaats had, was de aankomst van het antwoord van mr. Chardon. die ons op zakelijke wijze meldde, dat Vicomte Achille d'Urvaln, de laatste van dien naam. zich meer dan een kwart eeuw geleden bad aangesloten bij de orde van do Franciskaners. waarna men moeilijk- z'fn «moor meer volgen kon, daar •hii nu ook kloosterling, een anderen naam had gekregen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4