HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI BEL DAN OP No. 42 TIJGER ONTSNAPT UIT ROOFDIEREN GALERIJ Verlies voor "den Haagschen dierentuin BRUTALE INBRAAK BAKFIETS-BESTUURDER DOOR AUTO GEDOOD DE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF AUTO TOTAAL VERBRAND De thermometer stijgt DE MENSCHENROOF BIJ HENGELO Zeer groote belangstelling Hebt U een Taxi of Auto noodig ROOFMOORD TB HASSUM Nieuwe burgemeester te Zuilen Radioprogramma 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 MEI 1935 Om ongelukken te voorkomen is het dier doodgeschoten 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Hedenmor- gen is door een samenloop van omstandig heden de drie jaar oude Sumatratinsche tij ger in den Dierentuin uit zijn nachtverblijf kunnen ontvluchten. Het dier kwam hier- dooi terecht in de voorgalerij, wat een ge lukkig toeval was, aangezien verschillende oppassers er bezig warén schoon te maken. Het geschoolde personeel wist onmiddel lijk welke maatregelen te nemen en het eer ste wal men deed. was natuurlijk do deur naar buiten af te sluiten, liet was de zaak d.'ii tijger weer door middel van vlceseh in zijn nachtverblijf terug tc brengen. Dit mocht helaas niet gelukken, in tegendeel hei dier hegon onrustig te worden en der halve werd besloten om teneinde ongeluk ken te voorkomen den tijger op te offeren. Uit een der binnenkooien kon het dier dan ook gemakkelijk onder schot gebracht worden en met één enkel schot was hot leed voor het arme dier geleden. Hei toeval wil. dal de chef van de Dieren- afdeeling voor enkele dagen met verlof i9 en dat de oppasser der roofdieren door een kleine wonde zijn gewone werkzaamheden niet verrichten kon. Het werk moest dus door andere oppassers worden verricht, waardoor een hulpoppasser, die blijkbaar de verantwoordelijkheid van zijn werk niet be sefte. een kooi onvoldoende heeft gesloten. Men kan van geluk spreken, dat het ge schoolde personeel in de onmiddellijke omgeving was en zonder meer de noodige maatregelen nam. Voor 10.000.— aan juweelen goud en zilver gestolen 's-GHAVENHAGE, 21 Mei. Op Zondag middag 12 Mei heeft, naar wij reeds met een enkel woord meldde en naar thans eerst be kend geworden is, ten huize van een dame in de Banstraat een belangrijke inbraak plaats gehad, waarbij voor een bedrag van ciica f 10.000.— aan juweelen, gouden en zilveren voorwerpen is gestolen. De «lader heeél zich toegang weten te ver schaffen, door aan de achterzijde van het huis eon spanjolotsluiting open te boren. De bewoonster was afwezig en in het huis ver toefde alleen de Oostenrijksche dienstbode. In de achterkamer vond de inbreker een kast, welke hij gemakkelijk met een schroe vendraaier kon openen. In deze kast vond hij het juweelenkistje, alsmede tafelzilver en andere gouden en zilveren sieraden. Ontvreemd zijn o.m. 40 zilveren lepels en vorken, groote zilveren groentlepels, 40 zil veren theelepeltjes, een bloedkoralen collier, een brillanten bréloque met paarlen hanger; een gouden armband met drie paarls bezet, twee lange gouden kettingen met hangers, een antiek gouden beurs, een gouden dames horloge. een Indische gouden armband van zacht goud, twee paarlen oorringen, een gouden chatelaine, een zilveren theeblad, een gouden broche, een gouden kris, een gouden speld en nog tal van andere gouden en zilveren artikelen, in totaal tot een ge taxeerde waarde van 10.000.—. In verband met deze inbraak is het Oos tenrijksche dienstmeisje S., dat, zooals ge zegd. thuis was tijdens het gebeurde, ge arresteerd op grond van vermoedelijke me deplichtigheid. Van den dader heeft men tot dusverre geen spoor kunnen ontdekken. Het dienstmeisje is heden ter beschikking van do justitie gestold. Ongeluk op den straatweg tusschen Halfweg en Haarlem HALFWEG, 21 Mei. Hedenmiddag om streeks half vijf heeft op den Rijksstraat weg tusschen Halfweg en Haarlem nabij de Liedebrug een ongeval plaats gehad, dat aan den ongeveer 50-jangen venter M. C. Platschorre uit Haarlem het leven heeft gekost. Deze bestuurde een dricwieligc bakfiets, geladen met kruidenierswaren, waarmede hij' zich in de richting Haarlem voortbe woog. Hij werd achterop gereden door een personenauto. bestuurd door den heer E. Pierrotti uit Haarlem en waarin nog tweo heeren waren gezeten. Door onbekende oor zaak kwam de wagen in aanraking met de bakfiets en sleurde deze ongeveer vijftig meter mee. P. werd nog een tiental Meters verder meegesleurd. Hij werd zwaar ver minkt en was vrijwel op slag dood. De po litie van Haarlemmcrlicde was spoedig aan wezig en heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ook dokter Kuyper was weldra ter plaatse. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De bakfiets is ge heel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. Beide voertuigen zijn in beslag genomen. NIEUW LID VAN DE EERSTE KAMER In de giste'rmiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, tot lid van doze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwen ie Westpolder (gemeente Ulrum) thans lid der Tweede Kamer. Oud»minister Verschuur leidt het onderzoek In verband met een roods eenicon tijd geleden door den raad van ministers ge nomen besluit tot Instelling van een onder zoek naar den algemeonen toestand van bet mijnbedrijf heeft de regeering den on 1- minister Mr. T. J. Verschuur bereid gevon den de leiding van dit onderzoek op zich te nemen. HEERLEN'. Naar de Tel. meldt waron de bestuursleden der drie mijnwerkersorga- r.isaties bijeengekomen ter bespreking van de voorstellen, welke door de regeering via tien rijksbemiddelaar aan de organisaties in zake de bevoegdheden van de regoeiings- gedelegeerden in het bestuur van hot Alge meen Mijnwerkorsionds waren gedaan. De organisaties waren unaniem van oordeel, dat deze voorstellen geen bevrediging kun- tien brengen en niot aanvuardbaar kunnen Worden geacht. Een definitief antwoord op deze voorstellen zal Woensdagavond na voortzetting der heden geëindigde besprekin gen worden vastgesteld. Hoeveelheid ham, spek en vet in de vlammen omge» komen ER.MELO, 21 Moi. Hedennacht te om- streeks kwart over 3 is een groote vracht auto. geladen mot 9000 K.Ga spek, ham cn vet, op den rijksstraatweg Ermelo—Putton even voorbij het bllndcngesticht Zonneheerd ooor onbekende oorzaak in brand gevloyui. Do chauffeur en do geleidor wisten zien nog bijtijds in veiligheid te stellen, door uit de in volle vaart rijdende auto te sprin gen. Zij bekwamen geen letsel. De auto. die uit Wolgeva afkomstig is, is totaal ver brand. Niets dan een paar stukken ijzer ziin overgebleven. Do tractor vloog na het in brand gera ken van de auto van den aanhangwagen af en reed het bosch in. De boomen daar ter plaatse zijn mede door hot vuur ge teisterd. Maar het is nog de vraag of de koude nu gedaan is De weersvcrbeterjng, dio do laatste da gen tot uiting kwam, is reeds Zondag kort na den middag begonnen en blijkt uit de registreering van de temperatuur. Tot om streeks één uur vertoonde bet thermogram die eigenaardige zaagvormige lijn, die een bewijs is, dat het in de hoogere luchtlagen veel kouder is dan in dc onderste en die ontstaat doordat de onderste luchtmassa's telkens worden uitgewisseld tegen de koude hoogere. Omstreeks één uur verdwenen deze zaagtanden uit de thermograaf-kromme doordat de temperatuur in de hoOgere luchtlagen blijkbaar was gestegen. Wel is de temperatuur later niet tot de normale gestegen maar in het algemeen wel cenigs- zins verbeterd. De oorzaak van deze weersverbetering was, dat de toevoer van de koude lucht uit het Noorden tot staan is gekomen en dat daarvoor in de plaats is gekomen een toevoer van warmere lucht uit het Westen. De Noordenwind draaide trouwens reeds Zondag in den loon van den dag terug naar een Westelijke richting. Gisteren ochtend had zich over West-Europa een ondiepe depressie ontwikkeld, die het gebied van hoogen druk verving, dat daar cenigen tijd gelegen heeft. Met deze weersverbetering is een einde gekomen aan een periode van buitengewoon lege temperaturen. Tien dagen achtereen was de temperatuur aanzienlijk lager dan de normale, het meest den llfjen. n.l. 7.8 graden C. De gemiddelde afwijking over dit tijdperk bedroeg-55 gr. Deze periode van ongewoon koud weer overtreft waarschijn lijk de koudste perioden in dezen tijd in een groot aantal jaren. Gedurende deze koude periode is er veel regen gevallen. Wij zullen nog moeten afwachten of de weersverbetering het einde beteekent van het koude voorjaar of dat er nog een nieuwe inzinking van de temporatuur zal volgen. Volgens het verloop der normaal- gerniddelde temperatuur van eiken dag is er een stijging van tweo graden van 20 tot 22 Mei en wordt deze gevolgd door een in zinking tot den 2Gsten Mei maar het is niet zeker of deze inzinking nog zal komen. Do normale temperatuurstijging komt blijk baar goed op tijd. (Nadruk verboden). JEUGDIGE DELINQUENT ARNHEM, 20 Mei. De Arnhcmsche Recherche heeft de hand gelegd op een 16- jarigen jongen, die bakker van beroep is en die in de afgeloopen maanden een vrij groot aantal inbraken heeft gopleegd in Arnhem. Hij had het vooral gemunt op kantoren en scholen en sloeg zijn slag in den regel tus schen Zaterdag en Maandag. 399.000 BEZOEKERS OP DE FLORA HAARLEM, 21 Mei Het aantal betalen de bezoekers van de internationale bloe mententoonstelling Flora te Heemstede dat van de loketten geregistreerd is heeft 599.000 bedragen. ZEEVAREND- EN WALPERSONEEL AMSTERDAM. 21 Mei De samenwer kende. organisaties van zeevarend en wa!- rersoneol. wier leden in dienst ziin bil do Kon. Holl. Lloyd, zullen Vrijdag as. door den minister van economische zaken in audiëntie worden ontvangen ter bespreking van do vcor h:'. rersonee! cntctanc situaties tengevolge van de door de re.fceeriiis geno- rr»pn besluiten De officier cischt een gevangenis» straf van een jaar met aftrek van preventieve hechtenis ALMELO, 21 Mei. Hedenmorgen werd voor de Almelosche rechtbank de zaak be- handeld van de mepschenroof te Hengelo. Op 4 Februari j.l. werd de Duitsche beeld houwer Ernst Gutzeit, die te Hongelo was gevestigd, door den Haarlemschen schoor steenbouwer H. Kleine Snuverink onder val- sche voorwendselen per auto over de Duit- sche grens bij Glanerbrug gevoerd met be hulp van een te Enschede gevestigde auto- onderneming. Do rechtbank was als volgt samongesteld: president mr. A. C. Leender, bijzittende rechters mr. Kleine Hammans en mr. J. Dufour. Officier van justitie mr. H. VVolfson. De rechtzaal was tot in den uiler sten hoek bezet, terwijl tal van rechters en advocaten aanwezig waren. O.m. was ook het Tweede Kamerlid mr. Boon, die do be kende vragen inzake deze ontvoering heeft gesteld, aanwezig. Gedagvaard waren o.m. de ontvoerde Dultscher Gutzeit en de Duit- sche politiebeambte Kruschwitz. Beiden wa ren niet verschenen. Als getuige werden ge hoord de kostbaas van den ontvoerden Duit- scher Jonker, te Hengelo, de chauffeur De Vries, die den Duitscher aan de grens bracht Voorts werd gehoord de hoofdinspec teur van politie te Enschede do heer K. Boerrigter. Verdachte vertelde, dat hij te Enschede de vertrouwde man was van de politie. President; Welke zaken betrof dat? Verd. betoogt, dat hij hielp bij het opspo ren van zaken in verdoovende middelen en wapens. Verder vertelt verdachte dat hij op het politiebureau te Enschede in aanraking is gekomen met een zekeren Kruschwitz, die zich uitgaf als grenscommissarls. Met dezen heeft verdachte nauwe vriendschap geslo ten en toen hij later naar Haarlem was ver huisd kreeg hij begin Januari 1935 een schrijven van don Dultscher met hot ver zoek zich in verbinding te stellen met een zekeren Ernst Gutzeit, die woonachtig was in Hengelo. Hij moest dezen Dultscher me- dcdeelen. dat hij werk voor hem had in Haarlem. Verdachte ls toen eenige keeren naar Gronau geweest, waar hij met Krusch witz en eenige Duitsche rechercheurs over Gutzeit heeft gesproken. Men vortelde hem dat Gutzeit een gevaarlijk misdadiger was die in Duitschland nog jarenlang gevange nisstraf te goed had. Verdachto vertrouwde zijn vriend Kruschwitz volkomen en heeft nog tegen dezen gezegd: Stelt u zich met de Enschedesche nolitlo in verbinding. De president vraagt hem, waarom of hij dit niot zelf heeft gedaan, waarop verdachte antwoordde, dat Kruschwitz met hem naar Enschede is gegaan en daar heeft gezegd: Ik zal wel naar het bureau gaan, ga jij maar door naar Haarlem. Verd. vertelt ver der, dat Gutzeit door een list hij avond over de Duitsche grens is gebracht. Over de grens zijn toen eenige Duitsche beambten in de auto gestapt en hebben met de re volver in de vuist den chauffeur gedwon gen naar Gronau te rijden. Daar heeft ver dachte Gutzeit voor hot laatst gezien. Do griffier leest vervolgens de bewuste verklaring voor van getuige Hans Krusch witz, die niet is verschenen. Hieruit blijkt, dat Gutzeit in Duitschland werd gezocht wegens landverraad en dat de Duitsche autoriteiten er zeor veel prijs op stelden hem in handen te krijgen. Voorts wordt hierin medegedeeld, dat hij nooit heeft ge zegd de Enschedesche politie van deze zaak op de hoogte tc zullen stellen. Daarna wordt gehoord de hoofdinspecteur van po litie K. Boerrigter, die zegt, dat de ver dachte wel eenige zaakjes voor de politie heeft opgeknapt, waarvoor hij een beloo ning ontving. De president vraagt dezen getuige naar de ontmoeting aan de grens mot Gutzeit. Zeer beslist zegt inspecteur Boerrigter, dat Gutzeit zonder weifelen en heel kalm heeft geweigerd over de grens te gaan. De offi cier van justitie vraagt of Gutzeit ook de roden heoft gezegd waarom hij gevangen wordt gehouden, doch daarover is niets ge zegd. De chauffeur die het gezelschap bij avond over de grens heeft gebracht ver klaart, dat hij steeds voor de Enschedesche politie rijdt cn ook voor de Duitsche recher che, zoodat hij het geen bizonderheid vond, dat hij dit gezelschap over de grens moest brengen. Als laatste getuige verklaarde de kost baas van Gutzeit, de heer Jonker, dat zijn kostganger zeer neurveus was en bang om naar Duitschland terug te keeren, waar hij eenige maanden in een concentratiekamp had gezeten. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten vastgesteld; het betreft hier een geval van menschenroof. Spreker wijst op de stappen, die de regeering heeft ge daan om Gutzeit in vrijheid te krijgen, hetgeen echter niets aan het misdrijf af doet. Hij vindt het feit zeer ernstig en eischt tegen verdachte wegens menschen roof een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch van den officier veroorzaakt in de zaal een gemompel, daar men een veel zwaardere straf had verwacht. De verde diger van verdachte mr. Baak uit Ensche dé, begint dan ook met /.ijn voldoening uit te spreken over de zeer clemente eisch van den officier. Hij legt het zwaartepunt van het misdrijf bij den Duitschen politie commissaris Kruschwitz. Hij doet een be roep op de rechtbank om bij de straf de uiterste clementie te betrachten. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. MACHINESCHADE VAN DE „POELAU LAUT" NAGENOEG HERSTELD Naar vernomen wordt, is het herstel van de machineschade van het motor-mail- vrachtschip „Poelau Laut" der Stoomvaart Maatschappij Nederland, welke schade op de reis naar Nederlandsch-Indië opgetre den, den terugkeer naar Napels noodzake lijk heeft gemaakt, zoover gevorderd, dat het schip zeer waarschijnlijk hedenmiddag of heueua\ Jüd uc reis zal kunnen voort zetten. I 59. Even later op struaj wachtte hun een nieuwe virras- sin»T In >en winkelétalage zagen ze verschillende poppen- koppen staan oo hooge standaards en daar waren hun eigen hoofden ook bij. Zoo biroemd waren Plet Prikkel en Drein al geworden dat ze in Nagasaki bun afbeeldingen» tentoon stelden. 60. Zoo kwamen ze al wandelende In het groote park van Nagasaki. Daar waren een heeleboel bijen en bloemen. Hot duurde dan ook niet lar»g of Driln Drentel, die niet uitkeek waar hij liep, had een flinke bijensteek op zijn wang t® pak ken. Natuurlijk lachtte Piet Prikkel hem uit. Kantoorhouder neergeslagen Vermoedelijke dader gearresteerd HASSUM. 21 Mei. Naar eers. thans be kend wordt is in den nacht van Zondac op Maandag te Hassum een roofmoord co- pleecd. Aan de Duitsche (trens, dicht bij Gen nep, is de kantoorhouder H. Jansen te Has sum op zijn kantoor overvallen en met een hard voorwerp doodgeslagen. Uit do kas van het kantoor is een bedrae van 4000 Mark Bestolen. Door de politic te Gennep is als verdacht van dezen moord aange houden zekere V. De heer O. Norbruis, burgemeester van Schoonebeek benoemd Bii K.B. is met ingang van 1 Juni be noemd tot burgemeester der Gemeente Zuilen O. Norbruis. met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de Gemeente Schoonebeek. TEGEN VERPLICHT VEILEN TIEL, 20 Mei. In de heden te Tie! ge houden openbare vergadering, met het doe! te komen tot oprichting van een vereeniging van fruithandelaren en fruitkweekers tot hot vormen van een algeméene actie tegen de verplichting van veilen, werd besloten tot de oprichting van een zoodanigen bond. Er bestond zeer groote belangstelling voor deze bijeenkomst. Vele vooraanstaande figu ren uit de fruitdistricten Tieler- en Bomme- lerwnard, Boven- en Boneden-Betuwe en het Land van Maas en Waal waren aanwezig. Mot algemeene stemmen werd besloten aan den Minister van Economische Zaken te Den Haag een telegram te zenden, in welke motie met klem verzocht wordt over te gaan tot ophefing van de verplichting tot veilen. „Zou tij het sums beter doen na twee (Judge). Donderdag 23 Mei Hilversum, 301.5 M. A.V.R O.-programma 8.00: TUdsein 8.01: Gramofoonrouziek 10.011 Morgenwijding 10.15: Serieuze klanken 1030: Cellovoordracht 11X0: Knipcursus 1130: Concert 1.00: Kovacs Lajos 140: Zangvoordracht 2.00: Concert 3 00: Naai cursus 3.45: Zenderverzorging 4.00: Voor zieken 4.30: Gramofoonmuziek 4.45: Voor de kinderen 5.30: Kovacs Lajos en z\jn or kest 630: Sportpraatje door IJ. Hollander 7.00: De A.V.R.O.-Decibels 7.25: Zenderover schakeling 730: „Van reizen gesproken 8.00: Tijdsein 8.01: Nieuwsberichten 8 05: Concert 830: Disco-nieuws 9.16: Gultaarvoordracht 930: Beethoven-cyclus 10.20: Gramofoonmuziek 10 30: De A.V.R.O.— DecibeU 11.00: Nieuwsberichten 11.10: Ca- rel Alberts en zijn ensemble 12.00: Tijdsein cn sluiting. Huizen, 1875 M. K.R.O.-programma 8.00: Morgenconcert N.C.R.V .-programma 10.00: Gnmofoonmuziek 10.15: Morgendienst 10-45: Leger dos Heils-kwartiertjc K.R.O.-pro- gfamma 11.00: Gramofoonmuziek 11.30: Godsdienstig halfuurtje 12.00: Tijdsein 12 01: Politieberichten 12.15: Gramofoonmu ziek 12.25: Lunchconcert 130: Gramofoon muziek 1.20: Vervolg K.R.O.-orkest N.C.R V- programma 2.00: Cursus Fraaie handwerken 3.00: Zang-recital 4.00: Bijbellezing 5.00: Cursus Handenarbeid 530: Veel ge vraagde gramofoonmuziek 7.00: Politieberich ten 7.15: Een kwartiertje radio-reportage 730: Weekoverzicht 8.00: Persbureau Vas Dias 8.05: Zanguurtje 9 00: Ouderuurtje 9,30 Orgelconcert zt. 9.00: Persbureau Vaz Dias 1030: Graraofoonplatenconccrt. Brussel Vlaamsche uitzending 5.15: Be richten 530: Kinderuurtje 635: Causeno 6.50: Concert 7.20: A. Boon: „Corporatis me cn nieuwe Stnatsvorm^n" 7 35: Gramo foonmuziek 7.50: Berichten 8 20: Concert 1010: Avondgebed 10.20: Berichten 10.30 11.20: Gramofoonmuziek. Brussel Franechc uitzending 1230: En- gelsche muziok 130: Concert 5.15: Scria- bine-recital 5 50: Orgelconcert 630: Ka mermuziek 7.35: Gramofoonmuziek 730» Kroniek 10.20—11.20: Concert. Dei'f^ri-'andscnder 12 ?0: Concert 2 05t Gevarieerd concert 3.50: Concert 7.20: Vroo- lük programma. Droltwlch 12.10: Orkest 1.20: Gramo foonmuziek 4^0: Grsmo^oonmuziek 5 05» Orgelconcert 5.35: Het B B C.-Dansorke6t 6 50: B«chconcert 7 40: Gramofoonmuziek 9 25: Viool-recital 10.35: Zigeunerorkest L13512.29: Loc Preaner «n ziin band.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5