EXTRA per kruik f3.25 jlilllli lilli Kinderhoek je iiiSljj HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI M SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER 99 UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 BEZUINIGING OP ONDERWIJS LOOZEVISSCHERTJES DE MINISTERSWISSELING m Afscheid op het departement UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOGRTSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 JUNI 1933 Bezwaren van „Volksonderwijs" tegen de door de regeering voorgestelde maatregelen Het hoofdbestuur van de verceniging „Volksonderwijs" heeft zich met een request gericht tot regeering en volksvertegenwoor diging, waarin het ten aanzien van cte af- deeling onderwijs van liet wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven o.m. te kennen geeft: dat het tegen do \oorgestclde verhooging van de leerlingenschaal voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs groote be zwaren heeft en dit niet alleen omdat mede daardoor weer een belangrijk aantal leer krachten van dit onderwijs zal moeten af vloeien en dus, in plaats van te komen tot werkverruiming, nog meer werkloosheid ge schapen zal worden, doch vooral ook omdat door de opvoering van de leerlingenschaal voor deze scholen het leerlingenaantal per leerkracht zoo opgevoerd wordt, dat dit on derwijs, voor een steeds groeiend aantal kinderen zoozeer gcwcnscht en begeerd, uiterst moeilijk op het thans bestaande peil gehandhaafd kan blijven, dat het niet minder bezwaren heeft tegen de verhooging van de leerlingenschaal voor de kleinste, de z.g. één- en tweemansscho- len, van het gewoon lager onderwijs, die een hoogst nadccligen invloed op het onder- wijspeil uitoefenen zullen, terwijl ook de werkloosheid onder het onderwijzerscorps er alweer door zal worden vergroot, dat het rnet ontsteltenis kennis genomen heeft van het voorstel om bijna een derde deel der onderwijzers te vervangen door zoogenaamde „kwekelingen", wier eenig verschil in positie met de onderwijzers zal bestaan in een zóó belangrijk lager salaris, dat het staat te 'dalen tot een grens, die verre ligt onder het loonpeil van vele min der intellectueel opgeleide werkkrachten in tal van beroepen, dat het het brengen van twee soorten van leerkrachten in do school, die, hoewel gelijke bevoegdheid bezittende en denzelf den arbeid verrichtend, door het ontbreken van een behoorlijke rechtspositie (voor de kwekelingen) op zoo verschillende wijze worden gewaardeerd, nadeelig acht voor het peil van het onderwijs, dat het de voorgedragen regeling tot con centratie van bijzondere scholen, als gaande in de richting van meer gelijkheid in be handeling op dit punt van openbaar en bij zonder onderwijs aanvaardt, doch zich ten krachtigste verzet tegen de in de Memorie van Toelichting nog in uitzicht gestelde voortgaande opheffing van openbare scho len met meer dan 60 leerlingen in kleine gemeenten, dat het, zich daarbij beroepende op het bepaalde in artikel 195 der Grondwet, en wijzende op de geheel andere plaats, die het openhaar dan het bijzonder onderwijs in het schoolstelsel van ons land inneemt, verdere opheffing van openbare scholen slechts in enkele bijzondere uitzonderings gevallen toelaatbaar acht, dat het zich tegen het verleenen van een voorloopig pensioen aan 60-jarige onderwij zers niet verzet, dat het onder de tegenwoordige omstan digheden geen overwegende bezwaren in brengt tegen een nagenoeg stopzetten van de onderwijzersopleiding, doch wel meent te moeten aandringen op overgangsmaatre gelen, waarbij rekening gehouden wordt met de belangen van de thans ook buiten de kweekscholen nog in opleiding zijnde jongelieden, dat het met instemming kennis genomen heeft van de voorgestelde wijziging van ar tikel 205 der Lager Onderwijswet 1920, doch het voorgestelde artikel 205 niet onverdeeld kan toejuichen. dat het het voornemen orn alle lagere dag nijverheidsscholen, waarvan de cursus lan ger dan twee jaren duurt, geleidelijk om te zetten in scholen met een cursusduur van twee jaren, moet bestrijden, daar immers hierdoor, naast een verslechtering van het peil van deze tak van onderwijs, het leger van werkloos rondloopende jongelieden al weer vergroot wordt. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL AMSTERDAM. 6 Juni. In de Hase- broekstraat is gisteravond te half zes een ernstig ongeval geschied. Twee jongens waren achter op een in deze straat staande rnet zand beladen vrachtauto geklommen en de bestuurder, die daarvan niets be merkt had, en de auto wilde aanzetten, reed deze een paar Meter achteruit. Door den schok viel een der kinderen, een zes jarige knaap, van den wagen, met het noodlottig gevolg, dat een der achterwielen over zijn hoofd ging. Hij was onmiddellijk dood. HET VRAAGSTUK DER JEUGDWERK LOOSHEID 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Aan de gis teren gepubliceerde lijst dergenen, die door den minister van Sociale Zaken zijn be noemd geworden in de op 4 Juni ingestelde commissie, aan welke wordt opgedragen, hem inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd van voorlichting te dienen, moet nog worden toegevoegd do naam van den heer Joh. Eering, vertegen woordiger van de Nederlandsche Vakcen trale. De heer A. Borst Pzn. heeft zitting in deze commissie als vertegenwoordiger der Chr. Werkgeversvereniging. Een wit linnen zakje als aas ,cn arrestatie van een vermoede* lijke dreigbriefschrijver Een winkelier, die zaak doet in het Wes telijke stadsgedeelte te Rotterdam heeft de vorige week een dreigbrief ontvangen In dezen brief werd geeischt, dat de winkelier een bedrag van 5000 zou deponeeren, om dat de briefschrijver anders bekend zou ma ken, dat de winkelier zijn zaak voor een aanzienlijk bedrag had verkocht en ondanks het feit, dat hij momenteel veel geld onder zich had. steun trok van Maatschappelijk Hulpbetoon. De 5000 moesten worden gedeponeerd op een bepaalde plaats aan dp Delfshavenscho Schie. Bij den brief was een uitvoerige tee- kening gevoegd, waarop nauwkeurig was aangegeven, waar de brenger van het geld moest komen. Deze plek bleek te zijn aan den Oostkant van de Delfshavensche Schie, even ten Noorden van 't Schie-Schie-kanaal. De brenger van het geld moest daar Maan dagmiddag om 3 uur precies komen, met het geld in een wit linnen zakje, welk zakje hij in de linkerhand moest dragen. Do winkelier heeft dadelijk de politie ge waarschuwd en men besloot, dat Maandag middag inderdaad iemand met een wit lin nen zakje op de aangeduide plaats zou zijn. Rechercheurs zouden zich evenwel in de buurt verdekt ODstcllen. Het terrein in de buurt is evenwel erg open, zoodat het vrij wel onmogelijk was voor de rechercheurs, om zich in de nabijheid te verschuilen. Zij hebben toen een list verzonnen. Maandag middag zaten langs den kant van de Delfs havensche Schie opeens enkele hengelaars te visschen. Aangezien het vischseizoen juist was ge opend zou dit wel geen argwaan wekken dacht men Het was deze hengelaars niet om snoek of baars, om voorntjes of bliek, zelfs niet om stekeltjes te doen. Zij aasden op veel grooter wild en hun aas hadden zij niet aan een haakje; het aas droeg een meneer in zijn linkerhand; het aas was een wit linnen zakje. Hengelaars hebbon groot geduld: rechercheurs hebben een nog groo ter geduld. Toch was het een heele dobber, om rustig naar den dobber te blijven kijken, waar het ging om de eventueele arrestatie van den dreigbriefschrijver of diens handlanger. Ver voor drieën waren de looze visschertjes gaan hengelen, ver na vieren vischten zij nog. Toen werd het duidelijk, dat zij bot hadden gevangen en dat er dien dag van een arrestatie wel niet zou komen. Er had zich niemand om het wit linnen zakje gemeld. Wel was iemand in een kano verschenen en deze had verdacht dicht in de buurt van de visschers rond gepagaaid, maar of deze canovaarders inderdaad om het zakje was gekomen en of hij afgeschrikt was door de aanwezigheid van de henge laars was niet bekend. Zoodoende moest men onverrichter zake vertrekken. Den volgenden dag ontving evenwel een zwager van den winkelier een dreigbrief welke vrijwel eensluidend was aan den eer ste. Alleen was deze brief onderteekend met Van O. Opnieuw werd overleg met de-poli tie gepleegd en opnieuw werd besloten op de aangeduide plek en op den vastgesteldcn tijd Woensdagavond om 7 uur op dezelf de plaats op wacht te gaan zitten. Even wel nam een der rechercheurs deze reis den voorzorg, om met een motorbootje in de buurt te gaan liggen, voor het geval er weer een verdachte cano-vaarder mocht komen opdagen. Op het vastgesteld uur verscheen er een jongeman, met een race-fiets aan de hand. Hij vroeg aan een van de rechercheur-hen genlaars een beetje vuur, stapte naar de plek, welke op de teekening met een kruisje was aangegeven en vond daar niet een man met een wit linnen zakje in de linkerhand, maar het witte linnen zakje op den grond liggende. Hij keek zorgvuldig om zich heen. De hengelaars vischten onverstoorbaar. Hij raapte het zakje op. De hengelaars hengel den vol spanning. Hij stak het zakje in zijn zak en wilde weggaan. Toen stonden de hengelaars op, maakten zich als rechercheurs bekend en hielden den jongeman aan. Het bleek de 19-jarige hoefsmid H. R. te zijn. Hij ontkende iets van den dreigbrief af te weten. In afwach ting van de resultaten van het verdere on derzoek is hij opgesloten. (N.R.Ct.). STATUTENWIJZIGING EN DE SPELLING*MARCHANT De Alg. Ned. Typografenbond nam eeni- gen tijd geleden een wijziging in de statu ten aan en zond deze wijziging ter voorge schreven goedkeuring aan den minister van Justitie. De wijziging kwam naar het Volk meldt echter terug met de bood schap, dat zij niet goedgekeurd kon worden. Reden: de ingediende geschriften waren ge schreven in de spelling-Marchant B. NIJHOLT. f Gisteren is te Leeuwarden, 61 jaar oud, overleden ten gevolge van het verkeerson geval dat hem Maandag j.l. trof. de heer B. Nijholt. gemeenteontvanger te Leeuwar den. een man die met groote kennis van het belastingwezen was toegerust. De heer Nijholt, die to Makkinga (Fr.) werd gebo ren, was gedurende 20 jaar werkzaam bij do belastingen te Middelburg, waarvan de laatste zes jaar controleur. Met ingang van 1 Januari 191 i werd hij als zoodanig te Leeuwarden benoemd, tot hij in 1931 ont vanger werd. De heer Nijholt was penningmeester van de afd. Leeuwarden en van de federatie Friesland van den Vrijz. Dcm. Bond. (Vad.) Prof. Gelissen thans officieel benoemd als opvolger van Mr. Steenberghe 'sGRAVENHAGE, 6 Juni. Bij K. B. van 5 Juni 1935 is met ingang van 6 Juni 1935 lo. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer mr. M. P. L. Steenberghe als minister van economische zakon, niet dankbetuiging voor do vele en gewichtige diensten den lande bewezen. 2o. benoemd tot minister van economi sche zaken prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der Limburgscho Stroomverkoop Maatschappij en buitengewoon hooglceraar aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg. Nader meldt men ons: De minister van economische zaken mr. M. P. L. Steenberghe heeft hedenmiddag zijn portefeuille overgedragen aan zijn op volger prof. dr. ir. H. J. C. H. ^lissen. Nadat de gebruikelijke forróöliteiten wa ren verricht, heeft minister Steenberghe den secretaris-generaal, den directeur-go neraal van Handel en Nijverheid en den directeur generaal van Landbouw aan den j nieuwen minister voorgesteld. In den loop van den dag heeft minister Steenberghe afscheid genomen van de ambtenaren mot wie hij meer in het bijzonder contact heeft gehad. Ten departomente wordt zijn heengaan al gemeen betreurd wegens de bekwame en sympathieke wijze waarop hij leiding aan het departement heeft gegeven. In „Voorwaarts" schrijft de heer Vliegen over de vervanging van minister Steen berghc door prof. Gelissen. Wij citceren en kelc gedeelten uit zijn beschouwing: Betcekont de vervanging van den heer Steenberghe als .minister van Economische Zaken door den heer Gelissen een koers verandering bij de regeering? Reteekent ze dat de kabinetsleider Coüjn eindelijk heeft begrepen, dat de enkel verweerpositie. die het kabinet tot nu toe innam tegenover de crisis onvoldoende is en dat er een offen sief moet worden ondernomen? Gezien de actie in Limburg, waarvan de heer Gelissen de voornaamste leider en sterkste stuwkracht was. zou men geneigd zijn te zeggen, dat het van zelf spreekt, dat er door deze benoeming inderdaad een prin cipieele wijziging moet komen in de econo mische regeeringspolitiek. Men kan toch moeilijk aannemen, dat deze energieke iongc man zich zal laten geliiksrhakelen met de tot nu toe gevolgde .politiek. 85. Dan moeten we maar een bootje zien tc nemen, zei Piel Prikkel. „Goed". antwoordde Drein. Met z'n tweeën gingen ze nu naar een heel dikken bootjesverhuurder, die voor de deur van zijn huis op klanten zat té wachten. „Meneer", zei Piet, „wc zouden graag een bootjo willen huren". Het slot van het artikel luidt als volgt: Willen wii blijven zuchten onder de ver schrikkelijke werkloosheid, ja of neen? Als de benoeming van den promotor der in- dustriebana en den vurigén voorstander van industrialisatie tot minister van Eco nomische Zaken bctcckent. dat de regeering van koers verandert en met daden het neen tot haar parool maakt, dan opent zich ten minste weer eenig perspectief, en dit te meer, wijl natuurlijkerwijs de in- dustrieelc verlevendiging ook handel en verkeer ten goede zou komen en aan de voortdurende afbraak der koopkracht een einde zou worden gemaakt, wat ook voor andere groepen der bevolking, b.v. de win kelstand, weer hoop op leven zou verschaf fen. Is dit werkelijk de bctcekenis van dc wijziging, die dc heer Coliin zijn kabinet door deze benoeming doet ondergaan? Laat ons afwachten en hopen. TRANSFERONDERHANDELING OPGESCHORT 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Teneinde on juiste gevolgtrekkingen uit het bericht, dat de transferonderhandelingen met Duitsch- land zijn afgebroken te vermijden wordt nog het volgende medegedeeld. Het principieele punt dat tot de moeilijk heden bij de onderhandelingen aanleiding heeft gegeven heeft de Nederlandsche dele gatie in geenen deele verrast. Het was tij dens de onderhandelingen reeds aan het licht gekomen. Het feit, dat de delegatie in den nacht van Woensdag uil Berlijn vertrok heeft niets uitstaande met het verloop der onder handelingen. Reeds tien dagen geleden was door den minister aan de delegatie medege deeld dat om ambtelijke redenen haar terug komst op uiterlijk 6 Juni noodig was. Er was over dit punt reeds onderhandeld met de Duitsche vertegenwoordigers, die alle mogelijke medewerking hadden toegezegd om de onderhandelingen voor 6 Juni te doen afloopcn. RENTEVERLAGING VAN TWEEDE HYPOTHECAIRE VOORSCHOTTEN De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende schrijven gericht netreffendo renteverlaging van twee de hypothecaire voorschotten* Ten einde ook voor de woningen, waar voor uwerzijds tweede hypothecaire geldlee- ningen zijn verstrekt, tot de noodzakelijke verlaging der huren te kunnen komen, is de regeering bereid den rentevoet der uit 's Rijks kas verleende voorschotten tot 4 te verlagen. Het voordeel dezer renteverlaging moet echter geheel voor huurverlaging van de be treffende woningen worden aangewend. Van dezen eisch kan worden afgezien indien de huur reeds zoodanig is verlaagd, dat deze niet meer toereikend is tot betaling van de exploitatie-uitgaven. Bij inwilliging van verzoeken om rente verlaging moet uw College een bedrag vast stellen, waarboven de huur niet mag stij gen. Ten genoegen van uw college zal bij de rentebetaling moeien worden aangetoond, dat niet meer huur is bedongen, dan uwer zijds is toegestaan. Ik vertrouw, dat uw College nauwlettend zal toezien, dat de gestelde voorwaarden worden nagekomen. Van de toegestane renteverlagingen ont vang ik gaarne mededeeling, opdat het noo- dige kan worden gedaan tot verlaging over de rente betreffende Rijks voorschotten. 8G. „Dat Kan", zei dc bootjesmeneer en hij bracht Piet en Drein naar een heel klein smal bootje, dat aan dc kade lag. Bevend over zijn gehcele lichaam stuple Piet er in om eens te probeeren, maar mét een gil sprong hij weer op den oever. „Dat bootje wil ik niet, zei Piet, dat is me veel tc licht!" IHilllllllllll llllllllll 011 Bij K.B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau R. Dinger, notaris te Lunteren. BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERS- BEDRIJF GEWENSCHT? 's-GRAVENHAGE. De Minister van So ciale Zaken heeft aan dc vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet (kerncommissie mid denstand), do volgende personen als tijde lijke leden toegevoegd: J. Cornax te Amster dam, J. L. Henskens te Amsterdam, II. H. dc Weert te 's-Gravenhage, H. Sehlosser te Amsterdam, C. Th. Zorn te Utrecht en be paald dat deze toevoeging geschiedt ten be hoeve van het uitbrengen door vorenge noemde commissie van een advies omtrent dc wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het kappersbedrijf, en omtrent andere daarmede verband houden de onderwerpen, in artikel S der Bedrijfs radenwet bedoeld. VRAGEN VAN DEN HEER SCHALKER OVER WERKVERSCHAFFING Dc heer Schalker heeft den Minister van Sociale Zaken dc volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de te- werkgestelden in de werkverschaffing te Hengevelde, in plaats van op den daarvoor, volgens de bestaande regeling, in aanmer king komenden dag, n.l. Vrijdag 31 Mei, reeds Woensdag 29 Mei met verlof naar huis zijn gezonden, met de bedoeling, dat deze arbeiders op Hemelvaartsdag 30 Mei thuis zouden kunnen zijn, doch dat zij dan Vrijdag 31 Mei weer in werkverschaffing moesten aanwezig zijn? 2. Is het den Minister verder bekend, dat door deze wijziging in den dag van aan vang van hun veertien-dnagsch verlof, dus Woensdag inplaats van Vrijdag, de betrok ken arbeiders in de week van Vrijdag 31 Mei tot Vrijdag 7 Juni acht en een half uur hoven het vastgestelde maximum per week zullen werken? 3. Op welke wijze is de Minister voorne mens meerbedoelde arbeiders, die op 7 Juni a.s. weer voor goed naar hun woonplaats terugkeeren, behalve het daarvoor te ont vangen loon. vergoeding tc doen geven voor deze extra uur arbeid? 4. Kan de Minister mededeelen, of de maatregel bedoeld in vraag 1, ook in de overige werkverschaffingen is doorgevoerd en zoo ja, welke maatregelen denkt de Mi nister dan te nemen, om de dan daarbij be trokken arbeiders in de gelegenheid te stel len, deze tc veel gewerkte SVi uur te com- penseeren? WIELRIJDSTER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EINDHOVEN, 6 Juni. Hedenmorgen is alhier een tot nu toe onbekend meisje van ongeveer 23 jaar, vermoedelijk een Lim- hurgsche of Duitsche dienstbode, op den wal alhier door een vrachtauto uit Thorn overreden. IIet slachtoffer, dat zich per rij wiel midden op den straatweg bevond, kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij zwaar gewond bleef liggen. Geestelijke en genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. Het meisje werd per auto naar het R.K. bin nengasthuis vervoerd, waar zij kort na aan komst overleed. EEN DREIGBRIEFSCHRIJVER VEROORDEELD LEEUWARDEN. 6 Juni. Begin October 1931 ontvingen de landbouwer K. Tciken to Wildervank en dc drie huurders van zijn burgerhuizen dreigbrieven, dat hun wonin gen in brand zouden worden gestoken. Den 13en Nov. brandde de woning van den huur der H. S., arbeider-telegrafist tc Wildervank, af. Deze werd kort daarop als verdacht van brandstichting cn het schrijven der dreig brieven gearresteerd. Do reclitbank te Groningen veroordeelde hem op andere gronden dan die voor het voorafgaande schriftonderzoek tot 3 jaar ge vangenisstraf. De procureur-generaal te Leeuwarden noemde de gronden van do rechtbank zwak en vroeg tegen verdachte op grond van de uitkomingen van het schriftonderzoek dezelfde straf. Heden werd verdachte door het gerechts hof te Leeuwarden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloo- nigc hechtenis. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS De Vereniging van Directeuren cn Uil gevers van Dagbladen, De Nederlandsche Dagbladpers, hield te Den Haag haar druk. bezochte jaarvergadering waar vele belang rijke vereenigingszaken, voornamelijk be trekking hebbende op den crisistoestand, werden besproken. In de plaats van den heer C. M. Dosker, die periodiek aftreed en niet herkiesbaar was werd als bestuurslid aan genomen de heer L. Arts. De heer J. N. Hen- ny (voorzitter) werd herkozen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: J. B. Henny (Lcidsch Dagblad) voorzitter Mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisgezin), vice voorzitter II. Xygh (N.R.Crt.) penningmeester. Leo Arts (Nw. Tilb. Crt.) Mr. Dikkers (Prov. Zw. en Overijss. Crt) P. W. Peereboom (Haarlem's Dagblad) A. W. Sythoff (Haagsche Courant) W. G. J. Veenhoven, secretaris. VERVUILING VAN DE OVERIJSELSCHE VECHT De heer Weitkamp heeft den Minister van Bultenlandsche Zaken het volgende ge vraagd: Is de minister bereid, om, aangezien het water der Overijselsche Vecht op geregelde tijden, en ook thans, tengevolge der loozing van afvalwater uit een fabriek te Emlich- heim, Duitschland, Kreis Benthcim, buiten gewoon vervuilt, tot groote schade voor den vischstand in bovenbedoelde rivier, en van het drinkwater voor het langs haar oevers grazende vee, bij de Duitsche autoriteiten aan te dringen, dat bij dc fabriek te Emlich- hcim ten opzichte der watervervuiling de zelfde maatregelen worden getroffen, als door de fabrieken te de Krim en Coevorden. in de praktijk worden toegepast? VENTVERGUNNING VOOR HET GEHEELE LAND GEVRAAGD. Dc Ned: Bond van Marktkooplieden-Ver- eenigingen heeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zocht met het oog op den noodtoestand, waarin dc straat kooplieden (venters) ver- keeren, het daarheen te willen leiden, dat men, om straatkoopman (venter) te zijn, in het bezit moet wezen van een door de Re geering te verstrekken vergunning, welke voor het gehcele land geldig zal zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5