De croix de feu roeren zich Agenda Verkoopjngen LINKS WENDT ZICH TOT DEN PREMIER WIE KOMEN OP DE RIJKS H.B.S. WAT ETEN WIJ MORGENi HET MENU VOOR ZONDAG PREMIE DER ZIEKTEWET MOORD AAN BOORD VAN DE STATENDAM VERLAGING VASTE LASTEN GELDLEENING DER PROVINCIE lAATSTE BERICHTEN Koningin huldigt de Ossche marechaussee AARDSCHOKKEN IN ZUID- DUITSCHLAND Buitenlandsch weeroverzicht Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WERELDGEBEUREN Laval zegt ioey dat hij uitdagende manifestaties zal verhinderen en onder- drukken ER is in Frankrijk nogal het een en ander te doen over de z.g. croix de feu, de op militairen leest geschoeide nationalistische beweRinR onder leiding van kolonel de la Rocque, die den laatsten tijd een Rroote roerigheid aan den daR legt en o. a. vrij veel opzien heeft gebaard door grootscheepsche mobilisatie-oefeningen. De aanhangers der vuurkruisen-beweging zor gen dagelijks door hun vertoon er voor, dat het Franschc publiek niet onkundig blijft van hun bestaan, maar zelfs in de kringen van hen, die het patriottisch vuur van de la Rocque's volgelingen weten te waardee- ren en die evenals de kolonel van oordeel zijn, dat er in Frankrijk een „hernieu wing" moet plaats vinden, wordt de opmer king gemaakt, dat de actie der croix de feu nu niet bepaald geschikt is om de politieke en economische, kalmeering in Frankrijk te bevorderen. Misschien herinnert men zich tevens, dat Herriot dezer dagen in den mi nisterraad als woordvoerder, van veront ruste republikeinen zijn verdere mede werking aan de regeering afhankelijk, heeft gesteld van krachtige ordemaatregelen, die de actie der militante bonden dient to be teugelen. Verleden Dinsdag heeft zich zelfs een de legatie der linksche partijen naar minister president Laval begeven; zij bestond uit Yvon Delbos en Daladicr (radicaal-socialis ten), Léon Blum en Vincent Auriol (socia listen), Déat en Ramadier (neo-socialisten) en verder drie soc.-republikeinen, twee com munisten en een onafhankelijke van links. Tegenover den minister-president hebben de delegatie-leden laten uitkomen, dat de groei der croix de feubeweglng een gevaar beteèkent voor het bestaande régime en dat haar voortdurende manifestaties op groote schaal een gevaar voor de republiek betee- kenen. De betoogingen dragen volgens de linksche groepen een provoceerend karak- ter, hetgeen o. m. wordt afgeleid uit het feit. dat de croix de feu, onmiddellijk na de verklaringen, dezer dagen door Laval afgelegd en hierop neerkomend, dat hij de openbare vrijheden zou verdedigen, twee gemotoriseerde massavergaderingen bijeen riepen te Chartres en Bourboule en wel op particuliere terreinen, om zich zoodoende te onttrekken aan de contróle der staats organen. Speciaal van socialistische zijde werd Laval's aandacht er op gevestigd, dat de croix de feu niet slechts betoogingen or- ganiseeren, maar dat daaraan tevens wordt deelgenomen zoowel door reserve-officieren als door officieren van het actieve leger in uniform. Hieraan werd nog toegevoegd, dat het gebruik van vliegtuigen, zooals ge schiedde bij de manifestatie der croix do feu in Noord-Afrika, nu niet bepaald kon worden opgevat als een blijk van het vreed zame karakter der organisatie. Vandaar dat de socialistische woordvoerder als zijn zienswijze te kennen gaf, dat louter en al leen het verbieden van manifestaties het gevaar van een fascistischen staatsgreep geenszins elimineerde. Maatregelen der re geering tegen de fascistische oefeningen werden door Léon Blum onvermijdelijk ge acht, omdat alleen op deze wijze de arbei ders ervan weerhouden zouden kunnen worden de taak der politic op zich te ne men. Uit de verklaringon van Laval bleek, dat hij de opvattingen der delegatie deelde. O. m. zegde hij toe, dat de regeering in den vervolge de uitdagende manifestaties der croix de feu zou verhinderen, aangezien al les, wat ertoe bijdraagt de wanorde te ver- grooten, moet worden uitgelegd als een aanval op de valuta. De minister-president liet echter uitkomen, dat links en rechts over één kam zouden worden geschoren: zoowel onbehoorlijke manifestaties van het front commun als van de nationalistische liga's zullen worden onderdrukt. De regce- ring zal er volgens Laval tevens voor zor gen, dat geen actieve officieren lid zijn van politieke bonden; desnoods zullen er strenge strafmaatregelen worden toegepast. Wat do vliegtuigen betroft. noemde Laval het juist, dat particuliere bezittere daarvan een vergoeding van staatswege, ter tege moetkoming in de aanschaffingskosten. ontvangen van vijftienduizend francs, doch wanneer piloten hun vliegtuigen mobilisee- ren, in dienst en ten behoeve van de croix de feu. moeten zij het bedrag teruggeven. De regeering zal bovendien nauwlettend toe zien. dat het beweerde voornemen der croix de feu. om op 14 Juli. den nationalen feest dag. boven de Panische voorsteden propa ganda vliegtuigen te laten opstijgen, niet in daden wordt omgezet. Mochten ondanks het verbod toch vliegtuigen de lucht ingaan, dan zal de regeering tot achtervolging overgaan. Zeer nadrukkelijk liet Laval ten besluito uitkomen, dat elke massale op- marsch der croix de feu zal worden ver hinderd, omdat hij indruischt tegen de re- nublikeinsche orde. Bovendien kondigde hij aan. dat over deze aangelegenheid zijner zijds nog een verklaring zou worden afge legd. voordat de Kamer op recès gaat. (Vervolg van het Tweede Blad). Uitslag van de gehouden T oelatingscxamens De uitslag van hot toelatingsexamen R. H. B. S. met 5-j. cursus alhier is als volgt: f Ta. Alberda, G. Aptroot, II. Asma. R. Bak huis, N. J. Bakkes, F. R. v. d. Bergh, Ha. M. Berghuys, C. Beukman, J. II. Biekart, A. J. Blom, E. P. D. Boer, E. Bohé. D. W. Bonouvrié, A. J. Bonen, W. S. Bruinen berg, A. P. Callenbach, W. II. K. Coolen, F. J. v. Diermen, C. F. Doornebal. Ha Ja v. Deumel, Eh. Droog, C. B. van 't Eind, Mv Spencer Elce, W. H. v. d. Eist, J. E. M. Evers. Fa van Galen Last. Th. W. Geiten beek, P. H. Gerritsen, J. Graafhuis, J. M. van den Ham, H. Horst, B. B. II. v. Hou- weninge, Le G. y. Ilouvveninge, G. J. v. In- gen, J. P. de Jager, W. de Jongh, Chra M. Jonker, C. W. Keuken, J. v. d. Klas horst, G. Kommer, Jy S. Koning, A. S. J. Koöle, A. M. de Kruiff, H. II. Kuhlcmever, Th. F. Lavverrnan, P. Leeflang, J. G. Lulofs, Aa C. van Marie, W. Merlcens, J. Mever, J. B. Neuteboom, F. B. Nusselder, Ca Ja Nij land, P. Polak, K. II. M. Post. Tj. Pot, J. A. Raabe, J. R. Roinsma, Aa Ga Roden huis, H. A. N. Sar. G. Scheepstra, A. Schim mei. Ge Schregardus, F. C. Serré. P. Sie- perda. Ca Ja Ca Singels. F. van Slooten. P. II. Snijder, M. J. Sparnaaij, O. Speulstra, Ee Staartjes. Ma A. G. v. d. Tempel. II. .T. Verheijen, Te Verhoeven, II. .T. Visser, Pa J. Visser. A. van der Vlugt, C. II. Volkers, M. M. G. Vos de Wael, Ha B. Willing Cy Je van der Windt, N. Zwaan, S. N. Zwiep, Ae Zijderlaan. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester is verhinderd Zaterdag a.s. spreekuur te houden. BIOSCOOP AMICITIA De Bioscoop Amicitia zal gedurende de maanden Juli en Augustus geen voorstel lingen geven. Deze zullen uiterlijk 1 Sep tember a.s. weer worden hervat. MARKTBERICHT 28 Juni Hoenderoieren 2.10—2.70, eendeneieren 1.50—1.80, per 100 stuks. Grasbcter 1.70 per K.G. Kippen 0.400.75, jonge hanen 0.40 0.60, tamme konijnen f 0.40—0.80, per stuk. Tamme duiven f 0.20—0.30 per paar. Zeugen (drachtige) 45—65, biggen 10 —14, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 300.000 stuks hoendereioren, 1600 stuks eendeneieren, 20 K.G. grasboter, 6 zeugen (drachtige) en 215 biggen. Grand Theatre. Vertooning van dc film: „Winternachtstraum." Vooretellingen Zondags 2 uur 4.30 en 8 uur n.m. Overige avonden 8 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur n.m City Theater. Vertooning van de films: „Moord in do Follies." Voorstellingen Zaterdag en Woensdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. 's Zondags om 1.45. 4.00 615 en 8.30 uur n.m overige dagen 8.05 n.m. Museum Fléhite Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw rheos Vereeniging Regentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 20 en 30 Juni. School van Wijsbegeerte, Conferentie van dc Broederschapsfederatie, 30 Juni. Openluchttheater Birkhoven, Zionistische jeugd landdag. 2 Juli. Het Boompje. Ledenvergadering van de Oranjevereeniging. 8 uur n.m. 2 Juli. Lighallen Utr. weg. vergadering van de t.b.c.-vereeniging, S'/s uur. 3 Juli. De Valk. Lezing voor de E.II.B.O., met lichtbeelden, dóór dr. M. L. van de Stempel uit Amsterdam over de hetcekenis van do eerste hulpverleening. 6 Juli. Kleuterschool Beekcnstoinschelaan Kinderfeest. 2.30 uur n.m. 6 Juli. Openluchttheater Birkhoven. Open luchtmeeting van dc Gereformeerde Jeugd, 3 uur n.m. 6 en 7 Juli. Sportterrein Birkhoven. Kring- athletiek, georganiseerd door Excelsior. 813 Juli. Nationale Vijfkamp voor offi eieren en onderofficieren, georganisec! Ka* f o. C. 10 Juli. Amicitia. Pianorecital van Hugo Kander-Velden, ten bate van bet onderwijs voor blinde kinderen. Brahms en Chopin programma. 8 uur n.m. 28 Juli. SnorHcr-ejn P^khovcn. Districts- feest van den N. A. S. B. VOOR DE KOFFIETAFEL Vlschkoekjes Bereiding: 500 gr. ontgratc gekookte vischrcsten, 1 dikke snee brood (zonder korst) of 2 beschuiten, 2 eieren, wat peper en zout, 1 eetlepel gohakte peterselie, 50 gr. boter, 1 ei voor panceren, paneermeel, slaolie. Hak de visch fijn. Vorm er met dc 2 ge- klopto eieren, liet met wat water of melk fijngewreven brood of beschuit, de peter selie, peper, zout en gesmolten boter een samenhangend mengsel van. Maak hiervan niet te kleine balletjes en sla die ccnigszins plat. Haal ze even door ei en wentel ze in het paneermeel. Bak dc koekjes in een pannetje dampend heete slaolie tot ze goud bruin en knappend zijn. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gehakt. Andijvie. Aardappele- Korscn. VOOR DE KOFFIETAFEL Nierbroodjes Bereiding: S sneetjes brood zonder korst (G X 3 c.M.), 1 gekookte kalfsnier, Y* L. niei4- kookvocht, 60 gr. bloem, 50 gr. boter, peper, zout, een klein scheutje madeira, 1 zeer fijn gebakte truffel, wat paneermeel, slaolie, 1 ei. Snijd do gaar gekookte nier aan zeer kleine stukjes. Kook van boter, bloem en nierbouillon een dik sausje, roer door dit sausje de stukjes nier en maak het meng sel goed op smaak met wat zout, peper en een weinig madeira. Stort dc ragout op een schotel en laat ze koudworden. Bak de stukjes brood in wat boter of slaolie lichtbruin, bestrijk ze met wat nier- ragout (in den vorm van een kussentje, klop het ei, haal dc broodjes er dooi en vervolgens door paneermeel. Bak dc bróód jes in hoot frituurvet of slaolie goud bruin (bij het bakken de ragout naar onderen!) Dien ze warm op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Bouillon en tasse. Asperges met Mouselinesaus. Gebraden kip. Compote. Aardappelen. Aardbeien bavarois. De normale premie wordt van 2.3 tot 2 pet. vers laagd Het „Staatsblad" zal den tekst bevatten van bet Koninklijk Besluit betreffende dc premie der Ziektewet. Van den inhoud kun nen wij thans reeds het hier volgende overzicht geven. Van 1 Juli 1935 af is de normale premie der ziekenkassen van de Raden van Ar beid teruggebracht van 2.3 op 2 pet. Gebleken is, dat sommige Raden een re serve hadden van meer dan 100 pet. der jaarpremlo en het gemiddelde was meer dan 50 pet. 29 bedrijven met verhoogd ziektccijfer hadden een premie van 3.4 pet. Daar zijn thans vijf bedrijven bij geko men, n.l.: I. het maken van bouwkundigo werken en waterwerken; II. het metselaarsbedrijf; III. slóopen van bouwwerken; IV. sigaren- en cigarcttenmakerebcdrijf; V. het diamantbewerkerebedrijf. De premie voor deze 34 bedrijven is per 1 Juli a.s. teruggebracht van 3.4 op 3.0 pet. Voor bet glazenwasschersbcdrijf (incl. liet schoonhouden van gebouwen) en het stuca- doors- en wittersbedrijf is een premie inge voerd van 4.3 pet. Het mijnbedrijf is teruggebracht van 4.9 tot 4.75 pet. Voor üllo bedrijven mag de werkgever maximaal 1 pet. van loon van den arbeider afhouden, dus de helft van do normale pre mie. Bij de werkverschaffing echter blijft dit 2.5 pet. maximaal. AMERSFOORT 11 Juli. Het Boompje. Verkooping van 4 boerderijen, de Yossekamp, de Vathorst Kleine Vathorst en Klein Hoog en Wel, onder Nijkerk en Hoogland. Verder diverse pcrceelen hooi- en weiland. 10.30 uur v.m EEMNES 3 Juli. Koffiehuis „De Lindeboom." Ver kooping van wei- en hooiland. 11 uur v.m 10 Juli. Koffiehuis wed. van Dalen. Ver kooping perceel Mcentwcg 15. 11 uur v.m. HOEVELAKEN 3 Juli. Koffiehuis van Kolfschoten. Ver kooping bij inzet van de hofsteden „Groot Korlaar" en „Vinkelaar." 10.30 uur v.m. Bij toeslag 10 Juli. B A ARN 4 Juli. Villa „Heuvcloord.\ Eemnesserweg GO. Verkooping inboedel. 10 uur v.m. GEVAARLIJK MOTORRIJDER Een motorrijder werd geverbaliseerd we gens het rijden op een trottoir, het niet heb ben van een rijbewijs en bovendien niet voldoen aan het gegeven stonteeken. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg heden 72 graden. Het diploma werd behaald door Doortje Heyman. Er zijn wederom vele gevonden voorwer pen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) KINDERZORGCOLLECTE Geachte Redactie, Nogmaals willen wij even uw aandacht vragen voor de kindcrzorgactie. De toestem ming van het gemeentebestuur is afgeko men, zoodat nu alles definitief geregeld kon worden. Er zal gecollecteerd worden op 1, 2,-3, 4, 8, 9, 10 en 11 Juli. Moge het vaste vertrouwen, dat wij heb ben in het medeleven van de Amersfoort- sclie burgerij, niet beschaamd worden! II. LANGENDONK, directeur. MILITAIR BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN BREDA, 27 Juni. Hedenmorgen was een detachement van het 2de half regiment huzaren uit de Trip van Zoutlandkazerne te Breda onder toezicht in het kanaal on der Terheide aan het zwemmen. Plotseling verdween de 21-jarige dienstplichtige Ra makers uit Roermond in de diepte. Onmid dellijk werden pogingen aangewend hem te redden. Dit gelukte eerst na geruimen tijd en toen bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk is naar het militaire hospitaal te Breda overgebracht. OMREKENINGSKOERSEN. nff. Niet Off. Londen Berlijn - Parijs Brussel Zurich K ipenhagen lölo Stockholm New York Milaan Praag Medegedeeld door de Rotterd. Bankvereen. 27 Jun» 28 Jun - 7.24% 7.24% - 0 59 27 0.59.25 - 9.72 9.7a - 24 79 24 81 ■V 48 07 48.10 - 32 40 32 45 - 36 4J 36 5 - 37 40 37 45 - I 46% 1 46% - 12 18 12 18 - 6.17 6.16 ROTTERDAM. 27 Juni. Te Rotterdam is bekend geworden. dat aan boord van bot stoomschip Statendam van do Ilolland- Amerikalijn. een moord is gepleegd on een der schepelingen. Kort voor het vertrek van he: schip uit New-York, is aan boord een der opvarenden, dc 40-jarige olieman P. de G woonachtig te Rotterdam met een mes neergestoken en overleden. Een stoker K. renaamd eveneens* uit Rotterdam afkom stig. werd als verdacht van dezen moord aangehouden door de New-Yorkscho poli tie. die ook het liik in beslag heeft geno- men. Bij de regeering is, naar Het Volk ver neemt, een tweede wetsontwerp in zake verlaging van dc vaste lasten in voorberei ding. Dit ontwerp beperkt zich tot de verlaging van do vaste lasten, dio overheidsdiensten en in hot bijzonder gemeentediensten opleg gen; do particuliere lasten blijven onaange tast. Op overeenkomstige wijze als ten aanzien van de salarissen zal volgens dit ontwerp de regeering van de gemeentebesturen kun nen verlangen, dat zij canons, precariorech ten, rioolbelasting c.d. verlagen. Daarom trent zullen aanwijzingen aan de gemeente besturen worden verstrekt. Nieuwe lasten zullen niet mogen worden opgelegd en be staande niet rnógen worden verhoogd, ten zij tegenover de verhooging een tegenwaar de gesteld wordt. Een bedrag van 880.000. tegen een rente van 4^ en een koers van 97^ Gedep. Staten schrijven aan de Staten van de provincie Utrecht: Hoewel in verhand met den stand van de provinciale kas op dit oogenblik niet drin gend noodzakelijk, achten wij het niette min met het oog op de huidige onzekere tijden raadzaam, dat reeds thans ook tot dekking van de ten laste van de buiten gewone diensten van 1934 en 1935 komende >vegenuitgaven een geldleeningsbesluit door uwe vergadering wórde genomen. Zoodra de stand van de vlottende schuld der pro vincie in verband met de tijdsomstandighe den consolidatie van deze uitgaven geraden doet zijn, kan alsdan daartoe worden over gegaan. Op den builengewonen dienst van 1934 is voor dc uitvoering van bet provinciale we genplan een (maximum) bedrag beschikbaar gesteld van ƒ500,000. Vcreenigt uwe verga dering zich met ons voorstel van 18 Juni 1935 om ons o.m. te machtigen te dezer zake voor 1935 ten hoogste ƒ400,000 te be steden, dan komt dus voor bestrijding uit leeningsgeld in aanmerking een bedrag van ten hoogste 900.000. Deze som kan echter worden verminderd met een bedrag van ƒ20.000, dat reeds tot dekking van 1/25 ge deelte der wegenuitgaven van 1934 door den gewonen dienst van 1935 aan den buitenge wonen dienst van dat jaar wordt bijgedra gen. Het maximum leeningsbedrag is mits dien te stellen on /8S0.000. Op grond van het vorenstaande geven wij u in overweging te besluiten tot het aan gaan van eene geldleenirig ten laste van de provincie, reëel groot ten hoogste 830.000. vermeerderd met de op de leening vallende kosten. Wij zouden voor deze geld leening weder een rentetype aangenomen wenschen te zien van ten hoogste 4l/2 en een koers, welke voor de provincie niet lager is dan 97 Overeenkomstig den in 1928 aangeno men opzet voor de financiering van de we genuitgaven zal dc aflossing van de gcld- leening, voor zoover dc wegenuitgavcn van 1935 betreft, in (ten hoogste) 25 en wat de wegenuitgaven van 1934 aangaat in (ten hoogste) 24 gelijke jaarlijksche termijnen moeten geschieden. Immers wordt, zooals gezegd, van laatstgenoemde uitgaven reeds 1/25 gedeelte door eene bijdrage uit dc ge wone middelen van 1935 gedekt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BINNENLAND APELDOORN, 28 Juni. Hedenmiddag om 12 uur heeft dc plechtige huldiging slants gehad van dc manschappen van de Koninklijke marcchaussée uit Oss. Kwart oor twaalf hebben zich opgesteld dc man schappen van do Kon. Marcchuussóc uit Oss en dc tijdelijk daar op dc hoeve dc Elsen- burg en tc Lithoyen gedetachccrdo man schappen, tezamen in dienst van het depot der Kon. Maréchaussee tc Apeldoorn. In het geheel stonden opgesteld 125 manschappen, van wie 22 uit Oss afkomstig waren. Precies tc 12 uur arriveerden H.M. de Ko ningin en Prinses Juliana met klein gevolg per auto van Het Loo. In het gevolg bevon den zich kapitein Phnff, luitenant Romer en freule Schimmelpenninek van der Oye. De manschappen van het depót stonden in de lengte van het terrein, dc brigade uit Oss links in de breedte. Generaal-majoor II. II. G. Kappelhoff, in specteur, wapenconunandant der Kon. Ma rcchaussée, presenteerde de troepen aan II. M. de Koningin en geleidde H. M. naai- de marechaussée uit. Oss. Deze werden door den districts-commandant van de Kon. Ma rechaussée, jlir. G. A. Bonier, aan II. M. voorgesteld. Nadat dc Koningin zich korten tijd met de manschappen had onderhouden, begaf zij zich naar liet midden van het ter rein, waar Zij dc volgende toespraak hield tot de opgestelde manschappen. „Officieren, onderofficieren en manschap pen der Kon. marechaussee. Het was mijn wensch om degenen, die te Oss®. en omliggende plaatsen zich onder do bevelen van hun wakkeren en encrgicken kapitein-districtscommandant bijzonder on derscheiden hebben door grootc plichtsbe trachting, voortvarendheid en beleid, per soonlijk mijn tevredenheid te betuigen. Een zeldzaam moeilijke taak is u opgedragen. Gij hebt de voldoening gesmaakt, dat gij een geheele streek van Nederland hebt be vrijd van een zwaren druk, die een troep misdadigers daarop van jaar tol jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en u oprecht geltfk met dit succes. Met voldoening kan ilc hier getuigen, dat niet tevergeefs een bo- roep op uwe offervaardigheid is gedaan. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat ijzeren wilskracht en stelselmatig doorzet ten onherroepelijk tot liet gestelde doel leiden. Moge het u gegeven zijn oven voor spoedig te zijn bij de vervulling van uw verdere taak, die u te Oss en omgeving nog wacht. Ik spreek den wensch uit, dat het voorbeeld door het personeel dor brigade te Oss gegeven, het geheele korps marechaus see moge bezielen bij dc vervulling van, zijn steeds wisselenden en zoozeer uiteenloopen den dienst. In de overtuiging, dat gij allen, over eenkomstig dc goede tradition van het wapen, voort zult gaan uw beste krachten te wijden aan den dienst van het vaderland, besluit ik met „Leve hot vaderland". BUITENLAND Eveneens in Oostenrijk en Zwitserland gevoeld In verschillende doelen van Oostenrijk zijn Donderdag vrij sterke aardschokken waargenomen, die echter, voorzoover thans bekend is, geen schade hebben aangericht. In de Zuidelijke Alpen was reeds eenigc dagen geleden een schok gevoeld. Ook in verschillende doelen van Zwitser land, Vooral in Bazel, Zurich, Bern, Oost- Zwitserland en het centrum is Donderdag te 18.20 een aardschok waalgenomen, die. ongeveer vier seconden duurde. Tc Zürich, Bazel en St. Gallen kon de schok in de bui zen duidelijk worden gevoeld. Berichten over materiecle schade zijn niet binnenge komen. Tc Stuttgart is de aardbeving vooral krachtig gevoeld op de omliggende hoog ten. In Balingen (Schvvabische Alp) was dc aardschok zoo krachtig, dat dc inwoners in bun eersten schrik voor een deel hun huizen verlieten. In Heidenbeim a/d. Brenz en in Steinheim voelde men eerst een lich ten en daarop een zeer krachtigcn aard schok. Kasten, deuren cn vensters kwamen in heftige beweging. Men kon zelfs duide lijk een heen en weer zwaaien der kerkto rens waarnemen. In Biberach in Ober- Schwabcn werd de beving begeleid door een op donderen gelijkend rumoer. In ver schillende straten vielen schooretcen'en naar beneden. Het seismografischc instituut tc Stutt gart is tot de conclusie feekomen. dat dc haard der beving in het gebied der Zwa- bische Alpen ligt. Vooral in het Zuiden en Westen ging de barometer door met stijgen, zoodat zich thans een flink hooge drukgebied over Frankrijk en dc Britsche eilanden gaat uitstrekken. In Frankrijk is de tempera tuur weer gestegen. Over dc Britsche eilan den veranderde liet weinig, terwijl het ten onzent wat koeler werd tengevolge van den aanvoer van luchtmassa's uit bet Westen. De depressie, welke gisteren nog over dc Britsche eilanden was gelegen, werd Noordwaarts teruggedrongen naar IJsland. Over Duitschland, waar de temperatuur, nog hoog bleef, valt thans koele lucht in, waarbij regen en onweer optreden. (Danzig 13 m.m.. Frankfort 12 m.m.) In Scandina vië wercl bet. wat kouder. De lage druktoc- stand handhaafde zich daar nog. Men mag verwachten, dat het zomerweer ten onzent nog cenigcn tijd zal blijven aanhouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7