ie ruggegraat van Afrika in wording. Uit de geschiedenis der waaiers. De ijzeren handgreep op de Sahara. s Mipoaa.zzt* ALcens- [anger jjffj el I Totfggourlfl #A i^aéchor oOuj^lj KarraKeo)) pTimmtmoüa JOUAT, [Adrar I °lnSoJah 'ezrouft Tombouotj Zind< aijodoVj VOLTA- Ondanks alle wereldproblemen, welke de moderne menscheid trelsteren. levert onze 20e eeuw toch nog voldoende optimis ten, die zich wars van alle crisis de meest fantastische en opzienbarende plannen be denken om nieuwe ongekende mogelijk heden te scheppen. Het behoeft daarom geen verwondering te wekken, dat zij meermalen hun aandacht schonken aan een thans nog dor en troosteloos gebied van meer dan zes millioen vierkante kilo meters, dat aandrykskundig wordt aange duid als de Sahara, waar volgens de Deen- sche onderzoeker Bogholm en naar de ge tuigenis van een aanzienlijke Fransche expeditie in de grijze oudheid de Lyberi- sche en Egyptische beschaving hoogtij vierden. Allerlei denkbeelden worden de laatste jaren dan ook geopperd om deze onmetelijke woestijn in een bewoonbaar land te herschapen. Een Zuid-Amerikaan- sche irgenieur, die luistert naar den naam van Pedro Paulet, wilde er kolonisten on derbrengen in kleine steden van 5000 in woners, welke nederzettingen echter zou den bestaan uit één enkel gebouw van fa belachtige afmetingen, waarvan de instal latie in staat is de tropische hitte binnen deze veste af te koelen tot een alleszins dragelijke warmte. Om de bewoonbaar heid dezer streken mogelijk te mak^n, raadt prof. Augustu Chevalier, van het Natuur-Historisch Museum te Parijs, die met een expeditie de geheele woestijn ja ren lang per kameel doorkruiste, aan, om een reeds sedert eeuwen bestaand plan te verwezenlijken, de Sahara door bevloeiing door middel van irrigatiewerken vrucht baar te maken en daardoor landbouw veeteelt een kans te geven. De Duitsche in genieur Herman Soergel wil die bevloeiing doen volgen uit een nog fantastischer plan door eenvoudig de Middellandsche Zee tot wat bescheidener proporties terug te bren gen! Hy voorspelt den ondernemers by Schetskaart van de toekomstige route Oran-Gao van den Trans-Saharischen spoorweg. niet nieuw. Reeds vijftig jaar geleden hield men zich bezig met het bestudeeren van de enorme moeilijkheden en techni sche problemen, welke telkens onuitvoer baar bleken te zijn. In 1879 werd doqr ingenieur Rolland het eerste plan gemaakt om een spoorlijn door de Sahara aan te leggen, welk plan zelfs in het Fransche Parlement ter sprake kwam. Met de technische middelen, welke men toentertijd ten dienste had, was er evenwel geen kans om dit geweldige plan tot werkelijkheid te bren gen en het ontwerp ge raakte dan ook al spoe dig op den achtergrond. Toen er evenwel jaren later sprake was van den bouw van 'n spoor lijn van Algiers naar Kaapstad, dus een ver binding tusschen Noord en Zuid-Afrika, kwam het ontwerp van den Saharalijn weer ter sprake, daar deze lijn schakel in de verbin ding AlbiersKaapstad kon vormen. Studiecom_ missies werden ge vormd en was de groo- te wereldoorlog van 1914 niet tusschenbeiden gekomen, de spoorlijn door de Sahara zou reeds lang werkelijk heid zijn geworden. Door den oorlog en de daaropvolgende crisis Voorbeeld van een huizen-kolos, zooals ingenieur Pedro Paul't geraakte iedere gedach- zich denkt als woonstede der toekomstige Sahara bewoners, te aan een spoorlijn in volvoering van zijn idee een onmetelij- ken rijkdom. De internationale belangstel ling voor deze te ontginnen vlakte onzer aardbol blijkt dus wel aanwezig. Het is dan ook begrijpelijk, dat de meer prac- tisch aangelegde economen hun gedachten hebben laten gaan naar gemakkelijker uit voerbare plannen tot bewoonbaarmaking van de Sahara, waartoe dan op de eerste plaats gerekend mag worden een Traris-Saharistische spoorweg. De mogelijkheid van den aanleg van een spoorweg dwars door de Sa hara wordt de laatste jaren dan ook druk ever wogen. Bij wettelijk besluit werd in 1927 tot dit doel door de Fransche regeering van de „Commissie tot Bestudeering van den Trans-Saharischen Spoorweg", niet alleen de middelen, maar ook de mannen ter beschikking gesteld, die een uitvoerig gedetailleerd plan hadden uit te werken tot den bouw van den spoorweg. Deze studie commissie had in 1930 haar werk zaamheden beëindigd en 228 af gevaardigden van het Fransche Parlement bleken voor de uitvoe ring te zijn. Verleden jaar zag het er naar uit, alsof deze stoute plan nen werkelijkheid zouden gaan worden. Langdurige en nauwkeu rige besprekingen werden toen ge voerd tusschen de spoorwegautori teiten van Frankrijk, Engeland en België, doch verder dan besprekin gen schijnt het niet te zijn geko men. Het plan om een cpoorweg dwars door de Sahara aan te leggen is de Sahara op den ach tergrond. Eenige jaren geleden evenwel gaf de Fransche regeering opnieuw op dracht om het plan voor den aanleg van een spoorweg door de Sahara zoo spoe dig mogelijk uit te werken. Sinds 1930 kondigde deze commissie het eind harer werkzaamheden aan, waarop de spoorweg deskundigen van de landen, welke het meest belang bij een spoorlijn door de Sahara hebben, langdurige conferenties hielden. Wegens den algemeen heerschen- den noodtoestand schijnt men evenwel huiverig te zyn de plannen door te zetten en met den aanleg een aanvang te maken. Men kan zich deze aarzelende houding vooral van Frankrijk wel begrijpen, want voordat tot aanleg wordt overgegaan, dient men toch zeker te zijn van de voor- deelen, welke een dergelijke, onderneming moet afwerpen. Zooals het met ieder nieuw plan het geval is, heeft ook het ontwerp van den Sahara-spoorweg zyn voor- en tegenstan ders, welke beide categoriën even geest driftig hun stan standpunt verdedigen .Tot de voorstanders moet in de eerste plaats worden gerekend geheel Algiers. Onge twijfeld zal Algiers ook wel van een der gelijke spoorwegverbinding het meeste voordeel genieten, daar met de tegenwoor dig ter plaatse bcstande verkeersmiddelen een constante verbinding van Algiers met den Midden-Niger niet mogelijk is. Het beginpunt der ontworpen spoorbaan is ge dacht bij de havenstad Nemours, welke even ten Westen van Oran is gelegen. Van hieruit zou de lijn eerst in westelijke richting gaan langs de grens van Marok ko, waarbij gebruik kan worden gemaakt van een reeds bestaande lijn, welke tot Bu Arfa is doorgetrokken. Van hieruit zou de lijn in zuiver zuidelijke richting loopen tot Buren aan den Niger, waar zij zou worden gesplitst. De eene spoorweg gaat in Zuid-Westelijke richting tot Segu aan den Niger en de andere lijn in Zuid-Oos- teijke richting naar Niamc, van waaruit dan later een Trans-Afrikaansche spoor weg moet worden aangelegd. De Sahara- spoorweg, de „Trans-Saharien", zooals hij in Frankrijk wort genoemd, zal niet min der dan 3450 K.M. lang zijn, waarvan 1912 K.M. midden door de Sahara zullen loo pen. Dit traject zal ongetwijfeld de mees te boringen opleveren van den geheelen aanleg, daar de spoorlijn hier een gebied van honderden kilometers doorkruist, waar geen druppel water is te vinden. Naar aan leiding hiervan maken de deskundigen dan ook nogal eenig bezwaar tegen den aan leg. De moderne technici verzekeren even wel, dat deze moeilijkheid wel te over winnen zal zijn, te meer, daar er voor den aanleg van den spoorweg weinig kunst werken noodig zullen zijn. De bodemge steldheid van de Sahara is n.lt van dien aard, dat men er over het algemeen een harden grond vindt, welke op sommige plaatsen met platte steenenen is gelijk ge maakt. Hierdoor zijn tusschen tal van plaatsen ideale autowegen geschapen, wel ke ook bij den aanleg van de spoorlijn benut zouden kunnen worden. De kosten voor den aanleg vormen evenwel het groote struikelblok, waarop de onderne ming dreigt vast te loopen. Men heeft ge rekend, dat gedurende de acht jaar, welke de aanleg zal vorderen, een kapitaal van 2500 millioen francs zullen noodig zijn, waarbij dan nog komen de renten van de verschillende leeningen, welke hier voor zullen moeten worden aangegaan. Bovendien zou er nog ongeveer 1500 mil lioen francs noodig zijn voor aanschaffing en onderhoud van materiaal. De tegen standers, en dat zijn er niet weinig, zijn van meening, dat onder dergelijke om standigheden deze lijn onmogelijk renda bel is te maken, te meer daar het reizi- gersvervoer verre van overweldigend zal zijn. De eerste jaren zou moeten worden gerekend op een tekort van circa 60 mil lioen francs! De lijn zal in hoofdzaak moe ten rendeeren van het goederenvervoer en men betwijfelt, of dit den aanleg recht vaardigt. De lezer zal dan ook wel reeds hebben begrepen, dat er bij een even tueel toch doorzetten dezer plannen nog andere motieven moeten gelden, welke men van nog grooter belang acht. Behalve economische voordeelen geeft bij Frank rijk dan ook het strategisch element den doorslag in deze kwestie. Vooral ten op zichte van Italië is er voor Frankrijk veel aan gelegen, dat deze spoorweg, welke De monumentale werkelijkheid- Een karavaan, door een zandstorm verrast eenmaal het begin moet vormen van een Trans-Afrikaansche Spoorweg, welke door de Fransche, Engelsche en Belgische kolo nies naar Kaapstad zal loopen en daarom de ruggegraat van Afrika wordt genoemd, tot stand komt. Uit eenzelfde oogpunt heeft echter ook Italië belang bij dezen spoorweg en indien Frankrijk met den aanleg niec voortmaakt, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat op een goeden dag Italië de zaak in handen nam, vooral daar dit land reeds sinds jaren dsn wensch koestert zijn grondgebied in Can- traal-Afrika uit te breiden. De Trans-Sa- harische Spoorweg zou de reis, welke thans ongeveer drie weken in beslag neemt, tot vyftig uur beperken, hetgeen vanzelfsprekend ook de militaire expedi tie ten goede zal komen. Nog voor de eerste rails vervaardigd zijn van deze in uitzicht gestelde Trans-Saharischen Spoor weg is men sinds jaren alvast begonnen overal langs de toekomstige route, doch met alle mogelijke wolkenkrabberscom- fort en hygiëne ingerichte r Bordtj-ho- tels te bouwen. Of deze koloniale penetra- tiepolitiek, economisch of pacifiek zal zijn, heeft men intusschen maar af te wach ten. Merkwaardiger in dit opzicht is wel het feit, dat deze „hotels" gebouwd zijn in een styl, welke te raden laat, of men te doen heeft met een moderne woongelegen heid dan wel met een vestingAls prototype van deze steenen-oases kan de vesting Cisneros in de woestyn van Soe dan gelden, welke in alle ^zichten een sterke gelijkenis toont met de nieuwe woestijn-hotels. Nu de begeeri ge oogen der wereld cen- maan op dit gebied zijn gevestigd, zal wel spoedig de ijzeren handgreep der techniek het in beslag nemen en kan het oude Europa gaan vechten om de vriendschap zijn zijn nieuwen buur. Dat men in den tegenwoordigen tyd het gebruik van den waaier zeker nog op prys stelt, bewijst wel het feit, dat in Whitehall te Londen dezer dagen een speciale expositie op 't gebied der waaiers werd geopend en welke expositie veel be langstelling van de zijde der dames wekt. Vandaar, dat wij thans iets willen vertel len over de geschiedenis der waaiers. De waaier is wel een der oudste ge- bruiks- en luxe-voorwerpen der vrouw, Reeds vóór Chr. geboorte schijnt men het gebruik ervan te hebben gekend. Immers op oude gedenksteenen en Egyptische fres co's ziet men -euwenoude afbeeldingen van vrouwen, die met een sierlijke beweging haar waaier hanteeren. Deze waaiers moe ten, op dergelijke afbeeldingen af te ga3n, van struisveeren of bladeren zijn geweest. Vooral in het oude Rome werden de waaiers algemeen gebruikt; men zag geen dame een wandeling maken zonder haar waaier mee te nemen. Wanneer zij wa ren vergezeld van een hunner bedienden, dan werden de waaiers door laatstgenoem den gedragen om haar meesteres koelte toe te wuiven. China is het land, dat door alle eeuwen heen heeft uitgeblonken in het vervaardigen van waaiers. Vaak waren het schitterende kunstvoorwerpen, welke allen als pronkstukken werden ge dragen. Zb waren belegd met een groot aantal kostbare steentjes en vaak rijk ge borduurd op zware zijde of satijn- In de Oosten en Westen verschillen in veel op zichten vein elkaar. De toegeslagen waaier in het Oosten, welke aan een lint om den linkerhand werd gedragen, beteekende zooveel als dat dat de dame haar keuze reeds had genomen en de cavalier geen moeite behoefte te doen haar op een of andere wijze te benaderen. Een waaier aan de lippen gedrukt beduidde: ik denk aan u, werd hy snel toegeslagen, dan wilde dit zeggen: ik vrees, dat gij my bedriegt. Op den grond geworpen betee kende de waaier: uw liefde wordt beant woordt en wanneer een dame het gelaat met den waaier bedekte, beteekende dit, dat zij boos was en niet langer meer van de complimentjes van haar cavalier ge diend was. De waaier is echter niet altijd van zulk een sierlijken vorm geweest als de laatste eeuwen het geval is. Toen hy pas in de Europeesche landen werd in-» gevoerd, bestonden er drie modellen, n.L faafellum, vaanwaaier en schrijfwaaier; dit laatste model was een bladvorm op een steel en wel het meest geliefd. Daarna kwam de opvouwbare waaier in de mode en heeft zich tot op den huidigen dag gehandhaafd. Deze vorm was in zijn be ginstadium zeer primitief en bestond uit een rechthoek van papier of gelijmde stof, Jn harmonicavorm gevouwen en onderaan saamgebonden. Door de vaak voorkomende last, welke men van dezen waaiervorm ondervond, wendde men steeds opnieuw Kostbare waaiers op de Tentoonstelling in Whitehall te Londen geëxpo seerd. Bovenstaande stand toont op den achtergrond moderne en op den voorgrond eenige antieke waaiers. middeleeuwen geraakte het gebruik van den waaier op den achtergrond. Alleen de aanzienlijke vrouwen vertoonden zich er mee. Men kende hem nog alleen in de kerkdiensten, waar hij werd gebruikt voor zijn oorspronkelijk doel, want in het Oos ten bezigde men den waaier tegen den vliegenplaag op het altaar en 't spreek gestoelte. Men plaatste dan groote blad- vormige waariers op lage stelen naast het altaar. Door de zwaarte dhr bladeren wuif den de waaiers voortdurend heen en weer, waardoor de lastige diertjes op een af stand werden gehouden. Hoewel het ge bruik van een waaier in de Westersche kerk vrijwel nutteloos was, nam men deze gewoonte toch al spoedig van de Ooster lingen over. Zij werden dan ter versie ring in de hoeken der kerken geplaatst Dc waaiers werden echter niet altijd ge bruikt om er koelte mee toe te wuiven; zij werden ook -.vel gebruikt om de warmte te verhoogen, want bij het aabblazen van het haardvuur of het altaarvuur bewees hij, vooral in het Oosten, groote dien sten. Het gebruik van waaiers is uit het Oosten naar Europa overgebracht onge veer in de 16e eeuw. Wie dit gebruik heeft ingevoerd, is niet met zekerheid te zeggen. Wel is bekend, dat de invoering van dit voorwerp in Europa den dames veel beroering bracht. Voor velen was hy een welkome modevariaties en was al spoedig geliefd. Anderen, c]je niet in staat waren een dergelijk voorwerp aan tc schaffen, werden afgunstig op haar rijkere zusters en strooiden tal van praatjes rond omtrent het gebruik en de manier, waarop de dames haar luxe waaiers han teerden. In dezen tijd kwam n.l. da taal der waaiers in de mode. Bij 'e Egyptena- ren, Assyriërs en Perzen was de taal der waaiers allang bekend, doch eerst vele jaren nadat de waaier in Europa zijn in trede had gedaan, werd de z.g. „waaier- taal" hier bekend. Dc waaicrtaal in het pogingen aan verbeteringen aan te bren gen. Thans was het Japan, die een ver andering in den waiervorm gaf. Dit land hecht reeds vanouds veel waarde aan den waaier. Niet alleen de dames gebruikte de waaiers; ook de heeren gingen het nut van zulk voorwerp inzien. Koning Hendrik III had voorliefde voor waaiers van zijn moeder, Catharina de Medicis, geërfd. Deze vrouw bezat een groote col lectie kostbare waaiers van alle denkbare en ondenkbare materiaal. Aan het Hof van Lodewijk XIV, de „Zonnekoning", tijdens wiens bewind de meest overdre ven luxe heerschte, was de waaier ge liefd. De koning bezat waaiers van schit terende zijde, satijn en brocaat, belegd met kostbare diamanten, paarlen en juweelen Ook Koningin Elisabeth van Engeland was dol op waaiers en moet eens hebben ver klaard, dat zulk een voorwerp 't eenig- ste was, dat een onderdaan zyn vorstin kon aanbieden. Nadien ontving zij een groot aantal waaiers, de een nog rijker en mooier in uitvoering dan den ander. Algemeen bekend is, dat de waaiers de laatste tientallen jaren op den achtergrond zyn geraakt. Dit feit schrijft men toe aan de „sportieve periode", waarin de wereld zich bevindt. Immers in een tijd, waarin wij thans leven, is dan ook wel te be grijpen, dat het meer gaat om „snelheid" dan om „gratie". Doch voor velen zat het een verheugend feit zyn te weten, dat de waaier opnieuw in eere is her steld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 12