rr Stadsnieuws UITVERKOOPENEN OPRUIMINGEN "T LISTERINE TANDPASTA Stationschefs protesteeren M. H. VANRAALTE Leidsche Wollen Dekens Omtrek 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOOFTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 OCTOBER IPS WINKELIERS MOETEN ACTIEVER WORDEN! Klachten over lakschheid en geringe medewerking in de vergadering van Hande' en Nijverheid De Mica-week In een der- zalen van restaurant Prin cess had gisteravond onder leiding van den heer W. Wijk Jr. de maandelijk sehe vergadering plaats van de vereeni ging Handel en Nijverheid. Van de Vereeniging van Winkeliers in het Leusderkwartier was een ver zoek binnengekomen om een bijdrage voor de te houden winkelweek. De voor zitter deelde mede, dat de vereeniging Handel en Nijverheid niet beter kon doen dan hiervoor een cadeau beschik baar te stellen. De voorzitter hoeft zit ting genomen in het eere-comité voor deze winkelweek. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel voor een gecombineerde feest- vergadering van de F.A.M., ter meerdere propaganda. Het bestuur adviseerde hieraan medewerking te verleenen. Be sloten werd aan deze feesteliike verga dering medewerking te verleenen. Met betrekking lot de verkiezing voor de Kamer van Koophandel deelde de voor zit ter mede, dat tegen een her-candidee- ren van den heer Yerwer voor de afd. Kleinbedrijf voor Amersfoort géén enkel bezwaar is, zoodat conform het advies van het bestuur de heer Verwcr op nieuw candidaat gesteld zal worden, hetgeen ook in de beide andere mid- denstandsvereenigingen zal geschieden. Naar aanleiding van een desbetreffen de opmerking over de geringe deelname aan de Micaweek merkte de voorzitter op, dat men hier in Amersfoort altijd met groote lauwheid van de zijde der winkeliers heeft te kampen: dit is steeds het geval als men eens iets op touw zet, hoewel dat toch een gezamenlijke recla me is. Bovendien was er voor onze stad een veel ie klein bedrag voor reclame beschikbaar; men zal ook moeten in zien, dat er meer geld uitgetrokken moet worden voor een goede en doeltref fende reclame. Met. nadruk wees de voorzitter erop, dat de mentaliteit van den Amersfoortschen winkelier, die in alles wat actie voor den middenstand betreft even laksch is, móét veranderen om hier eens iets met succes te kun nen ondernemen. Hij deelde nog mede, dat de inzending van de Mica-puzzles is verlengd van 26 tot 28 October. Ander zijds werd opgemerkt, dat de opzet voor het publiek veel te moeilijk is en dat de Kon. Ned. Middenstandsbond, toen de Mica-week begon, niet met alle werkzaamheden gereed was. De voorzitter bleef erbij, dat steeds bij welke actie ook, blijkt, dat de Amersfoortsche winkeliers erg laksch zijn. Wat de moeilijkheid betreft, dit komt doordat bijna al dergelijke geval len komen onder de loterijwet, zoodat men lang niet geheel vrij is bij het ma ken van een opzet. Dit is een handicap voor de organisatoren, doch als daarbij dan de winkeliers ook nog stroef zijn is er weinig succes te verwachten. Men moet hegrijpen, dat men werkt voor het belang van den geheelen middenstand en beseffen, dat men dan ook recht heeft op den s*eun en de medewerking van dien geheelen middenstand, waar voor de middenstandsvereenigingen werken. De Verkiezing voor de Kamer van Koophandel In aansluiting aan ons bericht over de mogelijkheid, dat er dit najaar een «lemming noodig zal zijn voor de perio dieke verkiezing van leden der Kamer van Koophandel, melden wij, dat ons uit betrouwbare bron ter oore is geko men, dat waarschijnlijk in de beide af deelingen der Kamer, groot- en klein bedrijf, een stemming zal gehouden moeten worden. Het schijnt, dat het bouwbedrijf een aanspraak zal maken op een zetel in het kleinbedrijf, en dat het verkeers wezen zulks doet voor het grootbedrijf. GARNIZOEN Op 31 detober om half tien zal op de Leusdcrheide het commando over het late regiment huzaren door kolonel Crommelin aan den tot luitenant-kolo nel bcnoenwlcn majoor K. G. van der Mandele worden overgegeven. Generaal H. A. C. Fabius, inspecteur der cavalerie, tevens commandant van de lichte brigade, zal bij deze plechtig heid tegenwoordig zijn. DE OPBRENGST VAN DEN VERKOOP VAN Z021ERP0STZE3ELS Naar men ons mededeelt, heeft de verkoop van zomerpost zegels vooi Amersfoort en omstreken 1966.92 op gebracht, waarvan door middel van het comité 70028. Bovendien hoeft het comité aan diverse haten na aftrek van de onkosten nog ontvangen een bedrag •an 11.73. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geef: de Amersfoortsche Ra- dioeentrnlo. behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitcnlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12 202.20 Brusse' Yie.npsch. 2.203.3r> 1 ondon Regional. 3.35— 690 Droit wich. 6.20— R.50 München. 7.008 00 Gram. Uitz. A.R.C. s noo ;>'x nndon Regional. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Mevrouw H. W. Bakker*Diferee j houdt een lezing over het boek „East wind West wind" van Pearl Buck Gistermiddag heeft mevrouw H. W Bakker—Diferee voor cje Vereeniging van Huisvrouwen allu.er in den foyer van Amicitia een lezing gehouden over het hoek Oosten wind Westen wind van Pearl S. Buck. Daar dit boek Westersche begrippen contrasteert met het eeuwenoude Chi- neescho karakterleven, gaf mevrouw Bakker een inleiding, waarin zij aller eerst de schrijfster typeerde als iemand, die, Amerikaansch van geboorte, na in Europa gestudeerd te hebben, langen tijd in China geleefd heeft en zoodoende in staat is het leven aldaar te leeren kennen en de worsteling tusschen het gele en blanke ras in haar hoek te tce kenen. Wat den godsdienst betreft in China, dat in 1300 bekendheid kreeg met Europa door Marco Polo, daarin heeft dn levensleer van Confutius. de eeuwen door een allesoverheerschende rol gespeeld. Tol op heden nog gaat hij door als de uiterst bekwame leeraar van de zuivere zedelijkheid; van weinig hetcekenden aard is dan ook de gerin ge invloed, omstreeks 100 voor Chris tus. van het boeddhisme geweest op de lagere standen van het Mongoolsche ras. Met die geheiligde beginselen van het oude China, die van ons. Wester lingen. zoo ver af staan, maakt de schrijfster Pearl Buck ons reeds dade lijk bekend door de biecht van de jon ge Chineesche vrouw, die uitgehuwe lijkt is aan een Chinees, die door zijn studie verwesterd en modern geworden is en haar ontworsteld wil zien aan haar slaafschheid. Dit innerlijk contrast vindt geleidelijk een oplossing, door dat de vrouw zich door de wetten van haar eigen volk gedwongen ziet haar man te gehoorzamen en dit haar ver gemakkelijkt wordt door de groote lief de, die zij voor haar man koestert. Zij leert hem begrijpen en dit, gepaard aan de toenemende genegenheid van zijn kant voor haar, leidt tenslotte tot de geboorte van een zoon. De schrijfster vervolgt de overwinning van het Wes ten op het Oosten door het gelukkige huwelijk tusschen de Amerikaansche, moderne vrouw, Mary, en den broeder van de bovengenoemde Chineesche. Tegenover dit viertal plaatst zij de levensopvattingen van het oude, gele ras, verpersoonlijkt in de ouders. Scherp teekent zij ons de moeder, vij andin van alle Westersche beschaving, die heel haar leven gewijd heeft aan de opvoeding van haar kinderen om tenslotte geheel van hen losgescheurd Ie worden. Hoe treffend komt deze moe der-tragedie tot uiting, wanneer Mary nan haar, de eerste dame van het aris tocratische gezin, voorgesteld wordt. Eenerzijds die stilzwijgende uiterlijke rust met die felle innerlijke bewogen heid, anderzijds de meer oppervlakkige, vroolijke maar toch ook bereidwillige en onderdanige figuur van Mary. Juist dut schrijnende, harde beeld wist mevr Bakker zoo diep aanvoelend weer te geven. Ook uit het laatste huwelijk wordt een zoon geboren, en de vreugde hierover tempert in zekere mate de kille sfeer, die het sterven van de groot moeder met zich brengt. Magistraal is baar heengaan uil het leven, geen ont hullingen doet zij, maar zwijgend is haar afscheid, doordrenkt van Oostersch mysterie. Deze veelbewogen eeuw was te zwaar voor haar denkenden geest, want niet alleen het leven van haar kinderen beteekende een ontgoocheling voor haar, maar ook dat van haar man. Deze toch kenmerkt zich slechts door oppervlakkigheid, vertegenwoordigt de zedenverwildering van de Chineesche aristocratie. Fel wordt in dit boek het licht geworpen op de vrouwen, die slechts leven om den man behagen te scheppen, hem te dienen als bijvrou wen, om ten slotte achteloos ter zijde geworpen te worden, afgedankt en ge doemd tot een verder doelloos en lui leven. Uit dit laatste zal men in hoofdzaak het doel van het boek begrijpen, die stille, maar scherpe, ontroerende aan klacht tegen het bestaan van dergelijke menschelijke verwording. De vraag of de Westersche inmenging al of niet goed is, doet hier niet ter zake; men wordt eenvoudig door het wederzijdsche huwelijk voor een „fait accompli" ge steld en wij hebben dat te aanvaarden. Wij kunnen het beschouwen als een aanklacht, een opsomming van gebeur tenissen, die ons Westerlingen doen huiveren, maar niet krijgen wij geluk kig den indruk, dat de Westersche ideeën verheerlijkt worden en als de eenige juiste redmiddelen in dat andere leven kunnen optreden. Trouwens, dit zal slechts de tijd kunnen uitmaken, aan welke „heschavings "-beginselen het Mongoolsche ras zich zal kunnen aan passen. Mevrouw Bakker heeft zich bij de ty peering van de personen in dit boek uitsluitend tot de vrouwen bepaald, zoo dal wij ons dagr een reëel beeld van hebben kunnen vormen. Niet konden wij dat van de manlijke personen; het beeld van den modernen Chinees en den vader bleef voor ons vaag, wat jammer was. Om van een dergelijk ingewikkeld boek, waarin alle karakters zoo sterk uiteenloopend zijn geteekend, in een kort tijdsbestek een blijvenden indruk te vormen, valt niet mede. Wij kunnen dar, ook slechts eerbied hebben voor de vlotte wijze waarop mevrouw Bakker ons zoo goed mogelijk een résumé gaf. „Knap" mag haar boeiende lezing in één woord genoemd worden. Tot slot volgde een moraal. Dat het Oosten en Westen elkaar slechts kun nen henaderen, als zich geen uiterlijke verschillen van taal, kleeding etc. meer voordoen Men moet trachten door te dringen tot den innerlijken mensch, wat spreekster hoopte bereikt te heb ben door de beschrijving van deze vrou wenlevens. De voorzitster, mevrouw M. Schuite makerKuipers, dankte haar met eenige welgemeende woorden, onder aanbieding van een Oostersche plant voor haar Westerse!) huis. THEOSOFISCHE VEREENIGING Donderdagavond 24 dezer zal in het gebouw <".o. Theosofische Vereeniging aan de cumesselaan alhier door den heer J. li '.isheer een openbare lezing worden gehouden over „Noodlot en Vrije wii". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het elders in dit blad geplaatste „Keitje". Deze avond zal in verhand met het diamanten ju bileum der Theosofische vereeniging oen eenigszins officieel karakter dragen; een zangeres zal haar medewerking verleenen. NAT. SOCIALISTISCHE BEWEGING Blijkens een elders in dit blad ge plaatste advertentie zal op 31 October a.s. in de Markthal een openbare verga dering worden gehouden van de N.S.B. Als sprekers zullen optreden M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg en J. H. L. de Bruin, die resp. zullen behandelen „Corporatie of Partij" en „Het geweten der natie." WERKGEVERSBONDEN IN HET BOUWBEDRIJF Door de samenwerkende werkgevers bonden in het bouwbedrijf zal op 6 No vember in den Dierentuin te den Haag een groote propaganda- en voorlichtings vergadering worden gehouden inzake werkverschaffing werkverruiming en eigen beheer, waarbij een drietal spre- krs het woord zal voeren. DE WINKELWEEK IN HET ..LEUSDERKWARTIER" Woensdagavond zal in café d'Oranje- boom de installatie plaats hebben van het Eere-comité. dat samengesteld is ter gelegenheid van de feest- en win kelweek in het Leusderkwartier. BURGERLIJKE STAND 21 October Geboren: Theresia Hermina. d. van Gerrit van Doorn en Christina Jo hanna Christ. Carel Gerrit, i. van Ger rit van den Hul en Sophia vffci Ginkel. Overleden: Lieuwe van der Ploeg, oud 70 jaar, echtgenoot van Welmoed Talsma. Elisabeth Gerhardina Lief rink, oud 67 jaar, weduwe van Jacques Besier. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Vierde jaarvergadering van deze vereeniging in res* taurant „Princess" Gisteravond heeft de Nederlandsche Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" alhier in Princess-room onder leiding van den 2en voorzitter, den heer A. J. Lodder, haar vierde jaarver gadering gehouden, waarvoor veel be langstelling bestond. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd, waarna de heer J. Th. Tom mei als secretaris het jaarverslag uitbracht. Momenteel zijn er 69 leden en 2 donateurs; het aantal lessen door de doktoren gegeven, bedroeg 21, ter wijl voor de zomeroefeningen, waarvoor het „Soesterkwartiex-" een prachtig ter rein beschikbaar stelde, nog meer be langstelling gevraagd wordt. Hulp werd er 28 maal verleend tegen het vo rig jaar 18 maal. Het diploma voor Eerste Hulp is op het oogenb'ik in het bezit van 43 leden. Door de bijzondere erkwilliehcid en steun van de artslei ders en doordat geen hestuursverande- ringen plaats hadden, groeit de vereeni ging en gaat zij een goed vijfjarig be staan tegemoet. Spreker wijst op de onmogelijkheid om zijn functie nog lan ger waar te nemen door gebrek aan tijd en geeft ernstig in overweging zijn plaats te doen innemen door een der damesleden. To* s'nf u-H Mi brengen voor don m jaar van alle zijden ondervonden heeft. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer van Dijk, bracht naar voren een totaal aan inkomsten van 391.85, aan uitgaven van f 373.73. Het ha tig saldo bedraagt met het vorig jaar medegerekend 119.335. Blijkens het verslag van den com missaris van materiaal, den heer v. d. Woerd, was het oefenmateriaal het zelfde gebleven. De kas-contróle-commissie dechar geerde den penningmeester, waarna de benoeming van nieuwe controle-com missieleden plaats had; zitting kregen voor dit jaar mevrouw van Kempen en de hoeren van Wijke en Alblas. Wat betreft de bestuursverkiezing, pe riodiek moesten aftreden de 2e voorzit ter, 2e secretaresse en le penningmees ter, resp. de heer A. J. Lodder, mej. v. d. Helm en de heer van Dijk. Allen werden herkozen. De contributie voor het komende jaar werd vastgesteld op 4. Met be trekking tot het aanschaffen van ma teriaal, stelde het bestuur voor, dit aan hem over te laten. In verband met de viering van het vijfjarig be staan werd besloten tot benoeming eencr commissie ter aanvulling van het bestuur. Gekozen werden de dames de Bree en v. d. Peppel alsmede de heeren van Veen en Alblas. Voorloo- pig werd vervolgens besloten den nieu wen cursus te doen plaats vinden op de Vrijdagavonden. Van de rondvraag werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de vergadering gesloten werd door den voorzitter, dr. N. van Nièuwenhulzen, die in den loop van den avond het -oo>—Ptererhnp weer op zich genomen Boekhandelaren vragen andere termijnen Wij willen er nog even aan herinne ren, dat het sinds iö October niet meer geoorloofd is vopr welke winkel ook, om een opruiming of uitverkoop te hou den, tenzij schriftelijke toestemming der K. ,v. K. alhier. Selfoenopruimingen mogen alleen worden gehouden zonder toestemming in de maant] Januari en tusschen 15 Juli cn 15 Aug. Opruimin gen en uitverkoopen zonder toestem- piing der K. v. K. loopen dus voortdu rend gevaar door de politie achterhaald cn vervolgd te worden De boekhandel en de opruiming-wet Op de vergadering der Kamer van Koophandel van 25 Oct. e.k. komt o.a. aan de orde een verzoek van den Amers foortschen hond van boekhandelaren, om verandering van wettelijke maan den voor seizoenopruimingen. Volgens art. 12 der nieuwe wet kan de Kamer voor een bepaalde branche de wettelijke termijnen anders stellen dan in de wet algemeen geldend gijn gesteld, n.l. 1 Januari1 Februari en 15 Juli15 Augustus. De Amersfoortsche boekhannelsvereeniging nu heeft ge vraagd om die termijnen voor haar branche te Amersfoort te veranderen in 1 Februari—1 Maart en 1 October1 No vember. met dien verstande, dat deze laatste termijn voor 1935 wordt gesteld op 15 October15 November. Zonals gezegd, in haar vergadering van 25 dezer zal de K. v. K. hierover hebben te beslissen. OVERTUIGT U NU VAN MAGGTS HOEDANIGHEDEN! Gistermiddag is de bekende demon stratie-auto der Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen in onze keistad aan gekomen, om tot Vrijdag in deze omge ving als gastvrouwe op te treden. Een kome gast is deze auto met haar kraak heldere modelkeuken en haar char mante bediening, die op deze proef tocht allerlei ervaringen opdoet op het gebied van Hotlandsche wispelturig heid. Maar juist hierdoor kan de goede hoedanigheid van Maggi's voeringsmid delen ten volle bewezen worden. Maggi wordt ditmaal dus niet aangeprezen met woorden, maar door middel van daden in den vorm van gratis aanbie ding van een kop geurige bouillon. Dat dit succes moet hebben, is wel te begrij pen. Tevens willen wij de aandacht vesti gen op Maggi's K.L.M. prijsvraag, die aardig gevo-den, den goeden oplossers kansen ihedt op groote helooningen. De reclame auto voert vele van deze prijsvraaghil jetton met zich mede, die gratis verkriisrbaar zijn en alle inlich tingen verstrekken. DE VOORDRACHTAVOND VAN PROF. VENING MEINESZ Mooi bedrag voor het Crisis Comité Naar men ons mededeelt heeft de voordrachtavond van Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz netto 224,50 opge bracht, welk bedrag is geschonken aan het Plaatselijk Crisis -Comité. HET GEZELLIGE HUIS Met den opbouw van de tentoonstel ling Het Gezellige Huis, welke Maan dag in De Valk zal worden geopend, is men reeds begonnen. De meubileerin- richting zal worden verzorgd door de firma Van Aehterbergh alhier, terwijl Nieuw Parijs voor de Keukeninstallatie zal zorg dragen. Deze expositie, welke wordt gehouden door de Amersfoortsche installateurs is een bezoek ten volle waard. NATUURHISTORISCHE VER EENIGING De aid. Amersfoort toog Zondagmor gen in de vroegte uit om de vogeltrek over de Eem waar te nemen. Het weder werkte de vogelverhuizing niet in de hand. Toch werden in ongeveer ander half uur vele honderden trekkers waar genomen, die zich tegen den stijven, kouden Westen wind in voortspoedden. De meesten in kleine troepjes (vinken, koperwieken, spreeuwen, piepers) de kievitten in een gezelschap van eenige honderden. In de voorafgaande, minder gure dagen was een veel en veel ster ker trek in dezelfde richting waarge nomen. WAARSCHUWING. Nog s .den ingezetenen de dupe van minder soliede Hypot heek of Crediet-verzekeringen of dergelijke ondernemingen. De Commissaris van politie brengt in herinnering zijne waarschuwing om, alvorens in relatie te treden met instellingen, welke op dit gebied niet algemeen te goeder naam en faam he kend staan, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau (kamer van den Hoofdinspecteur). FRUIT- EN GROENTENVEIUNG 21 October Druiven 713 ct., tomaten 2—4 ct., goudreinet 816 ct., bellefleur 69 ct., notarisappel 9—16 ct., campagnezoet 6— 10 ct.. Present v. Engeland 9—11 ct., lemoenappel 8—9 ct.. pippeling 7—12 ct., sterappel 8—13 ct., Giessen Wildeman 7—9 ct., winterjan 68 ct., ijsbout 78 ct., zoete reinet 810 et., Nouveau Poi- teau 710 ct., Conference 1517 ct.. Dovènne du Commice 1819 ct.. Bcurré Clairgeau 17—22 ct., William Duchesse 1314 ct., Comtesse de Paris 17—18 ct., valappelen 2—7 ct., kassnijboonen 1833 ct., kasprincessehoonen 3440 ct.. pron kers 511 ct., spercicboonen 17—20 ct., spruiten 1011 ct., spinazie 9—16 ct., postelein 1416 ct., bieten 1534 et prei 19—16 ct., knolselderij 1032 ct., radijs 1517 cL. andijvie 8—17 ct., sla 1321 ct., uien 16—22 ct., wortelen 5 ct., komkommers 24 ct., groene kool 15—60 ct.. Chin, kool 3032 ct., bloem kool 1l—t2 ct.. gele kool 7—8 ct.. roode 0,0' of «o'de-'j 0__13 ct., peterselie Beschermt den jeugd-schat van Uw mond De schatbewaarder t Tweemaal per dap LUterine /gebruiken it een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cents t0.000.000 geestdriftige gebruikers over d* gcbeele wereld Zijn de middelbare spoor# wegambtenaren ge* passeerd? In de Zondag te Utrecht gehouden druk bezochte vergadering van stations chefs en onder-stationschefs onder lei ding van het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, werd de na volgende protest-motie met algemeene stemmen aangenomen De stationschefs en onderstations- chefs, leden van den B.A.N.S., in verga dering bijeen te Utrecht op 20 October 1935: Kennis genomen hebbend van het feit, dat de leiding en het beheor van het station le klasse A ster Amersfoort met ingang van 1 October 1935 is opgedra gen aan een inspecteur 2e klasse, gehoord hebbend de uiteenzetting van hét hoofdbestuur, spreken als hun meening uit, dat: a. deze benoeming als een grievende en onverdiende achterstelling van hun corps is te beschouwen, hetwelk toch ongetwijfeld getoond heeft ook in deze voor het bedrijf zoo uiterst moeilijke tijden volkomen te zijn opgewassen te gen de hem opgedragentaak b. het tewerkstellen van hoogere amb tenaren in hun functies geweld doet aan de historische rechten van den middel baren spoorwegambtenaar en diens pro motiekans in ernstige mate bedreigt; c. het bedrijfsbelang beter is gediend door het beheer van eon station toe te vertrouwen aan een in de practijk ge- vormden ambtenaar; d. de practische scholing van hoogere ambtenaren en de wetenschappelijke analyseering der stations, hoe noodza kelijk wellicht ook uit bedrijfstechnisch en economisch oogpunt, niet dienen en ook niet behoeven te geschieden ten koste der middelbare ambtenaren ten bewijze waarvan de historie spreke; e. de van waardeering voor hun corps getuigende woorden door de bedrijfslei ding geuit, de bitterheid door den ge- wraakten maatregel verwekt, niet kun nen wegnemen: spreken hierover hun ernstige ont stemming uit en verwachten van het hoofdbestuur, dat het op de wijze als tot nu is geschied scherp stelling hlijve ne men tegen dit voor hun corps zoowel grievende als schadelijke stelsel. DE HUIZEN DREUNDEN.. Zéér vermoedelijk veroor* zaakt door oefeningen in het geniekamp Hedenmorgen te ongeveer zes minu ten over half elf werd onze stad op geschrikt door een korte maar hevige knal, die huizen deed dreunen en ra men deed rinkelen. In verschillende stadsdeelen was het gedreun zóó hevig, dat de bewoners uit hun huizen vlucht ten. Wij hebben direct een onderzoek in gesteld, temeer waar onze telefoon voortdurend ging en belangsiellende stadgenooten informeerden w&ar „de ontploffing" was geweest. Van hewo ners van de omgeving van dc Infan- teriekazernes aan den Leusdérwcg be reikte ons zelfs het bericht, dal in de omgeving dezer kazernes ruiten zou den zijn gesprongen, terwijl andereu vermoedden, dat er in een onzer bedrij ven een ontploffing had plaats gevon den. Dit moet echter uitges'oten wor den geacht, daar nóch hij de politie nóch hij de brandweer hieromtrent ook maar eenig bericht was binnengeko men. Ook het Kon. Meteorologisch In stituut te De Bilt kon ons omtrent de alhier waargenomen knal geen In'ieb- tingen verschaffen. Tenslotte vernamen wij, dat er in het geniekamp nabij Soesterberg oefeningen worden gehou den, waarbij oude springladingen wor den opgebruikt. Zéér vermoedelijk is het dus het springen van een dezer la dingen geweest, dat in onze stad het gerucht van een ontploffing heeft doen ontstaan. AVOND VAN KLEINE KUNST VAN 't NUT Vrijdagavond zal alhier voor de la den van liet departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, hot gezelschap van Kommer Kleyn optreden, dat een avond van in tieme kunst zal geven. Vervolgens staan er dit jaar nog op het programma een filmavond op 29 November, een kinder middag op 28 December en voor vol gend jaar een volksliederenavond op 6 Februari en een voordrachtenavond op 19 Maart. 46, AMERSFOORT Langestraat 34-36 0 Wij hebben ui voorraad: Fabrikaat ZAALBERG in alle maten, in warme quahteiten, in moderne dessins, in zeer matige prijzen. J M. H. van Raalte y ERSNSTIG ONGEVAL TE SOEST SOEST. Maandagmorgen omstreek» half 10 heeft op den Rijksverkeersweg (Steenhofstraat) een ernstige aanrijding plaats gehad. Een zekere G. G. alhier reed per fiets in de buurt van de R.-K, kerk, in de richting Amersfoort. Zonder omzien stak G. plotseling de linkerhand uit en stak meteen over, met het gevolg, dat hij door een juist passeerende luxe auto uit Baarn gegrepen werd. G. werd boven op de auto geslingerd, sloeg daarna door de voorruit en vervolgen» op straat. Do doktoren R. en V. boden de eerste hulp, daar G. zeer zware verwoendingen aan beenen en rug bekomen had. Per ziekenauto werd hij naar zij® woning vervoerd. BUITENLAND FELLE BOTSINGEN MET STAKERS NEW YORK, 22 Oct. (Reuter). Te Port Arthur in den staat Texas is het tusschen stakende havenarbeiders en werkwilligen tot ernstige hotsingen ge- j komen, waarhij één man werd gedood, terwijl verscheidene personen ernstige verwondingen opliepen. Twee dor per sonen. die hij de vechtpartij betrekken waren, worden nog vermist. zoodAt men meen, dat ook zij om het leven zijn ge komen. Ook te Pake Charles in den staat Louisiana hebben hevige vecht- nartijen plaats gehad. Een sterke afdoe- ling politie, gcwanend met machinege weren. deed tenslotte de nier door de Makers ontruimen. Denrnn werd een Zweedschscb'n onder toezicht der noti tie door niet-georganiseerde arbeider» gelost.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5