„BLACK CAP" LAATSTE BERICHTEN iPfrsPüMÉ 1 PREDIKBEURTEN \fa. M. H. v. RAALTE fa. M. R. N. Oosterveen Omtrek Mgr. J.H.G. Jansen Binnenland Fabrieksbranden VARKENSACCIJNS VERLAAGD Versneld tempo CHURCHILL TEGEN DUITSCHLAND OLD SCOTCH WHISKY F 3.75 per flesch J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 PUZZLE-R UBRIEK I kfikm Jas» frir it m le BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 OCTOBER 1931 gBsaa— AMERSFOORT Zondag 27 October 19?" St. Joriskerk. 10 uur. Dienst. 6 uur: Ds. Pannebakker. Emma Kerk. 10 uur: Ds. Pannebakkcr. 6 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur. Dienst. 6 uur: Dienst. Bethelkerk. 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Godsdienstoefening door den beer v. d. Heide. Wijkgebouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het' Sluisje". 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden. Oude Soesterweg 152. 7 uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsche Kerk. 10A uur: Dr. Miedema. (Herdenking Kerkhervorming). Doopsgezinde Gemeente. lO'/s uur: Ds. Hylkema. Evangelische LutherscheKerk. 10A uur: Ds. de Jongh. Vrije Jeugdgemeenschap. Theos. Loge. Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. Schouten. 5A uur: Ds. Pópma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Popma. 5A uur: Ds. Schouten. Gerei. Kerk in Hersteld Verband. 10 uur: Ds. M. Hinleopen van Amstel veen. 7 uur: Ds. Hinloopen. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. H. Velema van 'sGravon- zande. 5H uur: Ds. Velema. Dinsdag 29 Oct., 10 en 7Ys uur: Ds. G. Salomons van Amsterdam. Geref. Gemeente. Gebouw C J. M. V. Stoovestraat 11. 10 uur: Godsdienstoefening. 5J4 uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). 9.30 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Maandag 28 Oct., 7 uur: Ds. W. Baay van Tholen. Oud Kath. Gemeente. (t Zand' 13). 10 uur: H. Dienst, Universeele eeredienst (Soefi-beweging). Toonzaal Sierkunst. 11 uur: Dienst; onderwerp: „De Wet en de Profeten." Vrije Kath. Kerk. (Theos. Loge, Regentesselaan 21). Geen opgave ontvangen; Leger des I-Ieils (Langestraat 94). 10 uur: Heiligingsdienst. 3% uur: Openluchtsamenkomst. 8 uur: Openbare samenkomst. Christian Science Society, ('t Laantje 3). 10 A uur: Hollandsche dienst. De Amersfoortsche Bergkapel. Regentesselaan 21. lO'/t uur: Dr. O. Norel, Amsterdam; onderworp: „Zoeken engevonden wórden." BUITENGEMEENTEN Baarn en Eembrngge. 10 uur: Ds. Kievit. 6 uur: Ds. Blaauwendraad. Barneveld. 9Vs uur: Ds. Keiler. 5 uur: Ds. van Montfrans. Hoevelaken. 9'A uur: Ds. van Amstel van Voort huizen. 2 uur: Ds. K. J. v. d. Berg van Amers foort. Hoogland. 9% uur: Ds. Posthumus Mêijjes. Leusden. 10 uur: Ds. Hofstede. 6 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 9'A uur: Ds. v. d..Graaf. 5 uur: Ds. v. d. Graaf- Soest. Oude Kerk. 10 uur: Ds. van Schaick. Emma Kerk. 10 uur: Ds. Groeneveld. 8 uur: Ds. v. d. Waal. Soest. (Vrijz. Godsdienstigen). Ds. N. Padt, Zutfen. Soesterberg. 10 uur: Ds. Tuinstra. 6 uur: Geen dienst. De Vuursche. 6 uur: Ds. Groeneveld van Soc Woudenberg. 9'A uur: Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. Zuiver zijden Kousen f 1.75 en f 1.95 Wollen fantasie kousen Moderne kniewarmers en slaapsokken Ajd. Witte Goederen HET MENU VOOR MAANDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Zakeieron op geroosterd brood. Bereiding: V* L. water, 2 lepels azijn, peper, zout, geroosterd brood. Breng het water met den azijn en een beetje zout aan den kook. Breek de eieren stuk voor stuk vlak boven het water stuk en sla het wit, dat direct begint te stollen met twee lepels vlug om den dooier heen en laat het geheel 3 minuten koken. Neem ze met een schuimspaan uit het water, snijd er de losse vlokjes af. Geef ze op geroosterd brood met wat peper en zout. (Men kpn ze ook opdienen met toma tensaus). VOOR DE MIDDAGTAFEL Hutspot met klapstuk. Deensche rijst. Bereiding: 100 gr. rijst, 1 Lk melk, 150 gram bitterkoekjes, 1 ei, 15 gr. boter, 50 gr. suiker. Kook de rijst in de melk, voeg daar na het. ei, de boter en de suiker er bij en plaats deze massa laag om laag met de bitterkoekjes in een vuurvasten schotel. LANGESTR. 14 - Tel. 77 De toestand achteruit gaande De laatste weken is de toestand van H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen gestadig aehteruitgaande. Gisteravond werd de •Artsbisschop door een ernstige be nauwdheid overvallen, die eenige uren aanhield. Indien de aanvallen zich mochten her halen, ia er reden voor ernstige pnge- rustheld, Rookworst Tieloman en Dros Rookworst Noack Knakworstjes Fijne vloeschwaren tegen concurree- rende prijzen. Alios le kwaliteit. p fi Bovenverdieping van een pa* pierfabriek te Nijmegen in vlammen opgegaan. Veel schade aan mas chines Schoenfabriek te Waalwijk in asch NIJMEGEN, 20 Oct. Hedenmorwm te omstreeks zes uur brak. vermoede lijk tengovolge van kortsluiting in een liftschacht, brand uit bii de N.V. Ex port-Papierfabriek aan de Tollensstraat te Nijmegen. De brand, die het eerst ontdekt werd op de eerste verdieping, breidde zich met groote snelheid over deze verdieping, welke oen oppervlakte heeft van 70 x 12^ M. uit. Binnen een kwartier stonden zoowel het magazijn als do daaraangrenzende machinale papierverwerkinesinrichting in lichte laaie. Do brandweer, die spoe dig ter plaatse was. bestreed het vuur met zes stralen. Zii kon het magazijn evenwel niet behouden. Een groote voorraad papier en vier wikkclmachines gingen verloren. Op het geliikvloersche. gedeelte, dat door een zware betonnen vloer van de eer ste verdieping gescheiden is. werd door do groote hoeveelheid bluschwater schade aangericht. De machines voor papierbereiding hebben eveneens veel schade gekregen. Omstreeks half acht was gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Do schade wordt door verzekering gedekt. Hedenmorgen heeft te Waalwijk een felle fabrieksbrand gewoed in de schoenfabriek van de firma Slaats. Over de geheele oppervlakte van de fabriek woedde de brand. De brandweer was niet in staat den brand te blusschen. Het fabrieksgebouw brandde geheel uit. De schade wordt op 30.000 geraamd en wordt door verzekering gedekt. Oor zaak onbekend. 35 arbeiders saorden dom: den brand jserktoos. BINNENLAND Teruggebracht van 9 tot 6 cent Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij, is do heffing op varkensvlcesch per K.G. geslacht ge wicht met ingang van 28 October a.s. (Maandag) teruggebracht van 9 op 6 cent. Hot Hbld. teekent hierbij aan, dat de vertegenwoordigers der zes bonden van slagers en handelaren Woensdagmiddag door minister Deckers in audiëntie zijn ontvangen, waarbij zij hem hebben ver zocht, om in elk geval onmiddellijk de verhooging van den crisis-accijns van 6 op 9 cents ongedaan te willen ma ken. De accijnsverhooging is dus slechts drie weken van kracht geweest Als poging tot marktbeheersching („het tegengaan van prijsschommelingen") is de maatregel volslagen mislukt, want drie weken geleden bedroeg de varkens- prijs 2627 cent per pond levend, thans 29—21 cents. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE Algemeene vergadering in de jeugdherberg „Alte* ARNHEM, 26 October. In de jeugd herberg „Alteveer" is vandaag de al gemeene vergadering van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie aangevangen. De voorzitter van liet hoofdbestuur, de heer D. J. A. Geluk, uit Haarlem sprak de openingsrede uit, waarin hij vooreerst den vinger legde op de onverminderd voortdurende cri sis, en den strijd, welke thans in Afrika tusschen twee Volkenbondsleden woedt. Uit dit conflict is thans reeds weer een algemeen streven naar grootere bewa pening bij vele staten gevolgd. Aan het nageslacht zal een ontredderde wereld worden overgelaten. Het is daarom al lereerst do taak dor jongcron van dezen tijd bij voortduring aan te dringen op vermindering van bewapeningen, on om dat mogelijk te maken op toenade ring tusschen de volken, versterking en verbetering van den Volkenhond en op houw van een internationale .rechtsorde.; Van de hinnenlandsche moeilijkheden, die met de geschetste internationale ten nauwste samenhangen, rust de .zwaar ste druk op de jonge generatie. Vervanging van ouderen door jonge ren zal volgens spr. niet langer te ont gaan zijn. In nauw verband met den cllendigen toestand, waarin zoovele jongeren ver- keeren, staat het sterk politieke extre misme onder de jeugd. De reactie die zich in dit nieuwe kleed vertoont, en ons terug wil brengen tot de absolute heerschappij van den staat, dat betee- kent in dit geval van de heerschende partij en haar leiding zullen wij moe ten bestrijden met al de kracht, die in ons is. Wij hebben de droevige toestan den, waartoe het nationaal-socialisme leidt, in het buitenland 'voor oogen. Willen wij echter den democratischen staatsvorm in ons land behouden, dan zal er levendige belangstelling mooten bestaan in groote groepen van de bevol king voor de staatkundige vragen en voor bet bestuur van land, provincie en gemeente. De jongeren te wijzen op dc groote verantwoordelijkheid van den staatsburger en hen wakker te schud den en te wijzen op hun taak mede te strijden voor de groote idealen, die ons bezielen, dat is de taak van onze orga nisatie: handhaving van vrijheid van geest, nasüeving van de sociale recht vaardigheid, handhaving van den vre de, bevordering van dc nationale saarn- hoorigheid. BUITENLANL Vele teekenen wijzen op een intensieve voorbereiding van een offensief Tanks klaar voor den strijd ADDIS ABEBA. 26 Oct (A.N.P.). Het Italiaansche leger in het Noor den zet de voorbereidingen voor zijn offensief in versneld tcmoo voort, hetgeen het bericht schiint te be vestigen. dat een opmarsch in het voornemen zou liggen od Maandag a.s.. den verjaardag van den fas- cistischen marsch naar Rome. Het is weinig waarschijnlijk, dat do Abessijnsche legers slag zullen le veren. om het Italiaansche opruk ken naar Makalle te stuiten, aan gezien geen enkele formatie van be lang deze stad dekt. Ras Seyoem zal ongetwijfeld er dc voorkéur aan geven te trachten flankaanvallen to doen, een tactiek, dio bii reeds, zij liet overigens ook zonder succes, ten Westen van Aksoem heeft toe gepast. Te Gorrahei zi jn eonige in staat van uit putting verkeerende overlevenden aan gekomen van de garnizoenen der beide Abessijnsche posten Sjclabo en Tafcre Katama in Ogadcn. Volgons uit Gorri hei draadloos naar Addis Abeba ge- zopdon berichten hebben de garnizoe nen van deze beide plaatsen hardnek kig tegenstand geboden aan de Italiaan sche aanvallen, dio gesteund werdon door een- luchtbombardement. De pos ten,Werden omsingeld door uileobreide (rocpo'n infanterie en mitrailleurs, die een 'hevig vuur openden. Met groote hardnekkigheid hebben de Abessijnen zich verdedigd, maar tenslotte, toen de garnizoenen bijna goheal vernietigd waren, hebben de overlevenden de pos ten in den steek gelaten cn, onder dek king van de duisternis, de vlucht ge nomen. Enkelen slaagden er in Gorra hei te bereiken. De val van de genoem de Abessijpsclie posten is officieel te Addis Abeba bekend gemaakt. Men meent voorts alhier te welen, dat de Italianen tanks en pantserauto's samentrekken op een veertigtal kilome ters van Gorrahei en dat het Abes sijnsche garnizoen van dezo plaats ge alarmeerd is. Men verwacht, dat over enkele uren dc aanval ontketend zal worden. De Italianen zijn meester van WERELDGEBEUREN „GEVAAR VOOR DEN VREDE IN EUROPA" f IJL Irt het derde rijk kant men zich met klem tegen de beweringen van den Britschen politicus WANNEER Winston Churchill in het Engclsche Lagerhuis het woord voert over buitenlandsche poli tiek, dan kan men er bijna vast, en ze ker op rekenen dit foit werd dezer dagen opnieuw in de Duitsche pers vastgesteld dat hij een aanval doet op Duitschland. Ook Donderdag j.l. is dit wederom gebeurd, ofschoon Duitsch land, naar men te Berlijn meent, met het onderwerp der discussie, het Abes sijnsche vraagstuk, van alle Europce- sche staten rechtstreeks stellig het minst heeft to maken, daar het, naar woMt opgemerkt, een uiterst correcte neutraliteit in acht neemt. Churchill is inmiddels van oordeel, de Duitschors spreken in dit verband van een idéé fixc dat Duitschland een gevaar vormt voor den Europce- schen vrede, vooral nu het in grooten omvang tot, herbewapening is overge gaan. Churchill liet zijn beweringen echter niot van bewijsvoeringen verge zeld gaan en bepaalde zich slechts tot vaststellingen. Bovendien gaf hij toe, dat de Duitsche herbewapening z. i. in geenen deele tegen Duitschland is ge richt en hij achtte het waarschijnlijk, dat de Engelschen de laatston zouden zijn, die Duitschland zou aanvallen. Wat de Duitsche herbewapening betreft, maakte hij gewag van de Duitsche theorie hij liet in het midden, of deze théorie ook in overeenstemming is mot de feiten dat Duitschland slochts uit nationaal zelfrespect tot herbewapening is overgegaan en er niet aan de niet de souvereiniteit van welken staat ook aan te randen. In dit verband zeggen de Duitschers niet te begrijptjn, waarom Churchill Duitschland als een gevaar voor den predo toeschouwt. KooraLcttee* ren de Duitschers het gedeelte van Churchill's rede, waarin hij vaststelt, dat „slechts een met ziel» zélf in vrede levend Dutschland, welks hart niot van haat is vervuld, Europa kan bevrijden van zijn gevaren en zijn vrees." De butschers meenen, dat Cluirchlll met deze passage zijn eigen bewering heeft weerlegd, want, zoo betoogen zij, als één ding zeker is, dan is liet dit: dat het Duitsche volk geen haat koes tert tegen oonig ander volk eh dat het slechts één wensch heeft: in vrede te leven, opdat het zijn wcdcropbouwar- beid kan voltooien. De geheele Duit sche buitenlandsche politiek wordt slechts dc practische toepassing hier van genoemd. Heeft Churchill, zoo wordt, in dit verband van Duitsche zijde gevraagd, het, woord van den Führer en rijkskanselier vergelen, dat er na het terugwinnen van het Saargebiéd geen territoriale kwestie meer tusschen Duitschland en Frankrijk bestaat? Weet hij niet, zoo wordt vorder ge vraagd, dat Duitschland mot Polen oen conventie heeft gesloten, die tien jaren duurt? Bovendien wordt eraan herin nerd, dat Hitler op den jongsten partij dag te Neurenberg ten aanzien van de Duitsche buitenlandsche politiek de op merking heeft gemaakt, dal. er vóór Duitschland maar één richtlijn be slaat: een groote, onwrikbare liefde voor den vrede. Dc Führer voegde daar nog aan toe. dat het doel van den op bouw van het Duitsche leger niet is geweest eenig Europeesch volk van zijn vrijliekl te berooven, maar uitsluitend om te waken over de vrijheid van het Duitsche volk. Vandaar, dat Duitsch- lernl aldus de strekking van hetgeen Hitier verder to berde bracht ook niet positie kiest ten aanzien van ge beurtenissen, die Duitschland niet. ■rechtstreeks aangaan: Duitschland •vensoht evenmin bij dergelijke gebeur tenissen te worden betrokken. Wat inmiddels van Duitsche zijde voor al wordt betreurd, is de omstandigheid, dat de discussies in het Engelsche la gerhuis haar beslag kregen, zonderdat, een verantwoordelijk lid der Engelsche regeering, die omtrent Dnitschlands liefde voor den vrede heter behoorde le zijn ingelicht, ook maar één woord sprak, teneinde Churchill's aanvallen op Djrilsctdaod-fe tpareeeei* tie strategische punten ten Zuidon van Gorrahei. Men gelooft, dat het in het Italiaansche voornemen ligt om na do inneming van Gorrahei den onmarsch voort te zetten naar Sasabaneh met ge motoriseerde afdeelingen,waarbij dc zuivering zou worden overgelaten aan de infanterie, ovenals het'innemen van do secundaire Abessijnsche nostcn op dc flanken van het oprukkende leger. (Copyright Reuter-A.N.P.) Transporten door hei Suezkanaal De correspondent van do Times tc Port. Said meldt, dat in de weck, die eindigde op 23 October, twaalf Italiaan sche vrachtschepen cn acht. troepen- transportschepen in Zuidelijke richting het Suez kanaal zijn gepasseerd. In to taal werden daarmede 11.686 man schappen naar Oost-Afrika gebracht.. Ledon van de Italiaansche gemeen schap te Haifa hebben besloten 25 pro cent van liun maandeliiksch salaris af te dragen aan do Italiaansche schat» kist. zoolang het conflict in Ethiopië duurt. De Zuid-Tiroolsche gemeentebesturen hebben in opdracht van den prefect van Bolzano aan alle bezitters van radio-toestellen in openbare lokalen medegedeeld, dat de ontvangst van nieuwsberichten slechts door bemidde ling van de Italiaansche zenders mag geschieden. Het. luisteren naar buiten landsche zenders is strafbaar gesteld. De rijkdommen van rAbessynië Stefani meldt uit Diihoctl. dat de 'Duitscher Smith na zijn aankomst uit Addis Abeba in een onderhoud met journalisten heeft gewaagd van de groote riikdommeu. die Abessvnië op levert aan delfstoffen cn landbouwpro ducten. Hii zeide, dat met betrekkelijk weinig arbeid een geweldige opbrengst zou zijn le verkrijgen. Sole Importers: Aanduidingen. Horizontaal. 1. steel. 6. spel. 11. schilderstukje. 13. schraal. 14. telwoord. 15. voorzetsel. 16. boom. 18. pers. vnw. 19. gymnastiektoestel. 20. verhaal. 22. lichaamsdeel. 23. dier. 25. hekel. 26. tenger. 28. lichaamsdeel. 30. voorzetsel. 31. emmer. 33. priester. 35. vorstenverblijf. 36. viscli. 3S. uitmuntend; nobel. 40. edelgas. 42. landbouwwerktuig. 43. voegwoord. 44. dijk. 46. familielid, 47. naar belmoren gekoo! 48. vlinder. 49. wordt gesproken. 50. jaartelling. 51. dier. 53. omroepverecniging. 54, zonnegod. 56. plechtige belofte. 57. spil. 59. zelfzuchtig persoon. 60. groente. 61. ontkenning. 62. lekkernij. yertikaal. L plant. 2. begaafdheid. 3. sierlijk. 4. kleur. 5. lengtemaat. 7. verecniging. 8. persoon uit den Bijbel bestuurder, 10. naar zich toehalen. 12. deel van een klok. 16. dier. 17. vlug. 21. daar. 22. voorzei seT. 24. afdeeling. 26. verslag. 27. rij. 29. uithollen. 3J. vlaktemaat. 32. cylinder. 33. Griekèche godheid. 34. telwoord. 37. kanipecren, 39. beroep, 41. gcncéstnidolel. 42a bewaarplaats. 11. vróuw. 45. gedienstige. 46. wnpenscho 51. klcedingstu. 52. zeldzaam. 55. langs. 58. groente. A. H. VAN NIEUWKERK N.V. WONING-INRICHTING Bekensteinselaan 10 Telefoon 543 Amersfoort 3 grote toonzalen met 28 modelkimers 7 étalagee HERFST EN WINTER Wollen Dekens, Tochtdekens. Plaids. Voetzakken, Tochtband, Tochtlatten I v~-* ■aé&foA.v.Wel.dat, geeltM er na cenlg Idee van, ho# j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3