Amer.sfodrt WAT DE RAADSAFDEELINGEN BESPREKEN De Fauna van de Zuiderzee WEDEROM BELASTINGVERHOOGING? DIEREN ONDER DE INDISCHE LAMP Algemeene Huldiging van Buziau 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 4935 STADSNIEUWS TEGENVALLER VAN BIJNA 30 MILLE! Aan verzoek van hotels, cafés en restauranthouders zal worden tegemoet gekomen Critiek op de Regeering i Verschenen zijn de verslagen van de afdeelingsvergaderineen van den Ge meenteraad, gehouden ou 26 en 27 Sep tember. Wij ontleenen er het volgende aan. Verschillende leden kunnen zich met het ernstige woord van den begroó- tingsbricf volkomen vereenigen. Wan neer men de begrooting bestudeert komt men tot de overtuiging, dat het heel moeilijk geweest is haar sluitende te krijgen. Het is echter on napier ge schied. maar of de werkelijkheid zoo zal zijn, kan niemand met zekerheid zeggen: daarvoor leven we in een te abnormalen tijd, aangezien ook thans weer, zooals we reeds eenige jaren ge wend zijn, de regeering vlak voor de begrotingsbehandeling met een mede- deeling komt, waardoor de heele be grooting op losse schroeven komt te staan. Het ingediende wetsontwerp met „bijzondere maatregelen ter verkrij ging van sommige vaste lasten en hu ren' zal een nieuw tekort tot gevolg kunnen hebben. Critiek op de regeering Niet génocg kan en mag in de offi- cieele gemeentestukken worden her haald en aldus de aandacht van Re geering en Kamer er op worden ge vestigd, dat het onredelijk is steeds weer met dergelijke maatregelen te ko men en deze op zoo korten termijn van kracht te doen zijn, dat het budge tair evenwicht der gemeenten hierdoor wordt verstoord. En niet genoeg kan en mag er tegen geprotesteerd worden, dat al deze maatregelen en thans ook dit wetsontwerp de gemeenten steeds verder in de richting der noodlijdend- heid brengt, voor zoover ze niet reeds noodlijdend zijn. Een nauwkeurige be rekening van den Directeur der Ge meentebelastingen te Amsterdam wees uit, dat dit wetsontwerp, tot wet ver heven, de gezamenlijke gemeenten we derom 17% milliocn gulden zal kosten, afgezien nog van de vermindering der opbrengst van de personeele belasting door de generale huurverlaging met 20%. De gemeentebesturen van Amster dam en den Haag hebben in stevige adressen aan de Tweede Kamer doen weten „dat het hun onjuist voorkomt, dat het ontwerp verlaging van lasten aan de gemeenten oplegt, zonder dat gebleken is, dat de gemeenten inkom sten kunnen missen." Het wil enkele leden voorkomen, dat deze houding meer effect zal sorteeren dan het schamele betoog in den aan biedingsbrief, waar het College zegt: „Het is overigens voor de gemeente- financiën uitermate moeilijk, dat de regeering voortgaat aan den wetgever voor te stellen nieuwe maatregelen te treffen, welke door de gemeenten zon der vergoeding moeten worden gefinan cierd." Als het College vlak voor dit betoog reeds uitgelaten heeft „dat het noodig zal zijn in de begrooting 1036 maatregelen te verwerken om aan den dan ontstaanden toestand aan te pas sen" kunnen deze leden zich voorstel len. dat op een dergelijk betoog niet erg wordt gereageerd. Zij stellen daarom voor ook van deze gemeente een goed ge documenteerd adres naar de Tweede Kamer te zenden, waar uit blijkt, dat ook Amersfoort ernstige bezwaren heeft tegen een dergelijke wijze van vaste- lasten verlaging. Een enkel lid voegt hieraan toe, dat ook hij geen bewonderaar is van het systeem, waarbij een groot deel van 's rijks lasten wordt verlegd naar het gemeentelijk terrein, waar men maar moet zien, hoe rnen er uit komt, maar we zitten voor de gevallen en moeten ons er door worstelen. De achteruit gang in de gemeentefinanciën ten aan zien der jaren 1932, 1&T3 en 1934 begint kleiner te worden, welk resultaat be reikt is door de voorzichtige finan- cieele politiek van het college. Dit lid zou thans willen vernemen of reeds eenige gegevens zijn te verstrekken over de afgeloopen 8 maanden van het jaar 1935 om daaruit een conclusie te kunnen trekken of de achteruitgang der gemeentefinanciën tot staan is ge komen. Het antwoord van het college B. en W. antwoorden, dat het hun genoegen doet de erkenning te lezen, dat het door hen in de afgeloopen pe riode gevoerde beleid voor het over- groote deel door den Raad is onder schreven en dus van betcekenende cri tiek op het financieele gedeelte der be-, grooting geen sprake kan zijn. Hier door toch wordt vooral ook erkend, dat. het sombere beeld van de aange boden begrooting 1936 niet het gevolg is van een bepaald beleid hunnerzijds, doch van omstandigheden van econo- niischen aard en van maatregelen, door de regeering aan de gemeenten opge legd, welke door niemand konden wor den voorzien en welker gevolgen nog minder door iemand vooraf konden worden opgevangen. Zeer zeker is het heel moeilijk ge weest de begrooting sluitende te krij gen, maar nog moeilijker zal het zijn haar sluitende te houden, nu bij brief van 1 Oct. de Minister van Binnenland- sche Zaken eenige mededeelingen doet „uitsluitend ten behoeve van de ra ming" van de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds ou de ge- meentebegrootingen voor 1936. Deze mededeelingen brengen belangrijke moeilijkheden mede. Daarin toch wordt medegedeeld, dat een wijziging wordt overwogen van de bepalingen van het Kon. Besluit van 27 Juni 1935 „ten doel hebbende aan de gemeenten in meer dere mate dan in 1935 belang te geven bij de besparingen, welke ou de kosten van de werkloosheidsvoorzieningen kunnen worden verkregen. De wijziging zal de strekking hebben het percentage van de gewone bijdrage volgens de schaal niet langer te berekenen naar de werkelijk gedane uitgaven in het be trokken jaar, doch naar die in een voorafgaande periode. Als gevolg daar- \an zal het percentage bij den aanvang van het dienstjaar reeds vaststaan en gedurende het geheele dienstjaar ge handhaafd blijven. Het ligt in de be doeling der Regeering het percentage van de gewone bijdrage voor 1936 te berekenen naar de in het eerste half jaar van 1935 ten laste van den gewo nen dienst der gemeentebegrooting werkelijk gedane uitgaven wegens uit- keeringen aan werkloozen en die van arbeidsloonen, betaald bii werkverschaf fing aan werkloozen, vermenigvuldigd met twee. Deze uitgaven worden weder, op de zelfde wijze als voor 1935 wordt ge volgd, uitgedrukt in procenten van de som der belastingopbrengsten, bedoeld in art. 8 van het Kon. Besluit, thans over het boekingstijdvak 1933/34. Deze wijziging heeft alleen betrek king op de berekening van het percen tage van de gewone bijdrage uit het fonds; de bijdrage zelf wordt naar hét aldus vastgestelde percentage berekend over de in 1936 ten laste van den ge wonen dienst der gemeentebegrooting werkelijk gedane uitgaven wegens steunuitkeeringen en arbeidsloonen, welké nader omschreven zijn in art. 6 van het Kon. Besluit." Tegenvaller va~ 30.000.— bijna Tengevolge van deze wijzi ging in dé regeling zal hét. per centage der gewone bijdrage sléchts 53.3% bedragen in plaats van 60.5%. zooals door B. en W. overeenkomstig de be staande regeling was bérékend. Dientengevolge zal 7.2% van f 411.600 minder aan bijdrage worden ontvangen, waardoor de geraamde ontvangsten voor 1936 met 29.635.20 verlaagd^ moeten worden. Met verschillende leden kunnen B. en W, het niet anders dan onredelijk noe men, om steeds met dergelijke maatre gelen te komen op zoo korten termijn, dat daardoor het budgetair evenwicht der gemeenten wordt verstoord. Toch zal deze slag wederom moeten worden opgevangen, maar voor de burgerij zal het geen bezuiniging beteekenen, omdat het de gemeente niet mogelijk is zonder belastingver- hooging dit groote nadeel op te vangen. Enkele leden mogen dit een schamel betoog vinden, B. en W. achten het geen gelukkig standpunt te verlangen, dat elke gemeente afzonderlijk „ste vige" adressen aan de Tweede Kamer indient. De Vereeniging van Ned. Ge meenten is wel zoodanig geoutilleerd, dat deze met volkomen kennis van de moeilijkheden der gemeenten zich tot Regeering en Staten-Generaal zal wenden en heeft gewend, telkens wan neer dit wordt of werd vereischt en tot eenig resultaat zal of zou kunnen lei den. Het komt B. en W. voor, dat de gemeenten meer effect, zul len bereiken met een georgani seerd, dan met een individueel optreden. De verschillende maatregelen mogen betreurd worden, toch zal het college en de Raad zich ten slotte moeten voe gen naar de door of krachtens de wet opgelegde en nog op te leggen maat regelen, en wegen moeten zoeken oin tot zelfstandige oplossing der moeilijk heden te komen, zoolang de gemeente niet noodlijdend is geworden. Wij mo gen het ons eventueel later niet te ver wijten hebben, dat door onthouding van medewerking aan de uitvoering of toe passing van de voorgeschreven maat regelen of het niet beramen der midde len tot opheffing der bezwaren daar van, de zelfstandigheid der gemeente is te loor gegaan. Tegemoetkoming aan hoteU, cafés en restaus ranthouders. Uit deze overwegingen heb ben B. en W. naar middelen ge zocht ten einde de aangegeven vermindering van inkomsten ad 29.635.20 op te vangen. Bovendien meenen zij gevolg te moeten geven aan den aan drang van verschillende leden om tegemoet te komen aan het verzoek van den Ned. Bond van hotel-, café- en restauranthou ders in het Verlofbedrijf enz. om de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend die nende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffiehuis enz. voor de Perso neele belasting gelijk te stellen n.et winkels, in zooverre, dat B. en W. voorstellen deze per ceelen gelijk te stellen met per ceelen als bedoeld in art. 33 3, eerste en tweede lid. der Wet op de Personeele Belasting, waardoor slechts als belast bare huurwaarde wordt aange merkt. Hiermede is een bedrag van rond 7000.gemoeid. Dekking moet alzoo gezocht worden voor 36.635.20. De mo gelijkheid daartoe is uiterst be perkt. Uit een door den Minister van Binn. Zaken opgelegde salaris herziening zal ten bate der ge- meentehuislioudjng rond f 5000 gevonden kunnen worden. De verhooging van den post „Onder houd van Straten enz." met 4000. nemen B. en W. terug. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen verla gen zij met S00.— en de kosten van instandhouden van schoolgebouwen openb. lager onderwijs met 1200.— Do bezuinigingen op het Handelsonder wijs geven een bate van f 1937.34, ter wijl de post der wachtgeldregeling Phoenixbrouwerij ad f 1300.— kan wor den ingetrokken, zoodat dan nog een tekort bestaat van 22.397.86. Personeele Belasting weer hooger? Tégen verlaging van andere posten hebben B. en W. ernstig bezwaar, zoodat er niets anders overblijft dan verhooging der opcenten Personeele Belasting door versterking der bestaande progressie, zoodanig dat ten s!otte op de hoogste aanslagen het aantal opcenten van 200 tot 220 wordt opgevoerd. Door deze belastingverhooging worden al thans de kleine aanslagen niet of niet veel zwaarder belast, hetgeen wel het geval zou zijn, indien onze gemeente overging van de 2de naar de 3de klasse der gemcentefondsbelasting. De opbrengst der voorgestelde be- lastingvérhooging ramen B. en W. op 22.500.—. Op de vraag of reeds eenige gegevens zijn te verstrekken over de afgeloopen 8 maanden van 1935 geven B. en W. dé volgende belastingramingen. De opcenten gemeentefondsbelasting geven 14.000 meer dan geraamd; de Classificatie geeft f 7000 minder; de opcenten vermogensbelasting 6000 méér; de Personeele belasting 50.060 minder. Naar alle waarschijnlijkheid zal de opbrengst wel hooger zijn dan de ra ming. maar als vaststaand kan worden aangenomen, dat de raming in de be grooting 1935 op dit punt te hoog is. Uit de cijfers blijkt, dat over 1935 geen gunstig resultaat mag worden ver wacht. Een vaste conclusie mag hier uit niet worden getrokken, daar er ook wel uitgaafposten zullen voorko men met eenig overschot, omdat na drukkelijk wordt gewaakt tegen het doen van niet bepaald noodige uitga ven. (Wordt vervolgd). Voordracht van Dr. Kooper voor Oost en West In de foyer van Amicitia heeft Dr. W. J. C. Kooper uit Groenekan voor de Kon. Vereeniging Oost en West al- bier een voordracht met lichtbeelden gehouden over „Dieren onder de In dische Lamp". Nadat de waarnemend voorzitter, de heer Coops, den spreker bad ingeleid, ving Dr. Kooper aan met op tc merken, dat bij geenszins een geleerd betoog wilde houden over de dieren, die in Indië om de lamp zwe ven. Spieker ging achtereenvolgens de groepen van biologen na. waarna hij zijn beschouwing over de dieren -rond dc Indische lamp aanving, waarbij hij voor de verschillende dieren den ont wikkelingsgang naging. In de eerste plaats besprak Dr. Koo per de rajaps, of witte mieren, die in Indië zooveel schade doen. omdat zij aan liet bout vreten. Voorts vertelde Dr. Korper, die in dc helaas weinige aanwezigen een aandachtig gehoor had, bijzonderheden omtrent de bidsprink haan, dc Indische bootsman, de vuur vliegjes en dc lichtende duizendpoot. Eenige mooie lantaarnplaatjes lichtten liet betoog van Dr. Kooper nader toe, terwijl men verschillende dezer dieren in geprepareerden toestand in de pauze kon aanschouwen. Na de pauze besprak Dr. Kooper de tokèli, verschillende sprinkhanen en de schorpioen, welke in Indië niet, erg ge vaarlijk is. Hierbij memoreerde spreker dat. de tokèh ongevaarlijk is en dat de sprinkhanen als het. ware de muzikan ten van den avond zijn. Ook dit deel van do voordracht werd door lantaarnplaatjes toegelicht. VARIÉTÉ IN GRAND THEATRE Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal in liet Grand Théatre alhier wederom in het, bijprogramma een variété-nummer worden opgenomen. Hierin zal optre den Mr. Alfred Heller, die een nummer kunstwielrijdcn zal geven en een loo ping the loop zal uitvoeren in een ge heel van electrisch kleurlicht voorzien apparaat. Dc heer Heller is reeds meer dere malen met succes opgetreden in het theater Carré te Amsterdam, het Palnis d'Etó te Brussel en bet Colos seum te Londen. DE MICA-WEEK Naar men ons mededeelt, heeft het comité voor de Mica-week alhier 1500 complete puzzles binnengekregen, zoo dat. er te dezer stede voor ongeveer 10.000.moot zijn omgezet om deze puzzles bijeen te krijgen, hetgeen, in aanmerking genomen do geringe deel name der winkeliers geen slecht resul taat genoemd wordt. I Lezing van Prof. Dr. L. F. de Beaufort voor de Natuur» hist. Vereeniging DE WINKELWEEK IN HET LEUSDERKWARTIER Hedenmiddag geopend Hedenmiddag te drie uur is de win kelweek in het Leusderkwarticr offi cieel door onzen burgemeester, Mr. J C. Graaf van Randwijck geopend. De organisatoren van deze winkel week, welke tot en met Zaterdag 9 No vember zal worden gehouden, verdie nen een woord van lof voor de ener gieke wijze waarop zij de zaak hebben aangepakt. Behalve dat er voor de winkeliers een etalagewedstrijd wordt gehouden, waarbij het publiek als jury zal optre den, zal er ook een wedstrijd worden gehouden in het naar voren brengen van Nederlandsch Fabrikaat. Voor de beoordeeling hiervan is een speciale jury samengesteld, die zal hebben uit te maken wie voor den door de Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat al hier beschikbaar gestelden prijs in aan merking komt. Voorts is er iederen avond een groote feestverlichting dwars over den gehee- Ien Leusderweg, met aan het begin en het einde eere-poorten, terwijl de fon tein op het Borneoplein feeëriek zal worden verlicht. Er zal bovendien iede ren avond muziek worden gemaakt, terwijl Woensdagmiddag 6 November op het A. B. v. L. O.-terrein een kin derfeest zal worden gegeven. Behou dens toestemming van B. en W. zal deze week besloten worden met een vuurwerk op het A.B. v. L.O.-terrein. Dat de paardentram op den Lensder- weg zal rijden en dat waarschijnlijk een reclame-vliegtuig toffees zal uit strooien is bekend. Op de openingsplechtigheid en de drukte van hedenavond komen wij in ons blad van morgen nader terug. BURGERLIJKE STAND Van 30 October Geboren: Willem, z. van Willem Romkes en Laura Hendrika Rusz. Getrouwd: Willem Pieterse en Maria Weesman. Giisbertus van der Wiel en Marga- retha Quint. Evert Jan Eversen en Gerarda Hen drika Vcenendaal. Overleden: Wouter van Empelen. oud 7 maan den. WIJDINGSAVOND IN DE REMONSTR. KERK Gisteren is door de Remonstrantsche Gemeente in bet kerkgebouw aan de Heerenstraat alhier een wijdingsavond gehouden onder leiding van dr. R. Miedema, met medewerking van de heeren Evert Miedema, zang, en Gerrit van den Burg, orgel. Het onderwerp was: „Allerzielen". liet is, aldus dr. R. Miedema, om den dood in het aange zicht te zien en de dooden te herden ken, dat wij dezen avond hier bijeen zijn. Zien wij om ons heen, dan worden wij, menschen, ieder oogenblik herin nerd aan den dood, die overal en steeds zijn werk verricht. Het leven gaat snel, de gestalten, die ons lief waren, ons liefde schonken, schijnen van ons weg gegleden te zijn en toch, zij zijn zoo dicht bij ons. Dit alles te doorleven in de sfeer van God's heiligen Geest, is de bedoeling van dit samenzijn; in vollen ernst wil len wij den dood zien. Het verdere gedeelte van den avond zong dc heer E. Miedema verschillende liederen, begeleid door den heer v. d. Burg aan liet orgel, waaraan dr. R. Miedema steeds een toepasselijk woord vooraf sprak. Achtereenvolgens werden gezongen van Bach „kornm, süsser Tod. komm, sel'ge Ruh'l"; van Brahms „Der Tod, das ist die kühlc Nacht" en „Auf dem Kirchhofc"; \an Schubert „Litanei" waarna door de aanwezigen gebeden werd en ..Du bist die Rul»", terwijl besloten werd met eenige lofzangen. Voor dezen wijdingsavond bestond veel belangstelling. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortscbe Ra diocentrale, behalve de programma's der heide Hollandsche zenders, die der volgende lniitenlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.356.20 Droïtwich. 6.206.50 Stuttgart. 7.008.00 Gram. Uit*. A.R.C 8.008.50 London Regional. 8.5012.00 Stuttgart. PERSONALIA Tot lid van het Genootschap ter be vordering van natuur-, genees- en heel kunde is gekozen W. J. Oosterveld, vrouwenarts te dezer stede. Voor de afd. Amersfoort der Nederl. Natuurhist. Vereeniging hield jl. Dins dagavond prof. dr. L. F. de Beaufort een voordracht over: „De Fauna van de Zuiderzee vóór en na de afsluiting", opgeluisterd met lantaarnplaatjes. Voor dit actueele onderwerp bestond veel belangstelling, zoodat het zaaltje van de Theosofische Loge geheel was bezet. De afsluiting der Zuiderzee, ving de spreker aan, die de visschcrs de vlag halfstok deed hijschen, gaf aan de bio logen gelegenheid tot een zeer bijzon der experiment, nl. te onderzoeken wel ke gevolgen de verandering van bet zoutgehalte in dit watergebied zou heb ben ten aanzien van de flora en fauna, liet initiatief tot een systematisch on derzoek werd genomen door Dr. Rede- kc. Om den toestand vóór de afsluiting zoo volledig mogelijk te kennen, wer den op verschillende plaatsen en tijd stippen monsters genomen van plan ten en water en tevens de temperatuur van het water genoteerd. In 1922 gaf Dr. Redeke uit: „Flora en Fauna der Zuiderzee", dat alles behelsde, wat er toen van bekend was. De Zuiderzee was een der merkwaar digste brakwatergebieden. Het zoutge halte nam naar het Zuiden toe af, ech ter langs gebogen lijnen, op die wijze, dat in het Oostelijke deel het water nog zoeter was dan in bet Zuidelijke. De temperatuur, 's zomers 18 gr. C„ was 2 gr. C. hooger dan die van de Noordzee. Het verschil tusschen eb en vloed was gering, dus bet water was weinig in beweging Deze factoren wa ren buitengewoon gunstig voor een rijke ontwikkeling van flora en fauna. Het plankton, vooral de drijvende kie- zelwiertjes, was in het Zuiderzeewater veel talrijker dan in het Noordzeewater en vormden een ruime voedselbron voor de dieren. Dit is thans nóg het geval. Wat betreft de fauna vóór de afslui ting is liet zeer merkwaardig, dat ver schillende soorten bijna nergens an ders, en dan nog op verwijderden af stand werden aangetroffen; b.v. een eigenaardig kwalletje dat alleen aan de Amerikaansche kust van den Atl. Oceaan, en een krabje, gekenmerkt door 3 tandjes aan de borstplaat dat al leen in de tropische Stille Oceaan voor komt; verder een slakkcnsoort, waar van de naaste verwanten alleen nog in Zuid-Amcrika bekend zijn, en dc zee- druif, die overigens slechts bij N. Aine- ka wordt gevonden. De verklaring van dit eigenaardige verschijnsel zal nu wel altijd uitblijven. Onder de kreeftdieren waren v.n.l. van belang de garnalen, die in de Z.zee groeiden en voor de voortplanting weer teruggingen naar de N. Zee. De vangst geschiedde met de z.g. wonderkuil, tus schen 2 booten voortgesleept. Ook schelpdieren waren zeer talrijk. Vooral bij bet. Buiten-IJ was dc bodem met eenige soorten daarvan bezet, wat te verklaren is door de uitmonding al daar van het Amsterdamsehe rioolwa ter, dat als voedsel voor lagere dieren „van zeer goede kwaliteit" is. Van de visschen noemde spr. voor eerst de haring, vooral de z.g. voor jaarsharing, die in het voorjaar de Z. zee binnen kwam en zich daar verme nigvuldigde; dit soort leverde de groote haringvangst op; in mindere hoeveel heid de najaarsharing. Verder dc ansjo vis, waarvan de vangst met drijfnet ten het eene jaar veel meer oplever de dan bet andere; waarschijnlijk naar gelang van dc temperatuur, aangezien warmte de ontwikkeling der larven be vordert. De spiering, die zich vooral voortplant in den IJselmond, en zoowel door menschen als visschen als voedsel geapprecieerd wordt. De paling, in vrij belangrijke hoeveelheid gevangen, waarbij haken gebruikt werden. Ten slotte de bot, die alleen in de Z.zee kwam om te groeien, maar haar eieren afzette in zout water, en dus daarvoor terugging naar de N.zee. Bij bet bespre ken van al deze vischsoorten toonde spr. vele afbeeldingen daarvan, en bo vendien foto's van de bedrijvigheid in de havens, de verschillende typen van booten, voor de vangst gebruikt, de rookerijen en de zouterijen. Na dit overzicht van de flora en de fauna vóór de afsluiting vertelde spr., dat de Ned. Dierkundige Vereeniging met de onderzoekingen is doorgegaan en wel doordat zij op eenige bootdien- sten 's nachts geregeld on bepaalde plaatsen watermonsters laat nemen, die 's morgens in Amstcrd. laborato ria worden onderzocht op plankton en zoutgehalte, 'n Graphische voorstelling liet zien, dat van 19321935 het zout gehalte reeds sterk is afgenomen. Voor al bij den IJsel nadert de gesteldheid soms tot zoet water. Daardoor gaan dus allerlei zoutwatervormen verdwijnen, terwijl zoetwatervormen toenemen. Ook kunnen haring en ansjovis niet meer de Z. zee binnenkomen. Dc vangst in de Waddenzee neemt eveneens af, want doordat de stroom daar veel ster ker is geworden, worden de larfjes meegesleept naar de Noordzee. Spie ring komt echter nog veel in het IJsel- mecr voor. Zij dient tot voedsel voor de snoekbaars, die op den duur wel de voor de vangst belangrijkste visch zal worden. Paling werd aanvankelijk nog zeer veel gevangen bii den afsluit dijk doordat deze gewend was. voor het eieren afzetten naar liet diepere deel van den Atlantischen Oceaan te gaan en dus bij het zoeken van een uitweg bij den afsluitdijk opgesloten zat. Met opzet tracht men nog de kleine aaltjes door de sluizen binnen tc laten, opdat deze in het IJselmecr zullen groeien en buitgemaakt worden. De ervaring leert, dat ook de bot verdwijnt; de eieren drijven in zout water, maar zin ken in zoet water, en het schijnt dat ze zich dan niet goed ontwikkelen. Het is te verwachten, dat de week en schelpdieren, die het lage zoutge halte niet kunnen verdragen, zullen verdwijnen. Mogelijk zullen later daar voor andere dieren in de plaats komen, zooals zoetwatermosselen. Het plankton is rijk gebleven; voedsel is dus nog voldoende aanwezig. Ook de kleine kreeftdiertjes e.a., die voor de visschen als voedsel van belang zijn. zijn nog gebleven. De nieuwe fauna zal zich uit dc ri vieren in het IJsélineer moeten ver spreiden. Vóór de drooglegging heeft men er alarm over geblazen, dat de biologische reiniging van het naar de Zuiderzeo afgevoerde rioolwater uit Amsterdam zou ophouden tengevolge van het ver dwijnen der zout wat ordieren, en dat dus de Zuiderzee een modderpoel zou worden. Deze voorspelling is tot nu toe niet uitgekomen, andere organismen hebben die reiniging overgenomen. Terwijl in hoofdzaak de fauna is ach teruitgegaan. is in enkele opzichten het tegendeel het geval: zoo hebben de lar ven van 'n bepaalde muggensoort zich nu ook in het IJssclmeer gevestigd; hier ziet men dus een begin van het verschijnen van zoetwatervormen. Die muggenlarvon zijn goed voedsel voor de visschen. Misschien zal er over enkele jaren weer wat nieuws aangetroffen worden, en zal er weer vooruitgang in de fauna konien; van biologische zijde wordt hieraan voortdurend aandacht besteed. Met eenige hartelijke woorden van wnardeering voor deze onderhoudende, met aandacht gevolgde voordracht dankte de Voorzitter den Spreker na mens alle aanwezigen. Nu bet dit jaar veertig jaar geleden is, dat Buziau voor bet eerst optrad, mag ook Amersfoort niet achterblijven in het huldigen van dezen grooten artist. Bij dc eerste opvoering van de jubi leum-revue op a.s. Dinsdag in bet Grand Theatre zal een huldiging plaats vinden, waarbij de burgemeester on jlir. Den Beer I'oortugael den jubilaris zuilen toespreken. In overleg met het Landelijk Comité beeft de Amersf. Kunstkring bot initiatief genomen tot een algemeene huldiging, waaraan de geheele but gerij dce! kan nemen. Do vele bewonderaars vnn Buziau zullen met belangstelling kennis nemen van de. in dit Jiiad geplaatste oproep. WEDEROM EEN VREEMDE UITGELEID Gisteren is door de politio te dezer stede een vreemde aangehouden, die zonder middelen van bestaan was. Hij is overgebracht, naar den gronscomtiiLs- saris van de Rijkspolitie te Zevenaar. I)e vreemdeling, een Duitschcr, die vorige week uitgeleide gedaan is en waarvan wij toen melding gemaakt hebben, bleek bier vertoefd te hebben met valsche papieren. WIENER SANGERKNA-BEN Ter voorkoming van verwarring ver- zoekt de directie van het Grand Thea tre ons te willen mcdedcelen, dat liet nanvangsuur van de uitvoering door de Wiener Sangerknnben hedenavond op acht uur is gesteld. AANHOUDING Door de recherche is hier aangehou den een inwoner van Haarlem, ver dacht van heling van een auto. DE EXCELSIOR-UITVOERING Naar men ons mededeelt, zal de uit voering der A.G.Y. Excelsior worden gehouden op 27 Februari a.s. in het Grand Théatre. THEOSOFIE Zondagavond zal dc heer A. Visser in liet gebouw' van due Theosofischs Vereeniging een openbare lezing hou den over het onderwerp: ..Is Broeder schap een practische stelling?" Men leze voor bijzonderheden da Kei ties. FRUIT- EN GROENTENVEILING 30 October Druiven '8—10 ct., Tomaten 1—2 et* Goudreinetten 8—15 ct„ Bellefleur 6— 11 ct.. Notarisappel 810 ct„ Sterappe len 815 ct.. Zoete Pippeling 713 ct., Zwijndrechtsche wijnpeer 10—12 ct., Groninger 714 ct., Nouveau Poiteau 6—15 cent, Legipont 21—27 cent, Zoete Bloemé 9—10 ct.. Citroenappel 1415 ct., Winterjan 6—8 ct., IJshout 6—7 ct.j Spruiten 8—13 ct., Kassnijhoonen 25— 29 c»„ Spinazie 10—16 ct.. Bieten 10—34 ct.. Wortelen 10—19 ct.. Sla 10—18 ct., Andijvie 7—15 ct„ Prei 6—18 ct., Radijs 9—10 ct.. Groene kool 16—61 ct.. Boe renkool 1920 ct.. Chin, kool 21—23 ct., Bloemkool 10—12 ct„ Roode kool 3—6 cl., Gele kool 56 ct., Witte kool 45 ct., wortelen 56 ct., Knolselderv 38— 40 ct., Peterselie 57 ct., Seldery 6—0 cent.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5