BLACK CAP DE GEBROEDERS „GOOCHEM" WIJ LUISTEREN NAAR: STEM AF: Omtrek PRIJSSTIJGING VAN OLD SCOTCH WHISKY F 3.75 per flesch J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 - Tel. 145 Kinderhoekje FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN 2c BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1933 VRIJDAG HILVERSUM 11 3015 m. V.A.R.A. S.00 Orgelspel door Cor Steyn. 10.15 ..De Zonnestraal". Een schets van Mien Labberton. voor te dragen door Adolf Bouwmeester. 11.00 ..Om prijs of premie". Een vroo- ïiike schets van Jan Feith. voor te dra- een door Adolf Bouwmeester. A.V.R.O. 12.01—2.10 n.m. Het Cantabilé-orkest onder leiding van Eugène Beeckman. 2.10—2.30 n.m. Pianomuziek van Havdn door Liesje Everts. 2.302.50 n.m. Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 2.503.40 n.m. Het „Renova-kwintet (eieen opnamen). V.A.R.A. 5.00 n.m. Na schooltijd. ..Naar het binnenste der aarde". Een nieuw avon tuur van Oome Keesje. 5.30 n.m. Daaf Wins speelt piano. 5.15 n.m. Orvitfopia o.l.v. Jan v. d. Horst. 6.30 n.m. Dubbel-X o.l.v. Cor Steyn. 7.00 n.m. Groote democraten (V). ..Karl Marx". Lezing door Dr. Henk Bruemans. Duitsche volksliederen. V.P.R.O. 8.30 n.m. Het Nederlandsche Trio. Paul Frenkel. piano; Sam Swaap. viool Charles van Isterdael. violoncel. 10.00 n.m. Voordracht: ..Verzen over den dood" door Dora Wallant. 10.30 n.m. Onbekend. HILVERSUM 1 1875 m. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.30—2.15 n.m. De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 3.15—400 n.m. Het K.R.O. Kameror kest. o.l.v. Johan Gerritsen. Schubert- procramma. 4.15—5.00 n.m. Het K.R.O. Kameror kest o.l.v. Johan Gerritsen. 5.30—6.00 n.m Orgelconcert door Guus Jansen, m.m.v. Jos. Stouwer, viool. 6.00—6:20 n.m. Land- en tuinbouw- halfuurtie door Th. Arts. 7.15—7.35 n.m. ..Hoe herdacht het volk in vorige eeuwen zijn dooden?" door J. II. Nannincs. 8.05—8.50 n.m. Solistcnconcert door iiet K.R.O. Symphonié-orkest o.l.v. Wil lem van Otterloo. m.m.v. Jan Dahmcn, viool. 8.50—9.05 n.m. De Schola Cantorum o.l.v. Hubert Cuypers. 9.05—0.50 n m. Hot K.RtO Symphonie- orkest ol.v. Willem van Otterloo. 9.50—10.05 n.m. De Schola Cantorum. 10.35—11.15 n.m. Hot K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 11.20 Orkestconcert, o.l.v. Théo De- ionckcr. 12.50 Het Omroeporkest o.l.v. Paul Douliez. t 1.30 Het Omroeporkest o.l.v. Paul Öouliez. 5.20 Gaston Marien en Georgette Ma- be spelen de sonate in A gr. t. K.V. 586. voor viool en piano. Mozart. 7.35 Verrassings-kwartiertje. 8.20 Het Symphonierorkcst o.l.v. Franz André. m.m.v. Germaine Teu gels. zang en den heer Voordecker, 9.20 .In memoriam". Avondklokjes. F.en monnikenkoor zingt: Requiem aeternam. Kyrie. Causerie door E. P. Loslever: ..Transfiguration de la mort". en monnikenkoor zingt: Lux aeterna. In Paradisum. 9.45 Het Svmphonieorkest o.l.v. Franz André. 10.45 Christus Vincit. Liszt. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 10.20 v.m. Orkcstconccrt o.l.v. Theo Deioncker. 12.20 Het Ludo Langlois-orkest. 5.20 Orkestconcert o.l.v. Theo De ioncker. 6.50 Cello-recital door Edmond Baey- ens. 8.20 Het Omroeporkest o.l.v. Paul Douliez. 5.15 W e e n e n (506.8) „Parsi val" van Wagner. 6.55 Boekarest (364.5) Ope ra-concert. 7.30 Frankfort (252) „Der betrogene Kadi" van Gluck. 8.10 Milaan (368.6) „Scugniz- za" opera van Mario Costa. 8.10 Rome (420.8) „Madame sans Géne" opera van Giordano. 8.20 Berlijn (356.7) Zesde svmphonie van Tsjaikofski oJ.v. Carl Gchuricht. 9.05 P a r ij s Radio (1648) Gcd. uit „Der fliegende Hollander" van Wagner. 9.50 Keulen (455.9) Kwartet ten van Schubert. Haydn en Brahms. Dansmuziek. Droitwich 5.35, Leipzig (382.2) 9.50. Kalundborg (1261) 10.35 en London Reg. (342.1) 10.50. 10.3012.20 Concert door het John Rutten-orkest in de ..Brasserie Toren kelder" te Antwerpen. DEUT SCHLANDSENDER 1571 M. 5.507.50 Vroolijke muziek. 9.00—9.20 „In Pillen hagen", sprookje van Hermann Schrader. I.20 Gevarieerd programma. 2.35 ..Laterne. Laterne..." Maria Stol- ze en haar kinderkoor. 3.20 „Junges Werden in der Kunst". Muziek voor de jeugd. Spreker: Karl Cerff. 4.05 Het Emanuel Rambour-orkest. 5.15 Symphonie voor twee piano's op. 50 van Hermann Zilcher. A. d. vleu gels: Willy Hahn en Walter Thiele. 5.55 ..Das Buch. ein Schwert des Geistes im Dienste des Berufes". 6.20 Baskische volksmuziek. 7.15 „Sanimcln! Kamerad des Welt- kriegers. Kamerad im Kampf der Be- weerung Wir rufen Dich!" 7.30 Uit Saarbrücken: Orkestconcert o.l.v. Ernst Boehe. 8.20 n.m. „Im November", gevarieerd programma. Leiding: Helmut Hansen. 9.50 „Eine kleine Nachtmusiek". Edith Delbrück, sopraan. A. v. vleugel: Maria Dombrowski. 10.2011.20 Programma van Leipzig. DROITWICH 1500 M. II.20 Orgelconcert door Frederic Bay- co. 12.10 n.m. Het Trocadero Cinema Or kest o.l.v. Alfred van Dam. 12.50 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Hen ry Hall. I.35 Het Birminghams Strijkorkest o.l.v. Johan Hoek. 2.50 Muziekles door Thomas Arm strong. 4.20' nun. Symphonie concert door het B.B.C. Midland Orkest o.l.v. Leslie Howard. 5;35 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Hen ry Hall. 6.50 De grondslagen der muziek. Madrigalen van Peter Philips. 7.30 Malcolm Sargent spreekt over muziek. 8.20 n.m. „The New Georgian Trio". Giguc. Lulïy-Bridgewater. 8.50 „It seems only yesterday" van John Watt en Henrik Ege, Muziek van Harry S. Pepper. Het B.B.C. Variété orkest o.l.v. Mark H. Lubbock. 10.40 n.m. Het B.B.C. Koor (Afd. A) o.l.v. Leslie Woodgate. Hertha Glatz, sopraan. Werken van Ernst Krenek. Aan de piano: de componist. Liederen met pianobegeleiding. II.3512:20 Dansmuziek door Harry Roy en zijn Orkest in het Mayfair Ho- ,Cl GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I. 10.00—10.30, 11.00 —11.30, 12.15—12.30. 1.15—1.45, 2.15-3.00 4.00—4.15, 5.00—5.30. 6.50—7.00, 7.35— 8.00, 10.05—10.30 en 11.15—12.00. Hilversum II. 8.3010.00, 10.35 —11.00. 11.20—12.00. 3.40—4.00. 4.00— 5.00. 11.00-11.30 en 11.36-12.00. Brussel Fr. 10.20. 12.20, 1.50- 2.20. 5.50. 10.30 en 11.20—12.20. Brussel VI. 11.20. 6.20, 7.20 en 9.05. W1JD1NGSSTONDEN Hilversum II. V.P.R.O. 10.00 10.15. 8.05—8.30 en 9.00—9.30. LEVENSMIDDELEN Discussies in den raad van Hilversum HILVERSUM, 20 October. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Hil versum onder voorzitterschap van den heer J. M. J. H. Lambooy, burgemees ter. Aan de orde kwam een schrijven van de bewoners van huizen, gelegen aan den Loosdrechtschen weg, houden de verzoek te bepalen, dat zoolang do zuiveringsinrichting op de Loosdrecht- sche heide niet is tot stand gekomen, en haar doeltreffenhcid niet is bewe zen, niet tot het rooien van het bosch- perceel ten zuiden van de verlengde Gijsbrecht van Amstelstraat mag wor den overgegaan. B. en W. stelden hier bij voor, adressanten te berichten, dat, nu de gemeente met de heeren Schou ten en Vonk een overeenkomst heeft aangegaan op grond waarvan de be bouwing van het voornoemde bosch- pèrceel zal plaats vinden, het verzoek niet kan worden ingewilligd, doch dat met voortvarendheid aan het plan tot den bouw van een nieuwe zuiveringsin richting wordt gewerkt. De heer Hootsen (c.h.) zeide het ver dwijnen van de boschstrook te betreu ren en de heer Comcllo (v.d.) pleitte voer het handhaven er van, terwijl <10 heer v. d. Heeg (s.d.) do hoop uitsprak dat dit jaar voor het laatst over do stank zal moet worden gesproken. Maar de heer Dekker (ch. Arb.) verklaarde dat B. en W. op den goeden weg zijn- Wethouder Kuyper (P.W.) herinnerde eraan dat de strook grond geen ge meentelijk eigendom was, en dat de onderhandelingen overliet koopen van de strook door de huiseigenaren aan den Loosdrechtsclieweg geen resultaten hebben gehad. De gemeente is op den goeden weg door een behoorlijke riool waterzuivering te construeeren. Bij de onderhandelingen met de heer Vonk en Schouten, die den grond zullen behou den, heeft de gemeente een strook bosch van 1 Vz 'H.A. in eigendom ver kregen. welke behouden blijft, terwijl bovendien de exploitanten financieele medewerking verleenen. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. cn W. z. h. st. aangenomen. In behandeling kwam "daarop con schrijven van het raadslid den heer Lammes (Comm.) luidende als volgt: „Ondergeteekende. stelt voort, dat de Raad zich uitspreekt in de eerstvolgen de raadszitting over do stijging der levensmiddelenprijzen door de beslui ten van den minister, cn dat de Raad in overweging neemt een protest in te dienen bij den minister tegen deze be sluiten", Over dit vóorstel word ein deloos lang 'gediscussieerd. Bobrver schillende raadsleden werd bezwaar gemaakt tegen de wijze van behande ling door B. en W„ waardoor een voor; stel door een raadslid ingediend feite lijk aan bespreking wordt onttrokken. De voorzitter stelde hierop den voorstel ler alsnog in de gelegenheid een korte toelichting tot zijn voorstel te.geven; het eigenaardige was echter, dat toen het op stemmen aankwam ook dc voor steller zelf voor het prae-advies van B. en W. stemde, waardoor dit met al- gemocne stemmen werd aangenomen. Het voorstel van B. en W. om in be ginsel goedkeuring te hechten aan de uitvoering van twee plannen inzake werkobjecten voor jeugdige werkloozcn en hun daarvoor een crediet te verlee nen van 20.000.werd namens de ■S.D.A.P.-fractie door den heer Schu macher toegejuicht. De heer Lammes WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vischkockjes. 65 gr. bloem, 1 el, 1 eidooier, 1 eetlepel slaolie, gehakt© ui en peterselie, zout, een weinig melk. l/t blikje zalm. Men maakt een beslag van de bloem, die men in de kom doet, een kuiltje in het midden, hierin een ei en een eier dooier en dik van het midden uit met de bloem vermengd, daarna voegt men een eetlepel slaolie toe en een Vt kopje melk, zoodat men een stevig dik beslag verkregen heeft. Vermeng hierdoor den Inhoud van een klein blikje zalm, roer er tevens een zeer fijn gehakt uitje en wat gehakte peterselie door, verder zout naar smaak. Smolt in de koekepan wat boter en bak hierin do vischkoekjes aan beide zijden goudgeel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Schelvisch. Witte boonen. Aardappelen. Zure saus. Karnemclk-met-bloempap. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT <0. Tel. 92. (Comm.) was echter niet tevreden met de vastgestelde vergoeding en deed een voorstel om aan de betrokken jeugdige werkloozcn dezelfde loonen te geven, die jonge arbeiders in gemeentedienst krijgen. De heer v. d. Heeg (S.D.) wees er on. dat het aannemen van een der gelijk voorstel zou beteekenen, dat er voor de jeugdige werkloozen niets meer zou worden gedaan. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens z.h.st. aange nomen. Verleend werd een crediet van 7600 voor de aanschaffing van twee huis- vuilauto's. Eenige hilariteit verwekte de behan deling van een voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de heeren P. Binnendijk (raadslid voor de A.R.- partij) cn H. van Werkhoven. Het be trof twee perceelen. gelegen aan do Kastanjelaan en de Elzcnlaan. resp. f 7000.en 5000.De heer v. d. Heeg (S.D.) stélde de vraag, of dit vóorstel in de desbetreffende commissio in behandeling was geweest. Spr. pro testeerde voorts er tegen, dat dit voor stel zoo laat den Raad heeft bereikt, vooral 'waar het grondverkoop aan een lid van den Raad betreft. Is het niet, in dc commissie geweest, dan stelt spr. voor het aan te houden. In gelijken zin sprak de heer Postma (R.K.), die namens zijn fractie voorstel de het voorstel aan te houden. Wethou der Kuvper (A.R. en P.W.) wees er op, dat zulke voorstellen tot grondverkoop nooit in do commissie komen en dat de prijzen zijn vastgesteld. Waar ech ter de Rand meent., niet voldoende te zijn - ingelicht, hebben B. en W. geen bezwaar het voorstel aan te houdfli. BEJAARD FIETSER GEDOOD LAREN,. 30 Oct.. Hedenmiddag heeft op den Hilversumschcweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 75-jarige wielrijder W. G. uit Hui zen. die in de richting Hilversum reed, stak ter hoogte van de Sint Jansstraat plotseling den weg over. Achter hem reed een vrachtauto, bestuurd door B. R. uit Laren, die niet meer kon stop pen en hem overreed. De ongelukkige, die van zijn fiets werd geslingerd, bleef bewusteloos liggen. Een ontboden geneesheer constateerde een sch'edel- basisfractuur cn liet den man naar het Sint Jansziekenhuis overbrengen, waar hij eenige uren later is overleden. 99 Sole Importers: 29. Terwijl Pat aiet een uiterst voorzichtige zwaai do mand met eieren op da vensterbank zou plaatsen, bemerkte Pit plotseling een paar stevige schoenen, die in hun richting kwamen. HU vergat totaal, dat hij tot steunpilaar diende, richtte zich een beetje op om te zien aan wie die scho?nen behoorde en zag tot zijn 6óhrik, dat het een veldwachter was. Onmiddellijk nam hij de beenen. 30. Met het noodlottige gevolg, dat er een chaos van eierstruif vermengd met. Pit voor de voeten van den veld wachter terecht kwam. Ha, daar betrap ik de nieuwe stal jongens van Boer Pummels, bulderde de veldwachter. Ik heb altijd wel gezegd: vreemde eenden in de bijt, dat deugt niet. En daar overval ik jullie njt, dat jullie een ontzettende inbraak wilden plegen hè! Kom imaar eens mee. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-rechtbank te Utrecht zijn op heden, den 30 Octo ber 1935, failliet verklaard J. A. van Angeren, vrachtrijder te Utrecht, Drukerstraat 7. Rechtercomm. mr. A. D. van Regteren Altena. Cura tor mr. C. H. J. W. van Soest, Utrecht G. Willems, Driebergen-Rijsenburg, Traay 178. Rechtercomm. mr. A. D. v. Regteren Altena. Curator mr. A. J. Moll, Utrecht. H. van Holland Jzn., Zuilen, Daal- scheweg 119. Rechtercomm. mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mr. J. M. A. Paling, Utrecht. P. H. Stor, handel drijvende onder den naam Baarnsche Auto- en Motor- onderdeelenhandel B.A.N.O., Baarn, Vondellaan 13. Rechtercomm. mr. A.D. van Regteren Altena. Curator mr. F. C Terlingen, Soest. De Handelsvennootschap onder de firma Poptie en Loer, gevestigd en kan toor houdende te Amersfoort Rechter comm. mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mevr. mr. J. II. Hoevers de Siïiitt, Amersfoort J. Bakkenes, Renswoude, Barneveld- scheweg. Rechtercomm. mr. A. D. van Regteren Altena. Curator mr. A. E. Th. Kooien, Amersfoort Geëindigd Geëindigd zijn de volgende faillisse menten: G. A. de Groote, koopman te Utrecht. Curator mr. H. W. de Vink, Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkecring van 7 D. W. Verhoef, veehouder te Vrees wijk. Curator mr. O. E. Hogcnbrug te Utrecht door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uit* keering van 19.63 Mej. J. E. Middendorp, manufactu- rierster, eerst wonende te Utrecht, thans te Wassenaar. Curator mr. E. W. Hoenders te Utrecht, door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 8.19209 J. Bergmans, winkelier te Utrecht Curator mr. J. P. Sieburgh te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van nihil. L. Verhoek, vroeger bakker en win kelier te Waverveen, thans wonende te Mijdrecht aan de Krom. Curator mr. J. P. Sieburgh te Utrecht, door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst met eene uitkeering van 8.651 A. C. C. L de Haan, te Doorn, do Geer v. Jutphaaslaan. Curator Mr. H. W. de Vink, te Utrecht Geëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. J. Struik, koopman, te Utrecht, Poort straat 69. Curator Mr. C J. Kuiper, te Amersfoort. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. G. van Beek, landbouwer, te Scher- penzeel. Curator Mr. A. E. Th. Kooien, te Amersfoort. Geëindigd door ophef fing wegens gebrek aan actief. Alle overdrijving moet voorbijgaan met het overdrevenc: iedere beweging zoekt het zwaartepunt, waaron zij nis ten kan. Herder. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. Oliver stiet een kreunend geluid uit ©n balde de vuisten. „Die vervloekte kerel", brulde hij. „Hij wist heel goed, dat ik het hebben wou... dat wist hij al te goed!" Hargreaves keek hem opeens met be langstelling aan. „Wist hij het?" vroeg hij. „Hebt u het hem dan... verteld?" Oliver gromde als een kwade hond, aan wien een andere hond een becji ontstolen heeft. „Bickerdyke en ik zijn goed met el kaar geweest... nu ja, geen boezem vrienden maar toch wel vrienden meer dan kennissen in elk geval... Hij kwam bij mij over huis en ik bij hem... Er heerschte vriendschap tus- schen onze families. Ik heb zelfs zoo'n idee gehad, dat mijn zoon, Louis John. nou ja. een kijkje had op die dochter van Bickerdyke... op Margaret Mary., ik heb zc ten minste wel samen zien wandelen en zoo meer... Ik beschouw de Joe als een vriend... en zoodoende heb lk me wel eens over Ryvedale te gen hem uitgelaten! Hij wist het... hij wist, dat ik mijn zinnen cr op ge zet had! Wat een vuile gemeene1 streekwat een ploertenstreek is het dan van hem!" ,,'n Gemeene streek is het zeker!" stemde Hargreaves toe, met samenge vouwen vingers voor zich op zijn pa pieren .starende. „Bickerdyke is een erg gesloten karakter!" „Gesloten?" herhaalde Oliver woe dend. „Hij is een leugenaar! Is het niet erger dan liegen om je in te dringen in het vertrouwen van een ander en hem dan achter zijn rug te bestelen? Hij liet me vrij en openlijk tegen hem uitpraten, alsof hij mijn vriend was en hij wist allang, wat hij mc wilde aandoen! En hij heeft het gedaan ook! O, als ik dc kans maar gehad had. dan zou ik wel hooger geboden hebben dan hij. Voor elke honderd pond, die hij bood, had ik er duizend boven op gelegdik ben tweemaal zoo rijk als hijEn wat had hij voor recht op dat oude huis? Heclemaal geen reoht! Ik had ten minste eenig recht... en ik ben het nu kwijt! Er klonk verdriet, uit die laatste woorden cn de zaakwaarnemer schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. „Het spijt me erger dan ik u zeggen kan, meneer Carsdalc", zei hij. „U weet zelf heel goed, wat ik u beloofd heb... dat ik u waarschuwen zou, zoodat lord Ryvedale ook maar iets los liet over verkoopendat ik u dan dadelijk als koopcr zou aandienen. En dat zou ik gedaan hebben ook. Maar ik verzeker u nogmaals dat ik er niet het minste idee op haddat ik het niet heb kun nen droomen!" „Ik maak er Jou ook geen verwijt van", zei Oliver. „Heelemaal niet. Ik weet best hoe het gegaan moet zijn. Joe Bickerdyke heeft hem overgehaald. Weet je, wat hij er voor gegeven heeft?" „Niet het minste benul van! En 11c veronderstel dat ik hol ook wel nooit te weten zal komen. Het heele zaakje is zoo geheimzinnig en zoo snel afge handeld cn zoo onverwachts..." „Had je er heclemaal geen idee van, dat lord Ryvedale geld noodig had?" „Neen... heelemaal niet. U moet er aan denken, dat ik nooit anders dan zijn plaatselijke zaken hier heb waar genomen. Het is nu zoowat vier jaar geleden, dat hij cr eens op gezinspeeld heeft dat hij dc abdy wel zou willen verkoopen. Maar toen was dat nog niet meer clan een zijdelingsche bemer king... cn na dien tijd heeft hij er geen woord meer over gezegd of ge schreven. Maar ja, ik was er wel van overtuigd, dat hij vroeg of laat ver koopen zou. „Ja, ik doorzie het. zaakje wel", brom de Oliver. „Bickerdijkc heeft natuurlijk gezegd... hier heb je contant geld... en toen is zijn hoogheid door de mand gevallen... Maar waar heeft Bicker dyke dc abdij voor noodig... wat be- teekent die voor hèm? Ik ben daar ge boren! Bickerdyke, die vervloekte kerel, is niet eens in Halfirth geboren. HU kwam hier uit het Noorden... ik weet nog heel goed, dat hij kwam. Als klerk bij den ouden Pollard... toen ik al chef bij Chettleworth was. We hebben samen nog les op de Zondagsschool ge geven Zoo'n vervloekte, geniepige rat!" Zwijgend bleef de zaakwaarnemer wachten, tot Carsdalc wat uitgeraasd zou zijn. Eindelijk keek hij eens op, in de hoop, dat zijn cliënt wat gekalmeerd zou zijn. „Ja," zei hij eindelijk, „het is voor u een verschrikkelijk teleurstelling, maar het is nu eenmaal een geval, waar niets meer aan te doen valt. Toch... ja, daar valt me iets in..." „Wat dan?" „Wel," antwoordde Hargreaves, een beetje bedeesd, „U zei daareven, dat u meende, dat uw zoon een oogje had op miss Bickerdyke. Veronderstel nu eens, dat het tot een huwelijk komt... in dat geval... zij is immers eenig kind... komt het goed toch in uw familie! Dat is toch wel de moeite waard om eens over na te denken, meneer Carlsdaleu zoudt het Bic kerdyke misschien kunnen vergeven... terwille van do jongelui..." Maar Hargreaves had het laatste woord nog niet gezegd, of hij wist, dat hij voor doovcmans ooren gesproken had. Oliver wierp hem een woedenden blik toe en ging naar de deur. „Ik vergeef Joc Bickerdyke niet, voordat ik hem in zijn graf zie liggen!" riep hij nijdig uit. „En wat betreft een huwelijk tusschen mijn eigen vleesch en bloed en het zijne... geen denken aan, beste jongen! Niet zoolang ik leef! Ik hob jarenlang geleefd in het voor uitzicht om dat oude goed te verkrij gen... ik wil mijn leven nu besteden, om wraak te nemen op zijn nieuwen eigenaar! En... wreken zal ik me!" Met zware schreden ging hij de trap af cn dc straat op, in zichzelf mom pelend, zonder zich te bekommeren over de menschen, die hem tegen kwa men. Dat. het nu juist Bickerdyke moest zijn. Het zou al een zware slag voor hem geweest zijn, als een vreem de hem was voor geweest, maar dat een buurman hem bestolen had, een inwoner van zijn eigen stad, een vriend, dien hij meende te mogen vertrouwen dat was meer dan bitter. En tengevolge van zijn bittere stem ming kwam een gedachte hij hem bo ven, die.niet ophield zijn stemming nog meer te versomberen, 'n Vriend! was Bickerdyke wel ooit 'n vriend geweest? Ja, ze hadden elkaar wel heel wat ja ren cn van nabij gekend... ze hoorden tot dezelfde partij... waren leden ge weest van denzclfden gemeenteraad, hadden samengewerkt in heel wat ste delijke aangelgenhedcn maar dat was nog geen vriendschap. Maar er was meer geweest. Hun heele leven lang waren ze buren geweest; ze waren het nog. Het huis van Bickerdyke lag nog geen mijl van dat van Carsdalc af. Ze waren elkaar minstens eens per week komen bezoeken om een sigaar ie rooken en samen een glas port te drinken; beiden hadden ze pleizer in eikaars gezelschap gehad. Dat had toch wel veel van vriendschap weg! En er was nog meer geweest. Toen Carsdale zijn vrouw verloren had, was Bicker dyke hem komen troosten en had hem gezelschap gehoudendat was toch wel vriendschap geweest. En in den laatsten tijd had Louis John Carsdale, de eenige zoon, die hem overgebleven was, het hof gemaakt aan Margaret Mary, de eenige dochter, die Bickerdyke ooit had gehad... en de beide vaders wisten er van af en sche nen beiden een stilzwijgende toestem- ming te geren. Ja zeker... tot een half uur geleden zou hij Bickerdyke beslist een vriend genoemd hebben. Maar nu.. „Zoo'n vervloekte, valsche, gluiperige bond! bromde Oliver. „Een. die stie- kum belaagt! Maar... ik zal hem er onder krijgen! Ik zal hem..." Hij was op de Marfct aangeland en voor de deur van de Halfirth Club, zonder het zelf nog bemerkt te hebben. En nu stajte hij naar binnen, de trap op naar de rooksalon, werktuigelijk gaande in de richting van zijn geliefd- koosde hoekje, waar hij en enkele wel gestelde vrienden gewend waren bijeen te zitten. Dat hoekje was dooreen scherm van de rest der zaal afgezet en toen hij dichter bij kwam, hoorde i hij Hollis vertellen, hoe hij Oliver op dc Hoogstraat ontmoet had en hem had verrast met 't groote nieuws van den dag. „En wat ik jullie zeg," vervolgde Hollis, „de oude Carsdale werd zoo bleek als een doek. Het scheen een vreeselUke slag voor hem te zijn en..", „het sloeg hem toch niet ter neer/' vul de Carsdale aan, terwijl hij om het scherm heenstapte. „En hier staat hij nu voor je. mijnheer Kletsmeijer! Nou Maar Hollis keek langs Carsdale heen cn er kwam een vreemde glimlach op zijn gelaat. En toen hii dien glimlach zag. draaide. Oliver zich om ën stond recht tegenover Bickerdyke. HOOFDSTUK III Als krachtige mannen woedend zijn. In dat voor Carsdale en ziin clubje heilige hoekje van den rooksalon wa ren alle bezoekers aanwezig. Enkelen zaten om een tafeltje een glas sherry of een borreltje te drinken anderen stonden met de handen in den zak wat rond te hangen. Allen hadden met be langstelling naar het verhaal van Hol lis geluisterd. En nu keerden allen zich, in een veelzeggend stilzwijgen, om in afwachting hoe de ontmoeting tusschen Carsdale en Bickerdyke. den nieuwen eigenaar van Ryvedale Abbey, die langzaam en vol zelfvertrouwen toe trad op den man. aan wien hii zooveel ontnomen had, zou afloopen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7