KOLENVOORZIENING IN GEVAAR? VUURZEE IN NIEUWERBRUG DE BERECHTING VAN OSS ALS ER IJS IN HET WATER IS DE BRANDWEER MACHTELOOS tc BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1933 Dc Spoorwegen zien geen kans om bij gestremde scheepvaart de kolen in voldoende mate te vervoeren De kanalenpolitiek T^TU de winter weer in aantocht is, vragen we ons onwillekeurig af: „Staat ons een strenge of een zachte winter te wachten?** En wanneer het eerste het geval mocht zijn, zoodat dc wateren gestremd, de scheepvaart ge staakt en de wegen door gladheid on berijdbaar worden, hoe staat het dan met de voorziening van hetgeen ons la ml uoodig heeft? Het was de heer A. G. Jagt, chef van Handelszaken hij de Ned. Spoorwegen, die dezer dagen aan de bladen over deze vraag eeuige inlichtingen heeft verstrekt, mede in verhand met de ku- nalen-politiek der regcering (Juliana kanaal en Twente-kanalen). Wij ont- leenen aan het exposé des heeren Jagt het volgende: Kr is in de laatste jaren door de Spoorwegen enorm bezuinigd. De ev ploitatiekosten, welke in 1921 194 mil Iloen gulden bedroegen, zijn in 1034 gedaald tot 104 millioen, dat is met 00 millioen, of tot ongeveer de helft. Het personeel is over hetzelfde tijdsbestek teruggebracht van 51.000 op 35.000 man, terwijl ook wagens en locomotieven in aantal sterk zijn verminderd. Het he drijf is dan ook langzamerhand Inge steld op het huidige vervoer en daar de grootst mogelijke zuinigheid gebo den is. kan men zich niet de luxe ver oorloven er eenige reserve van betee- kenis op na te houden. Capaciteit verkleind Hoe meer vervoer aan de Spoorwe gen onttrokken wordt, des te kleiner d« capaciteit van het apparaat zal moe ten worden en des tc minder zal het in staat zijn om in tijden, waarin an dere vervoermiddelen niet langer «Ie hun aahgehoden goederen kunnen ver werken. dit vervoer over te nemen. Dit klemt meer nog in ons land dan in andere landen, omdat in ons land hot overgroot© deel van het vervoer niet per spoorweg geschiedt, zoodat, indien een stremming als bovenbedoeld mocht intreden, de Spoorwegen een enorme hoeveelheid goederen toegevoerd zou den krijgen. En nu er den laatsten tijd een ge weldige verschuiving van spoorvervoer naar watervervoer plaats vindt en nog wel van goederen, welke juist in den winter ntet te missen zijn, is het noo- dig tegen dergelijke \ervoersverplaat- singen het Nederlandsche Volk te waarschuwen. Het gaat hier vooral om de steen- koltnvoorziening van ons volk door de I.lmburgsche mijnen. Sedert de indienststelling van het Julianakanaal (Mei 1854) zijn allengs meer en meer steenkolen, welke voor heen per spoor gingen, per waterweg naar hun bestemming vervoerd. Van het totale kolenvervoer ad 10 millioen ton. worden nu reeds 32 mil lioen ton door het Julianakanaal ver zonden. Fn wanneer de overslaggele genheden te Stein en Born aan ge noemd kanaal zullen zijn uitgebreid. zooaIs men voornemens Is, zullen er jaarlijks ruim millioen ton per wa ter kunnen worden vervoerd. Zullen nu de Nederlandsche Spoorwegen in staat zijn bij vorst, wanneer de wateren ge stremd zijn, dit vervoer over te nemen en het Nederlandsche volk te bedienen op zoodanige wijze, dat een vlotte kolenvoor- ziening verzekerd blijft? Zij hebben dit steeds gekund, je zelfs in de dnikste tijden, wanneer da gelijks 2400 wagens werden gesteld, hetgeen neerkomf op een jaargeniid dfldo van 13 millioen ton, is de kiten- voorziening steeds zonder eenige stoor nis verfoopen. Doch nu steeds n.cer vervoer naar den waterweg overgaa'-. Is het personeel, het wagenpark en het aantal locomotieven belangrijk inge krompen. Goederenwagens kunnen nu eenman! niet in loodsen worden ondergebracht, doch moeten buiten blijven staan, waar zij aan weer en wind zijn blootgesteld, zoodat zij, wanneer zij niet geregeld on derhouden worden, spoedig onbruik baar worden. N.S. hebben zich aan gepast Het zou dan ook van een slecht eco nomisch beleid getuigen, indien de N. S. zich niet aan dit verminderd ver voer hedden aangepast en meer perso neel, wagens en locomotieven in ge bruik zouden hebben, dan voor een goede dienstuitvoering noodig fs. Iedereen, die maar een beetje kijk heeft op hetgeen er op een goederen- rangeerterrein omgaat, zal moeten er kennen, dat een eerste eisch van het regelmatig loopen der goederentreinen is het goed functionneeren van den dienst op de rangeerterreinen. Op die rangeerterreinen zijn bekwame rangeer ders en opzichter» noodig. Deze vak menschcn kan men in tijden van ge stremde vaart w anneer het dus op alle stations druk is. nergens vandaan ha len; men heeft er eerder te weinig dan te veel en van de straat halen gaat ook niet. Rangeeren te Susteren Wat nu het kolenvervoer per spoor betreft, dit geschiedt, voor zoover deze kolen voor ons land bestemd zijn, via het rangeerstation Susteren ten Noor den van Sittard gelegen. Op enkele treinen na (contract-trei nen), welke rechtstreeks van de mij nen naar Amsterdam en Rotterdam gaan, geschiedt het vervoer van dc wagens kolen niet rechtstreeks van de mijnen naar hunne bestemming, doch eerst naar het genoemde rangeerterrein te Susteren, alwaar de wagens alle moeten worden uitgerangeerd en sa mengesteld tot troinen naar alle rich tingen des lands. Hiervoor is een uitgebreide schare van vakkundig personeel noodig, dat door jarenlange practijk als 't ware het uitrangeeren en samenstellen der trei nen uit het hoofd weet. Zelfs een on ingewijde In spoorwegzaken zal direct Itegrijpen. dat. wanneer het samenstel len en het wegvoeren der treinen geen gelijken tred houdt niet den aanvoer, het rangeerterrein in een minimum van tijd overvuUI ronkt en de zaak vast zit. Zooals reeds gezegd, hebben de N.S. zelfs in de drukste tijden aan de groot ste vervoersslooten het hoofd kunnen bieden. Nu nog 3 millioen ton Op 't oogenhlik worden nog 3 millioen ton kolen via Suste ren vervoerd. Het personeel is hierop uiteraard ingesteld. Wanneer er nu dicht water komt, zouden dus de kolen, wel ke nu via het Julianakanaal worden vervoerd, alleen over Susteren kunnen gaan, indien de capaciteit van dat station dit zou toelaten. Daar de hoe veelheid kolen, welke Susteren dan echter zou moeten verwer ken, met 3.2 millioen ton zou toenemen, zijnde de hoeveelheid welke nu via het Julianakanaal gaat, zou dit station in totaal G2 millioen ton moeten verwerken, dus ruim 10 0 meer, wat ten eenenmale uitge sloten is. Ook het aantal treinen (contract-trei nen). welke rechtstreeks van de mij nen naar Botterdam en Amsterdam gaan, zal bij gebrek aan locomotieven niet kunnen worden uitgebreid. De Staatsmijnen, welke nu over hun eigen lijn naar Stein vervoe* ren, zullen voor dat vervoer op geen enkele spoorwagen kunnen rekenen want de N.S. stellen zich op het standpunt dat hun klanten in dut geval vóór gaan. Geeft men aan de plannen uitvoering om nog meer per water tc gaan ver voeren, waartoe de ontworpen nieuwe overslaginrichtingen gelegenheid geven en worden die overslaginrichtingen tot hun volle capaciteit benut, zoodat in totaal ruim 6 millioen ton kan worden overgeslagen, dan zal. daar deze meer dere 3 millioen steenkolen voorname lijk aan Susteren worden onttrokken, zoodat er dan bijna niets meer over blijft, dit rangeerterrein terugvallen tot een derde rangs stationnetje. Absoluut onmogelijk Het zal dan ook absoluut onmogelijk zijn bij dicht wa« ter deze millioen ton, die een daggemiddelde vertegen* woordigen van 20.000 ton, te vervoeren, zoodat de kolen* voorziening van het Neder» landsche volk zeer ernstig in gevaar wordt gebracht. Geen auto's Mocht men er aan denken dit ver voer per auto te bewerkstelligen, dan zouden hiervoor per dag noodig zijn 2000 ton auto's van 10 ton laadvermo gen, nog daargelaten, dat dit vervoer per auto niet mogelijk zou zijn, omdat de landgelegenheden op de mijnen hier voor niet zijn Ingericht. Ook biedt auto vervoer een veel geringere bedrijfsze kerheid dan dc spoorwegen, die bij elke weersgesteldheid kunnen rijden, terwijl er ook wel op mag worden gewezen, dat de snelheid, waarmede de laatsten de hun toevertrouwde goederen vervoe ren, vooral op groote afstanden, niet voor die der auto's behoeft onder te doen. Geldelijk voordeel? Doch, zoo zal men zich afvragen, wordt het hierboven geschetste nadeel niet ruimschoots goed gemaakt door het geldelijk voordeel, dat de gemeen schap thans door den aanleg der nieu we kanalen geniet Wanneer men die vraag uitsluitend van het standpunt der Mijndirccties bekijkt, dan lijkt dit inderdaad het ge val te zijn, aangezien zij een waterweg hebben gekregen, waarvoor zij niets bc boeven te betalen en dus hun kolen te gen een goedkooperen prijs van de hand kunnen doen. In werkelijkheid Is het vervoer ech ter niet goedkooper geworden, daar men niets anders gedaan heeft en doet, dan eenvoudig een deel der kosten ten laste van het Rijk te brengen. Dat deze kosten niet gering zijn, moge blijken uit het feit, dat alleen reeds het Julianakanaal het Rijk aan rente, af schrijving. onderhoud en bediening millioen gulden per jaar kost. Voegt men daarbij de vrachtderving, die voor de Spoorwegen uit het bestaan van dit kanaal voortvloeit en die als cle afvoer per water op 6 millioen ton is ge bracht, op 8 millioen gulden 'sjaars mag worden geschat, dan komt men op een bedrag van 13 millioen gul den. Daar staat tegenover, dat voor de mijnen een voordeel aan vracht is ont staan van 5 millioen gulden. Trekt men dit van vorenbedoelde 13 millioen gulden af,dan blijft er nog een bedrag van 8 millioen gulden over, dat door de Gemeenschap moet worden omgebracht. Het zal. wanneer tijdens een stren gen winter de regelmatige kolenvoor- zioning van ons land in het gedrang zou komen en de Spoorwegen dus niet aan alle gestelde eischon zouden kunnen voldoen, gemakkelijk zijn critiek op hen uit te oefenen, doch men vergete dan niet, dat dit niet hun schuld is, doch dat dit te wijten is aan de bezuinigings maatregelen, tot welker toepassing zij zijn gedwongen door de verplichting naar middelen te zoeken om de tekor ten op te heffen, die door buiten hun macht liggende oorzaken zijn ontstaan en waaronder de hun door de nieuwe kanalen onttrokken vrachtbedragen een voorname plaats innemen, aldus beëin digde dc heer Jagt het onderhoud. DE DEENSCHE BOTERNOTEERINO KOPENHAGEN. 31 October. Dc bo- t er prijs Kopenhagen bedroeg heden 220 kronen is 71 cent per K.G. Huizenrij in asch NIEUWERBRUG. Een brand van ongekende afmeting heeft gis teravond in Nieuwerbrug twee woonhuizen, een winkel, een café en het gemeentehuis volkomen in asch gelegd. Het vuur ontstond door tot nu toe geheel onbekende oorzaak in een leegstaande woning midden in een rij huizen. Dit huis was eigen dom van den heer D. Nap. wiens woning direct aan het huis grenst. Door den hevigen wind wakkerde het vuur binnen zeer korten tijd zoo snel aan. dat weldra ook het woon huis van den heer N. in lichterlaaie stond. Van hier sloegen do vlam men over naar het naast het woon huis gelegen pand: een kruideniers winkel, eveneens eigendom van den heer K. Niet alleen de hevige wind was oorzaak dat het vuur in een zoo korten tijd met een dergelijke snelheid om zich heen greep, ook de gebrekkige biuschmiddelen wa ren mede dc oorzaak, dat tegen de groote vuurzee niets uit te richten viel. Pas een uur nadat de brand werd ontdekt kon een handspuit met slechts een straal water ge ven. Dit was nog niet de brandspuit van Barwoudswaarder maar van Nieuwerbrug, welke door wethou der de Vlieg de burgemeester was niet te bereiken ontboden was. De brandspuit van Barwouds waarder arriveerde nog later. Inmiddels groep het vuur nog met onverminderde krocht om zich heen, zoodat na de winkel van den heer N. het daarnaast gelegen café vlam vatte en daarna het volgende pand: het ge meentehuis van Barwoudswaarder. Ook deze beide panden zijn eigendom van den haer N., het café werd door hem zelf gedreven, het laatste perceel had hij aan de gemeente verhuurd. Na slechts zeer korten tiid stond de geheele rij van vijf gebouwen totaal in brand en het vuur was zoo hevig, dat bewoners van huizen in de naaste om geving het geraden achtten hun huis- rand in veiligheid te brengen, zoodat verscheidene woningen werden ont ruimd. De brandweer stond machteloos te genover de geweldige vuurzee en moest aanzien, dat de vijf huizen tot den grond afbrandden. De beklagenswaardige eigenaar van de vijf huizen is wel verzekerd, maar hot Is nog niet bekend in welke mate. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog steeds in het duister. FINANCIERING DER INDUSTRIE Oprichting van een spe< ciale maatschappij Ingediend is een wetsontwerp tot op richting van een „N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering". De bizondere crisisomstandigheden noexizaken de rcgecring er bij voortdu ring naar te strexen voor onze steeds groeiende bevolking nog meer dan voor heen het geval was voorwaarden voor behoud en zoo mogelijk voor vermeer dering van werkgelegenheid te schep pen. De door de regeering beraamde maatregelen voorzien in een reorgahi- satie van de wijze van beschikbaarstel ling van voor werkbehoud en werkver ruiming gevoteerde crodieten. Deze zul len worden gesplitst naar gelang zij worden aangewend voor openbare wer ken of voor financiering van dc indus trie. Dc nadere uitwerking van de maat regelen voor financiering van de indus trie is neergelegd in de plannen tot op richting van dc financieringsmaat schappij. in den geest van het voor de scheepvaart bestaande instituut B.E.N. A.S., waarvan de regcering de meerder heid van de aandeden in handen heeft. Het maatschappelijk kapitaal van dc industrie-financierings maatschappij zal 50.000 bedragen. De staat zal hierin voor 40.000 deelnemen. De credieten voor dc nieuwe vennootschap zullen in hoofdzaak worden gefourneerd uit de rretMeten voor de werkverruiming, wel ke reeds zijn of nog zullen worden toe gestaan. GEVAAR DAT DREIGT IN HET DONKER In het belang van een veilig verkeer bij avond is het vau het hoogste ge wicht, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B.. dat de wegge bruikers speciaal letten op de navolgen de bepalingen, die men slechts gedeelte lijk in het „geschreven recht" aantref fen zal, doch welke stuk voor stuk in dc practijk haar bestaansrecht hebben bewezen: Voor automobilisten 1. Zorgt voor goed afgestelde koplam pen, waarmede bij het „dimmen" ook inderdaad niet-verblindend licht wordt verkregen! 2. Controleert af en toe of beide lan taarns branden! Als er één gedoofd is, denkt een tegenligger, dat uw auto een motorfiets is! 3. Let ook op het achterlicht, op de stoplamp en op het goed functionneeren van de richtingaanwijzers. Monteert lie ver een automatischen schakelaar, dan dat gij vergeet uw „pijl" terug fe zet ten! 4. Gaat tijdens reparaties onderweg nooit voor het achterlicht staan; dat kan u het leven kosten. 5. Voert nimmer verblindend licht tijdens het stilstaan, in bebouwde kom men en wanneer gij andere weggebrui kers passeert (dimmen op minstens 100 meter afstand). Kijkt bij het passce- ren nooit in de koplampen van den tegenligger, richt uw blik op den rech- terwegberm! 6. Monteert een goede mistverlichting. Voor wielrijders 1. Richt uw lantaarn naar beneden: aan verblindend licht hebt gijzelf niets en anderen worden er door in gevaar gebracht. 2. Denkt eraan, dat de roode reflector op het witte achterspatscherm (lengte witte vlak: 30 c.M.) moet zitten op maximaal 60 c.M. boven het wegdek. 3. Bakfietsen moeten een rood links- achterlicht hebben en alle wielen moe ten voorzien zijn van witte achterspat- schermen. Voor iedereen We est extra voorzichtig: loopt niet met donkere kleeding op een donkeren weg, een lichtgekleurde overjas kan u misschien het leven redden! Acht jaar tegen verzeke ringsagent geëischt De verdachten H. A. van der Put ten en A. J. Hendriks hebben zich te verantwoorden ter zake van de in den nacht van 15 op 16 Mei 193-4 te O.ven gepleegde roofoverval in de woning van de gebr. Verhoeven die verdachten en hun medeplichtigen hebben ge pleegd na zich toegang tot de woning te hebben verschaft door een gesloten raam open te breken en alvorens met een buit van f 150 te verdwijnen, met een stuk ijzer A. Verhoeven zoodanig te hebben mishandeld dat deze is over leden en dc thans 62-jarige P. Verhoe ven verscheidene bloedende wonden bekwam. Verdachte v. d. Putten gaf een uit voerig relaas over dc toedracht van de overval. Hij had van Marinus de Bie gehoord, dat de gebr. Verhoeven nogal rijk moesten zijn. Hii vertelde dit aan Hendrik van Orsow en VViin dc Bic. Samen spraken zii af naar de gebroeders toe te gaan. Eenige dagen tevoren gingen zij met hun vieren oo een verkenningstocht. Toen ziin zii door den nolder op stap gegaan. Van Orsow en Wim dc Bie ziin het eerst de woning binnengegaan en hebben er Verhoeven vastgegrepen. De Rut had gezegd: Man houd ie kalm. dan gebeurt er niets: toen grepen zii P. Verhoeven vast. Toen A. Verhoe ven zich bewoog, gaf van Orsow hein een klap op het hoofd met een viil, terwijl W. de Bie hem een schop tegen de borst gaf. Vcrd. zelf heeft toen W. de Bie naar buiten gestuurd om op den uitkijk te gaan staan. Daarna hebben zii het huis doorzocht. Hendriks voelde toen eens over het gezicht van Verhoeven en zei: Ik geloof dat hij dood is. Tot hun schrik constateerden zii dat de man dood was. Verdachte zei nooit de bedoeling te hebben gehad een van de gebroeders te vermoorden. Nadat wat geld gevonden was hebben zij de woning verlaten. Pres. vroeg aan verdachte Hendriks: ..Is bot alles waar wat van der Putten zegt?" Hendriks zegt dat het ongeveer zoo is. Pres.: Wie heeft de viil eedragen en wie heeft er mee geslagen? Hendriks: Van Orsow heeft hem ge dragen. ik heb evenwel niet gezien dat hii niet de viil geslagen heeft. Als getuige wordt gehoord J. Verkoe len. brigadier van de riiksveldwacht te Oven. De volgende getuige is de 62-jarige P. Verhoeven, wonende te Oyen. De president stelt hem eenige vragen omtrent de toedracht der zaak. Getuige zegt, dat toen hij in bed lag, drie ke rels zijn woning zijn binnengedrongen, die hein vastbonden en mishandelden. Ook zijn broer Toon werd mishandeld. Met medeneming van het geld hebben de bandieten het huis verlaten. Vervolgens wordt gehoord als getuige de 17-jarige Wim de Bie, die voor dit feit reeds tot 7'/» jaar is veroordeeld. Get. zegt dat hij met Van Orsow, de Rut en Hendriks had afgesproken hij dc gebroeders Verhoeven te gaan stelen en dat hij met de drie anderen op 15 Mei naar Oyen op stap is gegaan. Toen zij bij hot huis waren gekomen zijn de drie anderen naar binnen gegaan. Na een kwartier is getuige ook binnenge gaan. Hij zag twee personen op den grond liggen die gebonden waren. Een hunner bloedde uit het hoofd. Toen is hij naar buiten gegaan om de anderen •e waarschuwen. Daarna is hij weer binnengegaan en de Rut zei toen te gen hem: Deze man is dood. De Rut stond toen op en zei: Meneer de president, deze getuige heeft den dood van Toon Verhoeven veroorzaakt, went hij heeft hem tegen de borst ge trapt. W. de Bie ontkent dit. President: Waarom hebt u uw klee- ren in een emmer met water gestopt, zeker omdat er bloed aan was hè? Wim de Bie zegt, dat hij zijn kleeren niet in een emmer met water gestopt heeft. Hierna wordt als getuige gehoord de 2i-jarige F. van Orsou. die voor dit mis drijf tot 15 jaar is veroordeeld. Getuige zeide, dat de verdachten Hendriks en De Rut de landbouwers hebben ge schopt en hun toen hebben vastgebon den. Get. zelf heeft, hun vastgehouden toen zij werden vastgebonden. Get. heeft van verd. Hendriks oen vijl gekregen, doch toen hij met de anderen dc wo ning was binnengedrongen, heeft hij de vijl aan H. teruggegeven. Requisitoir In zijn requisitoir constateerde mr. Van Everdingen, dat het bewijs geen moeilijkheden oplevert. Twee daders zijn al berecht. Later is aan liet licht gekomen wie de anderen waren. Nu is het hun beurt en tegen hen is het bewijs geleverd. Wel geven de verschillende get. en vcrd. elkaar de schuld van de ern stige mishandelingen, maar allen zijn zij verantwoordelijk. Wat de straf betreft, deze moet zwaar zijn, omdat de roofmoord een misdrijf is van zeer ernstigen aard. In aan merking genomen, dat tegen verd. voor een ander misdrijf 10 jaar is geëischt. kan hier met een mildere straf worden volstaan. Spr. eischt tegen beiden 5 jaar. De verdediger van Hendriks, mr. ba ron Van Hugenpoth, zeide, dat Hendriks wel in staat is om tc stelen, doch niet in staat moet worden geacht om tegen bejaarde personen geweld te plegen. Dit is zeker een reden om hem een mildere straf op tc leggen. Mr. Bauduin, die optreedt voor Van der Putten, wees erop dat ook deze verd. voor clementie in aanmerking komt, waartoe hij dan ook concludeert. Terecht staat de 23-jarige J. P. Oelen voor den door liem op 9 Nov. 1932 ge- gteegden moord op den caféhouder J. I. C. van der Pas, op wlen hij van zeer korten afstand met een revolver he» haaldclijk heeft geschoten, waardoO* verscheidene kogels doel troffen en hel slachtoffer spoedig overleed. Verd. bekent opzettelijk J. van der Pas van het leven te hebben ke™°'fj: Hij heeft 6 schoten op hem gelost Hij heeft het niet gedaan in een opwelling van drift, doch na kalm en rijp beraad. De pies. vraagt of de vrouw van Van der Pas erop heeft aangedrongen haar man te dooden. Ccelen zegt, dat de vrouw dit meer dere malen beeft gedaan. De officier mr. Van Everdingen bleef stilstaan bij liet leven van verdachte, die een zeer goede opvoeding heelt ge bad. Later is bij beland in de woning van Van der Pas, die als hu dronk®" was zijn vrouw mishandelde. Ceelen kwam op voor de vrouw die mishandeld werd en schoot Van der Pas neer Of schoon hij wroeging gevoelde is het te betreuren, dat Ceelen geen beterschap heeft geloond, doch het pad der mis daad heeft betreden. Thans heeft h>Ji op recht berouw en heeft een bekentenis afgelegd. Maar ware dit niet het geval, dan zou een levenslange ge vangenisstraf zijn geëischt; 20 jaar ge vangenisstraf is het minste dat hier kan worden opgelegd. Spr. had straks 10 jaar tegen hen» geëischt. Thans eischte hij wegens moord weer 10 jaar. De wielrenner Van Ceelen zegt onder tranen, dat hij spijt heeft van zijn daad. Hij hoopt dat zijn leven niet door ae gevangenis zal worden verwoest. Uitspraak over 14 dagen. Hierna was het woord aan de verde diger voor het houden van hun plei dooi. De verdedigers Mr. Bauduin. mr. Ka ron van Hugenpoth en mr. Bloemarta stellen hun pleidooien uit totdat de andere zaken ziin behandeld. Mr. Lion die optreedt voor Piet de Bie pleit cleinctotie. Nog stond terecht de 45-jarige verze keringsagent te Tilburg, Th. J. L. K., vvien ten laste is gelegd, dat hij den door het viertal v. d. Putten. P. de Bie, A Hendriks en J. P. Ceelen in de wo ning van den landbouwer Bouwman te Uden gepleegden roofoverval opzettelijk heeft uitgelokt, door aan Ceelen mee te deelt'n, dat bij Bouwman een aan merkelijk bedrag aan geld was te ste len en hem de woning van Bouwman aan te wijzen. In de tweede plaats is hem ten laste gelegd, dat hij omstreeks het begin vr.n Maart 1934 van J. P. Ceelen door diefstal verkregen geld ten geschenke heeft aangenomen. Verdachte ontkende schuld. President: „Kent u den Rut, Piet de Bie en Hendriks?" Verdachte: „Neen, ik ken die niet. President: „En Ceelen?" Verdachte: „Ja, die ken ik wèl, maar ik heb hom nooit inlichtingen ver schaft. President: „Ik geloof, dat u net zoon meneer bent als die wij veertien dagen geleden bier hebben gehad. Kent u Snaabel?" Verdachte: „Ja. die ken ik.' Als eerste getuige wordt gehoord de landbouwer Bouwman, .die zeide, ver- dacht e zeer goed te kennen. Nadat ge tuige nogmaals den roofoverval uiteen heeft gezet, werd Ccelen als getuige gehoord, die zeide, dat 'hij met den verdachjé K. in contact is gekomen toen hii bij hem een verzekering afslool voor hem zelf als wielrenner. Bij die gelegenheid heeft K. tegen hem gezegd, dat er bij liet echtpaar Bouwman te t'dcn wel iets te halen was. Ook wees hij nog verschillende andere adressen aan. Getuige had met K. afgesproken, dat hij 10 procent van den buit zou krijgen. Toen de roofoverval bij het echtpaar Bouwman had plaats gehad, heeft getuige aan K. een bedrag van 35 gulden ter hand gesteld. Ook toen wees K. nog acht verschillende adres sen aan. De Officier van Justitie, requisitoir nemende, zeide, dat dc verklaringen van Ceelen betrouwbaar zijn, terwijl de ontkenningen van den verdachte alle geloofwaardigheid missen. Spr. achtte volkomen bewezen wat den verdachte is ten laste gelegd en daar liet misdrijf ernstig is, moet de zen verdachte, die zeer, ongunstig be kend staat, een zeer gevoelige straf worden opgelegd. Spr. eischte tegen hem een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van de preventieve hechte nis. Als verdediger van den verdachte trad op mr. Jurgens uit Eindhoven, die in het midden bracht, dat er maar één verklaring in het nadeel van den ver dachte is afgelegd. Daar verd. echter zeer ongunstig bekend staat, refereerde spr. zich aan het oordeel van de recht bank. Uitspraken De Bossche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de Ossche zaken, welke op 17 October zijn behandeld. De 22-jarige arbeider A. J. Ottens en de 19-jarige schoenmaker P. A. SchuuN mans. tegen wie onderscheidenlijk vijf en twee jaar gevangenisstraf was ge- eischt wegens den overval in de wo ning van den landbouwer L. van Ber gen te Oss op 6 Januari j.I. werden ver oordeeld tot drie en één jaar gevange nisstraf. De directeur van de Ossche Wieler baan, J. F. A. Verhoeven, tegen wien wegens uitlokking van de brandstich ting in het paviljoen dier baan drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis was geëischt, werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. N. N. Schuyers, arbeider te Oss, even eens medeplichtig aan deze brandstich ting, kreeg één jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Tegen hem had het O.M. vier jaar geëischt met aftrek van het voorarrest. Wegens de inbraak van 14 op'15 Juli 1934 te Heeswijk, gepleegd in de wo ning van den inmiddels overleden K. Weideman, hoorden dc 29-jarige arbei der A. H. den Brok en de 30-jarige ar beider M. van Orsouw elk acht jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank beiden tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Ch. H. den Brok, mede schuldig aan deze inbraak, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2