GEMAKKELIJKE OVERWINNING OP DE DENEN Zonder groote inspanning bevochten De opstelling der elftallen SMIT, DE ZWERVER 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 ONZE TEGENSTANDERS ZWAKKER Bakhuys, Smit en Wels scoren de drie doelpunten Seizoen goed begonnen Zoo heeft het Nederlandsch elftal het nieuwe internatio; nale seizoen ingezet met een stevige overwinning op de Denen. Of deze overwinning inderdaad verdiend is ge* weest daarover zullen we het straks nog wel eens heb; ben, maar de eerste klap is nog altijd een daalder waard, en die eerste klap hebben wij dan toch maar uitgedeeld. Het geeft bovendien goede hoop voor de komende zwaardere wedstrijden welke ons elftal nog wachten en die zonder eenigen twijfel een veel grootere krachtsinspan; ning van onze jongens zullen eischen. Want laten we daar mee begin nen de Denen hebben het ons niet bijzonder moeilijk gemaakt, en dat is wellicht een van de oorzaken, zoo niet de voornaamste, dat deze internatio nale ontmoeting after all bij ons, en ze ker bij velen, een onbevredigenden in druk heeft achtergelaten. Het was in ieder geval geen ontmoeting die nog jaren lang in het geheugen blijft han gen, zooals die tegen Engeland bijvoor beeld, het was ook geen top-wedstrijd van het oranje-team. Maar dat behoef de ook niet. Want reeds na een kwar tier spelens bleek al, dat de onzen veel sterker waren dan de Denen. Het Ne derlandsch elftal liep met een geweldi- ge vaart van stapel; keer op keer snel de onze voorhoede in hoog tempo op het Deensche doel af, de middenlinie sloot daarbij goed aan, en de beide i backs haden niet veel te doen, omdat Backhuys en de zijnen bijna voortdu- rend aan het woord waren. Hijzelf, onze middenvoor, werd danig gescha duwd door den centerhalf, doch deze Okon op Bakhuys maar geen vat krij gen, en zoo kon onze centre-forward zich toch telkens vrij spelen. Zooals gezegd, het liep best; alleen maakten wij ongeveer 10 minuten na den aan vang de notitie dat Smit veel te veel achter bleef om als vierde half te ar beiden. Wij hadden het nauwelijks aan het papier toevertrouwd, of Smitje schoot, bij een schermutseling voor het Deensche doel als een haas naar voren, en scoorde feilloos ons eerste doelpunt, daarmee de traditie bevestigend dat hij 1 in eiken wedstrijd minstens eenmaal scoort. Nuttige voorsprong Maar toen er nóg een tiental minuten was gespeeld, en de onzen voortdurend sterker waren gebleven Vente, en vooral Bakhuys hadden alweer eenige vurige kogels afgezonden en wij, op de perstribune, het erover eens waren geworden dat het alleen maar de kwes tie was met hoeveel we zouden winnen, ja, toen zakte plotseling het tempo aanmerkelijk. Het Nederlandsch elftal meende het veel kalmer te kun nen opnemen dan tot nog toe, want de tegenpartij noodzaakte niet tot een ge weldige krachtsinspanning, en zoo zakte zienderoogen het spelpeil. Er werd niet meer zoo fel gespeeld, men geloofde het wel, en de Denen kwamen hoe langer hoe meer opzetten. Veroor loofde hun spel dan. dat Oranje het wat kalmer aan kon doen? Naar onze meening wel. De Denen zwakker Het Deensche spel was wij zeiden het al in onze voorbeschouwing van Zaterdag volstrekt geen openbaring, het was gedecideerd zwakker dan het onze. Bij een opmerkzame vergelijking bijvoorbeeld van de aanvallen viel het op, dat elke Nederlandsehe aanval een onmiddellijk en groot gevaar was voor het Deensche doel. Zij waren snel en overrompelend, en twee, drie schutters stonden klaar om van de voorzetten der vleugels te profiteeren. De Deen sche aanvallen daarentegen leken ge vaarlijk, doordat zij meestentijds ook wel snel waren (vooral die van den linksbinnen) doch de voorhoedespelers misten ten eenen male de doortastend heid welke steeds het kenmerk is van ons binnentrio. Onmachtige voorhoede De Denen wisten zich wel aardige kansen te scheppen, maar zij waren onmachtig om ze te benutten. Alleen de rechtsbinnen schooi af en toe op doel; bepaald gevaarlijk werk heeft Halle dan ook op een enkele uitzon dering na niet gehad. Zoo was he; tot op zekere hoogte wel gemotiveerd dat het Nederlandsch elftal niet volle honderd procent gaf, maar het spreekt vanzelf dat daardoor de wed strijd heel wat minder om aan te zien was. dan een, waarin om de punten gevochten moet worden. We hoopten dan ook ook omdat zij het verdienden, dat de Denen ge lijk zouden maken, wijl dat wellicht een goede stimulans zou zijn voor de onzen om er weer eens een schepje op te doen, doch die gelijkmaker bleef he laas uit. Niet alleen was daaraan de bet de impotentie van den Deenschen aanval, maar ook het goede werk van onze defensie. W eber zoowel als Caldenhove speelden rustig en zeker, niettegenstaande de half linie niet haar besten dag had. Anderies- sen was lang niet zoo goed als anders, en ook Puck van Heel hebben we wel eens beter gezien. Alleen P a u w e speelde op volle kracht. De middenli nie had evenwel een niet onbelangrij- ken steun van Smit, die overal le vin den was waar de bal whs. Hij was werkelijk de groote zwerver over het veld: eens zagen wij hem zelfs op de rechtsbacRplaats opereeren! Het dient evenwel gezegd, dat hij bij een aanval ook steeds weer van de partij was. Wij zouden wel eens willen weten, hoeveel kilometers Smitje deze 90 minuten heeft afgelegd! Tot aan de rust bleef het zoo. De De nen ploeterden wat ze konden om den gelijkmaker te forceeren, doch ze kre gen geen kans. Als ze al eens een goed gericht schot losten, wist Halle daar- te spel behoorde tot liet verleden. Met forsche trappen cine de hal naar de vleugels, en met open spel werd de Deensche veste een paar maal be stormd. liet befaamde kwartiertje brak aan! In 'een minimum van tijd had Ba khuil s nummer twee in de tou wen liecen. en eeen tien minuten daar na kreee W e 1 s ziin kans. toen Voute en den linksback eeliik den hal trap ten., en deze niet een sierlijke hoog voor den kleinen rechtsbuiten terecht kwam. Zoo werd het drie-nul. Veilig gesteld Zoo had het ook wellicht zes-nul kunnen worden. Maar de oranjeman nen vonden het best zoo: de Denen waren toch niet in staat om zooveel goals te produceeren, dat er nog gevaar zou kunnen ontstaan. M ii n d e rs kreeg nog een haast niet te missen kans. welke hij echter niet benutte om een doelpunt te maken, doch om te demonstreeren dat hii nog altijd zijn rechterbeen niet kan gebruiken. Ove rigens was onze linksbuiten zeker de minste van de hecle ploeg. Hii liet zich weer geregeld heelemaal in den corner- hoek dringen, en stelde zich meermalen glad verkeerd op. Van dien kwam voor de Denen dan ook niet veel gevaar. De 3—*-0 voorsprong was veilig. De Denen kregen hii Wcber en Calden hove. noch hii Halle. eenige kans meer hoewel wii hun graag het redden van de eer hadden gegund, en onze voorhoede deed geen moeite meer, om de score liooger op te voeren. En zoo werd het einde als dat der beroemde klassieke nachtkaars. Zonder inspanning Zooals gezegd: het Nederlandsch elf tal heeft zich niet behoeven in te span nen om deze overwinning in de wacht te sleeoen. De tegenpartij was beslist zwakker, en verdiende te verliezen. On der deze omstandigheden is het moei lijk om een juist oordeel over ons elf tal te vellen. Wii hebben wel den in druk dat de defensie ook onder moei lijker omstandigheden pal zal staan. Weber was nog niet heelemaal de oude. doch zal zich ongetwijfeld wel weer inspelen. Ook Vente had zijn ouden vorm weer te pakken en was goed op schot. Dat was zeker ook Rak- li u ii s, die een paar gloeiend harde kogels heeft afgevuurd, helaas niet allemaal even zuiver gericht. Maar hard waren ze! De mislukking was Miinders. gelijk reeds uiteen gezet. Zou van Gelder niet te prefereeren zijn? De Denen De Denen speelden een aardig slui tend spel. doch misten de noodige door tastendheid. vooral voor de goal. Hun beste spelers waren linksbuiten, de blonde linkshalf (een rasvoetballer) en Bakhujs komt -net iets te laat, keeper Jensen is hem te vlug af er met den bal vandoor. mee wel raad. Zijn keepen maakte weer een buitengewoon safen indruk. Wordt wakker Na de rust werden we in den aan vang weer op dezelfde vertooning ver gast. Een Nederlandsch elftal dat er zich toe bepaalde zijn tegenpartij in bedwang te houden, en een Deensch team dat probeerde ervan te maken wat ervan te maken was. doch maar geen gaatje kon vinden. Was het wonder, dat op een van de vele stille momenten een toeschouwer op een der tribunes plotseling tot alge- meenc vreugde begon te zingen: „wordt wakker, wordt wakker!" Nou. toen werden wc even wakker. Op een gege ven moment was het driiven en drib belen met den bal afgeloopen. het kor- SVEND JENSEN PAUL HANSEN OSCAR JöRGENSEN RAYMOND HANSEN - ERNST NILSSON TOFT JENSEN SSBRIK KLEVEN - PAULl JÖRGENSEN ULDALER - THIELSEN MIJNDERS SMIT - BAKHUYS T. HEEL ANDERIESSEN CALDENHOVE HALLE VENTE WELS. PAAUWE WEBER de keeper. Wij hebben vooral bewon derd zijn grooten moed om zich voor de Nederlandsehe aanvallers te wer pen. Het is altijd de grootste verdienste van een arbiter, als men hem niet op merkt. Welnu, de heer Well was de minst opvallende figuur in het veld. Nederl. Fabrikaat Vermelding verdient nog. dat dit de eerste wedstrijd was. die met een bal van Nederlandsch fabrikaat werd ge speeld: tevens een z.g. veterlooze bal, tot groote verwondering naar wij vernamen van den Deenschen rechtsbuiten, die. toen hii een corner moest nemen (wat zijn er maar weinig hoekschoppen geweest) den veter niet kon vinden, waarop hij den bal wilde stilleggen! De eerste speelhelft De gasten waren zoo gelukkig den toss te winnen en verkozen de eerste helft met den wind in den rug te spe len. De Oranjehemden trapten af na het aanvangssignaal van scheidsrech ter Well en trokken op het Deensche doel af, waarbij zij al direct gevaarlijk werden voor den vijandelijken keeper. Mijnders ondernam vanaf den linker vleugel een run op het doel, maar kee per Jensen nam hem op het nippertje op tijd den bal voor zijn voeten weg. Een omhaal van Bakhuys, die er al da delijk goed in was, bleef net buiten den linkerbovenhoek van het Deensche doel. Zoo begon dus deze wedstrijd al di rect met spannende momenten en het eerste kwartier van den strijd bracht wel het aardigste deel van dezen in ternationalen kamp, zooals laler blij ken zou. De Nederlanders waren ster ker en werden door verdediging en half linie voortdurend ten aanval gestuwd; achter liet Paauwe weliswaar de Deen- Het zegevierende Nederlandsch elftal sche linksbuiten teveel los, waardoor gevaarlijke situaties voor Halle ont stonden, maar de backs, vooral Weber, wisten hun gebied goed te zuiveren. In den aanval was bet natuurlijk voor al Bakhuys, die zich hel gevaarlijkst toonde; reeds kort na het begin leek het er op, alsof men een der beroem de „Bakhuys-goals" te zien zou krijegn, toen hij een bal goed toegespeeld kreeg eu zich tusschen de backs doorwerkte. Het publiek juichte reeds, maar het on gelooflijk harde schot ging rakelings langs het doel. Met een mooi schot van Wels was dat enkele oogenblikken la ter eveneens het geval. Hoe hard de Deensche achterhoede zich ook verde digde, het spel werd niet blijvend ver plaatst en men voelde, dat er een Ne derlandsch doelpunt moest komen. Dat kwam ook inderdaad, op de meest ver rassende wijze, een waar voetbal-ju weel. Bakhuys kreeg den bal van achter toegespeeld, kon zelf niet schieten, daar hij de Deensche backs vlak bij zich had, maar gaf den bal een tik; je, zoodat hij voor de voeten van den toestor; menden Smit terecht kwam. En deze schoot in zijn ren den bal ineens keihard door in het Deen; sche doel, vrijwel on; houdbaar, al raakte Jen sen het leer nog net met zijn vuist. Het net trilde. Nederland heeft de lei; ding genomen. De Oranjehemdcn bleven in den aan val, snel en gevaarlijk belaagde de Ne derlandsehe voorhoede bet doel der gasten, wier verdediging de handen vol had met onze gevaarlijke schutters. Een enkele snelle Deensche uitval, vooral van den linkervleugel, bracht ook wel eens gevaar met zich voor Halle, maar voor het doel ontlunk het den Denen aan schotvaardigheid. Toen Smit in het middenveld even iets te hardhandig op trad. kwam de bal voor ons doel, en en kele moeilijke oogenblikken ontstonden, maar het liep gelukkig goed af, al werd Weber geblesseerd, waarvoor het spel even onderbroken werd. Daarna gingen de Oranjehemden weer op liet Deensche doel af, maar Mijnders zette scherp voor, waardoor de strijd verplaatst kon worden naar de Neder landsehe helft. De heftige aanvallen van de Denen werden beloond met een cor ner op het Nederlandsehe doel, maar een keihard schot van vrij dichtbij ging rakelings over de lat. De daarop volgen de Nederlandsehe uitval eindigde in een vrije schop vlak buiten het strafschop gebied, omdat. Vente werd gehaakt; met een fantastisch hard schot, knalde Bak huys het leer vlak over het Deensche doel. Keeper Jensen zou geen schijn van kans hebben gehad, wanneer de bal iets lager was geweest, en hij bleef ang stige momenten beleven. Een bal van aciiter aangegeven, werd door Bakhuys naar Mijnders doorgeplaatst, die op het dool af rent, maar vlak voor het. doel lungs in de groep persfotografen knalt; als door een wonder ontsnappen zoowei het Pcnsche doel als de kostbare foto toestellen aan het langssuizende leder. Het Deensche team kwam daarna te gen het. einde van de eerste helft, weer wat sterker opzetten; de spelers van het Oranje-elftal namen het nogal kalm op. Bijna was het daardoor misgeloopen, toen Halle, nadat hij was uitgeloopen, werd gepasseerd, maar alleen in het doel staande hield Paauwe den hal nog net aan den ooeden kant van do ge vaarlijke doellijn. De rust naderde, Bak huys verrichtte nog even een acrobati sche toer met den Deenschen spil. die als een klit aan hem gehecht was. maar op een enkelen gemakkelijken bal na werd het doel der gasten niet meer ge vonden. Na de rust In de tweede helft werd het kalme spel, dat gedurende het grootste deel van den speeltijd voor de rust werd ge toond, op dezelfde wijze voortgezet. Be halve 'n enkele gevaarlijke situatie voor de doelen speelde de strijd zich groo- tendeels op het. middenveld af. Een dier gevaarlijke situaties voor het Neder landsehe doel ontstond, toen de scheids rechter het huitenspelstaan van twee Deensche voorhoedespelers niet opmerk te. Maar gelukkig greep Halle op voor- trefelijke wijze in en schitterend redde hij den toestand, waardoor een reeds ze ker schijnend Deensch doelpunt werd voorkomen. Behalve die enkele aanval len echter op de doelmondcn, was er in bet veld niet veel te beleven, zoo weinig zelfs, dat men ergens „Wordt wakker" begon te zingen. Dat inspireerde de Deensche voorhoede echter niet tot een 'productiever spel, al kregen zij vele goede kansen; voor doel ontbrak bet be slissende schot. Stug bleven de Denen ten aanval trekken en zij waren ook wel gevaarlijk, eenmaal zelfs zoo, dat Van Heel alleen redden kon door kei hard eorner te trappen, maar Halle passeeren konden zij niet. Onverwacht kwam daar; na ineens een opleving in het spel der Oranje; hemden: eensklaps lukte het. Halle trapte uit naar de rechtervleugel, waar de bal over de zij!i:n ging. Paauwe gooide in. Wels gaf listig door naar Bakhuys en met een prachtig keihard schot, laag over den grond, gaf onze midvoor den Deen; schcn keeper geen schijn van kans. Dat was beter werk dan tot dusver vertoond word; bet publick word in eens wakker, zelfs daverend enthousiast over het schitterende schot van Bak huys, en luide werden de Oranjehemdcn aangemoedigd na den aftrap door «ie Denen. Al dra bemachtigen de onzen den bal en alles trekt ten aanval. Met succes, want reeds een paar minuten nadat het 20 was geworden, werd de score vergroot, dank zij de geheele Ne; derlandsche voorhoede. Den van links komenden bal liet Bakhuys listig tusschen zijn becnen door gaan naar Vente, die er tegelijk met linksback JÖrgenscn tegen trapte. De bal schoot daardoor uit r.aar opzij, voor de voeten van Wels, die met een keihard schot het derde doelpunt maakte. Nederland bleef daarna nog ccnig«m tijd in den aanval, en ternauwernood ontsnapte het Deensche doel aan een vierde doorboring, toen een verrassend bard schot van Vente tegen den binnen kant van «Ie pnal in het veld terug stuitte; Mijnders werd er door verrnst. startte te laat en kon den bal niet meer tijdig genoeg bereiken om toch nog te doelpunten. Een goed schot van Smit hield Jensen fraai uit zijn doel. De Denen wilden natuurlijk graag een tcgenpunt scoren, om de eer te redden, en door hun grootere vechtlust nam het tempo toe en werd het peil van den wedstrijd verbeterd. Gedurende eenigen tijd werd er mooi voethal gespeeld, dat echter onproductief bleef. Daarna zakt® het tempo weer, on in het middenveld ontwikkelde zich een fraai mnar knlin „gallery-play". Voor het «loei hadden de voorhoedes geen van heiden geluk, «'it de Denen slaagden er niet in bot eere- doelpunt, dat hen zeker wel toekwam, i« scoren. Ekele minuten voor liet ein de miste do Deensche linksbuiten Thiel- >on een opgelegde kans om Halte te passeeren en daarna kwam het einde /.onder eenige bijzondere spanning. De meening van anderen Na den wedstrijd hebben wij nog en kele officials naar hun meening om trent «ten wedstrijd gevraagd. In het Nederlandsehe kamp heerschtc niet zoo'n uitbundige vreugde, die wij na andere overwinningen maar zwaar der bevochten! hebben meegemaukt. Men nam hot over liet algemeen erg rustig op. In bet Deensche kamp licerschte een y.cér pessimistische stem ming, omdat uien daur in de eerste plaats de oorzaak van den nederlaag in eigen zwakte zocht en niet in de kracht van den tegenstander. Do heer dr. D. van Prooye. pre sident van den K.N.V.B., gaf ons als zijn meening te kennen, dat de balbe- handeling der Nederlanders veel beter was geweest. Wat dat betreft waren de Denen hem tegengevallen. Het Ne derlandsch elftal heeft goed gespeeld, zonder meer. Vhii de Denen roemde hij bet spel van midvoor Pauli Joergenscn, keeper Jensen en linkshalf Toft Jensen. De heer K. J. J. Lotsy. ex-voorzitter van de Technische Commissie van den K.N.V.B.. vond den wedstrijd niet zoo belangwekkend. Hij whs van oordeel, dat bet een nuttige oefening was ge weest voor do a.s. wedstrijden tegen Ierland en Frankrijk. Ook de T.C. man, do heer O. de Vries \vus deze opinio toegedaan. De Engelsche scheidsrechter, do heer Jewell, v ond de Denen in sommige periodes zeer goed spelen, docli het schot was miserabel. Een belangrijke fout achtte hij de gmotc gapingen, die er tusschen voorhoede ou middenlinie waren ontstaan. Hij roemde de Hol- l&ndschc halcontröle en vond bet ploeg- verband bij ons veel beier. Ook liet schieten was perfect. De Deensche trainer Nilson, oiid- internntional, zocht de schuld van den nederlaag hij liet Decnsclie binnentrio, dat geen behoorlijk schot heeft gelost. Nilsson achtte het ook een fout. dat de spil Bakhuys niet voldoende heeft ge dekt. De Nederlanders vond hij uitste kend, het was een snelle ploeg, die ster ker was dan het eigen elftal. Keeper Jensen sprak zijn achting uit voor de schot vaardigheid van allo voorhoedespelers. Hij vond het doel punt van Wels magnifiek. Hij had ge nieend. dat hij den DaI nog net kon ha len. doch die snelle Hollanders had het leder juist over zijn hoofd in doel ge tipt. De oud-international Magnus Si monsen, thans speciale vorslaggever voor het bekende Kopenhaagsche blad „Polltiken" Simonsen heeft in 1927 te Kopenhagen zelf als rechtsbinnen te gen Nederland meegespeeld prees het spel van Bauhuys. Andcriessen had Joergenscn uitstekend gedekt, terwijl Uldahier natuurlijk in de voorhoede erg gemist was. Hij vond onze beido backs in het eerste kwartier na do rust lang niet safe en met goede schut ters had de Deensche voorhoede zeker tot scoren kunnen komen. Koepor Jensen, die goed werk deed, en drie onhoudbare ballen door moest laten, heelt den bal gestopt en klemt hot leder stevig vast.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7