N.V. GELDERSCHE CRtDIETVEKEENiGING OosNlndië CLANDESTIENE sigarenmakerij Agenda MOGELIJKHEDEN TWEE RADJAS GESCHORST jtóinoeitilaitid Aanslag op 16-jarig meisje Erdal vermaard door z'n glans! FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN 10 f U BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 MILITAIRE COLONNES VERKEERSOBSTAKELS Een interessante kwestie voor het kantongerecht, die na der bezien dient te worden Geen strooperij.... Hedenmorgen heeft zich voor het kan tongerecht alhier een automobilist uit Amsterdam te verantwoorden gehad voor bet ln gevaar brengen van de vrij heid en veiligheid van het verkeer, omdat hij op de Praamgracht in Haam bij het tegemoet rijden van een eska dron huzaren, dat meer dan de helft van den weg in beslag nam, niet tijdig had gestopt, doch pas had halt gehou den nadat hij den commandant wa» gepasseerd. Verdachte, die niet was ver schenen, had toegegeven, dat hij had moeten stoppen, doch pas te laat had Caliseerd. dat hij dit in dat geval moeten doen. I»e kantonrechter, mr. Muller Massls, stelde den ritmeester, die als getuige werd gehoord, de vraag of het niet mo gelijk was om, net als bij de onbereden wapens, de colonne te versmallen in dien de omstandigheden zulks vorde ren, waarop de ritmeester antwoord tc, dat zooiets met een colonne paarden niet zoo eenvoudig gaat. Getuige ver klaarde, dat het wel heter zou zijn ge weest indien de automobilist had ge stopt of heel langzaam met zijn auto over de berm van den weg was door gereden. De oppasser van dezen gelui ge, die achter hem had gereden, zelde eveneens, dal de automobilist over de berm van den weg had moeten rijden om geen aanrijding niet de colonne ie krijgen. De automobilist werd tenslotte ver oordeeld tot 10 boete sul». 5 dagen de eisch was 15 subs. 6 dagen. In het algemeen verdient liet o.i. wel aanbeveling om de kwestie van mili taire colonnes op de verkeerswegen eens nader te bezien, daar het maar al te vaak voorkomt, dat zij door de hui dige bepalingen een ernstige helemme ring voor liet verkeer opleveren en an dere weggebruikers in moeilijkheden brengen. Wellicht is er door het wijzi gen van de betreffende voorschriften een oplossing te vinden, welke lielde groepen van weggebruikers zal bcvre digen. Geen strooperij Een drietal inwoners vu» Hilversum, waarvan er twee zeer bekend staan als stroopers, hadden op verlioden grond geloopen in een der liosschen van het domein van onze Koningin. Zij zouden daar tnet hun rijwiel hehb®n geloopen. hetgeen niet mag. Een der verdachten, die zich blijkbaar met de verdediging had heiast, kwam met een fraaie situa- tieteekening, waarop zelfs do hoorn stond, waartegen zij de rijwielen had den gezet voor zij het bosch ingingen 't Was heusch geen strooperij. want het was Zondag en ze waren in hun Zon- dng-che pnkkie. om fens rustig cru eindje te gaan wandelen. De jachtop ziener kreeg» evenwel gelijk, ze waren inderdaad in overtreding geweest, want de rijwielen hadden achter het waar schuwlngshordje gestaan, dus waren verdachten ermee op veriaxlen grond geweest. Van stroopen had verdachte niets gemerkt, maar toevallig had liij den volgenden dag* in de omgeving maar eventjes 500 strikken aangetrof fen! Do ambtenaar van het O.M.. uir. Zijl stra, wilde het in zijn requisitoir over strooperij niet hebben, maar zich bepa len tot het feit en dat was bewezen, reden waarom hij voor leder der ver dachten 3 sul». 2 dagen eischte. Een der verdachten: Ja. we zijn wel achter liet bordje geweest, maar Ik vind de eisch te hoog: als we op stroo perij uitgaan weten we dat er wat ri sico aan zit. maar dit is toch wel wat erg. De kantonrechter maakte er ƒ2.— subs. 1 dag van. Gevaarlijk rijden Een timmerman uit Barneveld had met zijn rijwiel op den hoofdweg erg jrein'-zfld. was nu eens rechu on dan weer links gaan rijden, waardoor een achter hein aankomende moto!rijder ii de war werd gebracht en tegen een hoorn reed, mot liet gevolg, dat hij een voet brak. Het was nu eens niet do schuld van den motorrijder, doch van het onbezonnen gedoe van den fietser die vanmorgen ontkende zoo gereden Ie hebben, doch direct na het ongeval wel had aangeboden de doktersrekening to zullen betalen. Het kostte den wielrij der, die evenals een motorrijder voor de vrijheid en veiligheid van het ver keer heeft te zorgen, 10 boete subs. 5 dagen. POLITIERECHTER Amersfoorter veroordeeld tot 100 boete of 10 dagen hechtenis Vanmorgen hield de Politierechter eon speciale zitting, ter beiiairieting van een groet aantal zaken, aunge- bracht door den waarnemend rijksad vocaat mr. B. R. Wesseling. Deze zaken betroffen overtreding vun de ta bakswet 1921. de motorriituigenbelaa- tingwet en de rijwielbelastingwet. Bij een 60- jarigen inwoner van Amersfoort wiens zaak de vorige maal reeds was behandeld hadden op 27 Februari een inspecteur van po litie en eenigo commiezen een onder zoek ingesteld en in een schuurtje achter do woning onder meer ingevoch te tabak gevonden en genieleerd bin nengoed. dat voor onmiddellijk gebruik geschikt was. Een Itedrijfsvcrgunning had de man niet. die was ingetrokken. Hem was evenwel vergunning gegeven om de ta bak. welke hii bii het intrekken van ziin vergunning bezat, nog te verwer ken. Daarvoor moesten (de intrekking geschiedde In 1931) nog weer hoeveel heden andere tabak worden ingekocht om de voorraden te kunnen verwerken tot sigaren. Toen de ambtenaren echter nu Mi den man kwamen, vonden ze daar aanwijzingen, dat alles in orde was om sigaren te maken, het zag er naar uit. dat verdachte zéé van de werkbank was weggeloopen en de inrichting van het schuurtje, was een volledige «dga- renmakerswerknlaats. voorzien v»»n een pers. een tafel en alle noodig*» werk tuigen. Volgens verdachte was .alles voor eigen gebruik, en was de bii hem gevonden tabak nog eeds afkomstig van de voorraad die hem in 1931 overgc bleven was. De riiksavocaat achtte de tenlaste legging bewezen en vroeg ouiogging van f 100 boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen: mr. Ouarlcs van Ufford vroeg in ziin conclusie de vervangende hechte nis te stellen op 10 dagen. Mr. Veen. de nolitierechter. veroor deelde den verdachte conform tien eisch tot f 100 boete of 10 dagen hech tenis. Do ln beslag genomen goederen er was ter terechtzitting ccn groote kist aanwezig, gevuld met o.m. signren werden verbeurd verklaard. Een lange reek automobiiisten was aan het riiden geweest, zonder er voor gezorgd te hebben, dat hun w^genbo- lastlngkaarton in orde waren. Sommi gen haddon hun kaart vergeten, ande ren hadden er in het geheel cecn. weer anderen hadden een kaart, die verleo pen was. Verontschuldigingen wisten alle ver dachten aan te voeren, doch liet haatte niet veel: de zaak was niet in orde be- onrlen en aan de boete's was niet te ontkomen CONCERTVEREENIGING liet programma van den morgen d>or Ethel Bartlett en Roe Robertson to ge en kamcrmuzlekavond Is als volgt: Prelude en Fugue (op. 29) Tinclev. 2. Sonate In f dur 'eln Klavier 1 Haen- dlg) Mozart. KANTOOR AMERSFOORT WIJ VERGOEDEN: In Rekeningcourant 2% Deposito 3 maanden 3% Deposito 6 maanden 3i% Deposito 1 jaar 4? adagio-allegro dl molto. andante, allegro. 3. Variationen ueber ein Thema von Havdn, Brahms. of: Andante und Variationen, Schumann. Zwei l'ngarische Taenzc, Brahms. Pauze. 4. Sonate (eerste uitvoering), Pijler. Opgedragen aan Ethel Bartlette en Ray Robertson. allegro aperto. grave. moderato assai. 5. Valse. Rachmaninoff. Romance op. 17, Rachmaninoff. Malaguena, Lecuonu. Grand Thé&tre. Opvoering van de revue „Met Vlag en Wimpel. 8 uur. Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati uée om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films: „Drie dagen bij de levenden" en „In Caïiente." Voorstellingen: Zaterdag 2.80, 6 uur en 8.30 uur n.m Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.30 tot 8.30 uur n.m Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de film: „De Rozenkrans" van 8 t in. li November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museurn FIéhite, Westsingel. (Uiige zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 2—16 November. Sierkunst. Tentoon stelling werken van W. J. van Dam. Dagelijks van 10—5 uur, Zondags van 25 uur. 5, 6 en 7 November. Grand Theatre. Buziau met jubileumrevue „Met Vlag cn Wimpel". 8 uur n.m. 7 November. Rem Kerk. Voordracht met lichtbeelden over Abcssynië cn het Oostersch Christendom door dr. R. Mie- dema. 8 uur n.m. 7 November. Theosofische Loge. Bel lamybeweging. Spreker Mr. Manussen. 8 uur n.m. 7 November. Patrimonium. Gebouw Eben Haëzer. Ds. S. J. Popma spreekt over „Iets over de Theologie van Brun- ner". 8 uur n.m. 8 November. Grand Thé&tre. Concert vereeniging en Amersf. Kunstkring Concert door Ethel Bartlett en Rae Robbertson. 8 uur n.m. 8 November. Eben Haëzer. Propagan da-vergadering van de Gehef. Ver. voor Drankbestrijding. Ds. D. van Dijk van Groningen spreekt over het onderwerp: „Uit de oude doos" 8 uur n.m. 9 November. Schermzaal Bereden Wapens. Jaarlijksche districts-scherm- wedstrijden. 9 November. De Valk. Feestavond van D.V.V. 8 uur n.m. UTRECHT 8 November. Stadsschouwburg. Ge zelschap Maurice Rostand voert op: „I.a gloire." 8.15 uur n.m. IN NIEUW-GUINEA Indrukken van den secretaris van het Nieuw*Guinea Comité AMBOIXA. 6 Nov. (Ancta). Dr. Klein, de secretaris van het Nieuw- Guinea Comité, is teruggekeerd van zijn reis door Nieuw-Guinea. Op 9 November reist dr. Klein door naar Makassar, vanwaar hii naar Bata via zal vertrekken. In een persgesprek deelde dr. Klein mede. verheugd te zijn over de ernstige plannen en de actie van het Gouverne ment om Nieuw-Guinea tot ontwikke ling te brengen. Hii vond Nieuw-Gui nea riip voor korte arbeidscontracten met Poenale Sanctie, waarvan zoowei de werkgevers als de werknemers zou den willen gebruik maken. Hii verklaarde verheugd te ziin over de bedoeling van het Gouvernement om de vestiging van ondernemingen op Nieuw-Guinea te bevorderen. Dr. Klein vond tijdens ziin reis veel ondernemingsgeest, o.a. bii de zending en de missie inzake de penetratie van het binnenland, evenals bii het Euro- peesche Binncnlandsch Bestuur. Allen worden echter door geldgebrek gehan dicapt. Hii verklaarde van oordeel te ziin dat initiatief van het Gouverne ment bii het onderzoek inzake bosch- onteinning en de mogelijkheden van den landbouw gewenscht is. ter aan moediging van ondernemers. Voorts vernam hii dat het luchtverkeer, even als zulks in Australisch Nieuw-Guinea het geval is. door het bestuur en de zending kan worden gebruikt. Dr. Klein verklaarde verbaasd te zijn dat geen enkele maatschannii interesse heeft voor de mogelijkheden van goud winning tusschen de Etna-baai en den Juliana top. Tekort in landschapskas van bijna een ton KOEPANG. 6 Nov. (Aneta). De Radja van Bitiara en de Radia van Soekeroe van het Sultanaat Bima ziin door den resident geschorst in verband met een tekort van bijna een ton in de land schapskas. Bijna alle Inheemsche amb tenaren worden beschuldigd van mede plichtigheid. Voorgesteld wordt dat een extra con troleur te Bima zal worden gestation- neerd. totdat de eeheele zaak zal ziin onderzocht. De Radia van Bitiara wordt voorloo- pig te Koenang vastgehouden. PADDESTOELENVER- VERGIFTIGING PASSAR, 6 Nov. (Aneta). In Poed- joengan bij Babanan zijn door het ge bruik van vergiftige paddestoelen 8 per sonen overleden. OUD MINISTER VERSCHUUR IN INDIË MEDAN. 6 Nov. (Aneta). De oud-mi nister van Economische Zaken, de heer Verschuur, bezocht heden het door de B. P. M. geëxploiteerd terrein van de N. I. A. M. aan de Aroe-baai. Z.E. werd o.a. vergezeld door den administrateur van de B. P. M.. den heer P. M. de Boer. De heer Verschuur vertrekt 11 No vember met het m.s. „Tndranoera" naar Singapore, vanwaar hii zal doorreizen naar Palembang. alwaar hii een bezoek zal brengen aan de terreinen van de N. I. A. M. VERHOOGDE AFSCHEEP COPRA SOERABAJA. 6 Nov. (Aneta). De ver hoogde prijzen voor copra vergrootten de afscheep van dit product van Pon- tianak zoodanig, dat een cxtra-gelegen- heid hiervoor is opengesteld door het inleggen van het m.s. „Tobello", welk schip od 1 November naar Java is ver trokken. GEEN HULP GEBODEN Doctitertje voor de oogen des vaders in levens* gevaaren ver* dronken LEEUWARDEN, 6 Nov. De recht bank te Leeuwarden behandelde heden de zaak van den 33-jarigen arbeider A. K. te Almenum, die door den kan tonrechter was veroordeeld tot een maand hechtenis, omdat hij geen hulp had geboden aan zijn dochtertje toen dat in een vaart was gevallen en in le vensgevaar verkeerde. Het kind vond den verdrinkingsdood. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vader werd gewaarschuwd, dat zijn kind in het water was gevallen. Hij kwam bij de vaart en zag het kind 2 M. uit de wal voor zich langs drijven. Er stond ter plaatse 1.80 M. 1.90 M. wa ter. President: „Wat deed of zei hij?" Een der getuigen: „Hij zei niets en liep iets harder dan gewoonlijk weg. Een andere man is toen in het water gesprongen, toen het kind reeds in de diepte was verdwenen Hij dook naar het kind. doch vond het niet. Toen de vader terugkeerde was het kind al ver dronken". De Officier eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De ve.rdedigcr, mr. Stoop, conclu deerde tot vrijspraak. Intjien levensge vaar zich voordoet is men niet straf baar volgens pl. als pien geen hulp biedt. BELANGRIJKE VEILING TE AMSTERDAM Een Rembrandt brengt 62000 op Dinsdag is te Amsterdam onder di rectie van Mak van Waay en Paul Graupe de veiling gebonnen van de collectie L. van den Bergh. Het portret van Maechteld van Doorn door Bem- brandt, dat ook op de Wereldtentoon stelling te Brussel is geweest en in 1639 geschilderd werd, bracht 62.000 gulden op Een schilderij van Jan Steen. Sam son en Delila, ging voor 17.000 gld; een heuvellandschap van Jacob van Ruis- dael voor 8200 gld en een waterval door denzelfden schilder 4900 gld. De Kar van Jan van Goycn deed 2600 gld. een riviergezicht 6100 g!d cn een win ter met schaatsenrijders 1750 gld. Van David Tenter's d. J. bracht Feestvieren de boeren in een dorp 1850 gld op. Van de prenten is een werk van George Morland Verkocht voor 220 gld. van Jan Murphv voor 210 gld. en een vrouweportret van Sir Joshua Rey nolds voor 130 gld. Ossche zaken in hooger beroep DEN" BOSCH, 6 Nov. De officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Den Bosch heeft honger beroep aangeteekend tegen do vonnis sen van de rechtbank d.d. 8 Oct. j.l. waarbij F.N. van dc W. is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf eisch 6 jaar, A. S. tot 5 jaar, eisch 8 jaar, A.J. van der W. tot 6 maanden eisch 1 jaar. Voorts tegen dc vonnissen d.d. 31 Oct. j.l. waarbij A.J. O. werd veroordeeld lot 3 jaar gevangenisstraf eisch 5 jaar. P. A. S. tot 1 jaar, eisch 2 jaar, J.F.A. V. tot 2 jaar, eisch 3 jaar, A. H. den B. tot 6 jaar, eisch 8 jaar, M. van O. tot 6 jaar eisch 8 jaar Chr. den B. tot Vit jaar, eisch 3 jaar en N. H. S. tot IV» jaar, eisch 1 jaar. Tenslotte heeft dc officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen d.d. 1 Nov. j.l. waarbij M. van den E. werd vrijgesproken, eisch 2 jaar, J.J. B. werd veroordeeld lot 1 jaar gevangenisstraf, eisch 3 jaar. M. J. den B. tot ll/t jaar, eisch 3 jaar. W A. B. tot 5 jaar. eisch 8 jaar, F. de R. tot 3 jaar, eisch 6 jaar en J. M. den B. tot 5 jaar, eisch 8 jaar. WAT ETEN WIJ MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL Croutons met parmezaansche kaas. Bereiding: 12 stukjes oud brood, 2 eio- reu, 50 gr. Iioter, 50 gr. purmezaansch® kaas, zout, peper. Roer de boter tot room en voeg er steeds roerende de eieren, de geraspt® kaas, de peper en het zout aan toe. Fruit of rooster de dunne stukje® brood en bespuit ze met het kaasmeng sel. Bestrooi de croutons met wat zee? fijngehakte peterselie. Voor de Middagtafel Krbeljauw en enveloppe met HoN landsche saus. Aardappelen Worteltjes Griesmeel met bessensapsaus Bereiding vischschotel: Verwijder van de visch de vellen en graten en verdeel de visch in stukken van 75 100 gram. Wrijf ze in met zout en peper. Zeef de bloem, vermeng haar met het water, de olie, de eierdooiers, het zout, en wat peper. Werk het deeg goed door en Iaat het een uur rusten. Roer vlak voor het bakken de stijfgeklopte eiwitten er door. Dompel vervolgens de stukken visch in het deeg en bak ze dan in niet te heet vet gaar en bruin. Houd de stukken warm, schik ze op een ver warmden schotel versierd met wat pe terselie. Voor de saus: 2 eierdooiers, 125 gr. boter, 1 eetlepel azijn, V* theelepel ci troensap, wat zout. Zet een pannetje au bain-Marie, do® de boter, de eierdooiers, de azijn en wat zont er in, verwarm en roer het mengsel tot het gaat binden, maak de saus af met zout in citroepsap en dien haar onmiddellijk op. DE BEN00DIG0E VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL DTBECHTSCHESTRAAT <0. Tel. 92. Door vroegeren verloofde met 13" messteken verwond RIJSWIJK, ((Geld.) 6 Nov. Ten huize van den heer van M. is een aan slag gepleegd op een 16-jarig pleegkind A. P. geheet en. De 21-jarige van S. uit Maurik had omgang met dit. meisje ge had, doch die omgang was verbroken en het meisje had andere connecties aangeknoopt, waarover van /S. in woe de ontstoken was. Van S. sloop ongemerkt hét huis van den heer van M. binnen en verborg zich op dè deel. Het meisje begaf zich na eeniggn tijd naar de deel en werd toen onverwachts aangevallen en met een mes werden haar een 13-tal steken aan hoofd en armen toegebracht, waar bij zeer gevaarlijke. De ongelukkige, die hevig bloedde, werd na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis Bethseda vervoerd per zie kenauto. Haar toestand is ernstig. De woedende minnaar, die reeds hekend heeft, werd door gemeente- en rijkspo litie ingesloten in het Huis. van Bewa ring te Tiel. Nieuwe geheel gemoderni seerde étalage. Onze collectie St. NICOLAAS-ARTIKELEN is thans ree::^ geSael co^inlaèt. AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Direct over het spoor. SCM'OlWCRtME Groote doos 10 els. Extra groote doos 15 ets. Hulp van mcnschon is een looze muur: wie er tegen leunt: valt er mee omver. Schubart. Naar 't Engelach van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. „We moeten gaan trouwen... en wel dadelijk, antwoordde Louis John. „Zoo lang de toestand blijft zooals hij nu is. zal noch mijn vader, noch de Jouwe ooit toestemming geven. Dasr zouden we jaren en jaren op kunnen wachten. En, wat nog het allerergste is... mijn vader heeft gezworen, dat hij zich op jouw vader wreken zou. Dat meent hij... hii heeft het in het openhaar gezegd... en als hij eenmaal zooiets gezegd heeft, dan zal hij hemel en aarde bewegen, om zijn zin te krijgen. Ik wil dat tegenhouden... het is kinderachtig, dwaas en nergens goed voor. We kunnen Iets doen om het hem te beletten. Als we eenmaal ge trouwd zijn, dan bestaat er een band tusschen onze families, die niet meer voorbijgezien kan worden. Die is er dan... die bestaat! Ze kunnen doen. of ze het niet weten... maar bestaan blijft hij! F.n mettertijd... misschien veel eer der dan we vermoeden... zullen de beide woedende mensehen tot bezinning ko men. Margaret Mary... jij en ik hebben niets anders te doen en er zit voor ons niets anders op. dan te trouwen!" JbffMJatf In het geheim?" vroeg Marveret. „Dat is onze zaak. Van niemand, dan van ons op de eerste plaats!" antwoord de Louis. „Wio heeft daar wat over te vertellen? Wie zal er 'zich bijzonder druk om maken? Jouw vader zal neen zeggen; je moeder, met allen eerbied, heeft tegenover je vader geen eigen mee ning naar voren te brengen. Mijn moe der is dood... en mijn vader heeft al neen gezegd! Beslist en met nadruk. We staan er voor als weeskinderen!" Margaret verviel in een lang stilzwij gen en Louis keek haar eens aan en liet haar rustig nadenken. HIJ gaf haar ruim vijf minuten... en toen ging hij rechtop zitten en stopte zijn pijp. „Het is in elk geval bar gelukkig," be merkte hij opeens, „dat we met geld geen zorgen hebben. Ik heb geen cent van de erfenis van mijn grootvader op gemaakt. We zullen ln elk geval altijd genoeg hebben om van tc leven, ook al verdien ik geen pond. Maar... met een maand of negen hen ik met mijn machino klaar en dan... dan zal het geld bij me binnenrollen, als het water van dc Niagara! Dat staat als een paal boven water. Margaret!" „Ik heb nooit een oogenblik aan jouw handigheid in het geld maken getwij feld!" zei Margaret. „Ik heb mijn vader, nog niet lang geleden, tegen eenige ken nissen. die met hem dineerden, hooren zeggen, dat jij evenveel tienduizenden zou maken, als je vader duizenden ge maakt had. Neen... weet je. waarover ik zat te denken? Dat dit alles niet ge beurd zou zijn. als we hun verleden week maar reeds Alles over onszelf ver teld hadden. Zou het dan bij mogelijk held gebeurd zijn?" ..Misschien nietals het toen al niet gebeurd w&s!" antwoordde Louis. Je moet bedenken, dat je vader de heele vorige week in Londen geweest Is. F.n nu i s het eenmaal gebeurd en we moeten er voor onszelf dus reke ning mee houdenen misschien voor hen al evenveel als voor ons zelf. La ten we nu maar practisch ziin. We we ten. hoe de zaken ervoor staan. We weten, hoe wij zelf staan, wat het geld betreft... Ik heb het geld. dat mijn grootvader me vorig iaar heeft nage laten iets meer dan zeventiendui zend pond. We ziin dus onafhankelijk. We iiebben geen cent van miin vader noodigen jij niet van jouw vader. We beginnen als jonge, durvende, zelf- betrouwende menschen en. als onze oudere dan geen gezond verstand ge noeg hebben om zich. over ons heen, de hand weer te drukken... nou. dan kunnen wij het niet helpen! Maar. naar mijn meening zal ons huwelijk hen slaande houden en tot nadenken brengen, voordat ze nog verder uit el kaar gaan. Is dat verstandig gerede neerd van me... of niet?" Hij had Margaret's hand in de zijne genomen en als antwoord drukte zij die stevig en hartelijk. „Maar... hoe moet het nu alle maal... hoe zullen we het regelen?" vroeg ze. „Wel, dat is gemakkelijk genoeg", zei Louis. „Zijn we het er over eens. dat het gebeuren moet... en dadelijk?" Jkik denk van wel", antwoordde zij. ..Zooals ie zegt. schijnt het wel het allerbeste!" „Liefste", zei Louis zachtjes. „Je zult er nooit spijt van hebben, dat hoop cn vertrouw ik tenminste. En... wat die regeling betreft... dat gaat eenvoudig genoeg. We zijn beiden meerderjarig. Ik wott zoo doen! Morgen zal ik naar Badford gaan... je hebt me toch wel eens hooren praten over Tom English, die daar predikant is? Nou. die zal me wel vertellen, hoe ik aan een speciaal verlof om te trouwen komen k&nje kunt een wettelijke woonplaats krijgen door als inwoner of zooiets in een be paalde plaats of gemeente kamers te hurenik meen voor veertien da gen... Ik huur dan kamers in Badford en laat daar wat bagage achter. Dat geldt als verblijf. Dan zie ik dat verlof te krijgen en als de wetteliike tijd dan verstreken is. dan kom iii op een mooien morgen naar Badford toe. we spreken af waar ie me vinden kunt en Tom English trouwt ons. F.n dan wei dan trakteeren we onszelf op een reisje van een dag of veertienwaar- hpen je wilt. Teeen dat we terugkomen ziin ze bij ons thuis er al wat aan ge wend en dan zullen we wel zien. hoe ze zich tegenover ons gedragen." „En waar gaan we dan wonen?" vroeg Margaret. We moeten toch er gens blijven, is het zoo niet?" „Daar heb ik ook al over gedacht", zei Louis. „Je hebt immers geen be zwaar tegen een klein huis?" „Heclcmaal niet", antwoordde Mar garet beslist. „En tegen één dienstbode?" „Neen hoor! Zoolang ik haar zelf maar huren mag. Daar sta ik beslist op", zei Margaret al even beslist. „Goed zoo!" stemde Louis toe. ..Dan zou ik willen voorstellen om een van die nieuwgebouwde huizen in Wood End te nemen. Die zijn goed afgewerkt, modern, aardig gelegen, buiten, met bosch en hei aan den achterkant cn de ri\ier aan dc voorzijde... dich bij de winkels, het station, het postkantoor en toch hoog genoeg boven de vallei gelegen om frissche lucht in overvloed te hebben. Er staan er nog een paar te huur. Ik zal er een gaan huren... morgen!" ..En meubels?" opperde Margaret. „Ja..." zei Louis. „Maar... omdat we het stilletjes willen doen. zou het niet het beste zijn. dat je dat dan maar aan mii overliet? Heusch. ik heb wel smaak. Als ie mii miin gang wilt la ten gaan, dan wou ik zoo doen: Naar Iiollinshaw gaan hem laten beloven, dat hii er geen woord over snreekt alles bij hem uitkiezen hem het huis laten meubileeren in die maand, die nog tot aan het einde van onze huwe lijksreis verloopt, en dan wel dan trekken we er regelrecht in en hangen onze hoeden op onzen eigen kapstok." „Ik houd er niet van om miin hoed op te hangen tusschen een stel fonkel nieuwe meubels", zei Margaret, met een rilling van tegenzin. „Ik zeker wel? Geen denken aan!" antwoordde Louis. „Neen hoor. fonkel nieuwe spullen voor slaapkamers en keukeu en zoo meermaar goede an tieke meubels voor de woonkamers. Ik weet heel goed. wat we noódig hebben cn Hollinshaw heeft bergen antiek... echt degelijk eikenhout... laat dat maar aan mii ovor. dat komt terecht!" „Goed met één beperking", zei Margaret. „Dat je cr tegenover Hollin shaw op staat, dat hij terugneemt, wat mogelijk niet naar miin smaak is!" „Ja. natuurlijk. natuurlijk!" gaf Louis dadeliik toe. „Al is het maar een theelepeltje... Ja, daar denk ik ergens aan. Ik heb nog al het oude zilver van grootvader ln de Bank liggen. Dus le pels en vorken en zoo hoeven we niet aan te schaffen daar hebben we een kist vol van... mooi oud goedje! Dat is dus ook in orde. Dan blijft er nog maar één ding te doen. Margaret!" „Wat?" vroeg zo glimlachend. Hii schoof ziin arm om haar middel heen en trok haar naar zich toe. „Onzen trouwdag te benalen!" zei hij. Margaret drong zich lachend dichter tegen hem aan. .Jii bent nu al zoo de baas. Louis John, dat je dèt ook maar zelf moest doen!" zei ze. „Je hebt hem toch al bij jezelf vastgesteldnouzeg eens, is het zoo niet?" „Welvandaag over drie weken dan", antwoordde hij. „Dat wordt Maan» dag aanstaande over veertien dagen... in de kerk van Badford. Is dat goed?" „Ik denk van wel." antwoordde Mar garet. ..Jahet is toch wel een heel enisfige zaak! Maar... ik heb nu een maal onbegrensd vertrouwen in je!" ..Blijf dat houden, kindle!" zei Louis John. ..dat zal van mii een man en van iou een echte vrouw maken. In orde!.„ dus nu gaan we recht door zeemet open oogen en volle stoom!" Hii drukte haar tegen zich aan en gaf haar een kusen liet haar dan plotseling weer los. om. zonder terug te komen op hun zoo gewichtige onder werp. breedvoerig over ziin machine te gaan vertellen. Die zou in negen maan den klaar zijn: een omwenteling bren gen in een bepaald grootbedrijf. Een iaar na de voltooiing van die machine zou hii een rijk man ziin een heel eind op weg om nog rijker te worden dan ziin vader. En Margaret Mary, die zijn stemmingen maar al te goed ken de. liet hem rustig doornraten, tot de schemering begon t® vallen en nam dan afscheid. In plaats van naar ziin ouderlijk huis terug te- keeren. sloeg Louis den weg naar de stad in. In de vollende duister nis iieo hii vlug door. met ziin piip in den mond en ziin handen in de zak ken. halfluid in zichzelf momuelend. ..Ben er benieuwd naar. hoe ze het zullen opnemen!" zei hii. toen de lich ten van Halfirth ln de vallei aan zifn voeten zichtbaar werden. En met een kort lachie voegde hii er aan toe: ..En fin, dat zullen we gauw genoeg zien!" fc i ■■n»i (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6