Isr. gemeente contra N.I.K. Verwaarloosde Synagoge Huldiging generaal ONZE AMBULANCE Jhr. O. VON PELSER BERENSBERGt PENSIONGASTEN BESTOLEN 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 NOVEMBER 193S Moet de Israëlitische gemeente te Naarden worden opgeheven? Pleidooien voor het Amsterdamsche Hof AMSTERDAM, 6 Nov. Vandaag zijn voor de tweede kamer van het ge rechtshof te Amsterdam de pleidooien gehouden in de civiele proecdure tus- schen de Ned. Isr. gemeente te Naar den, eischcr, en het Ned. Isr. kerkge nootschap, gedaagde. Evenals in eerste instantie voor de rechtbank trad voor de Isr. gemeente als raadsman op mr. Joh. K. M. Mathui- sen, voor het Kerkgenootschap mr. B. E. Asschcr Sr. 5 Februari 1933 is bij besluit van de centrale commissie d.i. het bestuur van het Xed. Isr. Kerkgenootschap, de Israëlietische gemeente te Naarden op geheven, aangezien, naar het inzicht der centrale commissie, deze gemeente, welke slechts uit enkele leden bestaat blijkens de verwaarloozing van de sy nagoge, niet behoorlijk in haar huis houding kan voorzien. Bepaald werd tevens, dat de onroerende goederen der gemeente Naarden zouden worden overgedragen aan de Isr. gemeente te Bussum, welker zielenaantal veel groo- ter is. Deze zou op een nader te bepa len tijdstip deze goederen verkoopen, uitgezonderd de begraafplaats waar van dus Bussum verder eigenares en gebruikster zou zijn. Bovendien zouden Bussum in bruikleen worden gegeven de roerende goederen, welke zij in haar synagoge zou kunnen gebruiken, ter wijl zij tevens dc rente zou genieten van het kapitaal, verkregen doon den verkoop der onroerende goederen, ver meerderd met dc contante gelden, wel ke de gemeente Naarden bezit. Tegen deze beslissing verzette de ge meente Naarden zich; de synagoge is ii.i. niet verwaarloosd, doch dit ge bouw, uit de 17e eeuw dateerend en aan de gemeente Naarden ten geschen ke gegeven, heeft zóó door den tijd ge- led-n, dat het aanbrengen van herstel lingen de kosten niet meer waard was. Rovewlien heeft dc kerkbestuurder van Naarden indertijd aangeboden een nieuw kerkgebouw tc doen oprichten, waarvoor de noodigc gelden bijeenge bracht worden. Dit heeft echter liet Ned. Isr. Korkgonootschap niet toege staan. De gemeente Naarden meent, dat •slechts tot haar opheffing is besloten om haar bezittingen in handen te spe len van de financieel in ongunstigen toestand verkeerende gemeente Bus sum. Naarden dagvaardde derhalve het Ned. Isr. Kerkgenootschap voor dc rechtbank te Amsterdam en vorderde nietigverklaring van het ontbindings- fcesluit. li October 1934 wees de Rechtbank dezen eisch toe, overwegende dat de ïeglementsbepaling, waarop de ontbin ding berustte, niet toegepast kan wor den. Immers ten gevolge van de duis tere redactie van dit artikel moest het niet-voorzien in dc huishouding worden opgevat als het niet-voorzien in het be stuur, terwijl hot kerkgenootschap juist het standpunt innam, dat hier van een misdraging uit religieus oogpunt spra ke was. De rechtbank vernietigde dus het ontbindingsbesluit en verklaarde de notarieelc acte van eigendomsover dracht der onroerende goederen nietig. In de civiele procedure, vandaag voor het Hof gevoerd, heeft het eerst gepleit mr. B. E. Asschcr Sr., raadsman van het Ncd. Isr. Kerkgenootschap. Het besluit tot ontbinding is met algemeene stemmen door de centrale commissie genomen, zoodat er geen sprake is van animositeit tegen Naarden, zooals wel beweerd wordt. Dc gemeente Naarden had na deze ontbinding even goed bij Weesp of Hilversum kunnen worden ingfnleeld, indien degecn, die zich haar vertegenwoordiger noemt, hiertoe den wensch te kennen had gegeven. Doch Naarden verzette zich tegen het ont bindingsbesluit en dagvaardde 9 Nov. 1933 de centrale commissie tot vernie tiging van het ontbindingsbesluit. Het Kerkgenootschap voerde als ar gument aan, dat de vraag of een Jood- sche gemeente aan haar verplichtingen heeft voldaan, niet onder de competen tie van den gewonen rechter valt. Voorts is dc eischer, de heer Heilbron, niet competent als vertegenwoordiger van de gemeente Naarden op te treden en ten slotte acht het Ned. Isr. Kerkge nootschap het ontbindingsbesluit ie- recht genomen. De rechtbank heeft zich in haar von nis van de verwaarloozing van de sy nagoge te Naarden niets aangetrokken, doch nagegaan of de centrale commis sie het recht heeft om een dergelijk ontbindingsbesluit uit te vaardigen. De tegenpartij heeft de bevoegdheid van de centrale commissie echter niet be twist. Dc rechtbank beweert dat art, 6 van het reglement betreffende het ontbin dingsbesluit aanleiding geeft tot een alternatief. Doch dc centrale commissie heeft op grond van dit artikel het recht een gemeente op tc heffen als ze niet in haar huishouding lean voorzien het zij wegens verwaarloozing hetzij in ritueel opzicht en hierin kan hij geen alternatief ontdekken. De meening dat de gemeente Naarden ontvankelijk is, is onjuist: een gemeente kan niet op treden, als ze geen vertegenwoordiger heeft, maar toch heeft hij haar in hoo- ger beroep gedagvaard, omdat hij an dere niet kon optreden tegen het von nis van de rechtbank. Het kerkgenootschap Is thans zóó ge- organiseerd, dat wel de individuen het kunnen verlaten, doch niet de gemeen ten. Een Joodsche gemeente heeft te zorgen, dat alles naar Joodsch ritueel en ceremonieel geschiedt, en indien dit niet geschiedt, dan is het reglement daarom de gemeente te ontbinden. Juist de verwaarloozing van dc syna goge is hierin een kardinaal punt en déze verwaarloozing heeft dc gemeente Naarden erkend. Do gemeente Naarden beweert reparaties aan het gebouw te hebben gedaan, doch geeft niet op wel ke, noch hoeveel ze daaraan ten koste heeft gelegd. Zc is geen arme gemeen te en bezit een" kapitaal van 4000 en zes huizen, waarvan ze de inkomsten toucheert, zoodat ze best in staat was de reparaties te betalen. 5 Juni 1935 verspreidde zich het gerucht, dat de synagoge te Naarden was ingestort en ofschoon de bestuurder den toegang weigerde aan de centrale commissie, is fotografisch vastgesteld, dat deze in storting in het interieur heeft plaats gevonden. De bestuurder heeft hierop de synagoge doen afbreken, de over blijfselen verkocht en het geld tot zich genomen, dat natuurlijk verrekend zal worden met het kapitaal van J 4000, toebehoorend aan de gemeente Naar den. Bovendien moest de belendende muur, welke na het sloopen ernstig ge leden had, hersteld worden: de kosten zouden worden gedragen door den eige naar van deze woning en... de ge meente Naarden. Dc eerste heeft den aannemer be taald, de bestuurder van de gemeente Naarden echter is nog het grootste ge deelte schuldig. Deze is, naar pleiter aanvoert, te goeder trouw en nu zeker bezig zijn reening en verantwoording op te maken, om ze aan te bieden als het Hof arrest wijst. Mr. Mathuizen merkte, als raadsman van de Ned. Isr. gemeente te Naarden, op, dat art. 6 van het reglement, waar van mr. Ascher de helderheid onbe twist haar acht, gewijzigd staat te wor den en dat het niet aangaat den eigen dom van een gemeente, die nog prijs stelt op dezen eigendom, aan een an dere gemeente over te dragen. Art. 6 spreekt over bestuur en huis houding, over voorschriften, die wel of niet worden nagekomen en de recht bank concludeerde, dat deze synoniem zijn. Is de toestand der synagoge ge volg van laakbare verwaarloozing of van den tand des tijds? In 1S55 werd het gebouw aan de gemeente Naarden geschonken en reeds toen was het een vervallen perceel, zoodat een der schen kers weigerde als zoodanig te compa- neeren. Architect Elte heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin de synagoge zich ecnigen tijd geleden be vond, en geconcludeerd, dat hot ge bouw 7.00 vergaan was door den tand des tijds. dat herstel onmogelijk was. Zoo ook de gemeentearchitect van Naarden. Het Ned. Isr. Kerkgenootschap be weert, dat liet aanbod der gemeente Naarden om een nieuwe synagoge te bouwen, niet serieus is geweest. Doch dit is onjuist: 3000 waren in contan ten aanwezig, dc overige bcnoodigde 4000 konden verkregen worden door hypotheek tc nemen op de huizen, wel ke het onbezwaard eigendom der ge meente waren. Toch werd de toestem ming geweigerd, waarschijnlijk omdat het zielenaantal der Ned. Isr. gemeen te tc Naarden uiterst gering is en dus geen synagoge noodig had. De begraaf plaats wordt dQor de gemeente Naar den goed onderhouden, zoodat hier geen sprake is van verwaarloozing. De gemeente Bussum had een con tract met dc gemeente Naarden afge sloten, dat in 1934 afgeloopen was, om gebruik van dezen doodenakker te ma ken, Bussum zelf heeft geen geld voor een begraafplaats; wel telt deze ge meente 300 leden. Pas enkele jaren ge leden is er oen synagoge gebouwd, doch feitelijk voldoet Bussum nog niet aan alle voorwaarden om als gemeente te worden erkend. En de gemeente Naar den ziet in de heele zaak slechts een UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bij K. B. is de Eere-mcdaille der Orde van Oranje-Nassau in brons toe gekend aan E. J. Goudzand, winkelbe diende bij de Handel-maatschappij Ma rien burg in Suriname. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere- Medaille, in brons, aan T. de Vreede, houtdrager bij de N.V. Houthandel voorheen de Wed. M. Boogaerdt Zoon, tc Krimpen aan de Lek. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eerc- Mcdaille, in zilver aan Mejuffrouw F. Spinhoven, bedrijfsleidster bij de Leid- sche Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Co. te Leiden. Bij K. B. is bevorderd tot officier in dc Orde van Oranje-Nassau H. A. Han- ken, voorzitter van de Veilingsvereeni- ging Zuid-Beveland, te Wilhclminadorp gemeente Kattendijke, en is benoemd tot ridder in do Orde van Oranje-Nas sau A. van der Poest Clement, secre taris van de Veilingvereeniging Zuid- Beveland, tc N'issc. Rijks xverkinri chtingen Bij K. B. is benoemd tot Lid van het College van Regenten over de Rijks werkinrichtingen Vierhuizen Mr. L, W. E. M. Lasonder, officier van Justitie bij de Arrondisscmcnts-rechtbank tc Assen. Voogdijraden Bij K. B. is aan Mr. P. M. F.. H. Bal- lieux op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Voogdijraad te Maastricht, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Lands en tuinbouw Bij K. B, is met ingang van 1 April middel om Bussum een begraafplaats te geven. Naarden ziet geen enkele aan leiding om opgeheven tc worden. Een zelfde quaestie als zich thans tusschcn ed aangrenzende gemeenten Naarden en Bussum voordoet, heeft zich ecnige jaren geleden voorgedaan tusschen Maastricht en de aangrenzende ge meente Eysden, waarbij ook Maastricht de goederen van Eysden tot zich wilde trekken. De bestuurder der gemeente Naarden heeft zich al die jaren zooveel moeite getroost, uitsluitend uit machts wellust en om in het Jaarboekje te ko men. 18 December zal arrest gewezen wor den. Duymaer van Twist Bijzonderheden omtrent de huldiging vanwege den Bijz. Vrijw. Lands storm Men verzoekt ons mede tc deelen. dat de receptie, die a.s. Zaterdagmiddag in hotel De Witte Brug te Den Haag ge houden wordt, bij gelegenheid van cif.n TOsten verjaardag van den heer L. F. Duymaer van Twist, om half 4 aan vangt en om half 6 gesloten wordt Wii kunnen hier aan toevoegen, dat de heer Du'vmaer van Twist, die o. m. voorzitter is van de Nationale Land stormcommissie. voor de receptie in Hotel De Witte Brug namens alle vrij willigers van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm gehuldigd zal worden in een besloten samenkomst in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag. De belangstelling voor deze samen komst is zoo groot, dat hoewel de toe zending van toegangskaarten bepaald bleef tot de leden der gewestelijke land- stormcommissiën. de vertegenwoordi gers der B.V.L.-afdeelingen. en de re serve-officieren bii de B. V. L. aange sloten. het niet meer mogelijk is toe gangskaarten ter beschikking te stel len. Enkele vertegenwoordigers van plaatselijke afdcelingen o. m. Stap horst komen in nationale dracht. Tal van vertegenwoordigers, ook van zeer belangrijke afdeelingen. zullen in cjeze bijzondere huldigingssamenkomst zich gaarne met een eenvoudige plaats op de galerij willen vergenoegen. De leiding der samenkomst is in han den van den heer L. G. Rovaards. voor zitter van de gewestelijke landstorm- commissie Zuid-Holland: West. die een inleidend woord zal spreken. Het ge schenk van de geheele Bijzondere Vrij willige Landstorm zal aangeboden wor den door mr. F. J. D. C. Egtor van Wissekerke. burgemeester van Briellc. voorzitter van de gewestelijke land stormcommissie Monden der Maas. af- deeling Voorne en Putton, als oudste der voorzitters der gewestelijke land-, stormeotnrpissiën. Behalve dc genoemde hoeren hebben zitting in de commissie van uitvoering de hoeren J. Dercksen H.M.zn. uit Gouda. res. luitenant-kolonel A. C. do Neeve uit Rotterdam, en do ros. kapi teins D. J. Karres. uit Wassenaar, se cretaris. en G. van Sittercn. uit Den Hang. penningmeester. Ilct is de bedoeling, dat de korte hul diging een eenvoudig Landstormkarak ter zal dragen. „KOETILANG" NAAR INDIE VERTROKKEN AMSTERDAM, G November. Voor liet K.L.M.-vIiegtuig „Koetilang" hebben geboekt één passagier Amsterdam-Cal cutta; drie passagiers Amsterdam-Sin gapore, één Athene,Cairo, één Gaza- Bagdad en één Calcutta-Medan. Medegenomen is 215,950 K.G. brief post, 13,160 K.G. pakketpost en 59.573 K.G. lading. FILMKEURING 's-GRAY ENHAGE, 6 November. -—Tot leden van de Centrale commissie voor de Filmkeuring zijn door den minister van Binnenlandsche Zaken benoemd de heeren: drs. W. J. Goslinga en G. Nieuwenhuysen, beiden te 's-Gravcn- hage. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan Ir. A. A. Neeb te 's-Gravcn- hage, als Rijkslandbouwconsulcnt, on der dankbetuiging voor de in die func tie bewezen diensten. Bij beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij is met ingang van 15 November aan J. H. Orezce, oud burgemeester van de Lier, thans bur gemeester van Ridderkerk, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Toezicht op de Rijks- tuinbouwwinterschool te Naaldwijk, on der dankbetuiging voor dc door hem in deze functie bewezen diensten, en is met ingang van dienzelfden datum als zoodanig benoemd C. J. van der Hoeven, burgemeester van de Lier. Directe belastingen Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. B. P. Verhoe ver- filaatst van de inspectie der directe be- astingen te Helmond naar het kantoor der directe belastingen en accijnzen tc Lckkerkerk. Burgemeesters Bij K. B. is aan D. F. Bruno op zijn verzoek met ingang vair 15 Januari eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Eethen, met dankbe tuiging voor dc langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Hofhouding Bij K. B. is met ingang van 1 Januari eervol ontheven uit zijn tegenwoordige betrekking van ordonnans-officier van II. M. de Koningin de ritmeester Jhr. C. E. J. M. Verheijen van den Grootcn Staf, en is Jhr. Verheijen overgeplaatst van den Grooten Staf naar het IIc regi ment huzaren. Bij K. B. is Jhr. Verheijen voornoemd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). NAAR ABESSYNIE Een onderhoud met den leider De correspondent to Amsterdam der N. R. Ct. schrijft: Op onze telefonische vrnntr aan dr. Ch. W. F. Winckel. benoemd tot leider van do Nederlandschc Ambulance naar Abessynië. of hij ons even wilde ont vangen, kregen wii dadelijk een toe stemmend antwoord. Kort daarna zit ten wii op dezen regenachtigen Novem berdag tegenover hem in do kleine spreekkamer van zijn woning, gelegen on dc derde verdieping van den wol kenkrabber op het Daniël Willinknlcin, een hooge woonplaats die hem. die een twintigtal jaren als arts in Neder- landsch-Indië woonde, het vrije uit zicht geeft, waaraan hii zoozeer behoef te heeft. Hii is een rustig, vrooliik. stevig man van 53 iaar. met rond. kaal hoofd, groote oogen achter de brilleglazcn, een gezonde tint. Wij komen dadelijk ter zake. want hii heeft het in deze dagen van voorberei ding natuurlijk erg druk. ofschoon dit geheel in zijn aard ligt. Hii is eigenlijk ziin geheele leven een zwerver geweest. Als zoovele bekende mannen is hii een domineeszoon, geboren In 1882 te 's-Gravenpoldcr bii Goes. Hii bezocht het gymnasium te Zetten, studeerde te Leiden en te Amsterdam, werd in 1907 arts en promoveerde datzelfde iaar. en ging als officier van gezondheid naar Indië. Vier iaar was hii officier van gezond heid in de rimboe van Midden-Sumatra en Nias. In 1911 kwam hii bii het In stituut Pasteur en 's Lands Koepokin richting te Batavia. In 1916 is hii met verlof gegaan en kreeg hii een regee- ringsondracht tot bestudeering van de hygiënische toestanden in Noord- en Centraal-Amerika. Panama en Cuba. In 1918 keerde hii daarvan terug en werd toen benoemd tot inspecteur van den B. G. D. (Burgerlijk Geneeskundigen Dienst), nu D. V. G. (Dienst voor de Volksgezondheid) geheeten. eerst in de buitengewesten, daarna, in 1919, in West-Java. Dat bleef hii tot Januari 1933, toen werd hii gepensioneerd. Intusschen was hii door de Regee ring aangewezen geweest om in Decem ber 1927 Nederlandsch-Indië te verte genwoordigen in de Advisory Council van het bureau van de Health Section van den Volkenbond. In aansluiting daaraan heeft hii toen voor den Volken bond Britsch-Indië bereisd. Bii den Vol kenbond kende men hem trouwens al van vroeger. In 1925 had hii te Genève een lezing gehouden voor dc Health Section over dc Framboesiabestriiding in Ned.-Indië. De aangewezen leider Hieruit, uit dc loopbaan van dr. Winckel valt te verklaren, dat do keuze van het Ned. Roode Kruis luist op hem viel. toen er een leider van do ambu lance naar Abessynië moest worden be noemd. Het geldt hier do uitzending van een ambulance naar. wat men zou kunnen noemen, minder beschaafde streken. De chirurgie is hier biiznak: dat klopt, naar dr. Winckel ons omnerktc, met de ervaring, welke indertijd prof. Korteweg opdeed, toen hii. tiidens den Boerenoorlog, met een Nederlandschc ambulance naar Zuid-Afrika ging. Hij vertelde later dat hii nooit zoo weinig van ziin chirurgische nfdeeline heeft gebruik gemaakt als toentertijd. De hoofdtaak van een ambulance in derge lijke streken is de bestrijding van be smettelijke ziekten. In een dergelijk on ontwikkeld tropenland zal er altiid veel dvsenterie in allerlei vormen ziin. Mis schien kriiet men er ook cholera. En verder zal men er te kampen hebben met alle tropisch ziekten, die aan Abes- svnio eigen ziin. Vandaar dat de- lei ding van de Nederlandsche ambulance is toevertrouwd aan een tropen- hygiënist. Dit neemt natuurlijk niet weg. dat er ook twee chirurgen mee gaan: ihr. dr. J. N. van der Does uit Arnhem, en nog een ander chirurg, die nog benoemd moet worden. Het is ook eon voordeel voor de am bulance. dat daarvan, als administra teur. deel zal uitmaken ir. De Vries, die eeniee iaren in Abossinië wegen heeft aangelegd en grenzen afgebakend tus schen Britsch en Italiaansch Somali- land en Ethiopië. Hii is dus uitnemend on de hoogte van land en volk. spreekt de taal en is bekend met den Negus» van wicn hii inderdaad ook een onder scheiding heeft ontvangen. Vertrek begin December Waarschijnlijk zal de ambulance be gin December uit Nederland naar Abes synië vertrekken, per trein of dadelijk met den Rotterdamschen Llovd dan wel de Stoomvaart-Mij. Nederland. Van den Llovd is een heel mooi aanbod ontvangen. Y'an Dzjiboetl zal men zich per trein naar Addis Abeba begeven. On de plaats van bestemming zal de si tuatie van de Nederlandsche ambulance primitiever zijn dan b.v. van de Zweedsche. die een groot hosDitaal te Harrar ter beschikking heeft gekregen. De Nederlandsche ambulance zal een veld-hospitaal moeten bouwen, hetgeen zal bestaan in het optrekken van ten ten. Zij zal moeten reizen ner kara vaan.. een heele expeditie. Letterlijk alles zal zij moeten meene men. Dr. Winckel legde er hierbij, in anderen vorm. nog eens den nadruk op, dat de ambulance geen militaire ge neeskundige dienst zal zijn. Haar werk zaamheid zal dan ook plaats hebben een eind achter het front. Van het ge vechtsterrein naar de ambulance zal een transportdienst geregeld moeten worden. Men blijft drie maan den werkzaam De Nederlandschc ambulance zal ten minste drie maanden werkzaam blij ven. Er zal zooals reeds werd aan gestipt van alles moeten worden meegenomen, omdat men hier in den winter weggaat en. langzamerhand in dc tropen komend, ook op troncnklee- ren zal moeten rekenen. Men zal moe ten reizen door den woestifn. die een hel van hltto is, en daarna komen in het hooglandklimaat, het sub-tropische klimaat van Abessynië. Daarna zal men zich dan weer moeten instellen op de karavaanreis. totdat de zaak is op gebouwd. Dc bcnoodigde artikelen komen voor een deel uit de magazijnen van het Roode Kruis, dat zijn do instrumenten. De geneesmiddelen ziin niet opgesla gen, die moeten worden gekocht. Boven dien heeft het Roode Kruis nog nooit een ambulance naar de tronen uitge zonden. Dr. Winckel zelf zal de genees middelen bestellen, dr. Van der Does de instrumenten en verbandartikelen, ir. De Y'rics zal bijv. zorgen voor de aanschaffing van het. noodzakelijke draagare Röntgen-toestel mot hijbehoo- ren bii Philips. Tot zoover dr. Winckel. wien wij nog niet een goede reis konden wenschen. dat heeft nog even den tiid. Maar hij en zijn medeleden van de Ned. ambu lance kunnen er zeker van ziin. dat de goede wenschen van hot geheele vader land hen zullen vergezellen. Een verheugend teeken is het zeker, zooals dr. Winckel opmerkte, dat voor deze Ned. ambulance zoo spoedig het eeld biieen was. Ondanks don eedatk- ten tiid bliift ons volk in dit opzicht de goede traditie getrouw. Oud«consul*gcneraal van Nederland te Aken In den ouderdom van 78 laren is de vroegere Nederlandsche consul-generaal te Aken. ihr. Otto vón Pelser Berens- berg. overleden. Ruim 35 jaar lang is ihr. von Pelser Bercnsberg consul tc Aken geweest. Vóór dien tijd was hii directeur van dc Dominiale Mijnen te Kerkrade en van de Duitsch-Nedcrlandscho Spoorweg maatschappij. Als consul heeft do overledene zich groote verdiensten verworven, èn voor Nederland èn voor de talrijke Neder landers. die vooral in de periode vóór en tiidens den oorlog in Aken leefden en werkzaam waren. In het bijzonder heeft hii zich ver dienstelijk gemaakt tiidens don oorlog, toen vele landgenooten in groote moei lijkheden verkeerden. Door de organisa tie van hulpdiensten voorzag hii de Ne derlanders van kleeding en levensmid delen. In deze periode werd hii voor ziin vele charitatieve Werkzaamheden benoemd tot eereconsul-eeneraal van het Groothertogdom Luxemburg. De sympathie, die de Nederlanders ihr. von Pelser Bcrensberg toedroegen, bleek duidelijk bii zijn zilveren ambts jubileum. De Nederlandsche vereenigin- een. d c Studentcnvcreonicine A. V. Hollandia. de St. Josenhvereeniging en het Ondersteuningscomité, schonken den jubilaris een kostbare plaquette als bewijs van erkenning en dankbaarheid. Ongeveer een half jaar geleden heeft ihr. von Pelser Bercnsberg ziin moei lijke functie neergelegd, die thans door ziin zoon wordt waargenomen. EEN SCHORSING Bij de behandeling van dc begrooting van het Landhouwcrisisfonds voor 1935 in de Eerste Kamer, heeft de minister van Landbouw en Visscherij medege deeld, dat hij naar aanleiding van de indertijd plaats gehad hebbende schor sing van de Coöperatieve Handelsver eniging van den Noord-Brabantschcn Christelijken Boerenbond tc Veghel als georganiseerde van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, welke vereeni- feing later door de Commissie voor dc Crisis-Tuchtrcchtspraak te Tilburg is veroordeeld zonder oplegging van boe te, een commissie van onderzoek zöu instellen. Naar vernomen wordt zijn de heeren mr. R. W. J. C. de Menthon Rake, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, mr. II. E. Cost Budde, raads heer in het Gerechtshof tc 's-Gravenha- ge, en jhr. inr. P. G. M. van Meeuwen, rechter in de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, bereid gevonden respectievelijk als lid-voorzitter, lid en lid-secretaris in deze commissie zitting te nemen. De commissie is o.m. verzocht een onderzoek in te stellen naar dc feiten, die tot voormelde schorsing hebben ge leid en naar de grieven, die dienaan gaande door dc C.H.V. zijn ingebracht en den minister daarover rapport uit te brengen. HET COLLEGE VAN REGEERINGS- COMMISSARISSEN 's-GRAVENHAGE. 0 Nov. Gelijk wij destijds mededeelden, heeft mr. dr. A. A. van Rtli]n in verband met het feit, dat hii het secretaris-generaalschap van twee departementen heeft aanvaard, den minister van landbouw en vissche rij verzocht hem van ziin functie van regeerinescommissaris voor dc turf. de pluimveehouderij en de visscherij te willen ontheffen. In verband hiermede liort het in het voornemen van den minister van land bouw en visscherij den regoerinescom- missaris voor de industrie, dr. W. L. Groeneveld Meijer tc benoemen tot re- eocrinesrommissaris voor do turf. De pluimveezaken zullen worden behartigd door ir. J. G. Tukker, directeur van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee. Deze zal worden benoemd tot adviseerend lid voor de pluimvee houderij van het College van Regcc- ringscommissnrisscn, opdat voldoende contact tusschen dc Centrale en het college aanwezig is. De regeling van het regeeringscommissariaat voor do visscherii is nog in nadere overweging. INBRAAK IN EEN GEREFOR MEERDE KERK GIESENDAM, 6 Nov. In den afge loopen nacht is ingebroken in de Gere formeerde kerk alhier. De inbrekers hebben een vaste ijzeren geldkast uit gebroken en meegenomen. De inhoud bedroeg ongeveer 60.—. Van de da ders is tot nu toe geen spoor ontdekt. Een half jaar geëischt AMSTERDAM. 6 Nov. Dc Hilver. sumsche reiziger C. II. v. A. stond van. daag voor de Vierde Kamer der arr. rechtbank terecht wegens diefstal, twee maal gepleegd. De man woonde in een pension aan den Amerefoortschcn weg; in Augus tus van dit jaar was hij de kamers van een medebewoner binnengeslopen, waar hij uit een koffer een busje met 225 wegnam. Uit een kast in de kamer van een onderwijzeres stal hij een beursjo met een bankbiljet van 20. Dc verdachte, die reeds herhaalde malen is veroordeeld, is in 1932 ter be schikking van de regeering gesteld, la ter is hij voorloopig ontslagen. Pres.: En waarom nag u dat geld weg? U had toch werk in die dagen. Verd. gaf dat toe, een eigenlijke ver klaring kan hij niet geven. Het geld heeft hij met vrouwen in café's opgo- maakt. De bestolene brak een lans voor verd.: .,Ik geloof, meneer de president, dat hij in een opwelling heeft gehan deld. 't zal een afwijking zijn geweest." Verd.: Zoo is 't meneer de president; ik laat me dan to voel gaan. De Officier van Justitie, mr. Wasscn- bergh roquireerde een gevangenisstraf van zes maanden. Vonnis 20 No vember. PADVINDERSJAMBOREE Moreelc medewerking der regeering, die personeel beschikbaar stelt Naar het Hbld. van de meest bevoeg de zjjdc verneemt, heeft de regeering zich bereid verklaard eeltig personeel beschikbaar te stellen dat bij de voor bereiding van de Jamboree in 1937 be hulpzaam kan zijn. Zooais reeds gemeld, had de regce- ring al eerder voor 20.000 deelgeno men in het benoodigde garantiefonds. Met het bovenstaande besluit van de regeering komt deze dus tegemoet aan den wensch van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Padvinders, dat be halve financieele steun ook moreele medewerking van de regeering nood zakelijk was om dc taak van het orga- niseeren van het internationale padvin derskamp naar bobooien tc kunnen vervullen. Het hoofdbestuur van de Nederland sche Padvinders zal thans nog hebben te beslissen of genoemde bereidverkla ring naar zijn inzicht voldoende is. Afgescheiden daarvan is bovendien nog niet beslist, over de vraag, waar het kamp eventueel zal worden gehou den. PER AUTO OP DIEFSTAL UIT AMSTERDAM, 6 Nov. Sinds kor- ten tijd wordt de hoofdstad onveilig gemaakt door pakjesdieven, die voor dit strafbare handwerk gebruik maken van een auto. Zij gaan met groot hoe danigheid te werk en, naar gebleken is, weten zij onder liet voorbijrijden van een onbeheerd staand voertuig daar van goederen af tc kapen, om daar dan snol mede te verdwijnen. Het vermoeden bestaat, dat hier een georganiseerde bende aan den gang is, welke voor lianr practijkcn waarschijn lijk over meer dan één auto beschikt. Vooral voor degenen, die bestelgoe- deren vervoeren en het voertuig, dat zij bedienen nu en dan moeten verla ten, is een waarschuwing om goed uit de oogen te kijken wel op haar plaats. VERDUISTERING GRONINGEN, 6 Nov. Bij de politie tc Groningen heeft zich heden gemeld de 31-jarige B. A., houder van het plaat selijk incassobureau „Succes", die in het laatste jaar een bedrag van plm. 2.000.— heeft verduisterd. Het incas sobureau ging den laatsten tijd slecht, waardoor A. niet meer aan zijn ver plichtingen kon voldoen. Hij ging er toe over om gelden, die iiij te incassee- ren kreeg, voor eigen rekening te ge bruiken. Wetende, dat zijn arrestatie elk oogonbllk kon gebeuren, meldde hij zich heden bij de politie aan. De man is in verzekerde bewaring gesteld. EERSTE GEVOLGEN VAN KRABBEN-INVASIE In het Zuiderafwateringskanaal, na bij GrevelduinCapclle, bevinden zich naar uit Waalwijk aan het Hbld. wordt gemeld op het oogcnbl'k zoo veel wolhandkrabben, dat dc beroeps- visschers daarvan groote schade onder vinden. Do dikwijls kostbare netten worden door deze dieren geheel ver nield, zoodat aan hot stopzetten van het bedrijf daar ter plaatse moet wor den gedacht. VERDUISTERING DOOR PENNING MEESTER VAN „EIGEN HULP" TE HUIZEN AMSTERDAM, 6 Nov. De Y'ierdö Kamer der Arrondissementsrechtbank veroordeelde vandaag den ex-penning meester van de Visch- on Kaasventers Vereenlging „Eigen Hulp", J. S. te Hui zen, wegens verduistering en valsch- lieid in geschrifte, meermalen geploegd, tot viermaanden gevangenisstraf. Verdachte zou zich in zijn functie verschillende geldsbedragen hebben toe geëigend, die aan de Y'ereeniging be hoorden. Hij zou n.l. hebben aangege ven, dat er op het spaarbankboekje der Y'ereeniging een bedrag van 1200. stond, terwijl er in werkelijkheid bijna niets meer aanwezig was. Voorts had hij liet saldo bij de Boeren Leenbank te hoog opgegeven. Het O.M. had zes maanden gevange nisstraf gcrequireerd. Verdediger was mr. J. K. M. Mathui* sen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7