BELANGRIJKE DECISIES 4000 EXEMPL A RE ff FIAT GARAGE MOLENAAR DE EEMLANDEH Mandag 18 November 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34 e Jaargang No. 120 De groote fascistische raad zal hedenavond uitvoerige besprekingen in het Palazzo Venezia houden SAMENWERKING NOG MOGELIJK Tanks in den modder Vervanging van de Bono Ernstige gisting in Egypte Oorlog dreigt in Oost-Azië PROCES TEGEN KROATEN Belangrijkste Laatste berichten Eerste blad pag. 3 Licht op 4 uur 31 min. amersfoorisch dagblad abonnmentsprijs per o maanden voor Amersroort 1.95; per maano 0.65; per A-eek met g r a t iverzekerine tegen ongelukken) 1 0 J5. E»nne*an«J .rance per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers t 0.05 POS"RHK.~NING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEM van 1_'4 r€8els 1 F05 met inbegfir van *en bewiisnummeei elke meer f 0.25 Liefdadigherds-advertent.tt voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Grandi speciaal voor de bijeenkomst uit Lon* den overgekomen Sanctietijdstip nadert (Van onzen specialen correspondent). ROME, Vrijdagavond. Italië staat thans gereed voor het nes men van belangrijke besluiten, nu de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn. De vraagstukken, waarmede men zich te Rome thans bezig houdt, reiken veel verder, dan de directe Abessijn* sche kwestie. De regeering werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mogelijk conflict met geheel Europa en houdt zich tege* lijkertijd bezig met plannen voor Europeesche samenwerking, om« dat men weet, voor geen andere keuze dan deze twee uitersten te staan. Het meerendeel der uitgewerkte plan nen heeft de bedoeling in beide alterna tieven te voorzien. Rome w§et, dat com plicaties in Europa de economische in eenstorting van Italië zullen betecke- nen, maar de rcgecring, de gewapende macht en het Italiaansche volk worden in gereedheid gebracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren, als er geen andere uitweg overblijft. De over tuiging hcerscht, dat het uitbreken van een catastrophe niet aan Italië maar aan den onder den druk van een ster ke mogendheid werkenden Volkenbond te wijten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het dreigen der naderende sancties (do achttiende November komt steeds dich ter bij) alle weerstandsmaatregelen be spoedigt en het Italiaansche volk in oorlogszuchtige opwinding brengt heb ben anderzijds de diplomatieke onder handelingen der afgeloopen maanden gediend om de rcgecring voor te berei den op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer- en andere gevoelens wor den bevredigd, om van een herleving van den Volkenbond, waarin ook Duitschland vertegenwoordigd zou zijn, maar niet te spreken. Deze tweeledige positie, die de moge lijkheid van oorlogscomplicaties, even als een mogelijke vredelievende samen werking, omvat, zal Zaterdagavond worden besproken in een speciaal daar toe belegde middernachtzitting van den grooten fascistischen raad. onder voor zitterschap van Mussolini. De hijeen- komst zal plaats vinden in het Palazzo Venezia. De banieren van de fascisti sche partii zullen het halcon versieren. Elke politieke, militaire en economi sche figuur, die een belangrijke positie innpemt. is in den rand vertegenwoor digd. waarbij dan nog komen de spe ciaal aangpsteldp deskundigen. Grandi. de Italiaansche gezant te Lon den, is speciaal voor deze bijeenkomst naar Londen overgekomen. De raad is slechts een adviseerend lichaam, maar wat de raad vandaag denkt, wordt mor gen door de regeering uitgevoerd. De raad zal de volgende punten bespre ken ten opzichte van complicaties in Europa: t 1. Maatregelen om weerstand te bie den aan de op Italië toe te passen fi- nancieele en pconomisehe sancties. 2. Voorstellen betreffende economi sche tegenmaatregelen, toe te passen op landen, die de sancties ondersteu nen. 3. Permanente bezuiniging binnens lands om eventueel to' economisch her stel in staat te zijn. 4. Tiet overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet on dersteunen. len behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika noodzakeliike nroducfen 5. Ontwikkeling van <le binnen en bujtenlandsrbe nronneandn voor de on- dcrstn.ininrr rier Italiaansche actie. fi. Disrussie over de grenzen van eco nomische sancties en behandeling van een voorstel betreffende blokkade, wan neer deze grens wordt geacht te zijn overschreden 7. Beslissing over bet al of niet zit ting hliiven nemen in den Volkenbond na 1S November, indien sancties zonder ppni«e verdere voorwaarde worden tne- gennsf. Ten opzichte van de vredelievende sa menwerking zullen in den rand de vol gende nunten in behandeling worden genomen: 1. Versing over en bespreking van de diplomatieke onderhandelingen, die In de afeeloonen maand te Rome. Pariis en T onden hebben plan's gevnnden over vredesvoorwaarden in het TtaUann«ch Ab>«!ineM»n nn«<<hil Een herhaald vredesvoorstel in overeenstemming met de Itali aansche politieke en militaire sue* cessen in Abessynië. Deze kwes* tie zal echter worden opengelaten en beschouwd worden in het licht van een mogelijk herstel eener Europeesche samenwerking. Het karakter van deze samenwerking is reeds uitgestippeld in de vol eende drie punten: herstel van het Stresafront, grondige hervor ming van den Volkenbond, terug* keer van Duitschland tot den Volkenbond. Dit beteekent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het viermogendhedenpact. Dit groot* sche plan, dat echter veel kans heeft te struikelen over de woorden „grondige hervorming'', spreekt eveneens over de samen* werking met Amerika en Japan. De Middellandsche Zeekwestie wordt beschouwd als een consequentie van het alternatief: conflict of samenwer king. Discussies in dit verhand zullen loopen over kwesties, naar voren ge bracht in Mussolini's besprekingen met sir Eric Drummond over de Britsche vloot in de Middellandsclie Zee en de Italiaansche troepen in Lybië. De vraag, Welke houding op de komende vlootcon- fcrentie zal worden aangenomen ten op zichte van de Italiaanscne verbindingen over zee met haar kolonies aan de Mid- dellandsche én Roode Zee, ligt hierin opgesloten. Wel worden korte communiqués ver strekt. die resoluties in algemeene be woordingen weergeven, maar het werk en de besprekingen van den raad wor den streng geheim gehouden. Niemand kan inmiddels ontkennen, dat de bo vengenoemde onderwerpen de ernstige aandacht van Mussolini en zijn mede werkers zullen opeischen op dit be slissende oogenblik in de geschiedenis van Italië en Europa. Ook nl mng En geland niet van mecning zijn, dat dc kansen van vrede in Europa op den achttienden November ernstig zullen worden belemmerd, indien al niet in gevaar gebracht, Italië denkt daarover anders. Vandaar deze bijeenkomst van den grooten fascistischen raad. (Auteursrecht Morning PostA.N.P.) In Ogaden is het weer hevig gaan regenen „Laat de vijand komen" Het leger van Makonnen uit de pro vincie Wallaga heeft voor den negus gedefileerd onder groote geestdrift der bevolking. Makonnen, die aan het hoofd van zijn troepen liep, was gekleed in een Éuropeesch khaki-generaals-uni- form. Heden zal hij met zijn mannen naar hot front tvertrekken. Zijn twintig duizend krijgers slieten, tijdens het dé filé, uitdagende kreten uit aan het adres van Italië en Mussolini. „Wij zijn leeuwen," schreeuwden Zij, „en leeuwenzonen en vreezen den vij and niet. Laat ze maar konten met hun vliegtuigen cn tanks. Roemvol zullen wij eerkeeren, of ons vlcesch zal voor de gieren zijn." Dc krijgers waren allen gewapend met karabijnen, hetzij van het jongste Mau ser-model. hetzij, en dat was meer het geval, met groote, oude musquetons. Ahcter de aanvoerders, die op paarden of muildieren gezeten waren, volgde Makonnen zelf, voorafgegaan door den standaard en een detachement met de bajonet op het geweer. Makonnen was door een Belgisch offi cier vergezeld. Op een vlag stond ge schreven: ..Keizer, wij willen wapens hebben, om ons vaderland te verdedi gen." Achter de krijgslieden volgden een compagnie met de schop of de hou weel over den schouder. Naar Reuter uit Harrar meldt, zijn tengevolge van de geweldige stortregens, die de laatste dagen weer op tal van punten van het front te Ogaden zijn neergekomen, twaalf tanks in de modder zijn blijven ste ken. Er wordt aan toegevoegd, dat de malaria talrijke slachtoffers on der de Italiaansche troepen maakt. Alleen met hun bombardements vliegtuigen bedreigen de Italianen nog de Ethiopische verdedigings centra. Zoo is sinds Dinsdag jJ- Daggaboer herhaaldelijk het mik punt geweest de Italiaansche es kaders. Hun hommen hebben slechts weinig slachtoffers gemaakt. In het 47ste legerbericht van generaal de Bono wordt gezegd, dat de Dankali- kolonne. ondérstèund door afdeelingen van het eerste legercorps, de zuiverings actie in het gebied van Azbi en Dessa voortzet. Het inlandSche legercorps zui vert de omgeving van Gheralta. Het tweede legercorps voltooide de bezetting van het Tzembelagebied tot aan de Ta- kazza. Dc stamhoofden cn notabelen uit dit gebied komen hun onderwerping aan de Italiaansche militaire autoriteiten aanbieden. De luchtmacht heeft vijande lijke afdeelingen ten zuiden van Ontclo gebombardeerd. De rcgecring van Egypte heeft Italië laten weten, dat overeenkomstig de neu traliteitsbeginselen de vliegtuigen van oorlogvoerenden landen, die over Egyp te vliegen, voortaan geen wapenen mo gen vervoeren of een bemanning in mili taire uniform mogen hebben, tenzij zij het Roode Kruisvoorrecht genieten: Badoglio geprezen als Italië', grootste strateeg Knap regeeringsadviseur Zaterdag werd de terugroeping ge meld van De Bono, den Italiaanschen hoogen commissaris van Oost-Afrika en opperbevelhebber der fascistische legers aldaar. Tevens werd bericht, dat De Bono is opgevolgd door maarschalk Pietro Ba doglio, chef van den Italiaanschen gene- ralen staf sinds 1926. In een telegram uk Rome wordt nog opgemerkt: Met de herovering van Makalle heeft De Bono de hem opgedragen taak vol tooid. De duce heeft hem een telegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat De Bono zijn zending onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft ver vuld, met resultaten, die hem recht geven op de dankbaarheid der natie. Als erkenning van het werk, dat met de herovering en pacificatie van Tigre is verricht benoemt de koning generaal De Bono op voorstel van den duce tot maarschalk van Italië. Dc bladen zijn vol lof over den schei denden hoogen commisaris en prijzen Do Bono's strategie, welke bewezen heelt de juiste methode te zijn, om Abessynië te veroveren. Zijn naam zal onafscheide lijk verbonden blijven aan Italië's kolo niale geschiedenis en aan de Italiaansche aanspraken in Oost-Afrika. Tevens wordt gemeld, dat generaal Grizzoni, de bevelhebber der Romeinsche divisie, is benoemd tot vice-gouverncur van Erilhrea. Badoglio wordt een specialist op het gebied van koloniale aangelegenheden genoemd. In 1928 werd hij gouverneur van Lybië en in die hoedanigheid heeft hij zich buitengewoon onderscheiden. Hij bleef er tot 1934, toen hij door Balbo werd opgevolgd. Toen de regeering het plan nopens een campagne in Ethiopië opvatte, werd Ba doglio voortdurend geraadpleegd. Naar verklaard wordt, zeltc hij den duce klaar en onomwonden uiteen, dat een derge lijke veldtocht een geweldige financieele en krachtsinspanning van het land zou vergen. Het is dus overeenkomstig zijn adviezen, dat deze campagne met zooveel zorg is voorbereid en dat zoo aanzienlijke effectieven naar Oost-Afrika werden ge zonden. Op 10 October j.l. bracht Badoglio een kort bezoek aan Erithrea en aan het Abcssijnsche front ter inspectie van de troepen en hun krijgsverrichtingen. Het Italiaansche leger bevond zich toen op de linie AdigratAdoeaAksocm. Den ïsten November keerde de maar schalk naar Italië terug. Kort daarop zetten de Italianen hun opmarsch voort, welke bekroond werd met dé inneming van Makailc. Badoglio wordt als de sterkste militai re figuur van Italië geprezen. Badoglio is in 1871 in Monferrato geboren en heeft reeds in 1896—'97 deelgenomen aan een Afrikaansrlie campagne. In 1912 keerde hij naar Afrika terug, om aan den strijd in Lybië deel te nemen. Tijdens den groo ten oorlog was hij chef van den genera- len staf van het 27ste legercorps en in 1917 had hij het tot souschef van den ge- neralen staf van een leger gebracht. Aan verscheidene acties is de naam van "Ba doglio verbonden en een groot deel van de overwinningen aan de Piave en bij Vittorin Voncto was aan hém te danken. Later heeft hij nog als buitengewoon af gezant een bezoek aan de Vereenigde Staten gebracht en in 1924 25 was hij ambassadeur in Brazilië. Maarschalk De Bono heeft in verband met zijn benoeming tot dien rang een te legram aan Mussolini gezonden van den volgenden inhoud: Ik kon niet meer verwachten stop. Ben gelukkig dat mijn werk als oud soldaat en fascist door jou er kend is stop. Hartelijke toewijding. ZETELAANBOD AAN MACDONALD LONDEN. 17 Nov. fA.N.P.). - Sir Thomas Rosbotham. die naar het la gerhuis t3 afgevaardigd door het dis trict Ormskirk, heeft verklaard, dat hij bereid is zijn zetel ter beschikking te stellen hetzij van Macdonald, hetzij van diens zoon Malcolm Macdonald. Een ex-balling vertrekt uit zijn tweede vaderland. Koning Geor ge II van Griekenland op het Victoria slat ion op het punt te vertrekken naar zijn land teneinde do rcgecringstaak in Grie kenland weer op te vatten. De nationalisten zullen bij den Volkenbond protesteeren tegen sir Samuel Hoare's verklaring Reuter seint uit Cairo, dat twee stu denten, die bij de ongeregeldheden der laatste dagen gewond werden, aan hun kwetsuren zijn overleden. Zaterdag heb ben opnieuw op verschillende plaatsen onlusten plaats gehad, voornamelijk door studenten veroorzaakt. In de wijk Bulac vielen de studenten de politie aan, deze schoot in do lucht als waarschuwing, waarop de aanval lers vluchtten. Vierduizend studenten tc Cairo heb ban besloten de staking voort te zetten. De studenten van verschillende land bouwkundige colleges in do provincie hebben dit voorbeeld gevolgd. Dc minis ter van onderwijs heeft de sluiting ge last van alle kunst- en ambachtsscho len, alsmede van de studentencluh van dc universiteit van Bulac tot 31 Decem ber a.s. Naar de diplomntiekc medewerker van de Morning Post meldt, is te Lon den een ministerieele bespreking over den toestand in Egypte gehouden. De defensiecommissie van het kabinet zal waarschijnlijk begin dezer week voor het houden van verdere bespre kingen bijeenkomen. Met het oog op tie aanzienlijke versterking der Britsche vloot tc Alexandria en van de Britsche garnizoenen in Egypte zijn speciale maatregelen van de zijde van Engeland evenwel onwaarschijnlijk te achten. En geland blijft op het. standpunt staan, dat de wensch der Wafd-partij naar weder invoering der grondwet van 1923 onver vulbaar is en dat de tegenwoordige mi nister-president Nessim Pasja verder ge steund moet worden. In een vergadering heeft de Wafd een resolutie aangenomen, waarvan de strekking is hij den Volkenbond te pro- testeeren tegen de jongste verklaring van sir Samuel Iloare. welke niet in overeenstemming wordt geacht met de normale rechten van Egypte en die de oorzaak is geweest van de onlusten te Cairo en voorts zich te verzetten tegen het verder regeeren van Nessim Pasja: bovendien wordt de Egyptische regee ring verantwoordelijk gesteld voor het „dooden van onsehuldigen". ERNSTIGE BOTSINGEN Politieke vechtpartijen in Frankrijk eischen vele slachtoffers PARIJS. 17 November A.N.P.). In Limoges is het na een vergadering van de Croix de Feu tot ernstige botsingen gekomen tusschen bezoeker? mui de vergadering en loden van her Front Populaire. Aan heide kanten schijnt daarbij van «Ie vuurwapenen gebruik te zijn gemaakt. De „Humanité" meldt, dat 30 perso nen. waaronder zich ook agenten van politie bevonden, zwaar gewond zijn. 21 hunner zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Twee zwaargewonden, al dus meldt het blad verder, zijn aan do hekomen kwetsuren overleden. De „Populaire" maakt melding van 23 gewonden: 17 aanhangers van het Volksfront, vier leden van het Croix de Feu en twee agenten van politie. Een gewond lid van liet Volksfront zou op sterven liggen. eMile francqui Reuter seint uit Brussel, dat Emile Francqui, de befaamde financieele des kundige-en Belgisch oud-minister van financiën. Zaterdag is overleden. VERKIEZINGSRELLETJES Uit Buenos-Aires wordt gemeldt, dat tijdens de verkiezingen relletjes hebben plaats gevonden. Ken troep radicalen viel een politiepatrouille aan. Een com missaris en acht agenten lieten hierbij het leven. Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGEUJKe SCHE GECONTHOLEERDS OPLAAG VAN De Japanners stellen telkens nieuwe eischen Van bevoegde zijde wordt uit Pci ping medegedeeld, dat de Japansche generaal Doihara, belast met ccn spe ciale zending in Noord-China. aan de Noord-Chinceschc autoriteiten de vol gende Japansche eischen heeft medege deeld: le. De troepen van den gouverneur van Ilopei moeten terstond worden te ruggetrokken uit het gebied tusschcn Peiping en Tientsin. 2c. De provincies Hopei, Tsjahar en Sjantoeng moeten onder een autonoom bewind hijeen worden gevoegd. 3e. Er moet een militair verbond worden gesloten ter onderdrukking van het. communisme. Ten aanzien van den eersten eisch kan worden aangeteekend, dat. het. te rugtrekken der troepen reeds is begon nen. Uit Nanking wordt gemeld, dat een der meest vooraanstaande persoonlijk heden uit de Kocomintang aan een ver tegenwoordiger van Havas het volgen de heeft verklaard: „De Kocomintang zal niet gedoogen, dat doelen van het Chineesche grond gebied verloren gaan en zal zoo noo- dig een oorlog ondersteunen". Spreker voegde hieraan nog toe, dat de omstandigheden tot dusver niet had den toegelnten zich krachtiger tegen Japan te verzetten. Welingelichte kringen te Sjang hai verklaren, dat de concentratie van Chineesche troepen o.a. langs den spoorweg Peking—Hnnkau, waartegen van Japansche zijde is geprotesteerd, een uitvloeisel zou zijn van den wil van Nanking, om 'zich tegen een eventueele militaire actie der Japanners in Noord-China tc verzetten. De concentratie zou tevens bedoeld zijn als een veiligheidsmaatregel tegen generaal Han Focfsjoe, gouverneur van Sjantoeng, wiens houding ten aanzien van het Chinccsch-Japansche geschil twijfelachtig is. Generaal Han Foetsjoe is namelijk niet naar Nanking geko men, nm het congres van de Koeomin- tang bij te wonen. In verband met den moord op koning Alexander Te Aix-en-Provcnce begint heden het proces legen de drie Kroaten Pospisjil, Raitsj en Kralj. die beschuldigd wor den van medeplichtigheid aan den aan slag op koning Alexander van Joego slavië cn den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bart hou. Tevens zal hij verstek de zaaak worden behan deld tegen de zich te Turijn in hechte nis bevindende Pavelitsj en Kvaternik, alsmede tegen den in Oostenrijk gevcs- tigden Percevitsj. 120 journalisten, van wie de meesten uit hot buitenland afkomstig zijn, zul len het proces hij wonen. Twee en der tig lelefnonrellen zullen in het Paleis van Justitie tc hunner beschikking staan. STABILISATIEPLANNEN IN MANDSJOEKWO HS1NKING. 17 Nov. (A.N.P.). - De regeering van Mandsjoekuo is voorne mens een wet af te kondigen, die ten doel heeft, tot de stabilisatie der valu ta tc geraken. De wet zou op 1 Decem ber van kracht worden. op andere pagina's SPORT Euwe's Zesde winstpartij. Derde Blad. pag. 2). Wedstrijden van A.P.W.C, Aniersf, Boys en Amsvorde. (Tweede Blad, pag. 3). De gehouden hockey- en korfbal-wed strijden. (Tweede Blad. pag. 3). STADSNIEUWS Kuilstenaarsgilde exposeert. (Tweede Blad, pag. 1). Kadervergadering deer S.D.A.P. (Tweede Blad, pag. 1). J WEERVER WACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. Verwachting: Meest matige Z. tot Z.W., later weer krimpende wind, half tot zwaar bewolkt, later wéér toenemende bewol king, weinig of geen rfegen. wei nig verandering in temepratuur. Hoogste barometerstand 770.3 t6 Ra» val. Laagste barometerstand 740.1 t« Shields. Stormwaarschuwingsdienst Geseind te 9.03 van De Bilt aan alle posten: Stormséin neerhalen, blijft op uw hoede. De nieuwe ruime 4/5 persoons, zonder middenstijl, kleine 6 cylinder, voordelig in wegenbelasting en benzine gebruik De auto welke zich aan de economische toestand heelt aangepast. Te bezichtigen: Stationsplein 5 Amersfoort GEEFT CHINA TOE AAN JAPAN? PEKING, 17 Nov. (Reuter). De gou verneur van Hopei heeft den Japan- schen generaal Doihara medegedeeld, dat hij de Japansche eischen van 31 Oclobor aanneemt, op de volgende voor waarden: 1c. Goedkeuring door Nanking. 2e. Dat hem niet zal worden gevraagd tegen de wil van de bevolking tc han delen. 3c. Dat zijn verklaring niet zal wor den beschouwd als het ter sprake bren gen van de territoriale integriteit van China. Dit antwoord wordt momenteel door generaal Doihara bestudeerd. MIJNWERKINGSSTAKINO OP KOMST? LONDEN, 16 November. (Reuter). De mijnwerkers van Zuid-Wales hebban met 85372 tegen 3843 stemmen hun lei ders gomachtig zoo noodig e«?n staking aan te kondigen ter ondersteuning van den eisch tot loonsverhooging met twee shilling per dag. FOLIO-EDITIE VAN SHAKESPEARE Op een veiling hij Sotheby te Londen is voor exemplaren van de tweede en nerde folio-editie van Shakespeare* too- neclstukkcn 210 en 200 betaald.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1