Kadervergadering der S.D.A.P. Bridge-drive voor de bleekneusjes R.K.Metaalbewerkers bond jubileert KUNSTENAARSGILDE EXPOSEERT 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 18 NOVEMBER IMS STADSNIEUWS PLAN VAN DE ARBEID TOEGELICHT De voorzitter van het N.V.V. houdt een rede in De Valk In de zaal van „Dc Valk" had Zon dag een bijeenkomst plaats van afge vaardigden van instanties uit de mo derne arbeidersbeweging van een aan tal plaatsen uit de provincies Utrecht en Gelderland. Op deze bijeenkomst wa ren ruim 4UU nersonen aanwezig, ver tegenwoordigende 00 vakbondsafdee- lingen. De vergadering werd geleid door den lieer J.v. cl. Wal, voorzitter van de plaatselijke Plan Commissie (P. P.C.). Vóór de opening der vergadering had de onthulling van een plan-vlag plaats. Daarna werd deze vlag door den Heer Van Hassel den vooiv.itter van dc S. D. A. P., den heer Van Wijngaarden aan geboden. Namens de S.D.A.P. bracht spr. hartelijk dank voor deze plan-vlag en beloofde, dut zij bij elke betooging zal worden meegedragen. De heer Van de Wal heette daarna de aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den heer E. Ku- pers, voorzitter van het N.V.V., uit Am sterdam. De heer Kupers aan het woord De heer Kupers wees er na eeen kor te inleiding op, dat bij de ontzettende crisis, die ons land een aantal jaren teistert, de fouten, die aan het kapita listische stelsel kleven, sterker dan ooit in het oog springen, volgens hem heeft dit stelsel zijn zedelijk gezag in diverse kringen verloren. Het feit, dat er van alles te veel is en toch groot ge brek geleden wordt, wordt steeds meer als onhoudbaar beschouwd. Dat het Nederlandsche „Plan van de Arbeid" een vertaling is van het Bel gische plan, werd door hem ontkend. Het Nederlandsche Plan staat geheel op Nederlandsche verhoudingen. Het gaat echter lijnrecht in tegen de Neder landsche regeeringspolitick. In tegen stelling met dc loonsverlagingpolitiek der huidige regeering, is spr. van mee ning, dat de voortdurende loonsverla ging de oplossing voor een doelmatige werkloosheidsbestrijding niet heeft ge bracht. Het cenige wat werd bereikt is, dat de koopkracht in groote mate is aangetast. De exportmogelijkheden zijn voor een groot deel verdwenen. Verschillende landen trachten zich onafhankelijk te maken van het buitenland. Met name Duitschland en Italië hebben zich ge worpen op den lanbouw, zij het dan ook met militaire doeleinden. Deze lan den hebben er vooral veel belang bij om van het buitenland onafhankelijk te zijn. Het systeem van het vrije ruil verkeer komt niet meer terug. Daarom moeten wij ons land anders instellen dan vroeger. In dit verband is het noo- dig dat meer aandacht wordt besteed aan de binnenlandsche markt. Een ernstige grief tegen de regeering is, dat zij er steeds op uit is om de koopkracht van het volk te vermin deren. De heer Kupers wees er op, dat deze defflatic-politiek schipbreuk heeft geleden. In landen waar deze politiek is losgelaten, is de werkloosheid afge nomen. In dit verband weer spr. op België, waar onder leiding van de re geering-Van Zeeland het aantal werk- loozen sterk is verminderd. De werkverruiming is door de regee ring met „een hoop drukte" aangekon digd, maar tot opheden is daarvan wei nig van terecht gekomen. Er zijn 2200 rnenschen te werk gesteld, waarmede 22 millioen gulden gemoeid zijn per jaar. Een krachtige welvaartspolitiok is voor ons land van ontzaggelijke betee- kenis, vooral in verband met dc dicht heid van zijn bevolking. Jaarlijks vraagt ons land voor 30 a 35 duizend nieuwe arbeidskrachten werk. De land verhuizing is vrijwel stopgezet. Het aantal vreemde werkkrachten is in ons land sterk toegenomen. Vervolgens stelde de Heer Kupers de vraag, wat het. plan beoogd. In de eer ste plaats een directe aanval op de wer keloosheid. De koopkracht moet ver hoogd worden. Daarnaast beoogt het plan bestaanszekerheid te brengen voor de werkeloozcn niet alleen, maar ook voor hen, die door de werkloosheid worden bedreigd. Het plan richt zich ook tot de boeren en de tuinders. Daar naast wil het werken om den midden stand omhoog te brengen, want bij een verhoogde koopkracht heeft deze cate gorie onder dc bevolking het meeste belang. Deze intellectucelen en de jongeren, die het spoedigst vatbaar zijn voor ex- trimistische stroomingen, moeten zich plaatsen achter het Plan van de Ar beid, omdat dit ook voor hen perspec tieven opent. Het plan van den Arbeid omvat ook de yerlengine van de leerplicht, omdat dit jonge rnenschen een jaar langer van de arbeidsmarkt houdt. De 40-u. werk week dient ook ingevoerd te worden. Met eenige voorbeelden toonde spr. aan dat. meerdere inkomsten in een arbei dersgezin dadelijk worden omgezet in de meest noodzakelijke levensbehoef ten. waarbij de middenstand gebaat zal zijn. Voorts wees hij op den snellen ach teruitgang van de uitvoering van open bare werken. Jaarlijksche aanbestedin gen door diverse gemeenten zijn reeds van 50 millioen tot 11 a 14 millioen gulden teruggeloopon. Een belangrijke factor voor de uitvoering van liet Plan is het financieele vraagstuk. De samen- sjcllers hebben berekend, dat 000 mil lioen gulden noodig is. Een leening hiervoor achtte spr. in Nederland voor slagen vatbaar. In den mobilisatietijd is er voor een dubbel zoo groot bedrag geleend. In ons land moet krachtig gewerkt worden aan de industrip. Hieraan zul len industriehnnken steun moeten ver- leenen. De Nederlandsche Bank moet in gempenschapsheheer komen, waar naast een scherp toezicht uitgeoefend moet worden op de particuliere ban ken. Het Plan van de Arbeid grijpt diep in het particuliere bedrijfsleven. De rationalisatie heeft veel werkloozcn gekweekt, waarvan dc gemeenschap de nadoelen heeft. Wil een werkgever over gaan tot besparing van arbeidskrach ten ten gevolge van mechanisatie,, dan zal hij daarvoor een bedrag moeten storten in een wachtgeldfonds. Tenslotte wees dc lieer Kupers er op, dat hét Plan van de Arbeid ordening wenscht te brengen in het productie proces. In R.K. en Christelijk Histori sche kringen is het Plan met belang stelling ontvangen. Tegenstanders ver zetten zich uit hoofdzaak, omdat er een odium opligt van de moderne arbei dersbeweging. Maar het Plan van den Arbeid dient te zijn voor geheel ons volk. Het richt zich tot. allen, die be last en beladen zijn door den nadeeli- gen invloed van de crisis. Het is nationaal omdat het gebaseerd is op Nederlandsche verhoudingen. Het zal verwezenlijkt moeten worden door democratische middelen, of het spoedig werkelijkheid zal .worden hangt af van de machtsverhoudingen. Het. doel is om het Plan te maken tot gemeen goed van het volk. We moe ten vooral dc middenstanders er mede bereiken, omdat men daar in de mo derne arbeidersbeweging veelal een vij and ziet. Ook de kleine boeren, die dik wijls worden opgevoed in haat tegen de moderne arbeidersbeweging, zullen beïnvloed moeten worden door de Plan gedachte. Bij dc verkiezingen van 1037 zullen we aldus spreker een meer derheid voor het Plan in het parle ment moeten veroveren. In de middagbijeeenkomst zette de heer Boekman de actie voor het plan uiteen. Op beide inleidingen volgde dis- Batig saldo van 100. De bridgeclub „Amersfoort" heeft Za terdagavond een drive gehouden ten bate van liet Centraal genootschap voor Kinderherstellings- en vacantieoord. Daartoe warer. de beide zalen van Mo- nopole tot één verccnigd. Liefdadig bridge spelend Amersfoort was met en kele uitzonderingen aanwezig, zoodat aan 21 tafels gespeeld kon worden. De voorzitter van de bridgeclub „Amersfoort." sprak een kort welkomst woord, waarna de strijd een aanvang nam. Vinnig is er ditmaal inderdaad gestre den. Naast groot slem, enkele klein- slems werd menig gewaagd manchebod afgegeven. Forcings-doubles, zelfs twee klaveren-conventie werden in den prac- tijk gebracht. Maar ook de dorons ble ven niet uit. Zoo zagen wij een bekend speler na een bieding van drie sans-è tout, gedoubleerd 8, zegge acht down gaan. De rondes volgden elkaar snel op, zoodat te ruim twaalf uur, de eindstand der twee en veertig paren bekend was. Dr. Kamerling deelde met. enkele toe passelijke woorden de prijzen uit. 1e prijs Mevrouw Salomons en de beer Levie met 5885 punten. 2e prijs de heer J. de Vries en Erke- lens. 3e prijs de heer v. Driel en Brüsewitz; 4e prijs Mevr. Rintel-de Jong en de heer Citroen. 5e prijs de heeren v. Haseler en Schou ten. Onder luid applaus deelde mevrouw Dik tenslotte mede, dat een bedrag van honderd gulden voor de Bleekneusjes kan worden afgedragen. Bridgeclub „Amersfoort" kan weer op een mooien avond terugzien. POTTENBAKKERSKUNST De heer Hobbel uit Laren geeft in „Sierkunst" een belang* wekkende lezing over zijn ambacht Hoe hij te werk gaat Zaterdagmiddag heeft de bekende La- rensche pottenbakker Hobbel voor be langstellenden in „Sierkunst" alhier een lezing gehouden over pottenlmkkers- kunst. Dc lieer Hobbel, die zich slechts theo retisch kon verklaren, ving zijn lezing aan met uiteen te zetten, wat voor den pottenbakker hoofdzaak is. Welnu, dit komt hierop neer, dat hij persoonlijk, met eigpn handen, de voor werpen maakt, zonder dat iemand an ders daaraan te pas komt. Dan alleen lean het gemaakte, het ontstane bekoren. In de fabriek daarentegen werken vele arbeiders aan één voorwerp, geen van hen kan uit de klei een pot of vaas kant en klaar maken: iedere arbeider is aan gewezen op onderdeden. Groot is in het pottenbakkersvak liet verschil tusschcn kunstnijverheidsvoor- werpen en ambachtskunst. In het eerste geval toch is er de kunstenaar, die het voorwerp teekent. De fabrikant accep teert het ontwerp, de gipswerker maakt daar niet de draaischijf een vorm uit op, die volgegoten wordt met klei. Deze re productie brengt de fabrikant bij tien tallen tegelijk in omloop. Bij het zien daarvan merkt de kunst zinnige mcnsch onmiddellijk hot ver schil op met ambachtskunst. De laatste is zuiver unicum, de ander massapro duct, dat geen kunstvoorwerp is, niets met kunst te maken heeft en altijd mas saproduct blijft. Is het eigenlijk geen anachronisme, dat de ambachtsrkunstenaar nu nog voortgaat met zijn handenwerk? Som migen zeggen wel, dat het handwerk zal verdwijnen, wat spreker niet hoopt, echter ook niet gelooft. Juist wanneer de techniek alles voor de rnenschen kan doen, zal daarnaast toch plaats blijven voor het handwerk: immers een am bachtsman legt iets in zijn werk, wat dc machine niet kan. Meestal is dat heel simpel, maar de toeschouwer wordt er door getroffen. Het voorwerp „doet" ons iets, zonder dat men er zich rekenschap van geeft, wat. dat „iets" eigenlijk is, zooals in de natuur een boom of plant ons kan treffen, liet is een gewaarwor ding van vreugde, misschien wel het voornaamste wat de kunst geven kan. Heeft de kunstenaar die vreugde met zijn voorwerp bij ons gewekt, dan heeft hij wat bereikt, kan tevreden zijn. Dc beer Hobbel geeft hierbij weer, dat vele rnenschen nog moeten loeren wat niet en wél mooi is en dat men juist in een voudige woningen zulke mooie interiou- ren kan waarnemen, die .hun stemming danken aan enkele kunst-voorwerpen. De pottenbakker gaat als volgt tewerk. Uit dc klei, op de draaischijf gebracht, schept hij zich snel een pot of een vaas. In dit snel handelen ligt. hot. spontane, dat afhankelijk is van schcpper's inspi ratie. Wordt hij voor een oogenblik of dagen niet geïnspireerd, dan is er heusch nog wel ander werk in dien tijd te doen, als b.v. glazuren! Het product moet vervolgens drogen, gaat dan in een oven en komt er als steenen voorwerp uit Daarop wordt glazuur aangebracht. Naar eigen inzicht kan men bij het be reiden van glazuur uitgaan van eenige grondstoffen, die in water opgelost wor den en in welk mengsel bet tot steen ge bakken voorwerp gedompeld wordt. Een klein laagje blijft kleven, wat in den oven, bij een temperatuur van 1200°. verbrand wordt tot een dun glaslaagjc. Dan moet de kunstenaar afwachten hoe liet voorwerp uit den oven gebaald, er uit zal zien, hoewel hij natuurlijk het wel ongeveer weet. Want bij dit proces treedt vooral bij gekleurde voorwer pen dc werking van rookgassen op. hoewel de ingebrachte voorwerpen eeni- germate daartegen beschermd kunnen NIEUWE BALLETTEN VAN KURT JOOSS Donderdag opvoering in het Grand Théatre Voor degenen, die Donderdag in het Grand Theatre in de gelegenheid komen o:n dc nieuwe balletten van Kurt Jooss te gaan zien, zal het interessant zijn, om van te vorén iets naders te verne men omtrent de bedoelingen en het ont staan van deze nalletten. Wat het Weenscho dansspel „H e- denJohann Strauss" betreft, het gegeven hiervan behoeft geen na dere verklaring, daar het hier een luch tig v rooi ijk kijkspel in 6 tafereelen be treft. Het brengt ..Een liefde met hin dernissen" in beeld. De choreografie van het Ballet „Bal- 1 a «1 e" is gebouwd op vóór-klassieke danspassen van middeleeuwsche hof dansen in hoofdzaak: Gaillardc, Volte en Branie. Kurt Jooss vond in een oude kroniek uit het jaar 1100 de volgende zin en hierop bouwde hij zijn ballet: „Koningin Mathilde echter schonk de jonge mar kiezen een vergiftigde bloem, aangezien de koning haar te zeer het hof maakte/ Het dansdrama „De Spiegel" is een ballet in 8 tafereelen, waarin een modern tijdbeeld van na-oorl ogee lie toe standen verwerkt wordt. Het eerste tafereel „C a t a s t r o p h e" toont ons het leven der mcnschheid in oorlogstijd, wij zien de soldaten aan het front, vluchtende volksscharen en bet grootstndseh leven in snel tempo elkaar afwisselen. Het volgende tafereel brengt ons «le terugkeer van drie kameraden, drie soldaten uit drie verschillende sociale klassen. liet zijn: «Ie werkman, «Ie midden stander. de ..fijne" meneer. Wij zien de commissie van ontvangst, de ietwat lachwekkende huldiging der helden. Dc soldatenuniformen worden afgelegd. Een ieder keert terug tot zijn eigen kring en vrienden; de „fijne" me neer is alweer in rok en gaat het mon daine leven tegemoet. Dc middenstan der wordt afgehaald door zijnsgelijken, de kleine luiden met hun keurige dop hoed j es. Tenslotte de werkmandaar is zijn vrouw, daur zijn zijn kameraden, voor hem begint onmiddellijk het werken en zwoegen, terwijl in tusschen anderen zich bezighouden met sport, flirt en dans. Een nieuwe ramp bedreigt het lot van de arbeiders, geen werk. Handen die zoeken, een gedwongen nietsdoen, dat den arbeider dwingt te zoeken naar af leidingongeoorloofde, liefde. Een gebroken huwelijk, een vrouw, die als laatste toevlucht „haar geluk" op straat beproeft. Het vierde beeld toont ons de T fl e a- 1 i s t. liet is de middenstander, de jon ge student, die redeneert en praat, de theoreticus die niet woorden de ma laise tracht te bezweren. Telkens weer duikt hij op. temidden der klassen. Hij probeert burger en arbeiders te vereeni gen, zonder succes. Daarna agiteert hij hij den arbeider, doch men gelooft hem niet. Tafereel 5 toont ons al «leze Con trasten. Wij zien de speeltafel, wij zien beursspeculanten» het eene moment rijk, een seconde later geruïneerd. De toestand is onhoudbaar geworden, de politieke redenaar belegt een samen zwering van ontevredenen uit alle klassen, bnrieades worden gebouwd, de revolutie breekt uit. brengt een algo- meeno vernietiging, het e i n d e is na bij. Dan met hot aanbreken van tie nieuwe dageraad keert de liezintiing weer. Een vrouw, en moederhart is het die een gewonde tegenstander opbeurt, ondersteunt. Het voorbeeld is gegeven, verzoening volgt, en het zijn weer de drie kameraden van lief front, die el kaar terugvinden, de hand reiken, thans in de burgermaatschappij, weer in ge zamenlijke tred voortschrijden het zon nelirht en een nieuw begin tege moet. worden. Door deze gassen kan men soms een mooi, maar vaak ook een slecht resultaat verkrijgen. Men mag daarop echter niet spcculccrcn. Is dn werking nadeelig gebleken, dun blijft niets anders over dan-vernietiging van het voorwerp. Alles hangt af van vele factoren, maar één ding is zeker: het product moet ineens in orde zijn en kan niet, zooals bij een schilderij, later nog bijgewerkt worden. Een vercischto is dan ook jarenlange routine. Er zijn be paalde dingen, die de pottenbakker niet maken kan, hoe graag hij ook zou wil len. Gelukkig, aldus spreker, is dat ook in andere ambachten. Lukt het echter om een bepaald rood of ander gekleurd voorwerp te scheppen, dan ondervindt de kunstenaar daarvan het genot en do voldoening: ondanks het vermoeiende werk, als men nagaat, dat hij soms meer dan 24 uren onafgebroken hij zijn oven blijft! Als iets van deze vreugde op dc rnen schen overgedragen kan worden, dan mag en kan de kunstenaar tevreden zijn, als zijnde de voornaamste voldoe ning. Van het materieeolc wil de heer Hobbel niet spreken, het heeft met dc knust op zichzelf niets te maken. Het 35*jarig bestaan gisteren in gebouw St. Joseph gevierd Gisteren was er in liet gebouw St. Joseph, Lievevrouwestraat weder viering van een vereenigingsjubilcum. De recep tie had een buitengewoon druk bezoek en tal van bloemstukken kwamen binnen o.a. van de afd. R. K. Werknemersver- bond. Namens de R.K. Wcrkliedenvcrceni- ging, de standsorganisatie, ook voor deze vakgroep, werd gesproken door den hr. J. van der Linden, voorzitter van deze vcrceniging in afdeeling I (de gemeente uitgezonderd het Soesterkwarticr). Spreker, wees op liet moeilijke maar noodzakelijke voor een bestuur om de leden te. moeten voorhonden, het. nood wendige in dezen tijd van de verslechte ring der arbeidstoestanden. Het zou veel gemakkelijker zijn te zeggen: Het moet anders. Daarmee komt men echte!* ver keerd uit; het zou struisvogelpolitiek wezen; volgen van eenzelfde lijn door allo bestuursleden is vooral thans een eerste cisch. De geestelijke adviseur, kupelann de Jong wees op den rustigen gang der ju- hiloerendc vcrceniging. Ondanks allen tegenslag van heden is daar nooit van moeilijkheden te spreken in het verceni- gingslevcn. Moge het principieel Katho liek zijn, het principieel organisatieman zijn steeds voorop staan. Bij bet openingswoord van den feest avond wees de heer van Tilburg als voorzitter der rcgelingcommissic op de besturen van voorheen. De lieer Buys had indertijd de drie functies van voor zitter, secretaris en penningmeester ge lijktijdig waar te nemen. Zulke rnenschen met zooveel overgave voor dc vcrceniging zijn dc groote krach ten, zoo ving de feestredenaar aan, de heer II. van Tongeren, penningmeester van het Hoofdbestuur. Spreker schetste wat na jaren van offer on strijd was be reikt en waarheen het in dc toekomst dient gericht te wezen. Ook hier zorgde het duo Pijpen voor een echt prettigen feestavond, daarbij gesteund door goede muziek. AMERSF. RADIOCENTRALE Moreen geeft de Amersfoortsche Ru- diocentralc. behalve de programma's der heide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandschc zendstations door: 11.0512.20 Londen Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.20— 5.35 Londen Regional. 5.350.20 Droitwich. 0.20. 0.50 Keulen. 7.008.Gram. t'itz. A.R.C. 8.009.20 Londen Regional. 9.20—12.Wcencn. HANDELSINSTITUUT „AMERSFOORT" Voor het alhier gehouden examen voor de Koninklijke A.S.B. zijn ge slaagd voor Machineschriiven diplo ma A: Mej. T. van Diggclc ep de heer A. C. M. Pullens. Geslaagd voer machineschriiven di ploma B: de dames C. G. Los. M. Se- venhuysen. Soesterberg: A. J. v. d. Wit te. Soest: W. van Soeren en de heeren A. J. van Dam, G. Jonker. J. A. van Mourik en J. van tie Vnigt. Geslaagd voor kantoor-stenograaf Duitsch: Mei. J. Overwiik. Geslaagd voor kantoor-stenograaf Nederlandsch: de heer J. H. Kisner, Hoogland. UTR. STEDELIJK ORKEST Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het vijfde abonncmcnts cou rt floor liet U. S. O. plaats. liet programma luidt als volgt: 1. Ouverture tot de opera „II Bar- hiere di Sevigla" van Rossini. 2. Symphonic in D, K. V. 385 van Mo zart. 3. Ouverture „Leo no re" no. 3, op. 72 A, van L, v. Beethoven. 4. Symphonic no. 4 in c, op. 98 van Brahms. EXAMENS Aan dc Vrije Universiteit tc Amster dam slaagde voor het examen Theologie dc heer D. C. Lonkhuyzen, alhier. NAJAARSTENTOONSTEL LING IN DE POTH De kunst in veel vormen hier te aanschouwen Het zal nog nooit gebeurd zijn, dat kunstenaars en kunstliefhebbers zich opmaakten voor het bijwonen van de opening van een tentoonstelling in do Poth, terwijl het carillon van den O.L. Vrouwetoren liederen over dc stad liet liooren. De Nijkerksclio beiaardier dc lieer Joh. H. Mcyll was Zaterdagmiddag dc kunstenaar, die velen aan zich ver plichtte door zijn gaaf en melodieus spel. Over het carillon zelf was hij best te spreken in een onderhoud, dat wij niet hem hadden. Maar het mechanisme kan nog wel verbeterdworden, zoodat men dc handen niet behoeft stuk te slaan. In de tentoonstellingszaal waren tal rijke kunstliefhebbers aanwezig, toen de heer Hendriks, voorzitter van het kunstenaarsgilde, een welkomstwoord sprak, waarin hij wees op het zeer bij zondere, dat «lit Gildcfeest is ingeluid vanaf den hoogen trans van den O. L. Vrouwetoren. Er is nog een andere re den tot blijdschap, zoo vervolgde spre ker, want cenige dagen geleden heeft ten paleize 't Loo het II. M. de Koningin behaagd, haar koninklijke goedkeuring te hechten aan de statuten van het gilde. Nu zijn wij volwassen en nu zul len onze woorden en werken krachtiger kunnen spreken naar buiten. Spreker hoopte, dat de algemeenc vergadering van a.s. Woensdag de bestuursvoorstel len zal aannemen, Onze eerste claad zal dan zijn, het eeren van onze hoogc auto riteiten. Verder zullen wc trachten de kunstenaars in deze moeilijke tijden te steunen, terwijl we ten slotte U allen, vervolgt spreker tot de aanwezigen, wil len betrekken in de belangen van ons gilde. Hij is verheugd over de aanwezig heid van zoovelen en dankt den burge meester voor zijn aanwezigheid en zijn belangstelling. Ook de gastheeren, dc regenten van de Poth, is dc heer Hen driks dankbaar en erkentelijk voor hun hernieuwde gastvrijheid, want het blijft steeds' een groot voorrecht te kunnen exposeoren in deze stemmige „camcre". Spreker dankt nog het gemocntehestuui voor de welwillendheid, dat de beiaard bespeeld mocht worden en den heer Mcyll brengt hij hulde en lof voor zijn betoovcrend spel. Met initiatief van liet. Gilde, om aller aandacht tc vestigen op de kostelijke klokken van Hemony en dc noodige aanvulling en verbetering, zal wel ieders instemming hebben. Daarna sprak mejuffrouw N. Posthumus Meyj.es uit Heem stede. die allereerst wees op het, vele ernstige van dezen tijd, dat een begin vormt van verblijdende dingen. In de eerste plaats, dat er in een kleine stnd nis Amersfoort een kring van jongo rnenschen zich vormt tot een gilde en zich aldus manifesteert. Hun werk ver tegenwoordigt het zich bezighouden mei hef geven van vorm aan den inhoud van den tijd. Nog is die inhoud zonder traditie; en daarom steil do twintigste eeuw de kunstenaars voor een groote taak, want dc Inhoud toetst zich direct aan liet leven. Spreekster prijst de or ganisatie als den vorm van het elkan der toonen van liet werk en het leveren van critiok. Zulk een tentoonstelling is niet alleen een uiterlijk succesje, maar hij het houtvuur en het kaarslicht in deze historische omgeving voelen wc den plicht, tegenover elkander, om te steunen. Produceerende kunstenaars hebben liet zwaar. We zien hier het re sultaat van vele gebieden der kunst: weefwerk, smeedkunst, houwkunst, pot tenbakken. beeldhouwen. Met den wensch, dat deze expositie succes zal hebben, besloot spreekster haar rede. De tentoonstelling Het is een verblijdend verschijnsel, dat het Amerfoortschc Kunstcnaarsgil- die zich gestadig uitbreidt en bezig Is van de stad een cultureel centrum te maken, waarheen schilders, musici en anderen uit wijden omtrek zich voelen aangetrokken. De plechtstatigheid die zoo gemakkelijk binnendringt waar Hollanders zich tot iets vereenigen dat met cultuur te maken heeft, is in dit milieu zooveel mogelijk gebannen en de gemoedlijkheid, die den schilder van oudsher eigen mag zijn, is hier ge lukkig nog niet verdrongen door een al te strakken^intcllectucclcn ernst. Onder gemoedelijkheid versta ik niet flat iedereen het met iedereen eens is. Ik kan me voorstellen dat er in tie sa menkomsten van het Gilde lustig ge discussieerd wordt, flat velen liet met velen oneens zijn, en dat toch «1c ge moedelijke stemming niet verstoord wordt. Zelfs is het denkbaar, dat de zoo vredig uitziende tentoonstellingen een allerminst paisibel vóór- of naspel be leven. Een jury moet immers vaak be slissingen nemen die voor den betrok kene allerminst aangenaam zijn. liet weigeren van een aangeboden werk wekt onwrikbaar eenigen wrok. omdat de maker alleen al door liet in tc zen den, zijn werk een voorkeur schenkt, die hemdoor een „eigenwijze" jury rauwelijks wordt „afgestreden". On- cenigheid is derhalve bij iedere expo sitie onvermijdelijk, maar de tijd heelt alle wonden en wanneer blijkt «lat de jury strikt gewetensvol heeft gewerkt, dan is die wetenschap een extra ver zoenende factor. liet Gilde vereenigt niet alleen beel dende kunstenaars onder zijn vaandel, maar ook musici en anderen, en het was daarom een uitmuntend idee om Zaterdagmiddag aan de opening van de expositie een bespeling van het to- rencarillon door het Gilde-lid den heer Meyll vooraf te laten gaan. Zoo werd het niet alleen ..het Gilde exposeert", maar ook „Dc Gilde viert", en wellicht is de tijd niet ver meer, fiat de flames en heeren exposanten flit ook zingend bevestigen!. De tentoonstelling zelf heeft een ga ver en harmonischer aanzien dan vo rige exposities van het Gilde. De nor men waaraan het ingezonden werk wordt getoetst, konden blijkbaar hon ger en strenger zijn, cn wie door de beide zalen van De Poth rondwandelt ziet menig werk dat hii ongedwongen mooi kan vinden en menig ander werk dat hij op zijn minst sympathiek of curieus mag achten. Heusch. lezer het is de moeite waard Voor een criticus is het niet zoo een voudig om vun de ruim 80 inzendingen die dc catalogus rijk is, een berede neerd exposé te geven. Men verwacht van mij derhalve geen volledigheid; menigeen zul ik slechts kunnen aan stippen. Wie het fijne, reine en onpretentieuze maar zeer verzorgde liefheeft kan al tijd bij Jan Wittenberg terecht. Hij is hier vertegenwoordigd in een baby-por tretje en een riviergezicht, beide met een liefde voor het détail gedaan, die te gelijkertijd styleerend en keurend te werk gaat. In het haar van de zuigeling is waarlijk iets van een Japansche ver- lijning, en het gezicht op de Lek is in zijn blanke tonen toch nog zeer gevari eerd van kleur. Wie wil zien welk een kunde hier achter zit kan dit vergelijkenderwijze vaststellen door onmiddellijk daarna liet stilleven van een leerlinge Helena Takes (gezel vun het gilde) te bezich tigen, en toch is ook dit sympathiek cn aangenaam werk. Wanneer men van kunde spreekt, is het niet zoo gek, aan dc „Breinmer- groep" to denken, ik bedoel dr. J. Nie- weg, Jhr. A. W. den Beer Poortugael mevr. S. Tutein Noltlicnius-van Heuke- lom, die niet louter toevallig eikaars na bijheid op deze tentoonstelling hebben gevonden. Hun schilderijen spreken een gedempte, beschaafde en gekunde taal. Öin even bij dit beeld tc blijven: de arti culatie is scherp en zuiver, de klank muzikaal en de spraakkunst verstaan ze allo drie tot, op den grond. Noch op de opgezette vogels van Nieweg, noch op het stilleven van Sara van 1 leuke- lom. noch op de befaamde tinnen kan netjes van don Beer Poort ugael raakt men spoedig uitgekeken. Er is op ge vochten om de materie zoo helder nio» gelijk op te roepen en toch niet in da materie te blijven steken. Het bezwaar is echter dat deze „taal" tc puristisch is er klinkt geen enkel onvertogen woord, en iedereen die langen tijd in een voor naam gezelschap heeft vertoefd, kan daar wel eens naar snakken Voor verrassingen zorgen o.m. G. de Gruyter-Feuerstein en Edith Pijpers, twee schilderessen flic overigens niet veel gemeenschappelijks verlootten. De eerste zond een werk „De Viersprong" in, dat treft door zijn oorspronkelijke!! visie, zijn mooi doorgevoerde lichte kleur en geestige détails. Toch is het ge val niet heelemaal opgelost. De stam van dc loofboom namelijk' naast de conifeer wortelt niet in den grond, en heeft ook geen logische aan- sluiting met de groene bladerkroon. Edith Pijper is den lantsfen tijd blijk baar gebondener en rustiger gaan wer ken. In Bloesems treffen aangename kwaliteiten van kleur en conseptie, in den kop van den Chinees eveneens. Mach iel Brandenburg is naar ik meen een Hilversummer die voor do eerste maal in dit gezelschap verschijnt. Do vrouw achter het tafeltje, waarop een glas met bloedrood vocht staat, laat omtrent haar type en persoonlijkheid weinig raden. De houding, de uitdrukking en het coloriet zijn over 't algemeen zeer ge lukkig, alleen dc beeiien naast het ta feltje lijken mij verteekend. Eveneens een nieuwe verschijning in dit milieu is de Utrechtenaar 1). d. Zweep, dia met een gevoelig zelfportret gelukkig voor den dag komt. Een Utrechter, die vroeger reeds in dit ensemble vertoefde is D. v. Luyn, die zich in zijn droge- naald-etsen uit de Provence, fraai van schikking en toon, een uitgesproken graficus toont. Trouwe exposanten als Joh. D. Hen driks, Willem J. van Dam. D. de Leeuw, J. van Ham, A. A. M. C. Bolk, J. Faure en niet te vergeten het oudste lid L. Sehulmnn zijn waardig vertegenwoor digd, de heide eersten met persoonlijk geziene landschappen, levendig van lijn cn kleur, terwijl Van Dam ook een knappe teekening Inzond. Van Da Leeuw zag ik niet plezier zijn gotee- kend stadsgezicht uit Venetic terug. Toon van Ham schilderde een land schap. even 1 rouwhartig geobserveerd als zijn bekende strakke tcckenwerk, Louis Cardinaals komt met een paar opmerkelijke schilderijen voor den dag, ook het portretje van mevr. I'ti gerLens is frisch en vlot geschilderd, voorts noem ik stillevens van A. J. Voorn, Ed. Hellendoorn, \V. Vermand® A. v. tl. Pol (Utrecht), een curieus duin landschap van mevr. v. Ilaersoltede Lange, een goede houtsnede (de cenige) van s. Ie Poole, en teekeningen van I-ottc UyldertMayer. Nan Lctsch, J« C Nijland cn G. v. Wijland. J. Bezaan, die den afgoloopen zo mer een reis naar de Krim heeft ge maakt, zond uit zijn getcekende herin neringen een rots in zee, en een berg landschap uit dc Kauknsus, waarvan speciaal het laatste mij bizonder trof door zijn gevoelige lijnen en fijnen at mosfeer. De architectuur vindt op deze, ex positie vertegenwoordiging in twee ta lentvolle, maar heel verschillend geaar de figuren: G. Adriaans (dc gekleurd» teekening van een schilderachtig huisje in Driebergen) "ii W. Wymstra (foto's van een zakelijk opgeval huis in Maarsscn niet bizonder fraaie inte rieurs!) Een paar kleine stukken beeldhouw werk zijn er van L 11. I». van Dorp. dat zijn invloeden duidelijk toont, maar toch ook kwaliteiten heeft (speciaal het figuurtje). Men zal zich niet licht vergissen in de toekenning van het aardewerk. Dat van J. van Ham is lichter en eleganter tegenover het forsche, stoere van den Duitschen pottenbakker die zich te Putten gevestigd heeft: Franz E. Wil- denhain. De bezoeker? zullen ook niet nalaten aandacht te schenken aan het weef werk van Kiep v. Egten en Dien Ma terman, en dat van mevr. E. Akkringa. C. A. SCHIEP KAASMARKT Aangevoerd werden 31 wagens, teza men wegende 7750 K.G. De prijzen lie pen van 20 tot 22 per 50 K.G. Han del matig.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5