SPAART UW HART Wasscherij Tullekensmolen KEITJES" MOEILIJKE OPMARSCH UW GOEDEREN AMERSFOORT AMERSFOORTSCH DAGBLAD NOORD-CHINA AUTONOOM BEEKBERGEN bij APUDOORN BOEKHOUDEN DAGBLAD Laatste Berichten ECHTE ONSCHADELUKE KOFFIEBOONEN VAN HOOGSTAANDE KWALITEIT GEGARANDEERD COFFEïNEVRU Een Europeesch dagbladschrijver be zoekt de streken ten Noorden van Addis Abeba IN HECHTENIS GENOMEN EEN SNELLER VEROVERINGSTEMPO Advertentiën 1. VERLOREN GELD W.VAN DER MAAT GIJ ZIJTGEEN „AMERSFOORTER" ZONDER HET „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1933 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De banden met de regeering te Nanking niet geheel verbroken? Tsjang Kai Tsjek geeft toe Reuter seint uit Sjanghai, dat gene- raad Doiliara momenteel te Peking vertoeft, waar hij de onderhandelingen heeft geleid tot het vestigen van de autonome regeering in Noord-China. Voor het geval een dergelijke regeering tot stand zou komen, zou Doihara hebben beloofd: lo. dat geen Japansch leger Noord-China zal bezetten; 2o. dat Japan niet zal interve; nieeren in de binnenlandsche aangelegenheden van het autono* me gebied. 3o. dat de autonome regeering niet geheel de banden met de re* gering van Nanking zal behoeven te verbreken. Nader meldt Reuter uit Tokio, dat de administratie en diplomatieke func ties van de autonome federatie van Noord-China, welke bijna 100 millioen inwoners telt, ongeveer dezelfde zijn als bij de Zuid-Chineesche regeering. Het regiem zal het aanzien hebben van een plaatselijk bewind, doch zal in werkelijkheid volledige macht heb ben en geleid worden door een comité van notabelen met Japansche raads lieden. De Japansche raadslieden zullen benoemd worden bij de administratieve en militaire departementen. De Japansche pers verklaart, dat de Chineesche censor te Sjanghai zeer ac tief is; geen enkel bericht over de auto nome federatie komt hier in de kran ten, noch in de buitenlandsche, noch in de plaatselijke pers. De Japansche pers verneemt uit Pe king dal de „autonome federatie van de vijf Noord-Chineesche provincies" wel economisch en financieel onafhan kelijk zal zijn van Nanking, doch niet politiek. Bovendien wordt uit Nanking verno men, dat Tsjang Kai Tsjek stilzwijgend het bestaan van deze federatie zal aan vaarden, onder voorwaarde, dat de in tegriteit van China niet wordt aange tast. Naar schatting zijn len noorden van Sjanheikwan 20.000 inan van het Kwantoengleger geconcentreerd. Van de Chineesche spoorwegautoriteiten is ver langd, dat zij onverwijld 28 treinen be schikbaar zullen stellen voor het ver voer van troepen. Volgens Reutergeloof t men te Wash ington, dat do toestand in Noord-China de Amerikaansche regeering evenveel zorg baart als indertijd de bezetting van Mandsjoerije door Japansche troe pen. Japan tegen buiten tandsche leening aan China. De Japansche minister van buiten landsche zaken, Hirota, heeft den Ja- panschcn ambassadeur in China tele grafisch opdracht gegeven den Brit- schen ambassadeur Cadogan cn sir Frederick Leith Ross, den voorzitter van de Britsche goodwili-missie, te wil len antwoorden, dat de Japansche re geering het Britsche verzoek, mede te werken aan het verstrekken van een leening aan China, van de hana wijst, omdat buitenlandsche leeningen aan China de macht kunnen versterken van bepaalde Chineesche leiders, waardoor eerder internationale verwikkelingen mogelijk worden. Bescherming tegen het communisme Reuter seint uit Tokio, dat de nieu we regeering van Noord-China een ma nifest zal publiceeren, waarin de mo netaire politiek van de Nanking-regee- ring scherp wordt gehekeld, waarin de financieele en economische onafhanke lijkheid van Noord-China wordt afge kondigd en waarin samenwerking wordt bepleit tusschen China, Japan en Mandsjoewko ter bescherming te gen hot communisme. I it Peking wordt gemeld, dat de burgemeester van deze stad het ge meen tepersoneel volkomen heeft gewij zigd en dat het mecrendeel van de nieuwe ambtenaren onder Japanschen Invloed staat. Amerikaansche benzine naar Italië? LOS ANGELES, 19 November. (Reu- t®r). Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken wei gert bescherming te verleencn aan een Amerikaansch koopvaardijschip, Jat, naar men gelooft, benzine vervoert naar Italiaanse!) Somaliland. De offi cieren van het vaartuig ontkennen, dat de benzine voor Italië bestemd is. De bemanning zal een vergadering hou den om te heslissen, of zij zich nog vrij willig zal laten aanmonsteren. Do hond van zeelieden aan den Stil len Oceaan verklaart het vrachtschip Oregon Sn de haven te houden, totdat het departement van buitenlandsche zaken waarborgt, dat aan de beman ning volledige bescherming wordt ver leend. Het is uiterst bezwaarlijk tele» fonisch in contact te komen met de Abessijnsche hoofdstad Pas na een uur verbinding (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES) ADDIS ABEBA. Maandagavond. Na tien avontuurlijke en min of meer wis selvallige dagen in het binnenland van Abessynië slaagde ik er in honderd mijl Noordwaarts door te dringen met de eenige journalisten, die tot nu toe Addis Abeba in deze richting hebben verlaten. Ik was de eerste Europeaan, die sinds het uitbreken van den oorlog tot aan Debra'Brehan (ongeveer 20 mijl ten Westen van Ankober), is doorge drongen. Men had het beloofde journalisten be zoek aan Dessie ioderen dag weer op nieuw uitgesteld. Ik trok er daarom, na de noodige technische toestemming uit Dessie te hebben verkregen, zelf op uif en verliet Addis Abeba om te trachten zoo ver mogelijk Noordwaarts door te dringen. Het opperhoofd van Debra Brehan maakte echter een einde aan mijn on derzockingstocht, door mij eenvoudig weg gevangen te zetten, bewaakt door een gewapende macht en door het be vel uit Addis Abeba op te volgen om den weg naar Dessie te versperren en elke beweging in Noordelijke richting te verhinderen. Ondanks deze bekorting van de reis kon ik de geruchten omtrent de rede nen van het uitstel van ons bezoek aan Dessie onderzoeken. Ik kreeg den in druk uit de eerste hand van de voor het Noorden bestemde Abessijnsche troepen, buiten de kunstmatige atmos feer van Addis Abeba. Bovendien was ik in de gelegenheid een leerzame» blik te werpen op de critieke 100 mijl, ten Noord-Oosten van Addis Abeba, dio misschien getuigen zullen zijn van do laatste étappe in den Italiaanschen ver overingstocht. Ik vernam te Debra Brehan, dat do vechtpartij, dio onder dc soldaten op weg noar Dessie was uitgebroken tus schen hen, die in uniform waren en hen, die het er zonder moesten doen, vrijwel het karakter van een muiterij had gedragen cn tot onderling bloedver gieten had geleid. De moeilijkheden wa ren ontstaan, doordat de in sjamma's gekleede Abessijnsche soldaten jaloersch waren geworden op de geüniformeerde en gewapende soldaten. Bijzonderheden over den omvang der wanordelijkheden zijn niet beschikbaar, maar de wilde verhalen, die de ronde doen, schijnen de regcering gelijk te geven in haar opvatting, dat de weg intusschen nog maar weinig geschikt is voor Europea nen. Op een afstand van 20 mijl van Ad dis Abeba en v'erder zag ik groot© kam pementen der Abessijnsche troepen, oa van de troepen van Ras Getatsjo. Bij zonder opmerkelijk was de geraffineer de wijze, waarop men bij dö formatie rekening had gehouden met mogelijke luchtaanvallen. Over het algemeen za gen do kampen er ordelijk uit en ver toonden veel overeenkomst met kam pementen, die men ook by Europeesche legermanoeuvres ziet. Een nader onder zoek leek echter niet aanbevelenswaar dig. Groepjes gewapende soldaten mar cheerden tusschen de kampen op en neer, zonder aanvoerder en met geen ander doel dan een vaag verlangen naar vijandelijkheden. Het was duidelijk, dat dit district grondig is uitgedund door de mobilisa tie. Het vrouwelijk element overweegt sterk in alle dorpen. Het land in de landbouwdistricten ligt verlaten. Het laatste gedeelte van den weg naar het Noorden is vermoedelijk typeerend voor de verdere Noordelijke landstreek en daarom een beschrijving waard, vooral uit een oogpunt van verbindingen. Onwillig opperhoofd Dc weg naar Dessie is een van de meest belangrijke. Het is een ruw pad WERELDGEBEUREN DE BONO VERVANGEN DOOR BAD'AGLIO In den vervolge zuU len de Italianen minder dan tot dusver mates riaal en menschen spas ren IN Abessynië heeft zich, met betrek king tot het Italiaansche leger, een commandowisseling voltrokken, die nog al opzien heeft gebaard. Gelijk men weet, is De Bono als opperbevelhebber der Italiaansche strijdkrachten terug geroepen. Zijn plaats zal thans worden ingenomen door Badoglio, die zich reeds heeft ingescheept. Waarom wordt De Bono niet lauger gehandhaafd? Te Rome heeft men te kennen gegeven, dat hij, op een loffe lijke wijze, de hem opgedragen taak heeft uitgevoerd. De schande van de nederlaag, die de Italianen in 189G bij Adoea hebben geleden, is uitgewischt en bovendien is De Bono erin geslaagd de provincie Tigre voor de Italianen te veroveren. Zijn missie heeft hij der halve vervuld, zooals van hem werd verwacht. Overigens heeft het de aandacht ge trokken, dat reeds voor de verandering van het opperbevel talrijke geruchten de ronde deden, waarin werd gezin speeld op De Bono's aanstaande terug roeping. Vooral droegen deze geruchten een hardnekkig karakter, sinds Ba doglio een inspectietocht ondernam naar de Italiaansche fronten. In welk opzicht schoot De Bono dan tekort? Men krijgt den indruk, dat Mussolini zich niet kon vereenigen met het veroveringstempo van den ge neraal. die in allen deele een groote voorzichtigheid aan den dag legde. Te allen tijde wns hij bedacht op de vei ligheid zijner troepen, zijn veroverin gen consolideerde hij secuur en zijn mannen stelde hij niet noodeloos In ge vaar. Doordat hij echter zoowel men schen als materiaal zooveel mogelijk spaarde, schoot hij niet zoo snel op als te Rome wel wenschelljk werd geacht: te Rome heeft men het wel heel mooi gevonden, dat hij in Abessynië ver klaarde als brenger der i»esehaving te komen en dus niet n dc eerste plaats als vernielend soldaat, maar de duce gaf niettemin de voorkeur aan éclatan ter successen Mussolini's genegenheid ging dan ook meer uit naar iemand als Graziani, die door zijn forscher optreden reeds eerder in Lybië zijn sporen heeft verdiend en die, naar ken ners van den toestand verklaren, al les vernietigt wat hem in den weg komt. Aan De Bono's optreden wordt het dan ook geweten, dat, al heeft de oor log in Ethiopië al een week of zes ge duurd, de Italianen, die in drie co lonnes oprukken, teneinde te trachten de verbinding tusschen Abessynië en de zee te verbreken, hierin nog steeds niet zijn geslaagd. De toestand aan het front is namelijk deze: het Noordelijk leger is nog niet veel verder gekomen dan Makalle, het Zuidelijk leger, dat door Graziani wordt geleid, staat lots ten Noorden van Gorahei, terwijl de Oostelijke groep pas het Moessa Ali- massief heeft bereikt. Vooral in Abessynië is, onder meer in verband met temperatuur, klimaat en bodemgesteldheid, de tijd uiterst kostbaar. Hoe langer do veldtocht duurt, hoe voordeeliger zulks is voor de Abcssijnen. Dezen toch zijn, wan neer de opmarsch wordt vertraagd en de Italianen in langzaam tempo opruk ken, in staat zich to voorzien van al les, wat voor een krachtig verweer in den oorlog dienstig is: wapens, muni tie enz. De kans op een Italiaansche overrompeling, de kans zelfs op een definitief succes, hangt, naar men te Rome van gevoelen is, af van eon kordaat cn snel optreden. Dat men te Rofne spoed achter de oorlogvoering wil zetten, houdt uit den aard der zaak ook verband met de om standigheid, dat sinds gisteren de tegen Italië gerichte strafmaatregelen van kracht zijn geworden, zoodat Italië zeer veel wordt onthouden, wat het zich anders kon aanschaffen. Nu Italië is blootgesteld aan een economische en financieele „helegering". ziet de Ita liaansche regeering in, dat alleen oen versneld tempo in het oorlogsgebied de situatie nog kan redden. Badoglio nu, aanmerkelijk jonger dan De Bono, wordt als de man beschouwd, die door groote voortvarendheid bij machte zal zijn Italië het eene wapen succes na het andere te bezorgen. Tc Rome neemt men aan, dat hij het vrij spoedig met de Abessijncn klaar zal -pelen cn erin zal slagen hen volko men te vernietigen. Noch materiaal, noch menschen zal hij vormoedelijk sparen. Er zijn deskundigen, die als hun zienswijze te kennen geven, dat aan de wijze van oorlogvoering, die Badoglio vermoedelijk zal toepassen, stellig ook groote gevaren vastzitten, aangezien tengevolge van den snollen wigvormigen opmarsch de flank onge dekt blijft, zoodat zij bloot staat aan Abessijnsche aanvallen. Do Italianen meenen echter dit gevaar 'te kunnen riskeeren. Met spanning wacht de we reld nu af, of de tempoversnelling op liet krijgstooneel werkelijk den Italia nen de overwinning zal waarborgen. door velden cn dwars door het land, ant door steenen wordt aangegeven. De telefoon, waaraan de Abessijnsche re geering het uitblijven van oorlogsnieuws wijt, bleek een merkwaardig mengsel van moderne zakelijkheid en ouderwet* schen geest te zijn. De hoofdlijnen, die dateeren uit den lijd van Menelik, k>o- pon dwars over het land, zonder voor heuvelen of bosschen uit den weg te gaan. Langs den weg zijn op een af stand van ongeveer 50 mijl telefoons geplaatst cn mijn eigen ondervinding deed mij begrijpen, waarom oorlogs nieuws in Addis Abeba niet altijd juist en actueel is. Het kostte bijv. meer dan een uur eqn verbinding met Acklis Abeba tot stand te brengen. In Debra Brehan heb ik ge durende twintig uur pogingen in lifit werk gesteld om mij met officie'ele per soonlijkheden in verbinding te stellen, zonder cr in te slagen. Dit was echter hoofdzakelijk te wijten aan den onwil van het opperhoofd, dat er trotsch op was mij en mijn expeditie in hechtenis te houden. Het bleek onmogelijk te zijn een vlot gesprek te voeren. De telefonist van ieder toestel is voortdurend door een haag van menschen omringd cn het geroezemoes van al het gepraat maakt het onmogelijk nauwkeurig te spreken. Als Debra Brehan gebombar deerd zou worden, zou het verslag daar over er werkelijk wonderbaarlijk uit zien tegen den tijd, dat het Addis Abeba bereikt zou hebben. Koude nachten Uit geografisch oogpunt zijn de laat ste 120 mijl ten Noord-Oosten van Addis Abeba een bij uitstek makkelijk gebied voor een opmarsch. Het land is een glooiende vlakte, zonder hoornen en met zoo weinig dekking, dat de Abes- si jnen er weinig kans hebben voor hun guerrilla-tactiek. De weinige verdedi gingsposities kunnen gemakkelijk door bombardementen tot overgave worden gedwongen. Een leger kan door dit ge bied even gemakkelijk opmarcheercn als overal elders. De rivieren, die niet erg breed zijn, kunnen gemakkelijk ge passeerd worden, omdat de weg niet over bruggen, maar eenvoudig over steenen of aarden dammen loopt. Het groote aantal stroomen zorgt voor- een veilige en voldoende watervoorziening. Het eenige, dat een opmarcheorend leger in den weg staat, is de bittere koude. Een ijskoude wind blaast over de uitgestrekte vlakten. Onmiddellijk na het ondergaan van de zon wordt de atmosfeer kouder dan ik ooit heb meegemaakt, zoodat een nachtelijk kampement bijna overdmgelijk is. Belangrijke Italiaansche acties vin den plaats tusschen Sasabaneh en Gorahei, die op een vertraagden op marsch wijzen. Ondanks het hardnekkige ontkennen der Abessijnen, die volhouden, dat de Italiahen zich nog ver ten Zuiden van Sasabaneh bevinden, heb ik vandaag opnieuw berichten ontvangen, die mij mcdcdeclen, dat de Italianen thans tot op korten afstand van Daggaboer zijn doorgedrongen, hetgeen vroegere be richten geheel bevestigt. Daggaboer is opnieuw hevig gebombardeerd. Men verwacht, dat Gorahei een nieuwe Italiaansche basis zal worden, maar hoewel de Italianen een weg tusschen de kust en Gorahei hebben aangelegd, wordt het trans# port naar het Noorden steeds moeilijker. Neutrale militaire personen in Addis Abeba be* schouwen dc lange Italiaan; sche verbindingslijn, die zich over minstens 200 mijl uit; strekt, als een slecht teeken, speciaal met het oog op het gevaar van zijdelingsche aan# vallen van Ras Desta's leger. Men wijst er op, dat het noodzakelijk zal zijn om duizenden tonnen benzine langs den weg op te slaan, om het transport mogelijk te maken. De Abes sijnen krijgen daardoor gelegenheid aanzienlijke schade aan te richten. Rechtstreeksche aans val op Harrar? Ik verneem, dat tot nu toe slechts Italiaansche inhecmsche troepen in het Zuiden hebben gevochten. Daar de regen aan de Zuidkust in Juuuari begint en Harrar onge veer in Maart bereikt, zien de Ita- lancn in, dat zij zich geen opont houd kunnen veroorloven en zoo snel mogelijk Djidjiga moeten be reiken. Zij zullen vermoedelijk van uit het Zuiden aanvallen, daar het land ideale mogelijkheden voor mechanisch transport biedt. Men bericht, dat de watervoorraad uitge put raakt. Het is mogelijk, dat een directe aanval op Harrar zal worden onder nomen. Do juiste weergeving van den vorigen Dinsdag gegeven Abessijnsche verkla ring ten aanzien van den slag in het Zuiden luidt, dat mot 700 man aan beide zijden in Tomsa, 40 mijlen ten Noord-Oosten van Daggaboer, werd ge vochten en dat na een gevecht van 5 uur vier Abessijnsche vrachtauto's en drie Italiaansche tanks werden ver overd. Aan beide zijden werden groote verliezen geleden. Ras Seyocm, Ras Kassa en Dedjas- matsj Kassa liggen thans volgens de hun verstrekte instructies rondom Ma- kalle. Ik verneem, dat de Italianen teruggetrokken zijn uit Aoessa naur de Moessa Ali. Uit foto's, die ik vandaag heb beke ken, blijkt, dat het den Italianen zwaar zal vallen uit Makalle op te trekken, daar hergen en ravijnen mechanisch transport onmogelijk maken. Men is te Addis Abeba van meening, dat de veteraan maarschalk de Bono werd Icruggerocpcn op het hoogtepunt van zijn roem. voor het aanbreken der werkelijke moeilijkheden. (Auteursrecht Morning Post—A. N.P.). Buitenlandse!) Weeroverzicht De liooge'drukking in hot Noord-Oos ten blijft toenemen. In het Westen on Zuid-Westen verscheen eon belangrijko depressie, die zich Oostwaarts uitbreidt, zoodat in do Golf van Blscave reeds oen storm uit het Zuiden waait, op don Oceaan uit het Noord-Wosten. In hot lagedrukgebied blijft de vorst van wei nig beteekenis. Aan de Noorsche kust valt voel regen, van Ierland tot West Frankrijk eveneens. Midden- en Oost- Frankrijk hebben zwakke winden met eenige opklaringen in het Oosten. Duitschland heeft grootendeels betrok ken of nevelig weer. Aanvankelijk zal de wind weer sterk toenemen en tijde lijk van regen vergezeld zijn. BINNENLAND DE N. S. B. VERLAAT DE ZAAL 's GRAVENHAGE, 19 Nov. In de hedenmorgen 11 uur aangevangen ver gadering van de Prov. Staten van Zuid- Holland heeft de heer Van Hocy Smit (N.S.B.) dc volgende verklaring, afge legd: „De nationapl-soeialisten in deze ver gadering zijn van meening, dat. do Ecrsto Kamer der Staten-Generaal op schromelijke wijze in gebreke blijft haaf plicht te doen ten aanzien van dc toe lating van onzen kameraad d'Ausem- bourg als lid van dat college. Zij zien daarin een totaal gebrek aan achting voor de Provinciale Staten, die dezen Nederlunder hebben gekozen. Zij vinden daarin aanleiding om evenals hun kameraad Van Vessem de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten alvo rens in het college, waarin zij zijn go- kozen, de vergaderingen bij te wonen. Als protest tegen deze houding van do Eerste Kamer verlaten do nationaal- socialisten derhalve dezo vergadering.'* Aldus geschiedde, waarna de Stalen overgingen tot de behandeling van do agenda. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag 20 Nov. 39 Nov. 7.2-1% Ij 0.59.27 V. 0.59.27 n mrxiT 9.70% 24.89 47.90 32.45 80.50 87.45 1.47% 12.00 0.11 9.70% 24.88 47.89 32.45 30.50 37.45 1.473% 11.95 6.11 Medeged. door de Rotterd. Bankvcreen. Heden overleed, zacht en kalm tot mijn diepe droefheid mijn dier bare echtgenoot FREDERIK SAMUEL VAN EIJBERGEN, in den ouderdom van 56 jaar. A VAN EIJBERGEN— POTHOVEN. Amersfoort, 18 Nov. '35 Leusderweg 243. Geen bloemen. Geen bezoek. Dc begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 22 November op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Leusden. Vertrek van het sterfhuis 2 uur De Familie VAN EIJBERGEN geeft met groote droefheid kennis van het ovei* lijden van haar gelief don Broeder, Zwager en Oom. den Heer FREDERIK SAMUEL VAN EIJBERGEN, In den leeftijd van 50 jaar. Amersfoort. 18 Nov. '35 De Familie POTHO VEN geeft met groot leedwezen en droef heid kennis van het overlijden van huar Zwager en Oom. den neer FREDERIK SAMUEL VAN EIJBERGEN, in. den leeftijd van 58 jaar. Amersfoort, 18 Nov. '35 bij ons gewasschen gaan jarenlang mee t OUD- EN BETROUWBAAR ADRES 3 MAAL PLAATSEN VOOR DE GROEIENDE STAD HET LEIDENDE BLAD Is Uw indien gij Uw werkzaam heden onvakkundig laat uit voeren. Vraagt eens prijs voor prima werk zonder verplichting bij J. de WINTER Behangerij Stoffeerderij Muurhuizen 27 TsL 1189. Opleiding voor verschil lende oxamene Priv. doe. handelaw alen- schappen. P. Pijperstraat «7.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3