AUTOBANDEN PON Stadsnieuws Een Ijsbaan aan den Randenbroekerweg Agenda ERNSTIG AUTO ONGELUK Auto tegen boom Binnenland Verkoopiogeii 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 Wintersportavond in De Valk Sepp Ramersdorfer uit Tirol vertelt over het ski.loopen en het gezonde van deze mooie sport Langs de wintersportcentra ln de grootc zaal van De Valk heelt gisteravond de wmterspurtavond van de aid. Amersfoort der Ned. Reis erceni- giug piauls gevonden, waarin als spre kers optraden de Uostenrijksche ski- lceraar üepp. Ramersdorfer uit Inns bruck (Tirol j en het liooidbestuurslid, de lieer J- G. Beurs uit Utrecht. Na een inleidend woord van den heer Melcluor ving de heer Hauiersdorler in het Duitsch zijn rede over de ski-sport aan. Hij ving aan niet erop te wijzen dat het skiloopen een der mooiste sporten is, waarbij nieu tevens volop kan gemeten van de mooie natuur en de smetlooze sneeuwvelden. Weldra ging „Sepp over tol het geven van een ski-college per projectielantaarn, want een zeer groot aantal zeer goede lantaarnplaatjes gal ons te zien hoe men de ski's moet dra gen over de schouders, hoe men de ski- stokken moet beethouden, hoe men dooi de kineeu moet zakken en liet lichaam voorover hellen bij het skiloopen, enz. enz. Hij vertelde ons van de Sehneepflug, den Schneepliugbogen, van de Stemm- bogen, de Christiania en de gerissene Cliristiania, allen uitgevoerd volgens de Ailberg-methode. Na deze elementaire zaken besproken te hebben ging Sepp Ramersdorfer over tot het geven van een beschouwing over het maken van ski-tochten, waarbij een groot aantal lan taarnplaatjes ons liet zien welk een na- turgenoot zoon tocht oplevert, maar ook welk een moeilijkheden deze vaak biedt en lioe men moet uitzien naar gletschersplcten, die met vcrsche sneeuw bedekt zijn, enz. enz. Daarbij vertelde hij ook over een tocht naar de bergtoppen, waarbij de zeehondenvellen onder de ski's onschatbare diensten bewijzen. Tenslotte liet de heer Ramersdorfer eenige plaatjes zien van zijn woonstad Innsbrück, waar hij een ski-school leidt en waar oud en jong ter ski naar boven de bergen in trekt na eerst met de draad- zeilbaan naar het begin der ski-weide to zijn gebracht. Sepp Ramersdorfer wees er met nadruk op, dat het volgen van een wintersportcursus hier te lande vóór het deelnemen aan de wintersport zéér goed is, daar men dan de noodige spier- oefeningen krijgt en getraind is in het beheerschen van zijn lichaam, want de ski-sport eischt nu eenmaal een volko men behandeling van het lichaam. In de pauze was cr gelegenheid tot het bezichtigen van verschillende win tersportartikelen. De heer J. G. Beurs, voorzitter der win- tersportcómissie van do N.R.V. voerde ons aan de hand van een serie lan taarnplaatjes door de verschillende win tersportcentra, waarbij hij ruimschoots gelegenheid had de aandacht te vestigen op de wintersportreizen der N.R.V., wel ke zóó populair geworden zijn, dat de deelname telkenjare grooter wordt. Vo rig jaar zijn er zelfs over de 1000 deel nemers van de groepsreizen geweest, hetgeen voor een belangrijk deel te dan ken is aan de populaire prijzen. Spreker gaf een overzicht van de verschillende reizen, welk ook dezen winter weer ge houden worden, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op de week-end-win- tersportreisjes voor het Sauerland. Vervolgens memoreerde bij het be staan van de wintersportcursussen, waarvan er óók een in Amersfoort is, hetgeen hij voor een kleine afdceling als deze een mooie nrestatie vond. Tal van schitterende wintersportplaat jes lichtten de causerie van den heer Beurs nader toe. Deze gaven ons een indruk van de ski-, schaats-, hockey- en rodelsport, waarbij de heer Beurs op geestige wijze vertelde van zijn ervarin gen op zijn verschillende wintersport- reisjes. Zoo vertelde hij ook van de zoo genaamde mode-wintersportplaatsen, waar de ski-weide overvol is, waar men met dure ski-uitrustingen druk staat te keuvelen over de snit van het costuum van een ander en waar men soms óók eens op ski's staatom gekiekt te worden. Maar, zoo vervolgde de heer Beurs, op zóó'n ski-weide ziet men niet den goeden sportieven ski-looper, die volgt het eenzame spoor van een voor ganger door het smetloos wit naar bo ven om na een tocht van soms 3» uur in 15 a 17 minuten weer naar beneden te glijden! Wij gingen zoo langs Davos en Aroza, genoten van bob- en arresleden, van curling en ijshockey, van ski-sprin gen en rodelen, van fraaie natuuropna men en dito kieken van ingesneeuwde berghaantjes, die des winters kapitalen beveiliging tegen lawines als voor het aan onderhoud kosten, zoowel voor de sneeuwvrij houden van de rails. We gingen on passant naar Un'erwasseren het Jungfraujoch, naar Andermott en Grindelwald. de twee gebieden met. de grootste sneeuwrijkdom om ten slotte afscheid van deze inooie winterwereld te nemen met een kijkje op dc sneeuwvel den hij Zweisimmon. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethocders van Amersfoort maken hekend, dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van P. Havens om een verlof A in het perceel Vlasakker- weg 1(1. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amcrsfoortschc Ra- dioccniiale. behalve dc programma's der beide HoMandsche zenders, die der volgende buitcnlandsrhc zendstations door: 11.05—12.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaatnsch. 2.B0—5.35 I on don Regional. 5.35 —0.20 Droitwich. 6.20 (5.50 Keulen. 7.00800 Grain, l'itz. A.R.C 8.000.30 Droitwirh. 9.30—12.00 Wceneu. HANDEL EN NIJVERHEID Bespreking van de wet op de opruimingen en de verkie* zing voor de Kamer van Koophandel Gisteravond heeft de vcreeniging „Han del en Nijverheid" alhier in restaurant Princesse een algenicene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer W. Wijk Jr. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen en behandeling der ingekomen stukken, had een bespreking plaats van de wet op de opruimingen. Deze nieuwe wet vereischt, dat aan vragen tot het houden van opruimingen gericht worden aan de Kamer van Koop handel, die daarvoor de maand Januari en den tijd tusschen 15 Juli en 15 Augus tus opengesteld heeft. Ook aankondigin gen van een opruiming zijn verboden. De voorzitter wees er op. dat nakoming hiervan streng nagegaan wordt. Daartoe behandelde hij de tien gestelde bepalin gen puntsgewijze ter verduidelijking. De bedoeling van de nieuwe wet is oin het euvel van 52 maal per jaar uitver koop houden, uit te roeien. Geenszins wil men er concurrentie mee uitsluiten. Daarbij voorkomt men. dat het publiek dat nog altijd misleid wordt door aankon digingen van halve prijzen etc., bedro gen wordt, zonder dat het in de bedoeling ligt koopers meer te laten betalen. Terloops zij hierbij opgemerkt, dat de vendu's hiermede eveneens bestreden worden, al vallen ze niet met opzet on der deze wet, wel zijdelings echter. Voor bepaalde branches, als b.v. boek handels, heeft de Kamer van Koophandel een anderen tijd toegestaan om oprui mingen te houden. Nu is het, aldus de voorzitter, te wenschen, dat een ieder eventueele moeilijkheden voorkomt, door zich eerst te wenden tot de Kamer van Koophandel. Langzamerhand zal men en vooral de winkelier zich aan deze wet moeten gaan aanpassen, die op den duur toch door en voor allen wel ge- wenscht is. Evenals echter de voortdu rende groei van het uitverkoopwezen veel ergernis heeft gewekt, zoo zal ook deze wet nog een bron van moeilijkheden in het begin blijken te zijn. Nadat in dit verband nog eenige vra gen toegelicht waren, ging men over tot het volgende punt van de agenda: verkie zing Kamer van Koophandel. De voorzitter zette dit punt uiteen. Mo menteel is de heer Venver als lid van de Kamer van Koophandel voor dit district afgetreden. Bij de komende verkiezing is niemand naast of tegenover hem candi- daat gesteld en daarom is hij door de F.A.M. wederom als zoodanig naar voren gebracht. Men moet nu allereerst niet uit het oog verliezen, dat de Kamer van Koophandel zich steeds meer met de F.A.M. gaat bemoeien en dus dienaan gaande zeer in belangrijkheid heeft ge wonnen. Dit geldt zoowel voor midden standers als vooral ook voor winkeliers. Een winkelier moest dus candidaat ge steld worden en daarom is de heer Ver- wer met zijn lange ervaring de juiste per soon om gekozen te worden. Momenteel zijn er bij dc verkiezing 7 candidaten tegen slechts 4 plaatsen. Als regel stemmen de buitengemeenten beter dan de gemeente Amersfoort. Plicht is het daarom, wil men voorkomen dat door buitengemeenten meer actie ontketend wordt, dat onze Amersfoortsche kiezers allen stemmen gaan en hun stem uit brengen op den heer Vcrwer. De nannc- mers en bouwers echter willen ook een vertegenwoordiger hebben. Wat is nu de beste oplossing, dat beide candidaten de meeste kans op een plaats hebben? Na overleg heeft men gemeend het beste te doen met den heer Verwer en den heer Van Gent resp. één en twee op de lijst van aanbeveling te plaatsen. Hiermede zijn ook de aannemers en bouwers ge baat, want te verwachten is' dat eerstge noemde met kiesdeeler gekozen wordt, terwijl laatstgenoemde, doordat een groot gedeelte van het aantal over-stemmen aan hem ten deel valt, van zelf als num mer twee erin komt. Maar vereischt is, om dit plan te doen slagen, dat allen gaan stemmen en elkaar opwekken deze twee personen in die volgorde te kiezen. Als nummer drie en vier verdienen aan beveling de heeren De Jager uit Ede en Van den Berg uit Soest. Hierna kwam men overeen, dat als af gevaardigden naar de districtsvergade ring hedenavond Ie Utrecht zouden gaan, naast het bestuur, de heeren Alvers, Nieuwkerk en Vonk (plaatsvervangend). Na de rondvraag werd dc vergadering door den voorzitter gesloten. SOCIËTEIT AMICITIA In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de sociëteit Amicitia zijn wegens het bedanken van de bestuurs leden de heeren Rant, en Detmar tof be stuurslid gekozen de heeren J. van Ha- selen en J. de Vries. In deze vergadering zijn tevens de verschil lende mogelijkheden besproken om voor volgend jaar een sluitende be grooting te krijgen. Men is er thans in geslaagd de begrooting voor 1936 slui tend te krijgen. GARNIZOEN De eerste ploeg der lichting 1936 van het bereden gedeelte van liet 1ste en 5de regiment veid-artillerie (uit gezonderd de dienstplichtigen bestemd voor den dienst als treinsoldaat); wordt 16 Maart ingelijfd en direct daarna resp naar Utrecht en alhier gezonden. BURGERLIJKE STAND 18 November Geboren: Henricus Gregorius, zoon v. Hermanns Gijshertus Vlug en Jolmnna Elisabeth Wilbelmina Verniers; Marja, dochter van Herman Ernst Overboek en Johanna Catharina de Lange; Johannes Wilhelmus, zoon van Rirhardus Adria- mis Verhaar en Cornelia Wilbelmina Jansen: I.ubertus Jurrianns, zoon van Timotheus van Koot en Hendrik» tor Horst; Hendrika, dorhier van Age dc Vries en Jannetje Kostelijk; Hermanns Daniel, zoon van Hermanns Daniel van Zanten en Jolmnna van Dain: Heinricli Stephan. zoon van Cornells Ising en Alhertha Hendricn Pouwcn. Overleden; Johannes Thcodorus Polei, 63 jaar. echtgenoot van Cornelia Jo lmnna Wolpen; Jacob van Tol, oud 73 jaar. echtgenoot \an Gcrritjc van Ma nen. In den komenden winter zal er in on ze stad weer een gelegenheid tot schaat senrijden bijkomen. Behalve de ijsbaan de A. IJ. V., de baan van Dr. Maat aan den Hooglandscheweg en De IJsbecr aan den Hoogeweg, zal er ook een ijs baan komen aan den Randenbroeker weg. nabij de zweminrichting, welke voorheen door den heer Den Ouden werd geëxploiteerd doch dezen zomer in andere handen is overgegaan De ex ploitant dezer zweminrichting heeft B. en W. vergunning gevraagd voor het exploiteeren van een ijsbaan, waarvoor hem inmiddels toestemming is ver leend. Men heeft reeds voorbereidende maatregelen getroffen om het land te kunnen laten ondcrloopcn. De baan zal in totaal, een oppervlakte hebben van 256 X 130 Meter. UIT HET POLITIERAPPORT Tegen een winkelier te dezer stede is proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van de wet op de opruimingen. Door hem was geen toestemming ge vraagd aan de Kamer van Koophandel. Verder werden een motorrijder en de bestuurder van een vrachtauto gever baliseerd wegens het rijden resp. zonder rijbewijs en voldoende handrem. KLEEDING, DEKENS EN SCHOEISEL GEVRAAGD Morgen gaat de wagen rond Zooals wij vorige week reeds hebben gemeld zal morgen de wagen van den Bond van Barmhartigheid langs de hui zen komen voor de inzameling van klee ding, schoeisel en dekens. Wij herinne ren hier onze lezers nog gaarne even aan. Er is veel noodig. Een aanbeveling om iets voor dit goede deel klaar te leg gen, lijkt ons echter overbodig, daar wij ervan overtuigd zijn, dat ieder ervan doordrongen is, dat dit mooie werk steun verdient. FRUIT- EN GROENTENVEILING 18 November Druiven 910 et. Tomaten 13 ct. Goudreinet 916 ct. Bellefleur 812 ct. Groninger Kroon 1114 ct. Sterappel 712 ct. Comtesse de Paris 815 ct Bramley Seedling 611 ct. Campagne zoet 9—10 ct. Zoete Reinet 910 ct. Jas- appel 57 ct Zwijndrechtschc Wijnpe ren 1314 ct. Snijboonen 3133 ct. Spi nazie 1116 ct Spruiten 511 ct. Uien 16—18 ct. Sla 8—17 ct. Andijvie 516 ct. Prei 615 ct. Knolselderij 2045 ct. Ra dijs 1011 ct. Peterselie 89 ct. Selderij 5—12 ct. Wortelen 48 ct. Komkommers 6 ct. Bloemkool 511 ct Roodc kool 6—8 ct. Gele kool 3—7 ct. Witte kool 6—7 ct. Groene kool 9—30 ct. Boerenkool 9—21 ct. Grand Théatre. Vertooning van de film„Amphytrion." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films„Vergeten mannen"t en „Een vrouw heeft haar geheimen." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopcnd van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de film: „Caïn" op 17, 18 en 19 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nicuwstraat 24. S* 16—30 November. „De Poth." Najaars tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 20 November. Wijkgebouw Monniken pad. Bazar „Sursum Corda." Opening 3 uur n.m. 20 November. Ambachtsschool. Vereen, ter bevordering van het Nijverheids onderwijs. Algemeene vergadering.. 8.30 uur n.m. 20 November. Princesse Lunchroom. Vereen. „Ned. Fabrikaat." Dr. J. P. van Lonkhuyzen. dir. Ned. Heide-Mij., houdt een lezing met lichtbeelden over„De Heide-Mij." 8.15 uur n.m. 20 November. Theosofische Loge. De heer J. Kengcn spreekt over„Leven wij meermalen op aarde 8 uur n.m. 20 November. R.K. Bond van Handels- Kantoor en Winkelbedienden. Bondsse- crctaris A. Boersma houdt inleiding over: „Dc beteekenis der vrije Christe lijke Vakbeweging". 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 21 November. Grand Theatre. Ballet- Jooss. 8.15 uur n.m. 22 November. Grand Theatre. Cult, groep Kath. A'foort. Opvoering van liet tooneelspel„Kinderen van ons volk." 8.15 uur n.m. 23 November. Amicitia. Revuegezel- schap S. B. O. Opvoering van de revue ..Hoe bestaat 't 8 uur n.m. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O 8 uur n.m. 23 November5 December. Sierkunst Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 24 November. Prinresse-Rooni. Neder!. Zionistenbond. De heer Z. Mossel uit Amsterdam spreekt over het onderwerp: „Het Hebrccuwsch in dc Nationale Her leving." 8 uur n.m. 24 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort. 8 uur VOOR BIJ 25 November. Amicitia. Filmavond van 't Nut. 8 uur n.m. 26 November. Sierkunst. Genootschap NederlandFrankrijk. Mme. G. Mala- terre—Sellier: „Lc réveil de la femme en Orient" 8 uur n.m. 27 November. Theosofische Loge. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia." Séance door mevr. Akkeringa. 28, 29 en 30 November. Grand Thed- tre. Bergrevue. 8.15 uur n.m. 29 November t/m. 1 December. Markt hal. Amersf. Kleinveefokkersvereeni- ging houdt de 10e nationale tentoonstel ling. Opening 9 uur v.m. 30 November. Dc Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-Off. UTRECHT 19 November. Stadsschouwburg. De Boer—Van Rijk Ensemble voert op: „Eva Bonheur." 8 uur n.m. 20 November. Tivoli. Vijfde abonne- mekntsconccrt door het U. S. O. 8.15 uur n.m. 21 November. Stadsschouwburg. Het Nieuw Schouwtooncel voert op: Gouden Regen." 8 uur n.m. 21 t.m. 26 November. Tivoli. Buziau in de jubileumrevue: „Met Vlag en Wimpel." 8 uur n.m. 22 November. Stadsschouwburg. Bal let Jooss. 8 uur n.m. 27 November. Concert door Het Am- sterdamsche Concertgebouw-orkest o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 8.15 uur n.m. ZEIST 23 November. Figi. Abonnementsvoor stelling door de N.V. Amsterd. Tooneel- vereeniging van „De Geborduurde bal." 8 uur n.m. Een doode en een zwaar gewonde tengevolge van een botsing MAARN. 18 Nov. Hedenmiddag om streeks half vier had er een eroot auto ongeluk plaats bij het kruisDunt Quatre Bras, waar de wcecn Amersfoort Doorn en Woudenberg—Austerlitz elkaar snijden. Uit de richting Doorn kwam een grootc gesloten auto M 26297. terwijl uit richting Woudenbcre do heer W. Sierp uit Den Haag naderde met een bijna nieuwe Auto-Union. De heer Sierp reed met een snelheid van pl.m. 50 60 K.M. per uur rechts van den vyeg en had de voorrang, waardoor hij zeer verbaasd was. dat dc wagen uit de richting Doorn trachtte hem te krui sen. Hoewel hij sterk remde, kon hij niet verhinderen, dat hii in botsing kwam met het achterwiel van dc M 26297. Laatstgenoemde waeen draai de tengevolcc van deze aanraking en sloeg anderhalf maal om ziin as en kwam terecht teeen de steenen omhei ning bii een deur. waarvan dc pilaar gedeeltelijk afbrak. Do Auto-Union sloep door de botsing en door bet sterke remmen od zijn lin kerkant. De inzittende bleek behou dens eeniee kleine ontvellinecn onge deerd te ziin. Van de erootc wapen stond het rech ter portier onen. één der inzittenden was reeds overleden aan een schedel- basisbrcuk. terwijl de andere inzitten de eeen wonden vertoonde, doch be wusteloos was. De eipenaar van Ouatrc-Bras snelde toe met de trommel van de E. H. B. O.. want hier is een donot eevestipd. toch er viel niets te verbinden. De dokter uit Woudenhere J. Zweers. inmiddels pewaarschuwd. constateerde den dood. terwijl het andere slachtoffer Der auto van de firma Van Os. die in zeer kor ten tiid mei 2 ambulance-auto's en 3 brancards ter plaatse was. vervoerd werd naar de „Lichtenberp" te Amsrs- foort. Het stoffelijk overschot van den overledene R. van Bedem uit Soest werd naar het lijkenhuisie te Wouden- herp eebracht. De naam van den patiënt in de Lich tenberg kon nog niet vastgesteld wor den. Rii bet getuigenverhoor bleek, dat een motorrijder reeds in Maarn de M 26297 voorbij was gereden, en gecon stateerd had dat de wagen slingerde: hii dacht dat de bestuurder rijles kreeg. Den heer W. Siern treft geen schuld bij dit ongeluk. Tweede slachtoffer overleden WOUDENBERG, 19 Nov. In het zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort, waar hij ter verpleging was opgeno men, is in den afgeloopen naclu het tweede slachtoffer van het ernstig auto ongeval op den boek rijksweg en pro vincialen weg. onder de gemeen Ie Wou denberg, de heer C. II. van der Weerd. overleden. Een der inzittenden gedood, een ander ernstig gewond RENSWOUDR, 18 Nov. Heden avond omstreeks negen uur is in de be ruchte bocht bij Rcnswoude een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een per soon werd gedood en een ander levens gevaarlijk werd gewond. Een auto. komende uit de richting Rcnswoude. rijdende in de richting de Klomp, is in genoemde bocht, waar schijnlijk doordat het voertuig te groote snelheid had, met groote vaart 'egen een boom gereden. Zwaar gewond .ver den de beide inzittenden uil den wagen gehaald. Een van hen. dr. Wouier Hiby uit Den Haag, was vrijwel op slag dood. Dc bestuurder, dc heer W. Stear. waar schijnlijk van Duitsche afkomst, is in zorgwekkende» toestand naar bei op eenige tientallen Meiers afstand gele gen gemeentehuis van Renswoude ver voerd. Zijn toestand is zóó ernstig, dat van vervoer naar een ziekenhuis voorloopig geen sprake kan zijn. De auto werd (olaal vernield. Een nader bericht meldt: De toestand van het tweede slacht offer is bevredigend. In den loop van den avond is het naar het Diaconessen- huis te Arnhem overgebracht; direct le vensgevaar is niet aanwezig. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP EDE, 18 Nov, Zaterdagavond had de caféhouder de B. alhier het ongeluk, dat een pakje, dat hij aan het stuur van zijn rijwiel had hangen, tusschen zijn knie en het stuur geraakte, waar door hij met zijn rijwiel kwam te val len. Hij werd in zijn woning binnen ge dragen en is Zondagavond zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is met ingang van 1 Decem ber benoemd tot burgemeester der ge meente Zweeloo Mr. A. Kleijn. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: van Westdorpe F. A. Hcndrikse; van Ilemelumer Oldephacrt en Noordwolde J. Krol; van Eelde J. G. Legio en van Maasniel F, A. II. Wac- kers. Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau Mr. Dr. M. Polak, voorzitter van de Notaricele Examencommissie te 's-Gravenhage. Bij K.B. is te rekenen van 1 Novem ber 1935 tot het einde van het studie jaar 1937/193S belast met het geven van onderwijs in Ncdcrlandsch-Indisch Staats- en Strafrecht aan do Landbouw- lioogeschool to Wageningen Prof. Mr. Dr. II. Westra, bijzonder hooglecraar in staats- en administratierecht der Neder alndsche Koloniën en adatrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij K.B. is met ingang van 20 Novem ber benoemd tot gewoon lid, tevens on dervoorzitter der Tariefcommissie Mr. C W. Thöne te Bloemendaal. Bij K.B. is met ingang van 1 Decem ber de hoofdingenieur-directeur-titulair van den Rijkswaterstaat Ir. P. J. van Voorst Vader Jr. te Haarlem benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in vasten dienst. Bij K.B. is toegekend de bronzen ecre medaille der Oranje-Nassau Orde aan J- Ileijnis, wonende te Zaandijk, fa brieksarbeider bij de N.V. Oliefabriekcn T. Duyvis Jzn., te Koog aan de Zaan. Bij K.B. van 6 November 1935 wer den in de afvaardiging van Nederland naar de voorbereidende driedeelige bij eenkomst ter zake van de in 1936 lc houden Zecliodcnconfercntio benoemd: tot afgevaardigde der Nederlandsche Regeering C. Mórzer Bruyns, hoofdin specteur van den havenarbeid te Rot terdam; tot afgevaardigde vertegenwoordigen de de Nederlandsche rceders S. M. D. Valstar, directeur der Kon. Ned. Stoom- hooi Mij (e Amsterdam; lot afgevaardigde, vertegenwoordigen de dc Nederlandsche zeelieden: J. Brau- tigam, voorzitter van den Centralcn Bond van Transportarbeiders, oud-lid van dc Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; tot technische adviseurs van den Re- geeringsafgevaardigde: P. S. van 't Haaff, inspecteur voor de Scheepvaart, mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken, tevens secretaris der afvaardiging; tot technisch raadsman van den af gevaardigde voor de reeders: J. Staken burg, secretaris van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en tot diens plaatsvervanger F. C. Ilaanc- brink, inspecteur N.V. Phs. van Omme ren 's Scheepvaart bedrijf te Rotterdam; tot technisch raadsman van den afge vaardigde voor de zeelieden: L. Vecnstra, voorzitter van de ver eeniging van Scheepswcrktuigkundi- gen te Rotterdam. DEENSCH NEDERLANDSCHE VEREENIGING TE KOPENHAGEN KOPENHAGEEN. 18 Nov. (A.N.P.). - Zaterdag vierde de Decnsch Nederlanri- scbe Vereeniging in Kopenhagen haar 15-jarig bestaan. Opgevoerd werd <lc nieuwe Nederlandsche geluidsfilm „Op stap", voor deze gelegenheid welwil lend ter beschikking gesteld der ver eeniging door den heer van Santen der Studio maatschappij tot Exploitatie van Bioscooptheaters. Daarna vereenigdc tnen zich aan een sotipcr. waaraan o.a. aanzaten Ilr. Ms gezant Ridder van Rnppard, de con sul-generaal Rietbergen, het bestuur dor Deensch-Nederlandsche Vereeniging en vele andere voorannsiannde Neder landers en Denen. liet feest was een groot succes, dank zij de goede zorgen der onvermoeide secretaresse, mevrouw Kjeldgaard, geboren Valeton. AMERSFOORT 19 November. „Het Boompje." Velling van de kweekerij a.d. Pullstraat en woonhuis a.h. Kleine Spui 8. 8 uur n.m. 20 November. Kweekerij a.d. Pull straat. Verkooping kweekerij-inventa- ris. 10 uur v.m. B A ARN 25 November. „De Pauw" a.d. F.om- nesserweg 59. Verkooping van een drie tal huizen. 3 uur n.m. 27 November. Villa „Wiederhold" a.d. Roschstraat 13. Verkooping inboedel. 10 uur v.m. ACHTERVELD 3 December. Café „Buitenlust," Ver kooping boerenhofstede „Knllenbroek." 11 uur v.m SPAKENBURG 28 November. Volksbelang. Verkoo ping van wei- en hooiland. 11 uur v.m. SOEST 5 December. Hotel „Eemland." Vei ling hoenderpark „De Lichthoek." 11 uur v.m. OCTOBER WAS NAT Ongewone atmosferische activiteit in dc afge» loopen maand October was een maand van onge wone atmosferische activiteit. In de ge middelden der verschillende weer-kie menden konit dit niet zoo duidelijk tot uiting. Over de gehoelc maand gerekend was de luchtdrukking bijna 15 m.M. la ger dan dc normale over het gebied tus schen IJsland en Noorwegen en de ne gatieve afwijking van dit weer-element reikte over dc geheele Noordelijke helft van Europa, terwijl in het ZAV. boven den Oceaan de luchtdruk niet onaan zienlijk te boog was. Dc beteekenis hiervan is, dat over de Noordelijke helft van ons werelddeel talrijke diepe depressies voorbij trokken, waardoor het dikwijls kwam tot stornmchtig weer. De in September begonnen reeks der najaarsstormen vond daarom in October haar voortzetting. In het bijzon der verdienen de stormen van 9—10, van 18—19 en van 30 October in ons land vermelding, liet is vooral <ie storm van 1819 October die een aparte studie waard zou zijn, zoowel in ver band met de merkwaardige depressie, die hem veroorzaakte, nis niet de vraag of zijn opkomst hI of niet onverwacht is geweest of behoefde te zijn. Ih het algemeen geldt de regel, dat veel regen en wind samengaan en dat in het. koude seizoen een positieve lem- peratuur-afwijking hiermede verbonden is, want stormweer ontstaat hier onder den invloed van een overheersehend© West-stroomlng in den dampkring, die vochtig-warme Oceaanlucht aanvoert. De gemiddelde luchtdruk-verdceling, hierboven beschreven, riep een sterke en overheerscbende westelijke lucht- strooming in het leven. Over het algemeen was dan ook de regenval in Europa boven de normale, In ons land echter niet buitengewoon groot. Vooral Midden-Europa had hij zonder veel regen.» Een uitzondering maakte Z.O.-Europa, waar October minder dan de normale hoeveelheid re gen bracht. Dit gedeelte gaf ook een veel te hoogc gemiddelde temperatuur, n.l. 4 graden boven dc normale. In het algemeen was dc gemiddelde tempera tuur over.de Oostelijke helft van Europa hooger dan de normale, over de Weste lijke helft vrijwel normaal en in bet Westen boven den Oceaan iets te lang, waarschijnlijk doordat, daar kotulo N.W.-lijke winden nu en dan sterke af koeling brachten. Alles bijeen was over het grootste go- dcelte van Europa «le maand October op meteorologisch gebied een veelbewo gen maand, zoodat wij ons niet behoe ven te verwonderen, dat ook hier te lande het weer van een bijzonder ka rakter was. (Nadruk verboden) CHR. NELL. ADJ. DIRECTEUR NED. VLIEG- TUIGENFABRIEK Naar do N.R.C. verneemt, is de be noeming van den heer J. E. van Tijen, den bekenden spoil- en zweefvlieger, als adjunct-directeur van de Neder landsche Vlicgcntuigenfabrick (Fokker) heel spoedig te verwachten. De heer van Tijen wordt dan benoemd als op volger van ir. B. Stephan, die dezer da gen naar Turkije vertrokken is otn daar adviseur van dc Turkscho lucht macht lc worden. De heer van Tijen was zooals men weet, de eerste Neder landsche vlieger die de solo-reis van Nederland naar Indië maakte. Boven dien is hij in verband met het bestu- deeren van de mogelijkheid luchtsche pen van het Zeppelin-type te gebrui ken voor de verbinding tusschen moe derland en koloniën. NIEUWE OPENBARE LEESZAAL IN DEN HAAG Het nieuwe openbare Leeszaalgebouw aan de Bilderdijkstraat te 's-Gravenha ge is Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van een talrijke schare van auto riteiten officieel geopend. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. «Ir. J. R. Sloto- maker de Bruine, die de openingsplech tigheid verrichtte, sprak daarbij een kort woord. Vervolgens werd o.m. nog gesjiroken door den burgemeester van Den Maag, mr. dc Monchy: jlir. van Roresteyn, voorzitter der Centrale vereeniging van openbare leeszalen: den directeur dr. H. Grave, mr. van de Leo en den beer de Vreeze, resp. voorzitter on directeur van de Kath. leeszaal In Den Haag. Na afloop der plechtigheid werd hot gebouw bezichtigd. HOTELRAT VEROORDEELD De Zwitserscho boekbinder Eugëne M thans gedetineerd, is door de Mid- delhurgycbe rechtbank wegens diefstal, gepleegd ten nadcclc van gasten in liotcl Rrit:annia te Middelburg, vr- *»c,\i*p|d tot 2 jaar gevangenisstraf Hot gerechtshof te Den Haag heeft dit von nis ievcstigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5