Wetenschap en Ingeving EXTRA99 per kruik f3.25 KEMA NIET NAAR DELFT SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Brand te Boschkapelle De strijd tegen het lawaai K.N.A.C. maant tot voorzichtigheid FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 Baanbrekende ontdekking van Nicolle Men schrijft ons van medische zijde: HOEWEL de vlektyphus in Neder land bijna nooit voorkomt, is zij toch om liaar optreden gedurende gewichtige perioden van het wereldge beuren hoogst interessant. Zij is van oudsher begeleidster van oorlog en hongersnood, overal optredend waar menschen in slechte hygiënische omstandigheden dicht op elkaar gepakt zitten. Moewei zij pas in later tijd dui delijk door aetiologie en kliniek van andere er op gelijkende ziekten werd afgegrensd, beschouwt men groote his torische epidemieën als de door Thu- c y d i d e s beschrevene van 429 jaar voor Christus als vlektyphus. Ann den Italiaanschen arts H ie iro ny m u s Frascntorius danken wij de nauwkeurige beschrijving van een die optrad in het Frnnschc leger, «lat onder Lautrcc in 1528 Napels bele gerde. Uit de beschrijving van Frasca- torius herkennen wij de vlektyphus. Berucht zijn de epidemieën, die in «Ion Krimoorlog en in de Russisch- Turkschn oorlogen van 1862 en van 1S771S78 woedden. In de laatste vie len volgens opgaaf van den bekenden Russischen bacterioloog Zlatogo- roff 31742 dooden door wapenen en niet mindord an 43742 dooden door de vlektyphus. In Oost-F.uropa is zelfs in vredstfjd de vlektyphus nooit geheel verdwenen. Toen de wereldoorlog in zicht was, «leed een bekend Berlijnsch Iioogleeraar «Ie uitspraak„Mit dem werden wir uoch etwas zu schaffen haben wenn «hts Europ&ischc gepltinkel losgeht." Maar inmiddels had de medische wetonschap vorderingen gemaakt. Men ha«I «1o ovor-bronging van ziekten door insecten keeren kennen en de bacterio logische techniek was tot ontwikkeling gebracht. Met het probleem van do overbren ging der vlektyphus hield «>ok de Fr arische bacterioloog Nicolle zich bezig, dio hoofd is en was van het Instituut Pasteur in Tunis. Een feit, dat reeds lang algemeen bekend was, leverde hem de oplossing van het probleem. I n de ziekenhuizen, waar de vlcktyphuspatlonten werden behan deld, kwam nooit of bijna nooit een geval van besmetting van het verple gend personeel voor, terwijl huiten de ziekenhuizen do kans om door con patient geïnfecteerd to worden, groot was. Op een morgen, dat Nicolle zich zoo nis lederen dag nnar zijn werk begaf, vond hij voor dc deur van het zieken huis een aan vlektyphus gestorven Arabier liggen, dio zich in zijn ziekte nog daarheen had gesleept. Dc vraag: „Hoe komt hot, dat doze patient buiten het ziekenhuis nieuwe gevallen kan veroorzaken, maar zoodra hij over dc drempel is, zijn omgeving niet meer infecteert?", drong zich wederom aan hem op Net als aan dien gestor/en Arabier, werd door dezo dour aan do besmettelijkheid van do vlektyphus een halt gclioden. En metoon zag hij ook hot antwoord. De vlek typhus moet overgebracht worden door iets, dat niet mot den patient het zie kenhuis binnengaat en dit iets kan niet anders zijn dan do luis, waarvan hij door baden bij opname wordt ontdaan. Van dit oogenblik af stond voor Nicolle vast, dat de vlektyphus door de luis wordt overgebracht. Het ging er nu maar om, hot bowijs to leveren van deze veronderstelling. Eon tijd van druk oxperimentccron ving aan, en eenigen tijd daarna had hij het bewijs geleverd door dierproeven op apen. De medischo wetenschap was een feit van groote practischo waarde en fundamen- teelt beieckenis rijker geworden. Nog veel is door Nicolle over vlektyphus geëxpertmenterri, cti in 1927 kroeg hij voor zijn werk over vlektyphus den Nobelprijs. Dank zij het door Nicolle verschafte inzicht is het In den wereldoorlog ge lukt dezo besmettelijke ziekte, behou dens «venige uitbarstingen in Servië en Roemenië, de haas to blijven door syste matische ontluizing van de van het front komende soldaten toe te passen. In Roemenië werden door het in een nacht tijds 20 graden dalen van dc temperatuur duizend soldaten tegelijk met bevroren ledem'atcn in de lazaret ten opgenomen. Natuurlijk was geen nauwkeurige hygiënische controle mo gelijk, en de vlektyphus sloop mee naar binnen. Met moeite werd zij na vele slachtoffers gcêischt to hebben, einde lijk onderdrukt. Nicolle heeft wel verklaard, dat zonder zijne ontdekking de wereldoorlog niet zoo gevoerd had kunnen worden als hij gevoerd is. En inderdaad, zon der d«>elmntige bestrijding der luis en het angstvallig vermijden van verslee ping vun gevallen naar het front, had deze ziekte zeker verder om zich heen gegrepen. Uit de geschiedenis van deze ontdek king zien wij, hoe een geniale ingeving de wetenschap soms in korten tijd met een sprong voorwaarts kan brengen, verder dan vaak jaren werken vermo gen to doen. Eerlang hopen wij ter illustratie van deze uitspraak nog andere gevallen mode to deelen. Strijd van twee en half jaar geëindigd ten gunste van Arnhem Naar het Hbld. verneemt, heeft do Regeering besloten, om dc Keurings dienst voor Electrolechnische Materia len (K.E.M.A.) to Arnhem te handha ven. De plannen, om niet op het land- good Deri Brink te Arnhem, maar in de omgeving van Dolftf de K.E.M.A.- inrichtingen to bouwen, ziin daarmee van de baan. De Ministerraad heeft, naar wij voorts vernomen, dit besluit genomen in verband met de Dlannen voor do oprichting van het Econo- misch-Technologisch Instituut voor Gelderland, waarvan dc verwezenlij king vrij spoedig mag worden ver wacht. Voor een economisch-technologisch instituut is de aanwezigheid van do K. E. M. A. van de allergrootste be- teckenis. De strijd, welke gevoerd is om de plaats van de K. R. M. A., is thans geëindigd. Hii heeft twee en een half jaar geduurd en is tenslotte uitge- loopen od het handhaven van dc plaats, waar de K. F.. M. A. zich aan- vankeliik hooft gevestigd. UIT DE CARTONINDUSTRIE OUDE PEKELA, 18 Nov. Dc werk nemers in dc cartonindustrie hebben gisteren tc Oude Pekela vergaderd en besloten het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar Bloomers, dat in houdt verlenging van de bestaande con tracten tot 1 Mei 1936 en nadere bespre king van het nieuwe contract in Febr. a.s. te aanvaarden. Ook de werkgevers hebben het voorstel aanvaard. NATIONAAL CRISIS-COMITc Het Nationaal Crisis-Comité heeft in do periode vun 1 tm. 15 November j.l. aan do plaatselijke Comité's een totaal bedrag van 38.182,—, waarvan voor een bedrag van 25.642 in den vorm van natura en kolen. Voor 14 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van do plaat selijke Comité's een bedrag van 850 verstrekt Bijzondere vermelding verdient voorts een uitkcoring van 2.500 voor behoef tige Nederlanders in Duitschland, en een uit keering van 2.347 aan het Ne- derlandsch Jeugdleiders Instituut te Amsterdam voor kampwerk in 1935. NED. ISR. GEMEENTE Buitengewone zitting van den Kerkeraad AMSTERDAM, 18 Nov. De kerke raad van de Nederlandsch-Israëlietische Gemeente heeft gisterochtend in ver hand met het 300 jarig bestaan der Hoogduitsch-Joodsche Gemeente een buitengewone zitting gehouden. Iri deze bijeenkomst zijn van verschillende zij den geschenken aangeboden. De rij der sprekers werd geopend door den heer E. A. Rodrigues Pereira, voorzitter van het dagclijksch bestuur der Portugeesch-Israëlietische Gemeen te, die gewaagde van de goede betrek kingen tusschen de beide Joodsche kerkgenootschappen en al3 blijk van medeleven aanbood een zilveren stem bus met inscriptie. Namens het Comité der Gemeentele den bood do heer B. Konijn een ge schenk onder enveloppe aan. „Indien dit geschenk, aldus spr., waarvoor wij de bestemming overlaten aan het kerk bestuur, mocht worden besteed voor de restauratie of vernieuwing van de ker- keraadszaal, kan ik it mededeelen, dat iemand, die onbekend wenscht le blij ven, dan bovendien twee schilderijen van Joodsche kunstenaars beschikbaar zal stellen." Dr. Alfred Klec, vice-voorzitter van dc Joodsche Gemeente te Ber|ijn, bood een kopergravure aan uit den tijd van den bouw der Neue Synagoge aan de Ora- nienburgstrasso. Namens de Joodsche gemeente in Ne derland sprak de heer mr. M. Levie uit Groningen, die een antieke 17o eeuw- schc Noord-IIollnndschc Renaissance- kast aanbood met drie bijbehoorende Delftschc snuifpotten. Mevr. A. PrinsJocobson sprak na mens het damescomité. Zij bood ten na me der Joodsche gemeente aan twee bedden in het nieuwe gebouw van „do Joodsche Invalide" en een bed in het Ned. Isr. Ziekenhuis. Do hoer Jos. E. Asscher bood vervol gens namcn3 do commissie van Sur veillance over de gewijde kleeden een Thora-mantel aan, waarna de heer I. de Groot do rij der sprekers sloot. Namens do ambtenaren der gemeente bood spr. ccn crayontcekening aan van het J. D. Meyerplein, geteckend door den kunst schilder Martin Monnickendam. Des middags recipieerde het kerkbe stuur in een der zalen van het Amstel- Hotel. De voorzitter van het kerkbestuur, de heer A. S. Veder, sprak een welkomst woord, waarin hij o.m. verklaarde: In dezo zaal aanschouw ik allen, die hun beste krachten aan de Joodsche ge meenschap wijden. Spr. schetste de be- teekenis van verschillende charitatieve instellingen en dankte derzclver be st uurdereri, die door hun werk de taalt der Parnassyns verlichten. Het koor der Groote Synagoge zong na afloop van de toespraak van den heer A. S. Veder het Wilhelmus. Hierna voerden de afgevaardigden van verschillende picusc en charita tieve vereenigingen het. woord, waarbij zij het kerkbestuur hun gelukwenschen aanboden. MEISJE DOODGEREDEN AMSTERDAM, 18 Nov. Tegen mid dernacht heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met doodelijkcn afloop op de Stadhouderskade voor dc Van Wou- straat. Een meisje van 19 jaar zou daar van den vluchtheuvel den rijweg in de rich ting van dc Van Woustraat oversteken. Zij heeft daarbij niet goed uitgekeken of de weg vrij was. Nauwelijks had ze een paar passen gedaan of ze werd ge grepen door een auto. In stervenden toestand werd zij vervoerd naar het Wilhclminagasthuis, waar zij kort na aankomst overleed. UTRECHTSCHESTRAAT17 TELEFOON 145 HULST, 18 Nov. Tijdons het storm weer van gistermorgen is brand uitge broken in dc boerderij van den burge meester van Boschkapelle, den heer J. Truyman. Twee landbouwschuren waren spoe dig in de ascli gelegd, terwijl vier paar den, vijf runderen, drie varkens en een' groote hoeveelheid granen een prooi der vlammen werden. Verschillende landbouwwerktuigen werden voorts door het vuur vernield. Het woonhuis kon gespaard blijven. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Het vorig jaar omstreeks dezen tijd heeft eveneens bij den burgemeester te Boschkapelle brand gewoed, terwijl toen op ccn nabijliggende hoeve zeven siapcls graan zijn verbrand. Dit alles geeft dc politie aanleiding, kwaadwil ligheid niet uitgesloten te achten. STATIONSCHEF NED. SPOORWEGEN De heer W. Jongstra, sedert 1 October 1934 stationschef te Zutphen, is benoemd tot stationschef op hot Centraal Station te Amsterdam. .Hij was laatstelijk onder stationschef te Feyenoord en diende o.a. ook in Den Helder en IJmuidcn. Tot stationschef eerste klas te Hoek van Holland is benoemd de hoer J. Wijer onder-stationschef te Zutphen. OFFICIEEL BEZOEK BIJ „ARIANE ET BARBE BLEUE" AMSTERDAM, 18 Nov. Zooals reeds eerder werd gfemeld, zal H.K.H. Prinses Juliana de voorstelling van „Ariane et arbo Bleue" op Zaterdag 23 November a.s. in den Stadsschouwburg bijwonen. Uit Parijs komen voor de voorstellin gen vun „Ariane et Barbe Bleue" over o.m. de heer Georges Huisman, direc teur général des Beaux Arts alsmede de heer Jasques Rouché, directeur de 1' Académie Nationale de Musique. Voorts zal onze minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotcmakcr de Bruïno de voorstelling komen bijwonen alsmede de Fransche gezant te 's-Gravenhago baron de Vitrollcs. Ook de eere-voorzitter der Parijsche Wagnervereeniging, minister Herriot. heeft zijn komst voor een der beide voorstellingen in het uitzicht gesteld. ACHTERSTALLIGE VORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN In de week van 11 tot 16 Nov. 1935 is door do Nederlandsche Bank in to taal een bedrag van omstreeks 600.000 R.M. van do op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnunngskasse uitstaan de vorderingen met de begunstigden af gerekend. Do nummers van dezo pos ten liepen van 82447 tot 82715. Het to tale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, dio nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks 32.7 millioen R.M. Do Sonderkontoposten waarvoor koers- fineering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Trcuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedu rende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer 350.000 R.M. met do begunstigden afgerekend. Het hoog ste afgerekende volgordenummer was 18600. Het totale bedrag van de op het Treuhanderkonlo Nicderlandc uitstaan de vorderingen, die nog niet tot uitbe taling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks 18.9 millioen R.M. Do Treuhanderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. INBREKER GEARRESTEERD In verband met den vorigen Zondag gepleegden diefstal met braak in de woning van de familie IC aan do Van Lennepkade te Zwolle, waarbij een ijze ren geldkistje, bevattende een aantal bankbiljetten van tien gulden, alsmede waardevolle papieren, effecten en ande re stukken, werd ontvreemd, heeft de recherche aldaar gearresteerd den schil- dcrsknecht W. G. en diens 15-jarigen broer L. J. G. De eerste legde een volledige bekente nis af. Het geldkistje werd in hat Alme- losche Kanaal teruggevonden. W. G. is ter beschikking van de Justi tie gesteld. KON. ONDERSCHEIDING MR. DR. M. POLAK Naar gemeld wordt, is rnr. d'r. M. Po lak, raadsheer in den Iloogen Raad der Nederlander, benoemd tot commandeur in de orde van Oranjc-Nassau. „Verkeersorde bevordert stilte" De K.N.A.C. schrijft ons: Nu cr allerwege een ernstig streven merkbaar is tot uiting komende in acties en zelfs overheidsmaatregelen om het verkeerslawaai in onze steden tegen tc gaan, is er tevens reden om tot voorzichtigheid in de wijze van be strijding van het euvel te manen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat veel van het ergelijke lawaai in de steden zijn ontstaan heeft te danken aan oor zaken, welke men met strafbepalingen jejafens do lawaaimakers niet zonder meer wegneemt. Het spreekt van zelf, dat er oorzaken voor het lawaai be staan, ongetwijfeld minder oorzaken dan er thans lawaai is, maar ze beslaan dan toch maar. En zoolang men die oor zaken niet wegneemt, zal het weinig nut hebben, en zelfs zeer onbillijk zijn, van de z.g. lawaaimakers te verlangen, dat zij zonder meer de gebenedijde stilte betrachten. Er zal niemand zijn, die niet vol gaarne erkent, dat er te veel signalen worden gegeven en dat er alle aanlei ding bestaat om daaraan paal en perk te stellen. Maar evenzeer zal men daar bij rekening dienen te houden met de opvatting, dat het tc veel aan lawaai een gevolg is van het kwaad, dat zich zelve straft. De vrij snelle en plotselinge toeneming van het moderne verkeer heeft den weggebruiker overvallen en hem niet de gelegenheid gegeven zich aan te passen aan de gewijzigde ver- kee'rstoestanden. Ook de overheidsbe moeiingen hebben de snelheid, waar mede de verkeersproblemen zich op hoopten, niet kunnen bijhouden en zoo is ten slotte een wanorde in het verkeer ontstaan, welke niet alleen tot grootere onveiligheid heeft geleid, maar ook tot het thans door ieder weldenkend mensch verfoeide lawaai. Het lawaai is ontstaan uit noodzaak maar het heeft zich, als met ieder kwaad het geval is, ontwikkeld, ver boven de grenzen van het noodzakelijke. De noodzaak was de uit de wettelijke bepalingen en voorschriften logisch ge groeide drang van den wielrijder om door bellen, en van den automobilist en motorrijder om door toeteren van zijn komst te getuigen. Het publiek heeft zich als het ware aan deze geluids signalen overgegeven en er zijn geheele gedrag in het verkeer naar bepaald. Ook heden kan men nog eiken dag ge tuige zijn van het feit, dat ook de voet ganger zich nog volgens dit beginsel in het verkeer begeeft, en zich veilig waant, zoolang geen signalen hem van het tegendeel overtuigen. Wat echter logisch gegroeid is dient niet plotseling te worden veranderd. Geleidelijke in voering van nieuwe opvattingen is daar om een belangrijke eisch. Het is thans echter zaak het lawaai tot een minimum terug te brengen. Daarover is ieder het eens. Niet alleen in ons land, maar overal elders, in Amerika zoowel als in Duitschland, in Zweden en Finland zoowel als in Italië, heeft men den strijd tegen het verkeers lawaai aangebonden, in sommige lan den met veel succes, en op een wijze welke tot navolging zou nooden, ware het niet, .dat juist daarin het groote gevaar schuilt voor invoering van veel grootcr kwaad, n.l. de verhooging der verkeersveiligheid, als gevolg van het feit, dat men geen rekening zou houden met geheel andere omstandigheden. Ieder land heeft zijn eigen verkeers- zorgen, iedere stad zelfs stelt door bouw en stratenaanleg speciale eischen aan het verkeer en zijn regeling. Wanneer men dus uitgaat van den grondslag, dat het lawaai het beste en doelmatig ste kan worden bestreden door orde in dat verkeer te scheppen, dan >vordt het duidelijk dat maatregelen, wélke mis schien voor Italië of Finland of Enge land nuttig zijn, voor ons land niet steeds bruikbaar geacht kunnen wor den. Vooral voor ons landgeldt het, het wapen der lawaaibestrijding met de uiterste voorzichtigheid te hanteeren, omdat wij in ons verkeer rekening heb ben te houden met een categorie van weggebruikers, welke in andere landen niet zulk een groote rol speelt, n.l. die der wielrijders. Zelfs al zoude deze cate gorie zich in het verkeer op voorbeel dige wijze gedragen een ideaal dat uog bij lange na niet is bereikt dan nog doen zich ten aanzien van de plaats der wielrijders in het verkeer zoovele problemen voor, dat het onmogelijk is om met het buitenland als voorbeeld, maatregelen voor te schrijven, waarte gen de aard van het verkeer zich hier te lande vooralsnog verzet. Er is een streven merkbaar, in ver schillende onzer stden om het lawaai tegen 'e gaan door het vaststellen van verbodsbepalingen ten aanzien van het geven van signalen. Men diene zich wel af te vragen of hiervoor de tijd nu reeds rijp is. Verkeersorde bevordert stilte! Deze spreuk, welke de K.N.A.C. naar voren heeft gebracht en welke men op haar Anti-Lawaai-borden heeft kunnen lezen, welke zij te Breda en Den Haag tijdens de aldaar gehouden Anti-La waal weken op vele plaatsen heeft opgehan gen, moge een waarschuwing zijn voor hen die tneenen, dat een afdoende op lossing wordt gevonden in strafbepalin gen tegen het vele signaal geven. Het is tevens een aanwijzing in welke rich ting tegelijkertijd de verbetering ge zocht moet worden. De K.N.A.C. heeft door haar anti-lawaai-actie belichaamd in het Anti-Lawaai-Congres, dat zij te zamen met de Geluidsstichting te Delft heeft gehouden, in haar propaganda voor meer stilte- onder de automobilis ten, door haar deelneming aan de Anti- Lawaai-wekeen in verschillende steden, voldoende getoond dat het haar ernst is met haar streven om te komen tot meer stilte. Maar evenzeer acht zij het toch nut tig en noodig te waarschuwen tegen al te groote voortvarendheid in de bestrij ding van het euvel, vooral wanneer die* bestrijding een al te eenzijdig karakter zou dragen. Vóór alles diene men de spreuk in gang te doen vinden: Verkeersorde be vordert stilte. OPENBAAR LICHAAM VOOR HET IJSSELMEEB De Tweede Kamer over de voorgestelde instelling Aan het Voorloopig Verslag der Twee-, de Kamer over "het wetsontwerp tot in stelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van liet IJselmeer wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden, die zich over de indiening vun dit ontwerp verheugden, betreurden echter, dat hiermede zoolang gewacht is. Een belangrijk deel van de taak, welke het nieuwe lichaam had be- hooren te volvoeren, is reeds verricht. Velé .leden verklaarden, nie4-.duidelijk te zien, welke begrenzing aan de taak van „de Wieringermeer" is gesteld. Verscheidene leden wezen erop, dat het aanhangige ontwerp op eenige be langrijke punten afwijkt van de ontwer pen van de comissie-Vissering en den Zuiderzeeraad, welke afwijkingen h.i. geen verbeteringen zijn. Voorts behelst dit ontwerp een aantal bepalingen, wel ke volgens dezo leden het nieuwe lichaam zullen beletten, uit te groeien tot een zelfstandig en autonoom orgaan. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat dit ontwerp omtrent de verhouding van de onderscheidene bestuursorganen, welke onnoodig inge wikkeld is, veel in het duister laat. Verscheidene leden, die niet wilden ontkennen, dat tegen dit ontwerp ge gronde bezwaren kunnen worden aange voerd, achtten het in het algemeen een gelukkige oplossing. Sommige leden verklaarden overwe gend bezwaar te hebben tegen het in Staatsexploitatie houden van een deel van het ingepolderde gebied. Andere leden konden zich geheel met het denkbeeld van Staatsexploitatie op groote schaal vereenigen. Sommige leden drongen erop aan, vertegenwoordigers van organisatie uit de Wieringermeer in de bestuurscom missie op te nemen. Stel vertrouwen In do liefde zooals wij vertrouwen stellen in het leven. We zijn geschapen om te vertrouwen. M. Maeterlinck. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 19 Maar Iloyland schudde het hoofd en er kwam een uitdrukking van verbol genheid op zijn gezicht. „Ik verlang geen vrije woning van wicn dan ook. meneer Carsdale!" ant woordde hij. „Als ik vader en moeder ergens anders heen wilde brengen, dan kon ik ze in het mooiste huis van Hal- firth zettenik heb nog wei wat geld. En al hebben wc nooit meer dan een vormelijke huur aan Scarpe voor deze woning betaald, dan komt dat, omdat het een oude. vaststaande gewoonte was cr bestaan familierelaties tusschen ons en de Scnrpeser zijn huwelijken en de Hoylanda en dc Scarpes ge- wesst, zooals u in het kerkarchief kunt zien. Het is een gemcene, lage streek van Scarpe om ons dak hoven ons hoofd te verkoopen ..Matthew Scarpe had recht om met zijn eigendom te doen wat hij verkoos", viel Oliver, die geen zin had te rede twisten. tegen hem uit. „En ik heb recht ntn met het mljno te doen wat ik uil. Al dit land is nu het mijne en ik zeg je. dat ik over drio maanden dit huisje noodig heb. En daar je geen zin schijnt to hebben om dezo zaak op vricndschappclijken voet met me af te handelen, zal ik er verder over zwijgen. Als je er nog eens over nagedacht hebt en dan tot redelijker inzichten komt, nou, dan kun Je het tegen mijn zaak waarnemer Hargreaves gaan verteilen. Hij heeft volmacht om een schikking met je te treffen, zooals je maar wilt." Hij keerde zich om en liep naar het hek. Toen hij reeds eenige schreden ver was, kwam Iloyland hem achterop. „Meneer Carsdale", zei hij. „Ik vraag niets voor mezelf en zal dat nooit doen van wicn ook. Maar mijn oude vader en moederik zeg u, dat die het niet overleven zullen, als ze hier vandaan moeten. Heb met hen een hectje mede lijden. Laat hen hier hun dagen eindi gen. Het zal werkelijk nipt zoo lang meer duren. Ze gaan allebei hard ach teruit. Geef hun uitstel tot tot liet zoover isen dannou dan zal ik zelf hier vandaan gaan zoodra ze be graven zijn. Kijk hu toch naar mijn ouden vader daar Izijn eenige ple zier is nog te zitten kijken naar de din gen, die hem van ouds zoo bekend zijn wat zou het voor hem zijn, be«lenkt ti dat toch eens, als hij ergens anders heen moest „Het zou anders heel wat beter voor hem zijn als hij niet langer in zoo'n dompig en vochtig huis behoefde te wonen, als het hier is", zei Oliver, door loopend, zonder zich te laten vermur wen. „Ilij zou een heel nieuw leven beginnen, als je mijn voorstel wilde oj>- nemen volgens de vriendelijke bedoe ling. waarmee het gedaan is en als je hem zijn laatste dagen liet slijten in een keurig, nieuw huis Maar er zijn nu eenmaal menschen op de wereld, die niet weten, wat het woord dankbaarheid beteekent Hoylands gezicht betrok en het had er allen schijn van, dat hij in een vlaag van woede zou uitbarsten. Maar hij be dwong zich plotseling en keek Carsdale recht in de oogen. „Best, meneer Carslale!" zei hij. „Ik zal het goed onthouden. Niets vergeten!" Oliver gaf er geen antwoord op. Hij ging het bosch weer door, uit zijn hu meur en spijtig gestemd. Wat had zoo'n kerel als die Iloyland sentimenteel te zijn Sentimenteel zijn was een weelde voor hen, die hel betalen konden Abe Hoyland deed beter op zijn eigen zaak tc letten en tc werken. Kwestie van gevoeler was al veel te veel gevoel aan dio paar bunders land ver knoeid.Matthew Scarpe was ook al met gevoelskwesties aangekomen En die ouwe heks, die Miriam, zou er ook zeker mee komen aandragenen En juist op dat oogenblik trad Miriam hem van achter een boschjc kreupelhout tegemoet. Oliver deed een stap achter uit, toen hij haar zag. De vrouw was doodsbleek van woede, haar oogen schoten vuur en haar vale lippen waren opgetrokken als die van een nijdigen hond. En even onver wachts als ze verschenen was, begon ze nok te spreken, terwijl ze haar verweer de werkhanden tegen den verleider van haar zoon ophield. „Zoo, hen je bezig liet stukje land te bekijken, dat je mijn zoon afgetroggeld hebt?" vroeg ze met een grijnslach, die Oliver haar bijna ontsteld deed aanzien. „Ga je gangKijk goed uit je oogen! Geniet er van!... Maar kijk mij ook eens aan Ik heb jc wat te vertellen Ik weet, wat jo denktik kan in je gemcene hersens en in jo vaischc hart zien. ik weet, als had je het me zelf verteld, wat jc plannen zijnik snap ze volkomenplannen voor de toe komst.... en je bent al een man van zestig jaar. Luister eens bouw maar jc zult toch nooit wonen in wat j<? gebouwd hebtVoer jo plan nen uit en jo zult ze in duigen zien vallen Verbeeld je, dat je hier leven brengt en je brengt niets anders dan den dood Zoo zeker dat water daar stroomt, Carsdale, zoo zeker komt dood en teleurstelling en de mislukking van dc plannen op jo af Oliver had onder haar woorden zijn hoofd hoog opgericht en toen hij sprak, was zijn stem droog en zakelijk. „Ik zal je eens vertellen, hoe de zaak staat, vrouw Scarpe. Ik zal ditmaal je dreigementen over het hoofd zien maar ik zal je ook iets vertellen. Jij loopt om mijn grond, maak dat jc er af komt Maar voordat hij uitgesproken was, had Miriam zich al omgedraaid. Ze keek snel om zich heen, liep dwars door de weiden heen en klauterde vlug tegen den omringenden rotswand op. De och tend was nog niet voorhij, toon zij haHr huiskamer binnen trad en haar zoon met zijn derde kruik bier voor zich zag zitten. Matthew had zich har terneer geslagen gevoeld en had zijn troost bij het biervat gezocht. „Ik heb gchoor«l, dat je een boerderij ergens in het laagland wilt hebben", /.ei Miriam, alsof ze tot een vreemde sprak. „Enals «lat eens zoo was?" brom de Matthew. „Ga dan maar I Ga cr een zoeken Neem je geld meehet is bloedgeld Gawanneer je maar wilt. Ik blijf hier, waar ik getrouwd ben Er zal wel iemand gevonden worden, die me be graven zal, als het zoover is. Maar Jij der uitWeg met jeik wil je 1 nooit meer zien, hoor je HOOFDSTUK XI Vóór wat, hoort watl Gedurende de week, die volgde op hun vrij gemoedelijke scheiding, deed Oliver geen enkele poging om met zijn zoon in verbinding te komen. Als Louis hel dan het beste gevonden had om van elkaar tc gaan, dan moest het maar zoo zijn! Oliver was er de man niet naar om zich op te dringen aan menschen, die een anderen weg wil den gaan dan hijzelf. Hii gaf geen ant woord op den brief van Lauis en, om dat hij. na ziin ruzie met Bickerdyke, niet meer in «1e club kwam. was er ook niet veel kans. dat zo elkander zouden ontmoeten. Dc werkplaats, waar Louis zich met zijn uitvinding bezig hield, lag aan het andere einde der stad. ver van de fabriek van ziin vader en hii was niet. gewend, zich evenals ziin vader, veel on straat, te laten zien. Als die twee elkander trouwens op straat of op de mnrkt zouden ontmoet hebben, dan zouden ze elkaar volstrekt niet onaangenaam bejegend hebben ze zouden heel vriendschappelijk een naar woorden hebben gewisseld en even koeltjes afscheid hebben genomen als ze elkaar hadden begroet. Louis be- erecn ziin vader en Oliver, al begreep bij zijn zoon dan ook niet volkomen, bad toch een zeker ontzag voor hem en beschouwde hem als oen verstandig iongmensch. En Oliver had eerbied voor iedereen, «iie zich van de gewone massa wist te onderscheiden, al was het in uog zoo'n onbeteekenend ding. Maar on bet eind van die week kwam hii nnn bet ontbiit en overviel miss Benia. zoodra ze alleen waren, met een rechtstreekschc vraag. Zoo vormelijk hij ook aan het diner was, zoo gewoontjes verlangde hij het ont biit. waarbii hij dan ook van tafeldie nen niet wilde weten. En uit zijn aard was iTïi in den vroegen morgen ook het meest mededeelzaam en Benia wist uit ondervinding, dat hii als hij iets op ziin hart had, dit steeds aan het ont biit vertelde. „Ik veronderstel, dat je den jongen deze week nog wel gezien hebt, Benia? Ja. daar ben ik wel zeker van!" zei hii. ...Ta, natuurlijk heb ik hem gezien, Oliver", antwoordde Benia. „Ik zag geen reden waarom ik dat niet zou doen. Al hebben jullie dan oneenigheid met elkaar, daar heb ik toch niets mee Ie maken, wel?" ..Nee hoor, dat is in orde. beste meid", zei Oliver. .Ail wil je hem elk uur van den dag snreken! Eu hij kan ook gerust komen ik heb hem im mers het huis niet uitgejaagd? Hij is gewoonweg heengegaan in dc mee ning. dat hii beter onafhankelijk kon ziin. Waar heb ie hem gesproken?" „In ziin werkplaats", antwoordde Benia. „Ik wist niet. waar ik hem an ders zoeken moest". „Waar woont hii dan?" vroeg Oliver. „Heeft hii ie dat niet verteld?" „Voorloopig in de Griffin", zei Benia ..Maar hii heeft niet verteld, waarheen hii van nian is te gaan wonen. Hii kan net zoo gesloten ziin als iii. als het hem te nas komt. dat weet ie zelf oolc wel". „Dat bewiist ziin gezonde verstand!'* zei Oliver goedgehumeurd. „Maar heeft hii soms nog wat. gezegd over dat nieisie van Joe Bickerdvke?" „Neen heelemaal niet!" antwoord de Benia. „Geen woord! Hii heeft ner gens over gesproken dan alleen over ziin machine". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6