Critiek op het paehtontwerp Een adres van DE GEBROEDERS „GOOCHEM" „Het Grondbezit" Indische begrooting R.S.A.P. ROYEERT OPPOSITIE Thom Denys ten grave gedragen Kinderboekje Thesaurier-generaal financien fa. M. R. N. Oosterveen Flesschen appelmoes 35ct Flesschen kersen 60ct 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 193S Men vernacht ervan funeste gevolgen voor het platteland Aantasting van eigendoms recht Door de vereeniging ..Het Grondbe zit" is ten vervolge oo het d.d. 26 Juni door haar verzonden adres, een tweede adres aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gezonden, hetwelk door het bestuur na een grondige toetsing van het ontwerp aan de praktijk van de pacht is geconcipieerd en na be spreking met de leden od de alge- meene ledenvergadering van 4 Novem ber f.1. is vastgesteld. Het adres constateert, dat het ont werp beoogt de klachten van enkele categorieën van pachters weg te ne men en eenige wensctum te vervullen, die in twee beginselen^kunnen worden samengevat: A. de pachter van den grond ontvange een bohoorliike vergoe ding voor den door hem geleverden doeltreffenden arbeid en B. de pachter hebbe een redelijke bedrijfszekerheid. De vereeniging Het Grondbezit ver klaart met die wenschen in te stem men en stelt daarnaast harerzijds twee beginselen, t. w.: 1. De eigenaar houde een redelijk belang om zijn grond te verpachten en 2. de regeling van de be drijfszekerheid van den pachter taste het wezen van het eigendomsrecht niet aan. Wat de behoorlijke belocning van den pachter betreft, de prijs der voort gebrachte producten wordt door dit ontwerp niet beïnvloed, doch dit daar gelaten is de beste theoretischo regfe- ling van zijn belooning voor den pach ter alleen van belang, indien hij in even ruime mate als tot dusver land kan blijven pachten. Allereerst wordt in het adres op grond van uitlatingen van alleszins bevoegde landboilwoeco- nomen en van feiten aangetoond, dat het wetsontwerp den grondeigenaar niet een redelijk belang geeft om zijn grond te verpachten. Belooning van den pachter In de tweede plaats is het ontwerp niet bevorderlijk aan een behoorlijke belooning van den wachter, omdat het de verhouding tusschcn beide partijen tot een dor zakelijke maakt, terwijl juist de ervaring leert, dat de meeste klachten uit een zoodanige verhouding voortspruiten. Dit is een bedenkelijke psychologische fout. In de derde plaats zal de ontworpen wet do concurrentie sterk doen toene men. terwijl het den gegadigde voor een pachthoeve verleid tot het doen van hooee biedingen, in do hoop dat de rechter wel corrigeeren zal en den verpachter tot het hooghouden van zijn vraagprijs, uit vrees, dat de rechter daarop zal afdingen. De partijen komen dus veel scherper tegenover elkaar te staan dan voorheen. Het wetsontwerp beoogt door de con- troleerende en reguleerende taak der pachtkamers excessen te voorkomen. De eenige methode, die tot rechtvaar dige beslissingen kan voeren, n.l. plaatselijk onderzoek in ieder geval, is door de kosten en arbeid uitgesloten, en zoo zal de regeling tot groote onbil lijkheden en willekeur aanleiding ge ven. Do pachtpriiszetting door do over heid is onaanvaardbaar. Naar het gevoelen der veeeniging kan het vraag stuk slechts nader tot een oplossing worden gebracht door de bestaande goede verhoudingen te behouden en uit te breiden, door alles te voorkomen wat vermindering van het aantal pachtobjecten ten gevolge heeft en het splitsen van groote in kleinere belem mert. verder door voorlichting door deskundige en moreel hoogstaande rentmeesters. Het pachtvraagstuk wordt in hoofdzaak beheerscht door de concurrentie van gegadigden. Wel nu. wenscht men hier ordening, dan beginne men bij den pachter. Het is onlogisch bij den verpachter te begin nen. Maatregelen die beoogen aan de adspirant-pachters eischen te stellen, wat capaciteiten en bedrijfskapitaal be treft. om als gegadigde in aanmerking te kunnen komen, zou het vraagstuk eerder oplossen dan welke andere maatregel ook. Bedrijfszekerheid Dc redelijke bedrijfszekerheid voor den pachter is ook voor den verpachter van belang. Die zekerheid wordt ech ter heter bevorderd door een goede ver houding dan door wetsbepalingen. Wenscht men zulke bepalingen, dan dienen deze echter het wezen van het eieendomsrecht to eerbiedigen. In geen geval mng de eigenaar meer worden beperkt, dan hij bij het aangaan der overeenkomst voorzien kon. Aange toond wordt, dat het wetsontwerp geenszins voldoet aan de voorwaarde, dat de attributen van den eigendom niet worden aangetast. De nacht zal een vast gebruiksrecht eaan naderen en voor den pachter niet tevens een gebniiksplicht inhouden, daar hij in tegenstelling met den verpachter steeds vrij kan opzeggen. Indien bijzondere wettelijke maatregelen noodie zijn. dan zouden die moeten worden benerkt tot pachtovereenkomsten. waaroD de pachter voor zijn bestaan is aangewe zen en zou bii onredelijke opzegging of nfet-verlenglng binnen een termijn van tien laar. de verpachter tot een scha deloosstelling van hoogstens een laar nacht in henaalde gevallen ziin te ver plichten. De beslissing hierover zou moeten henisten. naar keuze van par tijen. hii een erkend pachtbureau of bij door partijen aan te wil zen scheldslle den. Past niet in dezen tijd Het adres wijst erop. dat de felste voorstander^ de resultaten dezer wet niet met zekerheid durven voorspellen, dat er geeuerlei eenparigheid van oor deel bestaat, en dat het dus een daad van wijze politiek zou zijn om voor zichtig met enkele der meest urgent geachte maatregelen te beginnen. Deze wet past niet in dezen tiid van nood maatregelen. Het is wel zeker, dat bij velen de bedoeling voorzit om door vernietiging van het pachtwezen en door het verwekken van groote onrust op het platteland, dc socialisatie van den bodem een stap dichter bii verwe zenlijking te brengen. Als precedent is overigens deze nieuwe drastische aantasting van het eigendomsrecht, dit ingrijpen van de overheid in zoo juist vrijwillig afgeslo ten overeenkomsten in het eenzijdig belang van een der contractaten. zelfs zonder eenig verzoek daartoe zijner- zijde. en de prijszetting door de over heid ongeëvenaard. Heefft men dit be ginsel eenmaal voor de nacht aan vaard. dan zal kwalijk te voorkomen zijn. dat dit voorbeeld oo ander terrein wordt gevolgd. Het adres eindigt met den wensch, dat het de meerderheid der Kamer ge geven moge ziin de aan dit wetsont werp verbonden gevaren te doorzien en de voor ons platteland funeste ge volgen ervan te voorkomen. Aan het adres is toegevoegd een uit voerige nota met opmerkingen over en bezwaren tegen de afzonderlijke bepa lingen van het ontwerp, waarin o. a. tal van verbeteringen worden voorge steld. Hetgeen echter niet beteekent, dat de aldus verbeterde artikelen de instemming der vereeniging zouden hebben, doch slechts dat dit haar be zwaren zou doen verminderen. DE AMBULANCE VOOR ABESSYNIE Welk een beslommeringen er voor de voorbereiding noodig zullen zijn In aansluiting op het in een vorige editie geplaatst bericht kan nog het vol gende gemeld worden: Dankbaar is het Roode Kruis tegen over hen, die de zoo moeilijke en zware taak op zich nemen het ambulance- werk uit te voeren. Nu do uitzending een feit is, mag nog wel een terugblik worden gewor pen op de vele beslommeringen, die de voorbereiding heeft gevraagd. Want wat is er voor deze ambulance benoodigd? 1. Een volledig tentenkamp, bestaan de uit operatie-tenten, zickententen, ver blijf- en slaaptenten voor het personeel, alle voorzien van het Roode Kruis-em- bleem op de daken. 2. Een volledig instrumentarium, met operatie-tafels, Röntgen-apparaat, in strumententafels, sterilisators, gasoline- lampcn (clectrisch licht ontbreekt), wa terfilters, en niet te vergeten een zeer groote hoeveelheid verbandmateriaal en medicamenten. 3. De benoodigde bedden met de daar bij behoorende inventarissen, klamboe's, voor patiënten en personeel. 4. Tafels, stoelen, tafelgerei en een keuken-inrichting. 5. Een zeer belangrijke hoeveelheid levensmiddelen, in blik verpakt, waarbij vermicelli en macaroni niet vergeten mochten worden. 6. Zadels, enz. voor het vervoer van het personeel per muildier. 7. Het administratie-materiaal, waar voor de voorzitster van het Nederland- sche Roode Kruis, H. K. H. Prinses Juliana, een tweetal reis-schrijfmachines ter beschikking heeft gesteld. Het geheel moet worden verpakt in kisten en zakken, teneinde het per muil dier te kunnen vervoeren; er dient hier bij rekening te worden gehouden, dat een muildier een last van ongeveer 70 K.G. kan dragen. Het was dus noodzakelijk, dat de goederen, zooals tafels, stoelen, bedden enz., in opvouwbaren vorm moesten worden uitgekozen. Het geheel wordt verdeeld over 350 colli. De noodige inkoopen zijn geschied, terwijl groote erkentelijkheid mag worden vermeld, dat vele giften in natura zijn verstrekt. Voor de aangekochte goederen zijn de minimum prijzen berekend. Het hoofdbestuur hoopt, dat een ieder, die het welslagen der ambulance-uitzen ding gunstig gezind is, daartoe zijn medewerking zal willen verleenen en evcntueele giften zal storten op zijn postrekening no. 22120 te 'sGravenhage onder het motto „Abcssynië". Tenslotte tvenscht het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis er op te wijzen, dat het ambulance-perso neel voor zoover tijd en gelegenheid hiervoor bestaat behoefte heeft aan goede lectuur. Indien men daarvoor boeken zou willen afstaan, dan worden deze in de komende week dankbaar aan zijn adres, Prinsessegracht 27, te 'sGra venhage, onder het motto „Lectuur Ambulance-Personeel". JONGEN TOT TUCHTSCHOOL VEROORDEELD AMSTERDAM, 18 Nov. De kinder rechter mr. W. P C Knuttel veroor deelde een 16-jarigen jongen wegens mishandeling, gepleegd tijdens een col portagerelletje in de omgeving van het Waterlooplein. tot een tuchtschoolstral van een maand; het vonnis werd ge wezen conform den elsch van den offi cier van justitie mr. B. Kist. Toen een viertal fascisten colporteer de in die buurt, raakten zij slaags met een groote groep opgeschoten jongens. Een der fascisten werd bloedend ge wond hij dit conflict. De verdachte, die ontkende, had ter zitting eenige getuigen décharge mee gebracht: na de verklaringen van een hunner schorste de. kinderrechter de be handeling. daar hij vermoedde, dat deze déchargegetuige meineed pleegde HU werd tijdelijk ingesloten; 's middags kreeg hij gelegenheid ziin bonding te herzien. De jongen koos eieren voor zijn geld en gaf toe een onware verklaring te hebben afgelegd. Met een repriman de werd hij naar huis gestuurd. Financieele toestand vereischt nog steeds de uiterste zorg Tekort van bij de 10 millioen Ingediend is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor het jaar 1936 Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Na aftrek van de rechtstreeks tegen over de uitgaven staande ontvangsten en omgekeerd na uitschakeling onder ontvangsten en uitgaven van een bedrag van f 15.000.000, zijnde de opbrengst van het hijzonder uitvoerrecht op bevolkings rubber en do daartegenover gestelde uitgaven wordt in de thans ingedien de begrooting voor den gewonen dienst de volgende opstelling (in duizenden guldens) verkregen: Uitgaven f 293.299.000; ontvangsten f 2i6.862.000; tekort f 46.137.000. Vergeleken met de raming voor 1935, na overbrenging van de daarvoor aan gewezen credietcn van 1934 naar 1935. vertoont het tekort over 1936 een vermin dering met rond f 3.356.000. Deze geringe verbetering van de bud getaire positie is geheel te danken aan een verdere daling van de zuivere ge wone uitgaven, die f 7.384.000 lager kon den worden geraamd, waartegenover de ontvangstenraming f 4.028.000 bij de be grooting voor 1935 ten achter blijft De genoemde vermindering der uit gaven draagt intusschen voor slechts f 1.8 millioen een reëel karakter; voor de overige f 5.6 millioen is de gewone dienst ontlast als gevolg van een andere wijze van berekening van het deel der schuldaflossing, hetwelk tegenover de afschrijving op de landsbedrijven ten laste van den buitengewoncn dienst komt Mede tengevolge van deze verandering van boekingswijze vertoont de buiten gewone dienst voor 1936 een nadeelig saldo van f 195.000 tegenover een ge raamd voordeelig saldo van f 12.100.000 in 1935. De uitgaven daalden sedert 1929 met 37 pCt, de ontvangsten met 47,5 pCt Wat de pensioenen betreft, blijkt de door de verandering in het stelsel van finan ciering teweeg gebrachte verlichting van druk met f 10 millioen weder gedeelte lijk ongedaan te zijn gemaakt door den stijgenden last van nieuwe pensionnee- ringen Bij de raming van 1936 is aan genomen, dat do huidige penisoenkor ting, welke zonder nadere wettelijke voorziening ultimo 1935 afloopt, besten digd blijft Gebeurt dit niet, dan moet de raming nader met f 8 millioen ver^ hoogd worden. Bij de middelenraming voor 1936 is rekening gehouden met de bestendiging van de volgende crisisheffingen: 50 op centen op do inkomstenbelasting; 100 opcenten op de vennootschapsbelasting; 50 opcenten op de invoerrechten. Voorts is gerekend op een verhooging van den bieraccijns van f 5 tot f 6 per H.L. met handhaving van de daarboven geheven 50 opcenten. Over het geheel genomen wijkt het beeld van 's Lands financieelcn toe stand volgens de hoofdbegrooting voor 1936 niet veel af van dat in de beide voorgaande jaren. Bij het jaar 1934 ver geleken is het tekort voor den geheelen dienst f 8.600.000 lager en tegenover 1935 (vermoedelijk uitkomsten) f 21,1 millioen hooger. Aangezien voor schuldaflossing in 1936 f 21,1 millioen noodig zal zijn, moet het tekort met f 25,5 millioen verminderd worden om te kunnen voldoen aan den dringenden eisch, dat aan do voortdu rende toeneming der Indische schuld paal en perk worde gesteld. Daartoe strekkende maatregelen zijn reeds aan gekondigd. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië vereischt nog steeds de uiterste zorg Na de lichte vleug van verbetering, die het jaar 1934 te zien gaf, met een klein accres het eerste na vele jaren van f 7 millioen, hebben de middelen hun dalende beweging zij het in langzamer tempo - hervat. Pe voortgaande daling van de uitga ven wordt daardoor gedeeltelijk van haar effect beroofd. Indien geen verbetering in den afge- meenen toestand intreedt, zal het groote inspanning vergen om den eersten mijl paal op den weg naar een sluitende be grooting in 1936 te bereiken en niet min der om zich daar te handhaven. Rij verwezenlijking van al de Voorge stelde maatregelen zal de begrooting voor 1936 het volgende beeld vertoonen: Uitgaven: geheele dienst f 465.930.518. gewone dienst f 444.670 864, bnitengew. dienst f 21.259.654. Middelen resp. f 440.748.433. f 419.683.975. f 21.064.458 Tekort: resp. f 25.182.085. f 24.986.889. f 195.196. De Indische schuld is sedert 1 Januari 1929 toegenomen met rond f 500.000.000 of 50 pCt van het vóór de cricis uit staand bedrag. Prof. Mr. Dr. WESTRA Een leeropdracht aan de Landbouwhoogeschoo! te Wageningen Blijkens de Staatscourant is bij K.B. te rekenen van 1 November 1935 tot het einde van het studiejaar 1937/1938 heiast met het geven van onderwijs in Noderlandsch Indisch Staats- en Strafrecht aan de Landliouwhooge- school te Wageningcn Prof. rnr. dr. II. W es tra, bizonder hoogleeraar in staats- en administratief recht der Ne derlandsche KoToniën en adatrecht aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. VIER MILLIOEN VOOR AMSTER DAMS WERKVERRUIMING Na overleg met de Bonden van werk nemers. met die der Modernen, Chris- telijkcn en Roomsch-Katholieken, heeft, naar het Hbld. meldt, de regeering, op advies van het bestuur van het Werk fonds-1934 besloten, goedkeuring te ver leenen voor het geven van voorschot ten aan het gemeentebestuur van Am sterdam, voor «Ie uitvoering van onge veer vier millioen aan werken, in werk verruiming en tegen werkverruimings- looncn, uil te voeren. Frank van der Goes behoort ook tot de slachtoffers Te Utrecht heeft in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een huishoudelijk congres plaats gevonden van de R.S.A.P. De aanleiding tot het beleggen van dit congres bestond uit gebleken mee- ningsvcrschillcn over het vraagstuk van de Vierde Internationale en de in ternationale verbindingen der partij. Dit meeningsverschil had aanleiding gegeven tot zoodanig optreden van den kant der tegenover het Partij-bestuur staande leden, dat het P.B. zich ge noodzaakt had gezien 82 schorsingsbe sluiten te slaan en in de groote steden in aansluiting hiermede in te grijpen in het functioneeren van eenige afdee- lingen. In het huishoudelijk congres werd twee woordvoerders van de oppositio- ncele strooming J. Molenaar en Fr. (1. Goes uit den Haag dcnzelfden tijd gegeven voor uiteenzetting van het standpunt dezer oppositie en de verde diging van haar optreden, als aan den inleider van het P.B., P. J. Schmidt Nadat een groot aantal afdeelingen haar meening hadden kenbaar maakt, werden de volgende beslissin gen genomen: 1. Goedkeuring van het beleid van het P.B. betreffende onderteekening van den „Open brier* aan alle revolu- tionnairc arbeidersorganisaties ten gun ste van dc voorbereiding der Vierde In ternationale: het scheppen van organisatorische verbindingen uitsluitend met die par tijen, enz., dio zich op den grondslag van dezen Open Brief plaatsen; het onderhouden van verbindingen met zulke groepeeringen, die zich in de richting van de Vierde Internationale ontwikkelen. 2. Omzetting van de schorsingsbe sluiten van het P. B. in royements- besluiten en regeling van de voorwaar den omtrent den terugkeer tot de par tij voor deze geroyeerden en hun mede standers. 3. Het verbreken der organisatori sche betrekkingen met de emigranten- leiding der Duitsche S.A.P. wegens haar aandeel in de verwekking van deze tegen hot partijbestuur gerichte oppositie. Deze beslissingen vielen met rond 2500 tegen 250 en 200 blanco stemmen. Aan het P.B. werd door het congres op dracht gegeven, krachtig op te treden togen die leden der partij, die het door het congres veroordeelde optreden voortzetten. DEN HAAG, 18 Nov. Onder zeer groote belangstelling is lieden op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijk overschot van den bekenden zanger Thom Denijs ter aarde besteld. Namons den minister van onderwijs was aanwe zig de heer P. Visser, chef van de af- dceling K. en W. van het departement. Voorts waren aanwezig wethouder Snoeck Henkemans, alsmede bestuurs leden en deputaties ,yan verschillende vereenigingen en instellingen op toon- kunstgebied, tal van collega's enz. Een schat van bloemstukken dekte de baar. In de rouwkapel waar koralen van Bach ten gehoore werden gebracht, hebben o.a. gesproken de heer P. Zwa gers, secretaris van de Ned. Vereen, van Concertzangeressen cn zangers (bij verhindering wegens ziekte van den voorzitter, Louis van Tulder), Bernard Diamant, directeur van Excelsior te Rotterdam, J. Kamerbeek, namens de Haagsche afdeeling van Toonkunst o.a. Een zoon dankte voor de belangstelling. MOOIE ORDER Nu de werkzaamheden bij de Werf Conrad te Haarlem aan den grooten tinbaggermolcn voor de Billiton Maat schappij te Den Haag, vrij ver gevor derd zijn, is het zeer verblijdend mel ding te kunnen maken van een groote bestelling, die deze werf heeft bemach tigd op een goudbaggermolen- De op- drachtfeefster is de N.V. Exploratie- Maatschappij Bengkalis, Den Haag, die, nadat haar directeur een studiereis naar de voornaamste mijnbouwcentra had gemaakt, de bestelling bij de Werf Conrad heeft geplaatst. Do goudmolen zal ca. 2 millioen ku bieke meter grond per jaar kunnen ver werken en zal in bedrijf worden ge steld op de goudconcessies van de Ex ploratie Mij. Bengkalis in Sumatra. Een belangrijk punt is, dat de Werf Conrad de bestelling heeft gekregen na hevige concurrentie met Engeland en Amerika. De molen zal worden ge bouwd in dc gecombineerde bedrijven van Werf Conrad en Stork Hijsch te Haarlem. SLUITING STATION D.P. VOOR VRACHTSTUKGOEDEREN Naar wij vernemen hebben de Ned. spoorwegen besloten, met ingang van 1 December a.s., het station Rotterdam Delftsche Poort te sluiten voor Vracht stukgoederen, uitgezonderd douane- goed. Vrachtstukgoederen kunnen aange nomen worden aan do stations Rotter dam Feyonoord, Maas cn Rechtermaas- oever en eveneens bij de faclorijen van Gend en Loos in dc Aert van Nesjrtraal cn in het station Beurs. ONDEUGDELIJK TARWEMEEL s-GRAVENHAGE, 18 Nov. - De Hoo- ge Raad heeft heden, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Arn hem, wegens „tarwemeel voorhanden hebben, waarvan dc samenstelling ni"t voldoet aan de eischen der Tarwewet" J. F. D., directeur der CoÖp. Handels vereeniging van den Noordbjahant- Rchen Chr. Boerenbond, wonende te Veghel, veroordeeld tot een boete van 1000. llll i|!i i1 mill! a I,, lllliili :J 57. Jij je zin, zei Pit en hamerde uit alle macht op dc bewuste haak. Maar geen vnn beiden hadden er aan gedacht, dat boven het fonteintje in do muur de waterlcidingpijp liep. Toen Pit dan ook de zaak dieper sloeg, kwam de punt ervan in de pijp terecht, waardoor er een elk ontstond. Met alle kracht spoot een waterstraal naar huiten. 58. Trien stond te schudden van het lachen. Oei, oei, kijk me die Pit daar eens een stortbad krijgen, ik lach me stuipen. Maar de hijdehande Pit liet haar ook in de zond vloed deelen, en dook keurig onder de krachtige water straal door. De loopbaan van den nieuwen functionnaris Mr. L. A. Ries Gelijk wij onder dc Kon. Besluiten meldden, is met ingang van 1 Januari benoemd tot thesaurier-generaal aan het departement van financiën, mr. L. A. Ries, thans administrateur en plaats vervangend thesaurier-generaal. Mr. L. A. Ries, de opvolger van mr. A. van Doorninck, is op 15 April 1893 to Groningen geboren en op het oogenblik dus 42 jaar. Vnn 1906—1912 heeft hij het gymnasium te Groningen bezocht cn daarna, van 1912—1917. aan de Universi teit te Groningen gestudeerd, eerst in do natuurwetenschappen, vervolgens in de rechten. Hij was er rector van het stu dentencorps en in 1917 is hij meester in 1c rechten geworden. In 1919 hoeft hij als ambtenaar bij de afdeeling financiën van do Provincialo Griffie vnn Zuid-Holland zijn intrede in do ambtclijko wereld gedaan. Van 19211923 was hij chef van het kabinet van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Van do provinciale griffio ging hij in 1924 als referendaris over naar het departement van financiën, waar hij werkzaam werd gesteld aan de generale thesaurie. In 1927 werd hij tot zijn tegenwoordigen rang, administra teur en plaatsvervangend thesaurier- generaal. benoemd. In de laatste jaren heeft mr. Ries een zeer werkzaam aandeel gehad in dc economische en financieele onderhande lingen met het buitenland, in het bijzon der met Duitschland. Vnn zijn hand zijn verschillende publi caties verschenen, o.a. artikelen over het bevolkingsvraagstuk in de Economist, prae-adviezen voor de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde on de Statistiek en voor het Nederlandsch Instituut voor efficiency, enz. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Gevuldo koolbladeren. Bereiding: Kook do koolbladeren bib na gaar. Vul ze met oen geurig aange maakt gehakt. Plaats ze in een vuur vast schoteltje en stoof ze met bouillon en boter, of met jusresten eenigen tijd in den oven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Stamppot van snijbooncn met aard appelen cn worst. Rijst met bessensap. Bereiding stamppot: 1 gerookte worst, VA K.G. in 't zout ingemaakte snijboo ncn, 20 aardappelen, XA L. witte boo- nen, 80 gr. boter of vet. Zet de snijboonen op met kokend wa ter en kook ze gaar. Verversch gedu rende het koken het water 2 5 3 maal tot de boonen niet meer te zout zijn. Zet de worst op met lauw water en kook hem gaar. Kook vervolgens de witte boonen, die den avond te voren in de week zijn gezet, in het wcekwatcr gaar. Plaats de geschilde cn gewassehen aardappels onder in de pan met A L. water, wat zout, het vet of dc boter en de gaargekookte snijbooncn. Voeg er zoodra de aardappelen gaar zijn, ook de do witte boonen aan toe en roer alles door elkaar. Geef de worst er afzonderlijk hij. LANGESTR. 14 - Tel. 77 Heer des huizes ..Maar goeie heip, dit is heelemaal niet de kamer waar ik het bad geplaatst wil hebben 1" Loodgieter „We dochten ook al, meneer, me moat en Ik, da 'we nerreges bulze of zoowat konnen vlnde." (London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7