GARAGE MOTORHUIS - TEL. 457 AANBIEDING VAN VLEUGELS Firma R. VAN DEN BURG Het Slipgevaar is groot maar niet noodzakelijk Agenda Binnenland Wat te doen tegen ijsafzetting? BRANDGEVAAR BIJ VLIEGTUIGEN Dodge en Morris Automobielen Luxe- en Vrachtwagens FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1933 KONIJNEN VERKOCHT VOOR EEN MOTOR.... Principale hechtenis jecischt wegens overtreding van het arbeidsbesluit Gillende keukenmeid maakt ongelukken E*n aardig jog wmhc«a vanmorgen voor df*n kantonrecht*!*, blozend en wat schuchter. Hij rul nauwelijks de am- barHascliool hebben afgekiopen en den leeftijd gehad hebben om te mogen mo torrijden. Maar... tooals zooveel jongens had hij ook een groote liefde voor zoo n inotording. Hij was gauw tevreden, l»e- tioefde blijkbaar geen hunter of opge voerde machine tc hebben, als er maar een benzinetank op zat en een zuiger erin, dan zou het wel gaan. Dat bleek ten minste voor het kantongerecht, waar hij te booren kreeg, dat aan het vehikel zoo wat alles ontbrak, zooals een voet- en een handrem, een spiegel en nog wat. Vier overtredingen, waarvoor hij was aangehouden in een stille straat In het Soesterkwartier, hij. die dol gelukkig was met zijn motor en nu een eind aan dat geluk zag gemaakt door een politie agent, die het toch wel wat al te gevaar lijk vond om niet zoo'n ding te rijden. Hij vertelde den kantonrechter, dat hij het ding had gekocht voor 5 gulden, die hij had gekregen, doordat hi] een paar ko nijnen had verkocht, want z'n vader wist van zijn motor experimenten niet veel af. Het ding had ie eerst in den tuin willen probeeren omdat er geen remmen opza ten, doch daar het uangeloopen moest worden ging dal niet, zoodat hij maar be sloten had een heel stille straat op te zoeken, waar toch niet veel kon gebeu ren. Hij vertelde opgetogen, dat hij hot ding nog denzelfden dag had verkocht voor I 250, dus tnet een rijksdaalder ver lies. Do ambtenaar van het O.M., Mr. Zijl stra vond de zaak even ernstig als grap pig, doch wees op het groote gevaar. Hij vroeg voor de vier overtredingen 4 maal f 3.— boete. Dc kantonrechter: Jó, hou voortaan maar konijnen, daar kun je nog jongen van krijgen en van zoo n motorfiets alleen rnaar ellende; voor dezen keer 4 maal 1.— boete! Gillende keukenmeid maakt ongelukken. 't Was wel een gillende keukenmeid, maar geen zooals men denkt een flinke Hollandsche in zwart of katoen, maar zoo'n «tuk vuurwerk, dat door zijn gillen en de rare sprongen, die het mankt voor het uitgewerkt is den voor ons weinig verklaarbaren naam van de „gillende keukenmeid'' heeft gekregen en met Ko ninginnedag heel wat opschudding heeft veroorzaakt. Vooral in Haam schijnt dat het geval te zifn geweest, hoewel de ami»- tenaar van het O.M. erop wees, dat op de Varkensmarkt alhier ook een juffrouw erdoor in bsand was geruakt. Dat moest maar eens uit zijn rnct die vuuruerk- gooierij tusschen het publiek. De verdach te, die zich hieraan tc Baarn had schul dig gemaakt stelde de zeer begrijpelijke vraag waarom men den verkoop van dat goed dan toeliet, waarop de ambtenaar antwoordde, dat dit wel de beste oplos sing zon zijn. De kantonrechter, Mr. Mul ler Massis, veroordeelde de zich met gil lende keukenmeiden amuseerenden jongeman tot f 3.— boete en verbeurd verklaring van degenen, die hij nog in zijn zak had. Overtrading van het arbeidsbesluit De ambtenaar van het O M. heeft tegen den eigenaar van de strijkinrichting al hier, die oen meisje beneden 16 jaar werk had laten verrichten, dnt volgens het ar beidsbesluit niet door haar gedaan mocht worden wegens vijfde herhaling drie da gen principale hechtenis geëischt. De verdediger. Mr. Kooien, wees erop. dat dit een op zichzelf staand geval is en geen overtreding van de arbeidswet, waar voor zijn cliënt reeds vier maal was ver Dordeehl. re<ien waarom pleiter een niet te hooge geldboete vroeg in verband met ie finaijcieele omstandigheden van ver dachte. De ainbtcnuar wees op dc vele moeilijkheden welke de arbeidsinspectie met dezen man voortdurend heel* en op het feit, dat dc wet reeds bij tweede her haling een hcchtenisstraf voorschrijft, reden waarom hij persisteerde bij den eisch van drie dagen. Uitspraak over 8 dagen. Grand ThéAtrc. Vertooning van de film„Amphytriou." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur m Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2-JO uur n.m. City Theater. Vertooning van de films„Vergeten mannen" en „Een vrouw heeft haar geheimen." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en S.30 uur n.m. Woensdag 2J50 en 8 uur. Zondags doorioopend van L45 tot 8.30 uur n.tn. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de film: „Cain" op 17, 18 eu 19 November. Voorstellingen 's avonds 8.10 njn. Zondags matinée. 2-30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingcl. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse- laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 16—30 November. „De Poth." Najaars tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenoarsgildc. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 21 November. Grand Theatre. Ballet- Jooss. 8.15 uur n.m. 22 November. Grand TheAtre. Cult, groep Kaïh. A foort. Opvoering van het tooneelspei„Kindereu van ons volk." 8.15 uur n.m. t 23 November. Amicitia. Revuegezel schap S. B. O. Opvoering van de revue „Hoe bestaat 't 8 uur mn. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O. 8 uur n.m. 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 21 November. Princesse-Room. Neder!. Zionistenl>ond. De heer Z. Mossel uit Amsterdam spreekt over het onderwerp: „Het Hebreeuwse!) in de Nationale Her leving." 8 uur n.m. 21 November. De Valk. Feestavond van N.A.S.B. afd. Amersfoort 8 uur 25 November. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing over dc de monstratie van artikelen van de firma Auerhaan. De heer van Capelle spreekt over het onderwerp: „I^erde groote mode" en de heer Callonhach over het onderwerp: rVan boom tot i>oek." 230 uur n.m. 25 November. Amicitia. Filmavond van 't Nut 8 uur n.m. 26 November. Sierkunst. Genootschap Nederland—Frankrijk. Mme. G. Mala- terrc—Sellier: „Le réveil de la femme en Orient." 8 uur n.m. 27 November. Amicitia. Uitvoering van de Chr. Gyranastiekvereeniging Jahn. 7.30 uur n.tn. 27 November. Concordia. Filmavond van de Ned. Chr. Rcisvcrecniging. 3 uur n.m. voor kinderen en 8 uur n.m. 27 November. Theosofische Loge. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia." Séance door mevr. Akkeringa. 28 en 29 November. Amicitia. School bioscoop. 28, 29 en 30 November. Grand TheA tre. Bergrevue. 8.15 uur n.m. 29 November t/m. 1 December. Markt hal. Amersf. Kleinvcefokkersvereeni- ging houdt de 10e nationale tentoonstel ling. Opening 9 uur v.m. 30 November. De Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van WAT ETEN WIJ MORGEN7 Voor de koffietafel Voor de middagtafel ëtamppot van winterwortelen, uien en aardappelen. Rijst met rozijnen. DE BENOODIGDE VISCH even bestenen GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT <0. Tel. 92. Oud-Ond.-Off. 30 November. Amicitia. Kunst na Arbeid voert op: „Schakels." 8 uur n.m. UTRECHT 21 November. Stadsschouwburg. Het Nieuw Schouwtoonecl voert op: Gouden Regen." 8 uur n.m. 21 t.m. 26 November. Tivoli. Buziau in de jubileumrevue: „Met Vlag en Wimpel." 8 uur n.m. 22 November. Stadsschouwburg. Bal let Jooss. 8 uur n.m. 21 November. Stadsschouwburg. Cen traal Tooneel voert op: „Oost West, Egypte 't best." 8 uur n.m. 27 November. Concert door Het Am- sterdamsebe Concertgebouw-orkest oJ.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 8.15 uur ZEIST 23 November. Figi. Abonnemcntsvoor- stellinfj door de N.V. Amsterd. Tooneel- vereeniging van „Do Geborduurde bal." 8 uur n.m. 29 November. Figi. Eerste abonne mentsconcert. Cello Recital De Machu- la; a.d. vleugel Theo v. d. Pas. 7 December. Figi. Derde abonne mentsvoorstelling. Centraal Tooneel voert op: „OostWest, Egypte 't best." 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling voortbrengse len van land en volk van Celebes. Dag. 101 en Zondags van 1.30 tot 4 uur n.m. ARBEID DOOR VREEMDELINGEN De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling maakt bekend, dat aan vragen om verlenging van vergunning ingevolge de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad no. 257) tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen tijdig, d.w.z. uiterlijk od 10 Dec. a.s.. bij hem moeten worden ingediend. De ver lenging kan per brief worden aange vraagd, onder vermelding van het num mer der vergunning en den naam van den vreemdeling. Voor tiidige afdoe ning van aanvragen, welke na 10 Dec. worden ingezonden kan niet worden ingestaan. Smaakvolle cadeaux legen billijke prijzen Smeedijzeren Leeslampen o.a. I 9.75 RUREAUTJES vanal I 19.75. AMERSFOORTSCHE KUNSTHANDEL Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Direct over het spoor. De technische conferentie der I. A. T. A. Het probleem bij bliksem inslag AMSTERDAM. 20 Nov. De conferen tie der Technische Commissie van de International Air Traffic Association, die gisteren op Schiphol geooend is, is hedenmorgen in het Koloniaal Insti tuut voortgezet, wederom onder voor zitterschap van den Franschen kolo nel A. Faure en in tegenwoordigheid van den Directeur-Generaal van het Buraeu der I.A.T.A. ihr. van den Bergh van Heemstede, die namens het bureau deze technische conferenties, die in de laatste jaren ten minste eens Der jaar gehouden worden, bijwoont. Ditmaal waren de vertegenwoordigers der luchtvaartmaatschappijen van zestien Europeesche landen afgevaardigd. Omtrent de zitting van gisteren kan nog worden medegedeeld, dat na het releveeren der resultaten van de in December 1934 te Parijs gehouden con ferentie. de geheele verdere zitting ge wijd was aan het probleem der ijsaf zetting. Men kwam tot de conclusie, dat men zelfs nog niet nauwkeurig weet hoe en onder welke omstandigheden ijsafzet ting plaats vond. Toch heeft men reeds overwogen of er geen mogelijkheden bestaan om de vliegers te waarschu wen. indien er gevaar voor ijsafzetting bestaat. Uitvoerig werden ook de mid delen ertegen besproken. Er bestaat reeds een systeem van de rubberfabrie ken Goodrich en Dunlon. Voorts tracht men het euvel te voorkomen door een bepaalde vormgeving aan roeren en stuurvlakken, terwijl men ook als mid del tegen ijsafzetting ..spinners", een soort beschermende kappen, op de motorkappen gebruikt, teneinde ijsvor- ming op de schroefas en de schroef bladen te voorkomen. Het laatste mid del wordt sedert ecnige maanden toe gepast door de K. L. M. en de Zweed- sche A. B. A.. terwijl de Air France proeven doet met Het Goodrichl systeem. Men heeft sedert het aanbren gen der spinners echter nog te weinig gevallen van ijsvorming gehad om zich reeds een oordeel over deze mid delen te kunnen vormen. Een vragenlijst Do conferentie besloot gisteren een vragenlijst samen te stellen, die door elke maatschappij bij elk geval van ijs afzetting zal worden ingevuld, waarna de meteorologische diensten Je lijst zullen aanvullen met nauwkeurige ge gevens omtrent de meteorologische omstandigheden. Het bureau van de I. A. T. A. zal deze gegevens verzame len, waaruit men hoopt zich een beeld van de tot stand koming der ijsafzet-. ting te kunnen vormen. In de zitting van heden ziin verschil lende verbeteringen aan de motoren besproken en overwogen. F.r was een rapport over iisaanzetting in den car burateur. een euvel van geheel ande ren aard van de ijsafzetting cd het vliegtuig-oppervlak. Sommigen willen, zooals de Air France reeds doet. dit ge vaar vermijden door verwarming van den carburateur met warme lucht, doch het bezwaar hiertegen is, dat daardoor het vermogen van Jen motor daalt. Het gedeeltelijk gebruiken ven alcohol als brandstof is eveneens over wogen. doch daartegen bestaan groote principieele bezwaren. Anderen bepleit ten het inspuiten van alcohol in don carburateur, waarmee o. a. de K.L.M. een proef neemt. Voorts kwam ter sprake de kwestie van de vermindering der torsie-tri Hin gen in de krukas en de automatische regeling van de olie- en luchttempera tuur in de motoren. Groote voordeelen verwachtte men algemeen van liet vervallen van den carburateur, die men liefst zoo gauw mogelijk zou willen kwijt raken en vervangen door directe inspuiting. In Amerika is men op dit ecbied roeds ge vorderd en past men dit svsteem reeds toe in Wasp-motoren. doch men be schikt hieromtrent nog over tc weinig gegevens om conclusies te kunnen trekken. Het brandgevaar Uitvoerig heeft de conferentie het brandgevaar van benzinemotoren in vliegtuigen besproken. Het zou interes sant zijn wanneer men ervaringen met Dieselmotoren ter beschikking had, doch algemeen was men van meening, dat dc Dieselmotor voor de luchtvaan nog in een ontwikkclings-stadium ver keert en nog verschillende nadeelon heeft, die eerst overwonnen moeten worden. Alleen in Duitschland schijnt men met do ontwikkeling van den Die selmotor reeds zeer ver tc ziin on men hoopt tegen het einde van het laar een rapport tc ontvangen met de ervarin gen van de .gebruikers van Diesel motoren. De verbetering van de benzino-syste- men had de volle aandacht der aan wezige technici, in verhand niet de vorming van dampbcllcn. waaraan naar sommiger meening. o. a. de ramp van het K. L. M.-vliegtuig de ..Kwik staart" ten deele gewezen zou moeten worden. Groote belangstelling bestond bii de behandeling van de kwestie van het brandgevaar, voor het vraagstuk van den blikseminslag in vliegtuigen, een gebied waarop bijna elke luchtvaart onderneming over zeer veel ervaring beschikt, omdat bijna geen maatschap pij onbekend is met do gevolgen van het inslaan van den bliksem in vlieg tuigen. Blikseminslag Algemeen was men van meening, dat dc ervaring heeft geleerd, da» ge heel metalen vliegtuigen ingeval van blikseminslag minder gevaarlijk ziin dan houten vliegtuigen of toestellen van gemengde hout-ijzer constructie De bliksem, die in een metalen vliegtuig slaat, ondervindt od geen en kele "plaats een biizotrder grooteh weer» stand en de lading kan zich gewoon lijk gelijkelijk over de geheele vlieg tuig-oppervlakte verspreiden. Bii ge mengde constructies worden echter plotselinge weerstanden ondervonden, die tot plaatselijke warmtconrwikke- ling leiden en gronie verwoestingen in het houtwerk tengevolge kunnen heb ben. Men onderwierp dc verschillende in gebruik zijnde bliksemafleiders aan een beschouwing, waarbij bleek, dat de maatschappijen, die met vliegtuigen van gemengde constructie vliegen, met de door hen gebruikte bliksemafleiders goede ervaringen hadden ongedaan. Ook de K. L. M. is zeer tevreden over de werking van de bliksemafleiders op de antennes der vliegtuigen. Meerma len bleek hij onderzoek van do toestel len. dat de bliksemafleiders tri.lens een vlucht door den bliksem waren getrof fen. zonder dat bemanning of inzitten den iets ervan hadden gemerkt. Geen wereldtentoonstelling in Amsterdam AMSTERDAM, 21 Nov. In de gis- teravond gehouden Raadsvergadering heeft de burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur aan verschillende vooraanstaande personen en instellin gen advies gevraagd heeft over het denkbeeld, in 1938 te Amsterdam .con Wereldtentoonstelling te houden. D e conclusie was, dat uitvoe ring van dat denkbeeld moest worden ontrade n. Intusschon zijn dn plannen, om to Amsterdam een tentoonstelling te hou den, niet losgelaten. Door den president der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, den heer Gottfr. H. Cronc, zijn-be sprekingen gevoerd met enkele voor aanstaande Amsterdammers en niet het gemeentebestuur, ton einde in de hoofd stad een nationale tentoonstelling 10 houden, waarop Nederland en zijn kolo niën zouden zijn vertegenwoordigd.; GEEN HULP VERLEEND BIJ VERDRINKING. LEEUWARDEN, 20 Nov. De recht- bank alhier heeft heden den 33 jarigen arbeider A. II. te Almenum, die door den kantonrechter te Leeuwarden was veroordeeld tot 1 maand hechtenis om dat hij geen hulp zou hebben geboden tan zijn dochtertje dat in het. kanaal viel en verdronk, vrij gesproken. De of ficier van justitie had bevestiging van het vonnis van den kantonrechter ge vorderd. De ware muziekliefhebber beschouwt de vleugel nog immer als het artistieke en meest-ideale Instrument voor de' vertolking van alle pianocomposities. Wij exposeeren heden een aantal kleine en grootere modellen van fabrikaten, waarmedq pianisten van wereldvermaardheid hun re putatie verwierven: BECHSTEIN IB ACH GAVEAU OMEGA enz. Reeds vanaf f 675.— leveren wij U thans een nieuwe baby vleugeL Op aanvrage verstrekken wij U gaarne onze catalogi. ARNHEMSCHESTRAAT, AMERSFOORT Met da allernieuwste Machine snijden wij weer een mooi loopvlak op uw NOG GOEDE gladde banden vanaf f 1.00 per band, en u kunt deze weer honderden K.M. gebruiken zonder slippen. Zijn uw banden al wij heb ben nieuwe banden voor U welke de meeste K.M. geven voor veel minder geld. Ken wijs man ia sterk; en een man van wetenschap maakt de kracht vast Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. R 21 „Natuurlijk!" stemde Swansdyke in. „BUvoorbeeld?" „Wel, om ie beginnen hebben we on ze oude Latijnse he school. Dat is nog een oude stichting, ik geloof uit den tijd van Hendrik den Zesden. Ik ben een van het bestuur en weet er dus al les van. Die heeft geld noodig... voor alles en nog wat... het oude fonds was voor vroeger jaren genoeg, maar voor tegenwoordig is het lang niet meer toereikend. Ik heb er niets op tegen vijftigduizend pond «e geven otn er van te maken, wat die school hoort te zijn". Swansdyke toonde geen verrassing bij het hnoren van zulk een geweldige som. Hij knikte bedaard en hieef aan darhtig luisteren. „En wat nog meer? U sprak over twee of drie plannen". „Dan is nog een ding heel hard noa dig", zei Oliver. „We hébben in Halfirtli een eerste klas, goed ingericht, weivoor zien werktuigkundig college hard noo dig. Beter dan iemand anders zie ik in. welk een voordeel dat voor de stad zou zijn. En ik ben bereid er te allen tijde honderdduizend pond beschikl>anr voor te stellen!" ,.*n Prachtidee'" riep Swansdyke uit. „Trouwens allebei die plannen zijn uitstekend het kan niet heter. Maar u zei nog zoo iets van een of ander, dat u voor de streek wilde doen. Hebt u daér een bepaald voorstel over?" „Ja", antwoordde Oliver. ..Daar heb ik ook aan gedacht. En ook Jat zal den \orm aannemen van iets. dat ten bate der algemoene ontwikkeling komt. Zoo als u weet hebben wo hier in het graaf schap twee universiteiten. Het is wel vreemd, maar toch een feit, dat aan geen van beiden gelegenheid bestaat om ie stndeeren in een taal. die, als onze handel zich in de richting van heden blijft bewegen, mettertijd onmisbaar voor ons zal wezen, namelijk het Rus sisch. Ik wil aan beide twaalf en een half duizend pond geven om een leer stoel te stichten daaruit kunnen ze een professor toch minstens zeshon derd pond trartcmcnt betalen." ..Uitstekend!" zei Swansdyke, zich wat in zijn stoei omdraaiend, zoodat hij zijn gastheor recht aan kon zien. „U bent dus van plan bij elkaar honderd vijf en zeventigduizend pond weg te geven voor volksontwikkeling en u bent bereid dat te doen ten allen lijde?" Oliver begon te lachen en schoof het sigarenkistje naar zijn gast toe. „Bereid om morgen aan den dag de chëques te overhandigen!'' zei hij. ..Ja. natuurlijk, er zullen wel ecnige forma liteiten bij tc pas komen het moet behoorlijk bekend gemankt worden. Maar. ik zal het binnenkort doen. denkelijk zoodra ik thuis kom." „Rest!" antwoordde Swansdyke. een andore sigaar opstekend. „En laten we nu eens als menschen. die onze wereld kennen, vrijuit pralen. I' hebt toch zeker wel eens gedacht over wat men noemt quid pro quo of zooals we bij ons zeggen: ..voor wat. hoort wat?" Menschen. die aan hun land groote schenkingen doen, verwachten meestal, dat de regeering van dat land niet waar?" „Och dut is toch niet meer dan billijk", bemerkte Oliver, die zich er niet voor schaamde aan Swansdyke zijn bedoeling bloot te leggen, omdat hij heel goed wist, dal Swansdyke net zoo gedaan zou hebben, als hij geld weg to geven gehad had. „Niet meer dan bil lijk!" herhaalde hij glimlachend. „Als iemand op zoop manier geld weg geeft, nou. dan mag hij ook toch wel rekenen op „'n Eerelintje of zoo! Natuurlijk! Waarom ook niet? En hier te lande. bij ons krijgt hij zooiets dan gewoonlijk ook. Kom zegt u eens wat zoudt u wel verlangen? F.én ding weet ik wel zeker, dat u niet verlangt!" „Wat ls dat dan?" vroeg Olivpr een beetje wantrouwend. ,.'n Titel van Jonkheer ant woordde Swansdyke met een sluw lachje. ..Dat is ook wel wat al te goed koop. Maar. wat denkt u van ba ron'.''' Hij hield Oliver scherp in de gaten en zag op slag. dnt hij er nog niet erg happig op was. Oliver trok heel even de wenkbrauwen s&men en Swans dyke lachte. .„Sir Oliver Carsdale baron van Carsdale dat klinkt toch nog zoo slecht niet", zei hij lachend. ..Maar een tieelje eerzucht kan geen kwaad U mikt nog wat hooger. niet?" Oliver richtte zich wat op en er kwam ren uitdrukking van vastberadenheid op zijn gelaat. „Er zijn wel lui van minder betceke- nis dan ik Peer gewordenantwoord de hij beslist. „Waarom ik niet? Onze partij is immers aan het roer?" ..Ja!" antwoordde Swansdyke. „Heel best maar wat zoudt u voor de partij willen doen? Dat is de eigen lijke vraag?" HOOFDSTUK XII Blanco crediet Olivier keek zijn gast veelzeggend aan en strekte zijn lange beenen wijd uit op het kostbare haardkleedje en er was iets in zijn houding, waaruit Swansdyke meende te mogen opma ken, dat zijn gastheer al even royaal voor de partij als voor opvoedkundige doeleinden zou willen zijn. „Ja, ja. daar heb ik ook over ge dacht", zei Oliver. „Dat is zeker zoo ge woonte... is het niet?" „Gewoonte?" herhaalde Swansdijke met een cynisch lachje. „Ja, natuurlijk is dat gewoonte! In den regel gebeurt er anders heel weinig. En kijkt u eens er zijn verschillende manieren om dat te doen... maar de eenvoudigste is wel de beste „Ik lien steeds hereirl een praktische belangstelling te toonen in het wel en wee van mijn partij." merkte Oliver op. „U weet in elk geval, dat Ik reeds heel wat gedaan heb... plaatselijk dan al tijd. Daar kunt u van mee praten!" „Niemand beter dan ik... met alle plezier!" Wat mij betreft, kunt u op me reke nen. Maar wat doet u?" „Ah ja juistEr is zeker zoo- iets van een algemeono partijkas? I)ie gebruikt wordt- voor de particuliere doeleinden van hemde partij, nietwaar? En onder contröle van de „Juist!" antwoordde Swansdyke. „U omschrijft het heel nauwkeurig. Ja, na tuurlijk bestaat er zoo'n fonds". „Deelname daaraan zou dus wel de beste weg zijn. denk ik zoo?" zei Oli ver, die iieei goed begreep, dat al wat hij verder zei. den volgenden dag aan de kopstukken der partij zou worden overgebracht. „Bijdragen zijn altijd welkom, niet?" „Dankbaar aanvaard zelfs", .zei Swansdyke lachend. „Hebt u al een bedrag in uw hoofd?" „U soms?", vroeg Oliver op den man af. „Ik weet van een paar gevallen", ant woordde de afgevaardigde. „Voor vijf en twintig duizend is er kans om rid der te worden... en ik weet een geval, flat iemand om baron te worden vijf tigduizend gaf. Maar ja... daar kwa men nog andere redenen bijzooiets ajs uw geval is.. Publieke diensten., giften en zoo m eer. Kunt u geen voorstel doen, dnt ik tc berde kan brengen?" „Ik wil iets beters doen dan een voorstel", antwoordde Oliver opeens. „II moogt tegen iedereen, die er mee noodig kan hebben,vertellen, «lat het maar twee minuten tijd kost om een wissel van honderdduizend pond te trekken, als dat in het belang der par tij zou zijn. Vragen is krijgen in dit ge val. Maar wel tc verstaan, dat ter ge legener tijd met mijn wenschen reke ning zal worden gehouden". „Natuurlijk!" stemde Swansdyke toe. „Uitstekend! Maar nu blijven er nog twee dingen te bespreken. Op de eerste plants willen degenen, die een Peersciiap te vergeven hebben, gewoon lijk nog wel ecnige bijzonderheden van persoonlijken aard weten. Er moet ge zorgd worden, dat de titel voldoende inkomen verschaft... de toekomstige dragers moeten eenigo zekerheid heb ben en zulk soort dingen meer. Be grijpt u me?" Oliver maakte lachend een afweren de handbeweging. „Laat dat maar aan mij over. Ik zal er voor zorgen, dat mijn opvolger er komen kan... al zouden er twintig in de rechte lijn zijn. Ik zal land en geld op hun naam zetten, zoo vast, dat al-, leen een revolutie het zaakje in duigen kan laten vallen. Daar zal ik voor zor gen. Het is zelfs waarschijnlijk dat mijn opvolger nog veel rijker zal wór den dan ik... mijn fabriek brengt met het jaar meer op!" „Prachtig!" riep Swansdyke uit. „En als ik vragen mag.... wie is die op volger?" Oliver boog zich naar zijn gast toe en klopte hem vertrouwelijk op zijn arm. „Dat zal ik je nou 's vertellen! Mijn kleinzoon... ook 'n Oliver. Kijk, mijn- oudste zoon... ik heb er maar twee ge-, had... is tegen mijn zin getrouwd,.-, enfin, dat daargelaten... het is nu toch eenmaal gebeurd. Maar dc arme jongen is vroeg gestorven en liet een kleinen jongen na. Die is nu vijf jaar. Ik heb zijn moeder altijd een behoor lijke toelage gegeven..., ze wonen in Halfirth. Maar nti ben ik van plan meer voor hem te doen. Ik zal hem hij me in huis nemen. Ik zal hier in I-on-- den de beste Gouvernante voor hem zien te krijgen, die er te vinden is. En als hij oud genoeg is, dan gaat hij naar Eton of Harrow... dat weet "ik nog nieten daarna naar Oxford of Cambridge. En mettertijd volgt hij me op". „Maar u hebt toch nog een tweeden zoon? Hoe gaat het dan met hem?" „Mijn jongste zoon zal rijker worden dan ik. Dat zal ik u eens vertellen'. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6